• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رفع اشکال زیست

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست
پاسخ : رفع اشکال زیستی

به نقل از zey#nab :
سلام به همگی... h-:

ph سلول بیشتر به سمت بازی بودن میل می کنه یا اسیدی؟
مکانیسم انتقال HCO3 در گلبول قرمز؟
6.8 بود فکرکنم ولی اصلا درست نیس خیلی متفاوتن سلولا باهم و دذ شرایط مختلف.،معنی نمیده اصلا:-".co2 وارد گلبول قرمزمیشه و به وسیله انزیم کربنیک انیدراز با اب ترکیب میشه و H2co3 میسازه و اونم +H و -Hco3 میسازه هاش مثبت با هموگلوبین ترکیب میشه ک خون اسیدی نشه و بیکربنات منتشر میشه تو خون.تو ریه هم بیکربنات وارد گلبول میشه و با یون هیدروژن ترکیب میشه و میشکنه به اب و کربی دی اکسید و کربن دی اکسید هم میره بیرون.غلطت co2پلاسما که کم شه واکنش توی گلبول قرمز به سمت تولید اب و co2 پیش میره

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

چطوری میتونیم با استفاده از تورنسل.NAOH,H+. پی اچ دقیق چند محلولو تعین کرد؟

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

در ساختار دوم پروتئین ها پیوند هیدروژنی بین گروه های جانبی هم هست؟
یکی بیاد تعریف دقیق مولاریته.اسمولاریته.مولالیته رو به من بگه.تعریف مولاریته مول حل شونده بر لیتر محلوله یا حلال؟

Kathy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست

مولاریته میشه تعداد مول حل شونده بر لیتر محلول.
مولالیته میشه همون بر کیلوگرم حلال.
اسملاریته میشه تعداد مول از حل شونده که میتونه توی محلولمون فعالیت اسمزی داشته باشه، بر لیتر محلول. بنابراین مثلا اگه توی ظرف با یه حجمی آب، نمک NaCl بریزیم، اسملاریته ش میشه دو ضرب در مولاریته اش. (چون هر مولکولش به دو یون تفکیک میشه که هر کدوم توی محلول آبی، فعالیت اسمزی دارن.)
اسملالیته هم میشه همین تعریف ولی بر کیلوگرم حلال طبیعتا!

zey#nab

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
برنز زیست 93
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

لاله گوش پیوسته چه جوری به ارث می رسه؟
غالب یا مغلوب ؟
اتوزوم یا ..؟

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

قطر تنه درخت تو تابستون کوچیکتر میشه؟چرا؟
سلول معبر هم تو تک لپه هاست هم تو لپه ها؟
منشا مغز ریشه ی تک لپه ها کجاست؟کلا منشا کدوم بافت های پارانشیمی مریستم زمینه نیست؟
تلاف غلظت با فاصله چه رابطه ای دارد؟
بافت اسکار چیه؟(زیاد مهم نیست که بدونم.من این طوری فک میکنم)
کلی سوال دیگه هم دارم ولی کلا اون فصلش یلدم نمیاد #S-:

ریهانولیت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
RUDN university
رشته دانشگاه
پزشکی

میشه گف چون یاخته ها کوچیک میشن؟

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

خب من چندتا سوال دارم که خیلی سخت نیستن ولی شدیدا الا نیاز دارم به یکی که اینارو به من بگه تا من با مطالب قبلی قاطیشون نکنم:
$1رسوب ایزوالتریک یعنی چی؟؟؟برچه مبناییه؟؟به چه دردمیخوره؟؟؟
$2کرو ماتوگرافی ستونی چه شکلیه؟؟؟مکانیسم کامل نه ولی درحدی باشه که بفهمم...
$3کروماتوگرافی فشاربالا(فازمعکوس)روهم توضیح بدین لطفا...
$4 SDS _page روهم مکانیسمش و اصلا اینکه برای چی ما ازش استفاده میکنیم؟؟؟
$5وخب الکتروفرز روهم بگید دیگه ممنون میشم.... :)
فقط اگه توی پ.خ باشه خیلی بهتره...ولی اگه اینجاهم باشه مهم نیست...
من واقعا هدف این تاپیکو نمیفهمم وقتی که هیچکس نیس جواب سوالاروبده...خواهشا دوستان لطف کنید اگه جواب سوالارو میدونید یاحداقل تعدادیشونو بگید خب....

sahar.R

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیست شناسی دوره 17

کسی هس اینجا لطف کنه و
سوالات 4 و 9 مرحله 2 دوره 16 واسه من توضیح بده...!!!

الان واقعا نیازمندم به هم چین شخصی.... :D

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از zey#nab :
غالب یا مغلوب ؟
اتوزوم یا ..؟
مغلوبه- و فکرکنم اتوزوم،اتوزوم بودنشو مطمئن نیستم ولی
به نقل از خوشحال :
قطر تنه درخت تو تابستون کوچیکتر میشه؟چرا؟
سلول معبر هم تو تک لپه هاست هم تو لپه ها؟
منشا مغز ریشه ی تک لپه ها کجاست؟کلا منشا کدوم بافت های پارانشیمی مریستم زمینه نیست؟
تلاف غلظت با فاصله چه رابطه ای دارد؟
بافت اسکار چیه؟(زیاد مهم نیست که بدونم.من این طوری فک میکنم)
کلی سوال دیگه هم دارم ولی کلا اون فصلش یلدم نمیاد #S-:
قطر تنه درخت نه،قطر حلقه های سالیانه ای ک تو تابستون ب وجود میان نسبت ب اونایی که تو بهار درست میشن کمتره.چون توی بهار بارندگی و... بیشتره
سلول معبر تو تک لپه هاست.در تک لپه ها چون 5وجه از سلول های اندودرم سوبرینی میشن مواد دیگه نمیتونن رد شن از سلول ها،یه سری سلول توی نوار کاسپاری که سوبرینی نشدن و مواد میتونن رد بشن ازشون سلول معبر اند.توی دولپه ها فقط 4 وجه سوبرینی میشه پس سلول معبر نداریم.
امم،خب دلیلی نمیبینم که هم مریستم زمینه نباشه ! من که جایی چیز خاصی درباره این ک منشا ش چیز دیگه ای باش نخوندم.
پارانشیم هایی که منشاشون پروتودرم و پروکامبیوم باشه مثل پارانشیم چوب و پارانشیم ابکش و...
چی اختلاف غلظت بیشتر باشه فاصله ای که طی میشه بیشتره.
ربفای مختلف و استفاده های مختلف تری دیدم از بافت اسکار،ولی نتیجه گیری شخصیم این بود که یه بافت نابه جاس ک درمحل زخم ها یا مثلا جاهایی تقسیم زیادی داریم به وجود اد.کلا یه توده سلول که همینجوری وایسادن و بقیه رو نگاه میکنن اند به نظر من!!

ویرایش: عاقا درباره سوال اولی،اگه منظورتون واقعا قطر درختِ من الان یه چیزای محوی ته ذهنم به وجود اومده،فکرکنم همینجا یه بار بحث کردیم درباره ش ،حتی اختلاف قطر توی صبح و شب هم بودش به نظرم...که بازم دلیلش مقدار موادی بود که توی اوند ها حرکت میکردن تو اون زمان.اختلافش خعیلی کم و تقریبا غیر قابل اندازه گیری باید باشه!

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از Z.Arabpour :
خب من چندتا سوال دارم که خیلی سخت نیستن ولی شدیدا الا نیاز دارم به یکی که اینارو به من بگه تا من با مطالب قبلی قاطیشون نکنم:
$1رسوب ایزوالتریک یعنی چی؟؟؟برچه مبناییه؟؟به چه دردمیخوره؟؟؟
$2کرو ماتوگرافی ستونی چه شکلیه؟؟؟مکانیسم کامل نه ولی درحدی باشه که بفهمم...
$3کروماتوگرافی فشاربالا(فازمعکوس)روهم توضیح بدین لطفا...
$4 SDS _page روهم مکانیسمش و اصلا اینکه برای چی ما ازش استفاده میکنیم؟؟؟
$5وخب الکتروفرز روهم بگید دیگه ممنون میشم.... :)
فقط اگه توی پ.خ باشه خیلی بهتره...ولی اگه اینجاهم باشه مهم نیست...
من واقعا هدف این تاپیکو نمیفهمم وقتی که هیچکس نیس جواب سوالاروبده...خواهشا دوستان لطف کنید اگه جواب سوالارو میدونید یاحداقل تعدادیشونو بگید خب....
خب سوالای شما،به جز 4 ،خیلی کلیه! توضیح دادنشون شکل میخواد و کلی چیز دیگه که فکرکنم اگه سرچ کنید خیلی راحت ترمتوجه بشید و سریع تر!
SDS یه ماده ایه که اگه بخوان الکتروفورز یه سری پروتئین برمبنای اندازه پروتئین ها باشه میزنن به پروتئین هاشون. درواقع مثل یه پوشش دورتادور پروتئین گرفته میشه تا بارش و برهمکنش بار با بقیه پروتئین ها توی حرکت و نتیجه‌ای که میگیریم تاثیر نداشنه باشه.

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

به نقل از This is me :
ویرایش: عاقا درباره سوال اولی،اگه منظورتون واقعا قطر درختِ من الان یه چیزای محوی ته ذهنم به وجود اومده،فکرکنم همینجا یه بار بحث کردیم درباره ش ،حتی اختلاف قطر توی صبح و شب هم بودش به نظرم...که بازم دلیلش مقدار موادی بود که توی اوند ها حرکت میکردن تو اون زمان.اختلافش خعیلی کم و تقریبا غیر قابل اندازه گیری باید باشه!
On a warm day,decrease in the diameter of a tree trunk can be measured.
دلیل ش م اینه که تراکئید و عناصر آوندی رو مثه لوله های الاستیک میدونن که در صورت وجود تِنشِن,دیواره ها رو به داخل کشیده میشن.

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از خوشحال :
در ساختار دوم پروتئین ها پیوند هیدروژنی بین گروه های جانبی هم هست؟
یکی بیاد تعریف دقیق مولاریته.اسمولاریته.مولالیته رو به من بگه.تعریف مولاریته مول حل شونده بر لیتر محلوله یا حلال؟

ما تا اخر ساختار دوم هیچ کاری با زنجیره R(کناری) نداریم. و فقط پیوندهیدروژنی بین بکبون ها هستش. توی کمپبل هم بار ها عین این جمله رو تکرار کرده. اما برای تشکیل شکل های منحصر به فرد سه بعدی و تا شدن(مرحله سوم)، پیوند های مختلف ببن زنجیره های R انجام میشه.

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از zey#nab :
غالب یا مغلوب ؟
اتوزوم یا ..؟

طبق متن کمپبل و شکل هاش، لاله گوشی که وصل باشه، ژن مغلوب هستش. و بچه ای که میگیره پدر مادرش حتما مبتلا و یا ناقل پاقلی چیزی هستن.در مورد اینکه رو کدوم کروموزوم قرار داره هم تو کپبل ندیدم. تو سرچ های فارسی و انگلیسی هم که کردم ندیدم.

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

توی tetrahymena که یه اغازیه و جناب کمپبل(!) میگه خود اینترون هاش عملکرد انزیماتیک دارن و به خودکفایی(!) رسیدن و خودشون خودشونو جدا میکنن، چجوری خودشون رو جدا میکنن؟ یعنی اینترون ها تهشونو میرسونن به سرشون و در طولشون پیوند برقرار میکنن و جدا میشن؟؟؟
یا چیز دیگه؟

+اینکه میگه: the important poin is that the ribosome and the mRNA move relative to each other, undirectionally,codon by codon.
منظورش دقیقا چیه؟ینی چی در یک جهت؟؟؟ یا باید یکی ثابت باشه اون یکی حرکت کنه، یا اینکه در جهت مخالف هم حرکت کنن ینی RNA خودشو به سمت بیرون بکشه(سمت چپ در شکل کتاب) و ریبوزوم از ۵ به ۳ روش حرکت کنه(به سمت راست). نفیهمم منظورشو. خط بالاییشم حرفی که من نوشتم رو گفته. پس منظور از تون جمله چیه :-?

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

ینی چی میشه تو مایه های ریبوزیم ها حساب کرد ؟ آر آر ان آ توی ریبوزومه که پروتئین داره ولی ریبوزیم کلا آر ان آ خالیه .

وقتی میگه به خودکفایی رسیدن ینی تو مایه های همون ریبوزیم که خاصیت آنزیمی داره میشه فک کنم . :-?

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از seyyah kiz :
ینی چی میشه تو مایه های ریبوزیم ها حساب کرد ؟ آر آر ان آ پروتئین داره ولی ریبوزیم کلا آر ان آ خالیه .

وقتی میگه به خودکفایی رسیدن ینی تو مایه های همون ریبوزیم که خاصیت آنزیمی داره میشه فک کنم . :-?

ریبوزوم نه، ریبوزایم! به قول شما همونی که میگین ار ان ایی که خاصیت انزیمی داره. الان دید کمپبل گفته میشه.
اون دوتا سوال دیگه گیجم کرده. ~X( همون که میگید به خود کفایی رسیدن مثالی از خاصیت انزیمی بودن ریبوزوم هاست. من سوالم اینه که چجوری خودشون خودشونو جدت میکنن؟ یکم عجیبه. مثه اره میمونه. یارو پای خودشو قطع کرده!

+اشتباه خوندم جوابتو. همون ریبوزیم ها. ولی اشتباه نگفتی؟؟؟ هردوتاشون ار ان ای خالی نیستن؟

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

rRNA با پروتئینه، البته توی ریبوزوم با پروتئینه ها . ( من حواسم نبود . ) این آر ان آ هم که

ینی چی پاشو قطع میکنه ؟ :D خب ، خودش خودشو برش میده دیگه ! یه شکل فضایی به خودش میگیره

× گفته آندیرکشنالی ! پس ینی در جهت مخالف میشه . م آر ان آ ----> میره ریبوزوم <----- میره
کدون به کدون هم به اسید آمینه ترجمه میشه

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از seyyah kiz :
rRNA با پروتئینه، البته توی ریبوزوم با پروتئینه ها . ( من حواسم نبود . ) این آر ان آ هم که

ینی چی پاشو قطع میکنه ؟ :D خب ، خودش خودشو برش میده دیگه ! یه شکل فضایی به خودش میگیره

× گفته آندیرکشنالی ! پس ینی در جهت مخالف میشه . م آر ان آ ----> میره ریبوزوم <----- میره
کدون به کدون هم به اسید آمینه ترجمه میشه

گفتم مثل اره(فیلم اره(!))
میدونم خودشو برش میده! منظورم اینه که چجوری؟ ینی خودش با خودش پیوند هیدروژنی میزنه و جدا میشه؟(منظورم اینترون ها هستنا!) مثلا تو اسپلاسئوزوم ها، یه ار ان ای بهش میچسبه و جداش میکنه.
البته بالا اشتباه نوشتم ببخشید.(unidirectionally) منظورم بود.!!دقیقا مشکل منم همینه! یونیدیرکشنالی ینی یک جهت. همجهت.

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

من این کلمه رو تو دیکشنری زدم و اصلا نبود !!!
ولی این جهت مخالفی که به وجود میاد برای اینه که ریبوزوم حرکت می کنه و امکان نداره که توی یک جهت اینا حرکت کنند . فوقش اینه یکی ثابت می مونه و یکی دیگه حرکت می کنه ولی هم جهت اصلا !

بالا