• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تغذیه و رژیم غذائی

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اول اینکه کیا یه برنامه خاص دارن برای تغذیه شون.... .

آیا خوبه(مسلما خوبه ولی اینکه چه فوایدی داره)؟

رژِیمتون خودساخته هستش یا با دکتر خاصی مشورت کردین؟

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : رژیم غذایی... .

من خودم همه چی خورم!
ولی میگن حتما توی وعده های غذایی از سبزیجات استفاده بشه(دلیل علمیم داره!! :D)

SHINE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

خب يه برنامه غذايي منظم خيلي خوبه به خاطر اينکه علاوه بر اينکه ترکيب و درصد هاي املاح و ويتامين ها توي بدن ثابت نگه ميداره که کمبود نداشته باشيم باعث ميشه که وزن هم ثابت بمونه و زياد تغيير نکنه
اما اگه ميخواي رژيم بگيري اصلا فعلا چيز خوبي نيست يا حداقل بايد يه برنامه سبک غذايي بگيري بخاطر اينکه کارشناسان تغذيه هيچ کدوم الان زياد بيشنهاد نميکنن
بهترين چيز اينه که شام سبک بخوري و ورزش کني
من خودم تقريبا برنامه غذاييم کنترل ميشه اونم چون مامانم تغذيه خونده :D

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از SHINE :
خب يه برنامه غذايي منظم خيلي خوبه به خاطر اينکه علاوه بر اينکه ترکيب و درصد هاي املاح و ويتامين ها توي بدن ثابت نگه ميداره که کمبود نداشته باشيم باعث ميشه که وزن هم ثابت بمونه و زياد تغيير نکنه
اما اگه ميخواي رژيم بگيري اصلا فعلا چيز خوبي نيست يا حداقل بايد يه برنامه سبک غذايي بگيري بخاطر اينکه کارشناسان تغذيه هيچ کدوم الان زياد بيشنهاد نميکنن
بهترين چيز اينه که شام سبک بخوري و ورزش کني
من خودم تقريبا برنامه غذاييم کنترل ميشه اونم چون مامانم تغذيه خونده :D
نه نه... .
منظورم از کلمه ی رژیم کم خوردن و اینا نیست.... .

منظورم نوع خوردنه... .رژیم فقط برا لاغر کردن به کار نمیره... .

رژیم در کل یعنی برنامه غذایی ... .

اگه برنامه خاصی برای خوردنتون دارین ...

این برنامه رو دکتر یا کسی پیشنهاد کرده یا خودتون همینجوری یه برنامه دارین... ؟

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

یه چیز دیگه ام که خیلی توصیه میشه اینه که غذا حتما بطور کامل جویده بشه و
میان وعده حتما وجود داشته باشه

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mr.Mamareza :
اول اینکه کیا یه برنامه خاص دارن برای تغزیه شون.... .

آیا خوبه(مسلما خوبه ولی اینکه چه فوایدی داره)؟

رژِیمتون خودساخته هستش یا با دکتر خاصی مشورت کردین؟

خب رعایت کردن یه رژیم و برنامه غذایی سالم که همه خانواده هم بتونن باهات هماهنگ شن سخته یه ذره:D

خوبه دیگه...از این نظر که غذاهای غیرضروری مث چریو قندو اینا کمتر میشه... مثلن همه چیزایی که بدن نیاز داره کامل بهش میرسه...

خودساخته میشه ولی فک کنم مطالعه قبلیو اینا میخواد از این نظر که بدونی بدنت به هر ماده چقد نیاز داره و کالریو به اندازه با توجه به یه سری مسائل تنظیم کنیو اینا:D

دکترا من تا حالا ندیدم واسه تغذیه صحیح مشاوره بدن بیشتر در مورد همین رژیم لاغریو چاقی بوده... :-"

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

برنامه خاصی که ندارم :-" چون اصن نمیشه ادم طبق یه برنامه پیش بره سخته ینی
ولی خب خوبه چون مواد مورد نیاز بدنتو به همون اندازه که نیازه میخوری و باعث سلامتی میشه و کم خوردن بعضی از مواد باعث جلوگیری از بعضی از بیماری ها میشه ...
خوردن میوه و سبزی خیلی خوبه :-" سیب خیلی خوبه اصن 8->
کلا رژیمی که متعادل باشه و واسه سلامتی رو من باهاش موافقم ... اما رژیمی که برا لاغری و اینا باشه اصلا موافق نیستم چون هیچ فایده ای نداره و فقط باعث میشه لاغر شی و حتی ضرر هم داره همون آ
واسه داشتن یه رژیم غذایی متادل خودت میتونی یه برنامه خوب داشته باشی و به قول مبینا اصن دکترا فقد تو کار چاقی لاغرین :-"

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

منم با رژیمایی که دکترها میدن مخالفم ... خیلی مضرن
اولا که رزیمشون واسه لاغری ِ فقط و بعدشم که سریع دوباره وزنشون به صورت قبل برمیگرده ؛ موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن میشن اصلا
رژیم غذایی خوب رژیمیه که واسه سلامت گرفته شه و مثلث سلامت رعایت شه
من تا جایی که میتونم سعی میکنم که برنامه خاص داشته باشم تا رژیم غذایی مناسبی داشته باشم

ویرایش : برای متعادل بودن رژیم غذاییمون چیکار کنیم ؟

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

براي متعادل بودن رژيم غذایی ، باید تو غذایی که میخوریم چربي، پروتئين، ويتامين و مواد معدني و اینا به مقدار مناسب وجود داشته باشه .
مثلا باید مصرف غذاهاي پرچربي يا شيرين رو محدود کرد و از نمک زیاد، و كافئين تا حد ممکن استفاده نکرد.
علاوه بر همه اينا ، مصرف آب براي زندگي خیلی مهمه و بايد تو روز چند ها لیتر آب خورد ! خیلی هم مهمه جدا :D اینایی که رژیم آب میگرن دیونن :-" دیدم که میگم
اینا چندتا نکته مهم بود :دي

• لایک
امتیازات: HTC

Neg@r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
دارو ســازی

شما بعد از آب که یک ماده ی ضروری برای بدن است کدام یک از نوشیدنی هارا بیشتر مصرف می کنید ؟
چرا ؟ به خاطر عادت خانوادگیه ؟ یا به میزان مضر بون یا مفید بودن اون هم اهمیت میدید ؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

من یه مدت بر اساس رژیم اتکینز غذا میخوردم و علاقه ی شدیدم به نون و برنج خیلی کم شد به خاطر اینکه ممنوع بودن.توی سه هفته حدود 6 کیلو کم کردم که یه سری مهمونی و مسافرت داشتیم منم رژیمو فراموش کردم( :-سست عنصر :-")
ولی همون که علاقم به برنج کم شد خیلی تاثیر داشت و بعد از اون کمتر پلو خوردم با غذا و همین باعث شد که کاهش وزن داشته باشم و الانم اضافه وزن ندارم :D

میگن رژیم اتکینز برای قلب ضرر داره و در دراز مدت به خاطر چربیهایی که میخوریم کلسترول و فشار خون بالا میره...

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از پری‌ناز :
من یه مدت بر اساس رژیم اتکینز غذا میخوردم و علاقه ی شدیدم به نون و برنج خیلی کم شد به خاطر اینکه ممنوع بودن.توی سه هفته حدود 6 کیلو کم کردم که یه سری مهمونی و مسافرت داشتیم منم رژیمو فراموش کردم( :-سست عنصر :-")
ولی همون که علاقم به برنج کم شد خیلی تاثیر داشت و بعد از اون کمتر پلو خوردم با غذا و همین باعث شد که کاهش وزن داشته باشم و الانم اضافه وزن ندارم :D

میگن رژیم اتکینز برای قلب ضرر داره و در دراز مدت به خاطر چربیهایی که میخوریم کلسترول و فشار خون بالا میره...
خب تو این رژیم اتکینز دقیقا چه موادی استفاده میشه؟؟ چجوریه؟؟

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

خب من رژیم غذایی خاصی ندارم ولی خودم یسری خوراکی ها رو سعی میکنم بخورم !!!
در مورد نوشیدنی هم من شیر خیلی میخورم! یعنی روزانه کم کمش یه لیوان رو باید بخورم ، یکیش بخاطر اینه که تاثیرش با خبرم ، یکیش علاقه به شیره و اینکه بهم آرامش میده!
اصلا از نوشابه استفاده نمیکنم!
موقع غذا میشه گفت تقریبا همیشه سر سفره ذوغ هست...

سبزی همیشه هست ، در هفته مامانم سعی میکنه عذا های مختلفی رو درست کنه که هم مقوی تر هم متنوع تر باشه ...
در ضمن به جای شام هم میوه میخورم ، سیبی ، شلیلی ، هندوانه ای ...

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از مهـشـاد :
خب تو این رژیم اتکینز دقیقا چه موادی استفاده میشه؟؟ چجوریه؟؟
بدون کربوهیدرات.
یعنی برنج و نون و ماکارونی و سیب زمینی و موز و قند و شکر و خرما و مربا و این چیزا تعطیل.
چندروز اول آدم اذیت میشه ولی بعد که گلوکزِ حیّ و حاضرِ بدن میسوزه، گلیکوژن و چربیها لطف میکنن آب میشن و بدن از انرژیشون استفاده میکنه؛ اصل و مبنای رژیم اتکینز همینه.
خوردن غذاهای چرب هم آزاده ولی چیزایی که سریع قندخون رو بالا میبرن و جلوی آزادشدن و سوختن چربیهارو میگیرن، نباید خورد.
توی کتابش خیلی جزئیات بیشتری بود؛ الان یادم نمیاد.

شاید چندان سالم به نظر نیاد ولی بستگی داره خودتون چه غذاهایی رو انتخاب کنین. میتونین مثلا سوسیس بخورین!؛ یا خورشت بدون برنج و ماهی و خوراکهای گیاهی...

×آپ!

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

خب منم برنامه خاصی ندارم
اما یه مشکلی ک دارم اینه که نیمه وجترینم تقریبا میشه گفت :-" مثلا اصلا نمیتونم گوشت یا ماهی بخورم . چند بارم امتحان کردم اما نمیتونم . تا جایی ک میدونستم نیمه وجِترین ـا مرغ و گوشت نمیخورن و غذاهای دریایی میخورن . اما من غذاهایی دریایی و گوشت نمیخورم :-" البته با لبنیات و تخم مرغ مشکلی نداره بخاطر همینه میگم شبیه نیمه گیاهخوار هام . میوه و سبزی و اینا هم میخوریم :D
اما خب برای ما که سن رشدمون هست قطعا همه چی لازمه . ولی خب من نمتونم :-"

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از آرامش :
خب منم برنامه خاصی ندارم
اما یه مشکلی ک دارم اینه که نیمه وجترینم تقریبا میشه گفت :-" مثلا اصلا نمیتونم گوشت یا ماهی بخورم . چند بارم امتحان کردم اما نمیتونم . تا جایی ک میدونستم نیمه وجِترین ـا مرغ و گوشت نمیخورن و غذاهای دریایی میخورن . اما من غذاهایی دریایی و گوشت نمیخورم :-" البته با لبنیات و تخم مرغ مشکلی نداره بخاطر همینه میگم شبیه نیمه گیاهخوار هام . میوه و سبزی و اینا هم میخوریم :D
اما خب برای ما که سن رشدمون هست قطعا همه چی لازمه . ولی خب من نمتونم :-"
خوب ببین میتونی یک شکلی درست کنی گوشتو اینا رو ک بتونی بخوری. مثلا گوشت یا غذاهای دریائی رو چرخ کنید[nb]مثلا ماهی رو بپزید و گوشت شو جدا کن بعد چرخ کن [/nb] و بعدش به شکل های مختلف قالب بزن و یکسری ادویه اضافه کن بعد بهش پودر سوخاری بزن و سرخ کن؛ اینجوری اصلا حس نمیکنی داری گوشت یا ماهی میخوری خوشمزه هم میشه چون تو سنی هستی ک لازمه اینا برات و باید بخوری و جایگزین خیلی خوبی نمیتونی براش در نظر بگیری

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از مهـشـاد :
خوب ببین میتونی یک شکلی درست کنی گوشتو اینا رو ک بتونی بخوری. مثلا گوشت یا غذاهای دریائی رو چرخ کنید[nb]مثلا ماهی رو بپزید و گوشت شو جدا کن بعد چرخ کن [/nb] و بعدش به شکل های مختلف قالب بزن و یکسری ادویه اضافه کن بعد بهش پودر سوخاری بزن و سرخ کن؛ اینجوری اصلا حس نمیکنی داری گوشت یا ماهی میخوری خوشمزه هم میشه چون تو سنی هستی ک لازمه اینا برات و باید بخوری و جایگزین خیلی خوبی نمیتونی براش در نظر بگیری
کار من از اینا گذشته :-"
به محض اینکه بفهمم توی غذا گوشت یا ماهی هست ، دیگه نمیتونم اون غذارو بخورم . اگرم ندونم بازم همینطوریه . یه بار مادربزرگم توی غذا ماهی ریخته بود . نه بو میداد نه هیچی . اصلا معلوم نبود . تا اولین لقمه رو خوردم بهم حالت تهوع دست داد و دیگه نتونستم بقیشو بخورم . جالب اینجاست ک باز هم نمیدونستم توش ماهی بود و مامانم بعدها بهم گفت . اگرم توی خونه مثلا غذا ماهی داشته باشیم ، نمیتونم اونجا بشینم و غذامو ( ک معمولا نیمرو هست:-" ) توی اتاق میخورم .
البته خودمم قبول دارم که 20% این مشکلم مربوط به خودمه از بس به خودم تلقین کردم . ولی حالا اصلا نمیتونم لب به اینجور غذاها بزنم :|

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

آرامش: حالا اینی که میگی شاید حساسیتی چیزی باشه !!!

ولی کلا در مورد ماهی میشه به صورت کوکو(یا کتلت؟ ) درش اورم! ماهی رو قشنگ تو زود پز میذارید پخته شه بعد استخوان هاش رو در میارید ! بعدش چرخش میکنید و به جای گوشت باهاش کوکو/کتلت درست میکنید!

البته اینی که گفتم واسه اوناییه که گوشت میخورن ولی ماهی نمیخورن ! :-"

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

من رژیم خاصی رو ندارم فقط چند مورد رو سعی می کنم رعایت کنم:
1- دو لیوان شیر در روز رو می خورم.
2- چون تو خانواد مون سابقه ی دیابت هست سعی می کنم مقدار شکر و شیرینیم زیاد نباشه مثلا روزی دو قاشق شکر و گاهی اوقات یه کیک.
3- هفته ای سه تا تخم مرغ بیشتر نمی خورم و ...

+فهیمه: بعد اون کتلته بوی ماهی نمیده؟

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه