• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا سیگار؟

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
چرا سیگار نه؟
ببین درسته کلیییی مضرات داره ولی آیا کسی می پرسه چرا فرد سیگاری شد؟
هیچ میدونی الان در این جامعه کلیییی عوامل هست که میتونه یه فرد رو سوق بده به سمت سیگار
مثلا
دوستم دم کنکوریه سیگار میکشه چون هم از استرسش کم می کنه هم تمرکزش رو بیشتر می کنه (به شدت شرایط روحیش نامساعد بود)
یکی دیگه هست چندین بار خودکشی کرده و خب وضعیت اقتصادی و اجتماعی اصلا خوبی نداره مسلما این آدم سیگار رو انتخاب می کنه حتی شده واسه احساس خلاء چند دقیقه ایش
دانشجو می شناسم پاک بیست خفن پرفکت بوده (هر چی از نبوغ این بشر بگم کمه) پروژه اش رو استادش ازش دزدید و الان سیگار نمیکشه، بلکه سیگار اونو میکشه(داره خودشو خفه می کنه تو دود)
همین طور از اون طرف آدمی رو می شناسم که میگه من باید سیگاری بشم! میگم چرا؟ میگه ببین من چند وقتیه به طور جدی وارد عرصه هنر شدم و خب اصلا پرستیژش به اینه(وای به حال هنرمندی که برای مردمش از بزرگی و عظمت فقط سیگار کشیدن آورده باشه)

می فهمی چی میگم؟
گاهی اوقات انقدر استرس و افکار و ... دور و برت رو پر و شلوغ می کنه که به یه مسکن یا به قول خودم به یه بی حسی موضعی نیاز پیدا می کنی یکی میره سراغ ساز یکی سراغ فیلم یکی دیگه وسعش نمیرسه یا شاید وقتش رو نداره میره سراغ سیگار
من سر نصف اینا رفتم و کشیدم و حماقت بود فقط
چون برای همه ی اینا هزار جور راه دیگه هست ک من بخاطر بی فکری و لج بازی بهشون فک نکردم و رفتم سمت سیگار
درسته جامعه اصن جامعه خوبی نیس و همش زیراب میزنن و این حرفا
ولی کسی ک میخاد از مخش استفاده کنه نمیکشه.طرف حرفم خودمم چون واقعا احمق بودم بقیه ب دل نگیرن

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
آقا یه سوال سیگار واقعن آرام بخشه؟ تاثیر داره؟
اصل کار همونه، چون به نوعی راه ارتباطی اعصاب مرکزی با اندام رو مسدود می‌کنه باعث میشه شخص هیچگونه فشار و استرس و درد و عوامل محیطی رو حس نکنه، ولی بعد که اثرش می‌ره یهو همه ی اینا همزمان باعث میشن شخص چند برابر درد بکشه و این باعث میشه که دوباره مجبور به کشیدن میشه؛ در واقع تمام مخدر ها همینطورن...
به علاوه مغز هم بعد از مدتی عادت می‌کنه و شخص دائما تحریک به کشیدن میشه و اینطور میشه که یه شخص دچار اعتیاد میشه
همین عوامل هم هست که باعث میشه ترک مواد مخدر سخت باشه

این عامل هم بررسی کنید:

15-7-4-11239bogart1.jpg

همفری بوگارد

15-7-4-211438clark-gable.jpg

کلارک گیبل

15-7-4-10529jean_paul_sartre_smoking3.jpg

ژان پل سارتر

و....

وقتی الگوهای یک جامعه (بویژه بازیگرا) از قدیم چنین چیزی رو تبلیغ میکردن٬ صد در صد جوگیری افراد باعث میشده انقدر فراگیر بشه؛ باز می‌تونید بین افراد دیگه بررسی کنید

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
این عامل هم بررسی کنید:

15-7-4-11239bogart1.jpg

همفری بوگارد

15-7-4-211438clark-gable.jpg

کلارک گیبل

15-7-4-10529jean_paul_sartre_smoking3.jpg

ژان پل سارتر

و....

وقتی الگوهای یک جامعه (بویژه بازیگرا) از قدیم چنین چیزی رو تبلیغ میکردن٬ صد در صد جوگیری افراد باعث میشده انقدر فراگیر بشه؛ باز می‌تونید بین افراد دیگه بررسی کنید
خیلی از ادمای بزرگ سیگاری بودن:
چرچیل، چه گوارا، اینشتین، بور، فروید و...

تو کشور خودمون :
طالقانی، خامنه ای، محمود دولت آبادی و ...

شما استدلال این بچه ها رو ببر جلو اینشتن یا فروید :-"

میخام همون در نظر نگرفتن خیلیذاز پارامترهاست

پ.ن : کریستوفر هیچنز به دلیل سرطان مرد ( که احتمالا به خاطر مصرف زیاد الکل و سیگار بوده ) و تو یه کنفرانس ازش میپرسن اگ دوباره برگردی به جوونی بازم سیگار و الکل مصرف میکنی ؟ ( در حالی که به دلیل شیمی درمانی کاملا بدنش تحلیل رفته )گفت : حتما

صرفا برا این که ساده قضاوت نکنیم :-"

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399

تو کشور خودمون :

پ.ن : کریستوفر هیچنز به دلیل سرطان مرد ( که احتمالا به خاطر مصرف زیاد الکل و سیگار بوده ) و تو یه کنفرانس ازش میپرسن اگ دوباره برگردی به جوونی بازم سیگار و الکل مصرف میکنی ؟ ( در حالی که به دلیل شیمی درمانی کاملا بدنش تحلیل رفته )گفت : حتما

نه ببین حرفت کاملاً درسته؛ ولی خب قضیه حل شده‌ست، طرف به خاطر سرطان مرده و به احتمال ۹۹ درصد سرطانش به خاطر همین آت و آشغالا بوده؛ خب مشخصه که سیگار لذت بخشه و چون اون گفته من باز هم خواهم کشید دلیل نمیشه چیز خوبی باشه، وقتی یه سوپر استار هالیوود دائما تو فیلم مشغول کشیدنه وقتی فیلم تموم میشه دست کم سی درصد افراد حاضر در سینما میرن سیگار می‌خرن، چون توی جو هستن و حس می‌کنن چون اون ستاره انقدر با سیگار جذاب می‌شده لابد ما هم میشیم:|

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399

تو کشور خودمون :

خب البته باید توجه کرد که سیگاری بودن انیشتین و فروید باعث نمیشه لزوما دلیل قانع کننده ای برای سیگاری بودنشون داشته باشن!
خود فروید به خاطر مصرف بیش از حد سیگار برگ سرطان گرفت :|
فروید بودن فروید دلیل نمیشه دلیل قانع کننده ای برای سیگار داشته باشه!(هر چند که دلایلی مثل آرام بخشی رو بیان کرده ولی واقعا قانع کنندس؟)
سیگار نه با منطق جور در میاد نه با هیچ چیز دیگه!(البته اگه از نظر احساسی نگاه کنیم چیز خفنیه :|)
استدلال من برای سیگار نکشیدن خیلی سادست! چون ضرر هاش بیشتر از فایده هاشه!

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
منم پست پهلوی رو ادامه میدم:))
TP-NIELSBOHR01-min.png

نیلز بور
einstein.jpg

البرت اینشتین
13941216000380_PhotoL.jpg

والت دیزنی!
459794_598.jpg

زیگموند فروید
617006_642.jpg

فیدل کاسترو
10879_814.jpg

میخائیل بولگاکف

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
خب البته باید توجه کرد که سیگاری بودن انیشتین و فروید باعث نمیشه لزوما دلیل قانع کننده ای برای سیگاری بودنشون داشته باشن!
خود فروید به خاطر مصرف بیش از حد سیگار برگ سرطان گرفت :|
فروید بودن فروید دلیل نمیشه دلیل قانع کننده ای برای سیگار داشته باشه!(هر چند که دلایلی مثل آرام بخشی رو بیان کرده ولی واقعا قانع کنندس؟)
سیگار نه با منطق جور در میاد نه با هیچ چیز دیگه!(البته اگه از نظر احساسی نگاه کنیم چیز خفنیه :|)
استدلال من برای سیگار نکشیدن خیلی سادست! چون ضرر هاش بیشتر از فایده هاشه!
احسنت دقیقا حرف منم همینه!
مگه فروید رو سیگار کرد فروید؟
لزومی نداره چون یه نفر خیلی منطقی یا با سواده تمام رفتارهاش منطقی باشه؛ شما یه لذتی از کشیدن سیگار دریافت می‌کنی ولی در کنارش هم اعتیاد پیدا می‌کنی هم مریضی هم سرمایه سوزی٬ این نمیشه یه کار درست و منطقی چون هرجور حساب کنی اون لذت رو خیلی کم‌هزینه تر هم میشه بدست آورد!

• شروع کننده موضوع

irani77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1
شهر
مرکزی
سال فارغ التحصیلی
95
ما تو کلاس دانشگاهمون 6 تا پسریم که غیر من 5 تاشون سیگار میکشن. سایر دوستان هم هکذا. قلیون اینا و ... به نظر من نکته اصلی سیگار، عادت کردنه. چون اساسا این چیزها به نوعی تسکین میدن. همونطور که نیایش گفت برای یک بازه زمانی مشخص شما رو از غم و درد رها میکنن و بعد وقتی یاد میگیری این راهو، دفعه بعد هم میای سراغش.
داداچ مدیری احترامت واجب ولی خداوکیلی چطوری گفتی مشکل مواد اعتیادآور در اعتیاد داشتن بشونه:)
منم پست پهلوی رو ادامه میدم:))
TP-NIELSBOHR01-min.png

نیلز بور
einstein.jpg

البرت اینشتین
13941216000380_PhotoL.jpg

والت دیزنی!
459794_598.jpg

زیگموند فروید
617006_642.jpg

فیدل کاسترو
10879_814.jpg

میخائیل بولگاکف
این منطق داغونم کرد تازه این مشهورا که سیگار نمی‌کشه بیشترن
من یه chain smoker م و کلا دوستای اطرافمم سیگارین. اکثر شماها تا حالا یه نخ سیگارم نکشیدید و هر چیزی که از سیگار میگید فقط و فقط القای رسانه ها و اطرافیانه. پس زیاد اعتماد نکنید بهش

همون طور که خیلی ها گفتن ، ملت برا زندگیشون هدف ندارن حالا شما میپرسی هدفت از سیگار کشیدن چیه ؟

اول این که این سوال مسخره است. مثلا بگیم هدفت از رستوران رفتن چیه یا هدفت از فوتبال بازی کردن چیه. تفریح که هدف نداره.

حالا در مورد سیگار چون شما تا حالا تجربه ش نکردی و کلی هجمه دربارش هست فکر میکنی باید دلیل خاصی داشته باشه. من کاری با سیگار کشیدن یا نکشیدن شما ندارم ولی اینقدر سطحی درباره سیگار صحبت نکنید، کلا اینقدر سطحی درباره هیچ چیز نظر ندید

پ.ن : کسی که سیگاری درست و حسابی باشه پاکت سیگارش بیشتر از 6 تومن پولشه و فوق دوومی که بیاره 2 روزه ( برا خودم 1 روزه ) و ی حجم عظیمی پول در ماه میشه. پس هیچ کس برا قر و قیافه ماهی انقد خرج نمیکنه که چارتا پست اینستا بذاره. اونا فوقش 2 نخ سیگار در روز بکشن که عملا smoker هم حساب نمیشن
اول یه معذرت می‌خوام بعد اضافه می‌کنم که نمیتونم بفهمم که یکی خوشحال باشه که سرطان می‌گیره و عاقبت مثل شوهر خالم با یه بچه چهارساله بمیره
بعد این تفکراتت معذرت می‌خوام اما نشون می‌ده که یه عقده داری و کسی ندیدت و جدی نگرفتت و دوست داری با اسم چین اسموکینگ خودتو بزرگ جلوه بدی
مورد بعدی اینکه عههههههه خوشبحالت که روزی شیش تومن میدی پول سیگار::))))))

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
1. قبول که اکثر ما انسان ها کارهای ناسالم و غیرمنطقی(البته منطقي بودن يا نبودن عمل به هدف بستگي دارد و سيگار كشيدن يا چاغي يا غيره لزوما غيرمنطقي نيستند اگر قصد سلامتي، طول عمر يا پيري عزتمند نباشد) می کنیم, ولی دلیل نمی شود که کسی به علت زیاد ساندویچ خوردن به من جایزه بدهد پس شما هم به خاطر سیگار کشیدن انتظار احترام نداشته باشید. حتی اگر توجه کرده باشید انتقاد از چاقی و حتي استفاده از طنز(تمسخر) مجاز است لذا نمي توان انتظار داشت اگر سیگار می کشید بقیه به شما احترام بگذارند. صرفا نباید به صورت قانونی یا با زور از آن کار منع بشوید.(آزادی برای اعتیاد که باشد باید آزادی بیان هم باشد)
2. همانطور که امکان وجود ارگان های خصوصی و حتی دولتی برای جلوگیری از شیوع چاقی وجود دارد, ارگان هایی که قصد تخریب فرهنگ سیگار را داشته باشند نیز منطقی هستند و حق دارند بگویند که به نظر آن ها سیگار کشیدن کاری احمقانه است و برای علل احمقانه انجام می شود
3. آیا واقعا سیگار کشیدن با مراجعه به افراد مشهور منطقی می شود؟
اولا اینکه مردم از مضرات سیگار و پیپ از ابتدا آگاه نبودند و برای مثال تا چند دهه پیش پیپ کشیدن ناسالم شمرده نمی شد
ثانیا اینکه ناپلئون جنگ طلب بود, هیتلر آدم کش بود, رضاشاه دیکتاتور بود, پاپ ها مفتش عقاید بودند و همه بسیار معروف! آیا وجود چنین ویژگی هایی سبب می شود همه این اخلاق بسیار متعالی و به نفع پیشرفت بشر باشند؟!
4. خودم در پرتو این بحث که یک ماه پیش بود تصمیم گرفتم امتحان کنم و انواع مختلف آن از ارزان قیمت تا گران را امتحان کردم و واقعا به جز دود خفه کننده چیزی ندیدم. پس لطفا نیایید و یک عمل مخالف سلامتی(چه خوب چه بد) را به این جهت که اگر شما هم کشیده بودید معتاد میشدید توجیه کنید, کما اینکه خیلی ها معتاد نمی شوند و علاقه ندارند و همچنین اینکه حتی اگر همه موافق این عمل باشند و اعتياد داشته باشند، دلیل نمی شود علم یا منطق تغییر کند و سیگار کشیدن یک دفعه تبدیل به عملی سالم شود!!
5. افرادی که در یک رابطه هستند یا فرزند دارند به واسطه اینکه قبول مسئولیت کرده اند از نظر اخلاقی و قانونی(در هر کشوری) موظف به در نظر داشتن خوشبختی آن ها نیز هستند لذا یک پدر(يا مادر) یا یک همسر یا حتی یک دوست پسر(يا دوست دختر در راستاي برابري كلامي!!) می بایست علاوه بر دلخواه خود کمی هم به فکر افرادی که درقبالشان مسئولیتی دارد باشد(اگر چنین نباشد و همه بر اساس منافع شخص خودمان عمل کنیم تنها راه از بین بردن جامعه است؛ وجود جامعه با منفعت طلبی خالص و عدم سازش ممکن نیست)
خلاصه حرف بنده این است که گرچه شما چنین حقی دارید(باید داشته باشید), دلیلی بر عدم مخالفت بقیه و عدم انتقاد آن ها نمی باشد(ميدانم غلط است ولي فعل خوبي است!) و همچنین دوست داشتن آن و رواج آن در میان عده ای از بزرگان(منظورم دانشمندان بود نه یکسری احمق دیگر که بعضا نام برده شد!) دلیلی بر سالم بودن آن نمی شود و همچنین ضرر رساندن به بقیه(از جمله و به ويژه دوستان، همسر(بخوانيد partner) و فرزندان) از طریق آن مشمول آزادی نمی شود.

آخرین ویرایش:

ronaksh

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
88
خوردنی‌های ترک سیگار
روش‌های درمانی طبیعی گاهی به درمان‌های کل‌نگرانه شباهت پیدا می کنند. اما مواد غذایی و خوراکی‌هایی در اطراف ما هستند که می‌توانند در ترک سیگار یا سایر مواد مخدر به شکلی طبیعی و از طریق ویژگی‌های ارگانیک به افراد کمک نمایند.

امروزه کلاس‌های روان‌درمانی بسیاری برای افراد سیگاری وجود دارد اما بیش‌تر افراد یا از وجود این امکانات آموزشی غافلند و یا نمی‌توانند از پس هزینه‌های هنگفت این کلاس‌ها برآیند. خبر خوب این است که در این مقاله ما روش‌هایی را برای ترک سیگار به شما معرفی می‌کنیم که نه نیازی به تایید پزشک دارد و نه دسترسی به آن‌ها دشوار است. وسایل مورد نیاز این روش در هر سوپرمارکتی پیدا می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند از میزان وابستگی افراد به سیگار بکاهند و یا مزه و طعم آن را حتی برای سیگاری‌های قهّار بد و منزجرکننده نمایند.

چه خوراکی‌هایی به ترک سیگار کمک می‌کند؟
۱-جینسینگ
تحقیقات علمی نشان داده است مصرف جنسینگ از ترشح انتقال‌دهنده‌های عصبی دوپامین در زمان سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر جلوگیری می‌کند. همین انتقال‌دهنده‌های عصبی هستند که احساس لذت را به‌وجود می‌آورند. بنابراین مصرف جنسینگ طی چند هفتۀ متوالی می‌تواند میزان لذت ناشی از سیگار کشیدن و مواد مخدر را کاهش دهد.

۲- شیر
محققان دانشگاه دوک می‌گویند: سیگاری‌هایی که یک لیوان شیر قبل از سیگار کشیدن می‌نوشند، طعی خیلی بدی را در هنگام سیگار کشیدن در دهان خودشان احساس می‌کنند و این طعم ناخوشایند حتی بعد از اتمام سیگار هم باقی می‌ماند.

پس هر بار که هوس سیگار کردید مقداری شیر بنوشید. حتی می‌توانید سیگار را به شیر آغشته کنید و بگذارید تا قبل از روش کردن خشک شود. این کارها خیلی زود شما را از سیگار متنفر می‌کند.

۳- مغزهای خام
مصرف مقداری از انواع مغزهای خام می‌تواند انرژی، پروتیین و بسیاری از مواد مغذی را برای بدن فراهم کند. خوردن مغزهای خام در موقعیت هایی که قصد دارید سراغ سیگار یا مواد مخدر بروید شما را به خودش مغشول نگه می‌دارد و رفته‌رفته هوس استفاده از آن‌ها را کم می‌کند.

۴- انواع مرکبات
سیگار باعث تخلیۀ ذخایر ویتامین C از بدن می‌شوند. بنابراین مصرف میوه‌هایی چون پرتقال، لیمو و سایر مرکبات که سرشار از ویتامین C هستند در این خصوص بسیار کمک‌کننده است. اما تحقیقات نشان داده‌اند که افزایش سطح ویتامین C در بدن و نوشیدن آب پرتقال طبیعی و مصرف انواع مواد غذایی غنی از ویتامین C می‌تواند علاوه بر تامین ذخایر ویتامین C در بدن بدن، تمایل به مصرف سیگار را نیز در فرد کاهش دهد. البته بیش‌تر افراد میوه‌هایی چون پرتقال و لیمو را به عنوان میوه‌های دارای ویتامین C می‌شناسند، اما بهتر است بدانید میوه‌ها و سبزیجات دیگری مانند توت‌فرنگی، کلو بروکلی، انواع فلفل‌ها و کلم پیچ هم هستند که سرشار از ویتامین C می‌باشند. تحقیقات علمی نشان داده‌اند میوه‌هایی مانند سیب، موز و هلو هم میل به دریافت نیکوتین را در بدن کاهش می‌دهند.

۵- خوراکی‌های شور
استفاده از خوراکی‌های شور می‌تواند هوس سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر را در بعضی افراد کاهش دهد. چیپس، چوب‌شور و یا حتی کمی نمک برای این افراد موثر هستند. این خوراکی‌ها هم دهان افراد و هم دست‌های آن‌ها را در حال فعالیت نگه می‌دارد و درواقع عمل سیگار کشیدن را برای مغز شبیه‌سازی می‌کنند.

۶- اسموتی
بسیاری از افرادی که سیگار را مواد مخدر را ترک می کنند با هوس استفاده از خوراکی‌های شیرین مواجه می‌شوند. این افراد برای مقابله با ولع شیرینی باید سراغ میوه‌ها بروند. اسموتی ها (نوشیدنی‌های نسبتاً غلیظی که در مخلوط کن تهیه می‌شود) که با استفاده از انواع میوه‌ها و سبزی‌ها تهیه می‌شوند بهترین انتخاب برای این افراد می‌باشد.

۷- آدامس‌های بدون قند
یکی از بهترین راه‌ها برای ترک سیگار، مشغول کردن دهان با کارهایی غیر از سیگار کشیدن است. استفاده از آدامس‌های بدون قند می‌تواند ترفند مناسبی برای شما باشد و تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

۸- خوشبوکننده های نعنایی بدون قند
به‌جای مصرف آب‌نبات‌های شیرین یا آب‌نبات‌های بدون قندی که طعم بدی دارند، بهتر است از خوشبوکننده‌های نعنایی بدون قند استفاده کنید. این کار دهان شما را مشغول نگه داشته و باعث می‌شود به سمت سیگار کشیده نشوید.

۹- سبزی‌ها
سبزی‌هایی مانند هویج، کرفس و خیار نیز طعم سیگار و مواد مخدر را به حالت ناخوشایند و بدی تبدیل می‌کنند.

از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟
این‌که بدانیم چه غذاهایی به ترک سیگار کمک می کند مساله درست و مهمی است اما در نظر گرفتن این‌که چه خوراکی‌هایی تمایل به استعمال دخانیات را در فرد بالا می‌برد نیز در جایگاه خود بسیار حائز اهمیت است. غذاهای تحریک‌کننده در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال اگر شما از سیگار کشیدن در حین خوردن کیک شکلاتی لذت می‌برید، پس کیک شکلاتی برای شما یک خوراکی تحریک‌کننده است. دیگر خوراکی‌هائی که معمولاً طعم و مزۀ توتون و تنباکو را تشدید می‌کنند شامل گوشت قرمز، الکل، مواد غذایی کافیین‌دار هستند.

بعد از قطع مصرف سیگار چه اتفاقی می‌افتد؟
پس از ۲۰ دقیقه: فشار خون و ضربان قلب تنظیم شده و گردش خون بهبود می‌یابد.
پس از ۸ ساعت: میزان نیکوتین و مونوکسید کربن موجود در رگ‌های خونی نصف می‌شود. اکسیژن به سطح نرمالی می‌رسد و احیاء و جوان‌سازی مو و پوست‌تان آغاز می‌گردد.
پس از ۱۲ ساعت: میزان مونوکسید کربن خون به سطح عادی بازمی‌گردد.
پس از ۲۴ ساعت: مونوکسید کربن موجود در خون به‌طور کامل خارج شده و ریه‌ها کار پاکسازی رسوب‌های ناشی از ورود دود را آغاز می‌کنند.
پس از ۴۸ ساعت: نیکوتین به‌طور کامل از بدن خارج می‌شود و عملکرد حواس‌تان بالا می‌رود.
پس از ۳ روز: لوله‌های برونشی امکان تنفس سالم و راحت را به شما می‌دهد. نشانه‌های ترک مواد نیکوتینی باعث کاهش سطح تمرکزتان می‌شود اما سطح انرژی‌ بدنی‌تان بالا می‌رود.
پس از ۱ تا ۲ هفته: فعالیت ریه‌ها و گردش خون بهبود می‌یابد.
پس از ۲ تا ۱۲ هفته: ممکن است احساس ناراحتی و ناآرامی داشته باشید. اما بهبود و افزایش گردش خون باعث رساندن مواد مغذی به پوست‌تان شده و در نتیجه از چروکیدگی پوست‌تان جلوگیری می‌شود.
پس از ۳ تا ۹ ماه: برای رفع مشکلات تنفسی، سلول‌های تازه‌‌ای در لایه‌های درونی ریه‌تان ساخته می‌شود.
پس از یک سال: خطر بیماری‌های مربوط به دریچه‌های قلب‌تان نصف شده و یا به سطح یک فرد غیرسیگاری می‌رسد.
پس از ۵ سال: خطر سرطان مری، نای، دهان و مثانه نصف شده و یا به سطح یک فرد غیرسیگاری می‌رسد. ریسک سکته و سرطان نواحی گردنی نیز پایین می‌آید.
پس از ۱۰ سال: ریسک ابتلا به سرطان حنجره و پانکراس پایین می‌آید و احتمال مرگ بر اثر سرطان ریه نیز به نصف یک فرد سیگاری می‌رسد.
پس از ۱۵ سال: ریسک ابتلا به بیماری‌های قبلی در سطح یک فرد غیر سیگاری است.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
یکم علمیش کنیم جواب به این سوال رو. اول این و این رو خواستین بحونین.
یه توضیح اجمالی مختصر هم من سعی میکنم بدم. بیشتر اسموکرها موقع نوجوونیشون شروع کردن به سیگار کشیدن و زمانی که بزرگسال شدن ادیکت بودن ( ترجیح میدم فارسیش رو استفاده نکنم به دلیل بار معنایی منفی ای که داره ) .نقش significant others یا چیزی که تو فارسی بش میگیم "دیگران مهم" از بیشترین اهمیت برخورداره.مثلا افراد درجه ۱ خانواده٫ و مخصوصا پدر که نقش روان شناسی که وجود داره در مورد بچه های نوجوان که سن دوست نداشتنی بلوغ رو تجربه میکنن اینه که وقتی میبینن بزرگ تر هاشون سیگار میکشن در ناهوشیارشون سیگار کشیدن لینک میشه با بزرگ بودن و بزرگ بودن یعنی عبور از سن پر چالش بلوغ و تمایل فرد به سیگار بالا میره حتی اگه خودش هم متوجه نباشه برای چی رفته سیگار کشیده و دلایلش رو چیزای دیگه ای تعریف کنه. به و باز نقش خیلی پررنگ تر گروه دوستان. اگر من کسی باشم که اکثر دوست هام سیگاری هستن ممکنه مواجه بشم با این شرایط که مثلا دوستم بهم سیگار تعارف میکنه. یا حتی خودم دلم بخواد تجربه کنم وقتی دوستان نزدیکم همه سیگاری هستن. به علاوه تجربه کردن چیزی که از نظر اجتماعی برای تینیجرها یه عمل ممنوع شده ست براشون جذاب هست و جذبش میشن.براشون جذابه که دور از چشم مادر پدر یا مدرسه سیگار بکشن و هیجانش رو تجربه کنن.
در مورد بزرگ سال ها سیگار کشیدن چه از نظر فیزیولوژی اتفاقی که در بدن میفته چه از نظر روانی و خود اکت سیگار کشیدن براشون آرامش آوره. آرامش خوبه ولی این اساس ادیکشن هست. اونی هم که الکل میخوره یا مواد مصرف میکنه یا همش بازی میکنه یا همش کوه و جنگله یا سکس ادیکت هست یا پرخوری میکنه مکانیسم مشابهی رو طی میکنه. همه ی اکت های لذت بخش دوپامین ترشح میکنن و دوپامین ذهن یه آدم بزرگ سال با مشکلات مخصوص سن خودش رو از افکاری که براش رنج آورن موقتا دور میکنه. وقتی اثرش تموم میشه فرد باز هم دلش دوپامین میخواد و اکتش رو تکرار میکنه و نهایتا یه شبه ادیکت/واقعا ادیکت میدیم تحویل جامعه.
1. قبول که اکثر ما انسان ها کارهای ناسالم و غیرمنطقی(البته منطقي بودن يا نبودن عمل به هدف بستگي دارد و سيگار كشيدن يا چاغي يا غيره لزوما غيرمنطقي نيستند اگر قصد سلامتي، طول عمر يا پيري عزتمند نباشد) می کنیم, ولی دلیل نمی شود که کسی به علت زیاد ساندویچ خوردن به من جایزه بدهد پس شما هم به خاطر سیگار کشیدن انتظار احترام نداشته باشید. حتی اگر توجه کرده باشید انتقاد از چاقی و حتي استفاده از طنز(تمسخر) مجاز است لذا نمي توان انتظار داشت اگر سیگار می کشید بقیه به شما احترام بگذارند. صرفا نباید به صورت قانونی یا با زور از آن کار منع بشوید.(آزادی برای اعتیاد که باشد باید آزادی بیان هم باشد)
2. همانطور که امکان وجود ارگان های خصوصی و حتی دولتی برای جلوگیری از شیوع چاقی وجود دارد, ارگان هایی که قصد تخریب فرهنگ سیگار را داشته باشند نیز منطقی هستند و حق دارند بگویند که به نظر آن ها سیگار کشیدن کاری احمقانه است و برای علل احمقانه انجام می شود
3. آیا واقعا سیگار کشیدن با مراجعه به افراد مشهور منطقی می شود؟
اولا اینکه مردم از مضرات سیگار و پیپ از ابتدا آگاه نبودند و برای مثال تا چند دهه پیش پیپ کشیدن ناسالم شمرده نمی شد
ثانیا اینکه ناپلئون جنگ طلب بود, هیتلر آدم کش بود, رضاشاه دیکتاتور بود, پاپ ها مفتش عقاید بودند و همه بسیار معروف! آیا وجود چنین ویژگی هایی سبب می شود همه این اخلاق بسیار متعالی و به نفع پیشرفت بشر باشند؟!
4. خودم در پرتو این بحث که یک ماه پیش بود تصمیم گرفتم امتحان کنم و انواع مختلف آن از ارزان قیمت تا گران را امتحان کردم و واقعا به جز دود خفه کننده چیزی ندیدم. پس لطفا نیایید و یک عمل مخالف سلامتی(چه خوب چه بد) را به این جهت که اگر شما هم کشیده بودید معتاد میشدید توجیه کنید, کما اینکه خیلی ها معتاد نمی شوند و علاقه ندارند و همچنین اینکه حتی اگر همه موافق این عمل باشند و اعتياد داشته باشند، دلیل نمی شود علم یا منطق تغییر کند و سیگار کشیدن یک دفعه تبدیل به عملی سالم شود!!
5. افرادی که در یک رابطه هستند یا فرزند دارند به واسطه اینکه قبول مسئولیت کرده اند از نظر اخلاقی و قانونی(در هر کشوری) موظف به در نظر داشتن خوشبختی آن ها نیز هستند لذا یک پدر(يا مادر) یا یک همسر یا حتی یک دوست پسر(يا دوست دختر در راستاي برابري كلامي!!) می بایست علاوه بر دلخواه خود کمی هم به فکر افرادی که درقبالشان مسئولیتی دارد باشد(اگر چنین نباشد و همه بر اساس منافع شخص خودمان عمل کنیم تنها راه از بین بردن جامعه است؛ وجود جامعه با منفعت طلبی خالص و عدم سازش ممکن نیست)
خلاصه حرف بنده این است که گرچه شما چنین حقی دارید(باید داشته باشید), دلیلی بر عدم مخالفت بقیه و عدم انتقاد آن ها نمی باشد(ميدانم غلط است ولي فعل خوبي است!) و همچنین دوست داشتن آن و رواج آن در میان عده ای از بزرگان(منظورم دانشمندان بود نه یکسری احمق دیگر که بعضا نام برده شد!) دلیلی بر سالم بودن آن نمی شود و همچنین ضرر رساندن به بقیه(از جمله و به ويژه دوستان، همسر(بخوانيد partner) و فرزندان) از طریق آن مشمول آزادی نمی شود.
خب، تو این تاپیک این دو تا پست واقعاً ارزشمندند. حتماً بخونید.

من خودم شدیداً مستعد سیگار کشیدنم. خب، سال‌های آخر نوجوانی‌ام (حدود ۱۷-۱۸) تا حدود ۲۱ شدیداً و شدیداً دلم سیگار می‌خواست. خب، من فعلاً کسی در خانواده‌ام سیگار نمی‌کشن و واقعاً هم نمی‌دونم علت این گرایش و تمایل چطور در وجود من بروز پیدا کرده؛ اما خب، کم‌کم که مشکلات روانی‌ام حل شدند تمایلم هم به سیگار کلاً از بین رفت. خب، برام جالب ه که این تمایل شدید با بهتر شدن حالم کلاً از بین رفت و خب، چرا سیگار؟ چرا بدنم سیگار می‌خواد با اینکه قبلاً تجربه‌اش نکرده‌ام و نمی‌دونم چطوری ه؟! سوال ه برام. برای همین نقش اختلالات اضطرابی و ناآرامی‌های ذهنی و روانی رو توی گرایش به سیگار خیلی خیلی مهم می‌دونم. (با تنها شدن، دوباره تمایلم به سیگار شروع شده)
ولی خب، سیگار واقعاً از نظر سلامتی آسیب‌رسان ه. و این آسیب فقط به خود فرد نمی‌رسه بلکه دود دست دوم سیگار (دودی که مثلاً من هنگام سیگار کشیدن یکی دیگه استنشاق می‌کنم) آسیب‌رسانی‌اش حتا بیشتره. جدیداً مفهوم دود دست سوم (دود سیگار که روی اسباب و وسایل محیط نشسته) هم داره بررسی می‌شه و شواهدی مبنی‌بر آسیب‌زایی این دود هم وجود داره.

و کلاً تو پزشکی هیچ بیماری‌ای نیست که سیگار و الکل احتمال بروز/ پیامد/ سیر بیماری رو افزایش ندن/ بدتر نکنن. (ایمان، تقوا، عملِ صالحِ پزشکی، الکل، سیگار و سطح اجتماعی-اقتصادی ه)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
اولا خیلی از کار های انسان ها رو نمیشه با پنطق توجیح کرد
فیسوف ترین ها هم کار های بی منطق و از روی احساس ( نمیشه به ه مه کار های از روی احساس گفت احمقانه اینو خیلی تو خیلی از‌پست ها دیدم)
انجام میدن
پس چون شما هنوز احساسات شرایط ... خاصی قرار نگرید نمیتونید قضاوت کنید ( میتونید پیشنهاد و نظر بدید ها من کاری با آزادی بیان و اینا ندارم)
آدم برا ساکت کردن صدای تو سرش خیلی کار میکنه
برا خاموش گردن توده ی در حال انفجار داخل سینه اش هم همینطور
همه تحمل همه نوع غم و رنجی ر و ندارن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
چرا باید زندگی کنیم که در نهایت بمیریم؟!:-"

سیگار اونقدرا هم که میگن بد نیست بنظرم؛اعتیادش بده
وگرنه خیلی از مواد غذایی که ما مصرف میکنیم؛به مراتب مضرتر هستند