• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

درس خوندن تو ماه رمضون

رعنــا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی.
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
اینستاگرام
پاسخ : درس خوندن تو ماه رمضون

ببینین! لازم نیست روزی هفت هشت ساعت بخونین! من خودم ماه رمضونو سه ساعت اینا میخوندم روزی، ولی جدا پر بازده بود! یه بارم بعد سحری خوندم تا ساعت هفت صب اینا، ولی زیاد فرق نداشت! ینی چون میدونستم روزه ام گشنم می شد! :D بعد از اون همون صب تا ظهر دو سه ساعت خوندم! از من میشنوین نه تابستون به خودتون فشار بیارین، نه اینکه کلا شوت و بی خیال باشین! چار پنج ساعت کافیه! :)

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از Ehem_Ehem :
شخصاً روزه نگرفتم، منتها دوستم می‌فرمان:
صبح، ساعت دو بیدار شید. تا اذان بخونید، سحری بخورید و بعد ادامه بدید تا ساعت نه - ده. ساعت نه - ده بخوابید تا ساعت پنج - شش. بعد بیدا شید، بخونید، افطاری رو طرفای ساعت هشت که خوردید، بخونید تا وقتی خوابتون بیاد. و ادامه روال.
مدرسه چی میشه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

بچه‌ها چقدر سخت می‌گیرین شما به خودتون!
الان اصلا قرار نیست شما روزی ۷-۸ ساعت بخونیدا!!
روزی ۴-۵ ساعت یا نهایتا ۶ساعت عااااالیه. اصلا برای کل تابستون ۶ ساعت عالیه چه برسه به ماه رمضون!
الان من خودم روزی ۶ ساعت درس خوندم این ۳روزه. شب ساعت ۲ می‌خوابم بعد از سحر ه ممی‌خوابم. ساعت ۱۰ یا ۱۱ صبح(!) شروع می‌کنم به درس خوندن تا ۲بعد ازظهر. بعد هم ۳تا ۵ می‌خونم. بسه دیگه خب!! چه خبره؟!‌ ۶ سااااعت!!‌ بعد شما رو نمی‌دونم ولی من که اصلا تاثیر منفی روم نذاشته ماه رمضون تا حالا. البته خب فقط ۳روزش گذشته ولی من همیشه تا ۳هفته‌ی اول خوبم. هفته‌ی آخر می‌میرم که خب اصلا مهم نیست! هفته ی آخر روزی ۲ ساعت می‌خونم حالا فوقش! چیزی نمی‌شه که!
اینقدر خودتون رو اذیت نکنین :)
اول مطمئن شین که رو سیستم طبیعی بدنتون نمی‌تونین درس بخونین بعد برین سراغ جابه‌جا کردن شب و روز و اینا... ون این کارها روی شخص من خیلی تاثیر منفی داره. بازدهم واقعا پایینه شب‌ها!

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

پارسال ما تو ماه رمضون مجبور بودیم بریم مدرسه ، کلاسامون شروع شده بود
مسیر رفت و برگشت طولانی رو هم داشتم ، حدود 1 ساعت و نیم تو راه بودم
با این حال روزه گرفتم ، درست یادم نمیاد ساعت دقیق مطالعمو ، فقط یادمه که زیاد هم نخوندم چون صبح تا ظهر مدرسه بودم و بعدش هم خیلی خسته ! الان هم اصلن به خاطر اون یه ماه پشیمون نیستم ! اینو از کسی میشنوید که الان به شدت از عملکردش تو این یک سال گذشته پشیمونه !
پیشنهاد میکنم روزه هاتونو بگیرین !
کسایی که مدرسه میرن و میخوان روزه بگیرن ؛
سر کلاس خوب گوش کنید ، از مدرستون بخواید که زمان هر کلاس رو کوتاه کنن و بینش استراحت داشته باشین ، میتونید بعد از افطار تا آخر شب هم هر چقدر تونستید درس بخونید . زیاد به خودتون فشار نیارید ، با کم بودن ساعت مطالعه تو این یه ماه اول تابستون هیچ چیزی رو از دست نمیدین !
کسایی که مدرسه نمیرن و روزه میگیرن ؛
بعد از سحر میتونید تا هر وقت تونستید درس بخونید ، وقت زیادی در طول روز دارید ، اصلن به خودتون فشار نیارید ، نگران کم بودن ساعت مطالعه هم نباشید !

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از Fireball.II :
روزه رو برا بقیه نمیگیرید که از بقیه انتظارای این چنینی دارید.
یه قسمتی از روزه گرفتن ـتون اینه که حال فقرا رو درک کنید.
و این وقتی عملی میشه که مثل فقرا جلوتون چیزی بخورن و شما نتونین.
:-?
×میگن بهرحال.معلما ابتدایی هم از خودشون در نیاوردن که!
اون خدایی که روزه رو با دلایل خودش، که خیلی هاش رو نمیدونیم، واجب کرده، همون گفته روزه خواری در ملا عام،آشکارا، گناهه.که بیشتر از معلم ابتدایی هم میفهمه مطمئنا

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

اولاش اصلا قرار نیست روزی 12 ساعت بخونید که طول میکشه تا بالا بره و در ضمن اگه از 1 مرداد هم شرو کنید هیچی نمیشه خیلی ها المپیاد میرن کلا تابستون نمی خونن تک رقمی میشن از اعتقاداتون نگذرید به هیچ وجه و من تضمین میکنم عقب نمیافتید اصلا اصلا

.mary.

مریم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‌امین۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

بچه های سال بالایی از یه طرف میگن تو تابستون خیلی ـم نخونین مهم نیست ـو این ـا ...
از یه طرفم هی معلم ـا و بعضی از سال بالایی ـا تاکید میکنن که مثلن حتما عربی ـو تابستون تموم کنین ، حتما اختصاصیا پایه ـرو ببندین و از این چیزا...
خب باید ساعت مطالعه ـمون بالا باشه که بشه پایه رو تموم کرد.
چی کار کنیم؟

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

دوستانی که معتقد هستن میگیرن و حسابشون جداس
اما رفقایی که زیاد مذهبی نیستین و بیشتر دنیا رو میخواین و کمی هم اخرت:)) رفقایی که دودل هستین همش میگین بگیریم یا نگیریم، یه تحلیل منطقی (و نه احساسی ) میکنیم،
اگه دبیراتون خوب نیستن ، جو اطرافتون هم درسی و رقابتی نیست، مثل رخش! بخونید و نگیرید روزه رو!به نظر من عقب میافتید...
اگرم واقعا دبیراتون خوبن و تو محیط عالی درس میخونید بگیرید چون عقب نخواهید ماند...

منتقد

مهمان

به شخصه اکثر فرآیند های بزرگ آموزشی زندگیم قسمت نتیجه گیریش توی ماه رمضان بوده. هر چند سخت بوده اما بخاطر انرژی و فضای معنوی که ایحاد کرده به نظر خودم حتی جلو هم افتادم.افرادی که اعتقاد دارن حتما بگیرن روزه هاشونو. تضمین میکنم برای خدا باشه جبران میشه و اذیتشم کم:)

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از مریـم :
بچه های سال بالایی از یه طرف میگن تو تابستون خیلی ـم نخونین مهم نیست ـو این ـا ...
از یه طرفم هی معلم ـا و بعضی از سال بالایی ـا تاکید میکنن که مثلن حتما عربی ـو تابستون تموم کنین ، حتما اختصاصیا پایه ـرو ببندین و از این چیزا...
خب باید ساعت مطالعه ـمون بالا باشه که بشه پایه رو تموم کرد.
چی کار کنیم؟
تو تابستون هر چقدر بیشتر درس بخونید از فشاری ک آخرای سال تحمل میکنید کم میکنه ، تابستون هم تو این یک ماه رمضان خلاصه نمیشه ، بعدش دو ماه وقت دارین که میشه خیلی کارا کرد !
ولی در کل اگه کسی تو تابستون خوب هم نخونه چیزیو از دست نداده و وقت زیادی هست برای جبران ، مثل المپیادی هایی که دوستان دیگه هم گفتن !
و اصلن حرفای من به معنی وجود شرایط برای تنبلی تو تابستون نیست ! چون جای دیگه ای پوستتون کنده میشه !

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

دوستان من به شخصه پارسال تابستون خوندم اما توی ماه رمضون هیچی نخوندم و واقعا هیچی نخوندم حتی یک خط؟؟؟بهانه من هم روزه گرفتن بود

اما یه دوستی داشتم روزه ماه رمضونش رو که گرفت علاوه بر اون 40 روز توی مدرسه ها روزه گرفت با این شرایط روزه میگرفت

1.می اومد مدرسه تا2:30 برخی مواقع 4:10 توی مدرسه بود

2.بعد میموند خوابگاه تا ساعت 9 برخی مواقع هم 8

3.میرفت خونه بیدار بود تا 2بامداد درس میخوند

سحری نمیخورد، افطارش هم چون از ماها قایم میکرد یک عدد های بای کوچک ،خرما ،چای بود اکثر اوقات

خودش بهم گفت توی تموم مدت درس خوندنش این 40 روز بیشترین بازه رو داشته

(توجه هم داشته باشید زنگ ناهار وغذا های رنگ ورنگ رو)

قوای بدنی معمولی هم داشت الکی نگید اون بدنش قوی تر بوده واینا

پس هم روزه بگیرید هم درستون رو بخونید سعی کنید بجای خوردن زیاد از حد روحتون رو تغذیه کنید وروح قوی داشته باشید :)

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

دو ساعت مونده به اذون مغربم درس بخونید بد نیس.اونموقه بدن داره دیگه چربی میسوزونه که چربی انرژی زیادی داره نسبت به قند
من نه افطار تونسم بخونم
نه سحر(خوابم اصن)
صبحارو تا حالا امتحان نکردم+کلاس دارم بعضی روزاشو
ظهرا هم چون هنوز سه روز بیشتر نگذشته معدم عادت نکرده ضعف دارم.اما دو ساعت مونده به آذون مغرب خوبم :D
شما هم امتحان کنین :-"

Behz@d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نکا
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شایعه ای بیش نبود!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق
اینستاگرام

خوب چرا ی دوساعت بعد افطار شروع نمیکنین تا سحر!
انرژی کافی هم دارین.
فقط برا اونایی که صبح مدرسه یا کلاس میرن یکم سخته. تازه سختیش هم واسه دو سه روزه بعدش عادت میکنین.
البته نظر بقیه بچه ها هم محترمه.

جدا از همه اینها هیچکی بهتر از خود دانش آموز نمیتونه شرایطش رو درک کنه. اول سعی کنید خودتون بهترین وقت مطالعه رو پیدا کنید اگه دیدین که نمیتونین بیاین اینجا.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

یه توصیه مادربزرگانه ! :D
سحرها بعد خوردن سحری خرما بخورین ، چون خرما انرژیشو کم کم آزاد میکنه بهتون کمک میکنه در طی روز حال بهتری داشته باشین و ذهنتون بهتر کار کنه !

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

هی میخواستم اینجا پست بدم نمیشد :))دیر که نشده؟ :-"بچه ها همونطور که می دونید برنامه مطالعه در ماه رمضان برای بچه هایی که روزه می گیرن متفاوت هست.
از اونجایی که ماه رمضان چندین ساله که در تابستون هست، ساعاتی که شما گرسنه هستید بیشتره. در آخرین ساعات نزدیک افطار هم انرژی به شدت افت پیدا می کنه و درس خوندن برای شما مشکل میشه.
بنابراین ما باید دنبال راه حلی باشیم که بتونیم ساعات مطالعه خودمون رو در حد مطلوب نگه داریم. برای این کار هم باید سعی کنیم زمانی رو برای مطالعه انتخاب کنیم که هنوز انرژی داریم.
همونطور که می دونید زمان اذان صبح حدود ۴:۱۵ هست و اذان مغرب هم تقریبا ۲۰:۴۰٫
بهترین کار برای شما این هست که افطار و شام خودتون رو همزمان میل کنید و از خوردن غذاهای چرب در زمان افطار دوری کنید. برای اینکه در این برنامه ما از ساعت ۲۲:۳۰ تا ۳:۳۰ صبح رو به خواب شب شما اختصاص دادیم. شما می تونید تا زمانی که برای سحر بیدار میشید ۵ ساعت خواب شب رو داشته باشید و این بهترین حالت برای بدن شماست.
بعضی از بچه ها در ماه رمضان جای شب و روز رو عوض می کنن که این کار رو من اصلاً توصیه نمی کنم. به چند دلیل.
اول اینکه تحقیقات نشون داده که بهترین زمان برای داشتن خواب عمیق و کامل بین ساعات ۱۱ تا ۵ صبح اتفاق میفته و هیچ چیز نمی تونه جای خواب شب رو بگیره.
دیگه اینکه تغییر ریتم بیولوژیکی بدن به این شدت اصلاً توصیه نمیشه و بعد از ماه مبارک بازگرداندن اون به حالت عادی برای شما بسیار مشکل خواهد بود.
پس بهتر اینه که شما از ساعت حدد ۲۲:۳۰ تا ساعت ۳:۳۰ که سحری میل می کنید خوب بخوابید.
بعد سحری رو میل کنید و از ساعت ۴:۱۵ تا حدود ۵ هم نماز صبح رو بخونید و آماده مطالعه بشید.
از ساعت ۵ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر ۷:۳۰ ساعت فرصت دارید. که می تونید مثلا به شکل زیر ازش استفاده کنید.
۵ تا ۶:۳۰ / ۷ تا ۸:۳۰ / ۹ تا ۱۰:۳۰ / ۱۱ تا ۱۲:۳۰ ( البته این تنها یک مثاله )
بنابراین شما تا ظهر می تونید حدود ۵ تا ۶ ساعت مطالعه خوب داشته باشید.
بعد می تونید استراحت کنید و چند ساعتی بخوابید. که هم کمبود خواب شب رو جبران کنید و هم گرسنگی رو کمتر احساس کنید.
تا زمان افطار هم می تونید یک واحد ۹۰ دقیقه ای دیگه از یک درس عمومی و سبک مطالعه داشته باشید.
بنابر این در روزهای ماه رمضان ساعت مطالعه شما حداقل ۷ ساعت خواهد بود. این ساعت هم خیلی معقول و خوبه و جای هیچ نگرانی نیست. به این شرط که از تمامی این ساعات استفاده مفید کنید و تمرکزتون تنها و تنها روی درسی باشه که می خونید.

.mary.

مریم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‌امین۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

و ماه رمضونی که کم کم داره خودش ـو نشون میده ...

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

بچه ها جای شب و روزتون رو به هیچ وجه عوض نکنید ، من این کارُ کردم و الان به شدت پشیمونم .

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

اين طبيعيه که من دارم ميميرم،ديگه نميکشم باو،اصلن نميتونم به کتاب نگاه کنم از فرط بيحالي.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از :| :
اين طبيعيه که من دارم ميميرم،ديگه نميکشم باو،اصلن نميتونم به کتاب نگاه کنم از فرط بيحالي.
اصلن مهم نیس و نگران نباش
برو استراحت کن بعد از افطار بخون

Sagittarius

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج *شعبه ندارد*
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
داروسازی

یه چیز بهتون میگم... بچه ها واقعا خدا کمک میکنه.
من خودم کلا تو ماه رمضون های زندگیم صبح نمیبینم و اصولا بعد از ظهر بیدار میشم :D :-"
ولی پارسال کنکور داشتیم و مدرسه میرفتم و واسه مدرسه رفتن یک ساعت تو راه بودم اونم تو اون گرمای وحشتناک و اونم تو سرویس ما که کولر نمیزد! حالا فرض کنید با همه این شرایط من روزه مو میگرفتم و حتی شاید باورتون نشه ولی 6 ساعت مطالعه خودمو هم داشتم.
الان که بهش فکر میکنم باورم نمیشه! :-??
نگران نباشید به خدا توکل کنید همه چی ردیفه (;

بالا