• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی مطالب و مسائل و نکات کتاب مبانی فیزیک، هالیدی

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
قوانین رو نوشتم.اول قوانین رو مطالعه کنید و بعد کارتون رو شروع کنید.
فصول مد نظر هم فصل های مربوط به مباحث مکانیک،ترمودینامیک،الکتریسیته و مغناطیس و نور هستند..اگر به نظرتون لازمه فصل های دیگه ای هم اضافه بشه به من پ.خ بزنید تا اصلاح کنم.
در ضمن پیشنهاد من اینه که بیشتر روی مکانیم و الکترومغناطیس وقت بزارید.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران
پاسخ : بررسی مطالب و مسائل و نکات کتاب مبانی &#1601

یه سوال!
برا المپیاد(در حد دوره!!!!!!!!!!) خوندن هالیدی 3 تا آخر معادلات ماکسول کفایت میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا باید جریانهای متناوبم خوند؟؟؟؟؟؟؟

قوانینو خوندم..... نمیدونم الان این سوال من جز حذفیاته یا نه! ولی بلاتکلیف موندم..........ممنون میشم جواب بدین!

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

به نقل از saray :
یه سوال!
برا المپیاد(در حد دوره!!!!!!!!!!) خوندن هالیدی 3 تا آخر معادلات ماکسول کفایت میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا باید جریانهای متناوبم خوند؟؟؟؟؟؟؟

قوانینو خوندم..... نمیدونم الان این سوال من جز حذفیاته یا نه! ولی بلاتکلیف موندم..........ممنون میشم جواب بدین!
ببین.من خودم خیلی با تجربه نیستم.ولی تا اون جایی که سوال ها رو دیدم,70-80 درصد سوالای الکترومغناتیس مرحله دوم از مدار پدار بوده.پس مدارا رو باید خیلی مسلط باشی.

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از saray :
یه سوال!

جریان های متناوب چیز زیادی ندارن و با چنتا انتگرال گیری و فوقش یکی دو تا معادله دیفرانسیلی ساده حل میشن ولی بقیه ی الکترو وقت می خواد.مخصوصا مسائل مربوط به القا. چون دوره ی آخر هم القا داده بودن.البته نظر خاصی فعلا در مورد آینده نمیشه داد.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از ErfanDK :
جریان های متناوب چیز زیادی ندارن و با چنتا انتگرال گیری و فوقش یکی دو تا معادله دیفرانسیلی ساده حل میشن ولی بقیه ی الکترو وقت می خواد.مخصوصا مسائل مربوط به القا. چون دوره ی آخر هم القا داده بودن.البته نظر خاصی فعلا در مورد آینده نمیشه داد.
با تشکر از اقای نوری و آقای گل بهار ، محض اطلا عتون .... من از یکی از اساتید المپیاد پرسیدم ایشون گفتن فعلا تا الغاییدگی و الغایش کافیه.
بهتره با خوندن مطالب بدرد نخور ذهن رو درگیر نکنیم.
بازم ممنون.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نظر شما علتش چیه که من زیاد از هالیدی خوشم نمیاد ؟ مخصوصا بخش مربوط به دستگاه ذرات و مکانیک اجسام صلب.

ضمنا" فکر میکنم صحیح نباشه بگیم خوندن هالیدی 1 تا 3 بهتره بگیم از آغاز مکانیک تا پایان الکترومغناطیس. چون کتاب مهم نیست. مثلا من هالیدی رو رها کردم. هالیدی بیشتر به درد نجومی ها میخوره. البته جلد 3 بد نیست.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

هالیدی بعضی جاها بحثارو نصفه کاره ول کرده ولی در کل کتابیه که خیلی مفهومی و عمیق رو مطالب بحث کرده و تو حل و تشریح مسائل همه جانبه به موضوع نگاه کرده! شما قبل از اینکه هالیدی 1 رو بخونین.........(البته شما که نه! بقیه!) شاید نتونن مطالب کلپنر و کتابای دیگه رو هضم کنن....... قدم به قدم و آروم آروم جلو رفتن بهتره!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از saray :
هالیدی بعضی جاها بحثارو نصفه کاره ول کرده ولی در کل کتابیه که خیلی مفهومی و عمیق رو مطالب بحث کرده و تو حل و تشریح مسائل همه جانبه به موضوع نگاه کرده! شما قبل از اینکه هالیدی 1 رو بخونین.........(البته شما که نه! بقیه!) شاید نتونن مطالب کلپنر و کتابای دیگه رو هضم کنن....... قدم به قدم و آروم آروم جلو رفتن بهتره!

برای هیچ فردی خوب نیست! من هم با بقیه فرقی ندارم. برای هیچ کس جالب نیست که برای شروع با هالیدی رو به رو بشه ولی خب اون فرد فکر میکنه چاره ای جز این نیست یعنی ساده ترین منبع کامل ! هالیدی تنها یک بخش خیلی خوب داره و اون هم بخش سوالات اونه (نه بخش مسائل و تمارین)

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

به نقل از H O S E I N :
برای هیچ فردی خوب نیست! من هم با بقیه فرقی ندارم. برای هیچ کس جالب نیست که برای شروع با هالیدی رو به رو بشه ولی خب اون فرد فکر میکنه چاره ای جز این نیست یعنی ساده ترین منبع کامل ! هالیدی تنها یک بخش خیلی خوب داره و اون هم بخش سوالات اونه (نه بخش مسائل و تمارین)
راس میگه حسین.من پشیمونم که چرا عمرم رو پای هالیدی گذاشتم....به جاش ریاضیتو قوی کن یه کتاب بهتر بخون.
هالیدی 3 هم حتی خیلی قوی نیست.ولی خدایی بخش مدار ها رو خیلی عالی توضیح داده....ولی لازمه کنارش یه کتاب قئی تر مث گرفیتس یا نایفه هم بخونی.البته ریتس بههترین کتابه ولی مطمئنا اولش هیچی نمی فهمی چون اصا مثال نداره!

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از گل بهار :
راس میگه حسین.من پشیمونم که چرا عمرم رو پای هالیدی گذاشتم....به جاش ریاضیتو قوی کن یه کتاب بهتر بخون.
هالیدی 3 هم حتی خیلی قوی نیست.ولی خدایی بخش مدار ها رو خیلی عالی توضیح داده....ولی لازمه کنارش یه کتاب قئی تر مث گرفیتس یا نایفه هم بخونی.البته ریتس بههترین کتابه ولی مطمئنا اولش هیچی نمی فهمی چون اصا مثال نداره!
آخه اگه شماها هالیدی هارو نمیخوندین میتونستین مستقیم برین گریفیث و نایفه و کلپنر و مریام و......... بخونین؟! مثل اینه که بچه ای که بلد نیس راه بره بخواد برقصه!!!!!!!!!! نمیشه که! شما اگه بخاین بجای هالیدی یه کتاب دیگه رو در سطح هالیدی بخونین چی می خونین؟؟؟؟؟؟
معتبر ترین کتاب تو اون سطح فقط هالیدیه!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از saray :
آخه اگه شماها هالیدی هارو نمیخوندین میتونستین مستقیم برین گریفیث و نایفه و کلپنر و مریام و......... بخونین؟! مثل اینه که بچه ای که بلد نیس راه بره بخواد برقصه!!!!!!!!!! نمیشه که! شما اگه بخاین بجای هالیدی یه کتاب دیگه رو در سطح هالیدی بخونین چی می خونین؟؟؟؟؟؟
معتبر ترین کتاب تو اون سطح فقط هالیدیه!

ما تجربه ی این کار رو به دیگران توصیه میکنیم اگر پیشینه ی ریاضی لازم رو داشه باشن. من وقتی کلپنر رو آغاز کردم هالیدی رو انداختم کنار. فولز رو که دیدم کمتر رفتم سراغ کلپنر. چون کلپنر یه سری مطالب خیلی مفید داره.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

همه ی اینا بستگی داره به اینکه هدفتون چی باشه..... اینکه المپیاد قبول شین یا ......... ! سوالای مرحله یک که هیچی..... سوالای مرحله دو هم در سطح فرمولای کتاب درسیه! یعنی اصلا خارج از کتاب نیست....... منظورم این نیست که نباید کتاب دیگه ای رو خوند منظورم اینه که نباید ذهنو درگیر فرمولا و راه حلایی کرد که اصلا لازم نیست.... راه حل سوالای المپیاد اکثرا ساده ست و کسایی که به اصطلاح خیلی میدونن و کلشون پره خیلی وقتا تو همین راه حلای ساده گیر میکنن و بدترین و سخت ترین راه ممکنو انتخاب میکنن و طبق اون فکر میکنن! و همین باعث میشه همون سوالای ساده رو نتونن حل کنن!!!!!!!!! من خودم اینو دیدم وباور دارم...........! حتی در سطح دوره هم کلپنرو تا فصل 10 نمیخونن! تا فصل 6 بسه! به خدا این کارا که بشینین و کتابای قلمبه سلمبه بخونین اشتباهه....... اینا فقط ذهنو بی خود درگیر میکنه! از من به شما نصیحت!!!!!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از saray :
همه ی اینا بستگی داره به اینکه هدفتون چی باشه..... اینکه المپیاد قبول شین یا ......... ! سوالای مرحله یک که هیچی..... سوالای مرحله دو هم در سطح فرمولای کتاب درسیه! یعنی اصلا خارج از کتاب نیست....... منظورم این نیست که نباید کتاب دیگه ای رو خوند منظورم اینه که نباید ذهنو درگیر فرمولا و راه حلایی کرد که اصلا لازم نیست.... راه حل سوالای المپیاد اکثرا ساده ست و کسایی که به اصطلاح خیلی میدونن و کلشون پره خیلی وقتا تو همین راه حلای ساده گیر میکنن و بدترین و سخت ترین راه ممکنو انتخاب میکنن و طبق اون فکر میکنن! و همین باعث میشه همون سوالای ساده رو نتونن حل کنن!!!!!!!!! من خودم اینو دیدم وباور دارم...........! حتی در سطح دوره هم کلپنرو تا فصل 10 نمیخونن! تا فصل 6 بسه! به خدا این کارا که بشینین و کتابای قلمبه سلمبه بخونین اشتباهه....... اینا فقط ذهنو بی خود درگیر میکنه! از من به شما نصیحت!!!!!

شاید این حرفا صحیح باشه.

ولی من جزو گروهی از احمق ها هستم که المپیاد براشون در اولویت چندم قرار داره.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از H O S E I N :
شاید این حرفا صحیح باشه.

ولی من جزو گروهی از احمق ها هستم که المپیاد براشون در اولویت چندم قرار داره.

امیدوارم هرجاکه هستید و هر هدفی که دارید موفق باشید!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : بررسی مطالب و مسائل و نکات کتاب مبانی فیزیک، هالی

به نقل از Mozartine :
هاليدي هر قدرم معتبر باشه به كلبنر نميرسه... من كه خودم هاليدي رو وقتي ميخونم اعصابم خورد ميشه... فقط كفته و از روش رد شده...ولي اكه همين هاليدي رو خود ادم بشينه فرمولاشو در بياره خيلي حال ميده.... فقط كافيه f=ma و حركت بلد باشه.... اونجوري قشنك ميشه... من كه به شخص حال كردم باش( ولي بازم ميكم هاليدي وقت حدر دادنه.... حتي سوالاش به درد عمش ميخوره، هر فصلي شايد ٢ تا سوال جالب داشته باشه)
البته من هنوز مكانيكم... بقيشو نخوندم هنوز

کتاب مکانیک کلپنر به جرئت نه تنها برای مراحل 1و 2 و بلکه برای دوره هم کافیه. ولی فولز اصلا برای المپیاد خوب نیست. ماریون هم برای دوره خیلی خوبه. گریفیث و هالیدی 3 هم برای کل دوره ها مناسب هستن و برای ترمودینامیک هم الفبای حرارت و سیالات کافیه.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

من بیشتر اهمیت میدم چی قشنگه تا اینکه چی تو المپیاد هست...

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از Mozartine :
من بیشتر اهمیت میدم چی قشنگه تا اینکه چی تو المپیاد هست...

کتاب کلپنر هم کتاب خیلی قوی ای نیست!!!!!! خیلی از مباحث رو بیشتر از هالیدی گفته ولی از نصفه ول کرده!
ولی برای مرحله 1 و 2 کافیه!
با نظر آقای حسین موافقم!

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

من خودم هم کلپنر رو خوندم(تا فصل 6) و هم هالیدی و هم گیریفیث(تا اوایل فصل 5). به نظر من اگه هالیدی نمی خوندم کاملا پایه ام رو هوا بود. واقعا اگه اول هالیدی رو هر چقدر که به نظرتون ساده یا نا دقیق بیاد رو یه بار بخونید و تمریناشو حل کنید، بعدا توی فهم کلپنر و گیریفیث خیلی راحت تر خواهید بود.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از nima-m :
من خودم هم کلپنر رو خوندم(تا فصل 6) و هم هالیدی و هم گیریفیث(تا اوایل فصل 5). به نظر من اگه هالیدی نمی خوندم کاملا پایه ام رو هوا بود. واقعا اگه اول هالیدی رو هر چقدر که به نظرتون ساده یا نا دقیق بیاد رو یه بار بخونید و تمریناشو حل کنید، بعدا توی فهم کلپنر و گیریفیث خیلی راحت تر خواهید بود.

مهم نیست چی میخونید مهم اینه که چند مرده حلاجید ( یعنی چقدر سوال میتونید حل کنید).

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از H O S E I N :
مهم نیست چی میخونید مهم اینه که چند مرده حلاجید ( یعنی چقدر سوال میتونید حل کنید).
اون که البته، ولی اول باید پایه رو قوی کرد به نظر من! در ضمینه ی حلاجی هم بد نیستیم ما! کلا اگه مرحله به مرحله بریم جلو مسئله ها هم آروم آروم حل میشن.

بالا