• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زن ناموس مرد نیست !

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی
پاسخ : زن ناموس مرد نیست !

به نقل از mnmnm :
اولا که زن اساسا موجود ضعیفیست و گرنه بهش نمیگفتن ضعیفه ثانیا که غیرت و ناموس دو طرفس زنا بی غیرت شدن نباید مثه میوه ی ممنوعه مردا رو هم فاسد کنن ثالثا غیرت مردا با بعضی بی فرهنگی ها وجهه ش خراب شده و گرنه چیز خیلیم خوبیه مثلا اگه مردی نباشه که از خواهرش جلو چشم نامحرم محافظت کنه علاوهبر اینکه چارتا کشیده ای که تو صورت دختره خالی میکنه و بهش یاد میده خودشو یه جوری نکنه که پسر مردم بیفته دنباللش اون سه تا اردنگی که تو شکم پسره خالی میکنه احتمال اینکه پسره روش به دخترا باز خودش چنتا دختر دیگه رو هم فاسد کنه کمتر میکنه.
همه این به کنار اول تایپیک زدس چرا زن بدون اجازه ی مرد نمتونه بره بیرون خوب این دستور اسلام جنابعالی از همین حرفت معلومه با اساس شریعت مشکل داری نه با اینکه زن تو خونه باشه یا نه روایت داریم زنه شوهرش بیرون بوده پدرش مرده بی اجازه ی شوهر نرفته بیرون پیامبر ان چنان درجاتی در بهشت واسش ذکر کرده که نگو
و اخر اینکه این تابعیت مرد از زن و بالعکس حرف خدا پیغمبره شرط لوطی گریم حکم میکنه حرفو دو دستی بذاری رو چشمت بگی
چشم
حرفای شما منو یاد 100 سال پیش میندازه البته طبق فیلمایی که دیدم! واقعا دید شما نسبت به زن یه موجود ضعیفه؟ وقتی اینطور درمورد زن ها و دخترا صحبت میشه حس می کنم طرف صحبتتون یه بچه گربه ی یتیمه یا حتی یه وسیله ! و این جای بسی تاسفه که برای دخترا ارزش و احترام قائل نمی شید براتون یه موجوده که فقط باید کنترل شه و خودش عقل و شعور نداره که بفهمه کجآ بره چیکار کنه چیکار نکنه! چرا فکر می کنید فقط خودتون ادمید؟ چرا فکر می کنید فقط خودتون می فهمید؟ زن ضعیفه؟ اگه ضعیفه چطور حوا آدم رو تحت تسلطش قرار داد و مجبورش کرد بت خوردن میوه ممنوعه؟ شما قوی هستید؟ مردا اگه قوی هستن چرا تا دو تا نخ موی رنگ شده می بینن از خود بیخود میشن؟! اگه قراره با اون دلایل مضحک زنان رو ضعیف جلوه بدید منم میتونم با دلایل نسبتا منطقی خودم بگم که با عرض پوزش مرد ها موجوداتی به شدت ضعیف النفس هستن که علاوه بر اینکه نمی تونن امنیت زنان رو فراهم کنند خودشون عامل در خطر افتادن امنیت زنان هستند

پ.ن با عرض معذرت خدمت آقایون محترم اگه تند رفتم! سعی کردم به ایشون مثل خودشون جواب بدم تا بفهمن طرز تفکرشون غلطه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از ❀uranuscelona❀ :
حرفای شما منو یاد 100 سال پیش میندازه البته طبق فیلمایی که دیدم! واقعا دید شما نسبت به زن یه موجود ضعیفه؟ وقتی اینطور درمورد زن ها و دخترا صحبت میشه حس می کنم طرف صحبتتون یه بچه گربه ی یتیمه یا حتی یه وسیله ! و این جای بسی تاسفه که برای دخترا ارزش و احترام قائل نمی شید براتون یه موجوده که فقط باید کنترل شه و خودش عقل و شعور نداره که بفهمه کجآ بره چیکار کنه چیکار نکنه! چرا فکر می کنید فقط خودتون ادمید؟ چرا فکر می کنید فقط خودتون می فهمید؟ زن ضعیفه؟ اگه ضعیفه چطور حوا آدم رو تحت تسلطش قرار داد و مجبورش کرد بت خوردن میوه ممنوعه؟ شما قوی هستید؟ مردا اگه قوی هستن چرا تا دو تا نخ موی رنگ شده می بینن از خود بیخود میشن؟! اگه قراره با اون دلایل مضحک زنان رو ضعیف جلوه بدید منم میتونم با دلایل نسبتا منطقی خودم بگم که با عرض پوزش مرد ها موجوداتی به شدت ضعیف النفس هستن که علاوه بر اینکه نمی تونن امنیت زنان رو فراهم کنند خودشون عامل در خطر افتادن امنیت زنان هستند

پ.ن با عرض معذرت خدمت آقایون محترم اگه تند رفتم! سعی کردم به ایشون مثل خودشون جواب بدم تا بفهمن طرز تفکرشون غلطه

به نقل از mnmnm :
اولا که زن اساسا موجود ضعیفیست و گرنه بهش نمیگفتن ضعیفه ثانیا که غیرت و ناموس دو طرفس زنا بی غیرت شدن نباید مثه میوه ی ممنوعه مردا رو هم فاسد کنن ثالثا غیرت مردا با بعضی بی فرهنگی ها وجهه ش خراب شده و گرنه چیز خیلیم خوبیه مثلا اگه مردی نباشه که از خواهرش جلو چشم نامحرم محافظت کنه علاوهبر اینکه چارتا کشیده ای که تو صورت دختره خالی میکنه و بهش یاد میده خودشو یه جوری نکنه که پسر مردم بیفته دنباللش اون سه تا اردنگی که تو شکم پسره خالی میکنه احتمال اینکه پسره روش به دخترا باز خودش چنتا دختر دیگه رو هم فاسد کنه کمتر میکنه.
همه این به کنار اول تایپیک زدس چرا زن بدون اجازه ی مرد نمتونه بره بیرون خوب این دستور اسلام جنابعالی از همین حرفت معلومه با اساس شریعت مشکل داری نه با اینکه زن تو خونه باشه یا نه روایت داریم زنه شوهرش بیرون بوده پدرش مرده بی اجازه ی شوهر نرفته بیرون پیامبر ان چنان درجاتی در بهشت واسش ذکر کرده که نگو
و اخر اینکه این تابعیت مرد از زن و بالعکس حرف خدا پیغمبره شرط لوطی گریم حکم میکنه حرفو دو دستی بذاری رو چشمت بگی
چشم

خوبه دیگه کم کم شروع کنید به خوندن مردا شیرن! و دخترا چی چین.

دخترا مثل خرگوشن.

ببینید دعوا بین مرد و زن نیست. این ادمی هم که اومده این حرف هارو زده ( این میم و نون!) یه نفر که احتمالن اکانت دومش هست و اومده حرف های خودشو تایید کنه.

اگه جامعه ی امروز مشکل داره نصف مشکلش مرداس نصف مشکلش زن ها.

زنایی که تو خونه میشینن و وقتشون رو با تلفن زدن به همو مهمونی رفتن تلف می کنن و تمام افتخارشون اینه که خونشون تمیزه و غذاهاشون خوشمزه. ( خودشون رو به حد یه خدمتکار پایین میارن و این رو مادری میدونن )

مادری و زن بودن نهایتش برمیگرده به بزرگ کردن بچه تا سنی که بچه بتونه حرف بزنه و بعدش به عهده مهد کودک و مدرسس.

وقتی یه زن کار نکنه هیچ مردی هم نمیاد به ازادی زن فکر کنه.

اگه همسر من هم کار نکنه و صرفن بخواد بره مهمونی و برای هر مهمونی یه دست لباس جدید بخره بدیهتن من ازش جدا میشم.
ولی چه عیبی داره یه زن کار کنه و خب اگه لازمه برای افزایش بازده کارش و بیشتر مفید بودن و کمتر خسته شدن لباس راحت تری بپوشه و گاهی برای انجام کارش از کشور خارج بشه یا مسافرت داشته باشه. کسی با این مخالف نیست.

بیشتر زن های ایران منبع درامد خانواده نیستن تنها مصرف کنندن. یه خانواده ایرانی یک منبع درامد داره حالا این خانواده ۲ نفره باشه یا ۱۰ نفره باز هم منبع درامد فقط شوهره.

خب بدیهیه تو این جامعه کسی به ازادی زن اهمیت نمیده. چون اون زن نیازی به ازادی نداره ازادی بیشتر باعث خرج بیشتر واسه اون شوهره.

من خودم ادمی هستم که به شدت به عدالت و برابری حقوق زن و مرد معتقدم. ولی باید این رو هم بدونید که کسی که براش باید تلاش کنه زن ها هستن. و کسایی که جلو این ازادی رو گرفتن باز هم زن ها.

در این مساله مرد ها خیلی هم خوشحال تر میشن اگه زن ها به ازادی برسن و خانواده دو تا منبع درامد داشته باشه و خونه ی بزرگتر و وسایل تفریحی بیشتر نتیجش باشه.

( حرف من در مورد همه ی زن ها نیست بدیهتن این بین کسانی هستن که همین الان هم به قدر خیلی زیادی زحمت می کشن و زن هایی هستن که حتا منبع اصلی درامد خانواده هستن ولی این افراد در اکثریت نیستن. الان خیلی از زن ها تحصیلات قابل رقابت با مرد ها دارن و به همون میززان کار می کنن. ولی باز هم تعدادشون در اکثریت نیست. )

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه

اینو در نظر بگیرید زن هیچ تعهدی در قبال کارای خونه نداره یا حتی کار بیرون اگه تو خونش کار کنه لطف کرده همین!!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

اینو در نظر بگیرید زن هیچ تعهدی در قبال کارای خونه نداره یا حتی کار بیرون اگه تو خونش کار کنه لطف کرده همین!!

همینه که تو جوامعی مثل ایران مرده هم لطف می کنه به زن اجازه ی خروج از خونه و کشور رو نمیده و مجبورش می کنه غیر از صورت جاییش معلوم نباشه.

به هر حال همونطور که گفتم بزرگترین دشمن برابری حقوق زن و مرد در ایران زن های ایران و افکارشون هست.

چون هنوز نمی فهمن که در ازای انجام بهتر و بیشتر وظایف هست که حقوق داده میشه (‌ حالا شما بگو حقوق مادی یا مدنی )

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه

به نقل از مازیمون :
همینه که تو جوامعی مثل ایران مرده هم لطف می کنه به زن اجازه ی خروج از خونه و کشور رو نمیده و مجبورش می کنه غیر از صورت جاییش معلوم نباشه.

به هر حال همونطور که گفتم بزرگترین دشمن برابری حقوق زن و مرد در ایران زن های ایران و افکارشون هست.

چون هنوز نمی فهمن که در ازای انجام بهتر و بیشتر وظایف هست که حقوق داده میشه (‌ حالا شما بگو حقوق مادی یا مدنی )
به نظر من در عین داشتن یه زندگی مشترک باید استقلال حفظ بشه! هم زن و هم مرد باید مستقل باشن الان که زن ها هم پا به پای مردا بیرون کار می کنند بنابراین کار خونه نمیتونه رو دوش یه نفر فقط باشه! هر دو در کنار هم!!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نظر من در عین داشتن یه زندگی مشترک باید استقلال حفظ بشه! هم زن و هم مرد باید مستقل باشن الان که زن ها هم پا به پای مردا بیرون کار می کنند بنابراین کار خونه نمیتونه رو دوش یه نفر فقط باشه! هر دو در کنار هم!!

ببینید من نمی گم کار خونه باید رو دوش یکی از افراد باشه. ولی من میگم که یک زن باید کار کنه و حقوق هر دو نفر باید به یک حساب بره.

یعنی هر دو نفر باید از حقوقشون برای دادن مخارجشون استفاده کنن. من در مورد کار خونه حرف نمی زنم ولی هر دو نفر باید بیرون کار کنن.

اصلن بحث ازادی زن ها و حقوق اجتماعی برابر با ورود زن ها به محل کار شروع شد. شما نمی تونید ورود زن به محل کار و کار تمام وقتش رو فراموش کنید و ازادی بگیرید ( این کار شدنی هست ولی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت )

اگه یک زن حقوق برابر می خواد این خودشه که باید تلاش کنه. کار کنه به صورت تمام وقت. به طوری که بتونه یه زندگی مستقل رو با درامدش پایه گذاری کنه. بعد می تونه بناله از نداشتن حقوق برابر. وگرنه شما فرض کن کار نداشته باشید و توانایی کار کردن هم نداشته باشید. و خب بدیهتن دیگه بعد از ۲۵ سالگی دیگه ماکسیمم باید از پدر و مادر جدا بشید. خوب چطوری می خواید ادامه زندگی بدید ؟

امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشید. مثلن می تونید در مورد گرفتن مجوز پوشیدن شلوار جین تو فرانسه.
یا جریانات برابری حقوق مردو زن تو امریکا و انگلیس

در مورد فمنیسم

و تاریخچه برابری حقوق زن و مرد و نحوه ی رسیدن بهش بخونید.

این برابری حقوق زن و مرد یکی از معجزات خدا نبود! یکی نتیجه ی ۵۰ سال تلاش بی وقفه بود و اگه امروز به بهترین شکل خودش رسیده به خاطر اینه که اون افراد نمیان بگن : زن تعهدی نسبت به کار خونه یا بیرون خونه نداره!

مردم کار می کنن تا زندگی بهتر داشته باشن. و روند زندگی زن های ایران با حتا با سال های ۱۹۱۰ امریکا قابل مقایسه نیست. (‌خیلی راه داره تا به اون حد برسه)

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

نمودار اشتغال زنان در سال 91 رو میذارم :

6pxjBaQXCAKf0IxiNtd2UzqfCkmiJ.jpg

یک توضیحی راجع به نمودار هاش بدم

مثلاً نمدارشهری رو بررسی میکنیم :

31% افراد بالای 10 سال کار میکنند (اعم از زن و مرد)

حالا به تفکیک جنسیت :

52.7% مردها بالای 10 سال کار میکنند

9.6% زن های بالای 10 سال کار میکنند

خوب مشخصه با این وضع برابری حقوق معنایی نداره!!!

منبع : www.amar.org.ir/Portals/0/Files/fulltext/1391/n_niru_91-4.pdf

مرکز آمار ایران :)

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از mnmnm :
چشم
يني واقعا متاسفم
تو اولين كسي هستي كه من بهش تا حالا ديس دادم
و كاملا لياقتش رو داشتي

عزيزم زنها مردا رو فاسد ميكنن؟؟؟
اون مردا هستن كه نميتونن شلوارشونو بچسبن :|

يكم عقل هم خدا داده به همه

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از mnmnm :
چشم

اولا که اساسا مرد موجود ضعیفی بود که زن شد ضعیفه ؛
بعدشم شما میخوای قبل از اینکه اظهار نظر کنی یکم فکر کن :) الان زنا فاسد شدن ؟؟ عمه ی منه که میره رژ صورتی میزنه ؛ ابروشو اونطوری نازک میکنه ؟ شما مث اینکه تو اجتماع زیاد نیستی که این چیزا رو ببینی + نمیگم همه ی زنا از دم پاک و معصومن ولی حق نداری اینطوری جمع ببندی و صحبت کنی.

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
× نوچ ، جوونیام میخواستم برم شیمی پشیمون شدم
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

اونجا که گفتید آزادی زیاد زنان موجب بی بند و باری میشه و این حرفا :-" خب نداشتن آزادی کامل یعنی نداشتن استقلال کامل واسه برنامه ریزی و...
البته من این منظور رو غیر مستقیم برداشت کردم

شما حرف منو کامل نخوندین، اولن که اون حرف من نبود و خانم سالی کلاین گفته بود

دومن اینکه اصلن همچین حرفی هم نزده، گفته که چیزی که غربی ها از آزادی زنان به دست آوردن مشروعیت بخشیدن به بی و بند و باری مردان بوده

شما از حرفای من تفسیر به رای کردین

به نقل از مازیمون :
خوبه دیگه کم کم شروع کنید به خوندن مردا شیرن! و دخترا چی چین.

دخترا مثل خرگوشن.

ببینید دعوا بین مرد و زن نیست. این ادمی هم که اومده این حرف هارو زده ( این میم و نون!) یه نفر که احتمالن اکانت دومش هست و اومده حرف های خودشو تایید کنه.

اگه جامعه ی امروز مشکل داره نصف مشکلش مرداس نصف مشکلش زن ها.

زنایی که تو خونه میشینن و وقتشون رو با تلفن زدن به همو مهمونی رفتن تلف می کنن و تمام افتخارشون اینه که خونشون تمیزه و غذاهاشون خوشمزه. ( خودشون رو به حد یه خدمتکار پایین میارن و این رو مادری میدونن )

مادری و زن بودن نهایتش برمیگرده به بزرگ کردن بچه تا سنی که بچه بتونه حرف بزنه و بعدش به عهده مهد کودک و مدرسس.

وقتی یه زن کار نکنه هیچ مردی هم نمیاد به ازادی زن فکر کنه.

اگه همسر من هم کار نکنه و صرفن بخواد بره مهمونی و برای هر مهمونی یه دست لباس جدید بخره بدیهتن من ازش جدا میشم.
ولی چه عیبی داره یه زن کار کنه و خب اگه لازمه برای افزایش بازده کارش و بیشتر مفید بودن و کمتر خسته شدن لباس راحت تری بپوشه و گاهی برای انجام کارش از کشور خارج بشه یا مسافرت داشته باشه. کسی با این مخالف نیست.

بیشتر زن های ایران منبع درامد خانواده نیستن تنها مصرف کنندن. یه خانواده ایرانی یک منبع درامد داره حالا این خانواده ۲ نفره باشه یا ۱۰ نفره باز هم منبع درامد فقط شوهره.

خب بدیهیه تو این جامعه کسی به ازادی زن اهمیت نمیده. چون اون زن نیازی به ازادی نداره ازادی بیشتر باعث خرج بیشتر واسه اون شوهره.

من خودم ادمی هستم که به شدت به عدالت و برابری حقوق زن و مرد معتقدم. ولی باید این رو هم بدونید که کسی که براش باید تلاش کنه زن ها هستن. و کسایی که جلو این ازادی رو گرفتن باز هم زن ها.

در این مساله مرد ها خیلی هم خوشحال تر میشن اگه زن ها به ازادی برسن و خانواده دو تا منبع درامد داشته باشه و خونه ی بزرگتر و وسایل تفریحی بیشتر نتیجش باشه.

( حرف من در مورد همه ی زن ها نیست بدیهتن این بین کسانی هستن که همین الان هم به قدر خیلی زیادی زحمت می کشن و زن هایی هستن که حتا منبع اصلی درامد خانواده هستن ولی این افراد در اکثریت نیستن. الان خیلی از زن ها تحصیلات قابل رقابت با مرد ها دارن و به همون میززان کار می کنن. ولی باز هم تعدادشون در اکثریت نیست. )

دقیقن اختلاف ما با غربی ها برای مسئله آزادی زنان از همینجا شروع میشه

هیچ آدمی که یه ذره عقل داشته باشه مخالف آزادی زن نیست ولی ما با این تعریف آزادی غربی ها مخالفیم

اونا میگن آزادی که از زن ها به عنوان وسیله ای برای کسب سود بیشتر و پول بیشتر استفاده کنن

درآمد سالانه میلیاردها دلار از صنعت پورنوگرافی مثلن و ... (من در نظرم کار کردن توی این صنعت برای زن ها قبیحه، این فقط دیدگاه دین نیست، خود فمنیست ها هم قبول دارن)

الان مثلن کشور آمریکا هی میگه آزادی زنان و از حقوق بشر حرف میزنه، تاحالا چندتا نخست وزیر یا رئیس جمهور زن داشته ؟؟؟ هیچی

× البته الان توی جامعه ما این طرز فکر شما خیلی زیاد شده. اگه از سوال کنی اکثر پسرائی که میخوان ازدواج کنن یا دنبال دختری هستن که باباش پولدار باشه یا خودش کارمند باشه مثلن

مرد وظیفشه به زن نفقه بده، چه زن شاغل باشه و چه شاغل نباشه و برای دادن این نفقه هیچ منتی نباید به کسی داشته باشه

پس زن خانه دار باعث خرج بیشتر نیست.

به نقل از مازیمون :

اولن خروج زن از منزل در مواردی که خلاف شئون مرد یا خلاف حق استمتاع مرد نباشه نیاز به اجازه شوهر نداره

دومن هم هیچ مردی هیچ زنی رو مجبور به حجاب نکرده، اگه زنی حجاب داره بخاطر دینشه

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

برابری یعنی برابری!

ما نمیخوایم زن ها برابر تر بشن! میخوایم زن ها و مرد ها برابر بشن

هیچ آدمی که یه ذره عقل داشته باشه مخالف آزادی زن نیست ولی ما با این تعریف آزادی غربی ها مخالفیم

اونا میگن آزادی که از زن ها به عنوان وسیله ای برای کسب سود بیشتر و پول بیشتر استفاده کنن

اون ها میگن زنا باید استقلال مالی داشته باشند همینطور استقلال داشته باشند که طلاق بگیرن و پول دیه شون با مردها برابر باشه
زن ها آزادند که رییس جمهور و وزیر و نخست وزیر بشن زن ها آزادند که پوششون رو خودشون انتخاب کنند
زن ها میتونند در تمامی جامعه شرکت کنند و حالا که زن ها قراره همه چیزشون برابر باشه

بله باید مثل یک مرد در بیرون از خونه کار کنن و درآمد داشته باشند

نه این که صرفاً تو خونه بشینن و یک خدمتکار تمام عیار برای یک مرد باشن

درآمد سالانه میلیاردها دلار از صنعت پورنوگرافی مثلن و ... (من در نظرم کار کردن توی این صنعت برای زن ها قبیحه، این فقط دیدگاه دین نیست، خود فمنیست ها هم قبول دارن)

فکر کنم بدونم قصد شما از مثال زدن پورنو گرافی چی بود میخواستید بگید که چقدر اوضاع مثلاً خرابه در اون کشور ها

نه خیر!

یک زن در یک فیلم پورنو اولاً که به اختیار خودش وارد میشه و دومااً در خیلی از کشور های اروپایی این نوع فیلم ها تایید شده نیست

سوماً در فیلم پورنو یک مرد هم وجود داره و زن ها با خودشون که نمیتونن رابطه داشته باشن

چهارماً چه ربطی داشت؟ :د

الان مثلن کشور آمریکا هی میگه آزادی زنان و از حقوق بشر حرف میزنه، تاحالا چندتا نخست وزیر یا رئیس جمهور زن داشته ؟؟؟ هیچی

صرفاً جهت اطلاع میگم بهتون آمریکا یکی از ناقضان بزرگ حقوق بشر هست

اما در حال حاضر آلمان رئیس جمهورش زن هست

مرد وظیفشه به زن نفقه بده، چه زن شاغل باشه و چه شاغل نباشه و برای دادن این نفقه هیچ منتی نباید به کسی داشته باشه

بله مرد وظیفشه نفقه بده ولی در جایی وظیفشه که زن حق نداره پاشو از خونه بذاره بیرون! :د
و باید در هر زمان و هر مکانی به مرد خدمات جنسی ارائه بده

بله در این شرایط سنتی مرد باید نفقه بده و اگه زن وارد بازار کار شد درس خوند و نصف خرج خانوار رو به عهده گرفت دیگه مرد حق نداره امر و نهی کنه خرچ هم باید به صورت توافقی باشه

اولن خروج زن از منزل در مواردی که خلاف شئون مرد یا خلاف حق استمتاع مرد نباشه نیاز به اجازه شوهر نداره

واسه خودتون فتوا میدید؟ :د

آيت الله بهجت(ره)

- آيا در هر شرايطي زن نبايد بدون اجازه شوهر از خانه خارج شود؟

بله، مگر براي انجام واجبات شرعي

SHIA-NEWS.COM شیعه نیوز :

سؤال :

آيا مرد اجازه دارد كه حجاب را به همسر خود تحميل كند؟

پاسخ آیت الله سید علی سیستانی :

مرد نمى تواند همسر خود را مجبور كند به رعايت كردن حجاب ولى مى تواند او را از بيرون رفتن منع كند حتى با حجاب. پس مى تواند شرط كند كه اگر حجاب كامل پوشيد حق دارد خارج شود.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از ๖ۣۜĦ@ɱɨƉ 96 :
شما حرف منو کامل نخوندین، اولن که اون حرف من نبود و خانم سالی کلاین گفته بود

دومن اینکه اصلن همچین حرفی هم نزده، گفته که چیزی که غربی ها از آزادی زنان به دست آوردن مشروعیت بخشیدن به بی و بند و باری مردان بوده

شما از حرفای من تفسیر به رای کردین

× البته الان توی جامعه ما این طرز فکر شما خیلی زیاد شده. اگه از سوال کنی اکثر پسرائی که میخوان ازدواج کنن یا دنبال دختری هستن که باباش پولدار باشه یا خودش کارمند باشه مثلن

ونا میگن آزادی که از زن ها به عنوان وسیله ای برای کسب سود بیشتر و پول بیشتر استفاده کنن

درآمد سالانه میلیاردها دلار از صنعت پورنوگرافی مثلن و ... (من در نظرم کار کردن توی این صنعت برای زن ها قبیحه، این فقط دیدگاه دین نیست، خود

ببینید صنعت پورنوگرافی یه صنعتی هست که از شروع دوره فیلم برداری وجود داشته به شکل های مختلف و همیشه هم وجود خواهد داشت. برای افرادی که بهش پول میدن همیشه ادم هایی هستن که تولید می کنن. و باید دید که کسی مجبور به این کار نکرده.

در مورد تبلیغات هم همینطور. خود این افراد مایل هستن به این کار و در ازای این کار درامد دارن.
و خب کسی هم که مخالفش هست مجبور نشده به بازیگری در یک فیلم پورن.

ببینید اشتباهتون اینجاست که متوجه نیستید که مردم انتخاب نکردن!
دور قبل یا قبلیش بود که نامزد زن هم برای ریاست جمهوری وجود داشت ولی به نفع هم حزبیش کناره گیری کرد.

ولی به هر حال اگه ادامه میداد و مردم انتخابش می کردن رییس جمهور میشد. این خیلی فرق میکنه با اینکه طبق قانون هیچ زنی حق نداره رهبر ایران بشه! قانون جلوی زنی رو برای ریاست جمهوری تو امریکا نگرفته.

نه، این شاید وظیفه ی یک مرد مسلمون باشه ولی این ربطی به زندگی در حالت کلی نداره. خیلی از افراد به صورت دنگی زندگی می کنن. این یک پدیده ی پذیرفته شده هست.

پدر پولدار که صرفن یک افسانس!

نه لزومن. یک مرد می تونه همسرش رو مجبور به داشتن حجاب کنه هر چند اگه همسرش اصلن به اسلام اعتقاد نداشته باشه.

نمونش خیلی از افراد که به خاطر خانواده شوهرشون چادر به سر می کنن و ...

اینکه افراد خرجشون مشترک هست و خب خرج های زندگی رو پرداخت می کنن پدیده شگفت انگیزی نیست. ولی ببینید من هم نمیگم باید خرج رو جدا کرد. ولی یک زن هم باید کار کنه.

این ربطی به مد شدن نداره. ربط به این داره که امروز برای داشتن زندگی بهتر یک منبع درامد کفایت نمی کنه. پس اگه دو نفر کار کنن نتیجه بهتری در نهایت گرفته میشه. اینه که هر پسری ترجیح میده با کسی ازدواج کنه که مشغول کار باشه و بخواد ادامه بده.

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

اون ها میگن زنا باید استقلال مالی داشته باشند همینطور استقلال داشته باشند

اونا چند ساله که میگن باید استقلال مالی داشته باشن خانمها ؟؟ از زمان انقلاب صنعتی

ولی 1400 سال پیش توی حکومت اسلامی پزشک زن ، معلم زن ، خیاط زن و ... وجود داشته

طلاق بگیرن و پول دیه شون با مردها برابر باشه

این بحثش مفصله که اگه بخواین میتونم با مدرک واستون ثابت کنم که دیه با مردها برابره توی اسلام هم

زن ها آزادند که رییس جمهور و وزیر و نخست وزیر بشن زن ها آزادند که پوششون رو خودشون انتخاب کنند
زن ها میتونند در تمامی جامعه شرکت کنند و حالا که زن ها قراره همه چیزشون برابر باشه

طبیعتن نصف افرادی که به قانون اساسی جمهوری اسلامی رای دادن خانم ها بودن، میتونستن به این نوع قانون رای ندن

سوماً در فیلم پورنو یک مرد هم وجود داره و زن ها با خودشون که نمیتونن رابطه داشته باشن

مردها بود و نبودشون زیاد مهم نیست :D ، بعلاوه اینکه خیلی جاها زن ها با خودشون رابطه دارن که البته پرفروش تر هم هست گاهی وقتا

صرفاً جهت اطلاع میگم بهتون آمریکا یکی از ناقضان بزرگ حقوق بشر هست

پس چرا میاد بخاطر نقض حقوق بشر تو ایران مارو تحریم میکنه اونوقت آلمان هم ازش حمایت میکنه ؟؟ (پس ** *** کشورهای دو رو :-")

واسه خودتون فتوا میدید؟ :د

1. الفقیه، ج 4 ، ص 6 ، ح 4968

2. استفتائات قضائی آیت الله صانعی، ج 2 ، ص 510_511

3. موسوعه الامام خوئی، ج 20، ص 100

4. عروه الوثقی (محشّی)، ج 3 ، ص 436

5. نموذ ج فی الفقه الجعفری ، ص 352_353

ببینید اشتباهتون اینجاست که متوجه نیستید که مردم انتخاب نکردن!

مردم ایران هم حجاب اختیاری توی قانون اساسی انتخاب نکردن

پدر پولدار که صرفن یک افسانس!

دیدم که میگم :-"

نه لزومن. یک مرد می تونه همسرش رو مجبور به داشتن حجاب کنه هر چند اگه همسرش اصلن به اسلام اعتقاد نداشته باشه.

نمونش خیلی از افراد که به خاطر خانواده شوهرشون چادر به سر می کنن و ...

بحث پورن که میاد میشه اختیار اینجا میشه اجبار ؟؟؟ !!!

اون زن هم میتونه قبول نکنه و با اون فرد ازدواج نکنه و حجاب هم هرطوری خودش دوس داره داشته باشه، مگه مجبورش کردن ؟

اصلن عقدی که با زور باشه که قبول نیست

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

اونا چند ساله که میگن باید استقلال مالی داشته باشن خانمها ؟؟ از زمان انقلاب صنعتی

ولی 1400 سال پیش توی حکومت اسلامی پزشک زن ، معلم زن ، خیاط زن و ... وجود داشته

بله قبل از اسلام زن های تاجر هم در عربستان وجود داشتند مثل خدیجه همسر پیامبر

بعدش من زیاد اطلاعی راجع بهش ندارم! :د

اما میدونم وقتی که قرار شد حق رای رو به زنان بدند اکثر علما من جمله امام خمینی مخالفت کردند

و از طرفی میدونم که آقای خامنه ای هم برابر حقوق رو کاملاً غیر اخلاقی دونسته!

صرفاًَ جهات اطلاعتون عرض بکنم ... در دوران ساسانی ما پادشاه زن هم داشتیم! ;;)

این بحثش مفصله که اگه بخواین میتونم با مدرک واستون ثابت کنم که دیه با مردها برابره توی اسلام هم

لطفاً پ خ بدید اثبات کنید منتظرم

طبیعتن نصف افرادی که به قانون اساسی جمهوری اسلامی رای دادن خانم ها بودن، میتونستن به این نوع قانون رای ندن

پس از استعفای رضا شاه و به قدرت رسیدن محمدرضا شاه پهلوی، حزب توده و محمد مصدق جداگانه تلاش هایی کردند که به زنان ایرانی حق رای داده شود .

تلاش هایی که با مخالفت شدید روحانیون و بازاری ها مواجه شد

مصدق همچنین تلاش کرد حق رای را از افراد بی سواد بگیرد

استدلال او و هوادارانش این بود که زمین داران و اربابان از بی سوادی افراد سوء استفاده میکردند و رای انها را به نفع خود برمیگرداندند

اما مخالفان مصدق این قصد او را "ارتجاعی و قرون وسطایی" می خواندند

در نهایت طرح مصدق برای محروم کردن بی سوادان از حق رای به قانون بدل نشد

شاید 98% رای دادند اما از سطح سواد و درک اون 98% هیچ اطلاعی نداریم! طوری که همین الان اگر رای بگیریم شاید به مرز 50% برسه شاید هم کمتر حتی

مردها بود و نبودشون زیاد مهم نیست :D ، بعلاوه اینکه خیلی جاها زن ها با خودشون رابطه دارن که البته پرفروش تر هم هست گاهی وقتا

یعنی چی بود و نبودشون مهم نیست؟ ؟ ؟

میشه توضیح بدید؟

پس چرا میاد بخاطر نقض حقوق بشر تو ایران مارو تحریم میکنه اونوقت آلمان هم ازش حمایت میکنه ؟؟ (پس ** *** کشورهای دو رو :-")

نه خیر

آلمان حمایت میکنه چون واقعاً ایران داره قوانین حقوق بشر رو نقض میکنه جون یک زن در ایران حتی حق انتخاب پوشش خودش رو نداره

چون یک بهایی یا دراویش حتی حق تحصیل هم ازش گرفته میشه

چون یک خواننده در آلمان به صرف این که یک آهنگ خونده کلی آدم خواستند بکشنش! (شاهین نجفی مقیم در آلمان هست)

خوب ایران داره کوچکترین حقوق مردم کشور خودش رو حتی نقض میکنه

همونطور که طی 10 روز 180 هزار نفر اومدن پیج آزادی های یواشکی توی فیس بوک رو لایک کردن...

آزادیشون چی بود حالا ... یک دختر که روسریش از سرش افتاده بود...

این کل آزادی دختر های ایرانی بوده ... تازه اون هم یواشکی!!!!!

این ها نقض حقوق بشر هست ... |:

بحث پورن که میاد میشه اختیار اینجا میشه اجبار ؟؟؟ !!!

اون زن هم میتونه قبول نکنه و با اون فرد ازدواج نکنه و حجاب هم هرطوری خودش دوس داره داشته باشه، مگه مجبورش کردن ؟

اصلن عقدی که با زور باشه که قبول نیست

شما انگار تفاوتش رو درک نمیکنید انگار!!!!

یک زن رو کسی مجبور نمیکنه جلوی دوربین با فرد دیگری رابطه جنسی داشته باشه

اما یک زن ممکنه با یک مرد ی ازدواج کنه

و اگر ازدواج کنه یک جرم هست بدون اجازه خونه رو ترک کنه (مگر چند مورد - اون منابعی که داده بودید یکیش رو اگر کپی کنید ممنون میشم)

به علاوه مرد حق داره به زنش اجازه نده بدون حجاب مورد نظر بره بیرون ، زن هم نمیتونه طلاق بگیره به این دلیل که مرد ازش حجاب میخواد

متوجه حرف من شدید؟

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

صرفاًَ جهات اطلاعتون عرض بکنم ... در دوران ساسانی ما پادشاه زن هم داشتیم!

این حرف شما صرفن جهت اطلاعتون بگم که مغالطه بود، چون بحث ما درباره ی کشورهای غربی بود شما از ایران باستان مثال میزنین !

لطفاً پ خ بدید اثبات کنید منتظرم

الان انجام میدم

پس از استعفای رضا شاه و به قدرت رسیدن محمدرضا شاه پهلوی، حزب توده و محمد مصدق جداگانه تلاش هایی کردند که به زنان ایرانی حق رای داده شود .

تلاش هایی که با مخالفت شدید روحانیون و بازاری ها مواجه شد

مصدق همچنین تلاش کرد حق رای را از افراد بی سواد بگیرد

استدلال او و هوادارانش این بود که زمین داران و اربابان از بی سوادی افراد سوء استفاده میکردند و رای انها را به نفع خود برمیگرداندند

اما مخالفان مصدق این قصد او را "ارتجاعی و قرون وسطایی" می خواندند

در نهایت طرح مصدق برای محروم کردن بی سوادان از حق رای به قانون بدل نشد

باز هم خلت مبحث ! آخه بحث من مال بعد از انقلابه چیکار به مصدق و رضاشاه و ... داریم ؟؟ خانمها به متمم قانون اساسی جمهوری اسلامی رای دادن یا نه ؟؟

شاید 98% رای دادند اما از سطح سواد و درک اون 98% هیچ اطلاعی نداریم! طوری که همین الان اگر رای بگیریم شاید به مرز 50% برسه شاید هم کمتر حتی

شما داری روی «شاید» تکیه میکنی، ولی حرف من روی واقعیت هاست، خانم ها هم جزء اون 98 درصد بودن بعلاوه اینکه متمم قانون اساسی که شامل حجاب اجباری بود هم دوباره رفراندوم داشت که اونجا هم خانم ها شرکت کردن و رای دادن

چون یک خواننده در آلمان به صرف این که یک آهنگ خونده کلی آدم خواستند بکشنش! (شاهین نجفی مقیم در آلمان هست)

صرف یک آهنگ نبوده، این همه آدم دارن آهنگ میخونن کسی کاریشون داره ؟؟ محتوای آهنگ ناجور بوده
ما هم یه حرف کوچیک درباره هولوکاست زدیم (البته نمیخوام بگم درست بوده حرفی که زده شده) مارو 8 سال تحریم کردن :D

شما انگار تفاوتش رو درک نمیکنید انگار!!!!

یک زن رو کسی مجبور نمیکنه جلوی دوربین با فرد دیگری رابطه جنسی داشته باشه

اما یک زن ممکنه با یک مرد ی ازدواج کنه

و اگر ازدواج کنه یک جرم هست بدون اجازه خونه رو ترک کنه (مگر چند مورد - اون منابعی که داده بودید یکیش رو اگر کپی کنید ممنون میشم)

به علاوه مرد حق داره به زنش اجازه نده بدون حجاب مورد نظر بره بیرون ، زن هم نمیتونه طلاق بگیره به این دلیل که مرد ازش حجاب میخواد

یک زن رو کسی مجبور نمیکنه با کسی ازدواج کنه که اجبار به حجابش کنه

شما همش میگی «شاید» ، «اگر» ، «ممکنه»

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

من دوران پیامبر رو با ایران قدیم مقایسه کردم ، قبل از این که پیامبر به بعثت برسه زن ها کار داشتند در عربستان اون هم کارهای بزرگ مثل تجارت

این حرف شما صرفن جهت اطلاعتون بگم که مغالطه بود، چون بحث ما درباره ی کشورهای غربی بود شما از ایران باستان مثال میزنین

صرفاً جهت اطلاع ... یعنی صرفاً جهت اطلاع! خیلی پیچیدس؟ :د

باز هم خلت مبحث ! آخه بحث من مال بعد از انقلابه چیکار به مصدق و رضاشاه و ... داریم ؟؟ خانمها به متمم قانون اساسی جمهوری اسلامی رای دادن یا نه ؟؟

شما داری روی «شاید» تکیه میکنی، ولی حرف من روی واقعیت هاست، خانم ها هم جزء اون 98 درصد بودن بعلاوه اینکه متمم قانون اساسی که شامل حجاب اجباری بود هم دوباره رفراندوم داشت که اونجا هم خانم ها شرکت کردن و رای دادن

بحث اینه که چند تا از اون خانوم ها تمام متمم قانون اساسی رو مطالعه کرده بودند؟ :د

اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.برتراند راسل

صرف یک آهنگ نبوده، این همه آدم دارن آهنگ میخونن کسی کاریشون داره ؟؟ محتوای آهنگ ناجور بوده
ما هم یه حرف کوچیک درباره هولوکاست زدیم (البته نمیخوام بگم درست بوده حرفی که زده شده) مارو 8 سال تحریم کردن :D

خوب به هر حال محتوی ش هر چقدر هم میخواد بد و ناجور باشه تهش یک آهنگه

یک کشور دیگه یک آدم دلش خواسته این آهنگ رو بخونه اگر به اعتقادات افرادی توهین میکنه هیچ کس مجبور نیست گوش بکنش!

بحث ارزش جان یازده میلیون آدمه هر کسی نباید به خودش اجازه بده که راجع به مرگ یازده میلیون نفر هر حرفی که دلش میخواد بزنه

یک زن رو کسی مجبور نمیکنه با کسی ازدواج کنه که اجبار به حجابش کنه

شما همش میگی «شاید» ، «اگر» ، «ممکنه»

شما میتونید بگید یک مرد هرگز در زندگی نظرش عوض نمیشه؟

میتونید این تضمین رو بدید؟

اگر مرد نظرش عوض شد و خواست که زن حجاب داشته باشه و اون رو محدود کرد زن چه عملی میتونه انجام بده؟

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

بحث اینه که چند تا از اون خانوم ها تمام متمم قانون اساسی رو مطالعه کرده بودند؟ :د

اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.برتراند راسل

تقصیر کیه که خانمها مطالعه نکردن و رای دادن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خوب به هر حال محتوی ش هر چقدر هم میخواد بد و ناجور باشه تهش یک آهنگه

یک کشور دیگه یک آدم دلش خواسته این آهنگ رو بخونه اگر به اعتقادات افرادی توهین میکنه هیچ کس مجبور نیست گوش بکنش!

مثل اینه که خدای نکرده یه نقر به شما توهین بکنه و فحاشی کنه و بعدش بگه من فقط به وسیله تارهای صوتی حنجرم چندتا فرکانس تو هوا پخش کردم شما میخواستی نشنوی !!!

شما میتونید بگید یک مرد هرگز در زندگی نظرش عوض نمیشه؟

میتونید این تضمین رو بدید؟

اگر مرد نظرش عوض شد و خواست که زن حجاب داشته باشه و اون رو محدود کرد زن چه عملی میتونه انجام بده؟

زن میتونه طلاق بگیره

با بخشیدن مهریش مثلن

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

مثل اینه که خدای نکرده یه نقر به شما توهین بکنه و فحاشی کنه و بعدش بگه من فقط به وسیله تارهای صوتی حنجرم چندتا فرکانس تو هوا پخش کردم شما میخواستی نشنوی !!!

نقل قول از نوید :-"

من فحاشی رو محترم و ستوده نمیشمرم اما به بررسی اون هم بپردازیم؛ حتی فحاشی که اهانت هست آیا میتونه مجوزی برای کشتن فردی به ما بده؟
اصولا شما اگر انسان متعادل و متمدنی باشید اگر با فحاشی یه نفر مواجه بشید که به شما الفاظ رکیکی رو نسبت میده چاقوکشی نمیکنید یا اقدام به حمله کوبوندن سرش به ستون نمیکنید، در اجتماعات یا افرادی با سطوح پایین فرهنگی این ممکنه دیده بشه ولی هر انسان متمدن و عاقلی میفهمه که فحش باعث آسیب رسیدن به کسی نمیشه یا چیزی نمیشه و از کنار این قضیه ترجیح میده بگذره تا اون رو به یک درگیری تبدیل کنه، بنظر نمیرسه خدا تا این حد بی شعور باشه و باید از سطوح بالاتری از فهم برخوردار باشه و علاوه بر اون اهانت به اسلام و پیامبر اسلام و خدا و فرشتگان اهانت به یک شخص مسلمان نیست، هیچ مسلمانی هم وکالتی از پیامبر یا خدای کائنات ندارد که از او دفاع کند، دفاع از خدا کاری احمقانه به نظر میرسد اگر خدا میخواست خود میتوانست منتقدانش را در لحظه ای خاموش کند، خدا نیازی به دفاع بشر از او ندارد، مگر اینکه خدا نباشد و یک توهم باشد، خدایی که به دفاع بشر نیاز دارد دیگر خدا نیست.
این مسئله خودش برای ما یادآور داستان دینی مشهوری از ابراهیم نبی هستش که به خدایان قومش حمله برد تا اونهارو بیازمایه و در جواب مردم گفت خدایانی که توان دفاع از خودشون رو ندارن چطور شایسته ی پرستیدن هستن؟

زن میتونه طلاق بگیره

با بخشیدن مهریش مثلن

میشه ماده قانونیش یا شرعیش رو هم بگید لطفاً :)

بعداً نوشت :

آیت الله صانعی :

« به نظر اینجانب دیه زن و مرد مساوی است و دلیل بر تقیید و جریان قصاص مقابل به مثل در قتل زن توسط مرد بدون نیاز به ردّ تفاوت؛ همانند عکسش، و بدون تبعیض و ظلم، و نسبت به اعضا هم حَسَب تعارف السنه چهارگانه روایات و رجوع به عمومات، مثل «العین بالعین» و «الجروح قصاص» و اطلاقات ادلّه دیه اعضا که اقتضای مماثلت و تساوی دارد، دیه مرد و زن مساوی است. قطع نظر از آنکه فقیهی محقّق و مدقّق همانند مقدس اردبیلی در کتاب گرانقدر «مجمع الفائده و البرهان» اصل وجود روایات بر نصف بود دیه را رد کرده و فرموده : «فما اعرفه، فکأنُه إجماع أو نصّ ما اطّلعت علیه» »[1]

آیات قرآن هم بر لزوم پرداخت اصل دیه دلالت داره و تفاوتی بین زن و مرد نذاشته و روایاتی هم که به تشریع دیه در دین اسلام دلالت میکنن مثل قرآن، تبعیضی بین زنان و مردان نمیذارن. اصول و قواعد کلی اسلام هم برابری دیه زن و مردو اقتضا دارن. بر این اساس، روایت‌هائی که مخالف این ادلّه و قراین و شواهد باشن نمیتونن مستند رای فقهی قرار بگیرن

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِصَاصُ فِي الْقَتْلَى الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَالْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَالأُنثَى بِالأُنثَى فَمَنْ عُفِيَ لَهُ مِنْ أَخِيهِ شَيْءٌ فَاتِّبَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَأَدَاء إِلَيْهِ بِإِحْسَانٍ ذَلِكَ تَخْفِيفٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَرَحْمَةٌ فَمَنِ اعْتَدَى بَعْدَ ذَلِكَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِيمٌ ﴿۱۷۸﴾

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد در باره كشتگان بر شما [حق] قصاص مقرر شده آزاد عوض آزاد و بنده عوض بنده و زن عوض زن و هر كس كه از جانب برادر [دينى]اش [يعنى ولى مقتول] چيزى [از حق قصاص] به او گذشت‏شود [بايد از گذشت ولى مقتول] به طور پسنديده پيروى كند و با [رعايت] احسان [خونبها را] به او بپردازد اين [حكم] تخفيف و رحمتى از پروردگار شماست پس هر كس بعد از آن از اندازه درگذرد وى را عذابى دردناك است (۱۷۸- بقره)

اون قسمتی که قرمز کردم رو توجه کنید

حر مذکر هست و عبد برای 2 جنس (برای برده های زن و مرد) هست و بعد گفته شده انثی یعنی زن

یعنی بین دیه مرد و برده و زن تفاوت هست و این ها با هم برابر نیستند

واضحه؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از Radikal :
میشه ماده قانونیش یا شرعیش رو هم بگید لطفاً :)

طبق ماده 1119 قانون مدنی زن میتونه در شرایط ذکر شده در ماده طلاق بگیره.

razie95

کاربر فوق‌فعال

واقعا پذیرفتن حق اینقدر سخته؟!
باور کنید از وقتی من این مدل تاپیکای این سایت رو دنبال میکنم اعتقادم به خداوند و دینش راسخ تر شده!
و واقعا برای اولین بار درک کردم حدیث امام علی رو که وقتی حق رو میشناسی که پشت کنندگان به حق رو بشناسی!
حرفای ๖ۣۜĦ@ɱɨƉ 96 واقعا منطقی و روشنه! و البته صحبتای خیلیای دیگه
ولی حرفای شماها یه جاهایی واقعا خنده دار میشه!
گاهی از یه اصولی برای توجیه حرفاتون و عقایدتون استفاده میکنید که اصلا مستقیما دلیل بر غلط بودن حرفتونه!

بالا