همه چیز در مورد غذا خوردن

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105
دوستان سلام
توی ِ این تاپیک می خوام در مورد ِ خوردنی ها یکم اطلاعات بذارم ( و بذاریم)
یه تاپیک ِ جدید ، که کپی پیستی نباشه
دیگه توضیح ِ اضافی ندارم بدم !

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105
پاسخ : چی بخوریم ؟چجور بخوریم ؟

اولیش یه نکتس در مورد ِ همین فوت کردن غذا که امروز شنیدم

همین غذا که شما فوتش می کنید عین ِ آب خوردن ( و خود ِ من ! ) می دونید فوت کردنش چه تاثیری داره رو بدن ؟

چون هوای ِ بازدم سی او دو داره این گاز وارد ِ غذا می شه ،

اول بگم که سه بخش از بدن رو تحت ِ تاثیر قرار می ده . ماهیچه ، استخوانها و مغز .

ماهیچه ها رو تحلیل می بره ، پوکی استخوان میاره و حافظه رو کم می کنه ؛ و اینی که همین گاز ِ سی او دو باعث می شه که کلسیم وارد خونتون شه از استخوانها و بد تر از اون ، اینی که مغز با توجه به بالا بودن کلسیم توی ِ خون ، فک می کنه بدن کلسیم زیاد داره و هر غذایی خورده شه باعث می شه کلسیمش جذب نشه و طبعا دفع شه و علاوه بر عوارضی که خواهد داشت ، یه عارضه دیگه هم داره که توی ِ کلیه رسوب می کنه و ایجاد سَنگ

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
پاسخ : چی بخوریم ؟چجور بخوریم ؟ (همه چیز در مورد غذا خورد

پس بالاخره تاپیکو زدی ! :D

خب اینجا هم غذا و هم آداب غذا خوردن و کلا هر تاثیری که غذا تو سلامت جسمی و روانی ما داره رو بررسی می کنیم ;;)

فایده غذا خوردن در کنار خانواده:

1-اختصاص وقت مخصوص به غذا خوردن و بحث در مورد مواد غذایی باعث می شه به سلامت غذا و لذیذ بودنش کمک بشه واگر موادی مثل سبزیجات و میوه ها توی جمع خانواده بیشتر مصرف بشن تمایل کودکان به سمت رژیم غذایی سالم رو می تونه بالا ببره

2-مصرف غذا در خانه و در کنار خانواده شرایط خوبی رو برای حفظ تناسب اندام بوجود میاره

چون هم می شه غذاهای سالم تری رو تهیه کرد و هم می شه در کنارش از مخلفات خوشششششششششمزه ی طبیعی استفاده کرد B-)
غذاهای خونگی کم کالری تر هستند و به حفظ تناسب اندام کمک می کنند

3-اینو شخصا کپی می کنم چون نمی خوام تحریف شه مطالعات نشان داده اند که نوجوانانی که وعده های غذایی خود را همراه با والدین شان می خورند، کمتر افسرده می شوند، به سمت موادمخدر کمتر می روند و حتی کمتر فکر خودکشی به سرشان می زند. همچنین محدود کردن غذاهای پرکالری و مضر خارج از خانه برای بچه ها سبب به تاخیر انداختن بلوغ جـنس‍‌‍ی در آنها می شود. این طوری فرزندان با اعتماد به نفس و متکی به خود رشد می کنند. به گفته دکتر دایان نیومارک، وقتی که والدین حداقل روزی یک بار برای یکی دو ساعت هنگام صرف غذا در کنار فرزندشان باشند، بهتر می توانند پی به مشکلات و ناراحتی های روحی او ببرند و تا کار به افسردگی و اعتیاد و خودکشی نکشیده مشکل اش را حل کنند!

4-یه بررسی آماری نشون داده به خاطر آسایش روانی بچه ها و سلامت جسمیشون نمره هاشونم بالاتره! :D

5-اگر یاد بگیریم موقع غذا خوردن دور یک میز کنار خانواده فکر های دیگه رو کنار بذاریم خیلی از استرس روزانهمون کم می شه

گفتم بهت تاپیکو خودت بزنا :-"

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

چیزایی که من میدونم :
1- قشنگ غذارو بجویید!! (کاری که خودم هیچ وقت نمیکنم! :-")
2- به جای فوت کردن غذارو هم برنید.
3- بعد از غذا چایی نخورید چون جلوی جذب آهن رو میگیره.
4-نوشیدنی رو بعد از غذا بخورید نه باهاش!
5-اصلا موقع غذا خوردن حرف نزنید غذا بپره گلوتون خیلی خطرناکه.
و یه تجربه شخصی :
هیچ وقت تا نیم ساعت-یه ساعت بعد از غذا نخوابید. مخصوصا اگه غذای سنگین خوردین.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

مهم:

غذا هایی که می خورید رو با توجه به فصل سال و طبع خودتون انتخاب کنید

مثلا غذایی مثل فسنجون که غذای گرمه رو توی فصل تابستون نخورید :-\

یا اگر طبعتون همینجوری گرمه از غذاهای سرد استفاده کنید

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Captain. Pisko :
مهم:

غذا هایی که می خورید رو با توجه به فصل سال و طبع خودتون انتخاب کنید

مثلا غذایی مثل فسنجون که غذای گرمه رو توی فصل تابستون نخورید :-\

یا اگر طبعتون همینجوری گرمه از غذاهای سرد استفاده کنید

آره مثلا بعد از آش [رشته] مربا بخورید که سردیتون نکنه!
تا مدتی بعد از غذا هم فعالیت درسی (مثل درس خوندن) انجام ندید (درواقع بازده پایینه) چون خون برای گوارش سمت دستگاه گوارش جمع میشه و به مغز نمیرسه => بازده مغز میاد پایین.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از ROzhiN :
تا مدتی بعد از غذا هم فعالیت درسی (مثل درس خوندن) انجام ندید (درواقع بازده پایینه) چون خون برای گوارش سمت دستگاه گوارش جمع میشه و به مغز نمیرسه => بازده مغز میاد پایین.

در همین باب بگم کلا خوردن تمرکز رو هم بهم می ریزه

یعنی وقتی پای کنکور یا هر آزمونی ساندیس میارن می خوان وسوستون کنن! نخورید بدبخت می شین یه سال دیگه باید بخونید :D

تا 3 دقیقه بعد از خوردن هم کلا شنیدم هیچی نمی فهمین از چیزی که می خونید ( از دوستان شنیدم ! حالا اگر 3 دقیقه نبود 4 دقیقه بود بببخشید :-??)

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

تا حالا فکر میکنم دیده باشین که بعضی ها به بهونه ی این که رژیم میگیرن قبل این که غذا بخورن ی بشقاب گنده

که پر از سالاده میخورن ! :D ولی نمیدونن مصرف سالاد قبل غذا در صورتی به رژیم غذایی کمک میکنه که جایگزین بخشی

از رژیم غذایی فرد بشه ! یعنی از مقدار غذای اصلی کم کنه و بجاش سالاد بخوره ! چون سالاد فیبر زیادی داره بخش زیادی از

حجم معده رو پر میکنه و فرد زیاد احساس گشنگی نمیکنه ! ولی بعضیا با افراط تو خوردن سالاد باعث میشن که معدشون گشادتر شه ! :D

واس همینم عوض این که کمتر بخورن و لاغرتر شن بر عکس میشه قضیه در اصل !

اکثر سالاد هایی هم که تو رستوران ها تهیه میشه سس خیلی زیادی دارن و کالریشون به هزاران هزار میرسه ! :D

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

از نمک بشنوید !
هیچ می دونستید نمک دو دستَس
یکی کلرور ِ سدیم که همین نمک ِ تصفیه ایه که میخوریم
یکی نمک ِ طعام یا همون نمک ِ دریاس

که نمک ِ طعام رو وختی برای تصفیه به کارخونه می برن عامل افت ِ فشار ِ
و نمکی که از کارخونه میاد بیرون فشار ُ می بره تا هر جا که بخواین
بنظرتون تو ترکیباتِ این نمک دستکاری نشده ؟

در تصفیه نمک اون ُ به ترکیب ِ کلر و سدیم تبدیل می کنن و ید می زنن بش
و كلسيم، منيزيم و پتاسيم و روي رو ازش جدا می کنن !

این پَنج تا نقش ِ پتاسیم
1. پتاسيم كمك مي‌كند تا غذاي جذب شده به داخل سلول‌هاي بدن برود و مواد زائد از سلول‌ها خارج شود؛
2. پتاسيم به انتقال پيام عصبي از سلولي به سلول ديگر كمك مي‌كند؛
3. پتاسيم با كمك سديم، تعادل اسيدي و بازي را برقرار مي‌كند؛
4. پتاسيم با همكاري فسفر، اكسيژن را به مغز مي‌رساند؛
5. پتاسيم با همكاري كلسيم رابطة عصب و ماهيچه را تنظيم مي‌كند
و نبودش باعث سكتة مغزي، مشكلات كلّيه، ناباروري، ضعف عمومي، بالا رفتن فشار خون و بالا رفتن ميزان سديم بدن ِ
کمبود ِ منیزیم :
آسم، بي‌اشتهايي، برخي سردردهاي ميگرني، كندي رشد، تغييرات در نوار قلب، مشكلات نوروموسكولار (ماهيچه‌اي عصبي)، تشنّج، افسردگي، ضعف عضلاني
حالا کلن کافی نخوردن نمک طعام چه بدبختی هایی به سرآدم میاره ! از آسم و بی اشتهایی بگیر تا اسپاسم و نرمی غضروف و اختلال در رشد و ( کوتاهی قَد...!!! )
کلن اینی که ما بعنوان ِ نمک ِ تصفیه شده تو نمکدونامون داریم ، مفید نیس هیچ ؛ زیان آور هم هس

• لایک
امتیازات: 4245
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

یه چن تا نکته وجود داره !
اولا اینکه این غذا رُ خوب جویدن بساط داره ! من خودم به شخصه اصن به خاطر سلامتی نه ، ولی طبق عادت فــوق الـــعـــاده آروم غذامُ میخورم ! بعد حالا فک کنین همه رفتن من هنوز پای غذامم ! :-" ملت فک میکنن مثلا طرف چقد شکموئهُ اینا هنوز داره میخوره ! :D

در مورد نمکم اینکه من از اونجایی که تو خانوادمون فشارخون ارثیهُ بابام خیلی زود فشارخون گرفته ، ناخودآگاه کاملا عادت کردیم به غذای کم نمک ! ولی خب واسه من کم فشاری میاره ! :D از طرفی میترسم این ارثه به منم برسه ! حالا چیکار باید کنم ؟! :-?

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از ریــحــانــه :
یه چن تا نکته وجود داره !
اولا اینکه این غذا رُ خوب جویدن بساط داره ! من خودم به شخصه اصن به خاطر سلامتی نه ، ولی طبق عادت فــوق الـــعـــاده آروم غذامُ میخورم ! بعد حالا فک کنین همه رفتن من هنوز پای غذامم ! :-" ملت فک میکنن مثلا طرف چقد شکموئهُ اینا هنوز داره میخوره ! :D

در مورد نمکم اینکه من از اونجایی که تو خانوادمون فشارخون ارثیهُ بابام خیلی زود فشارخون گرفته ، ناخودآگاه کاملا عادت کردیم به غذای کم نمک ! ولی خب واسه من کم فشاری میاره ! :D از طرفی میترسم این ارثه به منم برسه ! حالا چیکار باید کنم ؟! :-?

فقط به خاطر قضای کم نمک خوردن کم فشاری نمی گیره کسی معمولا :-? مگه قبلش خیلی نمک می خوردین؟

خب الان نباید وضعیتتون بد باشه که! حتی اگر خدایی نکرده مثلا فشار خون داشته باشی هم همین کم نمک بودن غذا کمک می کنه

در هر دو صورت پس الان نباید مشکلی باشه :-?

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

١-كپتن اون غذا هست،نه قضا،با سروش رقابت ميكني؟ :-"
٢-من هم پدرم فشارخون داره و غذاي بي نمك و گاها بي نمك ميخوريم و مشكلي هم نمياد و كسي فشارش نميفته.ممكنه خودتون مشكل افت فشار داشته باشين،چون در حالت عادي(كه بدنتون زياد نمك از دست نميده)،غذاي كم نمك فك نكنم مشكلي ايجاد كنه... :-"

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

آقا یه چَن تا نکته

+یکی اینی که می خواین چاق شین با دس غذا بخورین .

+دومی اینی که غذاتون ُ بیس دقیقه طول بدین خوردنش ُ . آخه یه مدت طول می کشه که معدتون پیام بده به مغز که " من تا خرخره پر از غذام ( دقیقا همین پیامو می ده : :D )"پ َ شما می تونید تو این مدت با نصف ِ اون غذایی که همیشه می خوردین سیر شین . اگه کمتر طولش بدین ، ممکنه دو برابرشم بخورین و هیچ ! حالا انتخاب با خودتون ِ !

+سومی اینکه آثار غذا خوردنتون ُ از بین نبرید . ینی چی ؟ خ ُ مثال می زنم . مصن انگور که می خورید ، خواشی ( جمع خوشه: :D )خورده شده رو درنیارین بندازین دور ، بلکه بذارین همونجا بمونه که بفهمید " چقد خوردید " و هر بار به بشقاب ِ غذاتون نیگا کنید و بعد لقمه رو بردارید .(واسه اینکه به خودتون بگین این اینقد بوده ، من اینقد خوردم ؛ وای خدا چقد خوردم: :D )

+ آقا همین آدامس که می جوی ، هیچ می دونی زیاد که می جوی جلوی تشنگیت ُ می گیره ؟ حالا با خودت میگی خوبه چیش بده آدامس می جویم میریم بیابون گردی :D نه عزیزم ، باعث می شه احساس نکنی تشنه ای ، حتی وَختی بدنت به آب نیاز داره .ینی بدنت کمبود آب می گیره ، سنگ کلیه می گیری و هزار مشکل ِ دیگه .

+ آب یخ هم نخورید ، چون خون رو غلیظ می کنه . همون تو یخچال بذاری آب ُ سلامت تری

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

یه توصیه هم از من :-"

روغن آفتابگردان و از این چرت و پرتا مصرف نکنید :Dمگه تخم افتابگردان کیلویی چنده که 1لیتر بهترین روغنشو میخریم 2تومن؟!برا اینکه 90%پارافینه :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
شیر کاکائو

شیر کاکائو:

خب حتمن تا حالا همتون شیرکاکائو خوردین! :D حالا مسئله اینجاس که بدونیم شیر کاکائو چه تفاوتی با شیر معمولی داره؟ بهتره یا اصن ضرر داره؟ خب شما رو به تماشای ادامه مطلب دعوت میکنیم(ژانر مجری تلویزیونی!) :D :

1.شیر کاکائو شیری هس که به اون کاکائو یا شکلات و شیرین کننده اضافه شده(نه بابا!)... کاکائو محصولی است که از 600 سال قبل از میلاد مسیح مصرف می شده و امروزه به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی مورد توجه قرار گرفته .کاکائو غنی از زیر گروه هایی از فلاوونوئیدهاس که به عنوان فلاونول نامیده میشن و خاصیت آنتی اکسیدانی دارن... خاصیت آنتی اکسیدانی کاکائو عمدتاً ناشی از ترکیباتی مثل اپی کاتچین، کاتچین و پروسیانیدینه.گر چه اندازه گیری زیست دسترسی فلاوونوئیدها در انسان مشکله اما مصرف کاکائو در انسان همراه با افزایش سلامت گزارش شده است.

2.کاکائو فعالیت تنظیمی بر ترشح میانجی گرهای التهابی از ماکروفاژها و دیگر لوکوسیت ها در خارج بدن نشون داده و مصرف طولانی مدت اون در موش ها باعث بهبود عملکرد ایمنی روده ای و سیستماتیک شده، بنابراین گفته می شخکه کاکائو بر سلول های ایمنی اثر تنظیمی داره...

3.مصرف شکلات با شادی و لذت مرتبطه... این ماده در متابولیسم سروتونین، دوپامین و اندورفین که در ایجاد شادی و آرامش دخیل هستن، مشارکت می کنه ...استفاده از کاکائو به عنوان آرامبخش و ضد افسردگی تا حدودی اثبات شده پس میتونه استفاده شبه دارویی هم داشته باشه...

4.مشابه شیرهای بدون طعم، شیرکاکائو نیز ارزش تغذیه ای بالایی داره به طوری که 8 انس آن(یک لیوان) تامین کننده ی 35 درصد از 800 میلی گرم کلسیم توصیه شده برای کودکان 4 تا 8 ساله س.

5. در مورد پوسیدگی دندون ناشی از مصرف شیر کاکائو هم نباید نگران بود...چونکه خطر پوسیدگی دندون در کودکان مصرف کننده شیرکاکائو به دلیل چربی، کلسیم و فسفر شیر، کمتر از کودکانی است که میان وعده هایی مثل چیپس و کلوچه مصرف می کنند(ما که کودک نیسیم ولی خب... :D)

6.بد هایی که گفته میشه ممکنه داشته باشه:
اثراتی که بالا گفته شد واسه کاکائو خالص صد در صد درسته ولی از آن جایی که فلاوونوئیدهای کاکائو طعم تلخی دارند، موقع استفادهدر صنایع غذایی فرآیندهایی انجام می شه که ممکن است موجب کاهش فلاوونوئیدها و بنابراین اثرات مفید کاکائو بشه....

به علاوه غذاهای حاوی کاکائو معمولا حاوی مقادیر بالایی شکر و چربی هستن و در نتیجه کالری بالایی دارند که هر سه مورد ممکنه برای سلامتی برخی از ما مُضر باشه....

• شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

آقا هیچ شنیده بودین تا حالا لبنیات مضر باشن ( حالا از پنیر که همه شنیدیم خنگ و بدبخت ُ روانی و :D اینا می کنه اما ماست ! X_X همین ماست ِ خودمون ! )

مصرف بیش از حد ماست باعث : پوکی و سائیدگی استخون می شه این یک !

رُماتیسم و ضعف ِ سیستم عصبی میاره ! آرتروز ، تعریق بیش از حد !

من از یه نفر هم شنیدم به ام اس منجر می شه ( همون مشکل دستگاه عصبی ُ اینا )

خلاصه اینی که در مصرف ماست هم صرفه جویی نمایید !

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

من در مورد این ماست و عوارضش که گفتین شنیدم خود ماست این عوارض رو نداره ! اب ماست باعث این چیزا میشه !
نظرتون چیه ؟! ابش چی داره مگه ؟! :-?

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

آقا ام اس نمیاره که دیه اغراق نکن!
این عوارضی که میگن واسه ماست چکیده نشده س اونم مصرف زیادش!
اصن فک کنم این ماستای بسته بندی خیلی آب نداره خبر بیشتر مربوط به ماستای دست سازه!
شنیدم دلیلش هم بیشتر اینه که آب ماست اسید لاکتیک داره و طبعش سرد و تر هست!
اگه با خوردن سردی مشکل ندارین فک نکنم اینم خیلی بتونه کاری بکنه!
بعد یه چی دیگه هم اینکه ضرر ماست در مقابل فوایدش خیلی ناچیزه!
نتیجه اخلاقی: بخور باو این سوسول بازیا چیه اگه ضرر داش نصف مردم ایران تا حالا باید نفله میشدن! :D

• لایک
امتیازات: 4245
  • شروع کننده موضوع

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از MissMarvelous :
آقا ام اس نمیاره که دیه اغراق نکن!
این عوارضی که میگن واسه ماست چکیده نشده س اونم مصرف زیادش!
اصن فک کنم این ماستای بسته بندی خیلی آب نداره خبر بیشتر مربوط به ماستای دست سازه!
شنیدم دلیلش هم بیشتر اینه که آب ماست اسید لاکتیک داره و طبعش سرد و تر هست!
اگه با خوردن سردی مشکل ندارین فک نکنم اینم خیلی بتونه کاری بکنه!
بعد یه چی دیگه هم اینکه ضرر ماست در مقابل فوایدش خیلی ناچیزه!
نتیجه اخلاقی: بخور باو این سوسول بازیا چیه اگه ضرر داش نصف مردم ایران تا حالا باید نفله میشدن! :D

اولن که گفتم از یکی شنیدم . بعدشم محتمله ! نمی شه که همینطوری تکذیب کنی حرف مردم ُ دختر گلم ؛ دلیل بیار ، مقبول بیُفته

آره منم فک کنم اسیدلاکتیک ماسته که ضرر داره .

پ.ن : آقا خوب بحثش پیش اومد من یه خبر دیدم بذارم "سه چهارم ایرانی ها شیر مصرف نمی کنند"

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : همه چیز در مورد غذا خوردن

من سعی کردم تا جایی که میشه علمی توضیح بدم!
بازم تاکید میکنم هر چیزی زیادش میتونه مضر باشه! ماست هم در حالت عادی فوایدش بیشتر از ضرراشه!
اون مضراتی هم که صفحه قبل گفته شد تا حدودی درسته به جز ام اس!(تا جایی که من میدونم ام اس هنوز یه جورایی ناشناخته س و جایی هم نخوندم که اسیدلاکتیک و طبع سرد تشدیدش کنه!)
دلیلم هم این بود که ماست اسید لاکتیک داره و طبعش سرد و تر هست...اصطلاحا سردیش زیاده واسه همین ماست چکیده توصیه میشه و میگن همراه ماست گرمی هم بخورین که تعادل نسبی ایجاد شه!
این همه فایده داره پس حتما به خوردنش میرزه!
خواص دارویی ماست

بالا