• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ادبیات و زبان فارسی

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
×امیررضا : این تاپیک از انجمن 92 کپی شده ... بهتر میتونه کمکتون کنه

ادبیات، بیشترین ضریبو بین درسهای عمومی داره.و لازمه که حتما بهش اهمیت ویژه ای بدین. مطمئن باشید هیچ کس هم از اول ادبیاتش خوب نیست.همه تمرین میکنن و یاد میگیرن.رتبه 50 تجربی سال گذشته ما، ادبیاتش در حدی شعیف بود که بالای 40-50 نمیومد.اما کنکور 89 رو 94 درصد زد! چون تمرین کرد. پس خیالتون راحت باشه.این درسو میشه با تمرین به خوبی بهش مسلط شد.
تستهای ادبیات کنکور از قسمتهای مختلفی تشکیل شدن.اصولا اولین تستها از املا و لغتن. بعد تاریخ ادبیات.بعد زبان فارسی.بعد آرای ه وبعد قرابت معنایی.
اینجا همه قسمتهاشو به طور خلاصه بررسی میکنیم :)

املا
برای املا، لغات کتاب را به دقت بخونید.گروه کلمه های املایی زبان فارسی2 رو هم با وجود اینکه منبع کنکور نیست، حتما مطالعه کنید. کتاب کمک آموزشی خاصی نیاز ندارین برای املا. با این حال اگه خواستید، کتاب املا و لغت دکتر هامون سبطی، نشر دریافت، کتاب بسیار کم حجم و خوبیه. تستهای کنکور و یه سری تست تالیفی و تستهای سخت سنجشو هم توش آورده که بهترین منبع هستن برای تمرین املا.
وقتی متن املایی رو میخونید، سعی کنید کلماتی را که کاندیدای غلط بودن هستند، مشخص کنید و بعد معنیشونو با توجه به مفهوم کلی متن و یا کلمات قبل و بعدش متوجه بشید. بعد درستی یا نادرستیشونو تعیین کنید.
(یه نکته خیلی خیلی غیر رسمی هم بگم!تو بیشتر کنکورها، جواب تعداد غلط های املایی، توی یکی از تستها میشه یکی!)

لغت
تستهای لغت یه کم سختن! شما باید حتما تمام معانی لغات آخر کتابهای ادبیاتتونو بلد باشین. به خصوص به معانی دور از ذهنشون یا معانی که تو متن درس مورد نظر بوده مسلط بشین. کلمات مهم دیگه رو هم از متن درسها استخراج کنین و معانیشونو دقیق از حفظ باشین. همون کتاب املا و لغت هامون سبطی که گفتم مناسبه برای این قسمت هم.

تاریخ ادبیات
تستهای تاریخ ادبیات اصولا تستهای سختی نیستند و جزء معدود تستهایی هستن که اگه بخونید واسه شون می تونید مطمئن باشید که در هر صورت جواب درست می دید بشون! حتی اگه مثل امسال تست تاریخ ادبیاتو از مشابهت های اسمی و شمارشی بدن!! برای تاریخ ادبیات، کلک معلم خوبه.همه چیزو طبق معیارهای مختلف دسته بندی کرده. مشابهات های اسمی ، لقب ها، تقلیدها و ... رو هم جداگانه تکرار کرده که حسابی تو ذهنتون بمونه! واسه تاریخ ادبیات به شدت جعبه لایتنر یا جعبه به یاد پیشنهاد می شه! به خصوص نزدیک کنکور خیلی روی تاریخ ادبیات و به خصوص مشابهت های اسمی، تاکید کنید.

زبان فارسی
تستهای زبان فارسی، خلاف تصور اکثرمون، راحت ترین و البته وقت گیرترین تستهای کنکورن!
تستهای زبان فارسی عموما از 5 مبحث طرح میشن: تکواژ و واژه- ساختمان واژه- جملات چندجزئی- گروه اسمی و ویرایش.
تست ویرایش که خیلی تابلوئه! بقسه شو هم فقط کافیه یه سری نکته بلد باشین واسه ش.تعداد این نکات هم خیلی کمه. تمرین زیاد میخواد ولی.خیلی بای دتست بزنید.تستهای تکراری حتی بزنید. اکثر کتابهای کمک درسی زبان فارسی، حجیمن. کتابهای خوبین.ولی بیش از حد نیاز یه کنکورین.به هرحال وقت خیلی باارزش و مهمه تو این 1 سال. واسه همین یه کتاب کم حجم و کوچک هست تحت عنوان 5 بحث زبان فارسی نشر الگو که اومده هر مبحث رو به صورت جداگانه نکات مهم و کلیدیشو بررسی کرده و بعد تستهای کنکور سراسری و آزاد و سنجش و تالیفی رو به دنبالش آورده. کافیه این کتابو یه بار الان و یه بار بعد از عید بخونین و تستهاشو کامل بزنین تا خیالتون بابت تستهای زبان فارسی راحت بشه.

قرابت معنایی
تستهای این بخش جزء چالش برانگیزترین تستهای کنکورن! اغلب بچه ها(مثل خودم تا 2هفته مونده به کنکور!) نمیتونن حتی شعرو بخونن و این اصلی ترین مشکله. وقتی خوندن شعرو یاد گرفتین، فهمیدن مفهومش بسیار ساده میشه. تو کتاب قرابت معنایی دکتر هامون سبطی، نشر دریافت، فصل اول به تمرین خوندن شعر اختصاص داره.واسه من بسیار مفید بود و در هیچ کتاب دیگه ای من این فصل رو مشاهده نکردم! فصلهای بعدیش هم به بررسی مفاهیم رایج در ادبیات حماسی، تعلییمی، غنایی عاشقاه و غنایی عارفانه می پردازه و بعد تستهای کنکور و سنجش و آزاد و تالیفی رو میاره. پیشنهاد اکید من اینه که این کتابو بدون توجه به حجم نسبتا زیادش بخونید. مطمئن باشید پشیمون نمیشید (;

آرایه های ادبی
تستهای آرایه، معمولا تستهای دشوارین. به خصوص تستهایی که 4 تا بیت میدن تو گزینه ها و 4 تا آرایه میدن تو سورت سوال تا گزینه ای رو که هر 4 آرای هرو با هم داره پیدا کنید. در اینجا شما باید اول دنبال آرایه های تابلوتر مثل اسلوب معادله، تناقض یا تلمیح بگردین. و در درجه بعدی تشبیه و استعاره.ولی مثلا یه چیزی مثل جناس همیشه باید در اولویت آخر باشه.
کتاب درسی آرایه های ادبی رشته علوم انسانی رو میتونید مطالعه کنید. به نظر من مفید بود.معلم ادبیات سال سوممون خوندنشو بهمون پیشنهاد کرد.

خب فکر کنم چیزیو جا ننداختم! اگه چیزی هست بپرسید :)

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع
پاسخ : ادبیات و زبان فارسی

از تجربه م تو ادبیات جسارت میکنم توضیحات مکمل میدم :

املا و لغت : کتاب کلک معلم کتابه خیلی خوبیه ، بگیرین و بخونین ... التبه ی سری چیزا رو اضافی داره که باید خودتون حذف کنین تا اضافه خوانی نکنین

تاریخ ادبیات هیچ نیازی ب کتاب نداره ، خودتون از رو کتاب خودتون بخونین ، خط کشی کنین، نیاز ب مرور داره

زبان فارسی : راستش کتاب خوبی تو زبان فارسی ندیدم اما خب کتاب خیلی سبز رو همین ماه پیش داشتم میدیدم سوالات شمارشی خوبی داره، اگه شمارشی ضعف دارین با تستای زیاد این کتاب میتونین رفع کنین

ارایه هم کتاب کلک بگیرین مفاهیم کلیدی و تعاریف ارایه ها رو خوب یاد بگیرین بعد کتاب محوری گاج + کتاب درسی تون میتونه بهتون کمک کنه تا خودتون رو ارتقا بدین

قرابت : اقا تا حد زیادی ذاتیه اما خب با خوب خوندن شعر و دایره لغات خوب داشتن مشکلات زیاد این بخش حل میشه

robo94

عــلــــی (مهندس سابق)
نام مرکز سمپاد
دبيرستان شهيد اژه اى
شهر
اصفهان/تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
تـــهـــران (دانشکده فنـے )
رشته دانشگاه
مهندسی بــرق

منم از تجربیاتم میگم :D

برای املا و لغت من هم کلک معلم رو دیدم هم لغت و املا از نشر دریافت (که پشتیبانم بم گفتن) دو تاش یه کارو میکنه هیچ فرقی نداره منم دومیه رو خریدم یه کوچولوشم خوندم (فقط واسه ارزیابی چون که الان املا خوندن فایده نداره)

برای قرابت هم من هیچ مشکلی ندارم همون گاج سبز رو که میخونم قرابت هاشم میخونم کافیه فقط برای شعر ها و نثر های درست و حسابی من قرابت های نشر الگو رو هم میخونم از اونم راضیم

آرایه هم که کاری نداره (همون شعر ها رو که میخونین یکم اولش زور بزنین هر چی آرایه هست پیدا کنین بعدش راه میفتین (تست شده توسط خودم :P))

تاریخ ادبیات رو من فعلا چیزی نمیدونم چون پیش یکم انگار یکم خفنه 2، 3 که چیزی نداره فقط سر اون ادبیات معاصر و عباس خلیلی و مادام کاملیا و بعد تو خود آزمایی ها جان اشتاین بک و اینا رو بخونین بقیشم که 10 دفعه مرور میشه تو ادب 3 و پیش

زبان فارسی هم که فقط املاست و شمارش تکواژ! من یه گاج سبز دارم فقط حدود 20 تا تست تکواژ (از 170 تا تستش) رو حل کردم فعلا دیگه تو شمارش واج و تکواژ مشکلی ندارم

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

یه چیزی راجب تاریخ ادبیات خدمت دوستان گرام عرض کنم!
خواهرا،برادرا :D
از الان بشینید تاریخ ادبیات رو بخونید بعد خلاصه کنید.چون سه تا سوال کنکور ازین بخشه پس خیلی مهمه.ضمنا!کتاب زبان فارسی هم یه سری اثر و... توش هست،هم تو متن درساش هم تو پاورقی که ممکنه ازش سوال بیاد،که لطفا بخونید.مهمه.
تاریخ ادب تکرار میخواد،لطفا نندازید واسه دم کنکور چون اذیت میشید.

hamoooooooon

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
دانشگاه
علوم پزشكي تبريز
رشته دانشگاه
پزشكي

منم گفتم یه اشتباهی رو که خودم کردم رو بگم تا کنکوریها این اشتباه منو نکنن
به بعضی کتابای تاریخ ادبیات مثه گاج و تخته سیاه اصلا اعتماد نکنید ناقصن
بعضی نویسنده هارو ننوشته از قضا تو کنکورم از اون غیر مشهورا میاد #-o

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

من با اجازه ی انحصاری از یک نفر مطالبشو میذارم اینجا استفاده کنین حالشو ببرین

ميريم سراغ يه روش براي خوردن(نه خوندن) تاريخ ادبيات.اسم اين روش هست"داستان سازي".(اقتباس از روش مهندس نيكخو در برنامه فرصت برابر)

داستان سازي يعني اينكه با استفاده از نام نويسنده و نام آثارش يه داستان كوتاه بسازيم و بين نام نويسنده و آثار يك ارتباط ايجاد كنيم تا نام اين آثار راحتتر يادمون بمونه.

براي تاريخ ادبيات هايي كه تعداد اثر ها كمه حتما از جعبه لايتنر استفاده كنيد(تو بخش "ابزار ها و روش ها بيشتر توضيح مي دم).داستان سازي براي موارديه كه تعداد آثار زياد ميشه(مثلا 4تا يا بيشتر).حالا چندتا نكته مي گم كه تو داستان سازي بهتون كمك مي كنه:

1)داستان هر چي غير واقعي تر باشه بهتر يادتون مي مونه.

2)داستان رو "حفظ نكنيد" بلكه واقعا به صورت ملموس "تصورش كنيد".

3)سعي كنيد خودتون داستان بسازيد تا داستان سازي تون قوي تر بشه.

4)تو داستان لازم نيست عين نام كتاب يا نويسنده رو بياريد.(مثلا به جاي "اديسه" ميتونيد از "ديس"(=سيني) استفاده كنيد.

5)داستان هايي رو كه ساختيد به دوستاتتون هم بگيد تا وقت اونا زياد گرفته نشه.

6)اگه داستانتون در عين غير واقعي بودن چاشني طنز هم داشته باشه بهتر يادتون ميمونه.

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

"مدیرا لطفن اسپم حساب نکنین یکمی طولانی بود و تازه ازش اجازه گرفتم"

مثال 1:براي حفظ كردن آثار "نظامي" از اين داستان مي تونيد استفاده كنيد.(اين داستان مال مهندس نيكخوست.مشاور برنامه فرصت برابر)

تصور كنيد تو يه بيابان داريد پيش مي ريد.يهو به يه پايگاه نظامي مي رسيد.مي بينيد كه يه تابلوي خيلي بزرگ جلوي درش هست كه روش يه عدد 5 نوشته شده.وارد پايگاه ميشيد.سمت راستتون يه اتاق خيلي بزرگ و تاريك و سرد مي بينيد كه اونجا اسرار پادگان رو نگه ميدارن.يكم مي ريد جلوتر و به قسمت پرسنلي پادگان مي رسيد مي بينيد اين پادگان2 تا ميز داره كه پشت يكيش ليلي و مجنون نشستن و پشت اون يكي خسرو و شيرين يه لحظه چشمتون ميفته به پشت سر اونا مي بينيد 7تا مرده دراز كرده اند اون پشت كه هر كدوم يه كلاه گنبدي شكل دارن. زنگ ميزنيد به باربر محله تون كه اسمش اسكندره تا بياد اين جسد ها رو ببره. اونم مياد جسدها رو ميبره ميندازه جلوي شير تا اونا رو بخوره.

حالا اينايي كه پررنگ تر نوشتيم يه نكته اي دارن:

نظامي:....................اين آثار مال نظاميه.

عدد5:......................ما براي كنكور 5تا از آثار نظامي رو لازم داريم.

اسرار:.....................نشانه اي از كتاب "مخزن الاسرار"

خسرو و شيرين:......اسم خود كتابه

ليلي و مجنون:.........اسم خود كتابه

7تا:..........................نشانه اي از "هفت پيكر"

كلاه گنبدي شكل:....نام ديگر هفت پيكر "هفت گنبد"ه

اسكندر:..................نشانه اي از "اسكندر نامه"

شير:......................به طور قراردادي از اين به بعد شير نماد قرن 6هستش.

مثال2:براي حفظ كردن آثار "صادق هدايت" از اين داستان استفاده كنيد.

تصور كنيد صادق هدايت عاشق پروين اعتصامي شده.اين پروين براي ازدواج با صادق هدايت اين شرط ها رو مي ذاره:

1-بايد ماه عسل برن اصفهان(تصور كنيد كه مي رن و مي گردن)

2-صدق هدايت بايد خودش رو كور كنه!!!!!!(تصور كنيد هدايت داره چشم هاش رو با كارد در مياره)

3-هدايت براي پروين بايد يه سگ بخره!!!(تصور كنيد يه سگ پشمالو خريده)

4-هدايت بايد هر روز 3كيسه خون بده.!!!!(هدايت رو جلوي سازمان انتقال خون تصور كنيد.)

بازم اينايي كه پررنگ تر نوشتيم يه نكته اي دارن:

پروين اعتصامي:......................نشانه كتاب "پروين دختر ساسان"

اصفهان:..................................نشانه كتاب "اصفهان نصف جهان"

كور:........................................نشانه كتاب "بوف كور"

سگ:......................................نشانه كتاب "سگ ولگرد"

3كيسه:..................................نشانه كتاب "3 قطره خون"

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

بله این داستان سرایی‌ها انصافا که میتونه خوب باشه
اما سه نکته :
1- همه این توانایی رو ندارن
2- مخفف کردن و شکسته کردن این کلمات باعث میشه که گاها اشتباه رخ بده تو برخی کلمات مشابه
3- وخت‌گیره ... !!

hamoooooooon

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
دانشگاه
علوم پزشكي تبريز
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از marlik :
اما سه نکته :
2- مخفف کردن و شکسته کردن این کلمات باعث میشه که گاها اشتباه رخ بده تو برخی کلمات مشابه
3- وخت‌گیره ... !!
4-ممکنه سر جلسه داستانه یادشون بره مثلا من خودم یا یادم میرفت یا با یه داستان دیگه قاطی میکردم =))

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

من یه کاری کردم که آثار خیلی از نویسنده ها رو حفظ نکردم و روی تاریخ ادبیات کاملا مسلط بوده و هستم.(علاوه بر خلاصه نویسی)
وقتی میرفتم کتاب فروشی که کتاب بخرم،چند دقیقه هم وقت صرف میکردم میرفتم سراغ کتابهایی که اسمی از نویسنده ش توی کتابای ادبیاتمون بود.مثلا قفسه آثار زرین کوب رو پیدا میکردم؛میرفتم عناوین کتابهاش رو با دقت نگاه میکردم.این کار باعث میشد که یه زمینه فکری از اسم آثار اون شخص بیاد دستم،و وقتی توی تست میدیدم میتونستم سریعا تشخیص بدم که این اثر کیه بدون اینکه تک تک آثار اون شخص رو حفظ کرده باشم.

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

خب من که گفتم من فقط نقل قول کردم

اینکه برای حفظ تاریخ ادبیاتا من خودم از تصویر بیشتر استفاده میکردم و تقریبن از داستان زیاد استفاده نمیکردم

آخه هر کی یه نوع حافظش قوی تره من حافظه ی تصویریم قوی تر بود( یادم باشه در مورد حافظه ها یه مطلب بذارم)

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

من فقط یه نکته میگم!
آثار باستانی پاریزی رو خیلی خوب یاد بگیرین!هم اسمشون،هم احیاناً توضیحشون!
تو سالای اخیر خیلی تکرار شده!مخصوصاً حماسه ی کویرش که خیلیا فک میکنن اثر دکتر شریعتیه!
حفظ کردنشم خیلی راحته.بیشترشون توش هفت داره،مثل:هشل الهفت،وادی هفت واد،خاتون هفت قلعه،اژدهای هفت سر
کتاب از پاریز تا پاریسشم که راحته. (;

آثار شفیعی کدکنی رو هم خوب یاد بگیرین،چون خودم تابحال 3،4 بار تو آزمونا آثارشو با آثار نویسنده های دیگه اشتباه گرفتم!(مخصوصاً بوی جوی مولیانش!! X-( X-( X-()

برای جواب دادن به سوالای درک مطلبم،سعی نکنین که خیلی با بیت درگیر شین!
سعی کنین روزنامه وار بخونینش،اینجوری با مصرع اول مفهوم بیتو میفهمین!
اگه درگیر شین هم خودتون گیج میشین،هم وقتتونو از دست میدین،هم درصد اشتباهتون میره بالا!

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

کتاب ِ تاریخ ادبیات مصور ِ شاهین زاد هم مال نشر تخته سیاه واقعا میتونه کمک کنه به اونایی که نمیتونن با تاریخ ادبیات کنار بیان ...
برای من اوایلش خوندن ِ تاریخ ادبیات سخت بود ..این کتابو میذاشتم جلوم حدود ِ روزی 30 دقیقه فقط روزنامه وار میخوندم ...میخندیدم و خوش میگذروندم اون 30 دقیقه رو :D...روز بعدی که میخواستم بقیه شو بخونم در کمال ِ ناباوری میدیدم هنوز هم اون 30 دقیقه روز ِ پیش تو ذهنم مونده ( با اینکه حفظش نکرده بودم ) ..به من که خیلی کمک کرد ...

sepid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

منم تاریخ ادبیات مصور نشر تخته سیاه رو داشتم عالی بود بچه ها به نظر من تاریخ ادبیاتو از کتاب اونم نه یکی دو بار بلکه ده بیست بار کامل بخونین لغتارم همین طور تو لغتا به حفظ یه معنی اکتفا نکنین همه معنیارو یاد بگیرین

AMIR7.2

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
من...ناسا...عمرا...

واسه قرابت چی میخوندین؟؟؟؟؟؟
همین طور املا؟؟؟؟؟؟

sepid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از ☺AMIR7.2☻ :
واسه قرابت چی میخوندین؟؟؟؟؟؟
همین طور املا؟؟؟؟؟؟
برا املا خیلی سبز یه کتاب داره که خوبه برا قرابت تست الگو خوبه خیلی سبزم چون تستاش زیاده قرابت در حد کافی داره

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

برای قرابت هامون سبطی (من هم اونو خوندم هم الگورو.سبطی بینظیر بود!)
املا هم مال همون سبطی رو خوندم بد نبود.

سومپاد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ابتدایی که اول شدم :دی اول مسابقات احکام شهرستان اول مسابقات نمایش در شهرستان
دانشگاه
علوم پزشکی اردبیل
رشته دانشگاه
رادیولوژی

به نقل از marlik :
اما سه نکته :
3- وخت‌گیره ... !!
مهمترین ایرادش همون شماره 3 هستش
خیلی وقت گیره هم داستان سازیش هم به یاد اوردنش یه ذره هم بازده این روش کمه
تاریخ ادبیات رو علاوه بر کتابای کمکی حتما مال پشت کتاب درسی رو هم بخونید حتما حتما

• لایک
امتیازات: psi-3

Enas

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

تو قسمت اعلام توضیحاتی که در مورد شهرها و کشورها و پادشاه هاست هم باید حفظ کنیم؟؟

sepid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Enas :
تو قسمت اعلام توضیحاتی که در مورد شهرها و کشورها و پادشاه هاست هم باید حفظ کنیم؟؟
من که تا حالا ندیدم بدن اما چون هیچ چیزی از طراحای کنکور بعید نیس محض احتیاط بخونین

بالا