• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

shakila15

شکیلا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست!! گرچه رشتم ریاضیه
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
میم شیمی
سلام
می دونم زوده ولی خب D :
برای انتخاب رشته باید به علاقه توجه کنیم.حالا اگه کسی تو 18 سال نتونسته باشه و تلاشی هم نکرده باشه که زیاد خودش و علایقش رو بشناسه چیکار کنه؟
برای انتخاب رشته چطور تحقیق کنیم؟چقدر مطالبی که درباره ی رشته ها تو اینترنت می بینیم واقعیته؟در کل چطور بفهمیم به چی علاقه داریم؟ :rolleyes:
اولا که اصلا زود نیستو اینو بهت بگم که هر چی نزدیکتر به انتخاب رشته بشی و جوابا هم بیاد شک و دودلیت بیشتر از قبل میشه و باتوجه به رتبت گیج هم میشی!
خیلی ببخشید که اینو میگم ولی بنظرم این تستای مسخره ی تو اینترنتم هیچ کمکی بهت نمیکنه
اولین چیزی که بهت کمک میکنه همینه که یه دید کلی نسبت به هر رشته ای داشته باشی ، واقعا باید کلی باشه جزئباتشو بیخیال...
و تا موقع اعلام رتبه ها فقط سعی کن بفهمی ک اگه قرار باشه بین دو تا رشته مثلا پلیمر و مواد (که هردو هم قبول میشی توی دانشگاه ایکس ) یکیو رو انتخاب کنی کدوم رو ترجیه میدی؟!
بعدشم به اپلای و اینا خیلی فکر نکن از الان
نه که مهم نباشه ها
ولی خب دانشگاه اصلا آسون نیست
واقعا نیست و اغراقم نمیکنم! چون حجم فعالیت و تفریحاتت بالا میره و مثل مدرسه نیس که بری و برگردی خونه :|
در کل بنظرمن این همایشای انتخاب رشته بد نیست و میتونه یه کمک کلی بکنه (با توجه به اینکه خودمم شرکت کردم توش)
و راستی یه چیزی
هر رشته ایی و انتخاب میکنی رشته های مرتبط بهش و یا اینکه چقد واحدای مشترک و اینا دارن مد نظرت باشه که مثلا اگه اونی که رتبه بهتر میخواد و قبول نشدی بتونی اونی که با رتبه یکم پایین ترم میشه قبول شد و قبول شی
و در کل موفق باشی:)

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
سلام.
من دوسال پیش کنکور دادم برای همین خیلی یادم نیست دقیق که باید چه کاری انجام بدیم.
ولی با تجربه ی الانم بنظرم کسی که هیچ ایده ای نداره درمورد رشته بره اول ی لیست دربیاره که کلا چه رشته هایی میتونه بره و بعد درموردشون مطالعه کنه و ی لیست جدید بنویسه ازون هایی بهشون علاقه مند شده و بعد با دانشجوهای لیست دوم صحبت کنه که تجربه دارن تو اون رشته.یا پادکست گوش بده

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
نقش علاقه چقدره ؟!
مثلا من از کامپ خوشم میاد کلی حس می کنم توانایی زیادی درش ندارم و در حد اندکی(فکر مر کنم:-" ) ک از اون تو صنایع استفاده می شه می تونم توش خوب و اوکی باشم ، کلا حس می کنم بیشتر ب درد صنایع می خورم ولی زیاد حال نمی کنم باهاش الآن چیو باید اصل گرفت؟ :-?

Con_Blindness

میخام¢کار
نام مرکز سمپاد
q o m
شهر
q o m
خیلی ببخشیدا ولی بعضیا هستن که فقط باید ×××ـــشون کرد

عاقا خانم محترم تویی که هیچی حالیت نیست چرا میای نظر میدی ؟! خب بخون اول یاد بگیر بعد تحقیق کن بعدش اونوخ اگه قابل بودی نظر بده نه که مث خر سرتو بندازی زیر بیای تو تاپیک بپاچی برــــی....

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

عاقا خانم محترم تویی که هیچی حالیت نیست چرا میای نظر میدی ؟! خب بخون اول یاد بگیر بعد تحقیق کن بعدش اونوخ اگه قابل بودی نظر بده نه که مث خر سرتو بندازی زیر بیای تو تاپیک بپاچی برــــی....
خفن
اینجا هر کسی حق داره نظر بده مشکل داری میتونی نخونیشون

najmeh_abl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانـ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
AUT (Tehran Polytechninc) + University of Naples Federico II
رشته دانشگاه
Industrial Bioengineering

داداچ شوما مثله اینکه اصلا قوانین رو مطالعه نکردی و دنبال بحثی؛
این تاپیک دقیقا واسه اینه...
در ضمن ممکنه یه شخص nبار mتا مطلب درمورد یه رشته بخونه و بازهم تردید داشته باشه و خب هدف تاپیک واسه اینه اینقدر سوال بپرسه و جواب های مختلف ببینه تا مجاب شه!
بی احترامی به کاربرها هم اصلا درست نیست، کسی اینجا نظری میده طبق تجارب شخصیشه و خب اسمش باهاشه "نظر"
احترامه خودتو نگه دار اینجا خیلی ها از تو بزرگ ترن و این شیوه برخوردت اصلا صحیح نیست :]

آخرین ویرایش:

najmeh_abl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانـ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
رشته دانشگاه
كسي ميتونه بياد رشته كامپيوتر و فرق بين شاخه هاشو بگه
مثلا نرم افزار ،علوم كامپيوتر، سخت افزار، اي تي و..
ممنون ميشم^__^

ببین گرایش ها رو پارسال برداشتن، امسال هم ممکنه این کار رو انجام بدن، و بعد انتخاب گرایش به معدل و این چیزها بستگی داره پس بشین فکر کن که بین علوم کامپیوتر و مهندسی کدوم رو علاقه بیشتری داری!
و خب علوم کامپیوتر و مهندسی خیلی بهم ربطی ندارن

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
اینجا کسی هست که هوافضا دوس داشته باشه؟

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی
ببین گرایش ها رو پارسال برداشتن، امسال هم ممکنه این کار رو انجام بدن، و بعد انتخاب گرایش به معدل و این چیزها بستگی داره پس بشین فکر کن که بین علوم کامپیوتر و مهندسی کدوم رو علاقه بیشتری داری!
و خب علوم کامپیوتر و مهندسی خیلی بهم ربطی ندارن
البته اینی که میگین خیلی به نظرم درست نیست
علوم کامپیوتر و مهندسی کلی واحد مشترک دارن که با واحدای اختیاری که میتونی برداری تقریبا میتونی کل علوم کامپیوتر رو مهندسی طور بگذرونی...
حالا دقیقشو اگه بخواین هر موقع وقت کنم میگم کدوم درسا مشترک نیستن و اصن خوندن یا نخوندن اون درسا چه تفاوتی براتون ایجاد میکنه...

najmeh_abl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانـ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
رشته دانشگاه
البته اینی که میگین خیلی به نظرم درست نیست
علوم کامپیوتر و مهندسی کلی واحد مشترک دارن که با واحدای اختیاری که میتونی برداری تقریبا میتونی کل علوم کامپیوتر رو مهندسی طور بگذرونی...
حالا دقیقشو اگه بخواین هر موقع وقت کنم میگم کدوم درسا مشترک نیستن و اصن خوندن یا نخوندن اون درسا چه تفاوتی براتون ایجاد میکنه...
نه نه خیلی واضحه که یه سری دروس مشترک رو دارن ولی تفاوت هایی هم دارن که حتما باید بهش توجه کرد!
شاید منظورم رو بد رسوندم

آخرین ویرایش:

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی
نه نه خیلی واضحه که یه سری دروس مشترک رو دارن ولی تفاوت های زیادی هم دارن که حتما باید بهش توجه کرد!
شاید منظورم رو بد رسوندم
بله تفاوت هست قطعا
اما به نظرم کسی که میخواسته مهندسی بره و نتونسته اون رتبه رو بیاره و واقعا به دنیای کامپیوتر علاقه منده این رشته فوق العادس
البته که به نظر من حتی کسایی که مهندسی رو انتخاب میکنن هم بهتره یه نگاه دقیق رو این رشته داشته باشن شاید تصمیمشون عوض شه و بیان این رشته...

mockingbird

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپادی نیستم
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
96
من مدرک دیپلم و پیش دانشگاهیم تجربیه اما به دلیل اینکه هیچ علاقه ای به زیست ندارم و صرفا به اصرار خانوادم به این رشته اومدم کنکور ریاضی دادم. رتبه کنکورم بین 500 تا2000 منطقه دو میشه که این رتبه رو هم بیشتر مدیون دروس عمومی و شیمی و تا حدودی فیزیک هستم یعنی دروس گسسته و تحلیلی و هندسه رو اصلا نخوندم :-" حالا که دارم رشته ها رو بررسی می کنم وقتی چارت درسیشون رو نگاه میکنم ترس برم می داره. من نمی خوام مثل همیشه انتخاب اشتباه کنم :( یه لیست تهیه کردم از رشته هایی که حس خاصی بهشون ندارم : عمران - مکانیک- م.شیمی -پلیمر- مواد - انرزی - دریا اما یه چیزی که تو ذهنم وجود داره اینه که چرا مثلا نرم اقتصاد یا میریت بخونم چون حس می کنم علاقه ی بیشتری به علوم انسانی دارم اما مساله ای که وجود داره اینه که من صد در صد می خوام از ایران برم و اپلای کردن از رشته های انسانی برای دانشگاه های خوب مشکله :-< یا فکر کردم که مثلا م.صنایع بخونم که چیزی بین مهندسی و مدیریته اما شنیدم که می گن همین خودش باعث میشه از هردو فقط یه سری چیزا رو یاد گرفت و در نهایت هیچ کدومو به طور کامل یاد نگرفت و هم چنین درس های پراکنده ای داره و دریایی به عمق یک متره و از این حرفا... مشکل دیگه ای که داره بحث اپلای تو خارج ایران بهش industrial engineering نمی گن بلکه میگن management science and engineering که شنیدم چون در ایران تو این رشته ریاضیات سخت تدریس نمیشه دانشگاه هایی مثل استنفورد :-" سخت پذیرش می دن یه تئوری دیگه هم که دارم اینه که اول مهندسی بخونم بعد برای ارشد MBA یعنی این جمله درسته که مهندسان مدیران بهتری هستند؟ یه سوال هم دارم ایه که آیا ریاضیاتی که در اقتصاد یا مدیریت ارائه میشه ضعیفه که خیلی ها پیشنهاد می دن که بهتره اونا تو ارشد خونده بشه و تو کارشناسی رشته هایی مثل ریاضیات و کاربرد ها-آمار - علوم کامپیوتر خونده بشه؟ من در خودم توانایی علوم پایه خوندن رو نمی بینم در آخر نظر پدر و مادرم اینه که از همین کارشناسی برم کانادا و اون جا درس بخونم توانایی مالیش رو داریم اما احساس می کنم هنوز اون استقلال رو برای تنها زندگی کردن تو یه کشور دیگه ندارم

Arshawm

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلي ٣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
اگه كسي بخواد دو تا رشته(يه مهندسي و يه مديريت) همزمان بخونه بايد چيكار كنه و چطوري انتخاب رشته كنه؟ ميتونه جفت رشته هارو تو يه دانشگاه بخونه ؟ يا يكيشو سراسري بخونه يكيشو آزاد؟

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
اگه كسي بخواد دو تا رشته(يه مهندسي و يه مديريت) همزمان بخونه بايد چيكار كنه و چطوري انتخاب رشته كنه؟ ميتونه جفت رشته هارو تو يه دانشگاه بخونه ؟ يا يكيشو سراسري بخونه يكيشو آزاد؟
برای دو رشته ای خوندن همزمان تو سراسری باید استعداد درخشان باشی و این چیزا. یعنی من معدل م بالا بود ولی نشد. باید از سنجش نامه میداشتم. درباره اینکه یکی آزاد یکی سراسری هیچ اطلاعی ندارم. ولی حتمن بزارید یک ترم بگذره ببینید که واقعا یک رشته رو هم پیش بردن تو دانشگاه واقعا سخته و آدم اصلا تو دانشگاه خیلی تنبل و اهل تفریح و اینا میشه ((:

Arshawm

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلي ٣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
قبلا يه تاپيك بود هر كي درمورد رشته و دانشگاه خودش توش مينوشت. الان هر چي ميگردم پيداش نميكنم. لينكي آدرسي داريد ازش؟. يه سوال ديگه: كسي كه بخواد توي بورس و سرمايه گذاري و اينجور كارا فعاليت كنه از بين مديريت مالي و اقتصاد و حسابداري و .... كدوم براش مناسب تره؟ براي بيزينس شخصي چطور؟يا براي ليسانس يه مهندسي يا CS بخونم بعد براي فوق برم mba و اينا؟

آخرین ویرایش:

Behz@d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نکا
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شایعه ای بیش نبود!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق
اینستاگرام

تا اونجایی که اطلاع دارم فقط دانشگاه تهران و شریف بود که اجازه دو رشته ای کردنو میداد به بچه هاش،که اونم امسال لغوش کردن،فقط یه رشته میتونی بخونی.البته فکر کنم میتونی همزمان با دولتی، آزاد یا غیر انتفاعی بخونی.

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دوستان کسی درباره شرایط(سختگیری بیشتر منظورمه) امیرکبیر برای تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر زو می دونه ؟
کلا بهتره برم مهندسی علم و صنعت(اگه بیارم :)) ) یا برم علوم امیرکبیر به فکر تغییر رشته باشم؟ :-?

Behz@d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نکا
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شایعه ای بیش نبود!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق
اینستاگرام
دوستان کسی درباره شرایط(سختگیری بیشتر منظورمه) امیرکبیر برای تغییر رشته از علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر زو می دونه ؟
کلا بهتره برم مهندسی علم و صنعت(اگه بیارم :)) ) یا برم علوم امیرکبیر به فکر تغییر رشته باشم؟ :-?

همه چی فقط و فقط به معاون دانشکده بستگی داره ! اگه قبول کنه با معدل 14 هم میشه تغییر رشته داد.
یکی از دوستام تو دانشگاهمون همینکارو کرد،از علوم پایه اومد نرم افزار،شرطشون هم این بود که باید دو ترم تو نرم افزار معدل بالای 17 میگرفت.

DAVICHI

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
Ahvaz
من واقعا به هوافضا علاقه مندم ولی شنیدم پذیرش گرفتنش خیلی سخته ؟ اینو میگم چون هیچکس اینده ای برای این رشته در ایران نمیبینه (آینده : درآمد)
کسی هست که تو این زمینه راهنمایی کنه؟

بالا