• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تک فرزندی، خوب یا بد؟

شما بچه ی چندم خونوادتونید؟

• رای‌دهندگان
    477
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Neg@r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
دارو ســازی
پاسخ : تک فرزندی، خوب یا بد؟

من هر کیو اطرافم میشناسم که تک بچه س یک کم لوسه #-o
اگه موافق نیستین - ندین نظر شخصیه :D

mh.mostafavi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
کرمان
مدال المپیاد
چقدر اسمش برام آشناست
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Miss Deli :
وقتی خواهر و برادری حضور داشته باشند، حس همکاری و دوستی و مسئولیت پذیری در انسان تقویت می شه.
اره با این خیلی موا فقم. تا وقتی برادر یا خواهر نداشته باشیم اینا رو درک نمی کنیم.

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از MissMarvelous :
خب موضوع تقریبا مشخصه...
دوست داشتین تک بچه میبودین؟
فک میکنین چه تفاوت هایی هست؟
به نظرتون اینکه خانواده ها تک فرزند باشن واسه خود بچه خوبه یا نه؟ واسه خانواده چه طور؟
اصن تاثیر مشخصی توی رفتارهای اجتماعی داره یا نه؟
زیاد شنیدیم که میگن تک بچه ها لوسن یا اینکه رفتارشون متفاوته و اینا...به نظرتون درسته؟
من خودم تک بچه م به حمایت از همه ی تک بچه ها که از وضع پیش اومده راضی هستن!
2 تا حالت داره، یه سری از بچه ها کلاً مستقل بار اومدن،
یه سری ها وابستن
واسه کسایی که وابسته به والدینشونن مثلماً اینکه تام اختیار باشن تو توجه شون خیلی فرق میکنه
تا اینکه یکی دیگه بیاد اون وسط!
و برعکسشم میشه، اصولاً تمرکز والدین رو بچه ی تک بیشتر میشه و به طبع بچه وابسته تر میشه
رفتار بچه های تک من اصولاً دیدم(من جمله خودم)خیلی خیلی متفاوتن.خب طبیعیه
از بدو تولد کلاً تمرکز 2 به 1 بوده روشون
اگه به اندازه ی کافی تو خونواده قدرت اختیار داشته باشن مسلماً لازم نیست حرفای یه آقا بالا سراضافی رو تحمل کنن
(اه کفشت زشته، اه این لباس لوس چیه، اه این حرکتای جلف چیه!)
ولی وقتی به بچه های تک بعنوان دوست صمیمی نزدیک میشی میبینی در باطن مثل همه ی بچه های معمولی َن
که فقط یکم حس ِ هر چی من بگم ِ شون زده بالا!
که اونم بخاطر اینه که از کوچیکی با یه بچه ی دیگه خیلی ارتباط نزدیکی نداشتن
اگه از فامیل دور بوده باشن خانوادتاً که این قضیه شدید تره، اصولاً هم این افراد از تعداد کمی دوست شروع میکنن
که باز یکم این رفتارای متفاوت رو تشدید میکنه
+ تو رفتارای اجتماعی تاثیر چندانی نداره، معلول که نیستن :-?
فقط یکم زمان بیشتری نسبت به بقیه براشون میبره تا خود ِ واقعیشونو پیدا کنن
و از اون کالبد همیشگی ِ نی نی ِ من بهترینه که ماماناشون واسشون درست کردن بیرون بیان
و خب این وسط ممکنه خیلی ضربه های یهویی بخورن
که مسلماً از طرف پدر مادر هیچوقت نخوردن( با توجه به اینکه تک بچه هم هستن)
+ تک فرزندی خوبیها و بدی های خودشو داره (:
من خودم آدم شلوغیـَم اما اون خلوت گاهُ بیگاه خونمونُ با هیچی عوض نمیکنم!
کسی نیست که دخالت اضافه کنه تو کارات...
رفتارای خاص خودتو هر وقتُ هر جا میتونی داشته باشی...
خلاصه اینکه میتونی توجه 2 نفر رو که در حالت عادی باید تقسیم میشدُ کاملاً متوجه خودت کنی

Bar@n

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
boosher

تک فرزندی هم برا بچه بده هم برا مامان بابا برا بچه از لحاظ روحی و... برا پدر و مادرماز لحاظ روحی بده چون همه فکرشون همون یه بچه است ولی اگه دوتا باشن حداقل یه وقتی به اون فکر می کنن یه وقتی به اون یکی و اگه خدایی نکرده اتفاقی برا یکی از بچه هاشون بیفته یه امیدی دارن که یه بچه دیگه هم دارن

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

ما هم تک فرزند! :D
خیلی هم حال میده!!! مشکلاتش هم زیاده ولی میارزه!
در ضمن ذره ای هم لوس نیستم!

*M.M*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از MissMarvelous :
خب موضوع تقریبا مشخصه...
دوست داشتین تک بچه میبودین؟
فک میکنین چه تفاوت هایی هست؟
به نظرتون اینکه خانواده ها تک فرزند باشن واسه خود بچه خوبه یا نه؟ واسه خانواده چه طور؟
اصن تاثیر مشخصی توی رفتارهای اجتماعی داره یا نه؟
زیاد شنیدیم که میگن تک بچه ها لوسن یا اینکه رفتارشون متفاوته و اینا...به نظرتون درسته؟
من اصن دوس نداشتم تک بچه میبودم :Dاز نظر من تک بچه ها مامان و باباهاشون زیادی بهشون میرسن و این باعث میشه که

لوس بشن و نتونن کار های خودشونو انجام بدم :|

یک بنده خدایی داش حرف میزد میگف من که بچه اول داشتم وختی این دوم ابتدایی بوده مامانش بهش غذا میداده حتی :|بعد

که بچه دومشو آورده فهمیده که این بچه بزرگ شده :|

فقط در صورتی تک بچه ها لوس نمیشن که پدر و مادر مشغله زیادی داشته باشن و نتونن زیاد لوسش کنن :|

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

پستای قبلیو نخوندم چون میخوام هرچی که به ذهنم میرسه رو بنویسم
من خودم تک فرزندم
درباره خوبی یا بدیش فعلا نمیدونم؛ اما درباره ویژگی هاش میخوام بگم
یه سری میگن تک فرزندا لوسن؛ یا لوس تر از بقیه ـن. اما بنظر من لوس بودن تعاریف مختلفی داره برای هرکس
اصن خیلی از چند فرزندی ها صدبرابر لوس تر از تک بچه هان
این یه چیز نسبیه، نمیشه جمع بستش
من خودم از طرف یه مادربزرگم تک نوه هم هستم و کاری به خوبی ها و اینکه عیدی ها همه ش مال خودمه و هرکار دلم بخواد میکنم و اینا ندارم؛ اما بدتر از همه چی تنهاییشه
تنهایی بعضی از تک فرزندا با یه چیزایی جبران میشه مثلا دخترخاله و اینا خیلی بهشون نزدیکن اما این کافی نیس
ضربه های روحی ای که یهو ممکنه بهشون بخوره خیلی تاثیر میذاره
شوک های عصبی که یهو تو زندگیشون میاد واقعا اذیتشون میکنه
تک فرزندا خواهر برادری کنارشون نیست که ازشون تاثیر بگیرن؛ در نتیجه از دوستای نزدیکشون تاثیر میگیرن و اگه از طرف دوستاشون ضربه یا ناراحتی ای بهشون وارد شه خیلی خیلی خیلی بیشتر از ارزش اون موضوع ناراحت میشن
تک فرزندا رفتاراشون زود تغییر میکنه؛ کسایی که کنارشونن اگه واقعا دوستشون داشته باشن با این تغییرا کنار میان و سعی میکنن جای خالی اون خواهر یا برادر نداشته رو براشون پر کنن
اونایی که فرق تک فرزندا با بقیه رو فقط و فقط توی مسائل مادی و پولی و لوس بودنشون میدونن واقعا سطحی نگرن و همه ش میخوان با این شعار که تک فرزندا لوسن، صورت مسئله رو پاک کنن
تک فرزندا مث بقیه ان، یه سری کمبود ها بعضی وقتا پیش میاد که با خوشحالی های خیلی خیلی کوچیک ممکنه جبران بشه؛ اما بعضیا همون خوشحالیای کوچیکم ازشون دریغ میکنن....
در کل تک فرزندی؛ خوب یا بد بودنش بستگی به یه چیزایی داره....

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از RA@$ :
پستای قبلیو نخوندم چون میخوام هرچی که به ذهنم میرسه رو بنویسم
من خودم تک فرزندم
درباره خوبی یا بدیش فعلا نمیدونم؛ اما درباره ویژگی هاش میخوام بگم
یه سری میگن تک فرزندا لوسن؛ یا لوس تر از بقیه ـن. اما بنظر من لوس بودن تعاریف مختلفی داره برای هرکس
اصن خیلی از چند فرزندی ها صدبرابر لوس تر از تک بچه هان
این یه چیز نسبیه، نمیشه جمع بستش
من خودم از طرف یه مادربزرگم تک نوه هم هستم و کاری به خوبی ها و اینکه عیدی ها همه ش مال خودمه و هرکار دلم بخواد میکنم و اینا ندارم؛ اما بدتر از همه چی تنهاییشه
تنهایی بعضی از تک فرزندا با یه چیزایی جبران میشه مثلا دخترخاله و اینا خیلی بهشون نزدیکن اما این کافی نیس
ضربه های روحی ای که یهو ممکنه بهشون بخوره خیلی تاثیر میذاره
شوک های عصبی که یهو تو زندگیشون میاد واقعا اذیتشون میکنه
تک فرزندا خواهر برادری کنارشون نیست که ازشون تاثیر بگیرن؛ در نتیجه از دوستای نزدیکشون تاثیر میگیرن و اگه از طرف دوستاشون ضربه یا ناراحتی ای بهشون وارد شه خیلی خیلی خیلی بیشتر از ارزش اون موضوع ناراحت میشن
تک فرزندا رفتاراشون زود تغییر میکنه؛ کسایی که کنارشونن اگه واقعا دوستشون داشته باشن با این تغییرا کنار میان و سعی میکنن جای خالی اون خواهر یا برادر نداشته رو براشون پر کنن
اونایی که فرق تک فرزندا با بقیه رو فقط و فقط توی مسائل مادی و پولی و لوس بودنشون میدونن واقعا سطحی نگرن و همه ش میخوان با این شعار که تک فرزندا لوسن، صورت مسئله رو پاک کنن
تک فرزندا مث بقیه ان، یه سری کمبود ها بعضی وقتا پیش میاد که با خوشحالی های خیلی خیلی کوچیک ممکنه جبران بشه؛ اما بعضیا همون خوشحالیای کوچیکم ازشون دریغ میکنن....
در کل تک فرزندی؛ خوب یا بد بودنش بستگی به یه چیزایی داره....

نمیشه گفت همیشه تک فرزندا لوسن! من مخالفم(من تک فرزند نیستم :) ) بستگی به رفتار والدین داره و چون اکثر وادین تک فرزندی روش و اسلوب درست رو انتخاب نمی کنن (به خاطر تکی بودن بچه نمی خوان زیاد روش فشار بیارن) واسه همین تربیت این نوع وادین منجر به لوس شدن میشه! اگه والدین درست تربیت کنن این اتفاق نمیافته

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از no one :
نمیشه گفت همیشه تک فرزندا لوسن! من مخالفم(من تک فرزند نیستم :) ) بستگی به رفتار والدین داره و چون اکثر وادین تک فرزندی روش و اسلوب درست رو انتخاب نمی کنن (به خاطر تکی بودن بچه نمی خوان زیاد روش فشار بیارن) واسه همین تربیت این نوع وادین منجر به لوس شدن میشه! اگه والدین درست تربیت کنن این اتفاق نمیافته

ولى تعداد والدينى كه اين موضوعو درك ميكنن و بچه هاشونو درست تربيت ميكنن خيلى كمه!

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از no one :
بله کاملا بستگی داره ولی فقط این نیست!
به همون نسبت که یه سری از والدین میتونن انقد بچه شونو لوس کنن و نخوان روش فشار بیارن، به همون نسبت هم میتونن یه سری کمبود ها رو تو زندگی اون فرزند به وجود بیارن
این کمبود ها رو رفتار اون شخص خیلی خیلی خیلی تاثیر میذاره و بعضی وقتا هم میتونه زود جبران بشه؛ با مسائل خیلی ساده تر
ینی منظورم اینه که "فقط" به والدین و درک کردنشون بستگی نداره! من تک فرزندی رو میشناسم که صبح تا شب مادر پدرش سرکارن و کسی نیست لوسش کنه ولی کمبود ها باعث شده یه سری اخلاق هایی که "شاید" بشه اسمشونو گذاشت لوس بازی در اون بوجود اومدن.
هر آدمی میتونه در یه زمان هایی لوس ترین باشه و در یه زمان هایی اصلا و ابدا لوس به نظر نیاد! همونطور که اول گفتم یه چیز نسبیه و معنی کلمه ی لوس در زهن همه یکی نیست

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از RA@$ :
بله کاملا بستگی داره ولی فقط این نیست!
به همون نسبت که یه سری از والدین میتونن انقد بچه شونو لوس کنن و نخوان روش فشار بیارن، به همون نسبت هم میتونن یه سری کمبود ها رو تو زندگی اون فرزند به وجود بیارن
این کمبود ها رو رفتار اون شخص خیلی خیلی خیلی تاثیر میذاره و بعضی وقتا هم میتونه زود جبران بشه؛ با مسائل خیلی ساده تر
ینی منظورم اینه که "فقط" به والدین و درک کردنشون بستگی نداره! من تک فرزندی رو میشناسم که صبح تا شب مادر پدرش سرکارن و کسی نیست لوسش کنه ولی کمبود ها باعث شده یه سری اخلاق هایی که "شاید" بشه اسمشونو گذاشت لوس بازی در اون بوجود اومدن.
هر آدمی میتونه در یه زمان هایی لوس ترین باشه و در یه زمان هایی اصلا و ابدا لوس به نظر نیاد! همونطور که اول گفتم یه چیز نسبیه و معنی کلمه ی لوس در زهن همه یکی نیست

درسته شرایط هم خیلی تاثیر گذاره!
من حتی دیدم خانواده هایی که چند بچه هستن ولی همشون لوسن!
مهم رفتار و یادگیری کودک در حین موقعیت هاست!
واقعا تعداد این خانواده ها کمه چون اکثر پدر و مادر های ایرانی می خوان بچشون چیزی بشه که خوشون می خوان یا اینکه اهدافی خودشون نرسیدن رو از کودک می خوان!

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

الآن من در وضعیت نرمالی هستم.
یک برادر با سه سال اختلاف ( کوچیکتر ) از خودم.
اگرنبود که عالی می شد.
حالا هم قابل تحمله
ولی اگر به جای یکی دو تا می شدند. ( یعنی به جای یک معین دوتا معین وجود داشت ) من خود کشی می کردم.

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

من مخالفم ک تک بچه ها لوسن اینا همش ب نوع تربیت بستگی داره....
تربیت هیچ ربطی به تعداد بچه نداره منظورماینه میشه کنترلش کرد.
همه چی بستگی به والدین و طرز رفتارشون با بچه داره.

Hitler

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه کردستان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

سلام من خودم تك فرزندم ولي تا حالا نمي دونم واقعا چه قد محبت خواهر برادري رو از دست دادم

ولي شخصيت هر فردي به خودش ربط داره

ولي اي كاش من تك نبودم چون بيشتر زندگي مو تنها هستم :((

melika15

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۲
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
تلگرام
اینستاگرام

به نظر من چونکه تک ‌فرزندا وقت بیش ‌تری را با پدر و مادرشون میگذرونن، منظور و توقعات بزرگسالانو بهتر درک‌ می ‌کنن. این توانایی ‌ها به اوناکمک می ‌کنه که در مدرسه هم موفق باشن ولی مشکلات تک فرزندی هم کم نیست . به اطرافمون که نگاه میکنیم میبینیم .بعضی از این بچه ها مشکلاتی دارن . مثلا خواهر یا برادری ندارن که باهاش حرف بزنن و اینجوریه که معمولا یه سمت هر دوست و نتیجتا هرکاری میرن .

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نظره من بستگی به تربیت داره
من تک فرزندم ولی از تک فرزند بودنم راضیم . راستش تا 2 سال پیشم دوست داشتم که یک خواهر یا برادر میداشتم ولی الان دیگه نه چون اختلاف سنیمون دیگه خیلی زیاد میشه
درمورده لوس بودنم باید دوباره تکرار کنم که بستگی به تربیت داره من هردو مدلشو دیدم هم کسایی که تک فرزند بودن و لوسن (که کمتر پیش میاد) هم کسایی که با وجوده تک فرزند بودن روابطه اجتماعی خوبی دارن

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

همه فکر می کنن که به تک بچه ها زیادی توجه می کنن،لوسشون میکنن،همه چی در اختیارشون قرار میدن،هرچی بگن گوش میکنن اما اصلا اینطوری نیست! این کاملا برمیگرده به تربیت خانواده. خانواده هایی هستن که چندتا بچه دارن اما بین بچه هاشون تبعیض قائل میشن مثلا بعد 3 تا پسر بالاخره دختر دار شدن و انقد به این دختر بها میدن و لوسش می کنن که وقتی بزرگ شد دیگه از پسش بر نمیان و مشکلات زیادی براشون پیش میاد.
من به عنوان یه تک بچه فقط 2 تا مشکل دارم:
1.روابط اجتماعیم خیلی ضعیف نیست اما شاید نسبت به خیلیا ضعیف تر باشه مخصوصا تو محیط های جدید.
2.خیلی نگران آینده هستم از 2 نظر:اول این که پدر و مادرم رو خدایی نکرده از دست بدم چون اونا تمام خانواده ام هستن و هیچ خواهر و برادری ندارم که اگه یه روزی خدای نکرده نبودن کمکم کنه. دوما اینکه تمام امید خانواده ام به منه چون فقط منو دارن و این باعث میشه که مسئولیتم سنگین تر شه.
در نهایت 80 درصد قضیه بر میگرده به خانواده و این که بچه شون رو چطور تربیت کنن. می تونن یه تک بچه رو طوری تربیت کنن که تک بودنش نه تنها باعث لوس و پر توقع شدنش نشه بلکه باعث شه آدم مستقل و خود ساخته ای باشه.

mm.ss

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان
شهر
ساري

به نظر من بده چون بعضيا كه تكن تمام توجه مادرو پدر رو اوناس و خيلي رو بچه فشار ميارن و بعضي وقتا هم بچه لوس و بي دستو پا از اب در مياد
كلا خونه هم خلوته اصلا حال نميده ادم همش زيره ذره بينه ولي اگه چندتا بچه باشن توجه مادرو پدر تقسيم ميشه و به يه بچه فقط گير نميدن
منكه ازين كه تك نيسم خيلي خوشحالم وعاشقه داداشو خواهرمم...! >:D<

niloufar joon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران

تک بچه بودن اصن خوب نیست چون بچه ی کسی که تک بچه هست اصن معنای عمه و خاله و دایی و عمو رو نمی فهمه و حالا اگر هم که پدر بچه هم تک بچه باشه که وامصیبتا
دیگه بچه دو تا آدم تک بچه چی از اقوام می فهمه؟

scorpion1995

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی بناب
شهر
بناب
دانشگاه
صنعتی شریف یا آزاد قزو
رشته دانشگاه
آی تی IT

از یه نظر خوبه که پدر و مادرت بهت زیاد اهمیت می دن و از یه نظر بده که کسی رو نداری که بهاش بازی کنی بهاش در دل کنی خلاصه از این جور حرفا اما در کل خیلی بده آدم تنها می شه

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا