• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

درس خوندن تو ماه رمضون

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)
پاسخ : درس خوندن تو ماه رمضون

این تجربه رو داشتم که تو ماه رمضون درس بخونم و واقعا سخته :|
برنامه من اینجوری بود که روزای زوج مدرسه 4 ساعت کلاس داشتم
میومدم خونه استراحت میکردم بعد از نماز ظهر جلو کولر درس میخوندم :D
بعد از افطارم تا سحر میخوندم
البته این مدل درس خوندن یه ذره چاشنی سردردم داره اما خوب چاره ای نیست دیگه مجبورین
اگه میخواین به دانشگاه برتر و رشته برتر برسین تحمل سختیا واستون شیرینی هم داره
شک نکنین (;
موفق باشید

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

من صبحا کلاس هم داشتم، ساعت 6. ینی یه ساعت بعد از سحری و اینا باید پا میشدم میرفتم مدرسه.
به منم یکی گفت روزه نگیر بابا کنکور داری! ولی خب بنظرم چرت بود حرفش :D
من شب و روزم قاطی شد البته. ینی ساعت 12 شروع میکردم به درس خوندن تا 4. بعد سحری بعد مدرسه بعد هم میخوابیدم تا افطار. بعد از افطارم با دوستام بیرون بودم. :D
روزی 4 ساعت یا کمتر میخوندم ولی بنظر خودم واسه تابستون کافی بود.
اگه کلاس هم نداشته باشید که خیلی راحت تره درس و روزه کنار هم.
اگه کلاس نداشته باشید بعد از سحری دیگه نخوابید و تا نزدیکی ظهر درس بخونید بعد بخوابید به نظرم برنامه‌ی خوبی میتونه باشه. :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

الان اینو تو تابناک دیدم نمی‌دونم به این‌جا مربوطه یا نه :)

به گفته یک کارشناس تغذیه درس خواندن افراد احساس گرسنگی مجازی ایجاد می‌کند که در صورت خوردن کالری اضافه از بین نمی‌رود و موجب بروز چاقی در این افراد می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد درستی با بیان اینکه معمولا نیازهای غذایی افراد 19 سال به بالا تا زمان سالمندی تفاوتی با یکدیگر ندارد، گفت: این باور غلطی است که دانشجویان و محصلان نیازمند غذای بیشتر و پرکالری‌تری نسبت به سایر افراد دارند و همین امر باعث بروز مشکل چاقی در این افراد می‌شود.

وی با بیان اینکه مغز انسان در طول شبانه‌روز در حال فعالیت است که این فعالیت تغییر چندانی در زمان درس خواندن نمی‌کند خاطرنشان کرد: اگر یک فرد از صبح تا شب درس بخواند شاید کمی بیشتر از حد طبیعی نیازمند مواد غذایی اضافه باشد.

درستی با تاکید به اینکه درس خواندن از جمله موقعیت‌های پرفشاری است که باعث می‌شود ذهن دنبال راه فراری برای خروج از آن بگذرد خاطرنشان کرد: احساس گشنگی و فرار از درس خواندن به بهانه غذا خوردن از راه‌های ذهن برای خروج از این موقعیت پرفشار است بنابراین باید توجه داشت که این گرسنگی به نوعی مجازی است و اصلا قند خون کاهش نیافته است.

این کارشناس تغذیه درباره راه‌هایی برای رفع احساس گرسنگی مجازی در دانشجویان و محصلان تصریح کرد: داشتن یک برنامه غذایی منظم که شامل مایعات فراوان باشد می‌تواند راه‌حلی برای گرسنگی مجازی باشد.

وی خاطرنشان کرد: خوردن مرتبط آب خنک همراه با چند قطره آبلیمو و یا خاکشیر می‌تواند از ایجاد حس گرسنگی جلوگیری کند اما قهوه نوشیدنی مناسبی نیست و نوشیدن چای نیز تا حداکثر پنج لیوان مجاز است.

به گفته این کارشناس تغذیه، استفاده از سبزیجاتی مانند کاهو، خیار، گوجه‌فرنگی، کلم، کدو و... نه تنها می‌تواند از ایجاد حس گرسنگی مجازی جلوگیری کند بلکه باعث رسیدن ویتامین کافی به سیتسم اعصاب شود.

درستی با اشاره به لزوم استفاده از سه واحد میوه و چهار واحد سبزیجات در طول روز گفت: این میزان مواد خوراکی معمولا توسط سیستم اداری تأمین نمی‌شود و خود دانشجویان باید با توجه به اهمیت این خوراکی‌ها اقدام به تأمین آن کنند.

وی با اشاره به اهمیت ویتامین و مواد معدنی موجود در سبزیجات و میوه‌ها افزود: در صورتی که دانشجویان از استفاده از این مواد چشم‌پوشی کنند، باعث می‌شود کارایی ذهن آنها کاهش یافته و دچار ضعف بینایی شوند.

علی کوچولو!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 2
شهر
شيراز
سال فارغ التحصیلی
94

من یه چیزی بگم، شرمنده بچه های سال بالایی
لطفا حمل بر بی اعتقادی بنده هم نزارید این مطلب رو:
ببینید روزه گرفتن یا نگرفتن تاثیری نمیزاره رو نتیجتون، مثلا من که تا پارسال سفت همه روزه ها رو میگرفتم، الان که تصمیم گرفتم نگیرم خیلی عذاب وجدان دارم، الان دارم میام اینجا میگم نمیگیرم که گمراهتون کنم :D :)) >:D<
در این دنیا هرکس تلاش بکنه موفق میشه به نتیجه هم میرسه ربطی هم به دیندار بودن یا نبودنش نداره، ولی: توجه داشته باشید که فردا افتادید تو نیاز و بدبختی مطمئن باشید 10000 با صداش میزنید که یه معجزه ای بشه، من خیلی با حرف مهسا حال کردم تصمیم هم دارم کامل بگیرم چون میدونم اون ارامش مطلق هست. امیدوارم اونایی که نمیگیرن موفق باشند.

مهسا :لایک

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

در تایید حرف مهسا میگم، لزومی نداره حتما شب و روزتون رو برعکس کنید.
من خودم قبل ماه رمضون خیلی میترسیدم فک میکردم وای چه خبره حالا ! میخواستم شبا بیدار بمونم بخونم اما چون مدرسه داشتیم نمیشد.
ولی روزه گرفتن خیلی هم اذیتم نکرد، تو مدرسه اینام گشنه ام نمیشد. تک و توک بعضی روزا بود 5-6 عصر به بعد نمیکشدم بخونم دیگه، که اونم تو تابستون خیلی مهم نیست. حتی یه روزشو یادمه دقیقا از سحر تا افطار بیدار بودم، اما خب میبینید که نمردم. :D
عوضش کلی انگیزه داشتم، همش میخواستم به خودم ثابت کنم روزه گرفتنم درس خوندنم رو کم نکرده :-"
و نکته مثبت دیگه ام اینکه بعد ماه رمضون حس خوبی دارید، لوس نیستید دیگه. یه وقتایی مریض باشید یا حال و حوصله نداشته باشید اینا تو دلتون میگید من که ماه رمضون هم تونستم درس بخونم، خب پس الانم میتونم :D

lisolar

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
دانشگاه
Loading...

عوضش کلی انگیزه داشتم، همش میخواستم به خودم ثابت کنم روزه گرفتنم درس خوندنم رو کم نکرده :-"
و نکته مثبت دیگه ام اینکه بعد ماه رمضون حس خوبی دارید، لوس نیستید دیگه. یه وقتایی مریض باشید یا حال و حوصله نداشته باشید اینا تو دلتون میگید من که ماه رمضون هم تونستم درس بخونم، خب پس الانم میتونم :D
[/quote]
باحرفت کاملا موافقم..بابا این ک میگیم نمیشه ونمیتونیم همش تلقینه..نهایتش خوندن 12ساعته میشه10ساعت اما اینجوری نیس ک نشه وحالت بدشه[چشمک]والا :D

elalel

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان

وقتی غذا میخوریم معدمون سنگین میشه و خوابمون میاد ولی تو ماه رمضون ک ناهار نمیخوریم بعدازظهر میتونیم بدرسیم
یا اگ خواستیم استراحت کنیم چون معدمون خالیه خواب آرومی خواهیم داشت ک بعدش میتونیم بدرسیم
لازم هم نیس جای روز و شب رو عوض کنیم
درطول روز هم میشه درس خوند

من کنکور دارم و میخوام بدرسم و مدرسه میرم و هوا گرمه و .... همشون توجیه هس!
هیچ دلیلی نداره ک روزه نگیریم
اومدیم ک برا اون یکی دنیامون توشه ببریم ن اینک آخرتمونو فدای دنیامون بکنیم!!!!

بچه هایی ک روزه نمیگیرن خواهشن آشکارا نخورن و جلو آب سردکن مدرسه جمع نشن،زشته!!!!
شما ک روزه نمیگیرید،ماه رمضونه،حداقل ی کم بقیه رو مراعات کنید!!!!

منظور از حرفامم این نیس ک من دیندارم و همه نماز روزه هام کامله،من خودمم مخاطب این حرفام!!!!!!!!!!

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از sin@97 :
بچه هایی ک روزه نمیگیرن خواهشن آشکارا نخورن و جلو آب سردکن مدرسه جمع نشن،زشته!!!!
شما ک روزه نمیگیرید،ماه رمضونه،حداقل ی کم بقیه رو مراعات کنید!!!!
والا ما دو روز یواشکی خوردیم؛ دیدیم همه دارن همین کارو میکنن :- "؛ به روال عادی برگشتیم. :- "

راستی مشاور مدرسه مون میگفت صحبتش هست که کنکور 94 ُ بندازن عقب تر که تو ماه رمضون نباشه، چون اگه بازم بیارن جلوتر میفته تو خرداد. ولی خب اگه بندازن عقب تر هم میفته تو مرداد که ینی یه ماه اضافه تر و به نظر نمیرسه همچین کاری کنن! :D
شما چنین چیزی شنیدین آیا؟ من که فقط از همین یه نفر شنیدم.

elalel

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان

به نقل از Mos :
والا ما دو روز یواشکی خوردیم؛ دیدیم همه دارن همین کارو میکنن :- "؛ به روال عادی برگشتیم. :- "

راستی مشاور مدرسه مون میگفت صحبتش هست که کنکور 94 ُ بندازن عقب تر که تو ماه رمضون نباشه، چون اگه بازم بیارن جلوتر میفته تو خرداد. ولی خب اگه بندازن عقب تر هم میفته تو مرداد که ینی یه ماه اضافه تر و به نظر نمیرسه همچین کاری کنن! :D
شما چنین چیزی شنیدین آیا؟ من که فقط از همین یه نفر شنیدم.
همه میخوان خودشونو بندازن تو چاه، ما هم باید خودمون بندازیم تو چاه؟؟؟

آره ی حرفایی هست
ولی میندازنش خرداد
مثه امتحان نهایی هامون ک فشرده کردن ک قبل جام جهانی تموم شه!

mohaddes

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بـنـاب
سال فارغ التحصیلی
94
اینستاگرام

منم شنیدم میندازن خرداد.

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

و این نسل سوخته که میگن ماییم :D

اون از امتحان نهایی که جابه جا شد :-" ا اینم از کنکورمون که روز برگزاریش رو هواست :|

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

روزه یه امر شخصیه کاملا،منم نظرم اینه که اگه کسی روزه نباشه بهتر درس میخونه
فقط اینو در نظر داشته باشین که اون خدایی که میخواد توی 12 ماه این مطالب رو یاد بگیرین،توی 11.5 ماه هم میتونه
خواهشا اگه روزه نیستید،مراعات بقیه رو بکنین.من پارسال هلاک میفتادم تو کلاس، طرف جلوم بستنی لیس میزد
: |

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Sib :
روزه یه امر شخصیه کاملا،منم نظرم اینه که اگه کسی روزه نباشه بهتر درس میخونه
فقط اینو در نظر داشته باشین که اون خدایی که میخواد توی 12 ماه این مطالب رو یاد بگیرین،توی 11.5 ماه هم میتونه
خواهشا اگه روزه نیستید،مراعات بقیه رو بکنین.من پارسال هلاک میفتادم تو کلاس، طرف جلوم بستنی لیس میزد
: |
روزه رو برا بقیه نمیگیرید که از بقیه انتظارای این چنینی دارید.
یه قسمتی از روزه گرفتن ـتون اینه که حال فقرا رو درک کنید.
و این وقتی عملی میشه که مثل فقرا جلوتون چیزی بخورن و شما نتونین.
:-?
×میگن بهرحال.معلما ابتدایی هم از خودشون در نیاوردن که!

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Fireball.II :
روزه رو برا بقیه نمیگیرید که از بقیه انتظارای این چنینی دارید.
یه قسمتی از روزه گرفتن ـتون اینه که حال فقرا رو درک کنید.
و این وقتی عملی میشه که مثل فقرا جلوتون چیزی بخورن و شما نتونین.
:-?
مسئله این نیست که آدم برای بقیه روزه میگیره یا اینکه مثلا کسی که روزه میگیره با بستنی لیس زدن یکی دلش ضعف بره حالا!
مهم اون احترام و همدلی ایه که بین افراد با عقاید متفاوت وجود داره!اینکه شما حتی اگه اعتقاد به روزه هم نداری برای اطرافیانی که دارن تو این هوا بخاطر اعتقاداتشون به خودشون سختی میدن ارزش و احترام قائل باشی!

این چند روزی که گذشته من حتی یه کلمه هم نخوندم :)) :| به شکل خیلی بدی همه ش خوابم میگیره ،ولم کنن تمام روز میفتم جلوی کولر میخوابم :| فکرشو که میکنم اگه بیدار بمونم میتونم بخونم ولی نمیشه. :|
کسی راه حلی داره؟

elalel

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان

به نقل از Lovesky :
این چند روزی که گذشته من حتی یه کلمه هم نخوندم :)) :| به شکل خیلی بدی همه ش خوابم میگیره ،ولم کنن تمام روز میفتم جلوی کولر میخوابم :| فکرشو که میکنم اگه بیدار بمونم میتونم بخونم ولی نمیشه. :|
کسی راه حلی داره؟
میتونی بعد افطار بخونی

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از sin@97 :
همه میخوان خودشونو بندازن تو چاه، ما هم باید خودمون بندازیم تو چاه؟؟؟
من رابطه ای بین کاربرد این جمله و حرفی که زدم نمی بینم!
گفتم ما تو کلاس یواشکی خوردیم برای رعایت حال اونایی که روزه ان؛ بعد دیدیم همه دارن یواشکی میخورن؛ پس نتیجه گرفتیم که کسی روزه نیست؛ پس دیگه یواشکی نخوردیم. : دی

elalel

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان

به نقل از Mos :
من رابطه ای بین کاربرد این جمله و حرفی که زدم نمی بینم!
گفتم ما تو کلاس یواشکی خوردیم برای رعایت حال اونایی که روزه ان؛ بعد دیدیم همه دارن یواشکی میخورن؛ پس نتیجه گرفتیم که کسی روزه نیست؛ پس دیگه یواشکی نخوردیم. : دی
منظورم این بود ک چون اون یکیا آشکارا میخورن،کار بدی میکنن، ماهم نباید کارای اونارو تکرار کنیم

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

ببینین،من خودم در ابتدا برنامم این بود که بعد از افطار بخونم تا صبح بعد بخوابم،اما باتوجه به اینکه کلا این کار مخالف طبیعت بدنه به شدت بازده پایین میاد.
اگه شب به موقع(مثلا10-11شب)بخوابین برای سحر که بیدار میشین دیگه نخوابین.حدودا شیش شرو کنین تا4-5بعد ازظهر بعدشم بخوابین.قشنگ میشه به کارتون برسین و به اندازه ای که میخواین بخونین.در ظاهر محاله اما اگر همت کنین میبینین که راحت تر از چیزی که فکر کنین باهاش کنار میاین.(تازه سبک تر هم هستین :D)
اضافه کنم به شرطی که برنامه ی تغذیه ی خوبی برای بعد از افطار داشته باشین.خوردن چیزهای شیرین و مقوی(از جمله مغز ها...)چیزهای خنک و شیرین و پر اب مثل میوه ها و یا حتی کاهو( :-")و کمی هم ورزش تا داغ نکنین بعد از افطار و بی حال نشینن خیلی...

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

بعد از افطار نمیشه خوند، میشه ؟! من که اصلا نمیتونم کار خاصی بکنم بعد از افطار!
مثلا دیروز سعی کردم افطار خیلی نخورم ، یعنی کم کم بخورم،‌ سر افطار یه کاسه آش خوردم و آب و چایی و اینا ، که بقیه ش بمونه یه ساعت بعد و ...
ولی همون بعد از افطار اینقدر خسته بودم که یکی دو ساعت بعد افطار خوابم برد اصلا :-"

فکر کنم همین که بعد از سحر بیدار بمونیم بهتره باشه ، امتحان نکردم هنوز ، ولی امتحان خواهم کرد :-"

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

شخصاً روزه نگرفتم، منتها دوستم می‌فرمان:
صبح، ساعت دو بیدار شید. تا اذان بخونید، سحری بخورید و بعد ادامه بدید تا ساعت نه - ده. ساعت نه - ده بخوابید تا ساعت پنج - شش. بعد بیدا شید، بخونید، افطاری رو طرفای ساعت هشت که خوردید، بخونید تا وقتی خوابتون بیاد. و ادامه روال.

بالا