• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اسید پاشی

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
پاسخ : اسید پاشی

به نقل از SalehM :
خب منظورت چیه الان؟

یعنی لا اکراه فس الدین واسه اونایی هست که راه درست و مادرست واسشون مشخص شده باشه.
واسه همین نباید از این آیه سو استفاده بشه برای دین گریزی.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Sanctum :
یعنی لا اکراه فس الدین واسه اونایی هست که راه درست و مادرست واسشون مشخص شده باشه.
اونوقت بنظرت برای من مشخص شده یا نه؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

اول بگم دوستان به نظرِ من این‌گونه پیش‌داوری‌ها و متهم‌کردن‌ها درست نیست؛ اجازه‌بدیم یه‌ذره مسئله واضح‌ شه و توضیحات ارائه‌شه. ایجاد یک‌سری جوها به گمان من خیلی درست نیست.

و در موردِ حکمی که باید اجرا بشه و راه‌هایِ پیشنهادی؛ من فکرمی‌کنم بر فرض هم که جلویِ فروخته‌شدنِ اسید گرفته‌شد، اومدیم و یک نفر از یک جایی یک اسیدی به دست‌ش رسید که اصلن کارِ سختی نیست و دست به همچین عملی‌زد(این نوع قوانین بازدارنده نیستن)، باید جلویِ این مسئله ریشه‌ای گرفته‌بشه و یکی از اون ریشه‌ها قصاص‌ـه به نظرِ من.
و محدودیت خرید و فروش اسید اولین قدم‌ـه؛ شرطِ لازم‌ـه اما کافی نیست.

جریمه‌یِ نقدی و زندانِ طولانی مدت چیزی رو عوض نمی‌کنه؛ وقتی یک انسان کشته‌بشه، در قرآن گفته‌شده انگار تمامِ انسان‌ها کشته‌می‌شن و برعکس؛ پس جانِ یک انسان برابر با جانِ تمامِ انسان‌هاست، حالا یکی به عمد و از رویِ عقده‌هایی که داره فردی رو از زندگی محروم کنه، حالا منهایِ تبعاتی که برایِ خانواده‌یِ فرد داره و ممکنه زندگی‌شون رو نابود کنه، عزیزترین دارایی یک انسان ازش گرفته‌شده و اگه ما بیایم صرفن جریمه‌یِ نقدی و زندانِ طولانی‌مدت رو کیفرِ این کار کنیم آیا ارزش‌مند بودنِ جانِ یک انسان در جامعه نهادینه می‌شه؟ خیر؛ می‌تونیم نمونه‌ش رو در کشورهایِ دیگه ببینیم.
من نمی‌گم هر قتل عمدی که مجازات‌ش اعدام تشخیص داده می‌شه، حتمن در موردش اعدام اتفاق بیفته، اما می‌شه ادعا کرد که دلیلِ کم‌تر بودنِ آمارِ قتل در ایران نسبت به خیلی از کشورهایِ دیگه به مجازاتِ اعدام هم ربط داره.

در موردِ اسیدپاشی هم همین‌ـه مجازات‌هایی که به‌ش اشاره‌شد اصلن نمی‌تونن بازدارنده‌باشن و نمی‌تونن قبح لازم رو برایِ این مسئله ایجاد کنن.
من به عنوانِ یک شهروند نباید از این که تویِ صورت‌م اسیدپاشیده بشه بترسم، کسی که تصمیم به چنین کاری داره باید وحشت‌ داشته و چنین وحشتی با جریمه‌یِ نقدی و زندانِ طولانی‌مدت ایجاد نمی‌شه.
همین‌طور که در موردِ قتل از نوعِ عمد و برنامه‌ریزی شده‌ش در حالِ حاضر همین‌طوره.

پس در تشریح قصاص میتوان گفت ، نخست باعث حیات کسی است که مورد سوء قصد قرار گرفته است ومانع قتل او میشود وثانیا باعث حیات خود جانی میشود که اگر طرف اورا بکشد خودش قصاص وکشته میشود وبا ترسی که از قصاص دارد ودر انتظار اوست دست به قتل نمی زند ثالثا موجب حیات دیگران است وبرای مردم وجامعه امنیت جانی به ارمغان می آورد زیرا وقتی مردم دانستند قصاص واجب است وحتما اجرا میگردد ، از ترس قصاص وکشته شدن ، به قتل دیگران جرائت نخواهند کرد .

asrnews.net

پ.ن: وقتی هنوز چیزی مشخص نیست، انگیزه‌ای مشخص نیست؛ چرا الان باید انگیزه‌هایِ دینی به افراد نسبت داد؟

h@di

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرکرد
شهر
شهرکرد
مدال المپیاد
طلای ادبی (دورهٔ ۲۷)؛ مرحلهٔ ۱ کامپیوتر (دوره‌های ۲۳ و ۲۴)
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی نرم‌افزار

به نقل از Sanctum :
یعنی لا اکراه فی الدین واسه اونایی هست که راه درست و نادرست واسشون مشخص شده باشه.
واسه همین نباید از این آیه سو استفاده بشه برای دین گریزی.
شما تأکید دارید روی اسلام. وقتی طرف می‌آید به اسم اسلام (اگر قضیه این باشد؛ نمی‌دانم) اسید می‌پاشد روی صورت مردم، اولین نتیجه‌ش این است که به مردم می‌گوید اسلام یعنی خشونت، یعنی وحشی‌گری. طبیعتاً مردم از دین زده می‌شوند. (داعش همین کار را می‌کند، وهابیت هم همین کار را می‌کند.)
این کار این‌ها به نظر من تأثیرش از بی‌حجابی کامل هزار تا دختر بیشتر است، منکرش بزرگ‌تر است، نهی از منکرش بأی نحو کان (از روی دست میرزای کبیر) واجب‌تر. (تازه این بیچاره‌ها ظاهراً بی‌حجاب هم نبوده اند.)َ تعریف دین‌گریزی را یک‌کمی گسترده‌تر کنید.
ضمناً شما بخش اول آیه را تخصیص زده اید با بخش دوم. آیا در تفسیر معتبری این طور گفته شده؟ آیا قواعد عربی این را می‌گوید؟
برداشت من این است که راه درست مشخص است برای کسی که بخواهد برود دنبالش، نیازی هم نیست کسی با زور مشخصش کند. خلیفهٔ عباسی احمد بن حنبل را شلاق می‌زد تا از عقیده‌ٔ دینی‌اش -که به نظر خلیفه غلط بود- برگردد. ائمهٔ ما از این کارها نمی‌کردند. روش دین ما این نیست. (طبیعتاً برداشت من از آیه هم منبع نیست. برای برداشت درست رجوع کنیم به تفاسیر معتبر)
* (عذرخواهی از همه؛ جای این بحث توی این تاپیک نبود.)

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

خوب ببینید این که یه نظارتی باشه یه محدودیتی باشه و معلوم باشه که کی داره استفاده میکنه براي چي داره استفاده میشه بهتر نیست؟تا اینکه همینطوری يه ابزار دم دستی باشه و یه بچه دو ساله هم بتونه گير بیاره؟درسته اعمال نظارت به صفر کاهش نمیده این مساله رو.ولی،بنظرتون با کاهش دسترسی هيچ كاهشي تو این مسائل اسيدپاشي رخ نخواهد داد؟یعنی یه فرد عادی الان شکست عشقی خورده؛داغه.اگه گير آوردن اسید براش آسون باشه سریع میاد اون کار احمقانه شو میکنه.ولی اگه سخت باشه این مساله ممکنه اون "حماقت لحظه ای"ش از بين بره و احتمال فاجعه کمتر شه.
در ضمن این میتونه باعث شه که وقتی يه چنين اعمالی که به صورت سازماندهی شده انجام میشن؛رخ دادن مسوولين راحت نیان بگن مساله شخصی بوده و فيلان:/
++آهان.یه مساله ديگه.این خانواده هاي افراد آسيب ديده اومده بودن مصاحبه کرده بودن.بعد گفته بودن که حجاب ايشون عادی بوده.
بعد صدا و سیما میاد ازین استفاده میکنه ميگه داد اون ها در مقابل شایعه پراكني ها در اومده.
آدمي که اونقد افراطی باشه ک بخواد اسید بپاشه قطعا تعریفش از "حجاب معمولی" با اون ها فرق خواهد داشت.
و یه قسمت ديه هم بود که گفته بودن ما خانواده شهید هستیم.که خوب این هم باز دلیل نمیشه که لزوما اون "حجاب برتر"مد نظر یه افراطی رو داشته باشن.
++بعد اگه اعمال محدودیت و نظارت باعث نادر شدن این فاجعه نمیشه و كم عش میکنه صرفا؛بيايم خرید و فروش اسلحه رو آزاد کنیم.اعدام هم نکنیم كلا.چه كاريه؟چون این کارها باعث نشدن قتل نادر شه و قتل بازم رخ ميده پس "فایده ای نداشتن ديگه!"
ولی خوب بنظر من اتفاق بد کمتر،خودش یه چيز خوبه :}

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

کلا منع خرید و فروش اسید رو از سرتون بندازین بیرون :D. لطفا دیگه اینو تو. پستا نبینیم
اسید برای کار صنعتیه و ازش سو استفاده میشه اسلحه ولی کلا برای ادم کشیه فرق داره.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از بره ناقلا :
کلا منع خرید و فروش اسید رو از سرتون بندازین بیرون :D. لطفا دیگه اینو تو. پستا نبینیم
اسید برای کار صنعتیه و ازش سو استفاده میشه اسلحه ولی کلا برای ادم کشیه فرق داره.
منع خريد و فروش كه نه ولي مثلا اينكه فرد مجبور باشه يه پروسه اي رو طي كنه خيلي خوبه، ميگين كاربرد صنعتي داره ،پس فكر نكنم برا صنايع مجوز گرفتن كار سختي باشه ، مصارف لوله باز كني :| و خورده ي شهري هم ميشه با جايگزين هاي ديگه جبران كرد . برا مشاغلي هم مثل باتري (ماشين) مثل صنايع فرد مجوز مي گيره ، و خريدش ثبت ميشه .
تمام حرف اينه كه خريد و فروش ثبت بشه نه اينكه كلا ممنوع بشه .

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از حسين. :
منع خريد و فروش كه نه ولي مثلا اينكه فرد مجبور باشه يه پروسه اي رو طي كنه خيلي خوبه، ميگين كاربرد صنعتي داره ،پس فكر نكنم برا صنايع مجوز گرفتن كار سختي باشه ، مصارف لوله باز كني :| و خورده ي شهري هم ميشه با جايگزين هاي ديگه جبران كرد . برا مشاغلي هم مثل باتري (ماشين) مثل صنايع فرد مجوز مي گيره ، و خريدش ثبت ميشه .
تمام حرف اينه كه خريد و فروش ثبت بشه نه اينكه كلا ممنوع بشه .
بابا فقط این نیست که. دست وردار خب. طرف یعنی انقدر یوبسه که نتونه چهارلیتر اسید گیر بیاره؟

این اسیدهای خیل گسترده تر از این حرفا کاربرد دارن. باید یه سازمانی به وسعت سازمان صنعت و معدن بوجود بیاد به اسم سازمان "کنترل خرید و فروش اسید" !
فقط کاربرد صنعتی نیست که. میدونی با این کار چه سنگ بزرگی انداخته میشه جلوی پای صنعت؟ چقدر وقت و انرژی هدر میره؟ چقدر کاغذ بازی زیاد میشه؟ الکیه مگه.
کاربردش هم فقط تو صنایع شیمیایی نیست تازه. طرف قاشق سازی داشته باشه اسید سولفوریک میخواد.
باز میگن.

موز نیست که منع کنن خرید و فروشش رو.

دل آرام.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت

ممکنه، صرفن ممکنه این کارو برای دشمنی با یه نهاد یا سازمان یا چیزی انجام داده باشن! مثل آتیش زدن سینما رکس آبادان که میخواستن شاه رو خراب کنن منظورم اینه که آدمایی هستن که جون مردم واسشون بی اهمیت باشه و واسه دلایل سیاسی بخوان گروهی رو خراب کنن. البته این صرفن یه حدسه مثه بقیه حدسای تو این تاپیک

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

چرا نظارت رو مساوی ممنوع بودن ميدونيد؟
وقتی نظارت باشه اینجوری نمیشه که بگيد "یه چار لیتر اسید"انگار دارید راجع به آب معدنی حرف میزنید.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از Bahar_R :
ولی مسئله اینه که اگر پلیس اشتباه کرد چی؟ اگر یکی رو گرفتن (بر فرض خطای غیرعامدانه) و مدارکی هم بر ضدش پیدا کردن که به نظرشون کافی اومد و این فرد قصاص شد و مثلا 2 سال بعد مشخص شد که این آدم بی گناه بوده میدونی چه فاجعه ای اتفاق افتاده؟ یک شهروند بی گناه به بدترین شکل مورد شکنجه ی غیرقابل برگشت قرار گرفته.
_________
و اما پیشگیری از این جرم؛ پیشگیری از جرم روش های به مراتب بهتری براش وجود داره تا اینکه یکی رو شکنجه کنیم که بقیه عبرت بگیرن.

1) خب انسان «ممکن الخطا» ست و همه اینو قبول دارن => همیشه در مقام نظر و فکر و به تبع قضاوت های بشری، درصدی از خطا بخاطر احاطه نـداشتن به همهِ جوانب موضوع وجود داره؛
حالا شما تصور کنید آدمی بخاطر اینکه اگر نـگیم هرگز از نظر تئوری، لااقل به دلیل مواردی مثل محدودیت عُمر و .. ، در خیلی موارد شاید نـتونه به حقیقت کامل و بی نقصی برسه => پس بخاطر همین، دست از هر عملی بکشه،

اونوقت چی میشه؟! فاجعه ای به مراتب بدتر از اونچه شما مطرح کردید رخ داده.
..
و اینطور مطرح کنم دوباره، فرض کنیم ما بدلیلی که شما گفتین و احتمال خطا در قضاوتمون، پس از مدتی به شواهدی برسیم که فرد قاتلی که اعدام نـشده، بی گناه بوده و آزادش کنیم .. اما دوباره پس از مدتی، بفهمیم شواهد قبلی نیز نـادرست بوده و اون فرد باز متهم شه؛ میدونید چه اتفاقی میفته؟! =>

ما به یک فردی که با خونسردی و به عمد جان مردم رو گرفته بوده، اجازه دادیم تا دوباره سالهایی آزادانه در جامعه تردد کنه و امکان جنایاتی دگ براش فراهم بشه! این از نظر شما فاجعه نـیست ؟!

+ شما موضوع رو صرفا از یکطرف نـگاه کردید، برای همین این مشکل ایجاد شده در نظرتون.

2) اینجا هم شما باز یکطرفه به قاضی رفتین! حرفتون راسته، اما همه ی راست نـیست :)

برای پیشگیری از جرم، هر بخشی از جامعه وظیفه ای داره؛ منتها انجام اون وظایف یا عدم انجامش توسط دستگاه های مسئول، دلیل نـمیشه تا بخش های دگ هم دست از کار بکشن!

مثلا دولت ها مسئولن برای پیشگیری، حداقلی از رفاه و اشتغال و .. رو فراهم کنن؛ دستگاه های فرهنگی نیز باید سطح فکری - فرهنگی مردم رو بالا ببرن و .. => اما چه اینها، اینکارارو انجام بدن یا نـدن،
نـمیشه به قاضی ایراد بگیریم که تو چرا مجرمی رو قصاص میکنی؟! که اگ این رو بگیم، به نـادرستی قائل به جبرِ اجتماع شده و منکر اختیار و عقل بشری (هرچند که جامعه و .. میتونه موثر باشه، اما اجبارکننده، نـه)

درسته که یکی از فواید ذکر شدهِ قصاص، عبرت گرفتن سایر مجرمان هست اما کسی هم نـگفته قصاص فقط برای اینه، و کسی هم نـگفته تنها راهِ پیشگیری و یا حتا بهترین راه هستش این! ولی بهرحال، قصاص هم از جمله ابزارها و شاید آخرینِ ابزارها باشه و نـمیشه منکرش شد کاملا.
.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

نظارت یعنی اتلاف وقت از ما.
ببین همین جوریشم کار و مجوز و بدو بدو ها سخته ،بیان یه پروسه ام اضافه کنن برای خرید :|
بعد انقدر مصارفش زیاده که اونوی که بخواد بپاشه از یکی که چندین گالن میخره، یکم کش میره یا میگیره.
اسید ماده مصرفیه نمیشه گفت انقدر اسید استفاده کردی چی شد... مثلا من یه واکنشم جواب نمیداد 4 بار تکرارش کردم. خوب برای واکنشی که سری اول جواب داده هم میتونستم بگم دفعه 4 ام جواب گرفتم و 100 سی سی اسید بردارم..بعد برداشتن اسید خیلی راحت تر از این حرفاست چون همه مون همش تو واکنشامون داریم. نمیشه که به ازای هر 4 نفری که توی یه ازمایشگاهیم بالا سرمون پلیس بزارن،،ما تو دانشگاهمون حداقل 20تا ازمایشگاه داریم.

اینا برای ازمایشگاه بود ، دیگه صنعت و کارگاه و اینا بماند

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

بعلاوه نظارت باعث میشه بازار سیاه بوجود بیاد براش و قاچاق اسید هم به بقیه انواع قاچاق اضافه بشه.

• شروع کننده موضوع

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

آقا از سخنان امام جمعه فلان جا بکشید بیرون..... مطمئن باشید اگه ایشون این حرفو زده باشه و منظورشم همین نوع برخوردها باشه.....الان نمیاد بگه آره من منظورم اسید پاشی بوده :-"

کلا اینگونه حرفا مث باد شکم میمونه زده میشه و بعدشم میگن ما نبودیم یا منظورمون این نبود

تو قتل های محفلی کرمان آقای مصباح یه چیزی گفته بود بعدش گفت منظورم اینجوری نبوده ... در حالیکه قاتلین اعتراف کردن از حرف های آیت الله مصباح اینجوری برداشت کردن که چن نفرو بکشن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از سوشــیانت :
آقا از سخنان امام جمعه فلان جا بکشید بیرون..... مطمئن باشید اگه ایشون این حرفو زده باشه و منظورشم همین نوع برخوردها باشه.....الان نمیاد بگه آره من منظورم اسید پاشی بوده :-"

کلا اینگونه حرفا مث باد شکم میمونه زده میشه و بعدشم میگن ما نبودیم یا منظورمون این نبود

تو قتل های محفلی کرمان آقای مصباح یه چیزی گفته بود بعدش گفت منظورم اینجوری نبوده ... در حالیکه قاتلین اعتراف کردن از حرف های آیت الله مصباح اینجوری برداشت کردن که چن نفرو بکشن

یه نفر مسئول حرفی که می‌زنه هست. ولی دیگه مسئول برداشت‌های احمقانه‌ای که از حرفش می‌شه کرد نیست!!
الان شما اون حرف امام‌جمعه رو بشنوی، برداشتت اینه که باید بری اسید بپاشی رو صورت مردم؟! نه واقعا؟! اصلا همچین چیزی به ذهن یه آدم سالم می‌رسه؟!

من نمی‌گم برخورد با افراد نامعتقد به حجاب کار صحیحی هست. من کلا با این مسئله مشکل دارم. ولی خب دیگه این برداشت هم خیلی برداشت عجیبیه از اون حرف!!

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

"نیروی قهریه" و "چوب تر" یعنی چي؟!

دل آرام.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت

کلن ازین حرفا زیاد میزنن اینا:D ولی اگه به خاطر حرف این آقاهه این کارو کرده باشن تقصیر خودشونه، به هر حال اختیار داشته یارو خودش :-?

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

وقتی ما همه نگرانيم آقا پليسه در چه حاله؟
-در حال دستگير کردن "عکاسی که از تظاهرات مردم اصفهان عکس گرفت"
http://www.kaleme.com/1393/08/02/klm-200979/

+يحتمل بعد دستگير کردن کسایی که تو تظاهرات بودن،چند نفر از فضای مجازی که انتشار خبر کردن تازه برن دنبال اسيدپاشا:-? :)):/

shaylin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
khorasan

عامل شودستگیر کردن??اگه دستگیر کردن نمیدونین مذهبین یا نه??

بالا