• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات پزشکی

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00
ممنون. لطفا در مورد میزان اشعه‌ای که از رادیولوژی سینوس‌ها (PNS Water's) دریافت می‌شه هم توضیح بفرمایید. خطرناکه؟
دقیق از میزان دوز اشعه اطلاع ندارم چون روش ها متفاوت و اعداد هم متغیره ولی درمجموع خیلی کمتر از سقف حد مجازه.
اگه مرکز رادیولوژی متعبر و مطمئنی تشریف ببرید جای هیچگونه نگرانی ای نیست.

BRADA

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ََشهید دستغیب
شهر
شیراز
دقیق از میزان دوز اشعه اطلاع ندارم چون روش ها متفاوت و اعداد هم متغیره ولی درمجموع خیلی کمتر از سقف حد مجازه.
اگه مرکز رادیولوژی متعبر و مطمئنی تشریف ببرید جای هیچگونه نگرانی ای نیست.
ممنون. منظورتون از تفاوت روش‌ها چیست؟ مگه Water's view یکی نیست همه جا؟

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
به طور کلی گرافی‌های مورد استفاده تو دندونپزشکی دوز اشعه‌ی کمی دارن. حتی CBCT که نسبت به بقیه دوز بالایی داره، باز هم در حد نگران کننده و خطرناک نیستش.
فقط CT اسکن‌های عادی هستن که اشعه شون قابل توجهه.
درباره واترز مقدار عددی دقیقش رو نمی‌دونم اما جز گرافی‌های safe ه. نگران نباشید

BRADA

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ََشهید دستغیب
شهر
شیراز
به طور کلی گرافی‌های مورد استفاده تو دندونپزشکی دوز اشعه‌ی کمی دارن. حتی CBCT که نسبت به بقیه دوز بالایی داره، باز هم در حد نگران کننده و خطرناک نیستش.
فقط CT اسکن‌های عادی هستن که اشعه شون قابل توجهه.
درباره واترز مقدار عددی دقیقش رو نمی‌دونم اما جز گرافی‌های safe ه. نگران نباشید
ممنون. این که اشعه به طور مستقیم به سر برخورد می‌کنه و از درون مغز و غدد دهان و گردن رد می‌شه خطرناک نیست؟
البته با دستگاه‌های دیجیتال.

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
الان که دیگه همه‌جا دیجیتال می‌گیرنش! غیر دیجیتال کاربرد نداره.
ببنید اساسا اگه خیلی علمی حرف بزنیم همون دوزخیلی خیلی کم رادیوگرافی‌های پری اپیکال که دو سه تا دندون رو شامل می‌شن هم احتمال ایجاد تغییرات بنیاری تو سلول‌ها رو دارن ولی خب احتمالش اونقدر پایینه که اصلا در نظر گرفته نمی‌شه.
واترز هم مثل بقیه گرافی‌ها احتمال این مشکل رو داره ولی احتمالش کمه. از سی‌تی اسکنی که مثل نقل و نبات از مغز می‌گیرن بارها دوزش کمتره. اگه براتون تجویز شده بگیریدیش.

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
آقا این علائممه:
تنگی نفس -حس میکنم قفسه سینم سنگین شده وهوا نمیاد تو ریه هام..حس میکنم قلبم داره وایمیسته.

اوایل دبیرستان هم این مشکلو داشتم...نوار قلب اینا دادم..گفتن قلبت مشکلی نداره..گاهی وقتا دوباره علائمش برمیگرده..الانم شدید تر برگشته:(
روانپزشک گفت تنگی نفس عصبیه...
ولی شاید تشخیصش اشتباه بوده واینا..
خیلی اذیت میکنه..چه متخصصی برم وچه آزمایش هایی بدم تا دلیلشو پیدا کنم؟

Mehrka

MEHRKA
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دوردورا
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
...
دانشگاه
...
رشته دانشگاه
...
خب شاید مثلا غلظت یه ماده تو بدنت بیشتره یا مثلا تو خونت ترکیبش یه جگوری یا اسید تو بدنت غلظتش فرق داره
# فتوا های پزشکی !!! :D:D

تو بدن هر انسان یه ماده هس که حشرات اونو دوس دارن وقتی هم نیش میزنن تون ماده رو میمکن اگه تو بدن افراد اون ماده بیشتر باشه باعث حساسیت و خارش شدید میشه (من خودم ازین دسته ام)،اگه کم باشه خارش ایجاد نمیکنه و زیاد تاثیر نمیذاره به بدن.

ramoona

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان
مصرف سرترالین میتونه برای مطالعه برای کنکور مشکلی ایجاد کنه؟روان پزشک تجویز کرده چهار روزه دارم میخورم یه وقتایی اضطراب خیلی شدید بهم میده دستام و در کل بدنم همش میلرزه سر آزمون دادن هم یه جور حس بی‌خیالی داشتم که نمی‌دونم از عوارض اینه یا نه
نمی‌دونم مصرفش رو ادامه بدم یا نه پزشک برای اینکه تمرکزم خیلی پایین بود گفت از اضطرابه و این رو داد

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
مصرف سرترالین میتونه برای مطالعه برای کنکور مشکلی ایجاد کنه؟روان پزشک تجویز کرده چهار روزه دارم میخورم یه وقتایی اضطراب خیلی شدید بهم میده دستام و در کل بدنم همش میلرزه سر آزمون دادن هم یه جور حس بی‌خیالی داشتم که نمی‌دونم از عوارض اینه یا نه
نمی‌دونم مصرفش رو ادامه بدم یا نه پزشک برای اینکه تمرکزم خیلی پایین بود گفت از اضطرابه و این رو داد
پزشکای امروزی هم دیوانه شدنا . حتما خودش با سرترالین مدرک پزشکیشو گرفته

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

داروهای ضد اضطراب چند نوعن که یکیشون این نوع هست که بهشون میگیم SSRI . اینا اصولا 4 5 هفته لازمه که اثرشون شروع بشه! یعنی تو که 4 روزه استفاده میکنی نباید انتظار شروع علایم ضد اضطراب رو داشته باشی. از طرف دیگه از عوارضشون شایعتریناش همین ترمور (لرزش) هست که داری، تحریک پذیر میشی و .. به نظر من داروی خوبی واسه کنکور نیست اصلا. داروی نسبتا قوی حساب میشه و مصرفش واسه کنکور ضرورت نداره. واسه عدم تمرکز ریتالین بهتره اگه فقط موقتی استفاده کنی و دوزاش بدونی و مصرفشو بلد باشی چون عوارض خیلی کمتری داره. ولی خب روانپزشکا میگن باید عدم تمرکز ثابت بشه بعد.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
داروهای ضد اضطراب چند نوعن که یکیشون این نوع هست که بهشون میگیم SSRI . اینا اصولا 4 5 هفته لازمه که اثرشون شروع بشه! یعنی تو که 4 روزه استفاده میکنی نباید انتظار شروع علایم ضد اضطراب رو داشته باشی. از طرف دیگه از عوارضشون شایعتریناش همین ترمور (لرزش) هست که داری، تحریک پذیر میشی و .. به نظر من داروی خوبی واسه کنکور نیست اصلا. داروی نسبتا قوی حساب میشه و مصرفش واسه کنکور ضرورت نداره. واسه عدم تمرکز ریتالین بهتره اگه فقط موقتی استفاده کنی و دوزاش بدونی و مصرفشو بلد باشی چون عوارض خیلی کمتری داره. ولی خب روانپزشکا میگن باید عدم تمرکز ثابت بشه بعد.
ریتالین ؟؟؟
://

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
ریتالین ؟؟؟
://

بله ریتالین. درمان بیماری بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان هست
که اگه عدم تمرکز درهر سنی تایید بشه میشه ازش به عنوان داروی تایید شده استفاده کرد.

ریتالین عارضه ای که داره تولرانس ایجاد میکنه یعنی مثلا اگه امروز با یک قرص اثر میزاره، یک ماه بعد با یک و نیم قرص همین اثر رو خواهی داشت در صورتیکه به طور مداوم مصرف کنی. ترمور هم میده ولی نه در حد SSRI ها

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
بله ریتالین. درمان بیماری بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان هست
که اگه عدم تمرکز درهر سنی تایید بشه میشه ازش به عنوان داروی تایید شده استفاده کرد.

ریتالین عارضه ای که داره تولرانس ایجاد میکنه یعنی مثلا اگه امروز با یک قرص اثر میزاره، یک ماه بعد با یک و نیم قرص همین اثر رو خواهی داشت در صورتیکه به طور مداوم مصرف کنی. ترمور هم میده ولی نه در حد SSRI ها
با این حال به نظرم بخاطر ایجاد وابستگی و ایجاد تحمل ارزشش رو نداره .

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
سرترالین هم وابستگی میاره
من ی مدت خوردم همش شبها کابوس می دیدم :/ سرگیجه و سیاهی جلو چشم و گیجی و اینا ک بماند
دیگه هر بار دکتر بهم میده نمیخورم . نقل و نبات پزشکهاست :/
بعد کلن همه جای بدن هم گیرنده براش هست
مغز قلب معده و.. :| نکنین اینکارا رو برا کنکور .

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
يكي از آشنايان ميخورد بدنش خيلي سرد و خودش هم بي خيال و كم حافظه و كند و پرخواب ميشد.دو سه سال هم از اين قرصا خورد و آخرش حالش خوب نشد كه هيچ، عوارضي هم ايجاد كرد.مي گف كه باعث شده خودش رو گم كنه در واقع اين قرصا درمان نميكنن بلكه يجورايي آدم رو از خودش به در ميكنن تا مثلا درست شه! من پيشنهادم اينه به يه متخصص طب سنتي مجرب مراجعه كنيد، جواب بهتري ميگيريد ان شاءالله.

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
خب تاثیرش روی بدن و مغزت چیه ؟ استرسو اضطراب رو بهتر نکرد؟ خوب اونا که از عوارض داروها هستن نمیشه چون عارضه ایجاد میکنه نخوردش... چون منم دارم مصرف میکنم، بعد دو یا سه هفته نتیجه ش معلوم میشه
بچه ها الان داروهایی که برای افسردگی و بی حوصلگی تجویز میکنن چی هست؟ اگر فایده نداره چرا دکترا سرترالین تجویز میکنن ؟ :-?
درحال حاضر همین دارو ها درمان اصلیش به حساب میرن. درکل یه مثال از افسردگی افکار و اقدام به خودکشی هست! در مقابل این بیماری به نظر شما اون عوارض رو برای مدتی هرچند طولانی داشتن و سپس به زندگی برگشتن خوبه یا مردن؟!
از طرف دیگه دوستانی که از درمان سنتی و گیاهی حمایت میکنن مطمئنم بیمارستان حضور نداشتن تا ببینن چقدر از این افراد هستن که از این و اون و عطاری و .. داروی گیاهی که بقول خودشون چند نفر کرفتن و جواب داده ولی با چه بیماری های که حتی به پیوند کبد و ... کشیده اومدن بستری شدن. کسی بیمارستان بوده باشه میفهمه که یکی از سوالای اولیه که از مریضای داخلی میپرسیم اینه که گیاه و از این مسائل سنتی مصرف کرده ایا!؟

پ.ن: درکل دوستانه میگم اگه به سلامتی کسی اهمیت میدید از موارد سنتی فاصله بگیرید.

بالا