• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایران یا خارج از ایران

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : ایران یا خارج از ایران

این دیدگاه خیلی غلطه که حداکثر های کشور های دیگه رو با حداقل های ایران بسنجی و استدلال کنی که پس خارج خوبه! (پست #29)
درست به همون اندازه که مشکلات کشور های دیگه که توی ایران نیست رو بزرگ کنیم و نتیجه بگیریم ایران بهتره (پست #27)

واقعیت اینه که هر جایی خوبی ها و بدی هایی داره، حالا چه از لحاظ جامعه، چه تکنولوژی، نظام آموزشی، آزادی و رفاه و...
مثلا برای یک نفر تعریف رفاه اینه که بتونه مشروب بخوره و اسلحه داشته باشه، برای یکی دیگه اینه که این چیزها ممنوع باشه

و مهمترین چیز توی مساله مهاجرت اینه که فرد سال های زیادی رو توی اون محیط قبلی بوده، عادت کرده به همه چیزش، اما خب به هر دلیل فکر می کنه کشور مقصد زندگی بهتری رو براش فراهم می کنه (این کلا فلسفه مهاجرته)
ذهن به صورت ناخودآگاه همچین کاری انجام میده:

Untitled.png

دایره سمت راست توی نمودارها ایرانه، دایره سمت چپ کشور مقصد، سبز خوبی ها، قرمز بدی ها، زرد چیزای مشترک و مشابه
توی این حالت، اگه فردی معتقد باشه که توی زندگی فعلیش در ایران رفاه داره، بهترین خوبی های ایران رو با بدترین بدی های کشور مقصد مقایسه می کنه
برعکس، اگه از زندگی فعلیش راضی نباشه بدترین بدی های ایران رو با بهترین خوبی های کشور مقصد
و قسمت زرد که وجه اشتراکه رو معمولا کسی توجه نمی کنه توی اینجور بحثا

اصولا هر کسی هم رفاه رو برای خودش میسنجه، یک نفر رفاهش رو در این میدونه که بتونه مشروب بخوره، یک نفر توی این که امکانات آموزشی خوب باشه، یک نفر شغل و درآمد
یکی جامعه و مردم ایران رو دوست داره، یکی از جامعه و مردم ایران بدش میاد
برای هر دسته از آدما تعریف رفاه فرق داره

خلاصه این که نمیشه یک حکم کلی داد، فقط اگه قصد دارید مهاجرت کنید باید ببینید که:
1. دقیقا چیا میخواید؟ کدوماش توی ایران هست و توی کشور مقصد نه؟
2. اطلاعات کامل و دقیق داشته باشید! مثلا آمریکا: اگه انتظار داشته باشید به محض ورود به آمریکا 10 تا آدم مست روتون اسلحه بکشن یا برعکس، آمریکا رو یک utopia ببینید که همه توالتاشون مجانیه و بوی خوب میده و مقدار الکل رو هم تشخیص میده و میگه "مستی، رانندگی نکن" و طرف هم میگه "چشم!"، در هر دو حالت دید غلطی دارید که تصمیم گیری رو مشکل دار می کنه
3. ببینید چیا رو از دست میدید و چیا به دست میارید، درست مثل هر چیز دیگه ای توی زندگی

Roksana-Khanom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
شیمی پلیمر

به نقل از مازیمون :
مست کردن مردم اخه به شما چه ربطی داره ؟ :))
خیلی ربط داره؛آدم امنیت روانی نداره
به نقل از کاوه :
اونجا تو دسشویی عمومیاشون،یه سنسورایی فعاله که وقتی طرف کارشو میکنه،اگه مست کرده باشه این سنسوره بهش هشدار میده که شما مستی و نباید رانندگی کنی و باید با تاکسی بری خونه :D
اونی که مست کرده قطعا میدونه که مسته ؛ اگرم ندونه و شما بهش تذکر بدی اون یک آدم مسته و این چیزا حالیش نیست

اینو واقعا قبول دارم که درس خوندن تو ایران وقت تلف کردنه ؛ البته شاید یک تدبیری پشت این همه تکرار هست

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Maryam.R :
به نقل از مازیمون :
مست کردن مردم اخه به شما چه ربطی داره ؟ :))
خیلی ربط داره؛آدم امنیت روانی نداره
به نقل از کاوه :
اونجا تو دسشویی عمومیاشون،یه سنسورایی فعاله که وقتی طرف کارشو میکنه،اگه مست کرده باشه این سنسوره بهش هشدار میده که شما مستی و نباید رانندگی کنی و باید با تاکسی بری خونه :D
اونی که مست کرده قطعا میدونه که مسته ؛ اگرم ندونه و شما بهش تذکر بدی اون یک آدم مسته و این چیزا حالیش نیست

اینو واقعا قبول دارم که درس خوندن تو ایران وقت تلف کردنه ؛ البته شاید یک تدبیری پشت این همه تکرار هست
ببینید یک ادم مست باشه و چند بار در حین مستی رانندگی کنه دستگاهی تو ماشینش میذارن به عنوان جریمش که اول درصد الکل رو چک می کنه بعد ماشین موتورش شروع به کار می کنه. این علاوه بر جریمه هست و گرفتن گواهینامه.

و گفتم که امار تصادف ها و تعداد افرادی که در اثر رانندگی نادرست در امریکا و کشور هایی که ازادی الکل دارن اتفاق می افته کمتر از ایرانه!

Roksana-Khanom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
شیمی پلیمر

به نقل از مازیمون :
و گفتم که امار تصادف ها و تعداد افرادی که در اثر رانندگی نادرست در امریکا و کشور هایی که ازادی الکل دارن اتفاق می افته کمتر از ایرانه!
تو ایران مردم رعایت نمیکنن....درست
حمل سلاح رو چی میگی؟!

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Maryam.R :
حمل سلاح رو چی میگی؟!

ازون حرفا بودا
اینجا ماشالله سلاح گرم و سردش ترکونده
فقط صداش در نمیاد

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

حمل سلاح رو چی میگی؟!

بهتره بهتون بگم که تعداد قتل هایی که توی آمریکا اتفاق میوفته با این که حمل سلاح آزاده و 30% مردم سلاح های گرم دارن با احتساب سقط جنین ۲ مورد در هر ۱۰۰٬۰۰۰ نفر هست و در ایران با این که سلاح آزاد نیست ۳۱٫۳۹ مورد در ۱۰۰٬۰۰۰ نفر هست!!!!! (تازه بدون در نظر گرفتن سقط جنین!!!)

یعنی چیزی 15 برابر کانادا!!!! :د

Roksana-Khanom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
شیمی پلیمر

به نقل از Radikal :
بهتره بهتون بگم که تعداد قتل هایی که توی آمریکا اتفاق میوفته با این که حمل سلاح آزاده و 70% مردم سلاح های گرم دارن با احتساب سقط جنین ۲ مورد در هر ۱۰۰٬۰۰۰ نفر هست و در ایران با این که سلاح آزاد نیست ۳۱٫۳۹ مورد در ۱۰۰٬۰۰۰ نفر هست!!!!! (تازه بدون در نظر گرفتن سقط جنین!!!)

من اگه تو کشوری زندگی کنم که حملش مشکلی نداشته باشه بیشتر استرس میگیرم تا کشوری که ممنوع باشه!

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از Maryam.R :
من اگه تو کشوری زندگی کنم که حملش مشکلی نداشته باشه بیشتر استرس میگیرم تا کشوری که ممنوع باشه!

یک سوال اگر شما برید پاسگاه _ در جایی که اغلب کارکنانش تفنگ دارند _ آیا احساس نا امنی میکنید؟

ااحتمالاً میگید که خیر شاید توی این مکان احساس امنیت بیشتری هم بکنید حتی!

حالا چرا ؟ چون فرهنگ استفاده از اون تفنگ رو یک پلیس بلده و همینطوری الکی استفاده نمیکنه و قصد نداره آسیبی به شما برسونه

من در کشوری که آمار قتل و جرم و جنایت پایین تری داره احساس آرامش بیشتری میکنم نه در کشوری که لزوماً حمل سلاح در اون آزاد نیست!

Roksana-Khanom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
شیمی پلیمر

وقتی یکی مست باشه و سلاح دستش باشه افتضااااااحه افتضاح

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از Maryam.R :
وقتی یکی مست باشه و سلاح دستش باشه افتضااااااحه افتضاح

بهتره بهتون بگم که تعداد قتل هایی که توی کانادا اتفاق میوفته با این که حمل سلاح آزاده و 30% مردم سلاح های گرم دارن با احتساب سقط جنین ۲ مورد در هر ۱۰۰٬۰۰۰ نفر هست و در ایران با این که سلاح آزاد نیست ۳۱٫۳۹ مورد در ۱۰۰٬۰۰۰ نفر هست!!!!! (تازه بدون در نظر گرفتن سقط جنین!!!)

شما برات چه فرقی میکنه؟ مهم امنیته چرا نمیخواید متوجه این بشید؟

شما با زندگی توی ایران 15 برابر بیشتر احتمال داره کشته بشید تا وقتی که توی کانادا زندگی میکنید

خیلی سخت و پیچیده نیست واقعاً :|

Roksana-Khanom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
شیمی پلیمر

به نقل از Radikal :

خیلی سخت و پیچیده نیست واقعاً :|

فکر کردی من نمیدونم تو ایران یه دختر 15 ساله حتی امنیت نداره ساعت 9 شب بره سر کوچه ولی تو چین 2 شب هم بری بیرون هیچ اتفاقی برات نمی افته؟!
من خودم میدونم متاسفانه کشورمون از لحاظ خیلییییی از امکانات ضعیفه ولی دلم میخواست به خودم و بقیه تلقین کنم که ایران کشور خوبیه
چون افرادی که این پستارو میبینن همه شون(بنظر خودم 01/درصدشون)جزو افرادی هستن که در آینده افراد مهم و سر شناسی میشن و میتونن کارای مهمی بکنن؛و این افراد مهم و سرشناس بدلیل فقدان امکانات به خارج مهاجرت میکنن و ایران رو در همین وضع مستهلک بار تنها میذارن
با خودم گفتم شاید یک هم عقیده مثل من پیدا بشه و با کمک اون بتونم مخ یکی رو بزنم
ولی زهــــی خیال باطل
اینجا داغون تر از اون حرفاست :rolleyes:

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Maryam.R :
فکر کردی من نمیدونم تو ایران یه دختر 15 ساله حتی امنیت نداره ساعت 9 شب بره سر کوچه ولی تو چین 2 شب هم بری بیرون هیچ اتفاقی برات نمی افته؟!
من خودم میدونم متاسفانه کشورمون از لحاظ خیلییییی از امکانات ضعیفه ولی دلم میخواست به خودم و بقیه تلقین کنم که ایران کشور خوبیه
چون افرادی که این پستارو میبینن همه شون(بنظر خودم 01/درصدشون)جزو افرادی هستن که در آینده افراد مهم و سر شناسی میشن و میتونن کارای مهمی بکنن؛و این افراد مهم و سرشناس بدلیل فقدان امکانات به خارج مهاجرت میکنن و ایران رو در همین وضع مستهلک بار تنها میذارن
با خودم گفتم شاید یک هم عقیده مثل من پیدا بشه و با کمک اون بتونم مخ یکی رو بزنم
ولی زهــــی خیال باطل
اینجا داغون تر از اون حرفاست :rolleyes:

هیچ کدوم از ما برای ایران کار مهمی نمی تونیم بکنیم. ایران مشکل مدیریت داره. و هیچ تا جایی که من اطلاع دارم در این چند سال بعد از انقلاب بر خلاف دلیل اصلی مدارس تیزهوشان ( بر خلاف قبل از انقلاب که برای تولید سیاست مدار ها و مدیران ایران بود ) الان دیگه نیست! و فکر نکنم کسی از سمپادی ها به هیچ مسوولیت دولتی ای رسیده باشه.

پس ما نمی تونیم تغییر خاصی ایجاد کنیم. ولی می تونیم خودمون ادم های موفقی باشیم و زندگی بهتری داشته باشیم.

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

اول اینکه یکی از دوستان گفت اوضاع اجتماعی جامعه ما زیاد جالب نیس
دوم اینکه به دانشجو ها اهمیتی نمیدن و بعد از فارق التحصیل شدن هم اگر استخدام بشن استخدام شرکتا میشن ینی بغد از بازنشستگی هیچ حقوقی ندارن و در طول کار بیمه هم نیستن و خعلی از مرایا ی دیگه رو هم ندارن گذشته از اون هر وقت شرکت بخواد میتونه اخراجشون کنه و این ربطی به دانشجوی خوب یا بد بودن نداره
گذشته از اون وضعیت استخدام هم خعلی ناجوره و اکثرا با پارتی استخدام میشن یا به کمک پول خانوادشون شغلیو دست و پا میکنن برا خودشون
دانشگاهای ایران نمیگم بد هستند ولی شریف و تهران که بهترین دانشگاهامونن رتبه هاشون بین دانشگاه های جهان از 600 هم گذشته و خوب اگر کسی از دانشگاه بهتری بتونی فاند بگیره و اپلای کنه مطمعنا دنبالش میره

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

چون صفحه ها کم بود همشو خوندم :-" نَگین دختره یهو پریدِ وسط بحثو و اینا.
خب دلیل همَتون واسه رفتن از ایران وضعیت بَدِشه دیگه؟ولی من نمیدونم چرا به این اُمید زندگی میکنم که یه روز یه کاره ای میشمُ میتونم بعضی چیزارُ در حدِ توانم تغییر بدم و از بد برسونمشون به خوب.اونقد خوب که بقیه مثن بگن وای ایران چه خوبه بریم ویزا بگیریم و اینا بریم ایران مثَن!مثَن میتونم یه اُستادِ خوبِ خوووب بشم که دانشجوهام بعدِ فارغ تحصیل شدن عرضه کارکردن داشته باشن و بارعلمیِ خوبی داشته باشن.مثن میتونم یه معلم بشم که دانش آموزام لذت ببرن.میتونم یه معلم دینی بشم و اونقد خوووب درس بدمُ و اونقد خوب باشم که همه پیروِ دینشون باشن به دلخواه.یا میتونم کُلی کارِ دیگه انجام بدم تا دانش آموزام بزرگ شدن دزد و قاچاقچی نشن.میتونم.مدیرا و کَله گنده های مملکتم مثِ ما بودن دیگه.چرا اینجوری فکر نمیکنین؟
#سواله :|

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از ـفــاتـــــ :
چون صفحه ها کم بود همشو خوندم :-" نَگین دختره یهو پریدِ وسط بحثو و اینا.
خب دلیل همَتون واسه رفتن از ایران وضعیت بَدِشه دیگه؟ولی من نمیدونم چرا به این اُمید زندگی میکنم که یه روز یه کاره ای میشمُ میتونم بعضی چیزارُ در حدِ توانم تغییر بدم و از بد برسونمشون به خوب.اونقد خوب که بقیه مثن بگن وای ایران چه خوبه بریم ویزا بگیریم و اینا بریم ایران مثَن!مثَن میتونم یه اُستادِ خوبِ خوووب بشم که دانشجوهام بعدِ فارغ تحصیل شدن عرضه کارکردن داشته باشن و بارعلمیِ خوبی داشته باشن.مثن میتونم یه معلم بشم که دانش آموزام لذت ببرن.میتونم یه معلم دینی بشم و اونقد خوووب درس بدمُ و اونقد خوب باشم که همه پیروِ دینشون باشن به دلخواه.یا میتونم کُلی کارِ دیگه انجام بدم تا دانش آموزام بزرگ شدن دزد و قاچاقچی نشن.میتونم.مدیرا و کَله گنده های مملکتم مثِ ما بودن دیگه.چرا اینجوری فکر نمیکنین؟
#سواله :|

برای رسیدن به مقام سیاسی شما به مواردی بیش از صرف تحصیل و ادم مناسب بودن ( یعنی به این دو تا تقریبن نیاز ندارین به مواردی دیگه نیاز دارید!!! ) مثلن برای رسیدن به رهبری شما باید مرجع تقلید باشید. یا باید موافق نظام باشید. یا باید سابقه کار کردن به نفع نظام ( یا یه چیزی با یه اسم خوبی بود که یادم نیست ) داشته باشید.

و باید بدونید که استاد های خوب در ایران کم نیستن. ولی استاد خوب کفایت نمی کنه. تا وقتی نظام اموزشی ایران بر اساس صرف زبان فارسی هست کاربرد بین المللی نداره. دانشجوی ایرانی لیسانس اگر به فکر مهاجرت نبوده باشه حتا نی تونه نظرش رو در مورد تخصصش به زبان انگلیسی بگه. بعد چطور توقع دارید دانشجویی برای تحصیل به ایران بیاد ؟ ( بیشترین مهاجر دانشجوی ایران افغان ها هستن که تقریبن زبانی به شدت نزدیک به فارسی دارن!! )

خیلی ها مایل به گرفتن ویزا برای مسافرت به ایران هستن. ایران کشوری هست که پتانسیل زیادی داره حتا در همین لحظه ای که من این رو می نویسم، خیلی از اطرافیان و دوستانه من دوست دارن به ایران مسافرت کنن. ایران کشور تاریخی ای هست و مکان های دیدنی زیادی داره پس عجیب نیست افراد زیادی مایل به مسافرت به ایران باشن.

دانش جو های ایران دزد و قاچاقچی نمیشن! ( هر چند تعداد زیادی از قاچاقچی های مواد ایرانی هستن! ( حداقل تو مالزی )‌ )

مشکل اصلی اینه که کار وجود نداره. و مدت تحصیل زیاده. فرد فاصله ی زیادی داره بین تموم شدت دبیرستان و گرفتن دیپلم تا گرفتن شغل. این باعث میشه که تو این فاصله افراد دنبال سرگرمی هایی باشن که لزومن چندان مناسب نیست.

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از مازیمون :
برای رسیدن به مقام سیاسی شما به مواردی بیش از صرف تحصیل و ادم مناسب بودن ( یعنی به این دو تا تقریبن نیاز ندارین به مواردی دیگه نیاز دارید!!! ) مثلن برای رسیدن به رهبری شما باید مرجع تقلید باشید. یا باید موافق نظام باشید. یا باید سابقه کار کردن به نفع نظام ( یا یه چیزی با یه اسم خوبی بود که یادم نیست ) داشته باشید.
خب قطعا" لازم نیست که واسه انجام کارهای بزرگ رهبر شد.نقش خفنی داره.اما تنها نقش نیست تو جامعه.شما فرض کن یه مغازه دار خوب هم میتونه خیلی تاثیر بهتری رو مردمش بزاره،اگر از نظر تاثیر گذاری گفتی.اگرهم از نظر قدرتش گفتی،اینکه همه کار میتونه بکنه و اینا،فکر نمیکنم یه رهبر اگه هرکاری ک بخواد بکنه مردمش بهش چیزی نگن.ینی اونم محدودیتایی داره که خب از بحث خارجه ولش کن.ولی اگر هر نفر،تو نقش کوچک خودش،وظیفشو درست انجام بده از هزارتا رهبرم قدرت مردم بیشتر میشه.هر انسانی رهبرِ کارِ خودش میشه و کارا خوب میشه.
به نقل از مازیمون :
و باید بدونید که استاد های خوب در ایران کم نیستن. ولی استاد خوب کفایت نمی کنه. تا وقتی نظام اموزشی ایران بر اساس صرف زبان فارسی هست کاربرد بین المللی نداره. دانشجوی ایرانی لیسانس اگر به فکر مهاجرت نبوده باشه حتا نی تونه نظرش رو در مورد تخصصش به زبان انگلیسی بگه. بعد چطور توقع دارید دانشجویی برای تحصیل به ایران بیاد ؟ ( بیشترین مهاجر دانشجوی ایران افغان ها هستن که تقریبن زبانی به شدت نزدیک به فارسی دارن!! )
ببین،رییس آموزش پرورش یا سنجش و این چیزا،مگه آدم نیستن.ینی مگه مثه خودمون نبودن.طراح و نویسنده کتب درسی چی؟بالاخره اینام مثه مان.چندسال دیگَم از مُد میفتن و ادمای جدیدتری جای اونارو میگیرن.یه روزیَم امثال منو تو.خب ما که انقد ایده های شیک داریم،چرا همَش میایم غر میزنیم که نمیشه و کشور داغونه و اینا.چرا نمیایم تلاش کنیم ایده هامون واسه نسل بعد به اجرا بزاریم.
به نقل از مازیمون :
خیلی ها مایل به گرفتن ویزا برای مسافرت به ایران هستن. ایران کشوری هست که پتانسیل زیادی داره حتا در همین لحظه ای که من این رو می نویسم، خیلی از اطرافیان و دوستانه من دوست دارن به ایران مسافرت کنن. ایران کشور تاریخی ای هست و مکان های دیدنی زیادی داره پس عجیب نیست افراد زیادی مایل به مسافرت به ایران باشن.
ببین مسافرت خیلی فرق داره.مثن من خیلی دوست دارم برم هند و یا آفریقا.اما اصلن دوس ندارم واسه زندگی برم.و تحصیل حتی!منظور من تحصیل بود.طوری که دانشگاهامون جزو بهترین دانشگاها بشه.وضعیت فرهنگی و اقتصادیه خوبمون،وضعیت امنیتیمون،اینا منظورم بود.
به نقل از مازیمون :
دانش جو های ایران دزد و قاچاقچی نمیشن! ( هر چند تعداد زیادی از قاچاقچی های مواد ایرانی هستن! ( حداقل تو مالزی )‌ )

مشکل اصلی اینه که کار وجود نداره. و مدت تحصیل زیاده. فرد فاصله ی زیادی داره بین تموم شدت دبیرستان و گرفتن دیپلم تا گرفتن شغل. این باعث میشه که تو این فاصله افراد دنبال سرگرمی هایی باشن که لزومن چندان مناسب نیست.
ببین،اینایی که قاچاقچیَن حداقل تا کلاس پنجم خوندن دیگه.یا حداقل چند سال کلاسو رفتن.من تاثیر گذاری واسه با فرهنگ شدنِ بیشترُ از سنین کم مثال زدم.+چرا خیلی از دانشجوها چون کار نیست رو میارن به شغلای اینجوری.
خب منم همه اینارو میدونم.ولی خب میگم چرا نشه تغییرش داد؟بالاخره ماعم میتونیم یه روز مدیر بشیم دیگه.
من خودمم یکی از مخالفان وضعیت الانم :-<

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

خب قطعا" لازم نیست که واسه انجام کارهای بزرگ رهبر شد.نقش خفنی داره.اما تنها نقش نیست تو جامعه.شما فرض کن یه مغازه دار خوب هم میتونه خیلی تاثیر بهتری رو مردمش بزاره،اگر از نظر تاثیر گذاری گفتی.اگرهم از نظر قدرتش گفتی،اینکه همه کار میتونه بکنه و اینا،فکر نمیکنم یه رهبر اگه هرکاری ک بخواد بکنه مردمش بهش چیزی نگن.ینی اونم محدودیتایی داره که خب از بحث خارجه ولش کن.ولی اگر هر نفر،تو نقش کوچک خودش،وظیفشو درست انجام بده از هزارتا رهبرم قدرت مردم بیشتر میشه.هر انسانی رهبرِ کارِ خودش میشه و کارا خوب میشه.

تقریبن بحث به شدت تکراری هست. قبلن هم گفتم باز هم میگم، کارگر خوب زمانی خوب کار می کنه که شرایط کاریه خوبی داشته باشه. من چند شغل دارم. و بهترین وضعیت کاریم رو زمانی دارم که برای خودم کار می کنم. چون می دونم بیشترین سود رو از همون کار خواهم گرفت. وقتی شرکتی خدمات درمانی و درامد خوبی بده اون موقع کارمند هم خوب کار می کنه. و برای این موضوع باید مینیمم حقوق ساعتی و مینیمم خدمات مطرح بشه و مدیر هایی که این کار رو انجام نمیدن به نحوی توبیخ بشن ( یا اگه سرمایه ی شرکت کمه باید از شرکت مالیات کمتری گرفته بشه تا بتونه سر و سامان بگیره )

همه ی این مسایل، قوانین مربوطه و اجراش برمیگرده به مجلس و سطوح بالاتر. پس درواقع باید بیشتر از ۱۰ تا از ما تو مجلس حضور داشته باشیم تا بتونیم کاری بکنیم! و این تقریبن امکان نداره.

ببین،رییس آموزش پرورش یا سنجش و این چیزا،مگه آدم نیستن.ینی مگه مثه خودمون نبودن.طراح و نویسنده کتب درسی چی؟بالاخره اینام مثه مان.چندسال دیگَم از مُد میفتن و ادمای جدیدتری جای اونارو میگیرن.یه روزیَم امثال منو تو.خب ما که انقد ایده های شیک داریم،چرا همَش میایم غر میزنیم که نمیشه و کشور داغونه و اینا.چرا نمیایم تلاش کنیم ایده هامون واسه نسل بعد به اجرا بزاریم.

چرا فکر می کنی تغییرات قراره رو به بهبود باشه ؟‌
یاد اوری می کنم به برکناری رییس سازمان جناب اژه ای به بعدی هاشون. و اتفاقاتی که بعد از اون افتاد برای سمپاد. ( و رییس فعلی سمپاد که هرچند یکی از اگه اشتباه نکنم فارغ التحصیل هاست ولی بعید به نظر میرسه بتونه این اوضاع رو جمع بکنه.)

یا تغییرات کتب درسی که درواقع روند رو به ضعیف شدن هر ساله داشته.

وقتی مدیریت درست نباشه تغییرات روند معکوس دارن.

ببین مسافرت خیلی فرق داره.مثن من خیلی دوست دارم برم هند و یا آفریقا.اما اصلن دوس ندارم واسه زندگی برم.و تحصیل حتی!منظور من تحصیل بود.طوری که دانشگاهامون جزو بهترین دانشگاها بشه.وضعیت فرهنگی و اقتصادیه خوبمون،وضعیت امنیتیمون،اینا منظورم بود.

بهترین دانشگاه دنیا رو هم داشته باشیم. زبان فارسی زبان دانشگاهی نیست. بسیاری از کلمات تخصصی حتا مشابه فارسی ندارن. تا زمانی که زبان تدریس تو دانشگاه ها فارسی هست این مورد بی معنیه.

ببین،اینایی که قاچاقچیَن حداقل تا کلاس پنجم خوندن دیگه.یا حداقل چند سال کلاسو رفتن.من تاثیر گذاری واسه با فرهنگ شدنِ بیشترُ از سنین کم مثال زدم.+چرا خیلی از دانشجوها چون کار نیست رو میارن به شغلای اینجوری.
خب منم همه اینارو میدونم.ولی خب میگم چرا نشه تغییرش داد؟بالاخره ماعم میتونیم یه روز مدیر بشیم دیگه.

چند سال کلاس ؟ من دارم در مورد دانشجو دکترای دانشگاه مالایی حرف می زنم که لابروتوار تولید هرویین تو اینجا داشت با نزدیک به ۵۰ نفر ادم دیگه.

اون بیچاره هایی که گرفته میشن اصلن هیچ کارن! اونا صرفن قبول کردن یه بسته که نمی دونستن حتا توش چی بوده رو منتقل کنن!

و تولید مواد مخدر تو ایران در واقع یک پشتوانه تاریخی داره و تا حدی بازمانده فروش انواع دخانیات و تنباکو تو ایران هست و از طرفی هم مرضی ایران و افغانستان به عنوان قوی ترین تولید کننده های مواد اولیه!

k.sampadi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab

والا بمن که باشه مرز ایران
برا این سوال باس علایق و سلایق فردی رو بسنجیم
ازشوخی گذشته کشور خودمو دوس دارم چون
اب داره
برق داره
سمند داره
پارک داره
خلاصش همه چی داره
سیاستمدارم نیستم سیاسی بحرفم 8-> 8->

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

عمو و پسر عمو خلاصه برخی خاندان ما سال هاست که اون جا زندگی می کنن. ابتدا برای درس و سپس برای زندگی.
و نسبت یه ایران یه همچین حسی دارن (:| :-& و نسبت به برگشت: [-( اما کم نیستن ادمایی که طاقت اون جا موندن رو ندارن و دل تنگ می شن. عموی من جزو اون دسته ادمایی بود که ساعت دوازده از خواب برمی خواست و زندگی اشفته ای داشت ولی از وقتی که رفته اون جا واقعا منظم شده و من واقعا این رو به خاطر زندگی اون جا می دونم. توی فیلم ها می شه فرهنگ اونا رو دید.یه نمونه اش این که صبح ها که زود از خواب بیدار می شن،ورزش می کنن،شنا می رن،به نیاز های جسمی و روحی و ...توجه دارن و می شه گفت در تلاشن که خوب زندگی کنن. اگر عموم تغییر عقیده نمی داد هیچ وقت نمی تونست اون جا زندگی کنه.
به نظرم عقیده ی هر کسی اهمیت داره.
من خودم ترجیه می دم اعتقادات و فرهنگ و این چیزا رو حفظ کنم ولی به خاطر شرایط فعلی حاکم بر ایران زیاد تمایل ندارم
شاید اگه این شرایط توی ایران نبود بین مردم انقدر شکاف و چند دستگی نبود و صدای اتحاد ما..
بیخیالش بابا #S-:
پیش به سوی پاریس (;

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

خیلی ساده بگم, برین سایت دانشگاههای خارجی رو نگاه کنین٫ مثلاً دانشگاهای آمریکایی برای اپلای مدرک آزمونی به اسم SAT رو میخوان. میتونم بگم توی کشورای در سطح ایران و حتی پایین تر از ایران٫ همه این آزمون رو دارن٫ اما ایران نداره. چرا؟ چون از بچ‍گی به ما یاد میدن «خودکفا» باشیم. توی قرن 21 واقعاً خودکفایی چه معنایی داره؟ الآن هر کشوری که ارتباطاتش بیشتره موفق تره٫ نه هر کشوری که ایزوله تر یا به قول یه عده «خودکفا» تره. به نظرم این محدودیت ها٫ این که کسی پارتی نداشته باشه روزگارش به سختی میگذره٫ این که هنوز هم وقتی دو تا ماشین با هم تصادف میکنن راننده هاش همدیگه رو به قصد کشت میزنن و بقیه هم به جای جدا کردن تشویق میکنن٫ اینکه قیمت یه کالا در عرض یه ماه 4 بار عوض میشه٫ اینکه یه نفر که میره توی بنگاه از صبح تا شب میشینه و دلالی میکنه ثروتش چند برابر یه نفره که داره برای جامعه زحمت میکشه٫ اینکه هنوز به هنرمند میگن مطرب٫ اینکه دنبال هر چی باشی تو اینترنت 80 ٪ سایتها فیلتره و ... همش جرقه ست که آدم از این کشور بره و پشت سرش رو هم نگاه نکنه.
طبیعتاً هر کشوری یه خوبی هایی داره٫ توی ایران انرژی خیلی ارزونه٫ شاید فساد کمتر باشه٫ امنیت در سطح خوبی قرار داره٫ از نظر پزشکی وضعیت بد نیست و یه سری چیزای دیگه٫ اما مشکلات به قدری هست که خیلی از ما حاضریم بریم و یه جای غریبه از صبح تا شب کار کنیم٫ عوضش آرامش داشته باشیم.

بالا