• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

داوری مسابقه ی عکاسی

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : داوری مسابقه ی عکاسی

به نظر من اتفاقاً لايكا تو مقايسه ي اين دو تا، كاملاً عادلانه و به حقّن.

بابا، مگه قراره هركي به دوستاش لايك بده؟! مسابقه س ها! بعدم مسابقه هاي قبلُ ببينينن، با وجود همه ي اين مسائل بهترين عكسا انتخاب شدن.

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از PeiHaghi :
شما خودت مقایسه کن ! انصافاً کدوم بهتره ؟!
حالا لایکاشون رو نگاه کن!

ببینید شما نباید سلیقه ی شخصی خودتونو ملاک قرار بدید
درسته که هر کس سلیقه ای داره ولی خوب به خرد جمعی هم باید فکر کرد
یحتمل اون عکسی که لایکای بیشتری داره افراد بیشتری رو جذب کرده پس شما نمی تونین بگید همه ی اون افراد در تشخیص برتر بودن بین این دو عکس اشتباه کردن...
و قطعا اونا هم نمی تونن همچجیم چیزی به شما بگن
بهتره در این موارد کار رو بدیم دست اکثریت آراء ...

yas21173

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
عمران

اینکه میگید روال ِ ... ، دلیلی بر این نیست که نشه تدبیر جدیدی به کار برد ها ! :-??
واسه جلوگیری از حتی پیش اومدن ِ چنین "ناحقی" ای به قول دوستمون ، میشه بر فرض 10 یا 5 یا هر تعداد عکس با بیشترین لایک رو انتخاب کرد ؛ بعدا از داور ها ُ کسایی که دستی در عکاسی دارن خواست که بین اون ها عادلانه قضاوت کنن . :)
واقعا با این راه نقص های احتمالی ای هم که داره پوشیده نمیشه؟

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

میشه این کارُ کرد که تو مدتی که بچه ها عکس میذارن لایک غیر فعال باشه بعدش فعال شه؟؟
شاید این مشکل که میگن عکسای صفحه ی اول بیشتر لایک میخورن رفع شه :-??

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sara.n :
ببینید شما نباید سلیقه ی شخصی خودتونو ملاک قرار بدید
درسته که هر کس سلیقه ای داره ولی خوب به خرد جمعی هم باید فکر کرد
یحتمل اون عکسی که لایکای بیشتری داره افراد بیشتری رو جذب کرده پس شما نمی تونین بگید همه ی اون افراد در تشخیص برتر بودن بین این دو عکس اشتباه کردن...
و قطعا اونا هم نمی تونن همچجیم چیزی به شما بگن
بهتره در این موارد کار رو بدیم دست اکثریت آراء ...
حرفتون اصلا عاقلانه نیست..وقتی اکثریت نهایتا صد نفره هست و این کار تو یه جمعی داره میشه که خیلی ها با هم رفیقن نمیشه این حرفو زد..من خودم شر کت نکردم ولی انصافا نگاه که میکردم خیلی عکس های واقعا قشنگ به 20 تا هم نرسیده ولی بعضی از اینایی که لایک زیاد داره اصلا جالب نیست..من بودم عکس مناسب هم داشتم شرکت نمیکردم..تازه این که لایک های زیاد رو هم برسی کنید باز هم همینه..اونی که 20 تا لایک داره به اون بخش نمیرسه و ..

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از M A S U M E :
حرفتون اصلا عاقلانه نیست..وقتی اکثریت نهایتا صد نفره هست و این کار تو یه جمعی داره میشه که خیلی ها با هم رفیقن نمیشه این حرفو زد..من خودم شر کت نکردم ولی انصافا نگاه که میکردم خیلی عکس های واقعا قشنگ به 20 تا هم نرسیده ولی بعضی از اینایی که لایک زیاد داره اصلا جالب نیست..من بودم عکس مناسب هم داشتم شرکت نمیکردم..تازه این که لایک های زیاد رو هم برسی کنید باز هم همینه..اونی که 20 تا لایک داره به اون بخش نمیرسه و ..

نمی تونم شما رو مجبور به قبول حرف خودم بکنم
فک نکنم اکثریت نهایت 100 نفر باشه اما اگر هم اینجور باشه نظر شخصی من اینه که به هر حال خرد جمعی وقتی یه چیزی رو برتر دیده خب به نظر من طبیعتا اون چیز برتره
شاید اون خیلی عکسای قشنگ به نظر شما خیلی عکسای قشنگ بودن و مثلن آدم دیگه ای مث منو جذب نکردن
اون عکسایی هم که زیاد لایک داره شاید صرفن به خاطر رفاقت نباشه
حالا شما هرجور راحتی فک کن

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از sara.n :
نمی تونم شما رو مجبور به قبول حرف خودم بکنم
فک نکنم اکثریت نهایت 100 نفر باشه اما اگر هم اینجور باشه نظر شخصی من اینه که به هر حال خرد جمعی وقتی یه چیزی رو برتر دیده خب به نظر من طبیعتا اون چیز برتره
شاید اون خیلی عکسای قشنگ به نظر شما خیلی عکسای قشنگ بودن و مثلن آدم دیگه ای مث منو جذب نکردن
اون عکسایی هم که زیاد لایک داره شاید صرفن به خاطر رفاقت نباشه
حالا شما هرجور راحتی فک کن
من هیچ رفیقی ندارم اما عکسم الان کلی لایک خورده. به نظر میاد رفیق بازی اگر هم باشه کم باشه.
چند تا مشکل هست فقط.
یه عکس خوب میاد که ادیت شده، همه هم بدون توجه به ادیت بودنش لایک می کنن، طرف نزدیک آخر مسابقه که می شه عکس رو عوض می کنه و لایکها هم سرجاشه، داورا هم بدون توجه عکس رو برنده می کنن. نباید بشه عکس رو عوض کرد.
الان پستی که اوله به نظرم عکسش رو عوض کرد. Saturation رنگهای عکسش تا چند وقت پیش بیشتر بود به نظرم و لایک زیادی خورد! یه جوربی جلوی این قضیه رو باید بگیرید.
و یه نکته دیگه هم اینکه 68 و 74 ادیت شدن. اسم طرف زیرشه، عکسش هم اگزیفش به خاطر ادیت پاک شده، ابر به اون پرنوری با یه ساقه به اون کم نوری تو عکس با هم پیدان، بعد می گه ادیت نشده! ا... اکبر...! حالا خوبه جایزه اش مثلا پول نیست!

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از amparisay :
من هیچ رفیقی ندارم اما عکسم الان کلی لایک خورده. به نظر میاد رفیق بازی اگر هم باشه کم باشه.
چند تا مشکل هست فقط.
یه عکس خوب میاد که ادیت شده، همه هم بدون توجه به ادیت بودنش لایک می کنن، طرف نزدیک آخر مسابقه که می شه عکس رو عوض می کنه و لایکها هم سرجاشه، داورا هم بدون توجه عکس رو برنده می کنن. نباید بشه عکس رو عوض کرد.
الان پستی که اوله به نظرم عکسش رو عوض کرد. Saturation رنگهای عکسش تا چند وقت پیش بیشتر بود به نظرم و لایک زیادی خورد! یه جوربی جلوی این قضیه رو باید بگیرید.
و یه نکته دیگه هم اینکه 68 و 74 ادیت شدن. اسم طرف زیرشه، عکسش هم اگزیفش به خاطر ادیت پاک شده، ابر به اون پرنوری با یه ساقه به اون کم نوری تو عکس با هم پیدان، بعد می گه ادیت نشده! ا... اکبر...! حالا خوبه جایزه اش مثلا پول نیست!

منم با قضیه ادیت کردن کمی تا قسمتی ابری ! :D مشکل دارم
به نظرم اگه انجام نشه یا اگه تو داوری ها مدنظر قرار بگیره بهتره...
بچه ها همه مونو می گم درسته مسابقه و تلاش برای برنده شدن چیز خوبیه ولی کلن بیاید سعی کنیم سر یه مسابقه اینقد افکار منفی نسبت به دیگران نداشته باشیم...
:) :) :)

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

منم موافقم که عکسا نباید ادیت بشه چون درسته که خیلی عکسا لازمه که برای بهتر شدن ادیت بشن ولی توی مسابقه به نظرم بهتره همه عکسا طبیعی باشن تا راحت تر و درست تر بشه قضاوت کرد. به شرطی که همه به قوانین احترام بذارن نه اینکه فقط بعضی ها عکس ادیت نشده بذارن که مسلما عکسشون کمتر جلب توجه میکنه.

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

در مورد ادیت, من فکر میکنم مقصر برگزار کننده است که نوشته ادیت فقط ریسایز باشه
دوست عزیزی که میخوای مسابقه عکاسی بذاری, برو حداقل شیوه نامه چند تا مسابقه معتبر رو بخون!

توی مسابقه ها, دو حالته. یا ادیت کاملاً آزاده ( که شما میتونید عکس خلاقه تحویل بدید! یعنی مثلاً تو عکس یه چیز نقاشی کنید اصن! یا از یه عکسِ دیگه یه چیزی بچسبونید تو عکسِ اصلی! به این میگن ادیتِ کاملاً آزاد) یا ادیت آزاد نیست و "مستند" باید باشه! که حتی توی این مستندِ ادیت ممنوع هم, ذکر میشه ادیت باید در حدی باشه که اصالت عکسو حفظ کنه؛ یعنی تنظیم کنتراست و برایتنس و شارپنس و کالر بَلِنس و اینا همش قابلِ انجامه! ولی تا حد تعادل و حدی که اصالت عکسو تغییر نده, آزاده! همه جای دنیا هم همینطوره! حالا اینکه ایشون نوشته فقط ریسایز, باعث میشه کلاً همه چی به هم بخوره! سنگِ بزرگ نشونه نزدنه! نمیشه فقط ریسایز کرد, واسه همین کم کم ادیتای دیگه هم اضافه میشه و هی اضافه تر تا اینکه جوری میشه که صدای دوستان در بیاد.

این الان قانونِ رسمیِ جشنواره ملی عکسِ مشهد! (یکی از معتبر ترین مسابقه هاییه که تو ایران داریم)
عکس‌های ارسالی در بخش اصلی باید مستند باشند و ویرایش‌هایی که جنبه اسنادی عکس را مخدوش کند در این بخش ممنوع است. لازم به ذکر است تراز نور و کنتراست، تنظیم و کنترل رنگ، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس جنبه اسنادی عکس‌ها را ازمیا ن نمی‌برد و آزاد است.

در مورد داوری با لایک! چیزِ غلطیه. اصن به دوستی و اینا هم کاری ندارما. مسئله اینه که نگاه آدمایی که میان لایک میکنن نگاه عکاسی نیست. بیشتر سوژه, و صرفاً اینکه عکس خوشگل باشه! البته با این وجود تا الان خیلی حق و ناحق و اینا پیش نیومده تو انتخاب برنده! من نمیدونم بعضی دوستان که اون موقع اصن تو فروم نبودن از کجا میگن عکسای خوب برنده نشدن عکسای بد شدن!
اما گاهاً, گاهاً پیش اومده عکسایی توی مسابقه ها برگزیده شدن که اشکالاتِ فاحشِ تکنیکی داشتن! برای رفع این مسئله باید یه فـیلت‍‌‍ر وجود داشته باشه.

اینی که گفتن چیز خوبیه, مثلاً واسه مسابقه های "مترو و مردم" و اینا از این روش استفاده میکنن:
3-2 نفر داور باشن(کسایی که عکاسی خوب بلدن) و عکس برنده از دید داوران رو انتخاب کنن. مطابق روال گذشته، کاربرا هم لایک بزنن و عکس برنده از دید کاربرا انتخاب بشه.

ولی این خیلی بهتره, روشیه که خیلی جاها اعمال میشه و واسه جایی مثل فروم,اونم فرومی که تخصصیِ عکاسی نیست, خیلی کارامد تره:
میشه بر فرض 10 یا 5 یا هر تعداد عکس با بیشترین لایک رو انتخاب کرد ؛ بعدا از داور ها ُ کسایی که دستی در عکاسی دارن خواست که بین اون ها عادلانه قضاوت کنن
حالا اینکه اون داورا خودشون عکس نذارنو اینا هم تبصره هاییه که میشه بعداً اضافه کرد.

(و من یه پیشنهادی هم دارم, اگه داور گذاشتید یه روز واسه این مسابقه ها, داور بعد از اعلام عکس, بیاد بگه مسائل اون عکسو! نه اینکه نقد کنه, مثلاً میتونه بگه به خاطر کادر مناسب, نگاه جدید, سوژه ی جالب, کاربرد مناسب تکنینک های نور پردازی, کاربرد مناسب تکنیک های فلان و غیره. )

hermes

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهیداژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتى اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

ببخشید ، چرا حالا این رو میگین ؟
به نقل از Nahid :
در مورد ادیت, من فکر میکنم مقصر برگزار کننده است که نوشته ادیت فقط ریسایز باشه
دوست عزیزی که میخوای مسابقه عکاسی بذاری, برو حداقل شیوه نامه چند تا مسابقه معتبر رو بخون!

توی مسابقه ها, دو حالته. یا ادیت کاملاً آزاده ( که شما میتونید عکس خلاقه تحویل بدید! یعنی مثلاً تو عکس یه چیز نقاشی کنید اصن! یا از یه عکسِ دیگه یه چیزی بچسبونید تو عکسِ اصلی! به این میگن ادیتِ کاملاً آزاد) یا ادیت آزاد نیست و "مستند" باید باشه! که حتی توی این مستندِ ادیت ممنوع هم, ذکر میشه ادیت باید در حدی باشه که اصالت عکسو حفظ کنه؛ یعنی تنظیم کنتراست و برایتنس و شارپنس و کالر بَلِنس و اینا همش قابلِ انجامه! ولی تا حد تعادل و حدی که اصالت عکسو تغییر نده, آزاده! همه جای دنیا هم همینطوره! حالا اینکه ایشون نوشته فقط ریسایز, باعث میشه کلاً همه چی به هم بخوره! سنگِ بزرگ نشونه نزدنه! نمیشه فقط ریسایز کرد, واسه همین کم کم ادیتای دیگه هم اضافه میشه و هی اضافه تر تا اینکه جوری میشه که صدای دوستان در بیاد.
خود شما که تو اجرای همین مسابقات بودین دیگه چرا اینو میگین؟نه واقعا" برام سواله!چرا اینجوری و به این لحن؟اونم به این بندگان خدا :D

گفته ی خود ِ شما در دوره ی 14 :
به نقل از Nahid :
7. به جز ریسایز, تغییراتِ دیگه ای توی عکستون ایجاد نکنید ! فتوشاپ نکنید دوست عزیز :D
واقعا" چرا؟
البته برای اطلاع بگم ، که فقط شما و یا مجری این دوره نبودین! :D

آقای علی ع. در دوره ی 15 :
به نقل از علی ع. :
  • به جز ریسایز تغییر دیگه ای نمیتونین با هر گونه نرم افزار ادیت بدید

خانم زهرا.ج در دوره ی 13 :
به نقل از زهرا.ج :
۷- از تنظيم رنگ و ... براي زيبا تر شدن عكس‌ها استفاده نكنيد.[nb]مگر یک سری تنظیمات جزئی تو تنظیم نور که تو بعضی عکسا واقعا لازمه![/nb]

مجددا" خانم زهرا.ج در دوره ی 12 :
به نقل از زهرا.ج :
۷- از تنظيم رنگ و ... براي زيبا تر شدن عكس‌ها استفاده نكنيد.{مگر یک سری تنظیمات "خیــلی خیــلی جزئی" تو تنظیم نور که تو بعضی عکسا واقعا لازمه}

واضحه که به جز خانم زهرا.ج تو بقیه دوره ها ، این چیزی که شما میگی تو آیین نامه ها مسابقات ملی نوشته شده ، حتی کوچکترین اشاره ای بهش نشده!حتی از طرف شما در دوره ی 14 !

و نهایتا" ، چیزی که این دوره گفته شده و شما بهش معترضین ، اونم به این شکل :) :
به نقل از نگین . :
به جز ریسایز تغییر دیگه ای توی عکستون ایجاد نکنید.
واقعا فرقش با حرف شما چیه؟ :)

البته همه این ها تو قوانین مسابقات اومده(که خیلی قدیمیه!)
به نقل از ندا مکرم :
قوانین:
1) عکس های گذاشته شده، باید توسط خودتان گرفته شده باشد.
2) هر کس می تواند حداکثر 4 عدد عکس بگذارد.
3) هر عکس را در پستی جداگانه ارسال کنید.
4) کیفیت عکس ها در حد خوبی باشد.
5) محلی که عکس گرفته شده و تاریخ حدودی آن ذکر بشود.
6) عکس ها 480 × 640 پیکسل باشند.
7) از تنظيم رنگ و ... براي زيبا تر شدن عكس ها استفاده نكنيد.
8) عكس هاي گذاشته شده، فقط بايد عكس باشند! يعني شامل نقاشي و ... نمي شود. مگر در صورتي كه متعاقباً اعلام شده باشد.
9) حجم هر عکس کمتر از 1Mb باشد.

البته اینم بگم ، که به زودی تغییراتی در مسابقات عکاسی ایجاد میشه!(قوانین ، داوری و....)

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

به نقل از hermes :
ببخشید ، چرا حالا این رو میگین ؟خود شما که تو اجرای همین مسابقات بودین دیگه چرا اینو میگین؟نه واقعا" برام سواله!چرا اینجوری و به این لحن؟اونم به این بندگان خدا :D

گفته ی خود ِ شما در دوره ی 14 :واقعا" چرا؟
البته برای اطلاع بگم ، که فقط شما و یا مجری این دوره نبودین! :D

آقای علی ع. در دوره ی 15 :
خانم زهرا.ج در دوره ی 13 :
مجددا" خانم زهرا.ج در دوره ی 12 :
واضحه که به جز خانم زهرا.ج تو بقیه دوره ها ، این چیزی که شما میگی تو آیین نامه ها مسابقات ملی نوشته شده ، حتی کوچکترین اشاره ای بهش نشده!حتی از طرف شما در دوره ی 14 !

و نهایتا" ، چیزی که این دوره گفته شده و شما بهش معترضین ، اونم به این شکل :) :واقعا فرقش با حرف شما چیه؟ :)

البته همه این ها تو قوانین مسابقات اومده(که خیلی قدیمیه!)
البته اینم بگم ، که به زودی تغییراتی در مسابقات عکاسی ایجاد میشه!(قوانین ، داوری و....)
این قانون کلاً چیزِ اشتباهی بوده! دلیلشم همون کپی شدنِ قوانین از روی قوانینِ اصلیِ انجمنه! اون قوانینِ اصلی باید اصلاح بشن!
حالا فهمیدی؟ :D

بعدم به کدوم بندگان خدا؟! مگه برگزار کننده ی خاص داره این مسابقه ها؟! دیگه خودتم که گفتی, خودِ منم تاپیکِ مسابقه ایجاد کردم قبلاً! پس به بنده خدایِ خاصی نگفتم, ایرادتون وارد نیست.

(خوب هم هست آدم بچه بازی در نیاره! اینجا داره در مورد ادیت بحث میشه اومدی میگی ئه ئه مچتو گرفتم توئم قبلاً همینو گفتی! :)) خارج از بحث.)

hermes

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهیداژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتى اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

من از قبل فهمیده بودم ماجرا رو که وارد بحث شدم!
خارج بحث هم که اصن در حدی نیست که جواب بدم!همون بچه بازی و اینا که میدونید!

من فقط اشاره کردم ، به همین چیزی که باعث اعتراض بعضی ها شده!

و ازون جایی که شما ، در دوره ی خودتون ، و دوره های قبل اشاره ای به این موضوع نکردین ، و الان ، اونم اینجوری به "دوست عزیزی که میخواد مسابقه عکاسی بذاره" تذکر دادین ، لازم دیدم بگم!و باز هم اضافه میکنم که مدتی هست که تو فکر تغییر روند مسابقات عکاسی هستیم!البته با کمک شماهایی که از عکاسی اطلاعات خوبی دارید(و حالا به قول خودتون آیین نامه ی چندتا جشنواره معتبر عکاسی رو هم خوندین)

ضمن تشکر از اینکه به فکر اصلاح قوانین هستین ، بگم که میتونستین انتقادتون رو از قوانین کلی ، یعنی همون بند اوّل حرف هاتون رو ، در اینجا هم بگین.حتی با لحن ِ دیگه :)

ممنون

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

جالب بود برام که من این تاپیک رو از بعد این دوره مسابقه اصلا نخونده بودم، ولی وقتی با hermes حرف زدم همه پیشنهادهای شما رو یکی یکی گقتم خانم ناهید (احتمالا همدیگه رو می شناسیم نه؟!) حرفهاتون درسته، اما لحنتون نه.
اسم مسابقه مسابقه عکاسیه. یعنی باید سوژه داشتن عکسها، نحوه اجرا، کادربندی و ... توش مناسب باشه. ادیت هم به نظر من مشکل خاصی نداره، مگه اینکه دیگه عکس رو از حیطه عکاسی دور کنه و به سمت هنرهای تخیلی (!) بکشونه.
به نظرم اینکه یه جایزه به تعداد لایکا بدیم و یکی به نظر داوران منطقی تره. داورانی که از قبل از بچه های آشناتر به عکاسی انتخاب شده باشن.

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

به نقل از hermes :
من از قبل فهمیده بودم ماجرا رو که وارد بحث شدم!
خارج بحث هم که اصن در حدی نیست که جواب بدم!همون بچه بازی و اینا که میدونید!

من فقط اشاره کردم ، به همین چیزی که باعث اعتراض بعضی ها شده!

و ازون جایی که شما ، در دوره ی خودتون ، و دوره های قبل اشاره ای به این موضوع نکردین ، و الان ، اونم اینجوری به "دوست عزیزی که میخواد مسابقه عکاسی بذاره" تذکر دادین ، لازم دیدم بگم!و باز هم اضافه میکنم که مدتی هست که تو فکر تغییر روند مسابقات عکاسی هستیم!البته با کمک شماهایی که از عکاسی اطلاعات خوبی دارید(و حالا به قول خودتون آیین نامه ی چندتا جشنواره معتبر عکاسی رو هم خوندین)

ضمن تشکر از اینکه به فکر اصلاح قوانین هستین ، بگم که میتونستین انتقادتون رو از قوانین کلی ، یعنی همون بند اوّل حرف هاتون رو ، در اینجا هم بگین.حتی با لحن ِ دیگه :)

ممنون
اشاره ای نکردم چون بحثِ اعتراض به این مسئله الان پیش اومده.
منم "فقط اشاره کردم ، به همین چیزی که باعث اعتراض بعضی ها شده!"

در مورد لحن هم گفتم, ایراد شما رو به هیچ وجه قبول ندارم مخصوصاً که جزوِ واضحاته که به فردِ خاصی اشاره نداره.

به هر حال به نظر میرسه شما بیشتر به فکر حاشیه پردازی هستین :) (و همچنین تیکه انداختن)

به نقل از amparisay :
جالب بود برام که من این تاپیک رو از بعد این دوره مسابقه اصلا نخونده بودم، ولی وقتی با hermes حرف زدم همه پیشنهادهای شما رو یکی یکی گقتم خانم ناهید (احتمالا همدیگه رو می شناسیم نه؟!) حرفهاتون درسته، اما لحنتون نه.
اسم مسابقه مسابقه عکاسیه. یعنی باید سوژه داشتن عکسها، نحوه اجرا، کادربندی و ... توش مناسب باشه. ادیت هم به نظر من مشکل خاصی نداره، مگه اینکه دیگه عکس رو از حیطه عکاسی دور کنه و به سمت هنرهای تخیلی (!) بکشونه.
به نظرم اینکه یه جایزه به تعداد لایکا بدیم و یکی به نظر داوران منطقی تره. داورانی که از قبل از بچه های آشناتر به عکاسی انتخاب شده باشن.
من چند تا آقای پریسایی میشناسم نمیدونم شما یکی از اون ها هستید یا نه :D

حالا باز میشه رای گیری کرد بین بچه ها ( :-دموکراسی) ولی به نظر شخصیِ بنده روش دومی بهتره, که همزمان نظرِ جمع و نظر داور دخیل شده باشه :-??

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

فعلا بحث روی داوری رو بیخیال شید چون احتمالا این تصمیمو گروه مشاوره خواهد گرفت و بعدش شاید به نظرسنجی گذاشته بشه و احتمالا هم سیستم داوری، سیستم ترکیبی داوری-لایکی خواهد بود.

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از زهرا.ج :
داوری همیشه به این شکل بوده که بعد از اتمام مدت مسابقه تاپیک قفل میشه و به مدت چند روز خبر داده میشه که کاربرا بیانو به عکسا رای بدن در این صورت همه ، همه ی عکسا رو میبینن، ملاک اول تعداد لایکه ولی اگه رقابت تنگاتنگ بود و عکسهای خوب زیاد بودن، از عکاسای خوب سایت به عنوان داور کمک میگیریم!
(معمولا عکسی که بیشترین لایکو میگیره تو هر دوره‌ی مسابقه تفاوتش زیاد هست با عکسای دیگه و خود کاربرا تفاوت رو حس میکنن ولی خب روالی که گفتم هست در هر صورت)

اگه در طول مدت مسابقه نمیشد لایک زد حرف شما درست بود، ولی هنوز این مشکل هست که عکسای صفحه اول بیشتر لایک میخورن. حب از عکاسای خوب سایت همین الان بخواین که بیان و داور مسابقه بشن. برای همین مسابقه. هنوز دیر نشده.برای این مسابقه بذارید ملاک برنده شدن همون تعداد لایک باشه ولی در کنارش از عکاسای سایت هم بخواین بیان و عکسای برترو انتخاب کنن و در آخر اونا رو هم به عنوان برنده از دید داوران معرفی کنید.در مورد مسابقه های بعدی هم بعد از دیدن این نتایج میشه تصمیم گرفت.
کلا در مورد مسابقه عکاسی خیلی کارای میشه کرد تا کیفیتش بره بالا و کاربرا هم از این مسابقه ها عکاسی یاد بگیرن... مسوول برگزاری خاصی داره این مسابقه؟؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از S@ene :
اگه در طول مدت مسابقه نمیشد لایک زد حرف شما درست بود، ولی هنوز این مشکل هست که عکسای صفحه اول بیشتر لایک میخورن. حب از عکاسای خوب سایت همین الان بخواین که بیان و داور مسابقه بشن. برای همین مسابقه. هنوز دیر نشده.برای این مسابقه بذارید ملاک برنده شدن همون تعداد لایک باشه ولی در کنارش از عکاسای سایت هم بخواین بیان و عکسای برترو انتخاب کنن و در آخر اونا رو هم به عنوان برنده از دید داوران معرفی کنید.در مورد مسابقه های بعدی هم بعد از دیدن این نتایج میشه تصمیم گرفت.
کلا در مورد مسابقه عکاسی خیلی کارای میشه کرد تا کیفیتش بره بالا و کاربرا هم از این مسابقه ها عکاسی یاد بگیرن... مسوول برگزاری خاصی داره این مسابقه؟؟
روش داوری این دوره هم ایشالله اگه مشکلی نباشه و بتونیم هماهنگی های لازم رو انجام بدیم سعی میکنیم به روش جدید باشه.ولی در کل یه سری تغییرات مثل فعال یا غیرفعال بودن لایک ها یا امکان ادیت در حد معقول و اینا بعد از ابن دوره اعلام میشه.
:Dصبر کنید یه مقدار

hermes

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهیداژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتى اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

قوانين جديد همراه با شيوه داوري جديد تدوين شد.
انشاالله دوره بعدي يعني دوره١٧ اجرا ميشن.
قوانينو بخونين اگه پيشنهادي چيزي داشتين هم خوشحال ميشم باهام در ميون بذارين. :دي

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

بزارین من اینجا یه چیزایی رو بگم:
1-یکی از بچه های سایت اومد و درکمال ناباوری بی کیفیت بودن بعضی عکس های صفحات آخر رو تعمیم داد به کل عکس ها.خیلی از افراد وقتی یک تایپک رو باز میکنن به سرعت به صفحه آخر اون تایپک میرن،خوب وقتی که من(منِ نوعی)برم به صفحه ی آخر و پست اون دوست عزیز رو بخونم خُب معلومه که به کل دیدگاهم در مورد عکسها عوض میشه یا حتی به 2-3صفحه آخر نمیرم.(من اینو توی خونه وبا بعضی از دوستان و فامیل ها امتحان کردم و کل این شرایط رو توضیح دادم و نگفتم که این حرف زده شده اشتباه هستشُ اینا،از بین6نفر 4نفرشون رفتار مشابه به توضیح بالا داشتن. :O :O

2-سیستم لایکینگ اینجا و ایضا خیلی سایتهای دیگه به دوستی و ارتباط نزدیک بین 2یاچند نفر در دنیای غیر مجازی خیلی ربط داره.مثالهاش هم که زیاده... . X-( ~X(

3-و این موضوع باید توی صفحه اول شفاف سازی بشه که فوکوس عکسها و همچنین فوکوس بینندگان برای لایک دهی باید روی موضوع باشه نه عناصر دیگه عکس.مثلا باید مکی گفتید که موضوع ما آسمونه،باید توجهتون برای امتیاز دادن روی آسمون وتا حدی عناصر نزدیک و تاثیر گذار روی تصویر باشه.نمونه اش رو هم توی عکس آخر(#137) من میبینید ،من از همون اول به هدف گفتن این حرف توی مسابقه یکی از شانس هام رو هدر دادم. X-(
امیدوارم که مسابقات عادلانه و باکیفیت تری رو در آینده شاهد باشیم... B-)
در ضمن از همه ی کسانی که برای این جنبش و موج زحمت کشیدن تشکر میکنم. <D=

بالا