• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مرز جهان

• شروع کننده موضوع 13
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران
سلام به همه
خیلی ها میگن بعد از این جهان چیه!
بذارید موضوع رو باز کنم.حدود 15 میلیارد سال یا 13.7 میلیارد سال از عمر جهان میگذره.پس اگه جهان بعد از بیگ بنگ به طور یکنواخت هم از همه ی جهات پخش شده باشه الان باید یک کره به شعاع حدودی 15 میلیاد سال نوری داشته باشیم و یعنی ما اگه در هر جای ان کره هم باشیم اگر در هر جهتی به اندازه ی 30 میلیارد سال حرکت کنم باید از جهان خارج بشیم!ایا واقعا این طور هست؟!
نه.خوب حالا میریم تا به توضیحش بپدازیم
تو خیلی از مباحث جهان رو بدون بعد زمان 2 بعدی فرض میکنن تا درکش راحت تر باشه و اگه نیاز به بعد زمان بود اون رو مثل بعد سوم عادی در نظر میگیرن
ما هم جهان رو 2 بعدی در نظر میگیریم.
دانشمندان این مسعله رو این جور بیان میکنن که که جهان مثل سطح یک کره میمونه و شما نمیتونه رو سطح یک کره نقطه ی ابتدا و انتها مشخص کنی
یعنی شما هر جای دنیا هم که بری بازم کهکشانی هست مه ببینی!!!

امیدوارم که توضیحاتم مختصر اما جامع بوده باشه

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : مرز جهان

درود
این یعنی جهان کروی. که به تازگی ها اثبات شده که جهان مسطحه. می دونین یعنی چی؟؟؟؟!!!
تاپیک مختصر و مفیدی بود. به خاطر فعالیت های نجومیتون فقط می تونم یه تشکر + یه + داشته باشم. غلط های املاییتون اینجا هم نمود داشتند.
سپاس گزارم

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

به نقل از mira :
درود
این یعنی جهان کروی. که به تازگی ها اثبات شده که جهان مسطحه. می دونین یعنی چی؟؟؟؟!!!
تاپیک مختصر و مفیدی بود. به خاطر فعالیت های نجومیتون فقط می تونم یه تشکر + یه + داشته باشم. غلط های املاییتون اینجا هم نمود داشتند.
سپاس گزارم
جدید ترین اثبات برای کدومه؟...مسطحه یا کروی؟و دلیلش چیه؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از clever :
+
برای مسطحه. بر خلاف باورها به تازگی (دوسال اخیر) کشف شده که جهان مسطحه! مطالعات روی همون CMB ها.

• شروع کننده موضوع

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از clever :
فکر کنم شما دارین 2 تا بحث رو با هم قاطی میکنین.قبالا در مورد جهان های بازو بسته و مسطح بحث کردیم
اینکه جهان جزو کدوم نوع هست رو فقط جرم اون تعیین میکنه و این که انواع گوناگونی از جرم وحود دارد از جمله جرم و ماده ی تاریک کار رو سخت میکنه
این بحث در مورد عدم وجود نقطه ی شروع یا پایان در مکان بررسی میکنه و جهان های بازو بسته و مسطح در مورد وجود پایان در زمان بحث میکنه

thunder

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
تلاشی نکردم ، ولی توصیه میکنم شما تلاشتون رو بکنید
دانشگاه
علوم پزشکی بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی

احتمالا کروی احتمالش خیلی بیشتره
توی مجله ساینس خوندم

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از thunder :
احتمالا کروی احتمالش خیلی بیشتره
توی مجله ساینس خوندم
اثبات شده که جهان مسطح می باشد.

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از mira :
میشه یه کم بیشتر توضیح بدید؟
یعنی یه صفحه اس که بالاش ( مثلا ) ماده ان پایینش ضد ماده؟
بعد اینجا نقش کرم چاله ها چیه؟
این دوتا رو مرتبط میکنن؟؟
من هیچی از اینا نمی دونم ! اگه خیلی چرت و بی ربط بود اینایی که گفتم واقعا عذر میخوام! :-[

• شروع کننده موضوع

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از پــگاه :
میشه یه کم بیشتر توضیح بدید؟
یعنی یه صفحه اس که بالاش ( مثلا ) ماده ان پایینش ضد ماده؟
بعد اینجا نقش کرم چاله ها چیه؟
این دوتا رو مرتبط میکنن؟؟
من هیچی از اینا نمی دونم ! اگه خیلی چرت و بی ربط بود اینایی که گفتم واقعا عذر میخوام! :-[
نه من خيلي در موردش مي دونم نه اين كه ميشه اين موضوع به راحتي توضيح داد.اگه علاقه داريد پيشنهاد مي كنم به كتاب چهان پس از نخستين 3 دقيقه رجوع كنيد
باز هم تاكيد مي كنم.اين جا 2 تا بحث قاطي شده اين بحث دور از مقاله ي نوشته شده است

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

من نگرفتم شما(13) میگید جهان رو کروی در نظر بگیرید
اون وقت میگید جهان مسطحه؟؟؟ :O
میشه توضیح بدید :D

• شروع کننده موضوع

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از Pariya :
من نگرفتم شما(13) میگید جهان رو کروی در نظر بگیرید
اون وقت میگید جهان مسطحه؟؟؟ :O
میشه توضیح بدید :D
سلام
این ها 2 تا موضوع جدا از همند.البته این تشابه اسمی گیج کنندست
تو اون نظریه میگه جهان با یه ساده سازی تصوری کرویه.در واقع انتهای مکانی نداره
اما جهان باز.بسته . مسطح یه جورایی راجع به عمر جهانه

nili

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دیگه خیلی مهم نیست
رشته دانشگاه
نمیدونم!

منطورتون از مسطح در واقع یه خطه دیگه؟؟؟با ارتفاع و عرض؟؟؟
خب این نظریه با بیگ بنگ نمیخونه مگه میشه یه جرم منفجر شه بعد مثل خط گسترش پیدا کنه؟؟؟این وسط یه چیزی کم میشه!!!!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من خیلی گیج شدم!میشه بیشتر توضیح بدین؟ ???

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از mira :

الآن مسئله ای که وجود داره اینه که این موضوع قابل درک نیست. یعنی اصلا" نمیشه به طور شهودی اون رو تصور کرد. یعنی چی مسط؟ یه چیزی تو مایه های مدل رندال-سندرام که میگفت جهان زینی شکله ؟

Game Over

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از 13 :
سلام به همه
خیلی ها میگن بعد از این جهان چیه!
بذارید موضوع رو باز کنم.حدود 15 میلیارد سال یا 13.7 میلیارد سال از عمر جهان میگذره.پس اگه جهان بعد از بیگ بنگ به طور یکنواخت هم از همه ی جهات پخش شده باشه الان باید یک کره به شعاع حدودی 15 میلیاد سال نوری داشته باشیم و یعنی ما اگه در هر جای ان کره هم باشیم اگر در هر جهتی به اندازه ی 30 میلیارد سال حرکت کنم باید از جهان خارج بشیم!ایا واقعا این طور هست؟!
نه.خوب حالا میریم تا به توضیحش بپدازیم
تو خیلی از مباحث جهان رو بدون بعد زمان 2 بعدی فرض میکنن تا درکش راحت تر باشه و اگه نیاز به بعد زمان بود اون رو مثل بعد سوم عادی در نظر میگیرن
ما هم جهان رو 2 بعدی در نظر میگیریم.
دانشمندان این مسعله رو این جور بیان میکنن که که جهان مثل سطح یک کره میمونه و شما نمیتونه رو سطح یک کره نقطه ی ابتدا و انتها مشخص کنی
یعنی شما هر جای دنیا هم که بری بازم کهکشانی هست مه ببینی!!!

امیدوارم که توضیحاتم مختصر اما جامع بوده باشه
اولا شعاع جهان کمتر از 15 میلیون سال نوری هست...چون سرعت پخش ماده به سرعت نور نمی رسه و دوما جاذبه ی بین ماده ای باعث کاهش سرعت انبساط جهان شده
در مورد ته جهان تا اون جا کع می دونم بعد از دیواره ی جهان در حال گسترش ما عدم وجو داره یهنی جایی مه برای اون زمان و مکان غیر قابل تعریفه
الته ممکنه در کنار جهان ما جهان های دیگه ای وجود داشته باشه ولی راه ورود به اون ها از طریق کرمچاله است که اون یه بحث دیگه است

• شروع کننده موضوع

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از Game Over :
اولا شعاع جهان کمتر از 15 میلیون سال نوری هست...چون سرعت پخش ماده به سرعت نور نمی رسه و دوما جاذبه ی بین ماده ای باعث کاهش سرعت انبساط جهان شده
در مورد ته جهان تا اون جا کع می دونم بعد از دیواره ی جهان در حال گسترش ما عدم وجو داره یهنی جایی مه برای اون زمان و مکان غیر قابل تعریفه
الته ممکنه در کنار جهان ما جهان های دیگه ای وجود داشته باشه ولی راه ورود به اون ها از طریق کرمچاله است که اون یه بحث دیگه است
چرا جبهه گیری میکنی!!!
من نگفتم جهان بی انتهاست
با یه مثال فرضی گفتم همان طور زمین بینهایت نیست ولی نمیشه هیچ جای اون رو ابتدا یا انتها تعیین کرد یا هرجای زمین که باشی باز هم منطقه هایی در همهی جهات اطراف شما وجود داره

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Game Over :

اولا" شعاع کمتر از این مقداری هست که شما میگی و ضمنا" سرعت اون طبق مشاهدات به طرز عجیبی داره زیاد میشه. در مورد "اون ور مرز" جهان هم باید بگم شما در هر جهتی که حرکت کنید به نوعی به اون ور جهان میرسید و البته بگم تا وقتی که شما بخواید به این مرز برسید (حتی با سرعت نور) جهان فروپاشیده و نابود شده.

Game Over

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از 13 :
چرا جبهه گیری میکنی!!!
من نگفتم جهان بی انتهاست
با یه مثال فرضی گفتم همان طور زمین بینهایت نیست ولی نمیشه هیچ جای اون رو ابتدا یا انتها تعیین کرد یا هرجای زمین که باشی باز هم منطقه هایی در همهی جهات اطراف شما وجود داره
جبهه گیریم کجا بود داداش من...کلی گفتم
به نقل از H O S E I N :
اولا" شعاع کمتر از این مقداری هست که شما میگی و ضمنا" سرعت اون طبق مشاهدات به طرز عجیبی داره زیاد میشه. در مورد "اون ور مرز" جهان هم باید بگم شما در هر جهتی که حرکت کنید به نوعی به اون ور جهان میرسید و البته بگم تا وقتی که شما بخواید به این مرز برسید (حتی با سرعت نور) جهان فروپاشیده و نابود شده.
من کی گفتم که شعاع جهان چه قدر هست که شما میگی کمتره؟
تا اون جا که ما خوندیم میگن سرعت انبساط جهان در حال کاهشه...که این کاهش رو به دلیل جاذبه می دونن ولی چون جرم قابل رویت به اندازه ای نیست که بتونه این جاذبه رو ایجاد کنه می گن جرم اضافی مر بوط به ماده ی تاریکه

mehrnOoosh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
98
جرا جهان بی نهایته؟؟

کسی میدونه چرا جهان بی نهایته؟؟؟؟؟؟

استاد فیزیک ما میگه چونکه جهان کره 4 بعدیه و ما دید سه بعدی داریم اینجوری میشه!!!!!!!!!!!!

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : جرا جهان بی نهایته؟؟

به نقل از mehrnOoosh :
کسی میدونه چرا جهان بی نهایته؟؟؟؟؟؟

استاد فیزیک ما میگه چونکه جهان کره 4 بعدیه و ما دید سه بعدی داریم اینجوری میشه!!!!!!!!!!!!
جهان بی نهایت نیست! در حال انبساط هست!
اثبات اینکه بی نهایت نیست هم اینه که ثابت شده اگه شما یه موشیک بفرستی تو فضا با سوخت کافی در نهایت به اون نقطه ی اولیه اش باز می گردد. یعنی جهان یه حالت کروی داره و دارن منبسط می شه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا