• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

Sahell

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1398
بچه ها اگه یکی خیلی از خون و جراحت و... بترسه یعنی خیلی سخت حتی بتونه نگاه کنه به این چیزا به نظرتون پزشکی براش دشوار میشه و نمی تونه پاس کنه ؟
بافرض این که تصمیم داشته باشه تخصص رو رشته غیر بالین بره
یعنی تو اینترنی مجبور میکنن که شما سر یه مریض تصادفی یا بد حال باشید یا نه اجباری نیست ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها اگه یکی خیلی از خون و جراحت و... بترسه یعنی خیلی سخت حتی بتونه نگاه کنه به این چیزا به نظرتون پزشکی براش دشوار میشه و نمی تونه پاس کنه ؟
یعنی تو اینترنی مجبور میکنن که شما سر یه مریض تصادفی یا بد حال باشید یا نه اجباری نیست ؟
در هر صورت در دوران آموزش، هدف اینه که یک پزشک عمومی با مهارت های لازم تحویل داده بشه، بنابرین آموزش ها نمی‌تونن اختیاری باشن که خب حالا که تو حالت از خون و جراحت به هم می‌ریزه، این بخشا رو یاد نگیر!

سمائیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
4
بچه ها پزشکی یا دندون؟ علاقه خاصی ندارم اونقدر که بخوام رو علاقه بزنم ولی ترجیحم پزشکی بود چون فیلد های گسترده ای داره که بالاخره یه جایی یه چیزی که بیشتر دوست دارم و پیدا کنم😶😶 ولی با این افزایش ظرفیتهای نجومی که هر سالم قراره بیشتر بشه یعنی رده سنی ما حداقل مملو از پزشک میشه🤦‍♀️ به نظرتان بازار کار چطور میشه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1397
ن تنها با اینترنه بلکه بخیه زدن ، تپ مایع آسیت ، گرفتن خون شریانی و.. وظیفه اینترنه . بخش جراحی و ای ان تی و چشم و اورژانس زیاااااد با این مریضها سر و کار دارین .

ولی ، عادی میشه ، ترسه می ریزه . منم میترسیدم ، الان هیچ حسی ندارم .

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام
والا من پردیسم اصن اینجور نیست ترمی خیلی بشه ۱۵ میلیون
@Eli.
من درباره دانشگاه و رشته خودم میگم خب چون دیدمشون...
در ضمن از سال دوم هم کلا یه جای دیگه درس میخونن و اصلا با سراسریا نیستن با دانشجوهای خارجی کشورهای دیگه ان

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام
بچه ها پزشکی یا دندون؟ علاقه خاصی ندارم اونقدر که بخوام رو علاقه بزنم ولی ترجیحم پزشکی بود چون فیلد های گسترده ای داره که بالاخره یه جایی یه چیزی که بیشتر دوست دارم و پیدا کنم😶😶 ولی با این افزایش ظرفیتهای نجومی که هر سالم قراره بیشتر بشه یعنی رده سنی ما حداقل مملو از پزشک میشه🤦‍♀️ به نظرتان بازار کار چطور میشه؟
حالا گیریم تخصصش زیادتر باشه فکر میکنی شرایط جوری باشه که حتما بتونی تخصص بخونی رو عمومی موندن هم باید حتما فکر کنی
من با اینکه حتی تا حالا شاگرد دوم ورودی مون هم شدم یکی دو ساله اصلا دیگه نمیخام ادامه تحصیل بدم درحالی که چهارسال فقط به عشق جراحی فک و صورت میخوندم...پس خدا رو شکر میکنم پزشکی نرفتم چون مسلما عمومی دندون بهتره

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام
سلام بین پرستاری و مامایی کدوم رشته بهتره و چرا؟..
پرستاری
تقاضا بیشتر و سختر هم قبول میشی
کشور بیشتر پرستار میخاد یا ماما؟
اما خب شنیدم ماما میتونهمطب طور بزنه اما دوستم بین مامایی تهران و تغذیه آزاد رفت دومی...به خودت بستگی داره تا اخر عمر میخ تو اتاق عمل باشی یا دستت بازتر باشه...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
از لحاظ سختی دروس یا لحاظ فشار اجتماعی و... این صوبتا؟

الان از خیلیا در مورد سختی دروس علوم پایه شنیدم خب در چه حد سخته؟ من الان میترسم بزنم این رشته رو و قبول شم، بعد نتونم پاس کنم درسا رو، بعد بمونم تو گِل
: (
در مورد سخت بودن، فکر می‌کنم بیش‌تر منظور شرایط خوندن اون رشته هست، نه خود دروس رشته. یعنی این‌طور نیست که دروس رشته‌های علوم پایه به طرز عجیب و غریبی «سخت» باشن، صرفاً به طور کلی رویکرد رشته‌های علوم پایه متفاوته. علوم پایه برای چیه؟ این رشته‌ها دانشجوها رو برای اهداف‌ آکادمیک پرورش می‌دن (کارهای تحقیقاتی، تدریس و ...). درسته که می‌شه کارهای کاربردی‌تری هم با خوندن این رشته‌ها کرد ولی خب مسیر «اصلی»، آکادمیک تعریف می‌شه. حالا این تفاوت مهم با رشته‌های کاربردی‌تر، باعث این می‌شه که مسیر تحصیل فرد طولانی‌تر بشه (یعنی مثلاً شما با لیسانس علوم پایه فقط دانش بیسیک اون رشته رو به دست می‌آری و کار خاصی نمی‌تونی با اون بکنی، پس عملاً باید تحصیل رو تا مقاطع بالاتر ادامه بدی)، این طولانی بودن علاوه بر فرصت شغلی خیلی کم این رشته‌ها طی تحصیل، چیزیه که برای ورود به این رشته‌ها باید در نظر داشت. شما می‌بینی کسانی که سال شما وارد دانشگاه شدن و رشته‌های کاربردی‌تر خوندن بعد چند سال وارد بازار کار می‌شن و نیاز نیست ارشد و دکتری بخونن، ولی شما هم‌چنان باید درس بخونی و کارت همینه اصلاً. من با افراد مختلف که صحبت کردم این جنبه از علوم پایه خوندن رو بخش اصلی سختی‌ش دونستن و به طور کلی گذروندن درس‌های علوم پایه چیزی نیست که سختی‌ش خیلی تفاوت خیلی فاحشی با بقیهٔ رشته‌ها داشته باشه (تجربی رو نمی‌دونم ولی توی ریاضی این‌طوره).

الینا:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1400
کسی میدونه بین پزشکی ساری و بابل کدوم بهتره؟^^

_Fatemeh_

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی بیابون
رشته دانشگاه
پزشکی
تو سایت کانون قبولی داروسازی هارو که چک میکنم، رتبه در منطقه رو زده. رتبه در زیرگروه ۲ رو از کجا میتونم پیدا کنم؟ یا به همین رتبه در منطقه هم میشه اعتماد کرد؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
تو سایت کانون قبولی داروسازی هارو که چک میکنم، رتبه در منطقه رو زده. رتبه در زیرگروه ۲ رو از کجا میتونم پیدا کنم؟ یا به همین رتبه در منطقه هم میشه اعتماد کرد؟
نمی‌نویسه. ولی من معمولاً کارنامه رو باز می‌کردم تا درصد زمین‌شناسی رو ببینم و باهاش تخمین رتبه زیرگروه رو بزنم.

_Fatemeh_

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی بیابون
رشته دانشگاه
پزشکی
نمی‌نویسه. ولی من معمولاً کارنامه رو باز می‌کردم تا درصد زمین‌شناسی رو ببینم و باهاش تخمین رتبه زیرگروه رو بزنم.
من زمین نزدم.اگه تو کارنامه اون طرفم زمین نزده باشه میشه حساب کرد روش؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
من زمین نزدم.اگه تو کارنامه اون طرفم زمین نزده باشه میشه حساب کرد روش؟
آره دیگه. اونایی که زمین نمی‌زنند رتبه‌ی زیرگروه یک عموماً بهتر از رتبه‌ی کل می‌شه. وقتی زمین می‌زنند رتبه کل بهتره ولی ممکنه رتبه زیرگروه یک بیشتر باشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
پزشکی
چه خط فکری‌ای رو دنبال کنم تا واقعا متوجه بشم از بین پزشکی یا دندون کدوم برام مناسب‌تره؟
خط های فکری متفاوتی برا مقایسه وجود دارن از جمله زودتر وارد شدن به بازار کار، میزان تئوری و عملی بودن دروس، شدت سختی دروس در حین تحصیل، میزان ساعت کاری بعد از فارغ‌التحصیلی و ...

ولی خب خود من، مهم ترین عاملی که باعث شد پزشکی رو واسه خودم مناسب تر بدونم، وسیع بودن فیلدهاش بود. اینکه بعد از فارغ التحصیلی طیف وسیعی از تخصص ها جلوم هستن و می‌تونم به اونی که علاقه بیشتری دارم بپردازم. دندان پزشکی یک مقدار برام محدود می‌نمود.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
خط های فکری متفاوتی برا مقایسه وجود دارن از جمله زودتر وارد شدن به بازار کار، میزان تئوری و عملی بودن دروس، شدت سختی دروس در حین تحصیل، میزان ساعت کاری بعد از فارغ‌التحصیلی و ...

ولی خب خود من، مهم ترین عاملی که باعث شد پزشکی رو واسه خودم مناسب تر بدونم، وسیع بودن فیلدهاش بود. اینکه بعد از فارغ التحصیلی طیف وسیعی از تخصص ها جلوم هستن و می‌تونم به اونی که علاقه بیشتری دارم بپردازم. دندان پزشکی یک مقدار برام محدود می‌نمود.
منم به همین منظور انتخاب کردم. اینکه از پزشکی میتونی وارد PhD رشته‌های مهندسی حتا بشی، رشته‌های علوم پایه، و ... . درسته دندان و داروها هم این امکان رو دارن، ولی پزشکی به خاطر دانشی که در اختیارت می‌ذاره گزینه‌ی بهتریه. بعداً هم که از شرایط بالینی و طبابت خوشم اومد.

Chandler.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1400
وسط انتخاب رشته میرم
اینستاگرام، کسی که ازش مشورت میگرفتم بابت رشته و دانشگاهی که خونده، میبینم اینو استوری کرده
[
screenshot_20220810_221709_v5jc.jpg
]

اینستارو میبندم میرم تلگرام
اینو می‌بینم :
[
screenshot_20220810_221740_btgo.jpg
]

واقعا دیگه اعصابم نمی‌کشه صد دفعه این لیست لعنتی رو تغییر دادم، خب من الان چکار کنم : (
آدما چرت و پرت زیاد میگن، معمولا هم یهو جوگیرانه نظر میدن.
اولویت هات رو پای حرف چارتا ادم که هیچ دیدی به فکر و زندگی تحصیلی و انتخاب هاشون نداری قرار نده.
وضعیت ایران افتصاحه و این باعث میشه هر رشته ای سختی های خودش رو داشته باشه، تو باید ببینی هدفت در نهایت چیه.
پنج سال دیگه میخوای کجا باشی و...
اگه علاقه ی خیلی مشخصی داری اونو دنبال کن، اگه نه یکم به رشته هایی که تو ذهنت اند براساس تایتل های مهم نمره بده(علاقه، مهاجرت، بازارکار ، درامد و...) بعد اولویت بچین.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,758

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
برای داروسازی بعد تهران و بهشتی اولویتامون رو چجوری بزنیم؟با در نظر گرفتن اینکه دانشگاه ایرانم امسال دارو میگیره.

ایران و تبریز و شیراز خیلی خوبن هر سه تاشون

به نظر من در این انتخاب باید فاصله رو هم در نظر گرفت. من باشم اینجوری میچینم:
۱. تهران
۲. بهشتی
۳. ایران
۴. شاهد (اگر داره. نمیدونم داره یا نه)
۵. قزوین چون که ۲ ساعت با تهران فاصله داره (بازم نمیدونم داره یا نه)
۶. اصفهان چون که ۵ ساعت فاصله داره
۷. زنجان چون ۴ ساعت با تهران فاصله داره
۸. شیراز

اصفهان و زنجان و قزوین اینا یه جورین که میتونی سری بپری اتوبوس سوار بشی بیای تهران تعطیلات رو. ولی شیراز فک کنم ۱۲ ساعته اتوبوسش. مگر وضع مالیت خوب باشه که بلیت هواپیما بدی. هر رفت و برگشت راحت میشه ۲ میلیون تومن.
بین مسیر ۴ ساعته با ۱۲ ساعته خیلییی فرق هست. مسیر چهارساعته یعنی ۴شنبه عصر سوار اتوبوس شدی شب خونه ای. ولی مسیر ۱۲ ساعته یعنی شب ۸ سوار بشی تازه ۸ صبح میرسی خونه اونم در حدی خسته خواهی بود که یه روز کامل باید بخوابی!
حالا باید یک داروسازی شیراز خونده بگه که چقدر فرق داره داروی شیراز. ولی حس نمیکنم اونقدر تفاوت ویژه داشته باشه که بیارزه اینقدر به جون بخری زحمتش رو. چه بسا قزوین باشی بتونی از فرصت های تهرانم استفاده کنی.
البته همه اینها نظر شخصی منه. مهم اینه که نظرات و استدلال های مختلف رو ترکیب کنی.

Cloudy

:)
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مرند
سال فارغ التحصیلی
1400
من شدیدا بین ازاد دندان یه شهر خوبتر و پزشکی روزانه یه شهر خوب دیگه گیر افتادم. علاقم دندانه ولی از مدرک دانشگاه ازاد خوشم نمیاد. به نظر شما کدوم بهتره؟

• متعجب
امتیازات: panah
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
من شدیدا بین ازاد دندان یه شهر خوبتر و پزشکی روزانه یه شهر خوب دیگه گیر افتادم. علاقم دندانه ولی از مدرک دانشگاه ازاد خوشم نمیاد. به نظر شما کدوم بهتره؟
دندون شهریه پرداز رو هم بررسی کن. من خودم ترجیح میدم شهریه‌پرداز دانشگاه دولتی باشم تا آزاد. بچه‌هایی که آزاد علوم پزشکی میخونن خیلیاشون از ناهماهنگی‌های دانشگاهشون ناراضی هستن.

بالا