• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ادبیات کودک و نوجوان

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : ادبیات کودک و نوجوان

این استثنا رو خوب اومدی! =))

دقیقا منم نسبت به نظر های شما هم استثنا موافقم!

خوب باز اون جذب شدنه رو باید گذاشت کنار! درسته باید جذب بشه ولی نه با هرچیزی! آخه اگه کتاب سطح ادبی پایین بخونهتوقعش میاد پایین خو! :D

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
این استثنا رو خوب اومدی! =))

دقیقا منم نسبت به نظر های شما هم استثنا موافقم!

خوب باز اون جذب شدنه رو باید گذاشت کنار! درسته باید جذب بشه ولی نه با هرچیزی! آخه اگه کتاب سطح ادبی پایین بخونهتوقعش میاد پایین خو! :D
منظور این که بایه شروع ِ خوب شروع به کتاب خوندن کنه!

در ضمن موافق نیستم که همه ی ادما باید کتابای ادبیِ سطحِ بالا بخونن!

حالا سمپادی ها رو بیخیال شیم همه ی دانش اموزا که نمیتونن با کتابایی مثِ تالکین جذب ِ کتاب خوندن شن...

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اتفاقا اگه اینطوری بخونند ترغیب میشن!

ببیند کتاب هایی مثل آثار تالکین هست کتاب های نارنیا و... هست تا وقتی اینها هستن و وقتی کسی کتاب میخونه تا کمی به دانش ادبیش اضافه شه چرا بره مثلا آثاری مث هری که نسبت به اونا ضعیف ترن رو بخونه؟

اتفاقا شما نباید از این دید نگاه کنید! همین کارها میشه که هرکی که به نظر خودش کتاب خونه 4 تا اثر بزرگ نیا رو نخونده از اونور رفته کل هری رو یا دارن شان و... رو خونده!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
اتفاقا اگه اینطوری بخونند ترغیب میشن!

ببیند کتاب هایی مثل آثار تالکین هست کتاب های نارنیا و... هست تا وقتی اینها هستن و وقتی کسی کتاب میخونه تا کمی به دانش ادبیش اضافه شه چرا بره مثلا آثاری مث هری که نسبت به اونا ضعیف ترن رو بخونه؟

اتفاقا شما نباید از این دید نگاه کنید! همین کارها میشه که هرکی که به نظر خودش کتاب خونه 4 تا اثر بزرگ نیا رو نخونده از اونور رفته کل هری رو یا دارن شان و... رو خونده!
خیلی عذر میخام ولی چرت گفتین که این طوری ترغیب میشن! :D

هر کسی یه سری علایقی داره( و یه سطحِ ادبیی!) که اگه به اونا توجه نشه و به زور بش بگن این ُ بخون این شاخِ کتابای دنیاس...

خو اون یارو اینو میخونه وسطش میبینه هیچی نمیفهمه یا بهش علاقه نداره... به این نتیجه میرسه که وقتی شاخِ کتابا اینِ بقیشون چین؟ پس زده میشه...

اگه میخاین کسیُ جذبِ کتاب ـایی با سطحِ ادبیه بالا کنین اول باید به کتاب جذبش کنین... بعد اروم اروم به سمت کتابای خوب بکشونینش!

باز هم اگه مخالفتی دارین بفرمایید!

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

شما که چرت تر گفتی!

وقتی طرف هیچی کتاب نخونده سطح ادب داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جذب کردن به کتاب اینه که یه کتاب چرت دستش بدی؟ :-w تازه کدوم احمقی (ببخشید) گفته ارباب حلقه ها کشش نداره؟ پس اگه اینطوریه این همه فروش نمی کرد و کسی نمی شست تا 3 جلد کتاب بخونه! :-w

خواهشا دیگه من چیزی نمیگم برا ما شاخ نشید! :-w (;

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
شما که چرت تر گفتی!

وقتی طرف هیچی کتاب نخونده سطح ادب داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جذب کردن به کتاب اینه که یه کتاب چرت دستش بدی؟ :-w تازه کدوم احمقی (ببخشید) گفته ارباب حلقه ها کشش نداره؟ پس اگه اینطوریه این همه فروش نمی کرد و کسی نمی شست تا 3 جلد کتاب بخونه! :-w

خواهشا دیگه من چیزی نمیگم برا ما شاخ نشید! :-w (;
خب شما میگین بهش کتاب ادبی بدیم بخونه... من میگم یواش یواش جذبش کنیم به کتاب ـای ادبی...

کتابِ چرت نه! کتابِ سبک با سطحِ ادبیِ معمولی! :| من گفتم ارباب حلقه ها کشش نداره؟ هر کتابی مخاطبِ خودش رو داره اقای لجند! کسی که سطحِ ادبیش پایینه نباید یهو بگیره ارباب حلقه ها بخونه!

خطِ اخر رو اصلن متوجه نشدم! یکم واضح تر خواهشا! :|

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از afroDt :
خب شما میگین بهش کتاب ادبی بدیم بخونه... من میگم یواش یواش جذبش کنیم به کتاب ـای ادبی...

کتابِ چرت نه! کتابِ سبک با سطحِ ادبیِ معمولی! :| من گفتم ارباب حلقه ها کشش نداره؟ هر کتابی مخاطبِ خودش رو داره اقای لجند! کسی که سطحِ ادبیش پایینه نباید یهو بگیره ارباب حلقه ها بخونه!

خطِ اخر رو اصلن متوجه نشدم! یکم واضح تر خواهشا! :|
خط آخر برای ادب بود اولا!

دوما یارو دیگه نفهم نیست که! سطح ادبیش با خوندن نارنیا که یکم کمتر از ارباب حلقه هاست درست میشه!

تازه مگه تو ارباب حلقه ها چی گفته؟ فوقش 4 تا کلمه که نمی فهمه و پاورقی داره یا اگه هم نداشت میره از 4 تا بزرگ تر می پرسه! باز شماها دارید بحث رو خیلی کوچیک می بینید! نوجوون ها قابلیت خوندن این کتاب هارو دارن!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
خط آخر برای ادب بود اولا!

دوما یارو دیگه نفهم نیست که! سطح ادبیش با خوندن نارنیا که یکم کمتر از ارباب حلقه هاست درست میشه!

تازه مگه تو ارباب حلقه ها چی گفته؟ فوقش 4 تا کلمه که نمی فهمه و پاورقی داره یا اگه هم نداشت میره از 4 تا بزرگ تر می پرسه! باز شماها دارید بحث رو خیلی کوچیک می بینید! نوجوون ها قابلیت خوندن این کتاب هارو دارن!
بله... من عذر میخام! :|

خیلی خب...منم همینُ میگم دیگه! اول یه کتابِ سبک و البته کم حجم!بعدشم این واسِ ادمی که علاقه داره به کتاب جواب میده و خیلیم منطقیه!

ولی کسی که علاقه نداره رُ باید اروم اروم جذب کرد! قبول ندارین؟

یکی دیگه از مشکلاتِ ارباب حلقه ها هم اون حجمِ زیادشه که تازه کارا میترسن!

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

ببخشید بحث حجم رو گفتید خو این هری پاتر که جدیدا همه باهاش کتاب خون میشن و سطح ادبیشم کمتر از ارباب حلقه ها و نارنیاست چی؟ اون که 7 جلده تازه بعضی جلداش چند تا یی هست! :D

بحث حجمو نکنید چون طرف وقتی ازهمه تعریف می شنود میره سراغش و وقتی 1 جلدش رو می خونه خو طبیعتا جذبش میشه و بازم جلدای دیگش رو میخونه! یه نویسنده خوب فانتزی که چند جلدی هم هست مهارتش در اینجاست که داستان اول رو خوب می نویسه تا مخاطبش بیخیال کتاب نشه! :D

همین! در مورد علاقه نداره و... هم قبول دارم! :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

صدراجان!خودت رو کنترل کن دلبندم!نذار به خاطر اینکه حرف درستی رو تندروانه میزنی سبب شی که مردم فکر کنن حرفت غلطه
بحث اینجاست که اکثریت ملت نوجوون ما(و به نظرم کل دنیا) در نظرش سخن گفتن از چوب جادو و جادوگری و مدرسه ی جادوگری اونم توی یه فضای تین ایجری-حالا هر قدر که از جانب اسطوره شناسی نادرست یا از جانب ادبی سطح پایین باشه-خیلی جذاب تر از سخن گفتن در باب دوارفها و الفها و هابیتهاست،اونم در فضایی حماسی.
خیلی از نوجوون ها رو دیدم که ارباب حلقه ها رو بچه گونه میدونن.به خاطر داشتن الف و دوارف.که البته در جهلی بی کران غرقه هستند
من گمان میکنم که خانم afroDt سعی دارن به اینها اشاره کنن!وگرنه بقیه چیزها(حجم و کشش نداشتن) بی مورد و بی اساس هستن

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از نیمچه :
صدراجان!خودت رو کنترل کن دلبندم!نذار به خاطر اینکه حرف درستی رو تندروانه میزنی سبب شی که مردم فکر کنن حرفت غلطه
بحث اینجاست که اکثریت ملت نوجوون ما(و به نظرم کل دنیا) در نظرش سخن گفتن از چوب جادو و جادوگری و مدرسه ی جادوگری اونم توی یه فضای تین ایجری-حالا هر قدر که از جانب اسطوره شناسی نادرست یا از جانب ادبی سطح پایین باشه-خیلی جذاب تر از سخن گفتن در باب دوارفها و الفها و هابیتهاست،اونم در فضایی حماسی.
خیلی از نوجوون ها رو دیدم که ارباب حلقه ها رو بچه گونه میدونن.به خاطر داشتن الف و دوارف.که البته در جهلی بی کران غرقه هستند
من گمان میکنم که خانم afroDt سعی دارن به اینها اشاره کنن!وگرنه بقیه چیزها(حجم و کشش نداشتن) بی مورد و بی اساس هستن
مرسی نیما جون!

نه آخه نمیدونم من هرچی میگم یه چی دیگه جوابمو میدن اونم آخراش یکم بهم برخورد و یکم به صورت بی ادبی بود البته خو معذرتم میخوام که یکم تند گفتم!

حالا چرا لفظ(املاء؟) قلم صحبت می کنی؟ باو دقیقا همین که نیما گفت! :-" منم میگم اگه خو به بچه(نوجوون) بگی که عزیم دلبندم( :D) این کتاب رو بخون اگه ازش راضی نبودی خو برو همون که دوس داری رو بخون! یعنی باید راهنمایی بشه اون بیچاره و نگون بخت! :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب من هنوز با این تعریف درک ادبی یه ذره مشکل دارم...

بعد یه چیزی...جذابیت و شهرت کتابای فانتزیو نمیشه زیر سوال برد...کسی که مثلن میاد هری میخونه یه قسمتی از شادیش هم به خاطر اینه که کتابیو خونده که توی دنیا همه میشناسنش...اینم خودش یه جور تشویقه...

من توی سالای اول نوجوونی مثلن پنجم ابتدایی یا اول راهنمایی خوندن کتابای فانتزیو توصیه میکنم...چون نه خیلی کودکانه هستن نه خیلی سنگین...سرگرم کننده هم هس تاحدودی...

خوندن یه کتاب فانتزی به نظرم خیلی روی اون درک ادبی تاثیر نداره...درک ادبی بعد از خوندن چن تا کتاب و بعد فکر کردن در مورد اونا کم کم ایجاد میشه...

البته کتابای جذاب غیر فانتزیم زیاد داریم که واسه شروع خوبن...ولی دقیقا همون ویژگی روون بودن متنو داره...با این تفاوت که شاید مفاهیم پیچیده تر و عمیق تر از جادوگریو اینا توش باشه...انتخابس هم به خود شخص بستگی داره و فک نکنم بشه یه راهو به همه پیشنهاد کرد...
به هر حال درک و استعداد افراد با هم متفاوته...

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
ببخشید بحث حجم رو گفتید خو این هری پاتر که جدیدا همه باهاش کتاب خون میشن و سطح ادبیشم کمتر از ارباب حلقه ها و نارنیاست چی؟ اون که 7 جلده تازه بعضی جلداش چند تا یی هست! :D

بحث حجمو نکنید چون طرف وقتی ازهمه تعریف می شنود میره سراغش و وقتی 1 جلدش رو می خونه خو طبیعتا جذبش میشه و بازم جلدای دیگش رو میخونه! یه نویسنده خوب فانتزی که چند جلدی هم هست مهارتش در اینجاست که داستان اول رو خوب می نویسه تا مخاطبش بیخیال کتاب نشه! :D

همین! در مورد علاقه نداره و... هم قبول دارم! :D
خب... :-?

تا حدودی درست میگین به نظرم... ولی من خوب من خودم خوندن ارباب حلقه ها رو به خاطرِ حجمش هی عقب انداختم...ظاهرش هم ترسناک بود...

خوب خدا رو شکر!
به نقل از نیمچه :
خب بله در اون مورد سعی داشتم همین رو بگم که به سختی هم نشد...

اقا من کی از کشش حرف زدم؟اگه گفتم هم منظورم همون "نظرم سخن گفتن از چوب جادو و جادورگری...." این بوده که اشتباه برداشت شده یا اشتباه رسوندم که بازم عذر میخام!

در مورد حجم هم هنوز سر حرف خودم هستم چون برای خودم اتفاق افتاده...البته اگر به نظرِ شما بی اساسِ بازم محترمه!

+ موافقتم میس...نقل قول نمیکنم که پستم دیگه خیلیم دراز نشه...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی