• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

قانون.

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
چقدر به قوانين اين جاهايي كه ميگم احترام ميذارين و چقدر قبولش دارين؟
ايران
مدرسه
خونتون
به نظرتون اگه قوانين يه جايي رو قبول ندارين چي كار ميتونين بكنين؟

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران
پاسخ : قانون.

به نقل از هيدن زاده :
چقدر به قوانين اين جاهايي كه ميگم احترام ميذارين و چقدر قبولش دارين؟
ايران 3%
مدرسه 1%
خونتون 50%
هیچی خیلی راحت اجراشون نمیکنی!البته اگه اون جا جایی بود که میتونستی قوانینشو با در نظر گرفتن یه سری معیار ها تغییر بدی خب یه جوری تغییرش میدیم!
اگه تغییر قوانین غیر ممکن بود خب یا باید به زور اجراشون کنی یا اینکه یرتو بندازی پایین و هر کاری خواستی بکنی!

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

قانون وقتی ارزش داره که اونی که وضع میکنه،خودشم رعایت کنه!

به نقل از آبجي مرضيه :
متاسفانه الان قانون بي قانونيه
این از ایران...
تو مدرسه هم که قانونی نمیبینم!
مثلا قانونشون درباره حجاب و موبایل و این چیزاست که به شخصه تو کیفم هر روز هم موب هست هم سی دی هم کول دیسک ... :P
حجابم که من خوبم!اما عده ای فجیه...
پس عموما همه جا 0٪
خونه هم قانون خاصی الان یادم نمیاد باشه که حالا اجرا هم بخواد بشه یا نشه

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

اين عزيزاني كه ميگن با قوانين ايران مشكل دارن، ميشه بگين دقيقا منظورتون از قوانين ، چيه؟
چه قانوني؟ در چه چارچوبي؟ كجا؟؟

(سعي كنيد بحث ها فقط به صورت نظر سنجي نباشه كه هركي بياد يه چيزي بگه و بره. اگه حرفي ميزنيد دليل هم بياريد و سعي كنيد ببينيد اشكالات و فوايد پست خودتون و بقيه چيه)

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

خیلی وقتا مخالفت کردن ها منطقی نیست، بیشتر از روی تنفر از شخص / اشخاصه قانون گذاره نه صرفا به خاطر اون قانون! چون کسی رو که قانون رو گذاشته قبول نداریم، با خود قانونش هم مشکل پیدا میکنیم حتی اگه درست حسابی باشه.

قوانین ایران: قانونای ایران رو من همه شو که نمیدونم :D اونایی رو هم که میدونم شاید کامل ندونم. اگه بگیم 70 درصدش رو میدونم، با 55 درصدش مخالفم. مثلا: من اعدام رو قبول ندارم، به نظرم حبس ابد بهتره ( یعنی برای مجرم بدتره ) ، حکم هایی مثل دست بریدن و این مدلی ها رو قبول ندارم، بعد طلاق سرپرستی بچه با باباش باشه رو قبول ندارم، زن حق طلاق نداره رو قبول ندارم، این قانون مزخرف صیغه که گذاشتن رو قبول ندارم، اینکه بعد مرگ پدر، سرپرستی بچه با خانواده پدریه ( مطمئن نیستم قانونش همین باشه، ولی اگه همینه) قبول ندارم، اینکه سر حجاب شالت تا 5 سانت میره عقب جد و آبادتو میارن جلو چشت قبول ندارم و خیلی چیزای دیگه که این روزا حرفش هست...

مدرسه: یه سریشو قبول دارم رعایت نمیکنم، یه سریشو رعایت میکنم ولی قبول ندارم، یه سریشو هم نه قبول دارم نه رعایت میکنم. دلیلشم اینه که منطقی نیستنن. احساس میکنم میخوان زور بگن فقط به خاطر اینکه بگن ما هم هستیم. مثلا منی که قراره از مدرسه برم زبان بعدم ساعت 6 که تاریکه پیاده برگردم خونه موبایل باید همرام باشه! حالا 80 نفر هم بیان بگن ممنوعه من واسه ام مهم نیست.

خونه: تو خونه ما قوانین خیلی خاصی نیست... مثلا قانون ساعت 11 خوابیدن و نت 2 ساعت در روز و تلویزیون 1 ساعت و 9 شب خونه باشی و شنبه ها ظرف شستن با تو و... نداریم :D کارهایی که هر کس میکنه رو خودش احساس میکنه باید بکنه...

به نقل از هيدن زاده :

به نقل از هيدن زاده :
آيا از اونجا خارج ميشين يا به فكر عوض كردن قوانين ميفتين.يا حتي باهاش ميسوزين و ميسازين.

نمیدونم... شاید در مورد ایران یه زمانی "خارج شدن ازش " به ذهنم بیاد ولی در کل به نظرم خارج شدن یعنی یه جورایی تسلیم، یعنی بگی من کوتاه میام، توی قانون گذار بردی!

عوض کردنش اگه بتونم، سعی میکنم واسه طرف دلیل منطقی بیارم که چیزی که داری میگی به درد نمیخوره، بهترش کن. اگه بدونم طرف گوش نمیده، حرف زدن و زور زدن فایده نداره رعایت نمیکنم. رعایت نکردن خودش یه نوع اعتراضه، درسته من نمیتونم قانون رو عوض کنم ولی اگه من و 10 نفر دیگه رعایت نکنیم آیا میتونن با هر 10 تامون طرف شن؟ ( 10 فقط مثاله) اینجوری شاید مجبور بشن یه تغییراتی بدن... شاید بشه گفت عوض کردن قانون به طور غیر مستقیم...

سوختن و ساختن از نظر روانی آدمو دیوونه میکنه ولی در عوض دیگه کسی باهات کاری نداره. به شخصه ترجیح میدم تا وقتی مجبور نشدم زیر بار این نرم. اگه قرار باشه همه بسوزن و بسزن وضع عوض نمیشه. قانون ها میمونن، قانون گذار کار خودشو میکنه و حتی احساس بزرگی میکنه، فکر میکنه هر کاری بکنه کسی صداش در نمیاد.
این یه مورد به نظرم برا وقتی خوبه که خطری باشه، یعنی واقعا مجبور باشی

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از پگاه :
خیلی وقتا مخالفت کردن ها منطقی نیست، بیشتر از روی تنفر از شخص / اشخاصه قانون گذاره نه صرفا به خاطر اون قانون! چون کسی رو که قانون رو گذاشته قبول نداریم، با خود قانونش هم مشکل پیدا میکنیم حتی اگه درست حسابی باشه.

قوانین ایران: قانونای ایران رو من همه شو که نمیدونم :D اونایی رو هم که میدونم شاید کامل ندونم. اگه بگیم 70 درصدش رو میدونم، با 55 درصدش مخالفم. مثلا: من اعدام رو قبول ندارم، به نظرم حبس ابد بهتره ( یعنی برای مجرم بدتره ) ، حکم هایی مثل دست بریدن و این مدلی ها رو قبول ندارم، بعد طلاق سرپرستی بچه با باباش باشه رو قبول ندارم، زن حق طلاق نداره رو قبول ندارم، این قانون مزخرف ص ی غ ه که گذاشتن رو قبول ندارم، اینکه بعد مرگ پدر، سرپرستی بچه با خانواده پدریه ( مطمئن نیستم قانونش همین باشه، ولی اگه همینه) قبول ندارم، اینکه سر حجاب شالت تا 5 سانت میره عقب جد و آبادتو میارن جلو چشت قبول ندارم و خیلی چیزای دیگه که این روزا حرفش هست...
اعدام : این حکم خیلی نیازه واقعا شما تا حالا در این بحث نبودید دعا میکنم هیچ وقت هم نباشید ولی واقعا برای اولیای دمِ مقتول این یک انتقام و دلگرمیه و اگر نبود
شاید واقعا قانون کامل نبود ( البته در ایران به عنوانه اشد مجازاته در بعضی کشور ها بدترش هم هست)
دست بریدن : این حکم فکر میکنم طی چند دفعه دزدی اعمال میشه که شخصه دزد فکر میکنم هر 2 بار قبل تعهد داده باشه واعلام توبه کرده باشه (برای 1 بار دزدی نیست)
سرپرستی با پدر: باید بگم این یکی از حکم های بسیار مورد انتقاد قرار بگیره ولی خب اولا بچه مال پدره دوما هم در اوردن خرج و مخارج و ... برای پدر ساده تره البته تا7 سالگی که فرزند به مادر نیاز داره دست مادره بعدش به پدر میرسه در ضمن این قانون خیلی تبصره زیرش داره :D یعنی در چندین حالت فرزند به مادر میرسه مثله:1- معتاد بودن
2- کفایت نداشتن 3- تعادل روانی نداشتن و...
ص ی غ ه: این قانون موجبه کم کردن خیلی از روابطه نا مشروع میشه (متوجهیت که!!) البته این قانون هم خیلی معترض داره :D
حجاب: این قانون 5 سانتو جریمه و گشتو و... جزء قاونو نیست یعنی اصلا تصویبی نیست بعدم اجراش توسط یک سری ارگان ها ی :-&مثله بسیج بود
البته این مشکل که تابستون به نیروی انتظامی هم رسید دلیلش چند تا تظاهراته متاسفانه بی منطق بود یعنی در قم و چند شهر دیگه چند نفر که اصلا به جامعه شناسی هیچ تصلتی نداشتند اومدند و نظاهرات کردند بعدم یه چندتا از اونا که خرشون میره (; این موضوع رو به نیرو انتظامی گشوندند که بعد از حدودا 20 روز این حکم توسط رئیس
جمهور در چندین برنامه مصاحبه وجلسه رد شد وگفت که ما مخالفیم ولی دستور شاید از،از ما بالاتره ولی خب بعد 10 روز بعد از این مصاحبه حکم لغو شد

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

یه سوال... .

چه جوری میشه قوانین رو برای افراد جامعه درونی کرد؟

جوری که خودشون واقعا قبولش داشته باشن... .و همه حتی وقتی میشه قانونو دور زد اما رعایتش کنن.... .

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

ببین من نظر خودمو می گم
تو جایی که بتونی حرفتو،نظرتو درباره ی اون قانون بیان کنی و به حرفت منطقی گوش کنن
می تونی قانون ها ی بیشتری رو قبول کنی و مسلما وقتی قبول می کنی به اون ها عمل می کنی
برای همینه که تو خونه تو قانون ها رو بیشتر رعایت می کنی به نسبت جامعه یا مدرسه
می فهمید منظورمو؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

ببین...در حالت کلی به نظرم درستش اینه:هنجار=>قانون
اما خیلی وقتا میخوان این کارو کنن:قانون=>هنجار...اونجاست که وجدان من نمیذاره اون قانون رو حتی در حد قانون(و نه حتی در حد هنجار و اعتقاد)بپذیرم...
حالا بگذریم از این که من کلا به هتجارشکنی ایمان دارم...ولی کلیت کار به نظرم اینجوری بود :-"

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از مهسا.ق :
ببین من نظر خودمو می گم
تو جایی که بتونی حرفتو،نظرتو درباره ی اون قانون بیان کنی و به حرفت منطقی گوش کنن
می تونی قانون ها ی بیشتری رو قبول کنی و مسلما وقتی قبول می کنی به اون ها عمل می کنی
برای همینه که تو خونه تو قانون ها رو بیشتر رعایت می کنی به نسبت جامعه یا مدرسه
می فهمید منظورمو؟
آره خوب...چون قانونا از نظرت بیشتر اثر گرفتن باعث میشه بیشتر قبولشون داشته باشی... .

به نقل از prabd.chess :
ببین...در حالت کلی به نظرم درستش اینه:هنجار=>قانون
اما خیلی وقتا میخوان این کارو کنن:قانون=>هنجار...اونجاست که وجدان من نمیذاره اون قانون رو حتی در حد قانون(و نه حتی در حد هنجار و اعتقاد)بپذیرم...
حالا بگذریم از این که من کلا به هتجارشکنی ایمان دارم...ولی کلیت کار به نظرم اینجوری بود :-"
اینجا در کل منظورت از هنجار چیه؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Mr.Mamareza :
آره خوب...چون قانونا از نظرت بیشتر اثر گرفتن باعث میشه بیشتر قبولشون داشته باشی... .
اینجا در کل منظورت از هنجار چیه؟
تعریف هنجار در عین اسون بودن سخته...چون چیزیه که هر روز باهاش سر کار داریم...شاید قانون نانوشته بهترین تعبیر برای هنجار باشه

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از prabd.chess :
تعریف هنجار در عین اسون بودن سخته...چون چیزیه که هر روز باهاش سر کار داریم...شاید قانون نانوشته بهترین تعبیر برای هنجار باشه

نه لزوماً. درسته همه هنجارا قانون نیستن، ولی قانون هم یه نوع هنجاره.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
نه لزوماً. درسته همه هنجارا قانون نیستن، ولی قانون هم یه نوع هنجاره.
خب نه دیگه روژین...منم همینو میگم...درستش همینه...اما پست اولم رو بخون...

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

تاپیک میاد بالا :D

خب ؛ من فکر میکنم به قوانین مدرسه خیلی کمتر از بقیه احترام میذاریم و شاید دلیلش مجازات کم اهمیت تره ! همین طور مجازات قوانین خونه کم اهمیت از ایرانن ! برای همین

ما قوانینی رو بیشتر رعایت میکنیم که مجازات سخت تری دارن ! مگر اینکه خودمون به اون تفکر رسیده باشیم ! مثن من ( نوعی ) انقد می فهمم که عین دیوونه ها رانندگی کنم

واسه جامعه خودم بده ! پس کلا باید مردم خودشون به قوانین برسن!

به نظر من توی همچین محیط هایی که شما مثال زدید کاری نمیشه کرد جز اعتراض و اینکه مثلا منطقی بریم اون قانون رد کنیم!

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از ' Shek8fe ' :
تاپیک میاد بالا :D

خب ؛ من فکر میکنم به قوانین مدرسه خیلی کمتر از بقیه احترام میذاریم و شاید دلیلش مجازات کم اهمیت تره ! همین طور مجازات قوانین خونه کم اهمیت از ایرانن ! برای همین

ما قوانینی رو بیشتر رعایت میکنیم که مجازات سخت تری دارن ! مگر اینکه خودمون به اون تفکر رسیده باشیم ! مثن من ( نوعی ) انقد می فهمم که عین دیوونه ها رانندگی کنم

واسه جامعه خودم بده ! پس کلا باید مردم خودشون به قوانین برسن!

به نظر من توی همچین محیط هایی که شما مثال زدید کاری نمیشه کرد جز اعتراض و اینکه مثلا منطقی بریم اون قانون رد کنیم!
ببین اگه یه قانونی جریمه خیلی زیادی داشته باشه...ولی فرد راه در رفتن ازش رو بلد باشه خیلی راحت زیر پاش میزاره... .
جریمه زیاد به تنهایی کافی نیست.... .

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

پس به نظرم همون قضیه اینکه قوانین درونی بشن ؛ یعنی آدمها به این تفکر برسن که ... آقا جان ؛ این کاری که من انجام میدم واسه جامعه ام خوبه = واسه خودم خوبه .

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از ' Shek8fe ' :
پس به نظرم همون قضیه اینکه قوانین درونی بشن ؛ یعنی آدمها به این تفکر برسن که ... آقا جان ؛ این کاری که من انجام میدم واسه جامعه ام خوبه = واسه خودم خوبه .
خیلی وقتا فرد قبول نداره "سود جامعه=سود فرد"

بهار1998

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان...استان بوشهر...
مدال المپیاد
ایشالابعدها..

همون بحث درونی نشدن درسته چون ماهاهمه میدونیم که رعایت قانون هم توایران هم تومدرسه وهم توی خانواده ضروری ومهمه ولی چون برای بعضیادرونی نشده انجامش نمیدن مابایدبه این باوربرسییییم

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

چقد تاپیک قدیمیه . :-"

خُب با این بحث هایی که صورت گرفته فکر میکنم همه به این رسیده باشن که لازمه ی اجرای قوانین درونی شدن‌شونه . یعنی اینکه فرد باید به این آگاهی برسه که رعایت قوانین نه تنها در جامعه اثر میذاره بلکه طبیعتاً تو زندگی شخصی خودش هم بی تاثیر نیست و چه بسا به نفع‌شه .
ولی درونی شدن خیلی حرف کلّی‌ایه . خُب چی کار کنیم درونی بشه ؟ :D طبیعتاً راهش مجازات خارجی نیست .

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از سـحر :
چقد تاپیک قدیمیه . :-"

خُب با این بحث هایی که صورت گرفته فکر میکنم همه به این رسیده باشن که لازمه ی اجرای قوانین درونی شدن‌شونه . یعنی اینکه فرد باید به این آگاهی برسه که رعایت قوانین نه تنها در جامعه اثر میذاره بلکه طبیعتاً تو زندگی شخصی خودش هم بی تاثیر نیست و چه بسا به نفع‌شه .
ولی درونی شدن خیلی حرف کلّی‌ایه . خُب چی کار کنیم درونی بشه ؟ :D طبیعتاً راهش مجازات خارجی نیست .

خب مسلما تجزیه و تحلیل و لیست کردن فوایدشون تاثیر داره تو درونی شدن قوانین اما خب مشکل اینجاس که اکثرا یا پشت گوش میندازن یا حوصلشو ندارن یا براشون کلیدیه خب برای از بین بردن این قسمت هم میشه با لیست کردن خطرات اجرا نکردن قوانین کم کرد مثلا خودن حوادثو پیدا کردن دلیلشون و ... B-)

بالا