• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ادبیات و زبان فارسی

ali.Holmes

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلي
شهر
كرمان
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
پاسخ : ادبیات و زبان فارسی

به نقل از .:amir.mr:. :
اتفاقا زبان فارسي از اون چيزاييه كه واقعا صد در صد نميتوني مطمئن باشي ازش!
شده كه واسه به تست،نظر نويسنده هاي كتب كمك درسي معروف يه چيزي بوده اما تظر سازمان سنجش يه چيز ديگه.شما كه تستاي زبان فارسي رو زدين،يه نگاهي به پاسخنامه كتاب پنج بحث بزنين،ده ها مورد رو ميبينين كه اينطوري باشه؛-)
ويرايشم كه يه چن مدتي هست كه نمياد:-? از ٨٧ تاحالا:دي چطور ويرايشو زدين؟:ديواسه رشته رياضي نيومد،اما هم واسه تجربي اومد و هم واسه منحصرا زبان.

1- سوال 12 کنکور ما (91) از درس ویرایش بود: "از کدام علامت نگارشی باید استفاده کرد."
2-جهت اطلاع 5 تا تست رو درست زدم....(صحیح کردم...)
3- به جز چند موردخاص تکواژ (مثل ملی و...) و خیلی محدود کلمات مشتق بقیه بحث ها این مشکلات پیش نمیاد...
یعنی قطعا خوندن در س جملات چند قسمتی, انواع فعل و ویرایش و واج و بیاموزیم ها راحت ترین راه درصد گرفتن تو ادبیاته...

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

منم نظر خودمو بگم :D

کلا با وقت گذاشتن الکی روی زبان فارسی مخالفم , چون اصلا قابل اطمینان نیست خیلیارو دیدم مثلا طرف خودشو میکشه تا تست تکواژ شماری یا مشتق مرکب شماری یا وابسته وابسته رو درس یزنه اما اگه بگردی تو کتابا تو بعضیاش نظر طراح یه چیز بوده که با اون چیزی که شما یاد گرفتین متفاوته و جالبترش اینه که سال بعد نظر طراح برمیگرده به اون نظر درسته شمام تو برزخ میمونین :D حالا خودتون قضاوت کنین ارزش داره جدی واسه این 3 تا سوال اینهمه وقت گذاشت؟؟؟ اگه دنبال رتبه 1 رقمی هستین که اره( البته رتبه برترهام ادبیات بین 70 تا 80 میزنن)وگرنه اصلا اینکارو نکنین فقط مفهومه درس یاد بگیرین که اگه سوال ساده ازش اومد بزنید مثلا امسال ریاضی سوالارو نگاه کنید همه ی اونایی که تکواژ شماری رو حفظ کرده بودن یا همینطور درس های دیگه زبان فارسی اما مفهمومو نگرفته بودن نتونستن تست هاشو بزنن

کلا یه چی بگم ادبیات تا حدود 70 زدن خیلی کار ساده و لذت بخشیه اما اگه بخواید درصدتون بره بالای 80 باید اندازه ریاضی روش وقت بذارید, هیچ عقل سلیمی تو حالت عادی به این حکم نمیکنه :D

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از Kenji :
منم نظر خودمو بگم :D

کلا با وقت گذاشتن الکی روی زبان فارسی مخالفم , چون اصلا قابل اطمینان نیست خیلیارو دیدم مثلا طرف خودشو میکشه تا تست تکواژ شماری یا مشتق مرکب شماری یا وابسته وابسته رو درس یزنه اما اگه بگردی تو کتابا تو بعضیاش نظر طراح یه چیز بوده که با اون چیزی که شما یاد گرفتین متفاوته و جالبترش اینه که سال بعد نظر طراح برمیگرده به اون نظر درسته شمام تو برزخ میمونین :D حالا خودتون قضاوت کنین ارزش داره جدی واسه این 3 تا سوال اینهمه وقت گذاشت؟؟؟ اگه دنبال رتبه 1 رقمی هستین که اره( البته رتبه برترهام ادبیات بین 70 تا 80 میزنن)وگرنه اصلا اینکارو نکنین فقط مفهومه درس یاد بگیرین که اگه سوال ساده ازش اومد بزنید مثلا امسال ریاضی سوالارو نگاه کنید همه ی اونایی که تکواژ شماری رو حفظ کرده بودن یا همینطور درس های دیگه زبان فارسی اما مفهمومو نگرفته بودن نتونستن تست هاشو بزنن

کلا یه چی بگم ادبیات تا حدود 70 زدن خیلی کار ساده و لذت بخشیه اما اگه بخواید درصدتون بره بالای 80 باید اندازه ریاضی روش وقت بذارید, هیچ عقل سلیمی تو حالت عادی به این حکم نمیکنه :D
ببین ادبیات ازین چیزا زیاد داره . فقط تو زبان فارسی نیست. لغت هم همینطوره . نمیشه مطمئن شمرد تعداد غلط درستاشو زد. چون واقعا نظر طراح مهمه. قرابت معنایی هم خیلی نظریه . من شخصا با تست قرابت امسال خودمون شدیدا مشکل دارم . به نظرم سنجش غلط زده . اون سه تا تستی که میگی ارزش نداره اگه حذفش کنن مطمئن باش بقیشم همشو درست نمیزنن که درصد بیارن. اون قدر نظر طراح توش مهم نیست. چندین ساله کنکور داره برگزار میشه هر سال هم 4 دوره سوال عمومی داریم. طراحا یه سری جاها اشتباه میکنن تو زبان فارسی و مباحث دیگه ادبیات . کافیه اون غلط ها رو بشناسی تا بتونی بزنی تستشو . ادبیات موضوعی اخر هر موضوعش یه ویترین داره همه غلطهای کنکور و ردیف کرده . ضمنا ادبیات خیلی رتبه بیاره . تا 60 70 ش خیلی کاری نمیکنه . 75 بره بالا شدیدا رتبه میده . من اینو تو جامع هایی که زدم به وضوح دیدم. به نظر من سرمایه گذاری رو ادبیات کاریه که بعد عید یه برگ برنده میده دست داوطلب .

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از شواليه سبز :
ببین ادبیات ازین چیزا زیاد داره . فقط تو زبان فارسی نیست. لغت هم همینطوره . نمیشه مطمئن شمرد تعداد غلط درستاشو زد. چون واقعا نظر طراح مهمه. قرابت معنایی هم خیلی نظریه . من شخصا با تست قرابت امسال خودمون شدیدا مشکل دارم . به نظرم سنجش غلط زده . اون سه تا تستی که میگی ارزش نداره اگه حذفش کنن مطمئن باش بقیشم همشو درست نمیزنن که درصد بیارن. اون قدر نظر طراح توش مهم نیست. چندین ساله کنکور داره برگزار میشه هر سال هم 4 دوره سوال عمومی داریم. طراحا یه سری جاها اشتباه میکنن تو زبان فارسی و مباحث دیگه ادبیات . کافیه اون غلط ها رو بشناسی تا بتونی بزنی تستشو . ادبیات موضوعی اخر هر موضوعش یه ویترین داره همه غلطهای کنکور و ردیف کرده . ضمنا ادبیات خیلی رتبه بیاره . تا 60 70 ش خیلی کاری نمیکنه . 75 بره بالا شدیدا رتبه میده . من اینو تو جامع هایی که زدم به وضوح دیدم. به نظر من سرمایه گذاری رو ادبیات کاریه که بعد عید یه برگ برنده میده دست داوطلب .

خب ببین من خودمم دارم میگم فوق العاده ریسکش بالاس , نمیدونم کدوم سال بود تو تکواژ شماری "به عنوان" رو دو تا واژه گزفته بود و سال بعدش یک واژه , خب حالا فکر کن اینقدر زحمت کشیده یکی و نکته های تکواژ رو که خدا میدونه چقدر رو یاد گرفته حالا میره سر جلسه و دوباره یه حرف اضافه مرکب میدن خب الان بنظرت اون بنده خدا چیکار کنه ؟ دو واژه بگیره یا یه واژه؟ واسه همین فوقالعاده ریسکش بالاس

البته قبول دارم مثلا تو شمارش مشتق -مرکب دقت و سواد خیلی مهمه , اما دوباره تو وابسته ی وابسته خیلی سخت میشه مخصوصا اگه جمله طولانی باشه شمردنش و پیدا کردنش

زبان فارسی تست های بی ریسکش ویرایش و حالا نوع جمله (اینم یه سال غلط بود) و نکته های ساده فصل هاشه , مثل اونکه گفته بود ی تصریفی کدومه ؟ خب طبیعتا کسی که این تست رو نزنه تقصیر خودشه که چیزای پایه و ساده رو نخونده و اصلا رو معنی شعر کار نکرده

در مورد قرابتم کم پیش میاد اشتباه بزنم , یادمه فقط یکی از سالهای خارج کشور بود که من هر چی زدم طراح به یه چی دیگه فکر کرده بود!!!

ولی مودش میاد دست ادم , من به این نتیجه رسیدم اگه تو قرابت رو چیزی شک داشتم فقط حذف گزینه و ارتباط گزینه ها با هم جواب میده

لغت اسونه خداییش , البته الان سختش کردن چون هم شمارشی شده هم به حالت کلمه که فعل یا صفت فاعلی یا مفعولی باید توجه کنی

ولی با قسمت اخر حرفت موافق نیستم , ادبیات تضمین کردن بالای 70 و مخصوصا 80 به بالاش شدیدا زمان میخواد و انرژی , جای وقت اون میشه رو شیمی وقت گذاشت که خیلی ملموستر و شیرین تره شما اگه کار کنی و 2 تا فقط تست ریاضی بیشتر بزنی ارزشش 24 واحد اما ادبیات 4 واحد یعنی دوسوال ریاضی اندازه ی 6 تا سوال ادبیات!!!!

البته بازم میگم اگه به بازه ی زیر 50 یا زیر 10 کسی فکر میکنه باید تو همه ی درسا شاخ شاخ باشه و فقط یه کوچولو تو یه درس عمومی میتونه لنگ بزنه :D

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از Kenji :
ولی با قسمت اخر حرفت موافق نیستم , ادبیات تضمین کردن بالای 70 و مخصوصا 80 به بالاش شدیدا زمان میخواد و انرژی , جای وقت اون میشه رو شیمی وقت گذاشت که خیلی ملموستر و شیرین تره شما اگه کار کنی و 2 تا فقط تست ریاضی بیشتر بزنی ارزشش 24 واحد اما ادبیات 4 واحد یعنی دوسوال ریاضی اندازه ی 6 تا سوال ادبیات!!!!
اینطور مقایسه نکن ! نمودار تغییرات تراز ادبیات بر اساس درصد رو که ببینی نشون میده از یه درصدی به بعد شیب نمودار عمود(!)میشه :D انرژی هم نمیخواد . ادبیات یه برنامه خوب میخواد . به شرطی که ولش نکنی و نمیگم از تابستون . از مهر یه ساعت مشخصی از هفتت به ادبیات اختصاص داده شه به راحتی میشه بالا 70 80 زد . قبول دارم ممکنه یه سال یه سوال اونطور که گفتی بشه. اما خب اولا درصد احتمالش کمه . دوما اگه واقعا کسی بالا 70 80 خواست باید بزنه اینا رو . الان وقت حذف کردن نیست. الان وقت زیاده . نقطه ضعف نباید بتراشی واسه خودت که بعد عید اذیتت کنه

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از علی بنیسی :
من به "درس به درس خوندن" اعتقاد دارم برعکس خیلیا
هم تو عربی
هم تو ادبیات
علت اصلیشم اینکه معنی کلمه تو جمله خیلی راحت تر تو ذهن میمونه (حالا هزار بار بگو مثلا زندیق میشه فلان....)
آرایه ها واقعا وقتی تو متن درس و شعر دیده میشه اون موقع است که معلوم میشه آرایه یعنی چی و....
دقت کنین درس به درس خوندن نه تست زدن منظورمه...
+
البته شدیدا اعتقاد دارم به زبان فارسی
5-6 تا سوال داره
که یک سوال ویرایش 100 از یه درس واقعا مفته
علي يا من منظورتو متوجه نميشم يا شما داري اشتبا ميكني
ويرايش 100 درصدي نيست ها
از سال 87 به اين سمت اصلا نيومده فك كنم

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

کاملا موافقم که درصد بالا تو ادبیات جند برابر بقیه عمومیا وقت میبره.سعی کنید بقیه رو بالا ببرید و ادبیات رو هم معقول.اگه خیلی زیاد بهش بها بدین از بقیه جا میمونین

kasandan s

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
پردیس فرهنگیان مشهد
رشته دانشگاه
علوم تربیتی

به نقل از John-Cena :
کاملا موافقم که درصد بالا تو ادبیات جند برابر بقیه عمومیا وقت میبره.سعی کنید بقیه رو بالا ببرید و ادبیات رو هم معقول.اگه خیلی زیاد بهش بها بدین از بقیه جا میمونین
ولی بیش از اون چیزی که فک کنین تاثیر میذاره....به نظر من اول از ادبیات و دین و زندگی خیالتونو راحت کنین عربی و زبانو معقول بزنین کافیه...

بعدشم بچه ها اگه قرابت مشکل دارین همین تابستون کتاب قرابت هامون سبطی رو بگیرید شبی سه یا چهار صفحه بخونین. اولش یکم گنگ میشین ولی انقدر شیرینو دلنشینه که مطمئنم بیشتر از این هرشب میخونین.بعد یه مدت خیلی شیک تست قرابت میزنین.من خودم اینجوری پیشرفت کردم و همه آزمونا حداکثر یدونه قرابتم نزده میموند. همه کتابم نخوندم.فصل اولش طولانیه اگه صفحات مهمشو میخواین از طریق پ.خ بهتون میگم زیاد وقتتونو نگیره و زودتر وارد بحث جذابش بشین ....

++ من انقدر این کتابو دوس داشتم که الانم نگهش داشتم هر از چندگاهی بخونمش >:D< >:D<

nastaran.kt

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
مدال المپیاد
مدال قهوه ای زیست
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
دارو

ببینین بچه ها،ادبیات یه خوبی داره...باکار مداوم اما کم میشه درصد بالایی توش آورد...

شبی سه چهار صفحه قرابت هامون،۱۰ تا تست میشه نیم ساعت،تا آخر تابستون کار قرابتتون اکی میشه...

هرچند وقت یه بار کتا ارایه ی هامون سبطی،تموم که شد بعدش فقط تست زدن...

تو رفت و آمد به مدرسه هم برنامه بریزید،مثلا رفتنی لغت میخونم برگشتنی تاریخ ادب...فلان روز هم تست زبان فارسی،بخدا اکی میشه ادبتون این جوری...

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

من نرسیدم همه پست ها رو بخونم و فقط دو صفحه اول رو خوندم،ببخشید اگه سوالم تکراریه:
الان من اکثر این کتابایی که واسه ادبیات گفتید رو دارم اما مشکلم اینه که اکثرا دسته بندی کتاب ها بر اساس درس های کتاب درسی نیست و آزمون هایی که ما میدیم بر اساس درس های کتاب درسیه مثلا 4 مرداد آزمون کانون از 4 درس اول ادبیات3 هست. من این 4 درس رو از روی گاج سبز و تاریخ ادبیات مصور خوندم اما فقط همین 2 تا کتاب بر اساس درس های کتاب وزارتی مرتب شدن.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

تاريخ ادبيات دقيقا چندتا سوال داره ؟

Danny

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرهنگ
شهر
زرند-کرمان

به نقل از The Sniper :
تاريخ ادبيات دقيقا چندتا سوال داره ؟
3 تا سوال ناقابل :D

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

عاقا من یه نقطه مبهم تو ذهنم هست لطفا کمک کنید واضح بشه :-"

من تا جایی که پست هارو خوندم همه میگن ادبیاتو مبحثی بخونید .... این یعنی چی؟؟؟ یعنی متن کتابو نخونیم ؟؟
الان مثلا آزمون قلمچی که گفته تا صفحه ی فلان کتاب ما چیکارش کنیم؟؟ یعنی با اون پیش نریم و مثلا برداریم کلا لغات کتابو بخونیم......؟؟

لطفن یکی توضیح بده

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

آره ! کسی که تصمیم میگیره مبحثی بخونه تا اون صفحه که قلم گفته تاریخ رو میخونه . لغت هاش هم میخونه . هرچند تو ازمونای قلم لغت های بدون ستاره هم مهمه
ولی ارایه و املا و قربت رو جدای برنامه قلم میخونه . یه جورایی طبیعیه که اوایل یه مقدار رو از دست بده و باید فدا کنه نتیجه کوتاه مدت رو.
بعد یه مدت تو این سه مبحث هم به یه جای قابل قبول میرسه و سوالاتش بهتر جواب میده

باید صبر داشته باشین تا ثمر بده این کم کم خوندنه! ;;)

کسی هم که مبحثی نمیخونه رو یه چی مث گاج سبز میخونه میره جلو دیگه :)

و! بچه ها از الان نگین چند تا سوال چند تا سوال ! الان 3 سوال شاید کم باشه بنظرتون ولی نزدیک کنکور همه چی رو میدید که مبحث این سه سوال رو بخونید
یهو چیزی رو کنار نذارید!

saba987

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سبزوار(ساسویه)
مدال المپیاد
من : جوان ناكام.... :|
رشته دانشگاه
cs

لغت های بدون ستاره رو هم باید بخونیم؟؟؟ :-/

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

بچه ها از زبان فارسي و تاريخ ادبيات دقيقا چندتا تست مياد ؟

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از saba987 :
لغت های بدون ستاره رو هم باید بخونیم؟؟؟ :-/

برای کنکور تقریبا فقط فهرسته و لغات غیر ستاره دار خیلی محدود
اما توی ازمون ها بودجه بندی حجمش کمه و غیر ستاره دار ها اهمیتش بیشتره
پس ! بخونید تو این دوره !

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از The Sniper :
بچه ها از زبان فارسي و تاريخ ادبيات دقيقا چندتا تست مياد ؟
فک کنم 4 تا باشع :-"

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

به نقل از شــــــــــیرین :
فک کنم 4 تا باشع :-"
كل زبان فارسي + كل تاريخ ادبيات فقط 4 تا تست ؟؟؟؟ :O

shirin!