• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا سیگار؟

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
یه چیز بگم و برم
اگه قیافتون واستون مهمه سیگار نکشید.

البته اون کسی که سیگار میکشه فک نکنم دیگه واسش این چیزا مهم باشه. Chainsmokers منظورمه البته ها.
کاملا درست میگه!
هر کس من رو برای اولین بار بعد پنج شیش ماه میبینه سریع در اولین واکنش میگه سیگار و ترک کردی؟‌:))))))

ستاره

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
فیزیک
من همیشه آدمای سیگاری رو مسخره میکردم و میگفتم چقد احمقن میدونن ضرر داره ولی میکشن.تا اینکه به این فکر کردم که خودمم میدونم فست فود ضرر داره ولی میخورم.دلیلی نداره هر کاری که آدما میکنن درست یا غلط باشه و قضاوت بشه.بعضی کارا منطقی و درست نیست ولی آدم انجامش میده.

فاطیما

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Esf
سال فارغ التحصیلی
99
خب یه سریا واسه اینکه نشون بدن بزرگن،سیگار میکشن
یه سریا واسه تفریح با این دلیل که با روزی یه نخ سیگار کشیدن معتاد نمیشیم،سیگاری میشن
یه سریا واسه از یاد بردن سختی هاشون به سیگار رو میارن...گرچه شاید درد رو برای یه لحظه تسکین بده ولی بازم اون درد رو به همراه داری و حتی درد سیگاری بودن هم اضافه میشه به دردات
یه سریا هم با پیروی از بزرگتراشون که خیلی عادی سیگار میکشن،شروع به سیگار کشیدن میکنن
بعضی ها هم با یه کنجکاوی ساده،سیگاری میشن

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
خب من بقیه کاری ندارم چون هیچوقت موقعیت های اونارو درک نکردم
ولی کلا این کنجکاویه هست
مثلا من
دوست داشتم از این سیگارsobranieها ک دودش رنگیه امتحان کنم
فقط ب عشق اون دود رنگی خوشگلش
کنجکاوم بودم ک فاز این سیگاری ها چیع
اینم ی دلیل اعتیاد ب سیگاره

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
نمیشه راحت حکم داد نصف نظرای اینجا بی پایه بودند پیشنهاد میکنم کتاب
اراده کافی نیست رهایی از انواع اعتیادو مطالعه کنید
چند فصل فقط ریشه انواع اعتیادو بررسی کرده

suicide

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز
خب من بقیه کاری ندارم چون هیچوقت موقعیت های اونارو درک نکردم
ولی کلا این کنجکاویه هست
مثلا من
دوست داشتم از این سیگارsobranieها ک دودش رنگیه امتحان کنم
فقط ب عشق اون دود رنگی خوشگلش
کنجکاوم بودم ک فاز این سیگاری ها چیع
اینم ی دلیل اعتیاد ب سیگاره
اعتیاد کجا بود باو ...
به امتحانش میرزه ...

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
سیگاری بودن یا نبودن اینطوری نیست که بگیم طرف حتما یک مشکل حادی توی زندگیش داشته رفته سیگاری شده یا فرد سیگاری مضراتش رو نمیدونه و داره سیگار میکشه.
این چیزها برای زندگی یک انتخابه و لزومی نداره انتخاب های زندگی هر انسانی همش منطقی و مستدل باشه.
چون انسان ها ، دوست دارند که احساس لذت بکنند و سیگار و مشروب و ... موجب ترشح دوپامین میشه و دوپامین یک احساس لذت به انسان میده.
حالا یکی میخواد زندگی پرخطر(شاید ناسالم) رو انتخاب کنه و یکی ترجیح میده پیاده روی و کوه پیمایی بره برای لذت بردن، تمام اینها یک انتخابه...
که به خود فرد بستگی داره.

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
بعضیا جوری میپرسن هدف ملت از سیگار کشیدن چیه انگار خودشون تک تک کارایی که تو زندگیشون میکنن هدفمنده. من سیگار میکشم چون 1- تنش عصبی رو کم میکنه 2- دوستش دارم، یعنی ازش لذت میبرم، هیچی به اندازه ی سیگار تو بارون حال نمیده، حالا این حرفم جنبه ی تبلیغاتی داره اصلا برام اهمیتی نداره. کسی که میخواد بکشه میکشه، کسی هم که نخواد نمیکشه، من نه کسی رو نهی میکنم و نه به کسی توصیه میکنم اینکارو . آقا من سیگارو دوست دارم، همونطور که بعضیا نوتلا دوست دارن -و کم ضرر هم نیست- و همونطور که بعضیا پیتزا رو دوست دارن -و کم ضرر هم نیست-.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
من یه chain smoker م و کلا دوستای اطرافمم سیگارین. اکثر شماها تا حالا یه نخ سیگارم نکشیدید و هر چیزی که از سیگار میگید فقط و فقط القای رسانه ها و اطرافیانه. پس زیاد اعتماد نکنید بهش

همون طور که خیلی ها گفتن ، ملت برا زندگیشون هدف ندارن حالا شما میپرسی هدفت از سیگار کشیدن چیه ؟

اول این که این سوال مسخره است. مثلا بگیم هدفت از رستوران رفتن چیه یا هدفت از فوتبال بازی کردن چیه. تفریح که هدف نداره.

حالا در مورد سیگار چون شما تا حالا تجربه ش نکردی و کلی هجمه دربارش هست فکر میکنی باید دلیل خاصی داشته باشه. من کاری با سیگار کشیدن یا نکشیدن شما ندارم ولی اینقدر سطحی درباره سیگار صحبت نکنید، کلا اینقدر سطحی درباره هیچ چیز نظر ندید

پ.ن : کسی که سیگاری درست و حسابی باشه پاکت سیگارش بیشتر از 6 تومن پولشه و فوق دوومی که بیاره 2 روزه ( برا خودم 1 روزه ) و ی حجم عظیمی پول در ماه میشه. پس هیچ کس برا قر و قیافه ماهی انقد خرج نمیکنه که چارتا پست اینستا بذاره. اونا فوقش 2 نخ سیگار در روز بکشن که عملا smoker هم حساب نمیشن

آخرین ویرایش:

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
یکم علمیش کنیم جواب به این سوال رو. اول این و این رو خواستین بحونین.
یه توضیح اجمالی مختصر هم من سعی میکنم بدم. بیشتر اسموکرها موقع نوجوونیشون شروع کردن به سیگار کشیدن و زمانی که بزرگسال شدن ادیکت بودن ( ترجیح میدم فارسیش رو استفاده نکنم به دلیل بار معنایی منفی ای که داره ) .نقش significant others یا چیزی که تو فارسی بش میگیم "دیگران مهم" از بیشترین اهمیت برخورداره.مثلا افراد درجه ۱ خانواده٫ و مخصوصا پدر که نقش روان شناسی که وجود داره در مورد بچه های نوجوان که سن دوست نداشتنی بلوغ رو تجربه میکنن اینه که وقتی میبینن بزرگ تر هاشون سیگار میکشن در ناهوشیارشون سیگار کشیدن لینک میشه با بزرگ بودن و بزرگ بودن یعنی عبور از سن پر چالش بلوغ و تمایل فرد به سیگار بالا میره حتی اگه خودش هم متوجه نباشه برای چی رفته سیگار کشیده و دلایلش رو چیزای دیگه ای تعریف کنه. به و باز نقش خیلی پررنگ تر گروه دوستان. اگر من کسی باشم که اکثر دوست هام سیگاری هستن ممکنه مواجه بشم با این شرایط که مثلا دوستم بهم سیگار تعارف میکنه. یا حتی خودم دلم بخواد تجربه کنم وقتی دوستان نزدیکم همه سیگاری هستن. به علاوه تجربه کردن چیزی که از نظر اجتماعی برای تینیجرها یه عمل ممنوع شده ست براشون جذاب هست و جذبش میشن.براشون جذابه که دور از چشم مادر پدر یا مدرسه سیگار بکشن و هیجانش رو تجربه کنن.
در مورد بزرگ سال ها سیگار کشیدن چه از نظر فیزیولوژی اتفاقی که در بدن میفته چه از نظر روانی و خود اکت سیگار کشیدن براشون آرامش آوره. آرامش خوبه ولی این اساس ادیکشن هست. اونی هم که الکل میخوره یا مواد مصرف میکنه یا همش بازی میکنه یا همش کوه و جنگله یا سکس ادیکت هست یا پرخوری میکنه مکانیسم مشابهی رو طی میکنه. همه ی اکت های لذت بخش دوپامین ترشح میکنن و دوپامین ذهن یه آدم بزرگ سال با مشکلات مخصوص سن خودش رو از افکاری که براش رنج آورن موقتا دور میکنه. وقتی اثرش تموم میشه فرد باز هم دلش دوپامین میخواد و اکتش رو تکرار میکنه و نهایتا یه شبه ادیکت/واقعا ادیکت میدیم تحویل جامعه.

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
بعضیا جوری میپرسن هدف ملت از سیگار کشیدن چیه انگار خودشون تک تک کارایی که تو زندگیشون میکنن هدفمنده. من سیگار میکشم چون 1- تنش عصبی رو کم میکنه 2- دوستش دارم، یعنی ازش لذت میبرم، هیچی به اندازه ی سیگار تو بارون حال نمیده، حالا این حرفم جنبه ی تبلیغاتی داره اصلا برام اهمیتی نداره. کسی که میخواد بکشه میکشه، کسی هم که نخواد نمیکشه، من نه کسی رو نهی میکنم و نه به کسی توصیه میکنم اینکارو . آقا من سیگارو دوست دارم، همونطور که بعضیا نوتلا دوست دارن -و کم ضرر هم نیست- و همونطور که بعضیا پیتزا رو دوست دارن -و کم ضرر هم نیست-.
هی ایز سو رایت.
& یه جمله دیگه‌ای هست اونم اینه که برای من سیگار کشیدن مثل عادت خوابیدن روی پَهلوی راسته. یه عادتی هست مثل عادتای دیگه.

ببینید، نه بوی خوبی داره.
نه مزه خوبی داره.
نه اینکه می‌‌تونید درست مثل قبل بدویید و خیلی چیزای دیگه. کسی اینجا نمی‌گه سیگار مفیده.
درمورد سیگاری بودن: خیلیا میان می‌پرسن روزی چند نخ می‌کشی و خب میگم معمولا روزی 10 12 تا.
قبلش هم می‌گفتم روزی 3-4 تا و خب تو هر دودفعه می‌گفتن اوو چقدر زیاد می‌کشی و ... .
کاری با زیاد و کمش ندارم ولی خب اینکه بحث سیگار میشه میان یه سریا میگن من نکشیدما ولی فقط مارلبرو یا فقط کنت یا بهمان یا بیصار این خودش بدتره. تعریف سیگاری اینه که اگه یه روز بارون اومد دلت بخواد سیگار بکشی. حالا چه دوزت 2 پاکت در روز باشه چه یه نخ در ماه. :‌دی
و خب اینم اضافه کنم در مورد ادیکشن که نیایش گفت؛ جمله معروفی هست که میگه
we are all addicted to things that makes us feel good.
+
kourosh.jpg

ناتانائیل

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱(حاج ترابی)
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی
من یه chain smoker م و کلا دوستای اطرافمم سیگارین. اکثر شماها تا حالا یه نخ سیگارم نکشیدید و هر چیزی که از سیگار میگید فقط و فقط القای رسانه ها و اطرافیانه. پس زیاد اعتماد نکنید بهش

همون طور که خیلی ها گفتن ، ملت برا زندگیشون هدف ندارن حالا شما میپرسی هدفت از سیگار کشیدن چیه ؟

اول این که این سوال مسخره است. مثلا بگیم هدفت از رستوران رفتن چیه یا هدفت از فوتبال بازی کردن چیه. تفریح که هدف نداره.

حالا در مورد سیگار چون شما تا حالا تجربه ش نکردی و کلی هجمه دربارش هست فکر میکنی باید دلیل خاصی داشته باشه. من کاری با سیگار کشیدن یا نکشیدن شما ندارم ولی اینقدر سطحی درباره سیگار صحبت نکنید، کلا اینقدر سطحی درباره هیچ چیز نظر ندید

پ.ن : کسی که سیگاری درست و حسابی باشه پاکت سیگارش بیشتر از 6 تومن پولشه و فوق دوومی که بیاره 2 روزه ( برا خودم 1 روزه ) و ی حجم عظیمی پول در ماه میشه. پس هیچ کس برا قر و قیافه ماهی انقد خرج نمیکنه که چارتا پست اینستا بذاره. اونا فوقش 2 نخ سیگار در روز بکشن که عملا smoker هم حساب نمیشن
داداچ داری اشتباه میزنی
سیگاری یا حتی چین اسمکینگ بیماریه اونوقت داری بش افتخار میکنی؟؟؟
اینکه داری میگی خرجت برای سیگار زیاده رو ببخشید اما حماقت میدونم تا عامل افتخار

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
داداچ داری اشتباه میزنی
سیگاری یا حتی چین اسمکینگ بیماریه اونوقت داری بش افتخار میکنی؟؟؟
اینکه داری میگی خرجت برای سیگار زیاده رو ببخشید اما حماقت میدونم تا عامل افتخار
انگار نمیدونی بیماری چیه یا کلا علاقه به هر چیزی که قبولش نداری رو بیماری حساب میکنی

ببخشید ولی متاسفانه منم فکر میکنم پولی که شما بابت نوشابه و فست فود میدی حماقته

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
انگار نمیدونی بیماری چیه یا کلا علاقه به هر چیزی که قبولش نداری رو بیماری حساب میکنی

تا اونجایی که من میدونم هر نوع اعتیادی یه بیماری روانی تلقی میشه!
بله حماقته(البته اگه از دید فایده گرایی نگاه کنیم)

ناتانائیل

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱(حاج ترابی)
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه مصرفم زیاد باشه بله اعتیاده و بیماری
اما اگر روزی برسد که به پولی که برای فست فود خرج می‌کنم افتخار کنم صد در صد احمقم

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
ما تو کلاس دانشگاهمون 6 تا پسریم که غیر من 5 تاشون سیگار میکشن. سایر دوستان هم هکذا. قلیون اینا و ... به نظر من نکته اصلی سیگار، عادت کردنه. چون اساسا این چیزها به نوعی تسکین میدن. همونطور که نیایش گفت برای یک بازه زمانی مشخص شما رو از غم و درد رها میکنن و بعد وقتی یاد میگیری این راهو، دفعه بعد هم میای سراغش.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
اگه مصرفم زیاد باشه بله اعتیاده و بیماری
اما اگر روزی برسد که به پولی که برای فست فود خرج می‌کنم افتخار کنم صد در صد احمقم
کسی افتخار نکرد به پول خرج شده.

صرفا ردی بود برا این که سیگاری شدن رو برا قیافه و ... میگفتن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
چرا سیگار نه؟
ببین درسته کلیییی مضرات داره ولی آیا کسی می پرسه چرا فرد سیگاری شد؟
هیچ میدونی الان در این جامعه کلیییی عوامل هست که میتونه یه فرد رو سوق بده به سمت سیگار
مثلا
دوستم دم کنکوریه سیگار میکشه چون هم از استرسش کم می کنه هم تمرکزش رو بیشتر می کنه (به شدت شرایط روحیش نامساعد بود)
یکی دیگه هست چندین بار خودکشی کرده و خب وضعیت اقتصادی و اجتماعی اصلا خوبی نداره مسلما این آدم سیگار رو انتخاب می کنه حتی شده واسه احساس خلاء چند دقیقه ایش
دانشجو می شناسم پاک بیست خفن پرفکت بوده (هر چی از نبوغ این بشر بگم کمه) پروژه اش رو استادش ازش دزدید و الان سیگار نمیکشه، بلکه سیگار اونو میکشه(داره خودشو خفه می کنه تو دود)
همین طور از اون طرف آدمی رو می شناسم که میگه من باید سیگاری بشم! میگم چرا؟ میگه ببین من چند وقتیه به طور جدی وارد عرصه هنر شدم و خب اصلا پرستیژش به اینه(وای به حال هنرمندی که برای مردمش از بزرگی و عظمت فقط سیگار کشیدن آورده باشه)

می فهمی چی میگم؟
گاهی اوقات انقدر استرس و افکار و ... دور و برت رو پر و شلوغ می کنه که به یه مسکن یا به قول خودم به یه بی حسی موضعی نیاز پیدا می کنی یکی میره سراغ ساز یکی سراغ فیلم یکی دیگه وسعش نمیرسه یا شاید وقتش رو نداره میره سراغ سیگار

بالا