• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و مشاوره برای المپیاد فیزیک

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد
پاسخ : بحث و مشاوره‌ی برنامه ریزی برای المپیاد فیزیک

یه سوال :D
اگه تا مرحله اول واس اون فقط خونده باشیم ینی وخته بیشتر از این واسش نذاشته باشیم و خیلیییییییییییی کممممممممم در حد مرحله دو، بعد میتونیم فاصله بین مرحله اول و دوم خودمونو اماده کنیم.........البته واقعا تلاش کنیم..... :-"
بعد اگه میشه طرز(؟) المپیاد خوندن هم بگین.........ینی اصلی ترین مسئله وختی داریم میخونیم چیه؟........حل کردن؟خوندن؟فک کردن؟ چی بالاخره :-/

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از R @ Y :
یه سوال :D
اگه تا مرحله اول واس اون فقط خونده باشیم ینی وخته بیشتر از این واسش نذاشته باشیم و خیلیییییییییییی کممممممممم در حد مرحله دو، بعد میتونیم فاصله بین مرحله اول و دوم خودمونو اماده کنیم.........البته واقعا تلاش کنیم..... :-"
بعد اگه میشه طرز(؟) المپیاد خوندن هم بگین.........ینی اصلی ترین مسئله وختی داریم میخونیم چیه؟........حل کردن؟خوندن؟فک کردن؟ چی بالاخره :-/

میشه ولی یه مقدار مشکله ...

تا حدی هم بستگی به خود فرد داره ....

البرت

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ایت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
داشتم میخوندم دیدم هیچی نمیشم ولش کردم

با هالیدی مکانیک و مغناطیس و الفبا های نور و حرارت و سیالات میشه مرحله ی یکو قبول شد؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

علی الاصول باید بشه.

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

شالوم عالُکُم :D
دوره درسی فیزیک خوبه بخونم یا نه؟.....منظورم اینه که من که ناب مکانیک و نور دیه تموم شده بهتره برم دوره درسی فیزیک یا ایرودوف :-?
کمک کنین ممنون میشم :rolleyes: :-"

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

سلام.

نه خوب نیست ... یه سری مسئله داره قبل مرحله یک میشه حل کرد (جلد تمرین ها)

تو هم که ناب تموم شده دیگه باید بری هالیدی رو بخونی .

اصلا" چه فایده ای داره من بگم ؟؟

من هر دفعه گفتم ناب نخونید انگار نه انگار.

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

خب بابا بخدا معلممون گف ~X( بعد من با ناب هالیدی مکانیک رو هم خوندم
من کلن 4 ماه درگیره این معلمه........( >:p)بودم #S-:
خو به حرفت گوشیدم دیه گفتی هالیدی بخونین منم دارم میخونم مکانیکشم تا جایی که لازمه (ینی بجز 3فصله اخر)خوندم ولی مسئله های نابم حل کردم.....
الان میخوام مسئله حل کنم بگو چه کتابی بهتره واسم :-?

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی

دوستان ببخشيد من جايي مناسبتر از اينجا براي پرسيدن سوالم پيدا نكردم.صفحات قبليو تا يه جايي خوندم نميدونم سوالي كه ميخوام بپرسم قبلا پرسيده شده يا نه.به هر حال خيلي به كمكتون احتياج دارم و ممنون ميشم راهنماييم كنين.من امسال ميرم دوم رياضي و هيچ كلاس و معلمي هم واسه المپياد فيزيك نداريم و هيچ شخص با تجربه اي هم نيس.اينجا كسي نيس كه برا المپياد فيزيك حتي خونده باشه.من صفر كيلومترم.يني اومدم اينجا ببينم آدم صفر كيلومتري مثه من كه هيچي از المپياد فيزيك بلد نيس چطور بايد شرو كنه؟از چه كتابايي و ترتيبشون چطوره؟الان واسه شرو دير نيس؟ و اينكه كلا چيكار كنم؟ممنون ميشم جواب بدين.

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

سلام خوبی خوبم :D
اونطوری که من از دوستان شنیدم همه میگن باید از هالیدی شرو کنی و کتاب دیفرانسیل انتگرال توماس جلد یکو حتمن باید همین اول بشینی بخونی چون خیلی خیلی به کارت میاد (;
ینی هالیدی و توماسو بشین با هم بخون....
حسین میگه معلم اونقدی تاثیر نداره پس بشین بخون به معلمو اینا هم کار نداشته باش /m\
اگه دیه جدی باشیو بشینی بخونی نه هنو دیر نیس :).فقط جدی بشین بخون یه وخ مث من نشی :|
سوالم داشتی اینجا بچه هستن ج میدن و حتی میتونی ایدیه یه استاده خوبُ گیر بیاری ازش راهنمایی بخوای........هووووووم دیه معلم بیشتر از این به کارت نمیاد :-??
موفق باشی B-)

البرت

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ایت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
داشتم میخوندم دیدم هیچی نمیشم ولش کردم

ببخشید از هالیدی مکانیک 3 فصل اخرش نیاز نیست؟
یعنی دقیقا چه فصل هایی ازش
مثلا گرانش لازم نیست؟ (البته هالیدی من ویرایش ششم ه )

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از آلبرت :
ببخشید از هالیدی مکانیک 3 فصل اخرش نیاز نیست؟
یعنی دقیقا چه فصل هایی ازش
مثلا گرانش لازم نیست؟ (البته هالیدی من ویرایش ششم ه )

تو ویراست های مختلف فرق میکنه فصل ها و حتی ترتیب بندی ها .

اما کلیتش اینه که مباحث اینه :

کمیت و یکا و ابعاد و تحلیل ابعادی ، سینماتیک یک و چند بعدی ، دینامیک و اصول نیوتون و کاربرد ها ، تکانه و پایستگی تکانه و دستگاه ذرات ، کار و انرژی و پایستگی انرژی ، حرکت دورانی و تکانه زاویه ای و گشتاور ، گرانش و قوانین کپلر ، نوسان (خوبه خونده بشه) ، الاستیسیته و تنش و کشش و کرنش (بعضی ویراست ها دارن و خیلی مفیده)

اینا چیزایی بود که باید خونده بشه برای مکانیک. نباید هیچ کدومشون جا بیفته یا کم کاری بشه .

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از H O S E I N :
تو ویراست های مختلف فرق میکنه فصل ها و حتی ترتیب بندی ها .

اما کلیتش اینه که مباحث اینه :

کمیت و یکا و ابعاد و تحلیل ابعادی ، سینماتیک یک و چند بعدی ، دینامیک و اصول نیوتون و کاربرد ها ، تکانه و پایستگی تکانه و دستگاه ذرات ، کار و انرژی و پایستگی انرژی ، حرکت دورانی و تکانه زاویه ای و گشتاور ، گرانش و قوانین کپلر ، نوسان (خوبه خونده بشه) ، الاستیسیته و تنش و کشش و کرنش (بعضی ویراست ها دارن و خیلی مفیده)

اینا چیزایی بود که باید خونده بشه برای مکانیک. نباید هیچ کدومشون جا بیفته یا کم کاری بشه .
خو بگو همش فک مبارکو زحمت نده :D
ولی من پرسیدم گفتن اگه اون سه فصله اخر ینی تکانه زاویه ای و غلتشو اینا رو نتو نستین مسائلشو بحلین عب نداره ازش بگذرین بعد بذارین به موقش میگم کی دیه حتمن یاد بگیری...........دیه موقش کی باشه خدا میدونه :-"..........حالا تو موافقی با این حرف یا نه :-?چرا؟ :-/ ممنون /m\

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از R @ Y :
سلام خوبی خوبم :D
اونطوری که من از دوستان شنیدم همه میگن باید از هالیدی شرو کنی و کتاب دیفرانسیل انتگرال توماس جلد یکو حتمن باید همین اول بشینی بخونی چون خیلی خیلی به کارت میاد (;
ینی هالیدی و توماسو بشین با هم بخون....
حسین میگه معلم اونقدی تاثیر نداره پس بشین بخون به معلمو اینا هم کار نداشته باش /m\
اگه دیه جدی باشیو بشینی بخونی نه هنو دیر نیس :).فقط جدی بشین بخون یه وخ مث من نشی :|
سوالم داشتی اینجا بچه هستن ج میدن و حتی میتونی ایدیه یه استاده خوبُ گیر بیاری ازش راهنمایی بخوای........هووووووم دیه معلم بیشتر از این به کارت نمیاد :-??
موفق باشی B-)
خيلييييييييييييي ممنون!!!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از R @ Y :
خو بگو همش فک مبارکو زحمت نده :D
ولی من پرسیدم گفتن اگه اون سه فصله اخر ینی تکانه زاویه ای و غلتشو اینا رو نتو نستین مسائلشو بحلین عب نداره ازش بگذرین بعد بذارین به موقش میگم کی دیه حتمن یاد بگیری...........دیه موقش کی باشه خدا میدونه :-"..........حالا تو موافقی با این حرف یا نه :-?چرا؟ :-/ ممنون /m\

خیلی هم عیب داره.

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از R @ Y :
خب بابا بخدا معلممون گف ~X( بعد من با ناب هالیدی مکانیک رو هم خوندم
من کلن 4 ماه درگیره این معلمه........( >:p)بودم #S-:
خو به حرفت گوشیدم دیه گفتی هالیدی بخونین منم دارم میخونم مکانیکشم تا جایی که لازمه (ینی بجز 3فصله اخر)خوندم ولی مسئله های نابم حل کردم.....
الان میخوام مسئله حل کنم بگو چه کتابی بهتره واسم :-?
اگه میشه ج اینو بدین :rolleyes:

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد فیزیک 93
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از R @ Y :
اگه میشه ج اینو بدین :rolleyes:
به نظر من الان مسئله رو ول كنيد . بريد يكم بيشتر بخونيد ( هاليدي و كلپنر ) ( تا آخر تابستون ) ، بعد وقت براي مسئله بسيار است .

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

مسئله های ایرودوف برات سنگینه ... اگه هالیدی رو مسلطی برو کلپنر بخون .

hawking

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی

سلام دوستان
آقا من یه سئوال دارم درباره ی دیفرانسیل و انتگرال
من شنیدم که توماس و امثالش عمقی کار نکردن ،یعنی یه چیزیه که می خونی ، وفیزیکت تامین میشه ولی مثلا عمقی کار نکرده، یعنی مثلا تابع رو سریع توضیح داده و رفته .....خیلی قضیه ها رو توضیح نداده (یعنی در واقع خیلی برای فیزیک مهم نبوده که توضیح بده ) ..... یعنی شاید فیزیک تامین باشی ولی ریاضیاتی و پایه ای یاد نگرفتی....
به خاطر همین گفتن یک مجموعه کتاب هست بنام کتاب های کوچک ریاضی .... که هر مبحث دیفرانسیل و انتگرال رو در یک جلد جدا کار کرده وتمرینات زیادی هم داره ..... میگن این کتاب سر فصل هاش مثل کتاب های خوده دبیرستانه ولی کامل تر سطح بالاتر کار کرده...شنیدم اگه از این کتاب کار بشه هم اصولی تره و هم اینکه علاوه بر تامین فیزیک ،اون مباحث از ریاضیات هم به صورت عمقی تامین میشه.. :) \:D/
حالا نظر شما چیه؟؟؟ من امسال دارم اول دبیرستان وبه خاطر همین می خوام فیزیک بلت رو از 1 مهر شروع کنم ( مبحث مثلثات رو از روی همین کتاب های کوچک ریاضی خوندم ) .... به نظر شما تو این مدت که دارم بلت می خونم ، دیفرانسیل رو از رو همین کتاب های کوچک ریاضی پیش برم یا توماس؟؟؟ :-?
لیست کامل این کتاب ها رو می تونید در لینک زیر ببینید (این لیسن چندین صفحه هست!) :
http://www.enma.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=198

hba

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
مدال المپیاد
برنز فیزیک

سلام

به نظرم توماس کافیه... مثلا" توی توابع شاید توابع پوشا و یک به یک رو توضیح نداده باشه ولی توی کتاب درسی هست.

البته من خودم استورات رو خوندم. بهت استورات رو پیشنهاد میدم+بلت حساب دیفرانسیل نمیخواد!

hawking

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی

به نقل از hba :
سلام

به نظرم توماس کافیه... مثلا" توی توابع شاید توابع پوشا و یک به یک رو توضیح نداده باشه ولی توی کتاب درسی هست.

البته من خودم استورات رو خوندم. بهت استورات رو پیشنهاد میدم+بلت حساب دیفرانسیل نمیخواد!

ممنون....میدونم ،اما خب اگه با همین کتاب های کوچک ریاضی بشه دیفرانسیل و انتگرال رو مثل توماس قوی کرد ، ارزش نداره آدم کتاب های کوچک ریاضی رو بخونه تا عمقی تر یاد بگیره؟؟

بالا