• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تجربیات شما (ارتودنسی دندان)

• شروع کننده موضوع

Gadfly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌فرزانگان
شهر
13
سال فارغ التحصیلی
13
سلام!
خب اینجا یه سری اطلاعات کلی هست راجب اینکه اصلا ارتودنسی چیه و چجوریه و این صحبتا
ولی خب هدف از این تاپیک اینه که تجربیاتمون رو باهم به اشتراک بذاریم. مثلا از سختی‎ ها، مزایا و معایب تجربی ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان و یا توصیه ها و پیشنهادات صحبت کنیم که میتونه مرجعی باشه برا کسایی که قراره ارتودنسی کنن یا تازه وارد این مسیر شدن.

زمستون

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سبزوار
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
Alz
رشته دانشگاه
زیست
سلام سلام
مزایا رو گفته بنظرم دیگه تو همون سایته
خب محدودیت هایی داره دیگه مثلا چیز سفت نخوری و... که خب من اذیت نمیشدم سر این قضیه
من در کل مدت هیچ وقت بخاطر فشار، براکتام کنده نشد با اینکه ته دیگ و این حرفا میخوردم ولی هم تیکه هاش کوچیک بود هم دیگه خیلی احتیاط رو کنار نمیذاشتم
فقط هر دفعه که میری سیم هاشو عوض میکنه تا چند روز زیاد درد میکنه و نون ساندویچی نرم رو هم اذیت میشی بخوری ((: بقیه اوقات انقدر محدودیت و اذیت نداری.
سیمش رو مگه اینکه دکتر بد بریده باشه که زخم کنه انتهای دهنو وگرنه اوکیه. و خب موم میدن بهت که اگه اذیت شدی بذاری روش
بهداشت رو اگه رعایت نکنی دندونات به چیز میره :-" نوشته دیگه مسواک و نخ دندون خیلی مهمن ( من دهان شویه هم استفاده می‌کردم چون التهاب لثه هم داشتم. در این حد که قبل از اینکه بخواد فک پایین رو بذاره اولش فرستاد منو یه دور جراحی لثه :-")
چون براکت و دندون فاصله دارن نخ دندون کشیدم هم سخت نیست
یعنی برای طول دوره هیچ توصیه دیگه ای بغیر همین رعایت بهداشت ندارم. تو تهش چیز سفت بخوری خب براکت کنده میشه میری دوباره میذاره دکتر ولی بهداشت خیلی مهمه
+ ارتودنسی ثابت هم برای همه نیست نگران این قضیه نباشین. احتمالا همون اول بپرسین بهتون بگم مثلا دوست من (سنش 20 اینا بود) همون اول بهش گفتن وقتی تموم بشه باید این کارو بکنی ولی به من چیزی نگفتن و نداشتم ارتودنسی ثابت رو حتی تا یه مدت. که خب چون گند زدم و پلاک هامو مرتب نداشتم دکتره گفت برم ثابت بذارم (:
آها اگه درمورد دندون عقل سوال دارین هم باز از خود دکتر بپرسین. چون هم سن مهمه هم اینکه گمونم همیشه لزوما قرار نیست بری جراحی انجام بدی و بکشیشون ((:

و من درمورد یه ارتو عادی حرف زدم چون باز فکت کوچیک باشه یا بزرگ باشه و کار اضافه داشته باشه رو نمیدونم

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
نیاز به ارتودنسی اگه به موقع تشخیص داده بشه و انجام بشه میتونه جلوی جراحی‌های آینده رو بگیره.

رعایت بهداشت در دوران ارتودنسی خیلییی مهمه بخصوص وقتی براکت ثابت دارین. اگه رعایت نکنین، باید جور پوسیدگی دندون‌ها رو بکشین...

و یه موضوع دیگه، اگه میخواین جراحی زیبایی انجام بدین_ مثلا رینوپلاستی_ حتما حتما با ارتودنستون مشورت کنین.

Nabat

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
=)
سال فارغ التحصیلی
00
بنظرم اگه فکتون جلوعع
اول جراحی فک انجام بدین
با اینکه نظر دکتر من رو جراحی نبود و اعتقاد داشت خیلی سخته
و خب پشیمونم خودم :)

و درکل مرتب شدن دندون هاتون حس خیلی خوبی میده ؛)
تو انتخاب دکتر خیلی دقت کنید
چون هم قیمت ها و هم کیفیت کارا خیلی فرق داره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
علاوه بر چیزایی که بهار گفت در خصوص براکت بگم اینو اگه لق و کنده شد حتما به خانواده تون اطلاع بدین.
بی رو در وایسی برین ترمیم ش کنین.اگه درست نشه ممکنه پروسه درمانی تون رو عقب بندازه.
فک تون ممکنه تو این دوره جلو عقب بشه تا حدودی، خیلی نگران و وسواسی نباشین درست میشه.

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT
من ارتودنسی ثابت دارم و واقعا به دلایل متعددی اذیت شدم تا الان و تجربه ام رو میگم... (امیدوارم تهش که تموم میشه راضی باشم واقعا از نتیجه + گریه‌های حضار)
دکتر رو تا جایی که من میدونم نمیشه در طول فرایندش عوض کرد و خب اگه مثه من شهرتون یهو عوض شه بدونین که به فنا رفتین چون هر ماه باید چک بشه وضعیت دندونا: )) (قبلش برنامه ریزی‌های لازم رو بکنین اگه براتون مقدوره)

سیم‌هایی که هر دفعه معمولا تعویض میشن در روزای اول اوکین، بعدش چون دندونا به هم نزدیک میشن سیم‌ها از دو طرف میزنه بیرون و یه سر تیزی وارد لپ تون میشه، که خب میتونین موم استفاده کنین، این موم هم باید غالبا از دکترتون بگیرین، من یه بار تموم کردم و توی هیچ داروخونه‌ای پیدا نکردم و چند روز باقی مونده رو به فنا رفتم : ))

در طول روندش ممکنه یه سری کش‌های الاستیکی بهتون بده که هر روز باید توسط خودتون عوض شه، بسته به نحوه‌‌ای که دکترتون تشخیص میده کش‌ها قرار بگیرند ممکنه باز کردن دهنتون کمی سخت باشه و یا اون مدت (معمولا یه ماه) نمای دهنتون زیبا نباشه: دی

من علاوه بر ۴ تا عقلام که باید جراحی میشدن، ۴ تا دندون دیگم برای ایجاد فضا توی دهنم باید میکشیدم که خب اونقدر داستان نیست کشیدن به نظرم (لاقل برای من) ولی باز اون مدت یه مقدار زشت بودم به نظر خودم : ))

من با اینکه واقعا اون بهداشت دهان رو رعایت میکردم(به نظر خودم و حتی اطرافیانی که اونام تجربه مشابه ارتودنسی داشتن)، دوتا از دندون‌هام در طی ارتودنسی نیازمند عصب کشی شدن : )) [ البته این دو تا قبلا پر کرده بودن و خب نمیدونم اگه ارتودنسی نمیکردم ایا باز هم عصب کشی میخواستن یا نه]

یه مسواک بین دندانی برای تمیز کردن دندونا لازمه که اون لامصب هم بسیار زود خراب میشه و هم گرونه به نسبت - دونه‌ای که هر کدوم ماکسیمم برای من دو سه هفته میموندن ۳۰ تومن بود.
یه مدلی ازین‌ها هست که سرش قابل تعویضه و دستش مثه مسواک معمولی ثابته و من دیر باهاش اشنا شدم [و خب دیگه نگرفتم چون هی فکر میکردم اخراشه درحالی که نبود : )) ] هست که به صرفه تره...
دیجی کالام یه مدلی میفروشه که ۶ تاشو میده ۵۰ تومن، هر دونش کمتر دووم اورد(یه هفته برای من) و خب اینم میتونه خوب باشه.

در طول فرایندش هم من یه بار حس کردم فکم داره کج میشه، دندونای بالا پایینم به هم نمیرسیدن و ... که خب همش اوکی شدن بعدش، فقط اینکه به دکترتون بگین همه این‌هارو... کلا هر عدم رضایتی در هر جای پروسه داشتین به دکترتون بگین و الزاما فک نکنین خودش نگاه کنه میفهمه.
تایمی که زیر دستش نشستین هم کمه ( خیلی اوقات ۵ دقیقه بود واسه من) و حتی فرصت صحبت هم ندارین بعدش : )) - قبل اینکه بگه دهنتون رو باز کنین نگرانی هاتونو بگین و بعد بذارین ببینه : دی

یه نکته دیگم که من دیر فهمیدم باز خیلی: کش‌‌های رنگ سفید و زرد نندازین ترجیحا چون اولا که سفیدا بعد یه هفته زرد میشه (با اولین غذای حاوی رب) و هم باعث میشه دندوناتون stain ( لکه) بگیره (قابل رفع شدنه ها این مورد و خیلی نترسین ولی خب اگه دست خودتونه این رنگا رو انتخاب نکنین)

بعد یه جام میخوندم که رنگای بنفش و ابی دندون ها رو سفیدتر نشون میده. سبز هم مثه اینه که غذا لای دهنتون مونده : دی

بالا