• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کمبود امکانات در شهرستانها و self study برای المپیاد فیزیک

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی
به نام خدا
سلام
اینم تاپیکی که خواسته بودین اول خودم شروع میکنم.ببینید ما ها مشکل اساسیمون اینه که استاد المپیاد یا مشاور المپیادی نداریم و مدرسمونم ساپورتمون نمیکنه تازگیا هم که تقلب توی بعضی مدارس رواج پیدا کرده حالا ما شهرستانیا به چه امیدی باید المپیاد بدیم؟
خودتون قضاوت کنید.

• لایک
امتیازات: speed

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : کمبود امکانات در شهرستانها

به نقل از only physics :
به نام خدا
سلام
اینم تاپیکی که خواسته بودین اول خودم شروع میکنم.ببینید ما ها مشکل اساسیمون اینه که استاد المپیاد یا مشاور المپیادی نداریم و مدرسمونم ساپورتمون نمیکنه تازگیا هم که تقلب توی بعضی مدارس رواج پیدا کرده حالا ما شهرستانیا به چه امیدی باید المپیاد بدیم؟
خودتون قضاوت کنید.
حالا شد. تو این تاپیک خیلی خوب میتونیم بحث کنیم در این باره.
اول از همه همون طور که این کنار پستم نوشته، من تهرانیم، برای همین درباره ی شرایط شما نمیتونم نظر بدم. ولی چند نمونه از شهرستانی های موفق رو براتون نمونه میارم.
امسال توی فیزیک 3 تا طلا از شهرستان هستن. زیاد نیستن، ولی هستن بالاخره. شیراز، اصفهان و کرج. هر سه تاشون تئوری بسیار خوب بلدن. یه مقدار بعضا توی آزمایشگاه مشکل دارن. اون هم به علت اینه که کار نکرده بودن. حالا اسمش کمبود امکانات هم میتونه باشه. ولی خیلی امکانات سنگینی هم نمیخواد، چهار تا خازن و مقاومت و مولتی متر که خرجی نداره. همه جا هم گیر میاد فکر کنم. آزمایش های مکانیکی هم انجامشون خیلی سخت نیست.
رتبه هاشون رو براتون میذارم:
اصفهان: تئوری 1 آزمایشگاه 34
شیراز: تئوری 5 آزمایشگاه 11
کرج: تئوری 8 آزمایشگاه 20
در مورد تئوری فکر کنم مشکل زیادی نیست. فقط یه مقدار عملی مشکل داره.
کلا اینو هم بگم، درسته تهران زیاد قبولی داره، ولی به همون نسبت سیاهی لشگر هم داره.

بحث دیگه ای هم که هست درباره ی حق خوری و اینا هست که من نمی تونم قبول کنم که باشگاه بخواد به تهرانی ها حال بده. برای چی؟ چه نفعی داره برای؟ اتهام نزنیم به این راحتی.

shima physicsc

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج

یه پرسش ارزشمند :
من چند ساله برگزیده های المپیاد رو چک می کنم اکثرا (بیشتر ) پسرند ، چرا ؟

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از shima physicsc :
یه پرسش ارزشمند :
من چند ساله برگزیده های المپیاد رو چک می کنم اکثرا (بیشتر ) پسرند ، چرا ؟
اینم واقعا نمی دونم چرا. فکر کنم علتش این باشه که مدارس دختر ها کمتر کار می کنن. خیلی وقته که طلای فیزیک دختر نداشتیم. پارسال هم که کل دوره چهل نفر پسر بودن! امسال هم از 3 تا دختر یه نقره و دو برنز دادن. فکر کنم همین که چند سال کسی از دخترا طلا نگرفته، باعث شده یه احساس بد ایجاد بشه بین دختر ها. چون توی رشته های دیگه وضع بهتره. امسال سه تا طلای زیست و دو تا طلای کامپیوتر و یه طلای ریاضی دختر بودن.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از nima-m :
حالا شد. تو این تاپیک خیلی خوب میتونیم بحث کنیم در این باره.
اول از همه همون طور که این کنار پستم نوشته، من تهرانیم، برای همین درباره ی شرایط شما نمیتونم نظر بدم. ولی چند نمونه از شهرستانی های موفق رو براتون نمونه میارم.
امسال توی فیزیک 3 تا طلا از شهرستان هستن. زیاد نیستن، ولی هستن بالاخره. شیراز، اصفهان و کرج. هر سه تاشون تئوری بسیار خوب بلدن. یه مقدار بعضا توی آزمایشگاه مشکل دارن. اون هم به علت اینه که کار نکرده بودن. حالا اسمش کمبود امکانات هم میتونه باشه. ولی خیلی امکانات سنگینی هم نمیخواد، چهار تا خازن و مقاومت و مولتی متر که خرجی نداره. همه جا هم گیر میاد فکر کنم. آزمایش های مکانیکی هم انجامشون خیلی سخت نیست.
رتبه هاشون رو براتون میذارم:
اصفهان: تئوری 1 آزمایشگاه 34
شیراز: تئوری 5 آزمایشگاه 11
کرج: تئوری 8 آزمایشگاه 20
در مورد تئوری فکر کنم مشکل زیادی نیست. فقط یه مقدار عملی مشکل داره.
کلا اینو هم بگم، درسته تهران زیاد قبولی داره، ولی به همون نسبت سیاهی لشگر هم داره.

بحث دیگه ای هم که هست درباره ی حق خوری و اینا هست که من نمی تونم قبول کنم که باشگاه بخواد به تهرانی ها حال بده. برای چی؟ چه نفعی داره برای؟ اتهام نزنیم به این راحتی.

و کمبود امکانات و معلم........
که بیداد میکنه!
ما برای اینکه کلاس المپیاد برگزار کنیم.... کلی بدبختی میکشیم........ و مدرسه مجبور به صرف هزینه های اضافی دیگه هم هست.....
و اینکه خیلی اساتید تشریف نمیارن شهر دیگه!
خیلی مشکلات وجود داره........

مطالب بی ربط به موضوع تاپیک از قبیل تقلب حذف میشن.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

حالا مشکل معلم رو چه کار کنیم؟؟این مدرسه ی ....... ما که اصلا با ما همکاری نمیکنه. ~X(

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

"امکانات کم داریم"
"به شهرستانا نمیرسن"

اینا حرفای یه آدمیه که میخواد برای کم کاریش بهونه بیاره.
در مورد المپیاد این حرفا رو نزنید

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

به نقل از only physics :
حالا مشکل معلم رو چه کار کنیم؟؟این مدرسه ی ....... ما که اصلا با ما همکاری نمیکنه. ~X(
شما دقیقاً از یه معلم المپیاد چه انتظاری دارید؟
انتظار ندرید که بیاد همه ی مباحث رو درس بده؟!

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

قضیه ی معلم هم ریشه ای تر از این حرفاست. کسایی که طلا گرفتن(اونایی که من دیدم تا حالا) همه تهران دانشگاه میرن. برای همین دسترسی به شهرستان خیلی راحت نیست براشون. باا این وضعیت حمل و نقل هوایی که دیگه... باید یه جوری یه بستری فراهم بشه که معلم انگیزه داشته باشه تا بره حداقل به شهر خودش و تدریس کنه. نمی دونم ولی چجوری...

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از nima-m :
قضیه ی معلم هم ریشه ای تر از این حرفاست. کسایی که طلا گرفتن(اونایی که من دیدم تا حالا) همه تهران دانشگاه میرن. برای همین دسترسی به شهرستان خیلی راحت نیست براشون. باا این وضعیت حمل و نقل هوایی که دیگه... باید یه جوری یه بستری فراهم بشه که معلم انگیزه داشته باشه تا بره حداقل به شهر خودش و تدریس کنه. نمی دونم ولی چجوری...

ببخشید ولی مثلا" ، شما حاضر میشی بری آمل تدریس کنی؟ ( sorry ! : d )
مثلا" کلی پول بلیط هوا پیما و رفت و آمد فقط برای اینکه رفته باشه به شهر خودش خدمت کنه در صورتی که تو تهران درس می خونه ؟ اصلا" همچین آدمی می تونه وجود داشته باشه ؟ :-
بچه های شهرستان به هر نحوی نمی تونن این مشکل امکانات رو درست کنند و مثلا" در حد یه شهری مثل تهران باشن .... خب واضحه که درصد احتمال قبولی بچه ها تو تهران بالا می ره ولی نه اون قدر که یه نفر که مثلا" از توی یه شهری مثل اصفهان کلی تلاش کرده واسه المپیاد حقش زایه شه ..... تازه اون در جایگاه خودش موفق تر هم بوده .... همیشه که تو زندگی شرایط به نفع ما نیست .......

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از arman.a :
ببخشید ولی مثلا" ، شما حاضر میشی بری آمل تدریس کنی؟ ( sorry ! : d )
مثلا" کلی پول بلیط هوا پیما و رفت و آمد فقط برای اینکه رفته باشه به شهر خودش خدمت کنه در صورتی که تو تهران درس می خونه ؟ اصلا" همچین آدمی می تونه وجود داشته باشه ؟ :-
بچه های شهرستان به هر نحوی نمی تونن این مشکل امکانات رو درست کنند و مثلا" در حد یه شهری مثل تهران باشن .... خب واضحه که درصد احتمال قبولی بچه ها تو تهران بالا می ره ولی نه اون قدر که یه نفر که مثلا" از توی یه شهری مثل اصفهان کلی تلاش کرده واسه المپیاد حقش زایه شه ..... تازه اون در جایگاه خودش موفق تر هم بوده .... همیشه که تو زندگی شرایط به نفع ما نیست .......
اگه بهم پیش نهاد بشه شاید برم. پیش نهاد هم نشده. من کجا برم؟؟
همچین آدمهایی هم وجود دارن. سه تا طلای امسال فیزیک از شهرستان، هر سه تا تو شهرشون درس دادن.(پروازی)

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از nima-m :
اگه بهم پیش نهاد بشه شاید برم. پیش نهاد هم نشده. من کجا برم؟؟
همچین آدمهایی هم وجود دارن. سه تا طلای امسال فیزیک از شهرستان، هر سه تا تو شهرشون درس دادن.(پروازی)
:-? :-? :-?
خب شما ... ا ... فکر کنم ...یه مشکلی این وسط هست که نمی فهمم ... یعنی اون ها واقعا" فقط برای اینکه به بچه های شهر خودشون یه چیزی یاد بدن جونشون رو تو هواپیما ( !!!!! (ی ایران ) ) به خطر میندازن و خب از خستگی رفت و آمد و هزینه که بگذریم ، این همه وقت می ذارن ؟؟

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

به نقل از arman.a :
:-? :-? :-?
خب شما ... ا ... فکر کنم ...یه مشکلی این وسط هست که نمی فهمم ... یعنی اون ها واقعا" فقط برای اینکه به بچه های شهر خودشون یه چیزی یاد بدن جونشون رو تو هواپیما ( !!!!! (ی ایران ) ) به خطر میندازن و خب از خستگی رفت و آمد و هزینه که بگذریم ، این همه وقت می ذارن ؟؟
نه اینطوری هم که شما میگی‌ که نیست که..بالاخره ماهی‌ ۲،۳ بار که آخر هفته‌ها می‌رن شهر خودشون..تموم مدت که تهران نیستند..(ااا ۵ تا "که" نوشتم!!)

+ اگه استاد مال مثلا تهران باشه و بخوان بیارنش برا کلاس مدرسه و خود بچه‌ها میدن هزینه هاش رو..اینطوری نیست که همش خودش مایه بزاره

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

موزارتاين(درست گفتم؟!) درست ميگه. هر از چند هفته يه بار بر ميگردن خونه. تدريس هم مي كنن. مدرسه هم هزينه ي رفت و آمد رو علاوه بر تدريس ميده بهشون.

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

ببین بچه های که تو مدارس تهران هستند نمیتونن اصلا شرایط بقیه رو درک کنن!اونا خودشون کلی کلاس داشتن و بهترین معلما در اختیارشون بوده..طبیعیه که مشکل از اونا نیست اونان که دارن کار درست و سرمایه گذارییه درست رو میکنن ولی اینکه شرایط واسه همه یکسان نیست (نه تنها یکسان نیس زمین تا آسمون فرق داره!)تو المپیاد یه حقیقت تلخه!هیچ کس هم نمیتونه انکارش کنه!
شاید شیمی یا زیست یا شاید ادبی بتونن بدون استاد به جایی برسن اما المپیادایی مثل فیزیک و ریاضی واسه قبول شدن توشون واقعا به استاد نیاز دارن!یه چیز اثبات شده اس!تکنیک هایی نیازه که فقط باید ازیه شخص باتجربه یادگرفته باشی!
وشاید بعضی استادا حاضرباشن بیان شهرستان واسه تدریس ولی همونطور که گفتین باید علاوه بر هزینه تدریس هزینه رفت و آمدم داده بشه!که این یا یعنی فشار بیشتر بر دانش آموزا یا بیخیال شدن کلاس چون مدرسه بودجه کافی نداره!
تلاش مهمه ولی کافی نیست!

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

من که اصلا" همچین پیزی رو قبول ندارم newthink . کمبود امکانات حس میشه ولی نه تا این حد که بقیه هیچ شانسی نداشته باشن .... ببینید به هر حال یه شخصی که واقعا" مصممه برای المپیاد به هر حال این چیز ها نمی تونه مانعش بشه (شاید به احتمال 90 درصد !!)..... در واقع این حرف ها فقط آفت اعتماد به نفسه .... به هر حال هر من خودم همچین چیزیو قبول ندارم ....در حقیقت میشه یه جور ارضا کردن خودمون واسه کم کاری مون .. خب مسلما" باید تلاش بیشتری نسبت به اون ها بکنید .... باید ..... اگه می خوایم نتیجه بگیریم ...... :rolleyes:

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از newthink :
ببین بچه های که تو مدارس تهران هستند نمیتونن اصلا شرایط بقیه رو درک کنن!اونا خودشون کلی کلاس داشتن و بهترین معلما در اختیارشون بوده..طبیعیه که مشکل از اونا نیست اونان که دارن کار درست و سرمایه گذارییه درست رو میکنن ولی اینکه شرایط واسه همه یکسان نیست (نه تنها یکسان نیس زمین تا آسمون فرق داره!)تو المپیاد یه حقیقت تلخه!هیچ کس هم نمیتونه انکارش کنه!
شاید شیمی یا زیست یا شاید ادبی بتونن بدون استاد به جایی برسن اما المپیادایی مثل فیزیک و ریاضی واسه قبول شدن توشون واقعا به استاد نیاز دارن!یه چیز اثبات شده اس!تکنیک هایی نیازه که فقط باید ازیه شخص باتجربه یادگرفته باشی!
وشاید بعضی استادا حاضرباشن بیان شهرستان واسه تدریس ولی همونطور که گفتین باید علاوه بر هزینه تدریس هزینه رفت و آمدم داده بشه!که این یا یعنی فشار بیشتر بر دانش آموزا یا بیخیال شدن کلاس چون مدرسه بودجه کافی نداره!
تلاش مهمه ولی کافی نیست!

اتفاقا" فکر میکنم ریاضی و فیزیک جزو self studying ترین المپیاد ها هستن. منابع متنی زیادی براشون هست. هم انگلیسی هم فارسی.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از only physics :
حسین جون یعنی الان شما هیچ کلاسی برای المپیاد نمیری؟

سال پیش که من اول بودم مدرسه ما یه معلم خیلی خوب آورد که با دوما المپیاد فیزیک کار میکرد از طرفی برای سال اولی ها + دومی ها + سومی ها هم معلم المپیاد ریاضی (سه نفر) آورده بودن. مدرسه با شرکت من تو کلاس فیزیک موافقت نکرد ولی اینقدر گیر دادم که از من یه امتحان گرفتن بعد دیدن یه چیزایی بلدم گذاشتن برم (ولی 5 یا 6 جلسه). امسال هم کلاسای المپیاد از آبان (وسطاش) شروع شد که معلم شروع کرد دیفرانسیل درس دادن و هالیدی از فصل 1. که خب من اینا رو بلد بودم برای همین چندان فرقی برای من نداشت (ضمنا" معلم المپیاد امسال فرق داره) و تنها سودش برای من پرسیدن سوالا بود که اونا رو تو اینترنت (همین جا و جاهای دیگه) هم میتونستم بپرسم و جواب بگیرم. تا الآن هم کار خاصی نکرده ایم. ولی موضوع مهم تر حذف ساعت درسیه که مدرسه ما برای فیزیکیا انجام نمیده(خوش به حال ریاضی ها). ولی شما اگر بتونی حذف درس کن خیلی سود بردی. ضمنا" به جای این همه اعتراض بشن المپیاد بخون. حالا که ناخواسته در چنین موقعیتی هستی سعی کن بر مشکلات غلبه کنی و ضمنا" مطمئن باش همه (تهرانی و ...) مشکلات خاص خودشون رو دارن. شما یه مشکلی داری ما هم یه مشکل.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

ممنون.فقط یه سوال.... منظورتون از حذف ساعت درسی چیه؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

یعنی یه سری از ساعت های درسی در طول هفته رو نرید سر کلاس به جاش المپیاد بخونید. البته معلم درس باید موافق باشه.

مثلا" دیگه سر کلاس هندسه و زبان و ... نمیرید. ولی کدوم کلاس ها و چه تعداد ساعت بستگی به مدرسه داره.

بالا