• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نوشیدنی های الکلی : فواید و مضرات

آیا شما با ممنوعیت نوشیدن الکل در ایران موافق هستید؟

• بله

رای‌ها: 15 50.0%
  • خیر

رای‌ها: 15 50.0%

• رای‌دهندگان
    30
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
اولا تزریق داخل وریدی اتانول! نه مصرف مشروب! این حرف و مثال تو عین مقایسه کدئین با تریاک ه!!!

ضمناً، در خط دوم ه نه اول! اگه داروی خط اول در دسترس نبود اتانول «تزریق می‌کنیم».
درمانش هم فقط تزریق این ماده نیست، کلی چیز میز دیگه هم باید بزنیم و باز در اولویت چهارم پنجم درمان مسمومیت متانول می‌رسیم بهش!!!!
قبول دارم مقایسه درستی نیست ولی همین الانم توی شرایط خاص(منظورم "شرایط خاص پزشکی" نیست) از تریاک برای درمان استفاده میکنن، گفتن اینکه تریاک هیچ نقش درمانی نداره غلطه، همینجور برای الکل(اتانول).

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
قبول دارم مقایسه درستی نیست ولی همین الانم توی شرایط خاص(منظورم خاص پزشکی نیست) از تریاک برای درمان استفاده میکنن، گفتن اینکه تریاک هیچ نقش درمانی نداره غلطه، همینجور برای الکل(اتانول).
:منظورت بیمار انداستیج سرطانی ه دیگه؟ و برای «درمان»؟ و در گایدلاین‌ها نوشته؟

~ بازم ببخشید. ..
~ عه، تو هم ادیت کردی. : ))

• لایک
امتیازات: PD
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
منظورت بیمار انداستیج سرطانی ه دیگه؟ و برای «درمان»؟
منظورم عوامیه که دسترسی به پزشک ندارن.
منظورم شرایط خاصیه که کلینیک و مراقبت متخصص در دسترس نیست.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
منظورم عوامیه که دسترسی به پزشک ندارن.
منظورم شرایط خاصیه که کلینیک و مراقبت متخصص در دسترس نیست.
پسرم اگه به این باشه مردم از روغن بنفشه هم استفاده می‌کنند و اتفاقاً نتیجه می‌گیرن که استفاده می‌کنند! همینطور عنبرنسارا. اما ما از گایدلاین (تجویز و درمان استاندارد و معتبر) حرف می‌زنیم نه تجویز خاله‌عمقزی‌ها!

در فرهنگ ایرانی هم پزشک فقط زمانی به بیمار اجازه مصرف تریاک رو می‌ده -نه تجویز!- که مراحل آخر بیماری و روزهای آخر ه و مورفین دیگه جواب نمی‌ده! اونم می‌دونی که، ما treatmentهامون دو نوعن، درمانی (curative) و تسکینی (palliative) ، رویکرد دوم فقط کارهایی ه که به منظور کاهش درد بیمار و افزایش رضایت زندگی‌اش در ماه‌ها و روزهای آخر عمرش انجام میشه و درمان نیست! گاهی حتا شیمی‌درمانی‌ها و ... هم جزو همین دسته محسوب میشن، تا جلوی بروز عوارض بدتر و دردناک‌تر گرفته بشه.

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
تو هیچکدوم از گایدلاین‌های پزشکی (پروتکل درمانی) از الکل به عنوان درمان یاد نشده! اثرات محافظتی هم در حد مقالات هست که معروفترینش همون اثر محافظتی red wine بر قلب و طول عمر ه که تو بررسی‌ها مشخص شد اعتبار مطالعات کم بوده و بایاس داشته و تحت حمایت کمپانی مشروب‌سازی بوده!
از اون طرف پزشکی رشته‌ی سکولاری ه! ما نه مریض رو از اعتقادات و عادتهاش محروم می‌کنیم نه برخلاف عقایدش چیزی تجویز می‌کنیم. تهش توصیه می‌کنیم! درواقع پزشکی باید کاملاً به اعتقادات بیمارش احترام بذاره، هر عقیده ای!

الکل می‌خورید؟ اوکیه، علاقه‌ی شخصی خودتون ه، لایف استایلتون ه، خوشتون میاد، دوست دارید، اما نمیتونی در حال مستی هر کاری کنی و به طریقی دیگران رو متضرر و یا در معرض آسیب قرار بدی و انتظار داشته باشی اوکی باشه این مسئله! این هم اختصاص به اسلام نداره!
~ شرایط مجازات رو هم پرسیدم از دوست حقوقدانم(!) اینجا قرار می‌دم.

رفرنس سواد: ویکی‌پدیا، قانون ویکی‌پدیا، وسواس ویکی‌پدیا، بحث ویکی پدیا.
ویکیپدیا خودش رفرنس داره. میتونی بری به رفرنسش مراجعه کنی و بگی این درست هست یا نه. نه اینکه رو هوا بگی ویکیپدیا درست نیست. منابعش رو مطالعه کن اگر معتبر نبود، من می‌پذیرم که بی‌سواد و احمق و متعصم و مزخرف گفتم.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
  • لایک
امتیازات: amir_

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
دليلى كه باعث ميشه شراب خوب نباشه مهم ترينش همينه كه پرده به عقل ميندازه.ممكنه بگيد خب كم ميخورم منتها اينكار فقط گفتنش راحته.

فقط يه چيزى،در اسلام هيچ حرفى مبتنى بر اينكه هركى شراب خورد بايد اعدام شه نداريم.قانون مجازات به اصطلاح اسلامى اينجاست.شراب براى مسلمون حرومه اما همه كه ملزم به اعتقاد به يه دين نيستن.
قانون جمهوری اسلامی که بارها خودتون تأکید کردید خود اسلام ه و وحشی‌گری‌اش وحشی‌گری اصل اسلامی ه!!!!
نه نيست.قانون مجازات اسلامى ما همه جاش اسلامى نيست.در هيچ جاى اسلام شما نميبينيد گفته باشه هركى شراب خورد دارش بزنيد!چنانچه اين حرف با اون ايه معروف كه هيچ اجبارى در دين داشتن نيست در تناقضه.اون قانون مجازات رو فكر نكنيد چندتا فقيه واقعى نوشتن(و البته كه اگه فقيه بودن اصلا سمت قانون نوشتن نمى رفتن)به شخصه چندتا از اونايى كه اون زمان در اون كار بودن رو ميشناسم و ادمايى بودن كه بعيد ميدونم بدونن حقوق چجورى هجى ميشه.
کاش یه حرکت جهانی شروع بشه این مهندسیا رو اجازه نده جز رشته‌ی خودشون به زمینه‌های دیگه سر بکشن! فکر می‌کنند همه‌چی ریاضی ه که ۲+۲ فقط چهار باشه اینا با خوندنش بدونند که فقط همون ه!!!
خب اينكه درسته متاسفانه مهندسين تازگيا خيلى در علوم انسانى ابراز تخصص مى كنن،اما واقعا اين بحث اينطور نيست.

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
بحثو کامل نخوندم اما یه نکته به نظرم رسید که شاید گفتنش بد نباشه؛ اونم این که وقتی میگیم "فواید و مضرات" خارج از ادیان داریم صحبت می کنیم و نه مسلمون می تونه بگه الکل بده چون صرفا حرومه نه غیرمسلمون می تونه بگه الکل خوبه چون اسلام فلان فلان شده میگه حرومه و من مخالف اونم. ینی داریم درباره‌ی یه چیز تجربی و آزمایشگاهی صحبت می کنیم. [میم شهاب حسینی سر جلسه‌ی کنکور:-"]
پ.ن: در این پیام، انتخاب واژگان کاملا گمانی و غیرعلمی بوده است.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
بحثو کامل نخوندم اما یه نکته به نظرم رسید که شاید گفتنش بد نباشه؛ اونم این که وقتی میگیم "فواید و مضرات" خارج از ادیان داریم صحبت می کنیم و نه مسلمون می تونه بگه الکل بده چون صرفا حرومه نه غیرمسلمون می تونه بگه الکل خوبه چون اسلام فلان فلان شده میگه حرومه و من مخالف اونم. ینی داریم درباره‌ی یه چیز تجربی و آزمایشگاهی صحبت می کنیم. [میم شهاب حسینی سر جلسه‌ی کنکور:-"]
پ.ن: در این پیام، انتخاب واژگان کاملا گمانی و غیرعلمی بوده است.
آخه دقیقاً مرض تعصب و حماقت همین ه که هرجا بحثی میشه زود میان می‌گن اسلام این ه. باشه بابا، تو اسلام رو قبول نکن یه گل به سر بشریت بزن برو!

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
چرا باید چیزی که باعث زوال عقل میشه رو بخوریم؟
همه قرار نیست مثل شما دانشمند و ... بشه و درصورت زوال عقلی کارهای بشریت عقب بیوفته! ما(منظورم کسانی هست که نوشیدنیهای الکلی مصرف میکنند) اگه توانایی‌های مغزیمون هم degrade بشه نه اتفاقی برای شما میوفته، نه بشریت، نه اسلام و نه...

• لایک
امتیازات: uwu

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
همه قرار نیست مثل شما دانشمند و ... بشه و درصورت زوال عقلی کارهای بشریت عقب بیوفته! ما(منظورم کسانی هست که نوشیدنیهای الکلی مصرف میکنند) اگه توانایی‌های مغزیمون هم degrade بشه نه اتفاقی برای شما میوفته، نه بشریت، نه اسلام و نه...
خب بفرماييد عقل اصولا زائد است ديگه!خب عقل تنها چيزيست كه بين ما و اون حيوونه فرق جدى و مهم ميزاره.اگر همون هم برامون كم اهميت باشه كه عملا انسانيت رو هم كم اهميت پنداشتيم.

البته بازم بگم هركس در اين امر ازاده.خب كسى كه عقلش رو نخواد ميتونه ازش استفاده نكنه،اما بهرحال اين رو به عنوان يه ضرر كه شراب داره مطرح كرديم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
الان یه سوال تاثیراتی که یک نوشیدنی مثل تکیلا میذاره با برندی و لیکور که در ساخت خیلی از شکلات ها به کار میرن یکیه؟یکم عنوان کلی نیست؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
دنیای بهشت با دنیای اینجا خیلی فرق داره، مقایسه ش با این دنیا درست نیست
شما از بهشت اومدی که میدونی فرق داره؟
چرا باید چیزی که باعث زوال عقل میشه رو بخوریم؟
اولا عقل خودمه دوس دارم بدم زایل(؟) بشه، ثانیا به حساب داریم درمورد فواید و مضرات ماده‌ای صحبت می‌کنیم که یکی از مضراتش زوال کوتاه مدت عقله( خارج از بحث: اگه مستی بد بود نود و نه درصد شعرای ایرانی ریز به ریزشو توصیف نمی‌کردن)

دوستان اگه حکم شرب خمر و اخبار و حواشی اجرای این حکم در چند سال اخیر رو می‌خواید این انجمن جاش نیست

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
اولا عقل خودمه دوس دارم بدم زایل(؟) بشه، ثانیا به حساب داریم درمورد فواید و مضرات ماده‌ای صحبت می‌کنیم که یکی از مضراتش زوال کوتاه مدت عقله( خارج از بحث: اگه مستی بد بود نود و نه درصد شعرای ایرانی ریز به ریزشو توصیف نمی‌کردن)
حرف اولتون درسته اما چند چيز:
اون تاثير كوتاه مدتى كه ازش حرف مى زنيد ميتونه بلند مدت هم باشه اگه به خوردنش ادامه بدى(كه اكثر افراد در شرايط فشار عصبى ميدن).وقتى مست شى تا وقتى خوردن رو قطع نكنى مست ميمونى.بايد خوردن رو قطع كنى و يه زمانى هم بگذره.
در ضمن شعرا از باب عرفانى و در كل،رندى گرى به قضيه نگاه كردن نه از باب منطقى بودن قضيه،چنانچه به اشعار خودشون هم نگاه كنيد ميبينيد كه ميگن عقل مانع است و ازين حرفا.تفكر عرفانى خوبه اما ربطى به بحث سلامت نداره.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
از آپتودیت که قوی‌ترین مرجع دانش پزشکی هست براتون خلاصه آوردم: (مهم‌تر هاشو سعی کردم ترجمه کنم)

SUMMARY AND RECOMMENDATIONS

●Alcohol can be used safely by many patients, and moderate alcohol consumption has been associated with decreased mortality and may have cardiovascular benefits. However, excess alcohol intake is associated with increased mortality and other medical morbidities. (See 'Introduction' above.)​
  • خب اینجا نوشته که مصرف معقول الکل با کاهش مرگ و میر رابطه داره. اما مصرف بیش از حد باعث افزایش مرگ و میر و بیماری‌های دیگه میشه. (مصرف معقول و توصیه شده زیر ۱۴ واحد نوشیدنی در هفته هست. هر واحد نوشیدنی هم ۸ گرم یا ۱۰ میلی‌لیتر الکل هست. بهتر هست یکجا مصرف نشه. و بهتر هست روزهای عاری از الکل هم در هفته باشه.(nhs + uptodate). به طور کلی هم اگر کل مقاله‌های آپتودیت رو بخونین می‌بینین که مصرف کم الکل باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شه.

●In patients without comorbidities, established recommendations are for no more than two alcoholic drinks a day for men and one for nonpregnant women. Contraindications to alcohol use include pregnancy, personal or strong family history of alcoholism, or alcohol-associated hepatic or pancreatic disease. In addition, other conditions may require that patients limit their alcohol consumption (eg, active gastritis or esophagitis). (See 'Safe dose of alcohol' above.)
  • در یه سری شرایط اما باید مصرف الکل باید خیلی محدودتر بشه از جمله حاملگی و ...

●Moderate alcohol consumption (table 2) (see 'Level of drinking' above) has been associated with decreased mortality and may have cardiovascular benefits. (See "Cardiovascular benefits and risks of moderate alcohol consumption".)

●Excess (see 'Level of drinking' above) alcohol consumption is associated with increased mortality and other medical comorbidities, including (see 'Mortality' above and 'Alcohol effect on specific conditions' above):

•Esophageal and head and neck cancers (see 'Gastrointestinal cancer' above and 'Head and neck cancer' above)

•Cirrhosis (see 'Liver disease' above)

•Pancreatitis (see 'Pancreatitis' above)

•Osteoporosis (see 'Osteoporosis' above)

●Women who drink alcohol, even in moderate amounts, may be at increased risk for breast cancer. There is some evidence that supplemental folate may decrease the risk of breast cancer. (See 'Breast cancer' above.)​
خانم‌هایی که حتی میزان معمولی الکل می‌خورن در معرض افزایش ریسک برای سرطان پستان هستند. تحقیقاتی هست که نشون میده مصرف فولات می‌تونه این ریسک رو کاهش بده. ( ببینید این افزایش ریسک که توی مقاله دیدم ۱.۰۵ هست. یعنی اگر ریسک ابتلا به سرطان پستان در ۲۰ تا ۳۰ سالگی یک درصد باشه، برای کسی که الکل مصرف می‌کنه یک درصد و ۵ صدم درصد هست).

●Alcohol use has also been associated with an increased risk of accidents and trauma, violence, and suicide. (See 'Accidents and trauma' above and 'Violence' above and 'Suicide' above.)
  • مصرف الکل (هرچقدر میزان مصرف بالاتر، ریسک بیشتر) با افزایش ریسک تصادفات، خودکشی و پرخاشگری رابطه داره.
●There have been no long-term randomized trials of alcohol consumption on clinical outcomes. While there is strong evidence of causality based upon epidemiologic studies and short-term trials have found beneficial effects on cardiovascular risk factors, it remains possible that some of the health benefits and risks of alcohol consumption represent associations unrelated to the intake of alcohol itself. (See 'Limitations of the evidence' above.)​
  • اینجا هم می‌گه مطالعه بلندمدت و خیلی جامعی روی مصرف الکل انجام نشده(مثلا ۳۰ سال). البته اثر مثبت کوتاه مدتش روی قلب‌وعروق قویا تایید شده اما اثرات دیگه ممکنه خطای مطالعاتی هم باشند.

جمع بندی خودم:
ببینید مصرف الکل زیادش که خیلی بده. اما کم‌ش اگر کسی می‌خواد بخوره و بیماری خاصی نداره مشکلی نداره. اما اینکه بتونید مصرف رو کنترل کنید بر عهده خودتون هست. و اینکه کسانی که سوء مصرف الکل یا مواد دیگه دارن مشکل معمولا خود الکل نیست، مشکل در تنظیم هیجانی و اختلالات دیگه روانی هست.

کاش یه حرکت جهانی شروع بشه این مهندسیا رو اجازه نده جز رشته‌ی خودشون به زمینه‌های دیگه سر بکشن! فکر می‌کنند همه‌چی ریاضی ه که ۲+۲ فقط چهار باشه اینا با خوندنش بدونند که فقط همون ه!!!
ببین خیلی حرف بدی زدی و بهم برخورد اصن، جوابشو دارم بهت بدم اگه خواستی پیام بده :‌)))

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
  • خب اینجا نوشته که مصرف معقول الکل با کاهش مرگ و میر رابطه داره. اما مصرف بیش از حد باعث افزایش مرگ و میر و بیماری‌های دیگه میشه. (مصرف معقول و توصیه شده زیر ۱۴ واحد نوشیدنی در هفته هست. هر واحد نوشیدنی هم ۸ گرم یا ۱۰ میلی‌لیتر الکل هست. بهتر هست یکجا مصرف نشه. و بهتر هست روزهای عاری از الکل هم در هفته باشه.(nhs + uptodate). به طور کلی هم اگر کل مقاله‌های آپتودیت رو بخونین می‌بینین که مصرف کم الکل باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شه.

تو هیچکدوم از گایدلاین‌های پزشکی (پروتکل درمانی) از الکل به عنوان درمان یاد نشده! اثرات محافظتی هم در حد مقالات هست که معروفترینش همون اثر محافظتی red wine بر قلب و طول عمر ه که تو بررسی‌ها مشخص شد اعتبار مطالعات کم بوده و بایاس داشته و تحت حمایت کمپانی مشروب‌سازی بوده!
این جمله تا جایی که یادم ه وارد گایدلاین AHA شده بوده. (اگه اشتباه نکنم) اما بعداً این قضایا پیش اومد. نمی‌دونم چرا نمی‌تونم مقاله اش رو پیدا کنم. این اثرات بیشتر از اینکه اثر خود الکل باشه می‌گن که اثرات موجود در شراب قرمز ه (مثل رزوراترول، پلی‌فنول‌ها و ... که آنتی‌اکسیدان هستند). ولی آره، این یافته هست ولی دیگه درمان سنگ کلیه با آبجو که گفتند نیست و الکل درمان نیست هیچ‌جا که بگیم واجب ه و فلان! هرچند جنبه‌های دیگه‌اش مثل افزایش فشار خون و .. انقدر به این پیشگیری‌اش از بیماری‌های ایسکمیک قلبی می‌چربه که اگه کسی نگرانش ه بگیم شما قند و چربی کم بخور اثر الکل رو جبران می‌کنه! مثل اینه که بگن مثلاً آووکادو خیلی در پیشگیری از سرطان نقش داره بعد یکی بیاد بگه چرا در کشور ما آووکادو نیست و وای از اسلام که اومده خوردن آووکادو رو واجب نکرده؟ مسائل مهم‌تری از الکل هم برای پیشگیری از بیماری قلبی هست!

~ فکر کنم خودت بدونی که الکل و سیگار همون ایمان تقوا و عمل صالح پزشکی ه که در هر بحث و بیماری‌ای ازشون و اثرات مخربشون یاد میشه! اما می‌دونی که سیگار در یکی از بیماری‌های التهابی روده نقش پیشگیری‌کننده داره. حالا یکی بخواد تمام مضرات سیگار رو نادیده بگیره به همون اون یکی بچسبه و اینکه چقدر واجب ه و بعد ربطش بده به دین و ... آدم نمی‌تونه فکر خوبی درباره‌ی نحوه استدلالش بکنه!

~ نصف این تاپیک اسپم ه و ربطی به جنبه سلامتی الکل نداره! ولی بحث الکل بحث زوال عقل فردی نیست، به تجربه دیدم که آدم مست به سبب نداشتن کنترل اخلاقی در اثر مستی‌اش شدیداً ترسناک و خطرناک ه و برای همین هم به نظرم کسی که در جامعه مست میاد بیرون و ضرری می‌رسونه باید مجازات بشه! مردم چرا باید برای جبران خوشی یکی دیگه متضرر بشن و آسیب ببینند؟ هرچند باز به انجمن این تاپیک ربطی ندارد!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
این جمله تا جایی که یادم ه وارد گایدلاین AHA شده بوده. (اگه اشتباه نکنم) اما بعداً این قضایا پیش اومد. نمی‌دونم چرا نمی‌تونم مقاله اش رو پیدا کنم. این اثرات بیشتر از اینکه اثر خود الکل باشه می‌گن که اثرات موجود در شراب قرمز ه (مثل رزوراترول، پلی‌فنول‌ها و ... که آنتی‌اکسیدان هستند). ولی آره، این یافته هست ولی دیگه درمان سنگ کلیه با آبجو که گفتند نیست و الکل درمان نیست هیچ‌جا که بگیم واجب ه و فلان! هرچند جنبه‌های دیگه‌اش مثل افزایش فشار خون و .. انقدر به این پیشگیری‌اش از بیماری‌های ایسکمیک قلبی می‌چربه که اگه کسی نگرانش ه بگیم شما قند و چربی کم بخور اثر الکل رو جبران می‌کنه! مثل اینه که بگن مثلاً آووکادو خیلی در پیشگیری از سرطان نقش داره بعد یکی بیاد بگه چرا در کشور ما آووکادو نیست و وای از اسلام که اومده خوردن آووکادو رو واجب نکرده؟ مسائل مهم‌تری از الکل هم برای پیشگیری از بیماری قلبی هست!

~ فکر کنم خودت بدونی که الکل و سیگار همون ایمان تقوا و عمل صالح پزشکی ه که در هر بحث و بیماری‌ای ازشون و اثرات مخربشون یاد میشه! اما می‌دونی که سیگار در یکی از بیماری‌های التهابی روده نقش پیشگیری‌کننده داره. حالا یکی بخواد تمام مضرات سیگار رو نادیده بگیره به همون اون یکی بچسبه و اینکه چقدر واجب ه و بعد ربطش بده به دین و ... آدم نمی‌تونه فکر خوبی درباره‌ی نحوه استدلالش بکنه!

~ نصف این تاپیک اسپم ه و ربطی به جنبه سلامتی الکل نداره! ولی بحث الکل بحث زوال عقل فردی نیست، به تجربه دیدم که آدم مست به سبب نداشتن کنترل اخلاقی در اثر مستی‌اش شدیداً ترسناک و خطرناک ه و برای همین هم به نظرم کسی که در جامعه مست میاد بیرون و ضرری می‌رسونه باید مجازات بشه! مردم چرا باید برای جبران خوشی یکی دیگه متضرر بشن و آسیب ببینند؟ هرچند باز به انجمن این تاپیک ربطی ندارد!
ببین من اصلا کاری به قوانین کشور و گفته‌های دین نداشتم تو صحبتم. این خلاصه هم که آوردم خود آپتودیت خلاصه کرده بود و صرفا تعدادی فکت علمی بود. اصلا در جواب کسی هم اینارو نیاورده بودم واقعا!‌ متن خیلی واضح هست و کاملا طبق مجموعه‌ای از مقالات هست. جوری صحبت می‌کنی انگار اینکه گفته مصرف سبک الکل با مرگ و میر پایین‌تر و کیفیت زندگی بالاتر رابطه داره، تقصیر من هست. :‌))

اینکه سیگار رو با الکل مقایسه کردی بعد نتیجه‌گیری کردی دقیقا مغالطه هست. همین بس که تبلیغات سیگار تو کشورها ممنوع هست اما نوشیدنی های الکلی نه.

و اینکه اگر کسی دینش اسلام هست، خب الکل تو این دین حرامه و اگر بخواد به گفته دین عمل کنه نباید بخوره!

مگه تو مهندسی؟ :-"
راست هم میگی‌ها :-"

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
ببین من اصلا کاری به قوانین کشور و گفته‌های دین نداشتم تو صحبتم. این خلاصه هم که آوردم خود آپتودیت خلاصه کرده بود و صرفا تعدادی فکت علمی بود. اصلا در جواب کسی هم اینارو نیاورده بودم واقعا!‌ متن خیلی واضح هست و کاملا طبق مقالات هست. جوری صحبت می‌کنی انگار اینکه گفته مصرف سبک الکل با مرگ و میر پایین‌تر و کیفیت زندگی بالاتر رابطه داره، تقصیر من هست. :‌))

اینکه سیگار رو با الکل مقایسه کردی بعد نتیجه‌گیری کردی دقیقا مغالطه هست. همین بس که تبلیغات سیگار تو کشورها ممنوع هست اما نوشیدنی های الکلی نه.

و اینکه اگر کسی دینش اسلام هست، خب الکل تو این دین حرامه و اگر بخواد به گفته دین عمل کنه نباید بخوره!

راست هم میگی‌ها :-"
من جمع‌بندی بحث‌های قبلی تاپیک رو گفتم. تو مخاطب شدی فقط.‌:sweet_smile:

مقاله‌ رو هم پیدا کردم:
Most often, studies have compared moderate drinkers (people who have up to two drinks per day) with “current” abstainers. The problem is that this abstainer group can include people in poor health who’ve cut out alcohol.
“A fundamental question is, who are these moderate drinkers being compared against?” Stockwell said.
When his team corrected for those abstainer “biases” and certain other study-design issues, moderate drinkers no longer showed a longevity advantage. Further, only 13 of the 87 studies avoided biasing the abstainer comparison group—and these showed no health benefits.

می‌گه در بررسی مقالات در ۸۷ مقاله‌ای که درباره تأثیر الکل بر قلب و طول‌ عمر بوده، گروه مصرف‌کننده متوسط الکل با گروه غیرمصرف‌کننده مقایسه شده، اما کیفیت این غیرمصرف‌کننده‌ها مهم ه. طوری که این گروه در اکثر مطالعات افرادی بودند که به خاطر سوابق بیماری‌های مزمن مجبور به ترک و عدم مصرف الکل بودند و درواقع فقط در حال حاضر الکل مصرف نمی‌کنند اونم به خاطر بیماری! از این ۸۷ مطالعه فقط ۱۳ مطالعه گروه غیرمصرف‌کننده‌اش این بایاس رو نداشت که در آن‌ها هم تأثیر مثبتی بر قلب و طول عمر دیده نشده.
این ۸۷ مطالعه شامل بیش از ۳.۵ میلیون شرکت‌کننده بود.

لینک مصاحبه

و لینک مقاله اصلی

خلاصه نتایج متن مقاله اصلی:
Without adjustment, meta-analysis of all 87 included studies replicated the classic J-shaped curve, with low-volume drinkers (1.3–24.9 g ethanol per day) having reduced mortality risk (RR = 0.86, 95% CI [0.83, 0.90]). Occasional drinkers .3 g per day) had similar After adjustment for abstainer biases and quality-related study characteristics, no significant reduction in mortality risk was observed for low-volume drinkers (RR = 0.97, 95% CI [0.88, 1.07]). Analyses of higher-quality bias-free studiesalso failed to find reduced mortality risk for low-volume alcohol drinkers. Risk estimates for occasional drinkers were similar to those for low- and medium-volume drinkers.

و درباره این، به نظرم می‌دونی که این مسائل بیشتر از اینکه به خاطر سلامتی عمومی باشه به خاطر جنبه‌های اقتصادی و سیاسی کشورهاست. همون طور که در کشور ما مالیات سیگار رو زیاد نمی‌کنند علارغم توصیه متخصصین بهداشت! مخصوصاً که در دینشون هم شراب نوشیدنی مقدس و دینی ه.. هرچند من مقایسه‌ام باز توضیح نحوه استدلال برخی درباره اثرات الکل و بی‌ربطی باقی ادعاهاشون در تاپیک بود.

پ.ن: در پزشکی ارزش مطالعات سیستماتیک ریو و متاآنالیز بیشتره و هر مطالعه‌ای هم در نهایت با نتایج سایر مطالعات ارزیابی بشه و بشه بهش استناد کرد. برای همین تک مطالعات برای استناد بالینی ارزشمند نیستند.

بالا