• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هدف وسیله رو توجیه میکنه؟

هدف وسیله رو توجیه میکنه؟

• رای‌دهندگان
    93

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : هدف وسیله رو توجیه میکنه؟

به نقل از SaYnA . M :
هدف وسیله رو توجیح نمی کـنه !
شما کوری رو خونـدین ؟ خب این جمله ی هدف وسیله رو توجیح می کـنه دقیقا مصداق ِ کتاب کوریه ! برای ِ رسیدن به هرف حاضرن هر کاری بکنن ! به نظر من کیفیت ِ زندگی پایین میاد :-??
منم میگم توجیه نمیکنه...ولی یه سوال...شما همه چی رو میتونین با یه کتاب توجیه کنین؟نه...کتاب رو خوندم...شاهکاره...اما کتاب مقدس که نیست...

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

نه من به کتاب ِ کوری استناد نکردم ! خواستم مثال بزنم از افرادی که این عقیده رو دارن ! و افرادی مثل ِ شخصیت هایی که ژوزه ساراماگو ساخـته ؛ توی ِ دنیای ِ واقعی کم نیسـتند !

Ahmadfire

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمي نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
none of your business

اصلنم هدف وسيله رو توجيه نميكنه
رستم فرزندش را كشت چون فكر ميكرد هدف وسيله را توجيه ميكند اگر او اين عقيده را نميداشت شايد دروغ نميگفت وحيله نميزد و فاجعه رخ نميداد (;

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

ماکیاولیسم، مکتبی هست که همه افرادش این اعتقاد رو دارن، هدف وسیله رو توجیح میکنه. منم موافقم. گاهی برای رسیدن به اهداف برتر باید کارهای کثیفی کرد. برای نجات چند میلیون انسان هزاران انسان رو کشت. گاهی وقتها.

• لایک
امتیازات: s`dni

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از paulhenry :
ماکیاولیسم، مکتبی هست که همه افرادش این اعتقاد رو دارن، هدف وسیله رو توجیح میکنه. منم موافقم. گاهی برای رسیدن به اهداف برتر باید کارهای کثیفی کرد. برای نجات چند میلیون انسان هزاران انسان رو کشت. گاهی وقتها.
حرفمو خوندی؟...گفتم به جز مواقعی که هدف و وسیله از جن3 هم باشند و قابل قیاس...چون در اون مورد تو مسلما ا میلیون از هزار مهمتره...چون حقیقت بیشتری درش هست...پس...

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از prabd.chess :
حرفمو خوندی؟...گفتم به جز مواقعی که هدف و وسیله از جن3 هم باشند و قابل قیاس...چون در اون مورد تو مسلما ا میلیون از هزار مهمتره...چون حقیقت بیشتری درش هست...پس...

متاسفانه فقط پست اول رو....:D
درسته؛ مهمه که چقدر رو فدای چقدر کنی. و مثلا این که در نهایت هدفی که بهش میرسی انقدر با ارزش باشه که توجیحی واقعی باشه... نه مثلا برای پیدا کردن گنج کلی آدم بکشی....:D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از paulhenry :
متاسفانه فقط پست اول رو....:D
درسته؛ مهمه که چقدر رو فدای چقدر کنی. و مثلا این که در نهایت هدفی که بهش میرسی انقدر با ارزش باشه که توجیحی واقعی باشه... نه مثلا برای پیدا کردن گنج کلی آدم بکشی....:D
اره...ولی تعرف ارزش و باارزش باید برات روشن باشه(برای هر شخصی با دیگری متفاوت است...بح هم نیاز ندارد)...مثلا برای من و در تز فلسفه و زندگی من حقیقت تنها چیزی است که باید هر جور شد بهش رسید

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از arman.a :
هَمیشه هَدَف وسیـله رو توجیـح نِمیـکنه بـه نظر مَن ، یَعنی وَقتی که وَسیله با اَرزِش تَر اَز هَدَف باشـه و گِرون تر تَموم شه!
در غِیرِ ایـن صورَت، چرا که نَه؟!
این دقیقا جوابی بود که یکی دیگه از بچه ها داد...ببین حرفت کاملا صحیحه...اما یه وقت مثلا میبینی هدف و وسیله از جن3 هم نیستن که بخوای مقای3 کنی اونا رو با هم...اون موقع خط کشت چیه؟

mahrud

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
[...]

به نقل از arman.a :
خُب اون موقع کَمّی کار نِمیـکُنیـم که لازِم باشـه کَمیّتا اَز جِنسِ هَم باشـن دیگه !
کیـفی! :-"

حرف زدن ساده هست، در عمل بگو:
سناریوی ۱: یه نفر رو دستگیر کردی که از محل یه بمب بزرگ اطلاع داره ولی نمیگه کجاست؛ گزینه ها:
۱- شکنجه بدیش
۲- صبر کنی تا چند هزار نفر بمیرن
سیستم تو میگه اولی، چون ارزش هدف چند هزار جون هست، ارزش وسیله یکی؛ نه؟
حالا یکی پیچیده تر، سناریوی ۲: یه آدم همجنسگرا هست که یه وبلاگ مشهور فارسی داره؛ گزینه ها:
۱- فـیلت‍‌‍ر نکنی
۲- فـیلت‍‌‍ر کنی، ملت همجنسگرا نشن
حالا سیستم تو چی میگه؟

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

خب, همجنسگرایی با تبلیغ گسترش پیدا نمیکنه( به صورت قابل توجه), یه مساله ژنتیک هست. یه نفر یا همجنسگرا هست یا نیست. یک غیر همجنسگرا رو نمیشه با تبلیغ همجنسگرا کرد و بالاعکس(به طور کلی مسلما استثنا پیدا میشه) و از طرف دیگه اینکه آیا همجنسگرایی بد هست یا نه, خودش جای بحث داره.
ولی خب این یک مثال خاص بود, پس حالت کلی صحبت شما رو در نظر میگیریم. اینکه آیا ما باید جلوی گسترش یک عقیده مخرب رو بگیریم یا نه(با فرض اینکه مخرب بودن اون عقیده جای بحث نداشته باشه) بله, باید اینکارو کرد, به عنوان مثال اگر یک نفر توی یک وبلاگ تبلیغ تروریسم بکنه, نه تنها باید مثلا وبلاگش رو فیلتر کرد بلکه باید اون رو به جرم در خطر قرار دادن امنیت ملی دستگیر کرد.(البته اولی(فیلتر کردن وبلاگ و امثال این) توی خیلی کشور ها اجرا نمیشه چون علیه سانسور قانون دارن, ولی تحت تعقیب قرار دادن رو انجام میدن تقریبا همه)) ممکنه بگین ما با اجازه دادن چنین چیزی ممکنه راه برای سو استفاده( سانسور و تحت تعقیب قرار دادن افراد با دلایل واهی) رو باز کنیم اما این مربوط به درست اجرا شدن قوانین هست و بحثش جداست.

Melika.h

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan 2
شهر
Mashhad

به نظر من به هیچ وجه توجیه نمیکنه
چون من فکر میکنم لزوما اینکه ما به اون هدف میرسیم یا نه مهم نیست
مهم راهیه که برای رسیدن به اون هدف طی میکنیم

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

البته در باره ی این سناریوی 1 اگه کسی معتقد باشه که هدف وسیله رو توجیه نمیکنه باز هم میتونه اولی رو انتخاب کنه؛اینجا جنس هدف و وسیله متفاوته ولی اگه به جای شکنجه تحت 1شرایطی اون شخص رو باید بکشه؛اونوقت نه...
الان واسه من سوال شد؛کسایی که میگن هدف وسیله رو توجیه نمیکنه توی این ورژن 2ی سناریوی 1 که گفتم چه تصمیمی میگیرن؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
البته در باره ی این سناریوی 1 اگه کسی معتقد باشه که هدف وسیله رو توجیه نمیکنه باز هم میتونه اولی رو انتخاب کنه؛اینجا جنس هدف و وسیله متفاوته ولی اگه به جای شکنجه تحت 1شرایطی اون شخص رو باید بکشه؛اونوقت نه...
الان واسه من سوال شد؛کسایی که میگن هدف وسیله رو توجیه نمیکنه توی این ورژن 2ی سناریوی 1 که گفتم چه تصمیمی میگیرن؟
لطفا یه بار دیگه سوالتو کامل تکرار کن تا نظرمو بگم...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

اگه بدونی که با کشتن 1نفر
الف:حتمن میتونی جون 1000 نفر رو نجات بدی
ب:شاید بتونی جون 1000 نفر رو نجات بدی
با توجه به این هدف و وسیله چی کار میکنی؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
اگه بدونی که با کشتن 1نفر
الف:حتمن میتونی جون 1000 نفر رو نجات بدی
ب:شاید بتونی جون 1000 نفر رو نجات بدی
با توجه به این هدف و وسیله چی کار میکنی؟
الف:یقینا اونو میکشم...
ب:هیچ اقدامی نمیکنم...احتمالات را بررسی میکنم اما حتی اگه 1 درصد هم ممکن باشه با کشتن اون فرد جون اونا نجات پیدا نکنه اون ادمو نمیکشم...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خب حالا سوال اینجاس که این که تو مورد الف اون شخص رو بکشی با این که هدف وسیله رو توجیه نمیکنه تناقض نداره؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
خب حالا سوال اینجاس که این که تو مورد الف اون شخص رو بکشی با این که هدف وسیله رو توجیه نمیکنه تناقض نداره؟
جوابت در پست های قبلیم هست...وقتی هدف حقیقت باشد(و نه کاربردی)من حاضرم حقیقتی دون ان را فدایش کنم...خیر...تناقضی نیست...

بالا