• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

"نه" به روز "دختر"

Orelia

شب‌گرد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
100
واکنش های جدید به موضوع تاپیک رو خوندم و سوال شد که به نظرتون اگر یکی از موارد که باعث نامگذاری این روز به نام روز دختر شده ارزش دونستن بکارت نیست پس چرا روز تولد یه بانوی 28 ساله ای که ازدواج نکرده بوده؟
درسته + در اون صورت، فرقش با روز زن چیه؟

uwu

ســحر
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401

Orelia

شب‌گرد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
100
  • در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران در عصر حاضر روز تولد فاطمه زهرا در ۲۰ جمادی‌الثانی به عنوان روز زن و همچنین روز مادر گرامی داشته می‌شود.*
آره ولی منظورم اینه که هدف وقتی بزرگداشت مقام و منزلت زن هست، لزومی نداره یه روز به اسم زن، یه روز به اسم دختر باشه. هر چند وجود روز مادر به نظرم منطقیه: یعنی اگر قراره تفاوتی هم قائل بشیم، روز مادر با مسمی‌تر از روز زن هست.

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی
البته در کنارش باید توجه داشته باشید که مثلاً سازمان ملل هم یه روزی به نام " Girl child" داره که با هدف ایجاد آگاهی درمورد مسائلی که دختران در سراسر جهان باهاش رو به رو هستن نامگذاری شده. مسائلی مثل کودک همسری، خشونت های جنسی، محرومیت از آموزش و... و هدفش کاهش این مسائله که چنین سیاستی رو در نامگذاری روز دختر در ایران نمیبینیم.

Niam

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
البته در کنارش باید توجه داشته باشید که مثلاً سازمان ملل هم یه روزی به نام " Girl child" داره که با هدف ایجاد آگاهی درمورد مسائلی که دختران در سراسر جهان باهاش رو به رو هستن نامگذاری شده. مسائلی مثل کودک همسری، خشونت های جنسی، محرومیت از آموزش و... و هدفش کاهش این مسائله که چنین سیاستی رو در نامگذاری روز دختر در ایران نمیبینیم.
قطعا تعبیه‌اش در فرهنگ ایرانی-اسلامی به این منظور نبوده :))

uwu

ســحر
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
نامگذاری یه روز در تقویم برای توجه جامعه و ایجاد آگاهی خیلیم امر پسندیده‌ایه..مثلا روز جهانی معلولین؛روشندلان؛۸ مارس که روز جهانی زن هست و روزایی که برای آگاهی رسانی در مورد سرطان ها و بیماری های دیگه‌است.الان ماه ژوئنه ماه افتخار برای خانواده lgbtq+
شما نمیای اینارو تبریک بگی! میای توجه کنی،اطلاعات کسب کنی..یه تلنگری باشه که فکر کنی! حتی شده یه روز در سال به این فکر کنی که چه مشکلاتی میتونن داشته باشن؛ همدلی کنی باهاشون و سعی کنی درکشون کنی.

شما مختارید که این روز رو جشن بگیرید،کیک بخرید،کادو بگیرید برای هم،یه مناسبت برای شادی... خیلیم خوب! ضرری هم برای من نداره (:
ولی نگید این روز برای بزرگداشت دختران(!) نامگذاری شده.بزرگداشت دختران با "روز هووی مامانا مبارککککک"و
"عزیزم امروز روز توست، امیدوارم از لحظه لحظه زندگی‌ات لذت ببری
و به تمام خواسته‌های زندگی‌ات برسی
و در آینده‌ای نه چندان دور
پارک دوبل رو هم یاد بگیری"
اتفاق نمیفته!

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
نامگذاری یه روز در تقویم برای توجه جامعه و ایجاد آگاهی خیلیم امر پسندیده‌ایه..مثلا روز جهانی معلولین؛روشندلان؛۸ مارس که روز جهانی زن هست و روزایی که برای آگاهی رسانی در مورد سرطان ها و بیماری های دیگه‌است.الان ماه ژوئنه ماه افتخار برای خانواده lgbtq+
شما نمیای اینارو تبریک بگی! میای توجه کنی،اطلاعات کسب کنی..یه تلنگری باشه که فکر کنی! حتی شده یه روز در سال به این فکر کنی که چه مشکلاتی میتونن داشته باشن؛ همدلی کنی باهاشون و سعی کنی درکشون کنی.
دقیقاً قصدم این بود که تفاوت این دوتا یه مقداری برای اون عزیزانی که بدون هیچ گونه سوالی یه مناسبتو میپذیرن، جشنش میگیرن و بابتش خوشحالن! برجسته تر شه.

karen.m

گادفادرِ کنکورِ ایران
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1397
اینستاگرام
این دقیقا همون کاریه ک خیلی از آدما دارن سعی میکنن انجام بدن دیگه:)
مثلا همین روز های گذشته آدمای زیادی راجب خونواده lgbtq+ حرف زدن، تجربه هاشونو ب اشتراک گذاشتن، و جامعه داره سعی می‌کنه بیشتر و بیشتر درکشون کنه ب مرور زمان

ولی نگید این روز برای بزرگداشت دختران(!) نامگذاری شده.بزرگداشت دختران با "روز هووی مامانا مبارککککک"و
"عزیزم امروز روز توست، امیدوارم از لحظه لحظه زندگی‌ات لذت ببری
و به تمام خواسته‌های زندگی‌ات برسی
و در آینده‌ای نه چندان دور
پارک دوبل رو هم یاد بگیری"
اتفاق نمیفته!
فک کنم درک میکنم چی میگی،
شخصا روز دختر ب من آگاهی خاصی نداد یا شایدم تو فید من اتفاق خاصی نیوفتاد،
منتها فک میکنم رسانه ها و اکتیویست‌ها وتو اولویت بعدی خودِ دخترها باید سرگروه جریان آگاهی دادن باشن ک نهایتا جامعه همراه بشه

دقیقاً قصدم این بود که تفاوت این دوتا یه مقداری برای اون عزیزانی که بدون هیچ گونه سوالی یه مناسبتو میپذیرن، جشنش میگیرن و بابتش خوشحالن! برجسته تر شه.
راستش نمیدونم اون «عزیزانی» ک گفتی منو هم شامل میشه یا نه:)‌)
تمرکز من بیشتر روی این بود باید این مناسبتها رو نپذیرفت، چون ب «جنسیت» مربوطن؟ یا باید نپذیرفت ب ی دلیل دیگه ای؟ :)

راجب اینکه چرا روز دختر باید تو این تاریخ باشه نظری ندارم،
روی اینکه این روز باید وجود داشته باشه یا نه بحث میکنم:)‌)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
راستش نمیدونم اون «عزیزانی» ک گفتی منو هم شامل میشه یا نه:)‌)
تمرکز من بیشتر روی این بود باید این مناسبتها رو نپذیرفت، چون ب «جنسیت» مربوطن؟ یا باید نپذیرفت ب ی دلیل دیگه ای؟ :)
[/SPOILER]
نه نمیشه ((:
درمورد سوالت هم ببین یه جایی یه ظلم سیستماتیک به یک گروهی میشه حالا باید واسه رفع اون قدم برداشت یکی از مواردی که معمولا انجام میشه نامگذاری یه روزی برای اون مورده.
هر روزی لزوماً گرامیداشت نیست یا قرار نیست مبارک باشه؛ بعضی روزا برای اینن که توجه آدم ها رو جلب کنن و یه فضایی برای گفتگو و آگاهی بخشی ایجاد کنن (مثلاً در رابطه با روز جهانی دختر یا روز جهانی زن یا روز نابینا ما قرار نیست تو اون روزا چیزی رو گرامی بداریم.) که خب به نظرم میاد باید از چنین نامگذاری هایی استقبال کرد و اگر هیچ کاری نمیکنیم برای آگاهی خودمون تو اون روز یه کاری کنیم؛ اما مناسبت هایی که هیچ توجیه عقلانی انسانی ای ندارن به نظرم نکوهیده ان مثلاً روز دختری که الان تو کشور شاهدش هستیم.

پ.ن: امیدوارم این بار دیگه منظورم رو بد بیان نکرده باشم. :-"

Americium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همته
سال فارغ التحصیلی
1357
بعضی روزا برای اینن که توجه آدم ها رو جلب کنن و یه فضایی برای گفتگو و آگاهی بخشی ایجاد کنن (مثلاً در رابطه با روز جهانی دختر یا روز جهانی زن یا روز نابینا ما قرار نیست تو اون روزا چیزی رو گرامی بداریم.)
خب ایا واقعا لازمه این کار رو با نام گذاری یک روز و ایجاد مناسبت در تقویم انجام بدن؟
اون هم درصورتی که میشه با پخش برنامه های خاص و علمی از طریق رسانه ملی به بررسی اون مشکلات پرداخت؟
من شخصا،توی روز دختر(نه صرفا این روز،بلکه بقیه مناسبت ها هم)هیچ برنامه مفیدی ندیدم غیر از نورافشانی و پخش موزیک های دینی و تصاویر رنگی از صداسیمای جهموری اسلامی.
واکنش های جدید به موضوع تاپیک رو خوندم و سوال شد که به نظرتون اگر یکی از موارد که باعث نامگذاری این روز به نام روز دختر شده ارزش دونستن بکارت نیست پس چرا روز تولد یه بانوی 28 ساله ای که ازدواج نکرده بوده؟
شاید وجود و علت وجود روز دختر،از نگاه یک فردی که در اروپا یا امریکایی شمالی زندگی میکنه(ناحیه ای که بکارت اهمیت کمتری درش داشته باشه به نسبت ایران) اگاهی بخشی مشکلات باشه ولی در ایران(با توجه به اهمیت بکارت و ازدواج رسمی) منظور اون بکارت هست و ته مایه دیگه ای نداره این نامگذاری(روز فردی که بکارت نداره جداس)،و به نظرم هرچیزی هم که به جز این داره اضافه میشه توسط یک سری گروه ها از جامعه است که میخوان به این درخت شاخ و برگ بدن تا علت اصلی نامگذاری این روز،در ایران،پشت این چیز های قشنگ کمی پنهان بشه.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
خب ایا واقعا لازمه این کار رو با نام گذاری یک روز و ایجاد مناسبت در تقویم انجام بدن؟
اون هم درصورتی که میشه با پخش برنامه های خاص و علمی از طریق رسانه ملی به بررسی اون مشکلات پرداخت؟
من شخصا،توی روز دختر(نه صرفا این روز،بلکه بقیه مناسبت ها هم)هیچ برنامه مفیدی ندیدم غیر از نورافشانی و پخش موزیک های دینی و تصاویر رنگی از صداسیمای جهموری اسلامی.

شاید وجود و علت وجود روز دختر،از نگاه یک فردی که در اروپا یا امریکایی شمالی زندگی میکنه(ناحیه ای که بکارت اهمیت کمتری درش داشته باشه به نسبت ایران) اگاهی بخشی مشکلات باشه ولی در ایران(با توجه به اهمیت بکارت و ازدواج رسمی) منظور اون بکارت هست و ته مایه دیگه ای نداره این نامگذاری(روز فردی که بکارت نداره جداس)،و به نظرم هرچیزی هم که به جز این داره اضافه میشه توسط یک سری گروه ها از جامعه است که میخوان به این درخت شاخ و برگ بدن تا علت اصلی نامگذاری این روز،در ایران،پشت این چیز های قشنگ کمی پنهان بشه.
بابا دیگه واضحاً گفتم که اینی که تو ایران هست اون اهداف رو نداره و تو لیگ متفاتیه که، متوجه نمیشم الآن ایرادت به کجای چیزیه که نوشتم؟!

و اینکه اصلاً این دو روز (روز دختر در ایران-و روز جهانی girl child") تاریخ های متفاوتی دارن.
مطرح شدن روز جهانی هم به خاطر این بود که این سوال در تاپیک مطرح شده بودن اصلاً نیازه روزی مرتبط با جنسیت داشته باشیم که گفتم چرا با این اهداف به نظر لازم میاد.

Gourmet

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
اين كه شما ارزششو در بكارت تعيين مى كنيد ديد كوته بينانه شماست.ارزش ها چيزى فراتر از بكارت و امثالهم هستند.
نمیدونم چرا باید از چنین روز هایی چنین ارزش هایی رو تفسیر کرد.این روز ها صرفا برای یاداوری ارزش های یک قشر یا گروه از جامعه هستن.و واقعا این همه بحث حول این ایام بی معنیه.

merfan x1

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
اونایی که میگن بدلیل ارزش گذاشتن واس بکارت (فقط) توی دختر هاست روز مرد میشه به ما پسرا تبریک بگویند.
اگر نمیدهید چرت نفرمایید.:rolleyes:

منظور من از بکارت virgin بودنه.

maleck :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
الف) برای من اصلا اهمیتی نداره که حاکمیت یک روز رو در تقویم به نام روز گحصهثلمن ثبت کرده، همین که همین نام گذاری باعث میشه بخشی از مردم یک روز به گحصهثلمن فکر کنن و هزار سوال و جواب رو در موردش بررسی کن خوبه.

ب) در باب روز دختر، روزی که بیشتر باکره بودن مد نظره تا دختر بودن بحث بسیار است:
اول این که اگر برای باکرگی اررزش قاعلیم و این روز رو برای قدردانی از دختران باکره گرامی میداریم، چرا روز دختر نام گذاشتیم؟ فقط باکرگی دختران ارزش محسوب میشه و برای جنس مذکر این مساله مهم نیست؟ این نادیده گرفتن اهمیت باکرگی برای مردان، چیزیه که اجازه نمیده این قدردانی ها در جامعه تاثیر مثبتی داشته باشه( با فرض با ارزش بودن باکرگی منظورمه) و فقط ادا و رفتار دل خوش کنک برای رفع مسیولیته.
دوم اینه که چرا اصلا باکرگی باید ارزش محسوب شه؟ پیامد های ارزش گذاری برای باکرگی چیه؟ آیا با ارزش شدن باکرگی، پاکدامنی و حیا رو در جامعه افزایش میده؟ چیزی که تا الان شاهدش بودیم که خلاف این بود. ارزشمندی باکرگی نه تنها جلوی سکس قبل از ازدواج رو نگرفت، نه تنها حیا و عفت رو به جامعه برنگردوند که دروغ و فریب رو هم ترویج داد. اعتماد هارو هم شکست تا جایی که دیگه به دستمال خونی راضی نمیشن و باید از پزشکی قانون گواهی بگیرن. اینا به جهنم، ارزشمندی باکرگی باعث شد زن مطلقه، مطلقه بمونه، زن بیوه، بیوه بمونه، حتی اگه عفیف و با حیا باشه... ینی عفت و حیایی که ارزش واقعی بود به حاشیه رفته و یک پرده خونی ارزشمند شده.

مخلص کلام این که تو جامعه ای که عفت و حیا فقط برای زن ها ارزش محسوب شه، نه اخلاقی میمونه، نه عفتی و نه حیایی. جامعه ای پر از دروغ و فریب و راه در رو هایی داریم برای وانمود کردن به حیا.
چقدر ابله بودم.

بالا