• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نوشیدنی های الکلی : فواید و مضرات

آیا شما با ممنوعیت نوشیدن الکل در ایران موافق هستید؟

• بله

رای‌ها: 15 50.0%
  • خیر

رای‌ها: 15 50.0%

• رای‌دهندگان
    30
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام
نوشیدنی های الکلی علاوه بر مضرات آن (که معمولا ناشی از مصرف بیش از حد هست به وجود میاد) دارای فوایدی نیز هست که در پزشکی از آن ها استفاده میشه برای مثال از آبجو ۹ تا ۲۵ درصد الکل برای درمان سنگ کلیه استفاده میشه...
خب الان یه سوال پیش میاد :
داخل ایران مصرف دارویی این نوشیدنی ها هم ممنوعه؟ چرا؟

Mard

Mard
نام مرکز سمپاد
علامه حلی قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام
نوشیدنی های الکلی علاوه بر مضرات آن (که معمولا ناشی از مصرف بیش از حد هست به وجود میاد) دارای فوایدی نیز هست که در پزشکی از آن ها استفاده میشه برای مثال از آبجو ۹ تا ۲۵ درصد الکل برای درمان سنگ کلیه استفاده میشه...
چون اسم این کشور جمهوری اسلامی است. همین و بس.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400

Mard

Mard
نام مرکز سمپاد
علامه حلی قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1400
اسلام فقط برای مسلمونا منع کرده نه همه ادیان اینجا حق اقلیت های دینی زیر سوال میره...
دلیل های خیلی خوبی دارم. منتها اینجا نمیشه نام برد. اگر دوست داشتید پ.خ کنید بهتون پاسخ بدم.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
دلیل های خیلی خوبی دارم. منتها اینجا نمیشه نام برد. اگر دوست داشتید پ.خ کنید بهتون پاسخ بدم.
بحث اینجاست و همه هم خودی‌ان بهتره اگه بحثی هست اینجا باشه اگه تمایل ندارید هم اشکالی نداره...

Mard

Mard
نام مرکز سمپاد
علامه حلی قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1400
بازم دیسلایک بدید، برای من هیچ فرقی نداره.
نمیدونم مشکل چیه که همه بدشون اومده.

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
اسلام فقط برای مسلمونا منع کرده نه همه ادیان اینجا حق اقلیت های دینی زیر سوال میره...
جمهوری اسلامی
قوانین اسلامی

در مورد نصف جمعیت پوشش هم تحمیل میشه اگه در جریان نیستی

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
سلام
یسئَلُونَک عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کبِیرٌ وَ مَنَفِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَکبرُ مِن نَّفْعِهِمَا
در باره شراب و قمار، از تو می‏پرسند، بگو: «در آن دو، گناهی بزرگ، و سودهایی برای مردم است، و[لی‏] گناهشان از سودشان بزرگتر است. »

به جای کلمه گناه بذارید ضرر. هم سود داره هم ضرر ولی ضررش بیشتر از سودش هست.
حالا اینکه ضررهاش چی هستن رو نمیدونم. ولی چیزی فراتر از مستی و معصیت در مستی باید باشه.
بعد اینم بگم که حرام شدن شراب زمان پیامبر مرحله به مرحله اتفاق افتاده. یعنی فک کنم اول اینطوری بوده که ایها الناس قبل از نماز مست نکنین که بفهمین چی میگین. بعد بوده که وقتی میخواین با خدا ارتباط برقرار کنین شراب نخورید. تهشم که کلا نخورید.
فک کنم مردم اون زمان نمیتونستن حد و حدود رو رعایت کنن.

ولی راستش اینا بیشتر سیاست کشوریه. اگه میخواستن اصولی بگن تمام مواد اعتیادآورو باید حرام میکردن.

جواب سوالی که پرسیدید:
مداوا کردن به وسیله هر حرامی در صورتی که علاج مریضی منحصر به آن باشد جایز است.(خمینی)
یه سریام گفتن اگه پزشک بگه اشکال ندارد.
اگه نظر مرجع تقلید مهمه که میتونی بهش رجوع کنی. اگرم مهم نیست خودت روش زندگیتو انتخاب میکنی.
درمورد روش دسترسی هم بگم که درسته عملا میگن تولید نمیشه ولی کسایی که استفاده میکنن راهشو هم بلدن.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
یسئَلُونَک عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کبِیرٌ وَ مَنَفِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَکبرُ مِن نَّفْعِهِمَا
در باره شراب و قمار، از تو می‏پرسند، بگو: «در آن دو، گناهی بزرگ، و سودهایی برای مردم است، و[لی‏] گناهشان از سودشان بزرگتر است. »

به جای کلمه گناه بذارید ضرر. هم سود داره هم ضرر ولی ضررش بیشتر از سودش هست.
حالا اینکه ضررهاش چی هستن رو نمیدونم. ولی چیزی فراتر از مستی و معصیت در مستی باید باشه.
بعد اینم بگم که حرام شدن شراب زمان پیامبر مرحله به مرحله اتفاق افتاده. یعنی فک کنم اول اینطوری بوده که ایها الناس قبل از نماز مست نکنین که بفهمین چی میگین. بعد بوده که وقتی میخواین با خدا ارتباط برقرار کنین شراب نخورید. تهشم که کلا نخورید.
فک کنم مردم اون زمان نمیتونستن حد و حدود رو رعایت کنن.

ولی راستش اینا بیشتر سیاست کشوریه. اگه میخواستن اصولی بگن تمام مواد اعتیادآورو باید حرام میکردن.

جواب سوالی که پرسیدید:
مداوا کردن به وسیله هر حرامی در صورتی که علاج مریضی منحصر به آن باشد جایز است.(خمینی)
یه سریام گفتن اگه پزشک بگه اشکال ندارد.
اگه نظر مرجع تقلید مهمه که میتونی بهش رجوع کنی. اگرم مهم نیست خودت روش زندگیتو انتخاب میکنی.
درمورد روش دسترسی هم بگم که درسته عملا میگن تولید نمیشه ولی کسایی که استفاده میکنن راهشو هم بلدن.
گفتی مردم اون زمان حد و حدود رو نمیدونستن ؛ بهتره بگی عرب ها چون داخل ایران و روم اینجوری نبوده...
تولید و وارد کردن مشروبات الکلی ممنوعه و اینایی هم که بصورت غیر قانونی تو بازار هست خوردنش خطرناکه...
بنظر من اگه مراکزی باشه که به صورت محدود ولی نوشیدنی الکلی استاندارد به مردم بده این مرگ و میر ها و آسیب های ناشی از خوردن الکل ناسالم از بین میره‌ و خب به تبع برای یه عده هم بازار کار ایجاد میشه و در کل برای عموم سود آفرینه‌...

Parsa.te

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شاهرود و گرمسار
سال فارغ التحصیلی
1401
دوست عزیز مهم ترین مسئله در خصوص نوشیدنی های الکلی اینه که از تجربه های عوام و حرفای کسایی صرفا دنبال توجیهی برای نوشیدن الکل هستن دوری کنیم و تعصبات و دیدگاه های سیاسی رو هم دخالت ندیم .
اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته و من سعی میکنم اشاره کوتاهی بهشون کنم چون حجم مطالب بالاست
نوشیدن الکل احتمال بروز حداقل هفت نوع سرطان رو افزایش میده
و خب همونطور که احتمالا در اطرافتون دیده باشید کسایی که الکل میخورن معمولا دچار مشکلاتی مثل زخم معده و زخم مری و کبد چرب و ... میشن
الکل برای قلب می‌تونه خیلی مفید باشه اما وقتی که کنار مشکلاتی که ایجاد می‌کنه مثل سرطان و زخم معده و نارسایی کبد و کلیه ها و همچنین تصادف و کار های خطرناکی که فرد مست بعد از مستی انجام میده و همچنین احتمال ابتلا به سل و امکان سکته مغزی و ... که وقتی همه اینا کنار هم میاد کفه ترازو رو در طرف مضرات الکل سنگین تر می‌کنه و باعث میشه که پزشکان توصیه کنن اگه الکل کمتری بنوشید احتمالا عمرتون طولانی تر خواهد بود .
همچنین که الکل بسیار اعتیاد اوره و سریع جذب میشه و در مدت کوتاهی تاثیرات زیادی رو روی مغز میزاره و سطح سوخت و ساز رو هم می‌بره بالا . و دقیقا بعد از اینکه اثرات اولیه نوشیدن الکل می‌ره عواقب بعدی خودشون رو نشون میدن مثل افسردگی و خماری بعد از نوشیدن که حتی کسایی هم که کم میخورن هم دیدم که دچارش میشن .
همچنین بعد از نوشیدن الکل سطح جذب گلوکز مغز حتی تا نود روز بعد از اون به کیفیت قبل از نوشیدن الکل نمی رسه
البته من فقط سعی کردم از نظر علمی درموردش حرف بزنم و علت ممنوعیتش توسط مذهب و حکومت فعلی رو نباید نظر بدم چون در جایگاهی نیستم و اینا رو هم که گفتم جون درموردش مطالعه کرده بودم و البته علم هم هر روز و در هر جا دستخوش تغییرات فراوانی میشه و به قول فاینمن تحت تاثیر خواسته های انسانی هم هست
بنابراین توصیه اکید دارم که برای قضاوت درموردش تعصبات سیاسی رو کنار بزاریم و بعد قضاوت کنیم .
با آرزوی سلامتی و سر افزاری
___
البته داخل پرانتز لازم دونستم که خدمت دوستان عرض کنم که الکل یا همون مسکرات که تو مذهب از این دست نوشیدنی نوشیدنی ها اینطور یاد میشه
در اول ظهور اسلام حرام نبوده و بعد از اتفاقاتی که من دقیقا اطلاعی ندارم تحریم میشه .

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
سلام،
نوشیدن الکل و یا در کل شراب و مشروب میتونه باعث بیماری های زیادی بشه، برای همین در اسلام منع شده
فکر نمی‌کنم علت ممنوعیت نوشیدن الکل در اسلام، «بیماری» بوده باشه. علتش همون مستی و عدم هوشیاری و دور شدن از خدا ست.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
possible_long-term_effects_of_ethanol_0zhk.png

به نقل از ویکی پدیا

Orelia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
علت حرام بودن الکل رو می‌تونم بفهمم، چه از لحاظ مستی و دوری از خدا و این صحبتا، چه دلایل سلامتی. سوالی که واقعا عجیبه برام اینه که حکم مصرف مواد مخدر و چیزی مثل هروئین مکروهه؟ :))
یعنی از هر نظر حساب کنیم هروئین بدتر از هر نوع مشروب الکلیه، چرا مکروهه؟

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
مصرف الکل عامل نکروز کبدیه
عامل رفلاکس معده ست
عامل افسردگیه
عامل هزارتا بیماری روانیه
اعتیاد اوره مثل قهوه
سرعت پردازش مغز رو پایین میاره
آقاجان چرا اینطوری میکنین؟
شماها بعضیاتون از تحجر گله دارین منم باهاتون موافقم
ولی انصافا دیگه هر چی اسلام میگه رو متعصبانه رد نکنید
خود سایتای دولتی سلامت روان کشور های مدرن پیشنهاد میکنن کمتر الکل مصرف کنید
یک سوم بودجه امریکا صرف جلوگیری از برقراری رابطه عاطفی قبل از ازدواج میشه
والدین اونا سعی میکنن بچه هاشونو از الکل دور کنن نه به خاطر اینکه اسلام گفته
برای بچه شون میدونن که ضرر داره
شما نوشابه رو نمیخورین میگید پوکی استخوان میاره و نم نمنه
ولی پای الکل میرسه برا هضم غذا خوبه
کیف تحکمون؟

ضمنا امام رضا هم گفتن خدا هرچیزی رو که مردم رو به هلاکت برسونه حرام کرده
پس دلیل حرام کردن الکل بنا بر ایه شریفا یسئلونک عن الخمر و المیسر و این حدیث بیماری بوده

مضرات و فواید انواع نوشیدنی‌های الکلی رو میشه تو مقالات معتبر خوند. اونقدر مطلب هست در این مورد که واقعا نیاز به بحث کردن نیست. از تاثیر الکل بر واکسن کرونا بگیر تا تاثیرش رو قلب و معده و کبد و غیره، در مورد همه‌شون مطلب معتبر هست.

اما این که میگین اسلام مسکر رو حرام کرده چون موجب سرطان میشه واقعا خنده‌داره. وقتی حد شراب خواری هشتاد ضربه شلاق تو مرتبه اول و دوم و اعدام تو مرتبه سومه، حرف زدن از حرمت شراب بخاطر مضراتش خنده‌داره.
تو لینک زیر هم توضیح داده چرا شراب در اسلام حرامه، هم گفته مضراتی که برای شراب شمردن چیه و هم مجازاتش رو برای مسلمان و غیرمسلمان تعریف کرده:
https://fa.wikishia.net/view/شراب‌خواری

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
مضرات و فواید انواع نوشیدنی‌های الکلی رو میشه تو مقالات معتبر خوند. اونقدر مطلب هست در این مورد که واقعا نیاز به بحث کردن نیست. از تاثیر الکل بر واکسن کرونا بگیر تا تاثیرش رو قلب و معده و کبد و غیره، در مورد همه‌شون مطلب معتبر هست.

اما این که میگین اسلام مسکر رو حرام کرده چون موجب سرطان میشه واقعا خنده‌داره. وقتی حد شراب خواری هشتاد ضربه شلاق تو مرتبه اول و دوم و اعدام تو مرتبه سومه، حرف زدن از حرمت شراب بخاطر مضراتش خنده‌داره.
تو لینک زیر هم توضیح داده چرا شراب در اسلام حرامه، هم گفته مضراتی که برای شراب شمردن چیه و هم مجازاتش رو برای مسلمان و غیرمسلمان تعریف کرده:
https://fa.wikishia.net/view/شراب‌خواری
شراب و الکل نوشیدنی بهشتیه! پس چرا از لذتش در حال حاضر محروم باشیم؟ :-"

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
شما خودتون در مورد مصرف الکل توی واحد های درسیتون مطلب دارین درسته ؟
از لحاظ پزشکی قضیه چیه دقیقا میشه بگین؟
تو هیچکدوم از گایدلاین‌های پزشکی (پروتکل درمانی) از الکل به عنوان درمان یاد نشده! اثرات محافظتی هم در حد مقالات هست که معروفترینش همون اثر محافظتی red wine بر قلب و طول عمر ه که تو بررسی‌ها مشخص شد اعتبار مطالعات کم بوده و بایاس داشته و تحت حمایت کمپانی مشروب‌سازی بوده!
از اون طرف پزشکی رشته‌ی سکولاری ه! ما نه مریض رو از اعتقادات و عادتهاش محروم می‌کنیم نه برخلاف عقایدش چیزی تجویز می‌کنیم. تهش توصیه می‌کنیم! درواقع پزشکی باید کاملاً به اعتقادات بیمارش احترام بذاره، هر عقیده ای!

الکل می‌خورید؟ اوکیه، علاقه‌ی شخصی خودتون ه، لایف استایلتون ه، خوشتون میاد، دوست دارید، اما نمیتونی در حال مستی هر کاری کنی و به طریقی دیگران رو متضرر و یا در معرض آسیب قرار بدی و انتظار داشته باشی اوکی باشه این مسئله! این هم اختصاص به اسلام نداره!
~ شرایط مجازات رو هم پرسیدم از دوست حقوقدانم(!) اینجا قرار می‌دم.

رفرنس سواد: ویکی‌پدیا، قانون ویکی‌پدیا، وسواس ویکی‌پدیا، بحث ویکی پدیا.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
مسمومیت با متانول؟
اولا تزریق داخل وریدی اتانول! نه مصرف مشروب! این حرف و مثال تو عین مقایسه کدئین با تریاک ه!!!

ضمناً، در خط دوم ه نه اول! اگه داروی خط اول در دسترس نبود مجبورا اتانول «تزریق می‌کنیم».
درمانش هم فقط تزریق این ماده نیست، کلی چیز میز دیگه هم باید بزنیم و باز در اولویت چهارم پنجم درمان مسمومیت متانول می‌رسیم بهش!!!!

پ.ن: الکل برای بدن سم ه، و تا میرسه کبد سم‌زدایی می‌کنه، اما از یه حدی بیشتر توان کبد تموم میشه (اشباع آنزیم) و الکل در جریان خون می‌مونه و موجب مستی میشه اما همچنان بدن اون رو سم می‌دونه تا ظرفیت کبد بتونه همه‌اش رو تجزبه کنه.

- ازت عذر می‌خوام لحنم تند شد. سر این توصیه‌های مدیکال همیشه قاطی می‌کنم وقتی می‌بینم بقیه دارن به اسم علم از چی حرف می‌زنند. -_- شرمنده.

بالا