• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایران یا خارج از ایران

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام.
این اواخر از زبون فامیل و دوستام زیاد شنیدم که دوس ندارن به هیچ وجه تو ایران بمونن. 90% افرادی که محصل هستن میگن همین که 18 سالمون شد میریم یه جایی غیر ایران کنکور میدیم و از این حرفا.
با این که همه ی اینا حرفن اما همین حرفا هم اثر منفی دارن. حالا سوال اینجاس چرا مردم، ایران رو جایگاه مناسب برای تحصیل نمی دونن؟
مردم ایران هوش بالایی دارن ؛ حالا با رفتن این ها از ایران آسیب زیادی به کشور و حتی مردم می خوره. مگه نه؟
حالا چرا همه فکر خارج رفتنن؟ ایدتون واسه جلوگیری ازین کارا چیه؟
اصن شما چی؟ شما هم تو همین فکرا هستین؟

senatoor

کاربر فعال
پاسخ : ایران یا خارج از ایران

سلام
اولا این که چرا بقیه انقد دوس دارن برن خارج:خو برادر/خواهر من اینجا ب نظر تو توی دانشگاه چقدر اهمیت میدن ب ماها؟اصن بد از دانشگاه.شما این جمله رو شنیدید که یارو لیسانس داره فوق لیسانس داره بد دنبال کار میگرده؟اینا ب نظر من مقصرشون اونایی که کار میدن دست مردم نیستن میدونید چرا چون اونا ی ادم میخوان ک براشون درست کار کنه ولی دانشگاه های ایران ادم رو اینجوری تربیت نمیکنه دانشگاه های ایران فقط داره ازدواج رو یاد میده هرکی میره دانشگاه ترم دوم عاشق میشه

دوما این که ایده برای بهتر شده:وضع دانشگاه هارو بهتر کنن تو دانشگاه بیشتر عملی کار کنن تا تدوری بد از دانشگاه هم از طرف خود دولت چند سال کار بدن ب طرف تا بشه سابقه کار

سوما این که من خودم از کودوما هستم:منم خیلی دوست دارم برم ادامه تحصیل خارج از ایران ولی حیف نمیشه

+وضع اجتماعی ایران خیلی خرابه

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از سـوگـنـد :
تنها به این دلیل تا الان خودم رو نکشتم که امید دارم یه روزی از این کشور برم و هیچ وقت بر نه گردم.
کشوری که جنس من جنس دوم هست عملن برای من کشور نیست.
کشوری که توش اولین و ساده ترین مبانی حقوق بشر هم رعایت نمیشه برای من کشور نیست.
کشوری که من نمیتونم عقایدم رو آزادانه بیان کنم همون بهتر که برم جای دیگه.
همیشه هم گفتم که بلاد کفر رو به بلاد ظلم ترجیح میدم.
یعنی شما حاضر نیستی بمونی ایران؟
یا اگه بری هم برگردی؟
ارزشی واسه کشور قائل نیستی؟ شاید با موندن عده ای بقیه هم تشویق شن. نمیگم دو سه نفر نه؛ ولی شاید اگه از همین جا شروع کنیم تو ایران تحصیل کنیم و واسه کشورمون تلاش کنیم شاید عده ای هم بمونن. :)

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

ارزشی واسه کشور قائل نیستی؟
وقتی کسایی که باید ارزش قائل باشن نیستن؛مئندن و ارزش قائل شدن من نوعی چه کمکی میتونه کنه؟

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من از وختی کنکورو دادم فهمیدم این مملکت جای موندن نیس :|
بریم همه
من که میرم تا چند سال دیگه
عمرا برگردم بذارم بچم مثل من کنکور بده :)) :|

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

حالا نه اینکه اونجا دست به سینه نشستن منو شما پاشیم بریم اونجا....

اصن منتظر باشن ینی میخاید مردم فلاکت زده اینجا رو به حال خودشون بذارید؟؟؟؟همونجوری که میدونیم وضعیتمون اصلا خوب نیست و اینم اصن خوب میست که کسایی مه بهمون احتیاج دارنو ول کنیم بریم....

تحصیل خارج بد نیس ولی به شرط برگشت حداقل وا3 من اولویت مردمی هستن که باید بهشون کمک بشه...

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

اصن منتظر باشن ینی میخاید مردم فلاکت زده اینجا رو به حال خودشون بذارید؟؟؟؟همونجوری که میدونیم وضعیتمون اصلا خوب نیست و اینم اصن خوب میست که کسایی مه بهمون احتیاج دارنو ول کنیم بریم....
ببین یه زمانیه که اینجا موندن یه فایده ای داره. مثلا وقتی درس خوندی و توی یه رشته ای متخصص شدی به میزان لیاقتت برات شغل هست و میتونی در عین رشد کردن یه کاری برای مردم کشورت انجام بدی. اما الان بمونی اینجا که چی بشه؟ وقتی نمی تونی کاری انجام بدی و راهش بسته هست داری زندگیت و استعدادت رو از بین میبری.

+ چرا یه ذره دیدمون رو بزرگتر از فقط کشوری که توش به دنیا اومدیم نکنیم؟ وقتی شما یه استعداد و توانایی داری که جایی غیر از اینجا بیشتر ازش استفاده میشه و بیشتر شکوفا میشه چرا اون رو از بشریت دریغ کنی؟

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

لازم به ذکر که یادآوری کنیم بعضیا تو ایران می مونن و چه بلا هایی که سرشون نمیاد!
مثلاَ مدیران و گرداندگان سایت نارنجی!!!! :-s :rolleyes:

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از سـوگـنـد :
به طور قطع منتظر نیستن و ما باید بسیار تلاش کنیم تا برسیم اونجا و من بارغیت تلاش میکنم.
حاظرم اونجا دوبرابر کار کنم و نصف امکانات این جا رو داشته باشه ولی عوضش روح و روانم کمتر آسیب ببینه.
کسایی که احتیاج دارن به من و شما احتیاج نه دارن به مسعولان احتیاج دارن که عاقلانه تر فکر و عمل کنن.
تحصیل خارج خوبه برگشتن هم به چه دردی میخوره وقتی برگردی قبولت نه کنن و آدم های خودشونو بیارن سر کار؟!

روح و روانت باید وا3 چی آسیب ببینه؟؟؟؟؟فقط امکانات مهمه؟؟؟؟من نمیگم بده اقه میگم همه چی اونجوریا نیست الان چی داره تورو ازیت میکنه؟؟؟؟؟گرونی؟؟؟؟خب اونورم هست ینی اگه اینجوریاهم نباشه از اینجا کمتر نیس خداوکیل.....بی فرهنگی؟؟؟؟همه جا هس...شوما کافیه از دید خودت به همه چی نگاه کنی.....من خودمم میخام برم ولی باید برگردم به خاطر کسایی که به منوتو نیاز دارن....کسایی که اگه ما نباشیم معلوم نیس چی سرشون میاد.... :( :( :(

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Bahar_R :
ببین یه زمانیه که اینجا موندن یه فایده ای داره. مثلا وقتی درس خوندی و توی یه رشته ای متخصص شدی به میزان لیاقتت برات شغل هست و میتونی در عین رشد کردن یه کاری برای مردم کشورت انجام بدی. اما الان بمونی اینجا که چی بشه؟ وقتی نمی تونی کاری انجام بدی و راهش بسته هست داری زندگیت و استعدادت رو از بین میبری.

+ چرا یه ذره دیدمون رو بزرگتر از فقط کشوری که توش به دنیا اومدیم نکنیم؟ وقتی شما یه استعداد و توانایی داری که جایی غیر از اینجا بیشتر ازش استفاده میشه و بیشتر شکوفا میشه چرا اون رو از بشریت دریغ کنی؟

دید بیشتر بد نیست خب منم طبیعتا دوست دارم وارد کشورهای دیگه بشم و دیدم بزرگ شه...ولی شما یه پزشکو فرض کن که میره خارج ازکشور خب پولشم درمیاره زندگیشم میکنه کیفشم میبره...درصورتیکه مینونه اینجا به کسایی کمک کنه....بچه ها همه جا شرایطش م3 خونه های خودمون نیست...بیماری داره تو بعضی روستاها بیداد میکنه....چرا همیشه فکر میکنیم اونقدرا پیشرفت کردیم؟؟؟؟متاسفانه ما وضعیتمون از300سال پیش بدتره....وضع گذشنه هامون از سومالی ها بدتره حالا اونجا یکم اسم در کرده.../

ولی خب صلاح کار خویش خسوان دانند....هرکسی با فکرخودش زندگیشو پیش میبره

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از سـوگـنـد :
ببنید من در این کشور مجبور هستم بر خلاف عقایدم عمل کنم و این فشار روانی هست روی من.
مثالن بنده اعتقادی به حجاب نه دارم ولی مجبورم رعایت کنم.
در این کشور طرز فکر من تحمل نمیشه نتیجتن فشار هست روی من.
بعد عرض کردم خدمتتون که افرار نیازمند به من نیاز دارن به طرز فکر و عمل درست مسعولان نیاز دارن.
من اگر بخوام بهشون کمک هم کنم ولی مانع باشه جلوم تاثیری نه داره.

ها خب اگه با دیانت مشکل داری که فرق داره من با اجباری بودن حجاب مخالفم ولی باخودش موافقم من فک کردم مشکل چیز دیگه ایه.....

دعوا نداریم خاهرم....آروم باش

کاواک

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95

این یه مسئله کاملا شخصیه که مربوط میشه به اعتقادات افراد و افکارشون و احساساتشون و استعدادهاشون و نحوه ای که میخوان زندگی کنن.
نمیشه گفت که ترک وطن خوبه یا نه!
و مسئله مهاجرت با ترک کشور برای یه مدت موقت برای تحصیل و برگشت به کشور کملا فرق دارن.
اینکه اکثر افراد میگن که میخوان از ایران برن به خاطر اینه که دیدشون نسبت به خارج اینجوریه(واقعا):
فک میکنن یه مکانی هست به نام خارج که پول ریخته شما باید بری جمع کنی فقط.همه قیافه ها خوشگله.امکانات عالیه و...
در حالی که اینطوری نیست.
ما نمیتونیم بگیم که خوبه یا نه! این کملا وابسته به افراده و کاملا شخصیه!

خب طبیعتا واسه کسی که میخواد تا آخر عمرش ایران بمونه نیازی نیست که بره خارج از کشور درس بخونه.ولی کسی که میخواد مهاجرت کنه بهتره خارج تحصیل کنه چون دیگه خیلی کم مدارک تحصیلی ایران رو قبول دارن تو جهان و فرد دچار مشکل کار میشه.

+
بعضی به خاطر دینشون مهاجرت میکنن.

بازم میگم!
این یه مسئله کاملا شخصیه! نمیشه راجبش جواب قطعی داد

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

جایی که آزادی عقیده نداره جای موندن نیس.اون سرزمین برا فراره.فرار.
من اگه عقایدم رو بیان کنم جام تو زندانه تو این مملکت.
من اگه عقایدم رو بیان کنم حق تحصیل ندارم تو این مملکت.
من اگه تو خیابون چیزی بخورم این روزا پلیس باید بیاد بهم گیر بده.
من این روزا به لطف این مجلس دیه حتی اختیار اندام جنسی خودم رو هم ندارم.
بمونم؟!(((:

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از :::ســـــ ــــمآنــــ ـــه::: :
سلام.
این اواخر از زبون فامیل و دوستام زیاد شنیدم که دوس ندارن به هیچ وجه تو ایران بمونن. 90% افرادی که محصل هستن میگن همین که 18 سالمون شد میریم یه جایی غیر ایران کنکور میدیم و از این حرفا.
با این که همه ی اینا حرفن اما همین حرفا هم اثر منفی دارن. حالا سوال اینجاس چرا مردم، ایران رو جایگاه مناسب برای تحصیل نمی دونن؟
مردم ایران هوش بالایی دارن ؛ حالا با رفتن این ها از ایران آسیب زیادی به کشور و حتی مردم می خوره. مگه نه؟

شما برای زندگی به یه سری شرایط ابتدایی نیاز داری :

۱. استقلال فکری و ازادی انتخاب
۲. استقلال مادی
۳. شرایط ابتدایی زندگی ( کار، مکانی برای زندگی و بر طرف کردن نیاز های بدن )
۴. امکانات رفاهی ( امکانات بهداشتی و تفریحی، اصلی ترین هاش میشه به بیمه و حق درمان اشاره کرد و از تفریح بگذریم که تقریبن تو ایران معنی نداره)
۵. شرایط قابل قبول تحصیلی

لازمه بگم تقریبن ما هیچ کدومشو تو ایران نداریم ؟ یا خودتون می تونید یه مقایسه ساده بکنید ؟ که مثلن چرا یه ادم ۲۵ ساله باید هنوز از نظر مالی وابسته به خانوادش باشه ؟

در مورد میانگین ضریب هوشی ایران ضریب هوشی میانگین زیر ۹۰ داره و سال به سال این میانگین کمتر میشه ( یکی از دلایلش اینه که افرادی که هوش بالاتری از میانگین دارن به خاطر تحصیلات و موقعیت شغلی حاضر به داشتن بیش از یک فرزند نیستن در صورتی که افراد با هوش زیر میانگین معمولن بیشتر از سه فرزند دارن. مهاجرت تحصیلی از ایران هم یکی دیگه از این دلایل کاهش میانگین هوشی هست. )

پس دیگه نگید ایران تعداد افراد باهوش زیادی داره چون نداره! ( اینکه اطرافیان شما رو کیا تشکیل میدن هیچ ربطی به امار کشوری نداره و اینکه مثلن یه ایرانی در مثلن ناسا کار می کنه مثل اینه که بگید یه دانش آموز دبیرستان ایرانی در مسابقات روبوکاپ جهانی اول شد در حالی که رقباش دانشگاهی بودن! ( چون دانش اموزای سمپاد هیچ ربطی به ایران و سیستم اموزشی ایران ندارن! ) )

به مردم ایران اسیبی نمی خوره. ببینید کسانی که در راس قدرت هستن افراد ثابتی هستن و همون افراد هستن که تاثیر گذارن یا می تونن امکان تاثیر گذاری به بقیه افراد بدن. پس موندن و رفتن دانش اموزای ایرانی نه نفع داره نه ضرر برای ایران.

ایده ی اینکه بشه تغییر اساسی به وجود اورد صرفن یک رویا هست و فعلن قابل دسترسی نیست پس نمیشه به امید اون روز نشست.

و خوب یه نکته دیگه هم هست اینه که نه همه ی اون نیاز های اولیه ولی به خیلی هاش میشه رسید ( نمی گم از اول به شما همه ی اونا داده میشه! ولی شما می تونید امیدوار باشید که با تلاش می تونید نیاز های اساسیتون رو برطرف کنید )

من تقریبن از دوران دبیرستان از ایران خارج شدم. درسته من شاید ادم خیلی موفقی نباشم از نظر خیلی ها ( مثلن در بهترین کشور دنیا نیستم! یا در بهترین دانشگاه دنیا درس نمی خونم!!! ) ولی خوب تجربه خوبیه. چون شما از یک محیط فوق العاده ی علامه حلی تهران خارج میشید. زندگی مردم عادی و اداری مردم تو ایران رو میبینید و می فهمید که اگر بمونید در اینده با کلی ورق بازی طرف هستید! بعد خوب مسافرت کردن و عادت کردن به کشور های دیگه خودش تجربه ای هست که خیلی ارزش داره و ادم رو کمی بالغ تر می کنه.

من ادم موفقی شاید نباشم. ولی تو یکی از ۵۰ دانشگاه اول دنیا درس می خونم تو رشته ی کامپیوتر ساینس از ۱۸ سالگی مشغول به کار شدم به عنوان یک برنامه نویس. درامدش کافی نبود پروژه های جدا برداشتم. و خوب الان تو ۲۱-۲۲ سالگی تقریبن ادم کمی با تجربه تری محسوب میشم. کلی وقت پیدا کردم برای کتاب خوندن و گشت و گذار. و چند بار رشته ی دانشگاهمو عوض کردم تا بالاخره حس کردم کامپیوتر ساینس اونیه که می خوام. و بعد دیدم درس خوندن تقریبن ربطی به کار کردن نداره و حداقل فعلن تو خودم میلی نمی بینم که بعد لیسانس به فکر ارشد خوندن داشته باشم!

و خوب هم دوره ای هامو و بهترین دوستام دارن تو شریف درس می خونن. و تمام وقتشون یا تو دانشگاه می گذره. نه به قدر من مسافرت کردن. و کله خوشحالیشون اینه که لیسانس بگیرن بعد برن استنفورد قبولی بگیرن به من عکسشو بدن پز بدن :))

Tipo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از :::ســـــ ــــمآنــــ ـــه::: :
سلام.

مسلما هیچ کسی بدش نمیاد توی کشور خودش بمون و راحت کنار خانوادش درسشو بخونه
اما خب به نظر من پیشرفت توی ایران یه سقفی داره یعنی اینکه شما تا یه حدی میتونی پیشرفت کنی بیشتر از اون حد ،امکاناتش نیست
باز هم به نظر من اگر کسی میخواد به این کشور واقعا خدمت کنه بره و اونجا درسش رو بخونه خیلی خوب بیاد اینجا و شرایط رو تغییر بده
من خودم به رفتن برای اقامت توی یک کشور دیگه فکر نمیکنم ولی به رفتن برای ادامه ی تحصیل فکر میکنم 8->

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

اووومممم...اعتراف کنم هیچوقت دوست ندارم از اینجا برم...هرچقد اینجا زندگی سخت باشه... :-s

Roksana-Khanom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
شیمی پلیمر

قبول دارم که کشورمون زیاد پیشرفته نیست و امکانت رفاهیش پایینه
ولی از خیلی از کشورها بهتره
مثلا ایالات متحده آمریکا که خیلیها آرزوشونه اونجا زندگی کنن

کشوری که توش حمل سلاح آزاد باشه و مست کردن یک کار عادی باشه به درد زندگی نمیخوره

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Maryam.R :
قبول دارم که کشورمون زیاد پیشرفته نیست و امکانت رفاهیش پایینه
ولی از خیلی از کشورها بهتره
مثلا ایالات متحده آمریکا که خیلیها آرزوشونه اونجا زندگی کنن

کشوری که توش حمل سلاح آزاد باشه و مست کردن یک کار عادی باشه به درد زندگی نمیخوره

ایالات متحده کشور خوبیه و خیلی بستگی داره کجاش بخواید زندگی کنید!

مست کردن مردم اخه به شما چه ربطی داره ؟ :))

مستن ولی حوادث رانندگیشون کمتر از تو ایرانه!

و مثلن کشور های اسکاندیناوی خیلی خوبن. استرالیا. کانادا. حتا ترکیه بهتر از ایرانه! کشور های عربی حتا موقعیت کاری و تحصیل بهتری از ایران دارن. مالزی ازادی بیشتری و راحتی بهتری داره. از نظر تحصیلی هم به مراتب بهتر از ایرانه.

ایران پیشرفته نیست. ازاد نیست. راحت نیست. قوانین اجتماعی خیلی سختگیرانه ای داره. موقعیت شغلی مناسب نداره.

غیر از اینکه کشورمون محسوب میشه!

کاواک

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از Maryam.R :
اونجا تو دسشویی عمومیاشون،یه سنسورایی فعاله که وقتی طرف کارشو میکنه،اگه مست کرده باشه این سنسوره بهش هشدار میده که شما مستی و نباید رانندگی کنی و باید با تاکسی بری خونه :D
اونوخ تو ایران یه نفر مسئول دسشویی عمومیه،اگه طرف 1 داشته باشه باید 100تومن بده اگه 2 داشته باشه باید 200تومن بده :))
اینه تکنولوژیه ما!!!!!
وقتی داری تو ایران تحصیل میکنی،ینی داری12 سال از عمرتو تلف میکنی.
من به عنوان محصل تو این کشور دارم از سوم ابتدایی تا سوم دبیرستان تاریخ و جغرافی تکراری میخونم:کوروش کی بود و چه کرد؟
و هنوز جواب این سوالو نمیدونم
چون نظام آموزشی بی نقص نیست!
البته خُب ین نظر شخصیه منه.
و مسئله مهاجرت شخصیه.
اینکه توی کشور ما،همه ی استعداد ها نمیتونن پرورش پیدا کنن.
به شخصه با زندگی تو ایران مخالفم

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Leonhard Euler :
خیلی ها دوست دارند برن از اینجا . اما دوست داشتن برای رفتن تنها کافی نست ، باید خودتو نشون بدی . اینکه امکانات اموزشی ورفاهی در سطحی پایین هست شکی نیست . یه علت دیگه برای رفتن از ایران میتونه این باشه که کشورایران یک فرد مستعدروموردحمایت همه جانبه قرار نمی ده و این شاید مهمترین علت باشه.برای پیشرفت کشور نیازبه دانشمندان وروشنفکران داریم . برای دانشمندشدن هم فکری بی دغدغه نیاز هست . فکری فوق العاده ازاد . نه این که طرف دانشمند باشه و نگران گرون شدن قیمت تخم مرغ باشه :D .
به نظر من شرایط اینجا برای به دست اوردن این تفکر ازاد ، این ذهن بی دغدغه مناسب نیست . شرایط می تونه بهتر بشه اما با یک نفر و دو نفر نمیشه باید افراد زیادی برای به وجود اوردن این شرایط همکاری کنند .
اما رفتن یا ماندن : در کشورهای خارجی همان طور که خوبی داره بدی هم داره . یعنی یافتن یک جامعه ایده ال در حا ل حاظر ممکن نیست . اگریه کم غیرت وجودداشته باشه باید کشورراساخت نه اینکه رها کرد . مهمترین ویژگی که کشور ما دارد مکتب اسلام ست که کشورهای خارجی مخصوصا امریکا مخالف این تفکرست. واگررفتن به خارج به قیمت از دست دادن دین باشد همان بهتر که دینمان را حفظ کنیم . حرف دراین مورد زیاد است عقاید متفاوتی هم وجودداره.
اما عقیده من برای ماندن یا نماندن :هرکجا حمایت کند همان جاییم اما نه به عنوان دانشمندبرده بلکه به عنوان یک فردمستقل فکری ، مذهبی ، ....
راه پیشنهادی برای جلوگیری از فرار مغز ها : به نظر من باید شرایط لازم روبرای فراهم کردن تفکربدون دغدغه برای افرادمستعدفراهم شود .

ببینید مشکل اینجاست که شما لزومن ( به عنوان یک فرد نوعی ) مسلمون نیستین! یا اصلن عقیده مذهبی ندارین! یعنی لزومی نداره همه ی ایرانی ها مسلمون باشن. در کنارش شما در یک کشور ازاد ازادی عقیدتی و دینی دارید! دولت امریکا مخالف مسلمون ها شاید باشه ولی کسی رو از داشتن این دین منع نکرده!

در کنارش ما کشور رو نمی تونیم بسازیم. انجام یک پروژه نیاز به سرمایه و امکانات داره. نیاز به یک کمپانی داره ( که ورشکست نشده باشه!!! ) و بتونه اون محصول رو تولید کنه. نیاز به تبلیغات سالم برای فروش داره و کم قیمت. ( چیزی که میشه تو فیس بوک، توعیتر، گوگل پلاس و سایر شبکه های اجتماعی بهش رسید، که تو ایران حتا اگه فیلتر نباشه سرعت کم اینترنت مانعش میشه ). و بعد مراحل ثبت اختراع و حق تولیدش کلی نیاز به رشوه و زیرمیزی داره تا اگه همه یاری کنند بعده یک سال بشه تولیدش رو شروع کرد. حالا حمایت از تولید کننده هم که وجود نداره و این داستان ادامه داره.

خب ببینید ما به فرض اینکه یک ایده داشته باشیم. تا اجرا شدن و سود دادنش خیلی فاصله هست. چون مشکلات از جایی هست که مردم عادی نمی تونن حلش کنند فقط تعداد کمی از این ایده ها حتا اجرایی میشه. و این وقت و انرژی یک فرده و امیدش به درامد بعد از مدت ها تلاش.

ما شبکه های تلوزیونیمون همه دولتی هستن => رقابتی وجود نداره

و تبلیغاتشون به حدی گرون هست که هیچ کسی توانایی استفاده ازش به جز شرکت های بزرگ رو ندارند!

ما کشور رو ترک نمی کنیم، صرفن داریم به شکلی این نظام اداری مسخره و عقب مونده رو دور می زنیم تا به زندگی ای که شایستمون هست برسیم.

بالا