سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر
پاسخ : انتخاب رشته‌ی دانشگاهی

به نقل از BUG :
این شرط معدل تو همه دانشگاها هست فک کنم. چون حداقل میدونم تو شریفم دقیقا همین شرایط هست. که البته شنیده بودم دو ترم بالای 17
دلیلی بر برتریه امیر کبیر نیست.
ببینم مگه بحث برتری دانشگاه ها بود من پریدم وسط؟ :D
شریف نداره . مطمئنم . شریف فقط واسه رتبه های برتر کنکور که احتمالا به خاطر جو رتبه بزنن برق شریف این امکان رو گذاشته تغییر رشته بدن. اگه اینطور بود که همه میرفتن ریاضی محض با 1500 قبول میشدن میرفتن بغل استاد محمدی میشستن که .

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

فک کنم فهمیدم جاش کجاس :D
"سلام به همگی
ببخشید من از مدتی قبل کنکور تاحالا نیومدم . نمیدونم جای این سوال کجاست.

امیرکبیر همایش معرفی رشته هاش شنبه 15 م تا چهارشنبه 19 م هست .

بعد کنکاش شریف هم گذاشته شنبه تا دوشنبه.

سال بالایی ها کیا رفتن دوتاشو . کدومو بریم ما؟ "

• لایک
امتیازات: Kenji

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از شواليه سبز :
ببینم مگه بحث برتری دانشگاه ها بود من پریدم وسط؟ :D
شریف نداره . مطمئنم . شریف فقط واسه رتبه های برتر کنکور که احتمالا به خاطر جو رتبه بزنن برق شریف این امکان رو گذاشته تغییر رشته بدن. اگه اینطور بود که همه میرفتن ریاضی محض با 1500 قبول میشدن میرفتن بغل استاد محمدی میشستن که .
همین مهدی قربانی تو همین سایت. از اون پرسیدم شرط دو ترم بالای 17 رو گفت داره شریف.

اتفاقا میشه اینکارو هم کرد. منتها ریاضی محض خیلی سخته و دو ترم بالا 17 شدنش کار حضرت فیله :D

ما یک نقره کامپیوتر داشتیم که رفت ریاضی محض به همین امید و فک کنم تغییر رشته هم داد. اما یادم نیست به چه رشته ای.

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از BUG :
همین مهدی قربانی تو همین سایت. از اون پرسیدم شرط دو ترم بالای 17 رو گفت داره شریف.

اتفاقا میشه اینکارو هم کرد. منتها ریاضی محض خیلی سخته و دو ترم بالا 17 شدنش کار حضرت فیله :D

ما یک نقره کامپیوتر داشتیم که رفت ریاضی محض به همین امید و فک کنم تغییر رشته هم داد. اما یادم نیست به چه رشته ای.
والا منم یکی از شریفی ها بهم گفت. حالا که اینطور میگی لابد اشتباه میکرده. پس معدل اوردنش سخته. خلاصه اینکه تو شریف بلاخره باید یه جا سنگ بندازن جلو پات که نری بغل رتبه یک بشینی :D (;

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

آقا یعنی مثلا با 450 اینا نمیشه رفت مکانیک عمومی امیرکبیر؟
راستش من میخام مکانیک عمومی بخونم.اما شاید رتبم به امیرکبیر نرسه.یعنی حدودا 500 اینا یا شایدم 400 تا 500 باشه.
این چقدر کار ریسکی به حساب میاد که برم ساخت و تولید به امید معدل بالا 17؟
و یه سوال دیگه.عملا درسای ساخت و تولید با مکانیک عمومی فرقی داره تو دانشگاه ها یا اینکه فقط اسم گذاریه؟
برق امیرکبیر تا چقدر میگیره؟

• لایک

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از AraSh_HaShemi :
آقا یعنی مثلا با 450 اینا نمیشه رفت مکانیک عمومی امیرکبیر؟
راستش من میخام مکانیک عمومی بخونم.اما شاید رتبم به امیرکبیر نرسه.یعنی حدودا 500 اینا یا شایدم 400 تا 500 باشه.
این چقدر کار ریسکی به حساب میاد که برم ساخت و تولید به امید معدل بالا 17؟
و یه سوال دیگه.عملا درسای ساخت و تولید با مکانیک عمومی فرقی داره تو دانشگاه ها یا اینکه فقط اسم گذاریه؟
والا پارسال که نشد شاید شانس تو بشه امسال. ریسکش کمه . اون دوستی که رفت پارسال ساخت و تولید میگن الان داره عمومی میخونه . ساخت تولید یکم بیشتر با بیرون از طراحی در ارتباطه. فرق که دارن .امابرو توسال های بالا . سال اول که همه درس ها عمومی و مشترکن . تفاوت های اندکی دارن . ضمنا اگه یه وقتی ساخت و تولید رو هم نیاوردی هوافضا هم خیلی واحد مشترک داره با مکانیک . کلا هجده واحد فرقشونه . یه مکانیک پروازه که این نداره .

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

برق تقریبن مثل مکانیک تا 600 و خورده ای گرفته.... :D

آقا من از یه نفر در مورد فرق اپلای تو دانشگاهای برتر پرسیدم!
گفت فرقش تو جوشه یهنی جوی که بین بچه های شریف در این مورد وجود داره خیلی بیشتر از بچه های تهران و اونها هم خیلی بیشتر از بچه های امیر کبیر و علم و صنعت ...

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از نیکو :-" :
برق تقریبن مثل مکانیک تا 600 و خورده ای گرفته.... :D

آقا من از یه نفر در مورد فرق اپلای تو دانشگاهای برتر پرسیدم!
گفت فرقش تو جوشه یهنی جوی که بین بچه های شریف در این مورد وجود داره خیلی بیشتر از بچه های تهران و اونها هم خیلی بیشتر از بچه های امیر کبیر و علم و صنعت ...
والا رتبه های قبولی کانون که دیدم آخرین قبولی 480 اینا بود برق . دوستم که عمران امیرکبیره گفت من یه 500 هم دیدم برق اورده بود ! ضمنا پارسال برق امیرکبیر خوب قبول شدن بچه ها. سالهای قبلش مکانیک راحت تر بوده اوردنش . معلوم نیست جو امسال روکدومشه.

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

یه سوال دیگه.کسی نداریم توی سایت رشتش هوافضا باشه؟
من یسری اطلاعات از هوافضا میخام که تو هیچ سایتی پیداشون نمیکنم.(چون همه از رو هم کپی میکنن)

یخورده اطلاعات هم از مکاترونیک میخام.
البته نه از اون اطلاعات ویکی پدیایی
اینکه دقیقا چه چیزهایی رو میتونه یه مهندس مکاترونیک طراحی کنه(منظورم ارشد به بعده.نه مکاترونیک کارشناسی)

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

من یسری اطلاعات از هوافضا میخام که تو هیچ سایتی پیداشون نمیکنم.(چون همه از رو هم کپی میکنن)
خب یه توصیه کنم بهت . یکشنبه امیرکبیر سه رشته مکانیک و هوافضا و کشتی سازی رو قراره تو همایشش معرفی کنه . تو هر همایش اساتید دانشکده و دانشجو های برتر هستن . هرچی سوال داری میتونی مستقیم از استادو یا دانشجوش بپرسی!

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

یخورده اطلاعات هم از مکاترونیک میخام.
البته نه از اون اطلاعات ویکی پدیایی
اینکه دقیقا چه چیزهایی رو میتونه یه مهندس مکاترونیک طراحی کنه(منظورم ارشد به بعده.نه مکاترونیک کارشناسی)
مکاترونیک تو مقطع کارشناسی فقط دانشگاه شاهرود داره فک کنم . ارشد امیرکبیر میدونم داره . کلا یه چیز از مکانیک و الکترونیک ترکیب شده تو این رشته . مثلا بازو های مکانیکی که هوشمند بخوان کار کنن مربوط میشن به مکاترونیک .

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از شواليه سبز :
والا رتبه های قبولی کانون که دیدم آخرین قبولی 480 اینا بود برق . دوستم که عمران امیرکبیره گفت من یه 500 هم دیدم برق اورده بود ! ضمنا پارسال برق امیرکبیر خوب قبول شدن بچه ها. سالهای قبلش مکانیک راحت تر بوده اوردنش . معلوم نیست جو امسال روکدومشه.
ببخشید فک کنم اینو یه بار من گذاشتم یه بار آقای kenji
http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased.aspx
طبق این آخرین قبولیه برق امیرکبیر منطقه 2 600و خورده ای و منطقه 1 700 و خورده ای بین بچه های کانونه.. :D
شما کجا رو دیدی اینو میگی؟ :-/

تو پاتوق فارغ التحصیلا برو بپرس کسی هست یا نه؟ :D

• لایک

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از نیکو :-" :
ببخشید فک کنم اینو یه بار من گذاشتم یه بار آقای kenji
http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased.aspx
طبق این آخرین قبولیه برق امیرکبیر منطقه 2 600و خورده ای و منطقه 1 700 و خورده ای بین بچه های کانونه.. :D
شما کجا رو دیدی اینو میگی؟ :-/
تو پاتوق فارغ التحصیلا برو بپرس کسی هست یا نه؟ :D
این 600 مشکوک میزنه . من چند ماه پیش نگاه کردم این یه دونه آخریه نبود . ممکنه سهمیه داشته . به هر حال من طبق چیزی که اون موقع دیدم گفتم . (;

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

من ی سوال میپرسم شاید قبلن هم پرسیده باشن :-"
دانشگاه شریف برنامه های معرفی رشته هاش مشخص شده عایا؟! میشه لینکش رو بزارین!

×خودش رو که قبول نمیشیم لااقل همایش معرفی رشته ش رو بریم! :D

ehsanta

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

اینجا چند نفر می خوان کامپیوتر بزنن؟
نظرتون روی آی تی چیه؟؟
دید من به آی تی کم کم داره عوض می شه. من فکر می کردم آی تی و نرم افزار تفاوت های زیادی داشته باشن. اما انگار اینطور نیست.
دارم یه تحقیقاتی انجام میدم. به نتیجه رسید حتما خبرتون می کنم

ehsanta

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

اینم قوانین و مراحل تغییر رشته
با کلی بد بختی آیین نامه ها رو کشیدم بیرون

امیر کبیر:

http://ceit.aut.ac.ir/autcms/res/upload//computer-engineering/common/%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%86%20%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%20%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87.pdf

شریف:
http://www.sharif.ir/fa/education/rules/rules7.pdf

Regulus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
برنز فیریک دوره 25
رشته دانشگاه
برق

من میخوام برم فیزیک،خیلی هم بهش علاقه دارم...اما بحث شغل و درآمد و...خیلی ذهنمو مشغول کرده.
مخصوصا که جدیدا هروقت تو گوگل اسم رشته فیزیکو میزنم کلی از این سایتهای معرفی شغل برای رشته فیزیک میاد که از معلمی و کارمندی تا کار تو کارخانه یخچال سازی :-? و... رو شامل میشه،فقط کار مربوط به خود فیزیک بینشون نیست!

همین قضیه ی شغل و اینا خیلی رو اعصابه! به نظر شما اولویت با چیه؟ اصلا به نظرتون برای اینطور رشته ها(مثلا اگه شریف باشی :-?) شغل مناسب پیدا میشه؟ یا بهتره بری یه رشته مهندسی؟

چه روزگاریه آخه! خارجیم نشدیم عین آدم به علاقمون برسیم! ~X(

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

به نقل از Regulus :
من میخوام برم فیزیک،خیلی هم بهش علاقه دارم...اما بحث شغل و درآمد و...خیلی ذهنمو مشغول کرده.
مخصوصا که جدیدا هروقت تو گوگل اسم رشته فیزیکو میزنم کلی از این سایتهای معرفی شغل برای رشته فیزیک میاد که از معلمی و کارمندی تا کار تو کارخانه یخچال سازی :-? و... رو شامل میشه،فقط کار مربوط به خود فیزیک بینشون نیست!

همین قضیه ی شغل و اینا خیلی رو اعصابه! به نظر شما اولویت با چیه؟ اصلا به نظرتون برای اینطور رشته ها(مثلا اگه شریف باشی :-?) شغل مناسب پیدا میشه؟ یا بهتره بری یه رشته مهندسی؟

چه روزگاریه آخه! خارجیم نشدیم عین آدم به علاقمون برسیم! ~X(
نکته اولِ مهم اینه که به نظرمن برین خوب تحقیق کنین ومطمئن شین که تصوردرستی ازرشته فیزیک دارین...ببینین واقعا همون چیزیه که شمامیخواین یانه..علاقه به درس فیزیک نمیتونه دلیل خوبی برای فیزیک خوندن باشه...شایدشمابتونین اون فیزیک رو تویه مهندسی پیداکنین واونجا باید برین دنبالش...رشته فیزیک خیلی فرق داره...باید بتونین تواین رشته دووم بیارین...
وخب بعد ازتحقیق
مایه استاد داشتیم همیشه به ما میگفتن برای یه فیزیکی زمینه کاربیشتر ازهررشته ی دیگه ای وجود داره...توانایی دانشجوی فیزیک ازاونجایی که فیزیک بیس همه رشته های مهندسیه خیلی بالاست...مشکل ازاکثرکساییه که فیزیک میخونن..متاسفانه چون خیلیاشون بدون علاقه وارد این رشته میشن هیچ تلاش خاصی هم نمیکنن وسواد لازم روکسب نمیکنن ونمیتونن جذب بازارکار بشن..ته اش اگه شانس بیارن معلم میشن که خب خیلی وقتا معلم های خوبی هم نیستن!!یه نکته دیگه درباره فیزیک(رشته های محض دیگه رواطلاعات کافی ندارم)اینه که وقتی واردش شدی باید تا دکتری بری...یعنی بالیسانس نمیتونی کارخوب پیداکنی(البته امروزه برای لیسانس مهندسی هم سخت کارپیدامیشه چه برسه به فیزیک!)...واینکه گرایش های مختلف فیزیک شرایطش فرق میکنه..مثلاگرایش فیزیک نظری خب اینطوریه که توایران اهمیت چندانی بهش داده نمیشه ولی نانو ,حالت جامد,اپتیک ولیزر کار براشون هست (اینوپارسال ارشد فیزیک امیرکبیر به من گفت)...
تشخیص اولویت باخودتون هست...ولی صرف این که اسم یه رشته درامدزاست دلیل نمیشه هرکسی رفت این رشته پول دربیاره!
یه چیزی که من تواین یه سال فهمیدم اینه که توفیزیک بایدخیلی تلاش کنی باید خیلی خوب باشی تابین این همه دانشجوی فیزیک فرصت های خوب گیر توبیان...نمیتونی توچنین رشته ای معمولی باشی عادی درس بخونی وتوقع موقعیت خوب هم داشته باشی ..ازمهندسی ها خیلی بیشترباید بخونی برای همین بعضی هامیگن سخته...

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

به نقل از ali jahangiri :
فکر کنم هزینه ای حدود 10 تومن هم برای ثبت نام داره . حالا یه بیست تومن بالا پایین : دی

یعنی ممکنه 10 تومن بهمون بدن؟!؟!؟؟!؟! 8-> 8-> 8->

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
پایتخت تاریخ و تمدن!(Hamedan DC!:D)
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها کسی در مورد بیوتکنولوژی اطلاعات داره؟ینی مثلا شرایطش چیه و اینا...

تو یه سایتی خوندم که مصاحبه اینا داره ، کلا خیلی دنگ و فنگ داره :D

رتبه اینا چی میخواد؟ :-?

بازار کارش چطوره؟کلا بگین دیگه :د

بالا