• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

"نه" به روز "دختر"

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
همزمان با اینکه این روزا تبریک هایی دریافت میشه برای روز ِ دختر، کمپین هایی هم راه افتاده برای مخالفت باهاش. نظرتون درباره ی روز دختر، و این کمپین های مخالفش چیه؟
اینجا هم بهتر بهش پرداخته شده.

Sophie Amundsen

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پشت هیچستان!
شاید بهتر باشه بگیم : نه به روز دختری که توش پر از کلیشه است و اتفاق خاصی نمیوفته! تو روز دختر قانونی برای بهتر شدن وضعیت دخترا تو جامعه ، حضورشون، حقوقشون، و...وضع نمیشه ! دخترای موفق ایرانی نمیان سخنرانی کنن و بگن چی شد که به اینجا رسیدن ! از حقوقی که یه دختر تو جامعه میتونه داشته باشه حرفی زده نمیشه! نمیان بگن به عنوان یه دختر چجوری امنیت خودتونو حفظ کنین چجوری از خودتون دفاع کنین! نمیان بگن قرار نیست چون دخترین خودتونو محدود کنین به یه سری چیزایی که مسخره تو جامعه عرف شده !!!!!
صرفاً چهارتا حرف تکراری و اس ام اس های تکرای و کلیشه !!!!
این که به دختر تو جامعه توجه خاصی بشه و روزی رو داشته باشیم که بگیم ببینید باید به این قشر هم توجه کرد باید به نیازاشون توجه کرد باید صداشونو شنید خوبه!!
ولی اگه واقعاً این اتفاقا بیوفته نه این که نهایت کار یه سازمانی مثل صداوسیما این باشه که دخترا سیب گلابن اخشابی رو پخش کنه :‌)))
اگه واقعاً اتفاقای خوبی بیوفته ! که به نفع این بخش از جامعه باشه که بعضی وقتام خب ! ظلم در حقشون شده تو یه بخش هایی خوبه! وگرنه با این سیستمی که الان هست افتضاحه و بود و نبودش تفاوتی نمیکنه!

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
@Sophie Amundsen
من فکر میکنم قانون گذار با توجه به اکثریت قانونو وضع میکنه +قانون گذار از خود مردمه
اکثریت خانومای جامعه برای تغییر این وضعیت کاری نمیکنند(دکتر شریعتی میگه مظلوم خودش ظالمو کمک میکنه)
مثلا یه بار داشتم تو جمعی به صحبتای چند نفرشون (باسوادم بودن) گوش میدادم میگفت شوهر فلانیو دیدی چه قدر بی غیرته؟درصورتی که واقعا طرف به یه سری حقوقی که حقشه احترام گذاشته بود
یایه خانوم تقریبا ۳۵ ساله چند وقت نمیود کلاس زبان امروز فهمیدیم شوهرش به خاطر اینکه کلاس مختلطه دیگه نزاشته بیاد جالبه دوستش میگفت سرکار هم دیگه نمیخواد بیاد
دخترای موفق ایرانی نمیان سخنرانی کنن و بگن چی شد که به اینجا رسیدن
بودنش هست تو ماه عسل یه خانومه رو اوردن کار افرین بود فکر کنم
بازم میگم برای تغییر قانون باید از خودمون شروع کنیم شاید به زبون مخالف باشیم اما یا ته دلمون راضی هستیم به این شرایط یا شایدم میترسیم از عوض کردنش
اگر بخوایم دنبال مقصر باشیم مقصر اصلی خود زنان جامعه هستند

آخرین ویرایش:

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.
من کلا با بودن ِ همچین روزی مخالفم.
روند تغییر باید تدریجی باشه. هرچقدرم دخترای موفق بیان تو این روز سخنرانی کنن، هرچقد بخوان کلیشه ها رو از بین ببرن نمیشه واقعا. چیزی که چندین سال تو مغز زنان جامعه نهادینه شده با یه روز از بین نمیره.
تازه فرض کنیم [فرض محال!!] همچین کاری بخوان بکنن، چون خیلی یهویی میشه ، اکثرن ازش استقبال نمیکنن، یا اینکه همون لحظه جوگیر میشن و بعد فراموش میکنن. فایده ی چندانی نداره به نظرم :-?
دلایل دیگه رو هم اینجا گفتم.

++ بیاین انقد نگیم مقصر اصلی زن ها هستن. مردان هم تقصیر دارن ولی ما دنبال مقصر نمیگردیم، میخوایم خودمون رو، چه مرد چه زن اصلاح کنیم.

آخرین ویرایش:

Sophie Amundsen

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پشت هیچستان!
روند تغییر باید تدریجی باشه. هرچقدرم دخترای موفق بیان تو این روز سخنرانی کنن، هرچقد بخوان کلیشه ها رو از بین ببرن نمیشه واقعا. چیزی که چندین سال تو مغز زنان جامعه نهادینه شده با یه روز از بین نمیره.
تازه فرض کنیم [فرض محال!!] همچین کاری بخوان بکنن، چون خیلی یهویی میشه ، اکثرن ازش استقبال نمیکنن، یا اینکه همون لحظه جوگیر میشن و بعد فراموش میکنن. فایده ی چندانی نداره به نظرم :-?
قرار نیست که همه چی یه روزه اتفاق بیوفته :‌))
قرار اون روز مثل یه جرقه باشه تا فراموش نشه کارایی که قراره انجام بشه!
وگرنه همه میدونن که یه شبه!روزه! اتفاق خاصی نمیوفته!!
نهایتش اینه که سال بعد اون روز بیان بگن تو یه سالی که گذشت ما چیکار کردیم و چه اتفاقاتی افتاده که به نفع دخترا باشه!

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.
قرار نیست که همه چی یه روزه اتفاق بیوفته :‌))
قرار اون روز مثل یه جرقه باشه تا فراموش نشه کارایی که قراره انجام بشه!
وگرنه همه میدونن که یه شبه!روزه! اتفاق خاصی نمیوفته!!
نهایتش اینه که سال بعد اون روز بیان بگن تو یه سالی که گذشت ما چیکار کردیم و چه اتفاقاتی افتاده که به نفع دخترا باشه!

خب اونجوری به چشم نمیاد که. مگه اینکه مثلا بیان به این مناسبت یه موسسه ای، سایتی، کارگاهی چیزی بزنن که فعالیت‌هاش ادامه‌دار باشه. :-?

آخرین ویرایش:

YasinMahdizadeh

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه هنر اصفهان
رشته دانشگاه
معماری
تلگرام
اگه بخوایم این قدر دقیق نگاه بکنیم، خیلی از ( شاید هم تمام ) روزها و مناسبت ها رو باید دور بریزیم.
حالا اومدیم و فهمیدیم که آقا روز دختر خوب هست و یا خوب نیست، اصلا روز دختر رو حذف کردیم، آیا چیزی عوض میشه؟
مسئله یه جای دیگه و یه چیز دیگه است، این یه نامگذاریه که می تونه باشه و یا می تونه نباشه، همین و بس.

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
مقاله ای که هستی خانوم گذاشتن،نوشته که این روز،برای "دختر" نه به معنای "دختر بچه" بلکه "فرد مونث باکرست" که ناشی از دیدی سکسیستیه و...
خب این انتقاد موجهیه اما موضوع اینجاست که گرینبان گیرش دولته نه مردم تبریک گو و از همه جا بیخبر!چون این معنا و دیدگاه بین مردم معمولی وجود نداره.وقتی میگن "روز دختر مبارک" منظورشون از "دختر"،همون دختر بچه یا نوجوون و جوونه نه باکره 40 ساله! در واقع من خودم امروز اولین بارم بود قضیه این روز رو فهمیدم! رواج این روز،هیچ کمکی به رواج مردسالاری نکرده چون قضیه این روز کلا یجور دیگه جا افتاده.
درباره اینکه در این روز اتفاق خاصی برای وضع زنان نیفتاده؛بله همینطوره ولی توقع درست شدن مشکلی اینقد ریشه دار فقط از یک روز تو تقویم،کار مسخره ایه! روز دختر صرفا روزیه که "بین مردم" بصورت تبریک گفتن به دختران کم سن جا افتاده نه درست کردن وضعیت حقوق زنان. این روز هم مثل تمامی رسم ها و جشنای دیگه،درای کلیشه های احمقانه خاص خودشه که کاملنم طبیعین.
و درباره مقصر بودن مردان،بله بی شک همینطوره ولی همونطور که مهراد هم گفتن،زنان هم بی تقصیر محض نیستن! زنان در همه جای دنیا،اونقد توجهی به جنبشهای فمینیستی و موضوعات مرتبط با اون ندارن بلکه بخاطر فرهنگ غلط،کل زندگیشونو در ارایش و دوست پسر خلاصه کردن و اینجوری ساکت میشن و هیچ توجهی به مسائل بیرون ندارن! به همین خاطر هم،نباید از بقیه مردان توقع کاسه از اش داغتر شدن داشته باشن.مردها حتی از لحاظ اخلاقی هم موظفن زنان رو در بدست اوردن حقوق برابر یاری بدن،ولی قرار نیست وقتی طرف خودش تلاش خاصی نمیکنه،بقیه سینه چاکان اون هدف بشن! مثلا رواج پیدا کردن این کمپین،خودش دلیل خوبیه:
https://fa.wikipedia.org/wiki/زنان_ضد_فمینیسم
متاسفانه افراد زیادی از دل ری خواننده تا این رند فیلسوف،چنین عقیده ای دارن و بقیه هم ازشون الگو میگیرن:
https://fa.wikipedia.org/wiki/رده:زنان_مخالف_فمنیسم

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
به نظر من "نه به روز دختر" تاپیک چیپی هست
بهتره که بیایم در مورد قیام برای ایجاد اعتدال و توازن میان حقوق زنان و مردان صحبت کنیم. یا تلاش در جهت افزایش اقتدار زنان.
چون روز دختر یکی از نماد های جامعه ی ماست.مثل عید فلان. جزو لایه های سطحی جهان اجتماعی هست.
نظر @hastikhanoom?

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.
بهتره که بیایم در مورد قیام برای ایجاد اعتدال و توازن میان حقوق زنان و مردان صحبت کنیم. یا تلاش در جهت افزایش اقتدار زنان.
چون روز دختر یکی از نماد های جامعه ی ماست.مثل عید فلان. جزو لایه های سطحی جهان اجتماعی هست.

لایه های سطحی جهان اجتماعی؟ ببخشید من جامعه‌شناسیم خوب نیست میشه این قسمت رو توضیح بدین؟ ((:

و خب چیزی که هست اینه که قیام واقعا فایده ای نداره، انقد به حرکتای بزرگ فکر نکنین، همه چی از تک تک آدم ها شروع می شه.
اعتدال و توازن کلمه های قشنگی ان ولی فردا برید تو خیابون تظاهرات کنید ببینید کی حقتونو میده. بعد اقتدار چی میگه این وسط؟ شما دنبال اقتدارید بالاخره یا تعادل و توازن؟

مثل عید فلان؟؟ عید فلان دقیقا چه جور عیدیه؟ عیدای مذهبی؟ مثلا عید فطر؟ اون که عید اخر ماه رمضان ه. عید نوروز؟ اون که از هزارسال پیش بوده و مال شروع سال ه. عید غدیر؟ اونم عید مذهبیه و انتخاب امام مسلمونا و اینا. کجاش شبیه این روز دختره؟
قبل از انقلاب، مثل جاهای دیگه دنیا 8 مارس روز جهانی زن بود. اونم نه روز کادودادن و پیامای مسخره ست، روز زن های مقاومی که واسه حقشون قیام کردن. ولی بعدش روز ولادت حضرت فاطمه رو به عنوان روز زن و مادر!!! تصویب کردن. این روز دختر رو هم فکرمیکنم سال 1386 تصویبش کردن :-? ولی اگه همون روز جهانی رو بهش توجه کنیم چه اشکالی داره؟ اونم نه روز مادر یا فقط اونایی که ازدواج کردن، روز زن، به عنوان یه جنسیت. و تو این روز بیایم زن‌های قوی رو معرفی کنیم، کتاب و فیلم‌هایی که راجع بهشون ساختن، حداقل یه‌کاری کنیم دخترا نیان موقع تبریک به هم بگن پاستیل‌صورتی و ناموس داداش و این‌‌چیزا. :/

آخرین ویرایش:

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
لایه های سطحی جهان اجتماعی؟ ببخشید من جامعه‌شناسیم خوب نیست میشه این قسمت رو توضیح بدین؟ ((:

و خب چیزی که هست اینه که قیام واقعا فایده ای نداره، انقد به حرکتای بزرگ فکر نکنین، همه چی از تک تک آدم ها شروع می شه.
اعتدال و توازن کلمه های قشنگی ان ولی فردا برید تو خیابون تظاهرات کنید ببینید کی حقتونو میده. بعد اقتدار چی میگه این وسط؟ شما دنبال اقتدارید بالاخره یا تعادل و توازن؟

مثل عید فلان؟؟ عید فلان دقیقا چه جور عیدیه؟ عیدای مذهبی؟ مثلا عید فطر؟ اون که عید اخر ماه رمضان ه. عید نوروز؟ اون که از هزارسال پیش بوده و مال شروع سال ه. عید غدیر؟ اونم عید مذهبیه و انتخاب امام مسلمونا و اینا. کجاش شبیه این روز دختره؟
قبل از انقلاب، مثل جاهای دیگه دنیا 8 مارس روز جهانی زن بود. اونم نه روز کادودادن و پیامای مسخره ست، روز زن های مقاومی که واسه حقشون قیام کردن. ولی بعدش روز ولادت حضرت فاطمه رو به عنوان روز زن و مادر!!! تصویب کردن. این روز دختر رو هم فکرمیکنم سال 1386 تصویبش کردن :-? ولی اگه همون روز جهانی رو بهش توجه کنیم چه اشکالی داره؟ اونم نه روز مادر یا فقط اونایی که ازدواج کردن، روز زن، به عنوان یه جنسیت. و تو این روز بیایم زن‌های قوی رو معرفی کنیم، کتاب و فیلم‌هایی که راجع بهشون ساختن، حداقل یه‌کاری کنیم دخترا نیان موقع تبریک به هم بگن پاستیل‌صورتی و ناموس داداش و این‌‌چیزا. :/

لایه های سطحی جهان اجتماعی، لایه هایی هستن که تغییرات فراوانی رو شامل میشن و تغییر در آنها در بیشتر مواقع و در زمان هایی که منجر به تغییر در لایه های عمیق اجتماعی نشن، اصل نظام اجتماعی رو تغییر نمیده.برای مثال اعیاد،زبان مادری، مناسبت ها...
بنابراین اگر ما در پی ایجاد یک تغییر هستیم باید روی لایه های عمیق اجتماعی( که شامل :ایدئولوژی ها،آرمان ها، ارزش ها و... ی یه جامعه میشه) زوم کنیم.به عنوان مثال زمان رهایی اروپا از قرون وسطی مصادف با زمانی بود که به مبانی اعتقادی خودشون شک کردن.یا مثلا انقلاب صنعتی زمانی شروع شد که در مبانی نظری و عملی علوم تردید شد.

بله، موافقم. تغییر رو باید از تک تک آدم ها شروع کرد.اما از کجا باید شروع کرد؟ مسائل مهم و اثرگذار و نتیجه بخش قطعا.

گفتین تظاهرات. به نظرم تظاهرات مشکلی رو برای مسائل اینچنینی حل نمیکنه. میدونین چرا؟چون تغییرات اجتماعی یک شبه اتفاق نمی افتن و نیازه که وقت صرف بشه براش،درونی بشن ارزش های مورد نظر و...مثلا ایده ی چهارشنبه های سفید تظاهرات نیست.یه گردهمایی برای تغییر در مشی نظارت بر زنان هست.

بله، فکر خوبیه.معرفی کردن زنان موفق و تاثیرگذار به جامعه. ای کاش میتونستیم تو نشریه ی سمپادیا این کار رو انجام بدیم.

در مورد توازن و اقتدار.منظور از توازن، توازن بین حقوق زن و حقوق مرد هست. اقتدار رو با سیطره اشتباه نگیرید.منظورم از اقتدار افزایش دایره ی اختیارات زن در مسائلی مانند رفتن به خارج از کشور بدون نیاز به داشتن همسر،تصویب یک سری قوانین در جهت زندگی راحت تر یک زن،... هست.بنابراین میتونیم بگیم به "رسمیت" شناخته شدن نقش زن.

آخرین ویرایش:

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
الف) برای من اصلا اهمیتی نداره که حاکمیت یک روز رو در تقویم به نام روز گحصهثلمن ثبت کرده، همین که همین نام گذاری باعث میشه بخشی از مردم یک روز به گحصهثلمن فکر کنن و هزار سوال و جواب رو در موردش بررسی کن خوبه.

ب) در باب روز دختر، روزی که بیشتر باکره بودن مد نظره تا دختر بودن بحث بسیار است:
اول این که اگر برای باکرگی اررزش قاعلیم و این روز رو برای قدردانی از دختران باکره گرامی میداریم، چرا روز دختر نام گذاشتیم؟ فقط باکرگی دختران ارزش محسوب میشه و برای جنس مذکر این مساله مهم نیست؟ این نادیده گرفتن اهمیت باکرگی برای مردان، چیزیه که اجازه نمیده این قدردانی ها در جامعه تاثیر مثبتی داشته باشه( با فرض با ارزش بودن باکرگی منظورمه) و فقط ادا و رفتار دل خوش کنک برای رفع مسیولیته.
دوم اینه که چرا اصلا باکرگی باید ارزش محسوب شه؟ پیامد های ارزش گذاری برای باکرگی چیه؟ آیا با ارزش شدن باکرگی، پاکدامنی و حیا رو در جامعه افزایش میده؟ چیزی که تا الان شاهدش بودیم که خلاف این بود. ارزشمندی باکرگی نه تنها جلوی سکس قبل از ازدواج رو نگرفت، نه تنها حیا و عفت رو به جامعه برنگردوند که دروغ و فریب رو هم ترویج داد. اعتماد هارو هم شکست تا جایی که دیگه به دستمال خونی راضی نمیشن و باید از پزشکی قانون گواهی بگیرن. اینا به جهنم، ارزشمندی باکرگی باعث شد زن مطلقه، مطلقه بمونه، زن بیوه، بیوه بمونه، حتی اگه عفیف و با حیا باشه... ینی عفت و حیایی که ارزش واقعی بود به حاشیه رفته و یک پرده خونی ارزشمند شده.

مخلص کلام این که تو جامعه ای که عفت و حیا فقط برای زن ها ارزش محسوب شه، نه اخلاقی میمونه، نه عفتی و نه حیایی. جامعه ای پر از دروغ و فریب و راه در رو هایی داریم برای وانمود کردن به حیا.

آخرین ویرایش:

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام
تدریجی بودنش رو موافقم و مسلما باید تدریجی باشه. اما این روند تدریجی رو باید من و شما ایجاد کنیم. وگرنه که تا ابدالآباد همینه.
این کارهای فرهنگی و سخنرانی ها باید باشه تا کم کم این مشکلات درست بشه.

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
✍️ آرزو درویش / دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی وفعال حقوق زنان

باز هم طبق روال سال های اخیر با فرا رسیدن روز موسوم به "روز دختر" شاهد سیل عظیمی از پیام های تبریک در شبکه های مجازی هستیم که دختران جوان را مورد خطاب قرار می دهند (بعضاً با القاب سخیفی مانند روز ناموس داداش ها! هووی مامان ها!و...)

نفس عمل نام گذاری یک روز برای طبقه یا جنس خاصی نکوهیده نیست و می تواند مزایایی هم در بر داشته باشد، همچون نام گذاری هشت مارس (روز جهانی زن) و یا یک مه (روز جهانی کارگر) که موجب اتحاد بیشتر میان طبقات نامبرده و مرور دستاوردها و تلاش برای زدودن کاستی ها و نابرابری ها می شود.

در دنیای اسلام روز ولادت "فاطمه" را به عنوان "روز زن" تعیین کرده اند. ابهام زمانی ایجاد می شود که با وجود تعیین این روز به عنوان روز زن،روز دیگری را به بهانه ی ولادت "معصومه" ، "روز دختر" نام می نهند، پس دلیل نام گذاری دو روز مجزا برای یک جنس یکسان تحت عنوان روز زن و روز دختر چیست؟ بدیهی است که این سؤال تنها به یک پاسخ می انجامد: افسانه ای به نام "پرده ی بکارت".

خوانش نیات نهفته در پس نام گذاری چنین روزی ساده است: تقویت نظام مرد سالار،کالا انگاری زنان،تشدید تقسیم بندی دوگانه و کاذب زن و دختر،سلب حق زن بر بدن اش،تحقیر و سرکوب زنان مجرد فاقد بکارت.

در این صورت، چرا باید (حداقل همجنسان خود را می گویم) با دبدبه و کبکبه این روز را به یکدیگر تبریک بگوییم؟ آیا معنای چنین تبریکی جز این است که اصولاً معیار سنجش شخصیت و ارزش یک زن تکه ای گوشت مستتر در واژن اوست و زن وسیله ای نیست جز برای تمتع جنسی؟ آیا معنای چنین تبریکی مهر تایید زدن بر تفکرات پوسیده ای نیست که طبق آن زن باید از هر گونه عمل جنسی که پایه ای ترین حق هر جنبنده ای است خود را منع کند و منتظر باشد تا روزی مانند یک کالای سالم به دست صاحب اش برسد؟ آیا با به رسمیت شناختن و تبریک این روز ،زنان تحصیل کرده ای را که به هر دلیل روش ازدواج را به عنوان روش زندگی خویش برنمی گزینند و قاعدتأ روابط شان خارج از روابط ازدواج قرار می گیرد،سرکوب نمی کنیم؟ آیا نام گذاری چنین روزی پیامی جز این دارد که اصولاً زنان حقی بر بدن خویش ندارند؟

البته که برای مخاطب اهل تفکر و ادب روشن است که طرح چنین موضوعی به معنای دعوت به بی بند و باری جنسی نیست و از طرفی این نوشتار حفظ بکارت را برابر با عقب ماندگی فکری نمی داند،اما مسئله ی مهم تأکید بر حق زن بر بدن خویش است.اصولاً هر زنی مالک بدن خویش است و می تواند پس از کسب آگاهی، تصمیم به ورود و یا عدم ورود به رابطه ی جنسی را بگیرد و خود دست به انتخاب بزند، تمام سخن این نوشتار همین "آگاهی" و "انتخاب" است، و نام گذاری روزهای مجزایی به روز زن و دختر چیزی جز مصداق اهانت به حق انتخاب زنان و در واقع محکم تر کردن یوغ بردگی بر گلوی جنس زن نیست...
امید که با عدم تبریک این روز، انتخاب زنان را در زمینه ی مسائل خصوصی و جنسی خود به رسمیت بشناسیم.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
✍️آذین نادری فعال حقوق زنان

چند سالی است که روزی با مناسبت مذهبی به نام "روز دختر" نام گذاری شده است. اغلب مردم هم آن را پذیرفته، به هم تبریک می گویند و به رسمیتش می شناسند. برای من اما هیچ گاه این روز خوشایند نبوده است.

این روز برای من چنان مصداق های دیگر جامعه ی مرد سالار است. جامعه ای که حتا تا چنین مساله ای خصوصی پیش می رود و این امر را چنان عنوان می کند که نه تنها سوژه ای برای دوباره به زیر سوال رفتن زنان، که در تکریم آن هاست.مصداق های این امر را در جوک های فراوانی که در حوالی این روز انتشار پیدا میکنند می توان یافت.

از طرفی در مقابل چنین روزی، هیچ روزی به نام "روز پسر" نام گذاری نشده است. گویی پسران و مردان هیچ شباهتی در مقابل دوگانه ی دختر/زن ندارند. زیرا این جنس مونث است که مورد واکاوی می تواند قرار گیرد تا قضاوت شود که او دختر است یا زن. این جنس مونث است که همیشه مورد سوال قرار می گیرد، که به پزشک قانونی برده می شود اما مردان به دور از تمام این ها تنها نظاره گر و اعمال کننده هستند. آن ها "مرد" هستند، آن ها "می توانند" و می کنند هر آن چه که دلخواهشان باشد را.

در همین جامعه ای که دم از بزرگ داشت مقام دختر می زند است که سهمیه های تحصیلی، استخدامی، حقوقی و هزاران چیز دیگر مصداق های عینی تبعیض جنسیتی هستند. همین جامعه ای که زنان را همچون وسیله ای برای فرزند آوری می بیند که هر گاه شوهر از این دستگاه خسته شد می تواند دیگری را اختیار کند اما زنان همیشه در پس مطبخ و حجله می مانند،در پس دوگانه ی زن/دختر، در پس تمامی القاب جنسیتی که گاه خود کامل آن ها را پذیرفته و درونی کرده اند.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
ای وااای من :-"
قصد زدن تاپیک چیپ نداشتم واقعا،ولی یه کمپین بود که به نظرم اومد بد نیست اینجا هم درباره ش بحث و بررسی بشه.
درباره ی موضوعاتی که گفتی تو انجمن جامعه شناسی باید درباره شون بحث بشه البته، و پیشنهاد های خوبیم هستن حتما : )
مرسی به هر حال

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
ای وااای من :-"
قصد زدن تاپیک چیپ نداشتم واقعا،ولی یه کمپین بود که به نظرم اومد بد نیست اینجا هم درباره ش بحث و بررسی بشه.
درباره ی موضوعاتی که گفتی تو انجمن جامعه شناسی باید درباره شون بحث بشه البته، و پیشنهاد های خوبیم هستن حتما : )
مرسی به هر حال
از کمپین گذشته..این موضوع خیلی مهم شده....و واقعا هم مهمه:/ هر کانال جامعه شناسی ک میشناختم دربارش نوشتن..
اکثر پستای اینستا هم ک تبریک گفته بودن اخرش کاربه دعوا کشیده شده بود:-"

• لایک
امتیازات: fteh

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
اولش میخواستم بنویسم مسخره و بی ارزش که شد چیپ!

ولی خداییش مانور روی مسائلی باید باشه که گفتم. یعنی ریشه ای کار بشه.
اینجوری که در مورد روز دختر باشه خیلی دووم نمیاره کار.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
ولی خداییش مانور روی مسائلی باید باشه که گفتم. یعنی ریشه ای کار بشه.
اینجوری که در مورد روز دختر باشه خیلی دووم نمیاره کار.
منظورتون از دوام چیه؟ به نظر من بی ارزش نیست،البته به ارزشش فکر نکردم،صرفا جزئی از یه مسئله ی بزرگتره،که جلوی بحث درباره ی چیزای دیگه رو هم نمی گیره

• لایک

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
منظورتون از دوام چیه؟ به نظر من بی ارزش نیست،البته به ارزشش فکر نکردم،صرفا جزئی از یه مسئله ی بزرگتره،که جلوی بحث درباره ی چیزای دیگه رو هم نمی گیره

البته که از نظر من هم بی ارزش نیست و خودم هم دخترم!درست فرمودید.جزیی از یک مسئله ی کوچیکتر هست و پرداخت به فرعیات هست.باید اصل رو هدف قرار داد.مشکل ما حق و حقوق هست درست؟
در راه اون می‌جنگیم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
البته که از نظر من هم بی ارزش نیست و خودم هم دخترم!درست فرمودید.جزیی از یک مسئله ی کوچیکتر هست و پرداخت به فرعیات هست.باید اصل رو هدف قرار داد.مشکل ما حق و حقوق هست درست؟
در راه اون می‌جنگیم
فرعیات نمی دونم... مثل این نیست که درباره ی مدلای مانتو صحبت کنیم و بعد بگیم این پرداخت به فرعیاته،راجع به حجاب بحث کنیم؟
به هر حال اگر می دونین پرداختن به فرعیاته،اونطور که مد نظرتونه تاپیکش رو بزنید،اونجا بحث بشه

• لایک
بالا