• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تک فرزندی، خوب یا بد؟

شما بچه ی چندم خونوادتونید؟

• رای‌دهندگان
    477
وضعیت
موضوع بسته شده است.

saghar128

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
پاسخ : تک فرزندی، خوب یا بد؟

بنظرم بچه ی اول بودن افتضاحه خصوصا زمانیکه مامان و بابات هردو بچه اخر بودن...و تو یک هزارم اختیارات بچه های اول را نداری اما توقعات چند برابره...

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

تک فرزندی؛
محبت و توجه تام و تمام رو میگیری و درعوض باید موفق شی...
ولی در فرزند اول بودن این مشکل کمتر پیش میاد...چون وجود فرزندان دیگه باعث میشه این توجه تماما" مال تو نباشع ودرنتیجه اونقدر توقع از آدم بالا نمیره.
(ولی نمیدونم چرا برا من میره :D)

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

بعضی وقتا پدرو مادر انتظار بیشتری از فرزند اول دارن چون بچه ها علاوه بر پدر و مادرشون، خواهر برادرای بزرگشونم الگو قرار میدن

Rapunzell

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان

من گاهی وقتا فکر می کنم کاش یه داداشه بزرگ تر داشتم ولی دوباره فکر می کنم سلطنت تک فرزندی بهتره 8->

golnaz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
مشهد

تک فرزندی هم خوبه هم بد خوبه چون هرچی بخوای در اختیارت میذارن بده چون خیلی تنهایی البته دوستات هستن ولی ادم گاهی وقتا به یک خواهر یا برادر نیاز داره تا با هم دعوا کنن گاهی با هم ضد مامان بابا متحد شن و...
یک بدیه دیگه اینکه ازت توقع دارن بهترین باشی تو هم خودتو موظف میدونی که باشی چون با خودت میگی اونا که بچه ی دیگه ای ندارن که بتونن انتظاراتشونو تقسیم کنن

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

بهترین حالت داستن یک خواهر/برادر کوچیک تر از خودتونه.
مثلا من بچه اولم با 9 سال اختلاف سنی از تنها برادرم.
خب تقریبا حس تک فرزندی رو دارم و بنظرم این سیستم خیلی عالیه!
چون تقریبا دراین حالت فرزند کوچیک تر مث یه توقع گیر عمل میکنه...

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

من از اینکه ی برادر دارم شدیدا راضیم......
داشتن خواهر و برادر باعث میشه کمبود های روانی آدم برطرف بشه........

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از Lily Delicated :
همه فکر می کنن که به تک بچه ها زیادی توجه می کنن،لوسشون میکنن،همه چی در اختیارشون قرار میدن،هرچی بگن گوش میکنن اما اصلا اینطوری نیست! این کاملا برمیگرده به تربیت خانواده. خانواده هایی هستن که چندتا بچه دارن اما بین بچه هاشون تبعیض قائل میشن مثلا بعد 3 تا پسر بالاخره دختر دار شدن و انقد به این دختر بها میدن و لوسش می کنن که وقتی بزرگ شد دیگه از پسش بر نمیان و مشکلات زیادی براشون پیش میاد.
من به عنوان یه تک بچه فقط 2 تا مشکل دارم:
1.روابط اجتماعیم خیلی ضعیف نیست اما شاید نسبت به خیلیا ضعیف تر باشه مخصوصا تو محیط های جدید.
2.خیلی نگران آینده هستم از 2 نظر:اول این که پدر و مادرم رو خدایی نکرده از دست بدم چون اونا تمام خانواده ام هستن و هیچ خواهر و برادری ندارم که اگه یه روزی خدای نکرده نبودن کمکم کنه. دوما اینکه تمام امید خانواده ام به منه چون فقط منو دارن و این باعث میشه که مسئولیتم سنگین تر شه.
در نهایت 80 درصد قضیه بر میگرده به خانواده و این که بچه شون رو چطور تربیت کنن. می تونن یه تک بچه رو طوری تربیت کنن که تک بودنش نه تنها باعث لوس و پر توقع شدنش نشه بلکه باعث شه آدم مستقل و خود ساخته ای باشه.
منم دقیقا نگران آینده ام!
اون موقع فک میکنم بیشتر از هروقت دیگه ای حتی بیشتر از الان به حمایت نیاز خواهم داشت!
من خواهر داشتن رو خیلی دوست دارم؛ الان نمیدونم اسمشو میشه گذاشت عقده یا نه؛ فکر هم میکنم درزمانی که با یه سری از مشکلات خاص دست و پنجه نرم میکردم تبدیل به یه "نیاز" شده بود برام!
در عین حال بعضی وقتا هم فکر میکنم این نیازم برطرف میشه. در یه مواقع کم و خاص فقط.

وای لوس بودن؛ چرا همه انقدر تعاریف مختلفی از "لوس" دارن؟
هرکسی یه زمان هایی لوسه به نظر من.

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

ب نظر من هم به تربيت خانواده بستگي داره، يعني ممكنه يه خانواده تك فرزند نباشه، با اين وجود همه بچه هاي اون خانواده لوس باشن!
اما در كل توي هر خانواده با هر تربيتي، اگه تعداد فرزند يكي باشه، به طور طبيعي و ناخودآگاه همه توجه پدر و مادر به سمت بچه برميگرده! يعني تك فرزند بودن ، صرف اين كه بچه مركز همه توجه ها قرار ميگيره، چيز مفيدو خوبي نيست!
حتي اگر اون خانواده تربيت صحيحي داشته باشه، باز هم احتمال لوسي براي فرزند تا حد بالايي وجود داره، چون اگر تعداد فرزند ها حتي دوتا باشه، باعث ميشه توجه ها ، حساسيت ها، عقايد پدر و مادر، انعطاف هاو... بين دوتا بچه تقسيم شه! و گاهي داشتن خواهر يا برادر بزرگتر باعث كنترل يا بهتر تربيت كردن فرزند كوچكتر ميشه، و در اغلب موارد هم داشتن خواهر يا برادر كوچكتر باعث بهتر شدن رفتار و برخوردهاي فرزند ارشد ميشه!

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

داشتن خواهر وبرادر خیلی خوبه تنهایی ادم از بین میره همچنین باعث میشه پشتیبان داشته باشی
من که راضیم از داشتن برادر

elnaz.A

النــاز
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی

خانواده هایی که معمولا یه بچه دارن خیلی بیشتر از بقیه خانواده ها به بچه شون رسیدگی و توجه بیشتری هم میکنن اما به نظر من همون توجه زیادی بعدا ممکنه واسه بچه ای که تو اون خونه است مشکل ساز بشه.
علاوه بر اون تنهایی که بچه ها توی خونه دارن و تعامل کمتری که نسبت به بقیه بچه هایی که توی خانواده های پرجمعیت تر بزرگ شدن ؛ فکر نکنم بتونه زیاد خوشایند باشه. درسته که رسیدگی بیشتری بهشون میشه اما این رسیدگی تنهایی اونا رو پرنخواهد کرد تو خانواده.

از یه طرفم به نظر من خانواده هایی که یه بچه دارن از نظر آرامش و ترس و اضطراب واسه آینده بچه شون خیلی توی سطح بالاتری قرار دارن نسبت به خانواده هایی که بیشتر بچه دارن؛ البته بازم نمیدونم این نظر شخصیمه :-??

بچه هایی که تک هستن جدا از اینکه به تربیت بستگی داره ولی بازم فکر نکنم به خاطر اون توجه زیاد توی خانواده بتونن خیلی راحت کم توجهی رو تحمل کنن.
تک بچه بودن زمینه لوس بودن رو فراهم میکنه تا حدی اما خیلی از بچه های تک هستن که لوس نمیشن ؛ بازم بستگی به این داره که لوس بودن رو چی درنظر بگیری. و همین طور رفتار خانواده روشون تاثیر زیادی داره .

+ یه چیزی هست که میگن " یه دونه دردش گرونه " ;)) تک بچه ها معمولا خرجشون هم بالاست :-"

+ من بچه دوم خانواده ام ؛ اما خیلی دوست داشتم مثل خواهر بزرگم یه چند سالی تک بچه بودن رو تجربه کنم ؛ اما نه اینکه تا آخرش تک بچه بمونم.

parand

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره کشوری المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

من خودم 12 سال تك فرزند بودم و 3 ساله كه يه خواهر دارم
تك فرزندي خوبيش اينه كه وقت زياد هست و تو هركاري دوست داري ميتوني انجام بدي و تفريحات كلن زياده!(وقتي بچه كوچيك نداشته باشي تو خونه!)
ولي بغضي اوقاتبد جوري احساس تنهايي ميكني و اين خيلي آزار دهنده اس!
ولي وقتي خواهر يا برادر داري ديگه تمام وقتت مال خودت نيست و يه سري مسئوليت مياره (مخصوصا بچه كوچيك!)
ولي خيلي وفتا يه حس خيلي هوبي در تو هست!و اينكه ديگه حس تنهايي در تو ايجاد نميشه!
من با اين قضيه لوس شدن و توجه و اينا هم مخالفم!
به نظرم توجه پدر ومادرم با تولد خواهرم كم نشده و حتي اگه وقتي تك هم بودم لوس بودم(كه نبودم!) لوس تر از من هم بود كه چند فرزندي هم بودن اتفاقا!
لوس كردن به خود خانواده و تربيتش مربوطه نه به تعداد فرزند!

فرزانه ج

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیـرسـتان فرزانـگان 1
شهر
تـهران

تـک فـرزنـدی واقـعا چیـزه خوبیـه 8->
نه اینـکه بـگم داشـتن خـواهر با بـرادر چیـزه بـدی ِ هـا ، نـه ،
مـن خودم خیـلی خوشـحالم که همچیـن خواهـری دارم .
ولی وقتی تـک باشی ، کـلا یه چیـز دیـگس .
وقتی که کـلا تـمـام ِ تـوجه پـدر و مـادر رو تـو باشـه و ،
هر چی تـوان دارن واسـه تـو بـذارن . + همـّه چی مـاله تـوئه 8-> و مـسـلما خـواسـته و نیـاز هات خیـلی بیشـتر بـراورده می شـن . :D

zahra-E

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام

هم خوبی هایی داره هم بدی هایی
خوبی :عزیزدردونه ی خونه میشی و........
بدی:هیچ هم صحبتی نداری,تنهایی و....

ZELZELE

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
مشهد

بچه اول وآخر خوبه ولی اگه مث من وسط باشی بدبخت مشی. طفلک وسطی ها ~X(

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
Ace

اينكه هميشه تمام توجه رو تو باشه هم اصلأ خوب نيست. بعضي وقتا نياز داري يه سري كارا انجام بدي كه بقيه در جريان نباشن و اين كار واسه كسي كه تك فرزنده تقريبأ غير ممكنه
بطور كلي آزادي اي كه بقيه دارن رو نداري

Casillas

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
مشهد

من تا 14 سالگی تک بچه بودم ولی حالا یه خواهر چند ماهه دارم ...
وقتی تک نیستی بازم بهت توجه میکنن و نه این قبل واسه همین وقت بیشتری داری تا با خودت باشی...
ینی بهت توجه میکنن ولی دیگه الکی روت زوم نمیکنن...... به نظرم من خیلی فرصت داشتم 2 تاییشو تجربه کنم ولی تگ بودن خیلی سخت تره
<D= <D= <D=

Kathy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست

من خودم ته تغاریم! و یه برادر بزرگ تر دارم.
به نظرم ، اینکه یه برادر یا خواهر بزرگتر داشته باشه آدم ، خیلی تو شکل گیری شخصیتش بهش کمک میکنه؛ چون خود به خود یه هم صحبت خوبه برات! ولی اگه خواهر بزرگتر داشتم بهتر بود به نظرم! :D

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نظر من برا اونایی که وقت یکیش هم ندارن یکی ولی اونایی که صبح تا شب تنهان دوتا ولی بیشتر دیگه زیاد جالب نیست... :D

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

نمیشه گفت خوب یابد. بستگی به عوامل محیطی داره مثل خانواده،پدرومادر،تربیت،جامعه،....

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا