• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و مشاوره برای المپیاد فیزیک

• شروع کننده موضوع

Master King

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
مر کز آموزشی فرزانگان
شهر
خرم آباد
مدال المپیاد
سال اول که بودم براالمپیاد فیزیک می خوندم
پاسخ : برنامه ریزی و زمان بندی برای المپیاد

دوست عزیز سلام .با توجه به اطلاعاتی که شما دادین من به شما قول می دهم که حتما مرحله ی اول ودوم در می آیین . آخه تو شهرما فرزانگان و شهید بهشتی حداقل تا جایی که من می دونم هدفی برا المپیاد فیزیک ندارن وفقط تو استان وشهر شما اینفد به این موض.عات توجه می شه ولی من مطمئن هستم که شما حتما مرحله اول ودوم پذیرفته می شید ( به منظور تا کید بیشتر ) فقط یه سوالی از ت دارم اونم اینه معلم المپیاد شما کیه ومدالش چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه ما پارسال موقعی که سال اول بودم یه آقایی به اسم جابر رضایی که مدال نقره ی کشوری رو داشت بامون سه روز در کل سال تحصیلی کار کرد :((به این می گن امکانات قوی وتوپ X-(اینم به افتخار مدرسمون <D= <D= <D= <D=با آرزوی موفقیت فقط اگه تونستی به سوالم جواب بده تا امروز

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Master King :
دوست عزیز سلام .با توجه به اطلاعاتی که شما دادین من به شما قول می دهم که حتما مرحله ی اول ودوم در می آیین . آخه تو شهرما فرزانگان و شهید بهشتی حداقل تا جایی که من می دونم هدفی برا المپیاد فیزیک ندارن وفقط تو استان وشهر شما اینفد به این موض.عات توجه می شه ولی من مطمئن هستم که شما حتما مرحله اول ودوم پذیرفته می شید ( به منظور تا کید بیشتر ) فقط یه سوالی از ت دارم اونم اینه معلم المپیاد شما کیه ومدالش چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه ما پارسال موقعی که سال اول بودم یه آقایی به اسم جابر رضایی که مدال نقره ی کشوری رو داشت بامون سه روز در کل سال تحصیلی کار کرد :((به این می گن امکانات قوی وتوپ X-(اینم به افتخار مدرسمون <D= <D= <D= <D=با آرزوی موفقیت فقط اگه تونستی به سوالم جواب بده تا امروز

در مورد معلم امسال که ما مشکلاتی داریم. از ابتدای مهرماه آقای منوچهر مصطفوی لایق به عنوان معلم ما اومدن (نقره ی کشوری سال 88 که توی مدرسه خودمون درس میخوند) و واقعا" هم از نظر حل مسئله ایشون برای ما کم نمیذاشت ولی خوب درس نمیداد . ما هم به معاونت اطلاع دادیم و قرار شد که معلم جدید بیارن که قرار بود دیروز بیان که نشد. حالا هم فعلا" بیکار هستیم (یعنی کلاس نداریم). معلم پارسال هم از بهترین ها بود (آقای مهران کمرپور نویسنده ی کتب المپیاد نجوم) که عالی و حرفه ای درس میداد و سوال حل میکرد. ولی امسال ایران نیست.

کلا" مدرسه ی ما برای المپیاد فیزیکی ها زیاد کاری نمیکنه ولی در عوضش برای ریاضی ها سنگ تموم گذاشته. دو تا معلم یکی برنز جهانی (آقای سیامک احمد پور که کتاب هندسه مسطحه المپیاد خیلی ! مشهوره و آقای شریفی که دو تا نقره داره و تجربه ی ایشون هم زیاده و الان توی سایت المپیاد های علمی ایران هم راهبر ریاضی هستن).

برای شیمی هم آقای سرمایه ای نقره کشوری. برای فیزک 6 ساعت در هفته و برای ریاضی 9 ساعت در هفته و شیمی 3 ساعت در مدرسه ما درنظر گرفته شده.

• شروع کننده موضوع

Master King

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
مر کز آموزشی فرزانگان
شهر
خرم آباد
مدال المپیاد

با با مدرسه ی شما که خیلی امکانات داره ما باید کلی به اون مدیر گنددماغمون حرف بزنیم کلی گردن کج کنیم تا ببینم یه نفرو میاره تا بامون کار کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ولی تو مدرسه ی ما امکانات برا المپیاد ریاضی هاست مثلا ما برا ریاضی دو تا معلم داریم آقا ی میلاد بخشی زاده وآقای طالبی . سرتو درد نیارم ولی تویکی حداقل بشین با این امتکانات تقریبا خوب بشین بخون چون همون طور که بت گفتم من مطمئن هستم که حتما مرحله ی اول در میای ......... قول شرف می دم ... حالا به نظرت من چی کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فیزیک 3 رو در حد کتاب در سی بلدم ولی مکانیکم تقریبا خوبه چون کتاب مسایل ابتیدیود رو دارم حل می کنم به نظرت بشینم بخونم با توجه به اینکه سال دومم وامتحانات دارن تقریبا دارن شروع می شن یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه تا حالا هیچ کاری برا کلاس المپیاد فیزیک نکردن ومن هرچی می خونم فقط خودمم .... [-( [-( [-( [-( اما با این وجود برات آرزوی موفقیت میکنم منو دعا کن h-:

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Master King :
با با مدرسه ی شما که خیلی امکانات داره ما باید کلی به اون مدیر گنددماغمون حرف بزنیم کلی گردن کج کنیم تا ببینم یه نفرو میاره تا بامون کار کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ولی تو مدرسه ی ما امکانات برا المپیاد ریاضی هاست مثلا ما برا ریاضی دو تا معلم داریم آقا ی میلاد بخشی زاده وآقای طالبی . سرتو درد نیارم ولی تویکی حداقل بشین با این امتکانات تقریبا خوب بشین بخون چون همون طور که بت گفتم من مطمئن هستم که حتما مرحله ی اول در میای ......... قول شرف می دم ... حالا به نظرت من چی کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فیزیک 3 رو در حد کتاب در سی بلدم ولی مکانیکم تقریبا خوبه چون کتاب مسایل ابتیدیود رو دارم حل می کنم به نظرت بشینم بخونم با توجه به اینکه سال دومم وامتحانات دارن تقریبا دارن شروع می شن یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه تا حالا هیچ کاری برا کلاس المپیاد فیزیک نکردن ومن هرچی می خونم فقط خودمم .... [-( [-( [-( [-( اما با این وجود برات آرزوی موفقیت میکنم منو دعا کن h-:

انشاءالله ...

ضمنا" پیشنهاد من به شما اینه (توجه کنید که المپیاد امسال برای شما آزمایشیه اگر دوم هستید) که خوندن دیفرانسیل رو آغاز کنید. در حد مشتق و انتگرال های ساده. جلد یک و سه هالیدی و همچنین الفبای نور و حرارت (اسمش تو این مایه هاست) از انتشارات باشگاه رو بخونید. همینا هم برای مرحله دوم کافیه. بیشتر باید مسئله حل کنید مثل دوره درسی و مسائله سال های پیش (تا مرحله 14 هم و مابقی رو بزارید یه ماه مونده به مرحله اول) همچنین مسابقات انجمن فیزیک کانادا رو هم باید بتونید بیشتر سوالاتش رو حل کنید. اگر وقت کردی کلپنر رو هم بخون.

• شروع کننده موضوع

Master King

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
مر کز آموزشی فرزانگان
شهر
خرم آباد
مدال المپیاد

ممنون واقعا از کمکت ممنونم :-" :-" :-"

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

از این به بعد سوالای المپیادی رو توی تاپیک سوالات فیزیک توی همین انجمن میذارم.

• شروع کننده موضوع

Master King

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
مر کز آموزشی فرزانگان
شهر
خرم آباد
مدال المپیاد

سلام اقا حسین خبری از تون نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چشم بدتون کور که هنوز زنده اید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نظری ایده ای بابا چند روز اصن آن نمی شین ....... :-wچی کارا می کنین ؟؟؟؟؟؟؟؟ B-)هم چنان پر انرژی در حال تلاش کردن هستین ؟؟؟؟؟؟؟ خوشحال می شم اگه اشکال نداره بدونم چه ظورپیش می رین؟؟؟؟؟؟
با آرزوی موفقیت h-:

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Master King :
سلام اقا حسین خبری از تون نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چشم بدتون کور که هنوز زنده اید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نظری ایده ای بابا چند روز اصن آن نمی شین ....... :-wچی کارا می کنین ؟؟؟؟؟؟؟؟ B-)هم چنان پر انرژی در حال تلاش کردن هستین ؟؟؟؟؟؟؟ خوشحال می شم اگه اشکال نداره بدونم چه ظورپیش می رین؟؟؟؟؟؟
با آرزوی موفقیت h-:

من هر روز میام :)

شما به سوالات فیزیک مراجعه کن و آخرین سوال رو حل کن. میخوام تعیین سطح کنم (یه مقایسه بین همه)

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

سلام ! ببخشید به نظر شما اگر کسی خواهد از دوره ی راهنمایی (اول یا دوم ) برای المپیاد بخواند باید چه کار کند ؟ شما چه کتاب هایی را معرفی می کنید ؟ :rolleyes:

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از آرمان آریا :
سلام ! ببخشید به نظر شما اگر کسی خواهد از دوره ی راهنمایی (اول یا دوم ) برای المپیاد بخواند باید چه کار کند ؟ شما چه کتاب هایی را معرفی می کنید ؟ :rolleyes:

کتاب "چگونه مفاهیم فیزیک را درک کنیم" و همچنین کتاب " سر گذشت فیزیک" که دومی نوشته ی جورج گاموف است.

وقتی به تابستون بین سال سوم راهنمایی و اول دبیرستان رسیدی باید شروع کنی ریاضی بخونی (که منابعش توی تاپیک دیگری هست). البته اگر پشتکار خوبی داشته باشی میتونی از الآن کتاب فیزیک پایه رو شروع کنی به خوندن . ولی اگر دیدی برات مشکله نگران نشو. چون طبیعیه.

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

کتاب فیزیک پایه؟ ببخشید می شود توضیح بیشتری دهید که مربوط به چه انتشاراتی است و چه نویسنده ای دارد ؟ همین طور کتاب چگونه مفاهیم فیزیک را درک کنیم ؟ راستی من الان کتاب فیزیک مفهومی را (تقریبا ) می خوانم . نظرتان درباره ی این کتاب چیست؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از آرمان آریا :
کتاب فیزیک پایه؟ ببخشید می شود توضیح بیشتری دهید که مربوط به چه انتشاراتی است و چه نویسنده ای دارد ؟ همین طور کتاب چگونه مفاهیم فیزیک را درک کنیم ؟ راستی من الان کتاب فیزیک مفهومی را (تقریبا ) می خوانم . نظرتان درباره ی این کتاب چیست؟

کتاب فیزیک مفهومی برای انتشارات فاطمی درسته؟ من یه نگاهی بهش انداختم. اونهم کتاب خوبیه ولی به این شرط که فقط بخواید برای یه شروع از اون استفاده کنید (منظورم تا شروع مقطع دبیرستانه).

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از H O S E I N :
کتاب فیزیک مفهومی برای انتشارات فاطمی درسته؟ من یه نگاهی بهش انداختم. اونهم کتاب خوبیه ولی به این شرط که فقط بخواید برای یه شروع از اون استفاده کنید (منظورم تا شروع مقطع دبیرستانه).
از راهنمایی ها ی شما سپاس گذارم . فقط نویسنده ی کتاب فیزیک پایه و انتشاراتی ؟ :-[

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از آرمان آریا :
از راهنمایی ها ی شما سپاس گذارم . فقط نویسنده ی کتاب فیزیک پایه و انتشاراتی ؟ :-[

کتاب نوشته ی جی.بلت هست و فکر میکنم انتشارات فاطمی. توی تاپیک منابع فیزیک نوشته ام.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

لطفا راهنمایی کنید برای شروع چه کتابی خوبه؟(البته نه در سطح مقدماتی)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از only physics :
لطفا راهنمایی کنید برای شروع چه کتابی خوبه؟(البته نه در سطح مقدماتی)

آیا ریاضیات خودتون رو به حد مطلوب رسونده اید ؟ اگر پاسخ شما خیر است کتاب توماس به خصوص جلد 1 رو مطالعه کنید.

فیزیک هالیدی جلد 1 و 3.
آشنایی با مکانیک نوشته ی دانیل کلپنر و روبرت جی گلنکو (کلنکو , کلنگو) . میتونید جلد 1 هالیدی رو نخونید و به جاش اینو بخونید ولی باید توماس رو خونده باشید. و در هر صورت باید مسئله های هالیدی رو حل کنید .البته بیشترشون ساده هستند ولی بعضی هاشون نکته دار و مهم اند. البته اگر بیشترشون براتون مشکل بود نگران نباشید به مرور زمان انشاءالله همشونو حل خواهید کرد.
کتاب مسائل فیزیک عمومی ایرودوف : به خصوص برای مرحله دوم باید همشو حل و بررسی کنید (یعنی یا حل و اگر نتونستید طوری بررسی کنید که هر سوالی مثل اون رو بتونید جواب بدید). از انتشارات باشگاه دانش پژوهان جوان
الفبای حرارت و سیالات (تا دوره هم میتونه پاسخ گو باشه البته پیشنهاد میکنم اگر فرصت اضافی بدست آوردید جلد دوم هالیدی رو هم نگاهی بندازید)
الفبای نور هندسی.
مسائل مراحل اول سال های پیش.
مسائل مراحل دوم سال های پیش.

اگر قصد جدی دارید (موفقیت در دوره ی چهل نفر) بهتره 4 فصل اول کتاب الکترومغناطیس گریفیث رو بخونید.

کتاب مسائل اپتیتیود فیزیک (ترجمه شده و اگر بتونید همه ی مسائلشو و یا بیشترشون رو حل کنید احتمال زیاد مرحله دوم قبولید)
فعلا" همین ها رو بخونید تا بعد.

ضمنا" الآن یادم افتاد تو کتاب منابع المپیاد فیزیک تقریبا" همه ی این ها نوشته شده بود. از این به بعد به این سوالای خیلی عمومی (مثل منابع المپیاد فیزیک) جواب خاصی نمیدم. نهایتا" اون ها رو تاپیک منابع المپیاد فیزیک ارجاع میدم.

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran

سلام من جدیدا شروع کردم برای المپیاد فیزیک بخونم
اگه میشه یه سری راهنمایی برای برنامه ریزی و زمان بندی برای المپیاد فیزیک بم بدید
ممنون :-" :-"

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از majidgh :
سلام من جدیدا شروع کردم برای المپیاد فیزیک بخونم
اگه میشه یه سری راهنمایی برای برنامه ریزی و زمان بندی برای المپیاد فیزیک بم بدید
ممنون :-" :-"
اینا رو بگو اول:
سال چندمی؟
چیا خوندی؟
کسی اطرافت هست که کمکت کنه؟ معلم، دوست، سال بالایی؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

اگر میشه به من هم مشاوره بدید.

من دوم هستم.

هالیدی جلد 1.

کلپنر تا فصل 6.

فاولز تا فصل 11 (به جز جسم صلب سه بعدی)
ریاضی هم حساب دیفرانسیل و انتگرال 1 و 2 و 3.
ضمنا" مکانیک ها رو (به جز هالیدی) 85 درصد تمریناشو حل کردم.

هالیدی 3 تا سر میدان مغناطیسی خوندم.

نایفه هم 2 فصل اول.

راستی کتاب "تقریب و اختلال ..." رو هم دو فصل اولشو خوندم.

کسی هم در دسترس هست یه نقره فیزیک.

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از H O S E I N :
اگر میشه به من هم مشاوره بدید.

من دوم هستم.

هالیدی جلد 1.

کلپنر تا فصل 6.

فاولز تا فصل 11 (به جز جسم صلب سه بعدی)
ریاضی هم حساب دیفرانسیل و انتگرال 1 و 2 و 3.
ضمنا" مکانیک ها رو (به جز هالیدی) 85 درصد تمریناشو حل کردم.

هالیدی 3 تا سر میدان مغناطیسی خوندم.

نایفه هم 2 فصل اول.

راستی کتاب "تقریب و اختلال ..." رو هم دو فصل اولشو خوندم.

کسی هم در دسترس هست یه نقره فیزیک.
خوب، شما خیلی خوب خوندی ظاهرا! امیدوارم این هایی که گفتی رو عمیق کار کرده باشی، چون اگه خوب کار کرده باشی، بیشتر راه رو رفتی.
چند تا توصیه فقط من می کنم بهتون.

برای مکانیک من فاولز رو نخوندم، ولی کلپنر رو چرا. سعی کنید همه ی تمرین های کلپنر رو خودتون حل کنید.(ترجیحا اگه حل المسائل دارید، نابودش کنید!) اگه میبینید احیانا توی مبحثی خاص نمیتونید تمرین حل کنید، یه سر به هالیدی بزنید و تمرین های اون بخش رو حل کنید. تمرین های هالیدی هر قدر هم که به نظرتون آسون باشه، باز هم به علت زیاد بودن و تنوعشون، نکات خوبی برای حل مساله داره. تمرکزتون رو هم بیشتر روی چهار فصل اول کلپنر بذارید. فصل 6 رو هم که خوندید بد نیست(من خودم هم خوندم) ولی خیلی خیلی بعیده که سوال بدن از اون بخش.

برای الکترو هم من خودم با نثر نایفه اصلا نتونستم کنار بیام. برای همین گریفیث خوندم. مثال های نایفه خیلی خوبه، ولی تمرین های گریفیث هم عالیه. برای همین چون شما وقت دارید، پیشنهاد می کنم گریفیث رو هم تا پایان فصل چهار بخونید و همه ی تمریناشو حل کنید.

این کتاب ها رو هم من پیشنهاد می کنم که حل کنید:
ایرودوف مکانیک(ریاضی تون رو قوی می کنه)
ایرودوف الکترو(بعضی بخش های واقعا آشغاله، ولی مدار هاش رو اگه حل کنید خیلی خوبه. به خصوص برای مرحله دو. شما که وقت دارید البت همه اش رو حل کنید!)
اپتیتیود(کتابی است بس شهودناک! سوال های خیلی قشنگ داره. ریاضیش هم خیلی خیلی سبکه.)

تقریب اختلال هم بد نیست اگه بخونید. فقط کتابه غلط زیاد داره. ولی در کل خوبه. سوال هاش هم اکثرا سوال دوره هست.

خوبه که یه نفر رو در دسترس دارید، هر چی سوال داشتید رو پس میتونید بپرسید ازشون!

در نهایت:
1.آزمایشگاه: این بخش از دوره واقعا مهمه. نزدیک به 30-35 درصد نمره ی دوره تون مربوط به آزمایشگاهه. برای همین سعی کنید هر جور که شده از اون دوست المپیاد رفته تون بخواید که براتون درباره ی آزماشگاه دوره صحبت کنه و راه آزمایش کردن رو بهتون یاد بده. آزمایش دوره با اون چیزی که قبلا از آزمایشگاه در تصور داشتم خیلی فرق داشت. برای همین باید سعی کنید حتما قبل از دوره آزمایش های دوره رو گیر بیارید و حتما انجام بدید.
2.سوال های دوره رو، به خصوص دوزه های اخیر رو از الان حل نکنید. الان زوده. اگر هم حل می کنید ترجیحا برای قدیمی تر از هشتاد رو حل کنید. سال بعد هم تا آخرین دوره رو حل نکنید. 4-5 دوره رو بذارید برای توی دوره چهل که از آمادگی دور نشید.
3.سوال های مرجله یک و دو رو از الان حل نکنید. قبل از هر مرجله، به مدت یک تا یک و نیم ماه، درس های سنگین و کلپنر و گریفیث و تقریب رو بذارید کنار، و فقط سوال های اون مرحله به همراه سوال های آسون مثل دوره درسی فیزیک رو حل کنید. خیلی این مهمه. برنامه ریزی کنید که ترجیحا همه ی دوره ها رو بزنید.

اگه سوالی بود بپرس!
اگه چیزی یادم اومد میگم!

بالا