• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایده برای ابداع٬ اختراع و پژوهش

• شروع کننده موضوع کاربر حذف شده 8031
  • تاریخ شروع

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : ایده برای ابداع٬ اختراع و پژوهش

به نقل از پویا م :
والا من تا حال با gps برخورد مستقیم نداشتم! از کسی هم نشنیدم که این قابلیت رو داشته باشن! تو تاکسی ها هم که دیدم همچین چیزی نبود!
خب حالا که چی؟
مرکز کنترل ترافیک تهران اطلاعات ترافیک شهر که با دوربین‌هاش ثبت میکنه رو در اختیار جایی قرار نمیده. قبلا عده ای رفتن دنبالش ولی دسترسی ندادن. برو سایتشون بهشون پیغام بده که اطلاعاتشون رو آزاد در اختیار دیگران بگذارن تا بتونن استفاده کنن ملت. ( قبلا خودمم اینکاور کردم) http://trafficcontrol.tehran.ir/Default.aspx?tabid=129

من یک ایده جدید به ذهنم رسیده. توی تهران یک سری ایستگاه های سنجش آلودگی هوا هست که احتمالا یک سری دستگاه پیچیده دارن برای سنجش آلودگی هوا. یک سری تابلو هم هستند تو سطح شهر که اعلام میکنن میزان آلودگی هوا رو. ولی دستگاهی برای سنجش آلودگی صوتی نیست. یعنی چیزی وجود نداره آلودگی صوتی رو نشون بده. سنجش آلودگی صوتی هم کار پیچیده ای نیست. میشه یک دستگاه سنجش آلودگی صوتی ساخت که صدای اطراف رو سنجش کنه و توی یک تابلو اعلام بکنه که چقدر آلودگی صوتی داریم و دیگران رو متوجه بکنه. اینو مثلا یک جای شلوغ بگذاریم مثل جلوی بیمارستان یا تقاطع‌های شلوغ ٬ ملتی که تابلو رو میبینن سعی میکنن سکوت رو رعایت کنن ٬‌ ماشین ها کمتر بوق بزنن و ... میشه به عنوان اختراغ ثبتش کرد حتی.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

تعداد زیادی فرد بی‌سواد در کشور وجود دارند که توانایی این رو ندارند که خودشون تماس تلفنی برقرار کنند و باید یکی واسشون شماره بگیره. تلفن هایی که شماره ذخیره میکنند هم معمولا گرون هستند و یا کارکردن باهاشون آسون نیست. یک دستگاه کوچولو درست کنید که ۱۰ تا شماره رو ذخیره کنه و با فشردن یک دکمه شماره مورد نظر رو بگیره. قرار نیست تلفن درست کنید. این صرفا رو خط تلفن وصل میشه و شماره میگیره. مکالمه با همون تلفن عادی انجام میشه.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

تو این سرمای اخیر خیلی مزارع و محصولات آسیب دیدن و سرمازده شدن و کلی محصول از بین رفت. یک روشی پیدا کنید که بشه از مزارع در مقابل سرما حفاظت کرد. طرحشو ارائه بدید و یک ماکت ازش بسازید. کلی هم خوبه و موضوع و دغدغه روزه.

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

سرما زدگی مزارع وقتی اتفاق می افته که یا درخت ها زود تر از موعد شکوفه بدن یا سرما شدید بعد از موعد مقرر بیاد
خب یکی از کار ها میتونه درست کردن فضای بسته دور باغ باشه مثل گلخونه ها که خوب هزینه زیادی داره
در حالت کلی دو تا روش داریم یا درخت ها رو گرم کنیم (با سرما مقابله کنیم)
یا درخت ها رو سرد نگه داریم (کاری کنیم که از خواب زمستانی بیدار نشن که بخوان شکوفه بدن)یکم عقب بندازیمش
که برای انجام هر کدوم باید محیط درخت رو عوض کرد که دوباره میشه همون حالت گلخونه دیگه...

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

درسته که هزینش زیاد میشه. ولی حجم خسارت هم کم نیست اصلا.

یک ایده دیگه به ذهنم رسید. یک پشتی سر اختراع کنید برای کسی که میخواد روی صندلی بخوابه. مثلاتو فرودگاه طرف ببنده به صندلیش تکیه بده بهش بخوابه.

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

من دلم می خواد یک دستگاهی ابداع کنم که باعث ایجاد توهم های ترسناک در انسان بشه. یعنی یه جور موج الکترومغناطیسی رها کنه که گیرنده های ترس رو فعال کنه.به نظرم این می تونه کاربرد نظامی داشته باشه. :-?
در همین راستا دلم می خواد یک دستگاهی ابداع کنم که اگه روی جسد نصبش کنی با استفاده از مکانیسم مدار های عصبی بتونه جسد و حرکت بده و تبدیلش کنه به زامبی. اونوقت من این زامبیا رو می فرستم جلوی دشمن و اونا فرار می کنن.
ولی افسوس که کار مشکلی به نظر می رسه. #-o
به نقل از میم ح میم دال :
تو این سرمای اخیر خیلی مزارع و محصولات آسیب دیدن و سرمازده شدن و کلی محصول از بین رفت. یک روشی پیدا کنید که بشه از مزارع در مقابل سرما حفاظت کرد. طرحشو ارائه بدید و یک ماکت ازش بسازید. کلی هم خوبه و موضوع و دغدغه روزه.
راستش اولین ایده ای که به ذهن من می رسه اینه که خود گیاه ها رو طوری دستکاری کنیم تا از نظر ژنتیکی با انجماد سازگار بشن. منتها نمی شه این کار رو با همه ی گیاه ها انجام داد چون زیادن.

zeinab.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2 D:
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
روانشناسی

۳. دیدید روی ماشین چقدر خط میافته و گند میخوره به بدنش؟ اگر یک پوشش درست بشه که مثل محافظ صفحه نمایش موبایل ٬ به بدنه ماشین بچسبه و هم رنگ ماشین حفظ بشه و هم از خط افتادن جلوگیری بشه و بعد مدتی به راحتی کنده بشه ٬ میدونید چقدر میتونه فروش داشته باشه؟ چقدر جایزه میبره؟
یه چیزایی هستن مث ماژیک.که اگه رو قسمتی که ماشینت خط افتاده ، بکشی ، درست میشه
البته من فقط تبلیغشو دیدم و اصلن مطمئن نیستم عین آدم خش رو برطرف کنه.
+
حالا اگرم بخوایم یه چیزی مث پوشش باشه برا ماشین به نظرم یکی از ویژگیاش باید این باشه که کوچیک کوچیک باشه مثلا 10*10
که اگه یه تیکه خش افتاد لازم نباشه کل روکشو عوض کنیم.فقط همون قسمت.
+
+
اون مورد هم که آب سرد اومده تا شیر رسیده و وقتی شیر رو باز میکنید اول اون آبی که تو لوله مونده بوده میاد بعد آب گرم میاد. نمیشه آب تو لوله مونده رو که گرم یا سرد کرد !

لزوما نمیخواد اون آبو گرم کرد
میشه بطور خودکار شیرآب اون آب رو ذخیره کنه
اگه دقت کنیم خیلی آب بخاطر همین چن ثانیه،در سال اصراف میشه....

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

۳. دیدید روی ماشین چقدر خط میافته و گند میخوره به بدنش؟ اگر یک پوشش درست بشه که مثل محافظ صفحه نمایش موبایل ٬ به بدنه ماشین بچسبه و هم رنگ ماشین حفظ بشه و هم از خط افتادن جلوگیری بشه و بعد مدتی به راحتی کنده بشه ٬ میدونید چقدر میتونه فروش داشته باشه؟ چقدر جایزه میبره؟
به نقل از GSTfire :
بنظرم یخورده ظاهر ماشین رو خراب می کنه . مثل گوشی که ضد خش روش میندازی و یکم ظاهرش مات می شه ، کلا احساس می کنی رو گوشیت یه چیز اضافی زشت کشیده شده :D و تازه بعد از مدتی که یذره س بلند می شه ، هوا می ره زیرش و اینا ... باز ضد خش گوشی رو با یکی هزینه می شه عوض کرد ، اما هیشکی حاضر نیست هزینه عوض کردن ضد خش ماشینشو بده ، ترجیح می ده مواظب باشه ماشینس خش ور نداره :D
به نقل از Zeinab.N :
یه چیزایی هستن مث ماژیک.که اگه رو قسمتی که ماشینت خط افتاده ، بکشی ، درست میشه
البته من فقط تبلیغشو دیدم و اصلن مطمئن نیستم عین آدم خش رو برطرف کنه.

خب به نظر من این کار (تولید همچین پوششی برای ماشین ) با فناوری نانو شدنیه ، طوری که هم شفاف باشه که هم ظاهر تغییری نکنه هم چشبندگیش خوب باشه که هوا داخلش نره و هم همزمان بتونه از کثیف شدن زود به زود ماشین جلوگیری کنه و همین ویژگی که میگید ضد خش باشه هم داشه باشه ! (فقط شاید خیلی رویایی باشه الان که همه این ویژگی هایی که گفتم با هم باشه :-" )
فقط نمیدونم الان اسپریش هست یا نه :-??

zeinab.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2 D:
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
روانشناسی

ایده دوم : قبلا گفته بودم اینجا هم میگم. واسه تقسیم برنامه درسی مدرسه ها کلی مشکل دارند. مثلا میبینی یک روز کلی درس سخت هست یک روز کلی درس راحت. یک برنامه کامپیوتری که اطلاعاتی در مورد تایم حضور معلم ها و تعداد روزهای لازم و کلاس ها و ... بگیره و برنامه رو به یک شکل خوب تنظیم کن قطعا مفید خواهد بود.

این برنامش نوشته شده.

دریچه کولرهای آبی یک چیز ثابت هستند که هوا رو در یک جهت مشخص پخش میکنن. تغییر دادن جهتشون سخته و معمولا ارتفاع بالایی دارن. واسه همین جهتشون همیشه ثابته. میشه یک طرح جدید برای این دریچه ها طراحی کرد که به راحتی قابل تنظیم باشه جهت و حجم خروجی باد. یا مثل کورهای گازی حرکت داشته باشه و به جهتای مختلف پخش کنه. اگر پیگیرش بشید قطعا میتونید بسازیدش. حتی رتبه خوارزمی هم میتونید بیارید باهاش شک نکنید.

این وسیلش اختراع شده و قراره به تولید انبوه برسه.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

یکی از راه های ایده زدن برای اختراع و ابتکار اینه که به اطرافت نگاه کنی ببینی چه مسائلی وجود دارن. چه چیزهایی هستند که کار بشر رو سخت‌ کردن و میشه یه راه حل آسون‌تر براشون ارائه داد؟

سر کلاس نشسته بودیم. در کلاس وقتی زیاد باز بود صدا و باد زیادی میومد. وقتی هم بسته میشد هوای داخل خفه میشد. میخواستیم در رو در یک حد مشخصی باز نگه داریم اما خب نمیشد. یک طرفش صندلی میگذاشتیم به طرف دیگش به وسیله باد٬ باز و بسته میشد. بارها و بارها چنین چیزی رو تجربه کردیم.
کاش یک وسیله ای بود که عملکردی شبیه قفل داشت روی در نصب میشد و وقتی در رو در یک حد مشخص نگه میداری قفل میکردی و اونم همینجوری ثابت میموند.

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : ایده هایی برای اختراع

خب میتونیم رو این جک ها که واسه بسته شدن در تو ادارات استفاده میکنن درجه بندی بزاریم مثه این عصا ها که ارتفاعشون قابل تنظیمه اونجوری
خب میتونیم در رو باز و بسته کنیم و یا رو یه درجه خاصی نگهش داریم البته تو این حالت یکم باز و بسته کردن در مشکل میشه
برای حل اون هم می تونیم نگه دارنده ها رو به شکل سیم های کلاسور ها بسازیم که وقتی بازه در راحت باز و بسته بشه و وقتی می خوایم در رو ثابت کنیم اینا رو ببندیم تا در حرکت نکنه
فهمیدین منظورم رو؟

ae student

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Tehran
مدال المپیاد
ریاضی

حذف.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از Adam vizly :
خب میتونیم رو این جک ها که واسه بسته شدن در تو ادارات استفاده میکنن درجه بندی بزاریم مثه این عصا ها که ارتفاعشون قابل تنظیمه اونجوری
خب میتونیم در رو باز و بسته کنیم و یا رو یه درجه خاصی نگهش داریم البته تو این حالت یکم باز و بسته کردن در مشکل میشه
برای حل اون هم می تونیم نگه دارنده ها رو به شکل سیم های کلاسور ها بسازیم که وقتی بازه در راحت باز و بسته بشه و وقتی می خوایم در رو ثابت کنیم اینا رو ببندیم تا در حرکت نکنه
فهمیدین منظورم رو؟
ببین اون بازویی ها با روغن کار میکنن و فشار روغن باعث میشه برگردن به جاشون و چیز نسبتا گرونی هستند. بعدشم اون بالا هستند و دسترسی بهشون سخته. روشون قفل بگذاری ثابت بمونن هم کیفیتشون افت میکنه.
باید یک چیز ساده و کم هزینه اختراع بشه. اون ایده سیم کلاسور رو من نگرفتم دقیق.

یک ایده قبلا دادم در مورد دریچه کولر. حالا یک ایده در مورد خود کولر. کولرها در حال حاضر تو پشت بوم زیر آفتاب میمونن و این آفتاب بازدهی و عمر کولر ها رو پایین میاره. بعضا سایه بان میزنن واسشون که هم دردسر داره هم هزینه. چون کار آهنگری میخواد. یا اینکه یه چیزی روشون میندازن که اصلا جالب چیز جالبی درنمیاد. میشه یک راه حل ارائه داد اونم اینه که یک لایه به بدنه کولر اضافه بشه که با یک فاصله از بدنه کولر باشه و آفتاب رو برگردونه و به عنوان سابه بان عمل بکنه. بعد اینکه دیدید درهای کولر بازکردنشون سخته؟ میشه اون درها رو به راحتی شبیه در عادی کرد. لولادار که خیلی راحت قابل باز کردن باشند. داخل کولر رو هم میشه به شکلی متفاوت ساخت. الان یک پره‌ست که هوا رو میکشه تو. به نظرتون میشه پره رو طوری ساخت که هوای بیشتری بکشه؟ مثلا به جای یک پره سه تا باشه که هرکدوم سمت یک در کولر باشه.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

منم ایده هام رو اینجا
www.sampadia.com/blog/9908.html
گفتم.
البته الان که این تاپیک رو میخوندم دیدم چند تا از ایده هایی که من گفتم اینجا گفته شدند قبلا، ولی خب من ندیده بودم این تاپیک رو قبلا.

• لایک
امتیازات: MHO

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

یک ایده قبلا دادم در مورد دریچه کولر. حالا یک ایده در مورد خود کولر. کولرها در حال حاضر تو پشت بوم زیر آفتاب میمونن و این آفتاب بازدهی و عمر کولر ها رو پایین میاره. بعضا سایه بان میزنن واسشون که هم دردسر داره هم هزینه. چون کار آهنگری میخواد. یا اینکه یه چیزی روشون میندازن که اصلا جالب چیز جالبی درنمیاد. میشه یک راه حل ارائه داد اونم اینه که یک لایه به بدنه کولر اضافه بشه که با یک فاصله از بدنه کولر باشه و آفتاب رو برگردونه و به عنوان سابه بان عمل بکنه. بعد اینکه دیدید درهای کولر بازکردنشون سخته؟ میشه اون درها رو به راحتی شبیه در عادی کرد. لولادار که خیلی راحت قابل باز کردن باشند. داخل کولر رو هم میشه به شکلی متفاوت ساخت. الان یک پره‌ست که هوا رو میکشه تو. به نظرتون میشه پره رو طوری ساخت که هوای بیشتری بکشه؟ مثلا به جای یک پره سه تا باشه که هرکدوم سمت یک در کولر باشه.
همچین چیزی ساخته شده. یه شرکت هست به نام کیان مبتکر اگه اشتباه نکنم، تو کار نو آوری در کولر های آبیه. اخرین بار یادمه یه کولر دو جداره ساخته بودن که افتاب مستقیم بهش نخوره.
در ها هم نمیشه با لولا باشن، چون رطوبت به شدت بالاست هرجور لولایی استفاده کنی خیلی زود زنگ میزنه و سخت تر از حالت عادی باز و بسته میشه.
بعد یه کولر هایی ساختن که پره هاش بهینه شده تازه از سقفشم باد میکشه :D

سر کلاس نشسته بودیم. در کلاس وقتی زیاد باز بود صدا و باد زیادی میومد. وقتی هم بسته میشد هوای داخل خفه میشد. میخواستیم در رو در یک حد مشخصی باز نگه داریم اما خب نمیشد. یک طرفش صندلی میگذاشتیم به طرف دیگش به وسیله باد٬ باز و بسته میشد. بارها و بارها چنین چیزی رو تجربه کردیم.
کاش یک وسیله ای بود که عملکردی شبیه قفل داشت روی در نصب میشد و وقتی در رو در یک حد مشخص نگه میداری قفل میکردی و اونم همینجوری ثابت میموند.
وسیلش اختراع شده!
یه چیزایی هست شبیه پا میمونه پلاستیکیه میزارن جلوی در! اون هارو اگه یکم بیشتر فشار بدی زیر در سفت سفت میشه و به هیچ سمتی تکون نمیخوره (;

---
بچه ها توجه داشته باشید یکی از چیزایی که همیشه مانع از ابتکارات میشه، اینه که فکر میکنیم یه ابتکار یا ایده باید خیلی پیچیده باشه. در حالیکه خیلی وقت ها خیلی از مشکلات با ساده ترین و مسخره ترین چیز ها حل میشه.
جریان قوطی های صابون خالی رو حتما همتون شنیدید. این نمونه بارز این مساله است

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Hespride :
جریان قوطی های صابون خالی رو حتما همتون شنیدید. این نمونه بارز این مساله است
اینو من نشنیدما. :-?
جریانش چیه؟

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

به نقل از SalehM :
اینو من نشنیدما. :-?
جریانش چیه؟
یه داستان معروفه، من نمیدونم حقیقت داره یا نه ولی زیاد دور از واقعیت به نظر نمیاد.

میگن دوتا کارخونه صابون سازی با یه سری شکایت مواجه شدن که بعضی از قوطی های صابون خالی بودن.
شرکت اول یه تیم مهندسی جمع میکنه توی بخش R&D میشینن بررسی و اینا.دوماه تحقیق میکنن که سنسور های وزنی بهتر تشخیص میده یا سنسورهای نوری. بعد تصمیم میگیرن یه گیت مادون قرمز بذارن روی خط تولید، دونه دونه تست کنه قوطی هارو . بعد یه بازوی روباتیکی طراحی کردن که هرکدوم که سنسور تشخیص داد خالیه ، اون قوطی رو برداره از خط تولید.

شرکت دوم که توش یه دونه مهندس صنایع حضور داشته :-" ایده میده که یه دونه پنکه دستی بزارن جلوی خط خروجی. اونایی که خالی هستن بخاطر سبک بودن پرتاب میشن بیرون!

این شد که شرکت اول مشکلشو با چند صد هزار دلار هزینه حل کرد، شرکت دوم هم با بیست سی دلار همون مشکلو حل کرد.

این مثال زده میشه که بدونیم همیشه چیز های پیچیده لزوما کار رو حل نمیکنن. بلکه خیلی ساده و خنده دارمیشه مشکل رو حل کرد

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

یه نمونش رو هم من شنیدم که نمیدونم حقیقت داره یا نه.
میگن اون زمان که میخواستن برن کره ماه، ناسا بنظرش اومده که خودکار های ما تو بی وزنی کار نکنه. واسه همین رفته پنجاه هزار دلار به یه محقق داده که خودکاری بسازه که پمپ اداشته باشه بالاش که جوهر بیاد.
حالا روس ها چیکار کرده بودن؟
از مداد استفاده کرده بودن.

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی
به دونفر دبیرستانی نیازمندیم!

به حداکثر دو نفر عزیز دبیرستانی غیر کنکوری در تهران یا قم نیازمندیم! :D
که با هزینه بنده و تلاش اونها، یه سری کار فنی انجام بدن. یه چیزهایی مثه همین ایده ها بسازن. پشتیبانی مالی و علمی کامل انجام میشه و شما فقط باید وقت بزارید انجام بدید.
کسی اگه مایل بود پخ بده

این اصلا هم اسپم نیست. خودش یه ایده است :D

----
نیروها پیدا شدن :D

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

حالا چرا دبیرستانی؟ "-: بالغ‌تر قبول نیست؟ "-: