• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تک فرزندی، خوب یا بد؟

شما بچه ی چندم خونوادتونید؟

• رای‌دهندگان
    477
وضعیت
موضوع بسته شده است.

upset

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تک فرزندی، خوب یا بد؟

عاقا من خودم دو تا دادش دارم دلم ميخواد دوتاييشونو بكشم ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X(
يكيشون ك اينقد لاس ميزنه ك تو خونه ام منو كيانا صدا ميكنه بجاي ونوس :(( :(( :((
اون يكي ام ك عشق خر زدن واسه المپياده!!! :O :O :O

Only God Knows

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دارم می خونم برا المپیاد (شیمی )

من خودم بچه سومم و ته تغاریم. تو خانواده هم جوری تربیت شدیم 3 تامون که من با 2تا داداشم از کل دوستام رو هم بیشتر حال میکنم و لذت میبرم انگار که 2تا داداش-دوست دارم. x:
ولی اکثر دوستای من تک فرزندن و چون کسی رو زیاد نداشتن تا باهاش درد و دل کنن یا صحبت کنن یه ذره افسرده شدن یا خیلی وابسته به دوستاشونن و نمی تونن ارتباط خودشون را به طور متعادل با خانواده برقرار کنن. من نمی گم تک فرزندی خوبه یا بد خوب بستگی داره ولی به نظرم چند فرزند بودن خیلی میتونه آدم رو ازنظر روانی سالم تر و شاد تر بار بیاره.

amin.14

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
هر جا خدا بخواهد!

دو تا از نظر من بهتره.
مثل خودم :-"یه داداش دارم چون اون هم پسره میتونه هم بازی خوبی باشه هم کلا از تک فرزندی خوشم نمیاد کلا یه جوریه.
از یه دید دیگه هم میشه نگاه کرد وقتی بزرگ میشن طفلک بچه هاشون عمه و عمو/خاله و دایی ندارن.

farnoosh hashemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان یـک
شهر
تــهــران
مدال المپیاد
مرحله دوم 24 امین المپیاد کامپیوتر -ناکامی در مرحله۳
دانشگاه
صنعتی شریف

منم تــَکــَم!ولی دوست داشتم یه برادر بزرگ تر داشته باشم!!!
به نظرم تکی نبودن خیلی خوبه ، البته بستگی به بچه ها داره که دائم در حال جنگو دعوا باشن یا نه!اگه با هم دوست باشن خیلی بهشون کمک میکنه...
در مورد لوس بودم هم باید بگم به تربیت خانوادگی و خود بچه تاثیر داره ! نمیخوام چون خودم تک ام برگردم بگم نه و اینجوری نیس...چون بعضی ها این جوری هستن ، ولی این به تک بودن ربطی نداره،بچه هایی هم هستن که 2-3 تا خاهر برادر دارن ولی از تک ها لوس ترن...
1 مـَقـوله (یا مــَغوله!) ی دیگه هم هـس...این که لـــوس بودن دقیقا چی تعریف میشه!

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

تک بچه بودن واقعا سخته ! من خودم تک بچه نیستم ولی چنتا از دوستاممو که میبینم متوجه میشم چ قدر سخته . بالاخره همه نیاز دارن که با یکی حرف بزنن دردودل کنن و یا گاهی خواهر یا برادر آدم میتونه تنها کسی باشه که بهش اعتماد میکنی ، خیلی اوقاتم هواتو داره و بهت کمک میکنه ، بزرگم ک بشید خیلی کمکای بیشتری میتونید بهم بکنید . ولی تک بچه ها اینا رو تجربه نمیکنن از طرفی چون تنها بزرگ میشن بعضیاشون زیاد اجتماعی نیستن . همین باعث میشه دوستای زیادی نداشته باشن.
به نظر من اگه مادر و پدر توان مالی و همینطور توان معنوی :-" داشته باشن بیشتر از 1 بچه داشته باشن بهتره :-"

#kimia#

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
ﻓﺮﺯﺍﻧﮕﺎﻥ ﺍﻣﯿﻦ 2
شهر
ﺍﺻﻔﻬﺎﻥ

من خودم بچه اولم ولی دوس داشتم ی دونه باشم خوب تک بچه بودن ی خوبیایی داره ی بدیایی...مثلا من اکثر تک بچه ها رو دیدم ک لوسن...من دوست داشتم ته تغاری بودم

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

من تک فرزندم.نمیتونم بگم خوبه یا بد چون بستگی به رفتار والدین داره.که رفتار پدرو مادر من اصلا شبیه تک فرزندا نیست.پس از شرایطم راضیم
ولی خودم تصمیم گرفتم 2تا بچه داشته باشم x: ترجیحا اولی پسر دومی دختر :D

amoojj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید دستغیب1-شیراز
شهر
شیراز
مدال المپیاد
در حال تلاش برای بدست آوردن سابقه

خسته نباشید.
بنظر من تک فرزندی چیز خیلی خوبیه.
هیچ خواهر اضافی نداری که تو کارات فضولی کنه.
گرچه از بعضی ابعاد ضرر خواهد داشت.

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

بچه های تک طبیعتاً مرکز ِ توجه هستند ولی چیزی که من توی خیلی از تک فرزندا دیدم اینِ که (خیلیاشون) دوست دارن خواهر یا برادری داشته باشن که درکشون کنه و یا حتی صرفاً داشته باشنش و به این دلیل گاهی یک خلا ای تو خودشون احساس میکنن.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نظر من بچه هایی که تو خانواده بیشتر از یک بچه هستن ( تک فرزند نباشن ) تو روابط عمومیشون خیلی تاثیر داره ...

بهتر میتونن با دیگران ارتباط برقرار کنن

چون بالاخره اون که دو تا یا بیشتر بچه ن تو دوران بچگی با افراد بیشتر تو خانواده برخورد کرده و میدونیم که افراد با هم متفاوتن و این خودش تو روابط عمومی فرد چه تو همون دوران و چه بعد ها وقتی بزرگ شد موثره ... :)

MehrnaZz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله 1 ریاضی
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

هم خوب هم بد! :))

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

اممممم
من خودم خیلی بچه ها رو میشناسم که تک فرزند هستن و خیلییی تفاوت دارن با هم (بچه های تک فرزند رو میگم)
مثلا یه یکی از بچه ها هست که واقعا لوسه واقعا یعنی جرئت نداری باهاش صحبت کنی ولی یکی دیگه هست که کاملا برعکسه اون یکیه و خیلیی هم باشعوره. بستگی داره که خانواده چجور تربیت کنه بچه رو
ولی هم خوبه هم بده و یکی از بدی های بزرگش اینه که یه نفر رو نداره که باهاش درددل کنه،شاید مادر یا پدرش بتونن کمکش کنن ولی بعد از یه زمانی پدر مادر پیر میشن و حوصله ندارن دیگه ولی خوب خوبی های زیادی داره.
مثلا نمیدونم اگه من نبودم خواهرم میخواست مغز کی رو کار بگیره واقعا
ولی خواهر یا برادر داشتن خیلییی خوبه همیشه یکسری از حرفا هست که نمیتونی حتی به نزدیکترین دوستت بگی ولی خواهر هیچوقت راز خواهر و برادر راز برادر رو فاش نمیکنه هیچوقت.

N.Y.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

من یازده سال تک بچه بودم :D خوب بود
تک بودن خوبه چون فقط به تو میرسن و کلن کلاس هم داره و اینکه ارامش داری یکی از سرو کولت مثه مارمولک بالا نمیره ( x:) و اینکه هر چی کمتر بهتر
ولی این مارمولک خونه نباشه هاااااا انقد سکوت هس ادم دلش میگیره :-<
و تک بودن بده چون ننگ لوس بودن میزنن بهت L-:بزرگ میشی همدم :-< نداری اعصابت خورده به کی گیر بدی :>و اینکه موقع شام سر به سر کی بذاری لجش دراد پاشه هلت بده بری تو بشقاب :>
کلن این داداش مارمولک من نباشه میشه گفت افسرده میشم اونایی که داداش کوچیکتر دارن به نبودش فک کنن =(( میفهمن چی میگم

psp

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
مدال المپیاد
ایشاا.. بعدا

بستگی به خواهر یا برادرش داره
اگه خواهر من باشه که اصلا آدم هازره :D خواهرشو بکشه.

نگین حسینی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مرحله1المپیاد ریاضی سال 88و87
دانشگاه
علم وصنعت ایران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

هم خوبی داره هم بدی!! :)
ولی به نظرم بدی هاش بهتر ازخوبی هاشه!! :-?
البته هر چی خدا میده خوبشو بده!! :D

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 4.تا چشه یکیم دراد اینومیذارم:x
شهر
اونجایی ک مردمش نمیخوابنو همیشه زندگی درجریانه
مدال المپیاد
شیمیو زیست بود.بد شد زیست...برای ادبی اسم نوشتم آخرم سر جل3 نرفتم...یهو دیدم قبول شدم!!
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه
شناختوساخت سس مایونز(داریم)

ببینین عامل اصلی نوع تربیتو محیط خانوادس.من تک بچه ام یه پسر خالم 2 تا بچه ان و یکی دیگه بعد از 3تا دختر به دنیا اومده.انقدر از همون اول خالمو خواهراش قربون صدقه این رفتنو تو جمع الکی ازش دفاع کردن لوس شده.منو اون یکی پسر خالم از 3-4 سالگی میرفتیم خونه فامیل میموندیم او الآنم که 16 سالشه حاضر نیس مامانشو ترک کنه.در عوض تک بچه هاییو میشناسم که اینطورین.پس در درجه اول به خانواده ربط داره.مادر من از 10سال پیش میرفت سر کار.3 سالم بود که صبا تنها میموندم که مامانم بره کلاس رانندگی.اصن از تنهایی نمیترسیدم.ولی این دوتای دیگه موقع تنهایی چاقو میزارن کنار خودشون.تماما به تربیت و محیط خانواده بستگی داره.تک بچهایی که لوس میشن،مادرو پدرشون میخوان جای خالی برادروخواهرو واسش پر کنن زیاده روی میکنن طرف لوس میشه.یه الگوی تقریبا ثابتی وجود نداره که بخوایم راجع بهش صحبت کنیم.

به نقل از سـحر :
بچه های تک طبیعتاً مرکز ِ توجه هستند ولی چیزی که من توی خیلی از تک فرزندا دیدم اینِ که (خیلیاشون) دوست دارن خواهر یا برادری داشته باشن که درکشون کنه و یا حتی صرفاً داشته باشنش و به این دلیل گاهی یک خلا ای تو خودشون احساس میکنن.
خلا رو میشه با دوستاش آدم پر کنه.گاهی یه نفر چن تا خواهرو برادر داره ولی بازم دردودلاشو با دوستاش میکنه.خیلیا نمیتونن خیلی مسائلو با خانواده یا برادرو خواهرشون مطرح کنن به خاطر همینم به دوستا پناه میبرن.تک بچه ها از همون اول تکلیفشون معلومه میرن سراغ دوستاشون یا بعضی از مواقع هم بچههای دیگه فامیل.چون همسنن دوستا یا پسرخاله و... خیلی راحتتر آدم میتونه مسائلشونو باهاشون درمیون بذاره.بچهایی که اختلاف سنیشون زیاده با خواهر برادراشون هم مثه تک بچها عموما رفتار میکنن.
مرکز توجه بودنم به نوع خانواده بستگی داره که گفتم.
ولی در مجموع از خیلی از پستا میشه فهمید که همه چی بستگی به خانواده داره.

shinymoon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
tbriiizzzz
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

من فکر میکنم خوبه که ادم یه خواهر یا برادر داشته باشه تک فرزند ها شاید احساس تنهایی بکنن و توجه بیشتر داشته باشن از طرف والدینشون!!!!

vania

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
3 سال برای المپیاد شیمی خوندم
دانشگاه
put

من 11 سال تک بچه بودم (کلا از همون اول و پایه خودم بزرگ شدم :))
تک فرزندی رو اصن دوس نداشتم چون جز عروسک هام تو خونمون کسی رو نداشتم(خداییش که خیلی سخ بود)
بعضیا میگن خاله زاده و عمو زاده و... مث خواهر برادر ادمن ولی اصن قبولش ندارم (اخه اونا که خودشون خواهر برادر واقعی دارن دیگه دنبال غیر واقعیش نیستن که , تازه خاله زاده ها و دایی زاده ها و... بزرگ که می شن نسبت به دوران بچگیشون کلی از هم فاصله می گیرن :()
چیزی که دوران تک فرزندی بیش از هر چیز دیگه ای زجرم می داد این بود که تا وارد مدرسه می شدم همه با هم می خوندن یکی یه دونه یا خل می شه یا دیوونه X_X ~X()
اخه اصن لوس بودن و تک بچه بودن به هم ربطی ندارن به ویژه اگه ادم تک فرزند باشه و مامان باباش بیرون کار کنن :-w بچه نه تنها لوس نمیشه از همون بچگی خونه داری هم یاد میگیره ;))
خونواده تا وقتی یک بچه دارن ساکته و با اومدن یه بچه دیگه کلا سیستم تغییر می کنه \:D/
حضوره خواهر و برادر می تونه رو روابط اجتماعیه ادم تاثیر بذاره
ادم کلا شادتره چون همیشه یکی هس که سر به سرش بزاره یا تحت سربه سر گذاشتن قرار بگیره :-"
ادم یکی دیگه رو هم واسه دوس داشتن داره >:D<
راجع به این که بیش تر از یه فرزندداشتن واسه خونواده بهتره یا بچه: واسه هردو بهتره (البته با نادیده گرفتن محدودیت های جامعه)

Zahra1378

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 2
شهر
اصفهان

من خودم اصلا دوس ندارم که تک فرزند باشم که خدا رو شکر نیستم!
و به نظر من همه ی تک فرزند ها لوسن به جز اونایی که خیلی سختی کشیدن مثل کسایی که مثلا مادر ندارن!!احساس همدردی!
به هر حال ولی همه ی تک بچه ها لوسن دیگه(حالا)و بدون هیچ چون و چرا چون بهشون زیادی توجه میشه و خیلی پر ادعا و ...اند البته بلا نسبت شما اگه تک بچه این !!تا حالا هر چی تک بچه دیدم اینطوری اند شما رو ندیرم شاید اگه تظرتون متفاوته و من شما تک بچه رو ببینم نظرم عوض بشه ممنون!

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 4.تا چشه یکیم دراد اینومیذارم:x
شهر
اونجایی ک مردمش نمیخوابنو همیشه زندگی درجریانه
مدال المپیاد
شیمیو زیست بود.بد شد زیست...برای ادبی اسم نوشتم آخرم سر جل3 نرفتم...یهو دیدم قبول شدم!!
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه
شناختوساخت سس مایونز(داریم)

به نقل از Zahra1378 :
من خودم اصلا دوس ندارم که تک فرزند باشم که خدا رو شکر نیستم!
و به نظر من همه ی تک فرزند ها لوسن به جز اونایی که خیلی سختی کشیدن مثل کسایی که مثلا مادر ندارن!!احساس همدردی!
به هر حال ولی همه ی تک بچه ها لوسن دیگه(حالا)و بدون هیچ چون و چرا چون بهشون زیادی توجه میشه و خیلی پر ادعا و ...اند البته بلا نسبت شما اگه تک بچه این !!تا حالا هر چی تک بچه دیدم اینطوری اند شما رو ندیرم شاید اگه تظرتون متفاوته و من شما تک بچه رو ببینم نظرم عوض بشه ممنون!
نمیشه با استقرا راجع به مردم قضاوت کرد که...
کی گفته همشون لوسن؟؟؟قبول دارم یه سریاز دخترای تک بچه لوس میشن ولی من 10برابرش دیدم چه پسروچه دختریو که به خاطر توجه بیش از حد مادروپدرشون خیلی لوس شدن.همه چی به پدرو مادر مربوطه.توجه به یه بچه هم تنها عامل لوس شدن نیس.رفاه کامل(بیشتر قشر پول دار)هم باعث لوسی میشه.ولی نمیشه گفت حتما یا اکثرشون اینطورین.یه حجمه وسیعیشون لوس نیستن.ولی تا اونجایی که من پول دارارودیدم بچهاشون لوس بودن.ولی بازم میگم به این معنی نیست که خیلیا شون این طورین. میتونی دوباره این پستو بخونی:
به نقل از daimon :
ببینین عامل اصلی نوع تربیتو محیط خانوادس.من تک بچه ام یه پسر خالم 2 تا بچه ان و یکی دیگه بعد از 3تا دختر به دنیا اومده.انقدر از همون اول خالمو خواهراش قربون صدقه این رفتنو تو جمع الکی ازش دفاع کردن لوس شده.منو اون یکی پسر خالم از 3-4 سالگی میرفتیم خونه فامیل میموندیم او الآنم که 16 سالشه حاضر نیس مامانشو ترک کنه.در عوض تک بچه هاییو میشناسم که اینطورین.پس در درجه اول به خانواده ربط داره.مادر من از 10سال پیش میرفت سر کار.3 سالم بود که صبا تنها میموندم که مامانم بره کلاس رانندگی.اصن از تنهایی نمیترسیدم.ولی این دوتای دیگه موقع تنهایی چاقو میزارن کنار خودشون.تماما به تربیت و محیط خانواده بستگی داره.تک بچهایی که لوس میشن،مادرو پدرشون میخوان جای خالی برادروخواهرو واسش پر کنن زیاده روی میکنن طرف لوس میشه.یه الگوی تقریبا ثابتی وجود نداره که بخوایم راجع بهش صحبت کنیم.

خلا رو میشه با دوستاش آدم پر کنه.گاهی یه نفر چن تا خواهرو برادر داره ولی بازم دردودلاشو با دوستاش میکنه.خیلیا نمیتونن خیلی مسائلو با خانواده یا برادرو خواهرشون مطرح کنن به خاطر همینم به دوستا پناه میبرن.تک بچه ها از همون اول تکلیفشون معلومه میرن سراغ دوستاشون یا بعضی از مواقع هم بچههای دیگه فامیل.چون همسنن دوستا یا پسرخاله و... خیلی راحتتر آدم میتونه مسائلشونو باهاشون درمیون بذاره.بچهایی که اختلاف سنیشون زیاده با خواهر برادراشون هم مثه تک بچها عموما رفتار میکنن.
مرکز توجه بودنم به نوع خانواده بستگی داره که گفتم.
ولی در مجموع از خیلی از پستا میشه فهمید که همه چی بستگی به خانواده داره.

• لایک
امتیازات: vania
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا