• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زن ناموس مرد نیست !

usboy

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : زن ناموس مرد نیست !

به نقل از مازیمون :
کیان ببین من هر چند شاید تا حدی موافق حرفات باشم. ولی به نظرم کمی تند میری.

یه نفر حق تصمیم گیری داره.
یه نفر حق داره مسلمون باشه و نخواد خوک بخوره. یا مشروب بخوره. یا هر چی. یا اصلن دوست داره چادر سر کنه. به خودش ربط داره.

در عین حال افرادی هستن که مسلمون نیستن و این حق رو دارن که مسلمون نباشن و زندگی خودشون رو داشته باشن.

مساله داشتن ازادی هست. یعنی هم افرادی که مسلمونن باید ازادی داشته باشن هم غیر مسلمون ها.

ما تو تقریبن تمام کشور ها درست کنار گوشت حلال پورک داریم.

خب شما می خوای پورک بگیر، نمی خوای هم نگیر.
( من با وجود اینکه مسلمون نیستم پورک دوست ندارم چون چرب هست و مزش رو من دوست ندارم. ولی خب افرادی هستن که دوست دارن. )

دیگه الان مساله کثیف بودن حیوانات و بیماری های انگلی دیگه مطرح نیست.

یا یه نفر حق داره با دوچرخه سواری کردن مشکل داشته باشه ( خودش این کارو انجام نده ) ولی خب باید عقیدشو برا خودش نگه داره. به دیگرون کاری نداشته باشه

این ادم ها فسیل نیستن چون مخالف نظر تورو دارن. این افراد عقیده ی خودشون رو دارن.

شاید من هم لحن مناسبی نداشته باشم. چیزی که من دنبالشم چیزی هست که ازادی هر دو طرف رو تامین می کنه. نه افراطی گری.
شايد من منظورمو اشتباه رسوندم
منظور اين نيست كسي كه خيلي مذهبي عقايدش فسيل شده
به هيچ وجه
اينكه بيان حقوقي كه گفتم رو بگيرن از ديگران و سلب آزادي ديگران،فسيل شده
گفتم طرف ميگه ماهواره بده يا نبايد مشروب بخورن...
اين تعيين تكليف كردنا فسيل شده
اين فضوليا

ph_pouya

p o u y a
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز (سابقاً :-")

یه چیزی که تو فرهنگ جامعه ما وجود داره و لزوما جامعه اسلامی، اینه که زن وابسته به مرده، این قضیه ناموس هم یعنی وابستگی زن به مرد، اعتقاد بر اینه که زن یه موجودیه که به لحاظ فیزیولوژی و عاطفی ضعیفه و باید تحت حمایت یه مرد باشه. خب به نظرم این فقط یه تصور غلطه. اگه لازمه که زن به لحاظ امنیتی محافظت بشه خب باید امنیت رو برقرار کرد نه اینکه یه مرد برای هر زن در نظر گرفت که زیر سایه اون باشه. مثل این میمونه که کل مردم دنیا بخاطر اینکه به خونشون دزد نیاد یه سرباز میزارن تو حیاط خونشون. تامین امنیت صرفا به عهده حکومته و نباید برای حفظش، استقلال زن رو نادیده گرفت.

اگه قبول داریم که زن = مرد ، پس باید قبول کرد که زن ناموس مرد نیست، اگه هم که قبول نداریم باید یه فکر اساسی برای اعتقاداتمون بکنیم.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نظر من زن و مرد با هم = نیستن . در واقع هر دو نقاط ضعف و قدرت خودشون رو دارن . در برخی مسائل زن از مرد برتره و در برخی مسائل مرد از زن برتره.

در واقع نه زن برتره نه مرد و مساوی هم نیستن چون باهم فرق دارن ! مرد تا وقتی احساس قدرت میکنه تا یه زن بهش تکیه کنه و یه زن تا

وقتی میتونه احساس آرامش و خوشبختی داشته باشه که یه مرد بهش احساس امنیت و تعلق بده .

به نظر من زن ناموس مرده اما این بدان معنی نیست که زن تحت سلطه مرده . در واقع مرد هم ناموس زنه .

شاید توجه نکرده باشید که یه زن روو همسر ، برادر و پدرش خیلی حساسه . کافیه به یه دختر بگی داداش تو فلانه !

خیلی زود غیرتی میشه!

این نشون میده که زن هم نسبت به مرد احساس غیرت داره و براش مهمه .

ناموس بودن از نظر من یعنی برای طرف مقابلت مهم باشی اما نه طوری که به اسم ناموس تو رو محدود کنه یا اذیت بشی.

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از نیرمـا)΄ :
به نظر من زن و مرد با هم = نیستن . در واقع هر دو نقاط ضعف و قدرت خودشون رو دارن . در برخی مسائل زن از مرد برتره و در برخی مسائل مرد از زن برتره.

در واقع نه زن برتره نه مرد و مساوی هم نیستن چون باهم فرق دارن ! مرد تا وقتی احساس قدرت میکنه تا یه زن بهش تکیه کنه و یه زن تا

وقتی میتونه احساس آرامش و خوشبختی داشته باشه که یه مرد بهش احساس امنیت و تعلق بده .

به نظر من زن ناموس مرده اما این بدان معنی نیست که زن تحت سلطه مرده . در واقع مرد هم ناموس زنه .

شاید توجه نکرده باشید که یه زن روو همسر ، برادر و پدرش خیلی حساسه . کافیه به یه دختر بگی داداش تو فلانه !

خیلی زود غیرتی میشه!

این نشون میده که زن هم نسبت به مرد احساس غیرت داره و براش مهمه .

ناموس بودن از نظر من یعنی برای طرف مقابلت مهم باشی اما نه طوری که به اسم ناموس تو رو محدود کنه یا اذیت بشی.

اگر اندام های جنسی رو بگذاریم کنار! اوصولاً تفاوت خاصی بین زن و مرد وجود نداره یعنی از لحاظ فلسفی فکر نکنم بشه دلیل قانع کننده ای برای تفاوت زن و مرد آورد

و هر انسانی وقتی احساس آرامش داره که مطمئن باشه یک فرد دیگه ای دوستش داره و در عین دوست داشتن آزادی ـه عمل هم داره

من فکر نکنم هیچ انسانی (حتی یک زن) احساس تعلق بهش آرامش بده!

خصوصاً اگر این تعلق صرفاً از حرف های عاشقونه بین طرفین فراتر بره

و وارد قوانین نوشته شده یک کشور بشه و یک مرد بتونه همه چیز یک زن رو کنترل کنه از نحوه لباس پوشیدن گرفته تا خروج از منزل یا خروج از کشور یا اجازه برای ازدواج و ...!!!

این احساس تعلقی که شما میگید بیشتر جنبه ی احساسی قضیه هست و نه منطقی!

احساس امنیت هم با وجود مرد تامین نمیشه، چون مرد ضد چاقو نیست ، ضد کبودی نیست تیر بخوره زخمی میشه و اگر اسید بریزه روش میسوزه!!!

و تازه همین امنیتی که شما ازش حرف میزنید فکر نکنم خیلی تامین بشه... چه بسا نا امنیتی تشدید هم بشه

این حداکثر عمل افراد بوده... یعنی قتل خیلی از خانواده ها صرفاً با محدود کردن و کتک زدن یا کشتن استعداد با مسائل ناموسی برخورد میکنن

بیش از 40 درصد قتل‌ها در خوزستان ناموسی است

پليس آگاهي: زن‌كشي در صدر قتل های خانوادگي قرار دارد

زنگ خطر قتل‌های ناموسی در جنوب کرمان به صدا درآمد

اكثر قتل‌هاي بوشهر بر سر مسائل ناموسي است

داستان تاسف بار قتل نعیمه بخاطر مطلقه بودنش

پ.ن : دوستانی که دیس لایک میدن لطفاً جواب هم بدند که مفید تر واقع بشه :)

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از Radikal :
اگر اندام های جنسی رو بگذاریم کنار! اوصولاً تفاوت خاصی بین زن و مرد وجود نداره یعنی از لحاظ فلسفی فکر نکنم بشه دلیل قانع کننده ای برای تفاوت زن و مرد آورد

و هر انسانی وقتی احساس آرامش داره که مطمئن باشه یک فرد دیگه ای دوستش داره و در عین دوست داشتن آزادی ـه عمل هم داره

من فکر نکنم هیچ انسانی (حتی یک زن) احساس تعلق بهش آرامش بده!

خصوصاً اگر این تعلق صرفاً از حرف های عاشقونه بین طرفین فراتر بره

و وارد قوانین نوشته شده یک کشور بشه و یک مرد بتونه همه چیز یک زن رو کنترل کنه از نحوه لباس پوشیدن گرفته تا خروج از منزل یا خروج از کشور یا اجازه برای ازدواج و ...!!!

این احساس تعلقی که شما میگید بیشتر جنبه ی احساسی قضیه هست و نه منطقی!

احساس امنیت هم با وجود مرد تامین نمیشه، چون مرد ضد چاقو نیست ، ضد کبودی نیست تیر بخوره زخمی میشه و اگر اسید بریزه روش میسوزه!!!

و تازه همین امنیتی که شما ازش حرف میزنید فکر نکنم خیلی تامین بشه... چه بسا نا امنیتی تشدید هم بشه

این حداکثر عمل افراد بوده... یعنی قتل خیلی از خانواده ها صرفاً با محدود کردن و کتک زدن یا کشتن استعداد با مسائل ناموسی برخورد میکنن

بیش از 40 درصد قتل‌ها در خوزستان ناموسی است

پليس آگاهي: زن‌كشي در صدر قتل های خانوادگي قرار دارد

زنگ خطر قتل‌های ناموسی در جنوب کرمان به صدا درآمد

اكثر قتل‌هاي بوشهر بر سر مسائل ناموسي است

داستان تاسف بار قتل نعیمه بخاطر مطلقه بودنش

پ.ن : دوستانی که دیس لایک میدن لطفاً جواب هم بدند که مفید تر واقع بشه :)

مشکل شما اینجاست که از رو تعصب زنانگی نمیخواید قبول کنید زن هم نقاط ضعفی داره . نمیگم مرد نداره . میگم ضعف هم رو میپوشونن.
مواردی که شما بهش استناد کردی ( زن کشی ) مربوط به عرب زبان های ایران بود که کلا توی فرهنگ اعراب وجود داره ( تائید نمیشه نه الان نه دوره پیامبر ) اما وجود داره.

در ضمن زن و مرد چه از نظر جنسی که زیر مجموعه جسمیه فرق داره چه از نظر روحی .

مثال یک تصادف رو براتون میارم .
یه زن در حین رانندگی با خودروی جلویی تصادف میکنه .از دید روحی خیلیاشون به شدت میترسن ( مواردی بوده دیگه رانندگی نکردن ) و استرس زیادی میگیرن و از ترس از ماشین پیاده نمیشن . از دید جسمی ممکنه زخم های بیشتری نسبت به مرد برداره.

یه مرد در حین رانندگی با خودروی جلویی تصادف میکنه.خیلی کم پیش میاد در صورت داشتن بیمه و گواهی نامه ترسی بهش غالب بشه !
از دید جسمی هم آسیب کمتری میبینه نه چون برتری ذاتی داره ! بلکه استخوان بندی قوی تری داره.

حالا شما اقتضای سن تونه.بهش میگن تعصب و آزاد طلبی دختر در برهه ای از نوجوانی.

واقعیت امر توی جامعه با فیلمای هالیوودی از جمله تام رایدر و آهنگای ما مرد نیستیم شاهین نجفی فرق داره.

بدون تعصب بحث کنید ، احساسات رو باید کنترل کرد و سعی کنید تحت تاثیر چندتا نظریه و آهنگ و جنبش عقیده تون رو شکل

ندید . اگه خودتون عقیده تون رو ساختید بحثی نیست اما بهتره واسه بحث کردن همه جوانب رو در نظر گرفت بعد نظر داد.

من تا فردا ویژگی و جوانب رو توضیح بدم شما فقط یه جمله بلدی بگی:

زن و مرد برابرن . چرا زن باید روسری سرش کنه . چرا زن کشی وجود داره . زن با مرد تفاوت نداره .

این چند جمله کلیشه ای شده دغدغه ی دخترای دنیا و در قرن اخیر هزاران بار تکرار شده مشکل اینجاست فقط سوال میپرسین ،

راه حل هم بدید بد نیست.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از نیرمـا)΄ :
مشکل شما اینجاست که از رو تعصب زنانگی نمیخواید قبول کنید زن هم نقاط ضعفی داره . نمیگم مرد نداره . میگم ضعف هم رو میپوشونن.
مواردی که شما بهش استناد کردی ( زن کشی ) مربوط به عرب زبان های ایران بود که کلا توی فرهنگ اعراب وجود داره ( تائید نمیشه نه الان نه دوره پیامبر ) اما وجود داره.

یه زن در حین رانندگی با خودروی جلویی تصادف میکنه .از دید روحی خیلیاشون به شدت میترسن ( مواردی بوده دیگه رانندگی نکردن ) و استرس زیادی میگیرن و از ترس از ماشین پیاده نمیشن . از دید جسمی ممکنه زخم های بیشتری نسبت به مرد برداره.

یه مرد در حین رانندگی با خودروی جلویی تصادف میکنه.خیلی کم پیش میاد در صورت داشتن بیمه و گواهی نامه ترسی بهش غالب بشه !
از دید جسمی هم آسیب کمتری میبینه نه چون برتری ذاتی داره ! بلکه استخوان بندی قوی تری داره.

واقعیت امر توی جامعه با فیلمای هالیوودی از جمله تام رایدر و آهنگای ما مرد نیستیم شاهین نجفی فرق داره.

بدون تعصب بحث کنید ، احساسات رو باید کنترل کرد و سعی کنید تحت تاثیر چندتا نظریه و آهنگ و جنبش عقیده تون رو شکل

ندید . اگه خودتون عقیده تون رو ساختید بحثی نیست اما بهتره واسه بحث کردن همه جوانب رو در نظر گرفت بعد نظر داد.

زن و مرد برابرن . چرا زن باید روسری سرش کنه . چرا زن کشی وجود داره . زن با مرد تفاوت نداره .

این چند جمله کلیشه ای شده دغدغه ی دخترای دنیا و در قرن اخیر هزاران بار تکرار شده مشکل اینجاست فقط سوال میپرسین ،

راه حل هم بدید بد نیست.

بله از نظر اندامی مرد و زن با هم فرق دارن

( من میگم زن منظورم دختر هارو هم شامل میشه چون زن و دختر واقعن با هم فرقی ندارن جز یه لایه پوست! )

یک زن استخوان های ضعیف تری داره نسبت به یک مرد ( اگه در مورد یک مرد و زن نرمال حرف بزنیم )

ولی مساله اینجاست که یک زن هم قدرت دفاع از خودشو داره. قدرت دفاع مربوط به فقط قدرت بدنی لزومن نیمشه. تقریبن تعداد زیادی از دختر ها همراه خودشون چیز های برنده مثل کاتر دارن یا به هر حال وسایل دیگه ای که برای مدتی می تونی به عنوان وسیله ی دفاع مطرح باشه. در کنار این تقریبن الان اکثر ادم ها سراغ یه بخش های ابتدایی از تمرینات رزمی میرن.

ببین بین یک مرد و زن وقتی روتون چاقو بکشن هیچ فرقی نیست.
یک مرد هم اگه چاقو به شیکمش بخوره و خون ریزی کنه میمیره. یک زن هم همینطور. ( یعنی مرد و زن تو دنیای امروزی قدرت دفاع برابری دارن )

اگر رو هر ادمی اسید بریزید ادمه صورتش رو از دست میده. این پوست بدن از جنس سنگ و الماس نیست که.

از نظر احساسی بله تفاوت هایی وجود داره ولی این هم باعث نمیشه که یک زن به یک ادم جهت حفظ امنیتش نیاز داشته باشه. این اصلن جدا از اینکه اون زن رو محدود می کنه برای مرده هم یک نوع تحقیر محسوب میشه. ( اخه مگه مرده سگ نگهبانه ؟ سگ تازه بیشترم به کار میاد قدرت گاز گرفتن هم داره)

جدا از این اگه منظورتون مواردی مثل ازدواج هست هر ادمی قدرت تصمیم گیری داره و می دونه که اگه اشتباه کنه باید با نتایجش هم کنار بیاد. و ببینید بین یک دختر و یک زن فاصله یک سکس و یک تجربس صرفن.

چه تجربه ی اول با ازدواج باشه چه با رابطه دوستی احتمال شکست خوردنش هست. تفاوتش اینه که ازدواج درست کردنش سخته ( چون طلاق گرفتن دردسر بیشتر داره و طرف خودش رو به نوعی مقید می دونه که ادامه باید بده ) ولی دوستی رو راحت تر میشه کنار گذاشت در عوض طرف لازم نیست دو سال با مشکلش کنار بیاد می تونه راحت جدا شه.

و چون انتخاب خودش بوده تقصیر رو گردن پدر و مادر و خانواده نمیندازه.

این زن کشی ها خیلی هم مربوط به عرب های ایران نیست. تو مشهد و قم و کلن تو شهر های مذهبی تر رخ میده. ( من فقط شاید دو هفته در کل عمر عزیز و گران بهام مشهد بودم. و جایی هم که توش خونه اجاره کرده بودم نزدیک یه پارک یا یه مقبره ای بود اون که مال نادرشاه اگه درست یادم باشه و کوچه ای با اسمی شبیه بوستان ۷ گلستان ۷ یه چیزیه ۷ :D)

من دختر نیستم. و طبیعتن نفع خودم رو هم در نظر میگیرم. و خودم هم قبول دارم بعضی از دختر ها واقعن بدون اینکه حتا بدونن چی دارن میگن بحث می کنن و تهش هم به تو نمی فهمی تو که دختر نیستی می رسه.

راه حل به نظر من اینه که بحث کنیم.
ببینید دادن ازادی از سمت دولت بدون اینکه مردم به دلیلش واقف باشن میشه مثل اقداماتی که شاید مثبت بود ولی مردم پشتیبانی نکردن چون نیازشو درک نکردن.

با هر اعتراض و هر انقلابی مردم می فهمن که برای رسیدن به حقی که نداشتن زحمت کشیدن و می دونن اون حق چرا وجود داره.

اگه یک زن اروپایی ازادی داره به خاطر اینه که برای رسیدن بهش مادرش تو کارخونه کار کرده به جای پدرش که تو جنگ بوده یا کشته شده. مادرش حتا بعده برگشتن پدر از جنگ باز هم کار کرده تا بتونن کله جامعه خرابی های جنگ جهانی رو درست کنن. اون زن ازادی گرفته تا بتونه برای جامعه مفید باشه. ازادی از اولش وجود نداشته.

تفاوت اینجاست یه جامعه ای که در راه پیشرفت تغییر کرده خب مسلمن عقب گرد نمی کنه ولی وقته به یک جامعه از اول همه ازادی هارو بدی مردم نحوه ی استفاده کردن ازش رو یاد نمی گیرن.

میگم ما باز جامعه ای هستیم که تا پیش از انقلاب مردم در حالی که ازادی داشتن داشتن خوب و خوش زندگی می کردن ( مگر اینکه ادم های سیاسی ای بودن و تو سیاست می خواستن مخالفت کنن که با الان هم فرق خاصی نداره.)

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نیرمان و باقی دوستان

من فکر نکنم احساسی بحث بکنم و این شاید بدترین برچسبی باشه که بشه به چیز هایی که میگم زد!

اولاً +هیچ کدوم از عقاید من "...ـیسم" نداره

دوما باور بفرمایید این فیلم ی که گفتید ندیدم و از شاهین نجفی هم فقط دو تا آلبوم شنیدم (ترامادول هیچ هیچ هیچ) :-"
من اصلاً به این عقیده ندارم که عقایدم رو از یک حزب خاص کپی کنم یا متعلق به حزب خاصی بدونم و همیشه چیز هایی که میگم رو خودم بهش رسیدم و احتمال غلط بودن تمام حرفام هم هست و برای همین زیاد بحث میکنم

هر آدمی میتونه بفهمه که این گفته احساسی هست و منطقی محسوب نمیشه :

مرد تا وقتی احساس قدرت میکنه تا یه زن بهش تکیه کنه و یه زن تا وقتی میتونه احساس آرامش و خوشبختی داشته باشه که یه مرد بهش احساس امنیت و تعلق بده .

من به حرف های عاشقونه که بین طرفین رد و بدل میشه کاری ندارم! این تعلق احساسی صرفاً به همون روابط عاشقونه خلاصه میشه و نه قوانین نوشته شده ی کشور!

اگر این محدودیت ها برای انسان ها احساس رضایت ایجاد میکرد اونوقت طی یک هفته پیج آزادی های یواشکی زن ها حدود 90.000 لایک نمیخورد!!!!

https://www.facebook.com/StealthyFreedom

نامه یک دختر 23 ساله - حقوق دان

سلام
ایده ی زیبای «آزادی های یواشکی» شما دردهای پیدا و پنهان بسیاری از زنان سرزمین ما را عیان کرد.حس اینکه خودت بخواهی که چطور دیده شوی.حس محصور نبودن اجباری.حس انسان بودن فارغ از زن بود....اینکه کسی وبسیار عذاب آور تر از آن اینکه مردی برایت تصمیم نگیرد که چه بپوشی و چطور بپوشی و رنگ و لعاب به صورتت بدهی. آزادی های یواشکی یعنی برای چند لحظه هم که شده من آن طوری باشم که خودم میخواهم.

زنان زیادی، فعالان زیادی بابت همین خواست های کوچک گرفتار زندانهای حکومتی میشوند که یکجای همان کتاب مقدسش آمده است "لا اکراه فی الدین" ؛اما راستش را بخواهید توی ایران یک چیزی داریم به اسم زندانهای یواشکی. زندان هایی که مردان بزرگتر یک خانواده به بهانه ی محبت و علاقه و غیرت میسازند.

این را کسی برایتان تعریف میکند که گرفتار یکی از همین زندانهای یواشکی ایران است و زندان بانی یواشکی. نه اینکه فکر کنید دختر 16 ساله ای هستم که چون پدرم خواسته قبل از 10 شب خانه باشم گله مندم.نه.

این بغض از گلوی دختر 23 ساله ای می آید که سالهاست از دختر بچه دبیرستانی بودنش گذشته. این بغض از گلوی من و دخترهایی شبیه من می آید که در یک خانواده سنتی مذهبی به دنیا می آیند و چهارچوب های سخت و خشن خانواده رو نمی پذیرند و عقلانی نمیدانند.

بغض این جور آدم ها کمتر شنیده میشود؛چرا که از سوی روشنفکران، خانواده آنها قابل احترام نیستند و از سوی مذهبیون خود این افراد.
اما هستند، بسیار هم هستند کسانی که پدرانشان برادرانشان زندانی میسازند برای آنها با حصارهای غیرت و زندانبان شان میشوند که یک وقت کسی نگاه چپ به خواهر یا دخترشان نداشته باشد که کار از نگرانی معقول بگذرد و بشودنقض استقلال و آزادی فرد.

ایده ی آزادی های یواشکی مرا یاد خودم انداخت...یاد خودم که مجبور بودم علاوه بر حجاب ساده اجباری حجاب اشد اجباری را چون یک زندانی تحمل کنم و تا 20 سالگی ام بجنگم برای نداشتن چادر و خودم بودن. که حالا رسیده ام به بعد از فارغ التحصیلی حقوق و وکیل شدن و اینکه مورد قبول جامعه هستم هنوز در زندان پدری گرفتارم که دغدغه ی بزرگش این است که یک وقت نکند چند سانتی از موهای مرا مردی ببیند یا خنده ام را پسری بشنود. من برای رشد کردن در کارم در زندگی ام به چیزی فراتر از تعصب محتاجم که بتوانم چند روزی برای خودم بروم یک وری و تنها باشم که بتوانم سفر کنم با دوستانی که شادم میکنند که دلم برای خندیدن تنگ نشود.

راه حل هم بدید بد نیست.

الان در خیلی از کشور ها راه حل داده شده و با قوانین برابر و رضایت خاطر همه دارن زندگی میکنند

همون کشور هایی که تمام نخبه های ایران رو جذب میکنند دارن با این آزادی ها زندگی میکنند و هیچ اتفاق خاصی هم نیوفتاده

همه به سوال شما جواب دادند و بی طرفانه قضاوت کنیم موفق هم بودند چه بسا در حال حاضر سطح زندگی و سطح شادی در کشور های مذکور بسیار زیاد تر از کشور ها مشابه کشور ما و با قوانین و دیدگاه های سنتی هست!

:)

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از نیرمـا)΄ :

راه حل هم بدید بد نیست.
واقعا من تو كف اينم كه برچه اساس داري ميگي خيليا از ماشين پياده نميشن و خيلي از مردا حتي بيمه و كارت ماشينم نداشته باشن بازم ترس برشون غالب نميشه؟؟!؟!!
والا ماكه هر زني در اطرافمون ديدم،نصفه ماشين خودشونو جلوييو عقبيم خاك بكنن بازم مشكلي ندارن و اين اتفاق افتاده تا حالا(اين خيليا درست نيست)
اون مرديم كه بدون بيمه و كارت ماشين ميره بيرون يا ماشينو دزديده يا خيلي پر رو و بي فرهنگ تشريف داره

من موندم كه شما چكار داري عقايد ماهارو اوباما ساخته يا شاهين يا ....
الان بايد توضيح داد كه عقايد مارو كي ساخته؟؟؟
من حالم از شاهين نجفي بهم ميخوره
اين فيلمي هم كه گفتي رو نديدم اصن
اصن هم حوصله ندارم بحث كنم كه زنو مرد برابرن
فقط بايد بگم كه يك زن وقتي حجاب نداره،به كسي ربطي نداره
بايد زن هم در جامعه حق طلاق داشته باشه
يك زن وقتي ميخواد خواننده باشه نبايد به هيچكس ربطي داشته باشه
و...

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

به نقل از نیرمـا)΄ :

ط

راه حل هم بدید بد نیست.
شما خیلی راحت در این مورد صحبت می کنید چون نمی تونید خودتون رو جای دخترا بذارید!! من به شخصه موافق خیلی از رفتارایی که از دخترا می بینم نیستم اما اول اینکه همه مثل هم نیستند دوم اینکه هر کسی رو توی قبر خودش میخوابونند! دخترا عقل دارن کی می خواد تو جامعه پذیرفته شه؟! این حرفا اصلا کلیشه ای نیست دغدغه ی دخترای جامعه است که در نهایت چون کاری ازشون بر نمیاد ( چون سرپوش دین گذاشتن روش و دهن همه رو بستن) مجبور به قبول شرایط میشن تاکید میکنم مجبور به قبولش میشن و این به این معنی نیست که احیانا در دوران نوجوانی احساسی و بوده و بزرگ میشه منطقی میشه می بینه درسته این چیزا!! چون واقعیت اینه که درست نیست
اگه آزادی حجاب بود بدحجابی به این شدت نبود که دختره هم حجاب داره هم نداره!! این ریختای عجیب و غریب رو نمی دیدیم که بیشتر از یه شخص بی حجاب جلب توجه می کنند. با همه ی اینا بازم یه دختر خودش باید برای خودش تصمیم بگیره نه پدرش نه برادرش نه همسرش! ! به شعور دخترا توهین نکنید

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
× نوچ ، جوونیام میخواستم برم شیمی پشیمون شدم
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

× اول حرفام میگم که این حرفائی که میزنم فقط تحلیل های خودمه و هیچ پایه جامعه‌شناسانه یا روان‌شناسانه‌ای ندارن.

به نظر من اولین مشکل ما اینه هروقت اسم ناموس میاد همه یاد رگ گردن متورم و داد و بیداد و چاقو و دعوا و قتل ناموسی میفتن ولی خب در واقع ناموس به این معنی نیست. ناموس یعنی شرف، آبرو و عزت (ر.ک فرهنگ لغت معین)

تو مدرسه چند نفری دور هم نشسته بودیم یکی از بچه ها که میگفت نصف دنیارو رفته میگفت تو کشورای اروپائی خیلیا از مردا وقتی خانمشون پیر میشه از خونه بیرونش میکنن!!! و یا اینکه کلن ترکش میکنن(امانوئل کانت میگه در عشق جنسی، معشوق را تنها به دید یک شی اشتها آور می نگرد. به محض اینکه معشوق در اختیار قرار گرفته شد و آن رغبت آرام گرفت، دیگر دور انداخته می شود، مثل دور انداختن لیموئی که کاملا مکیده شده)؛ ولی توی ایران کی تاحالا دیده کسی همچین کاری بکنه ؟؟؟

در واقع همینطور که زن ناموس مرد است، مرد هم ناموس زن است. و این غیرت معلول دوست داشتن و علاقه داشتن به کسی هست، یعنی ما وقتی کسیُ دوست داشته باشیم ناموسمون حساب میشه و عزت و آبروش واسمون مهمه

البته ناموس فقط خواهر و همسر و مادر و دختر خود فرد شامل نمیشه، یعنی ناموس مَردُم هم واسه فرد مهمه. تو کشورای خارجی که تو کوک اینجور مسائل نیستن میبینین که اگه قدیم مردها دنبال یه جائی واسه انجام دادن کاراشون بودن الان توی ایستگاه مترو کارشونُ انجام میدن!! و به خودشون اجازه میدن به هرکسی پیشنهادهای قبیحشونُ بدن حتی محارمشون!!! (سالی کلاین : در حقیقت آنچه به دست آمد آزادی زیاد زنان نبوده بلکه مشروعیت بخشیدن زیاد بی بند و باری مردان بوده.)

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از ๖ۣۜĦ@ɱɨƉ 96 :
× اول حرفام میگم که این حرفائی که میزنم فقط تحلیل های خودمه و هیچ پایه جامعه‌شناسانه یا روان‌شناسانه‌ای ندارن.

به نظر من اولین مشکل ما اینه هروقت اسم ناموس میاد همه یاد رگ گردن متورم و داد و بیداد و چاقو و دعوا و قتل ناموسی میفتن ولی خب در واقع ناموس به این معنی نیست. ناموس یعنی شرف، آبرو و عزت (ر.ک فرهنگ لغت معین)

تو مدرسه چند نفری دور هم نشسته بودیم یکی از بچه ها که میگفت نصف دنیارو رفته میگفت تو کشورای اروپائی خیلیا از مردا وقتی خانمشون پیر میشه از خونه بیرونش میکنن!!! و یا اینکه کلن ترکش میکنن(امانوئل کانت میگه در عشق جنسی، معشوق را تنها به دید یک شی اشتها آور می نگرد. به محض اینکه معشوق در اختیار قرار گرفته شد و آن رغبت آرام گرفت، دیگر دور انداخته می شود، مثل دور انداختن لیموئی که کاملا مکیده شده)؛ ولی توی ایران کی تاحالا دیده کسی همچین کاری بکنه ؟؟؟

در واقع همینطور که زن ناموس مرد است، مرد هم ناموس زن است. و این غیرت معلول دوست داشتن و علاقه داشتن به کسی هست، یعنی ما وقتی کسیُ دوست داشته باشیم ناموسمون حساب میشه و عزت و آبروش واسمون مهمه

البته ناموس فقط خواهر و همسر و مادر و دختر خود فرد شامل نمیشه، یعنی ناموس مَردُم هم واسه فرد مهمه. تو کشورای خارجی که تو کوک اینجور مسائل نیستن میبینین که اگه قدیم مردها دنبال یه جائی واسه انجام دادن کاراشون بودن الان توی ایستگاه مترو کارشونُ انجام میدن!! و به خودشون اجازه میدن به هرکسی پیشنهادهای قبیحشونُ بدن حتی محارمشون!!! (سالی کلاین : در حقیقت آنچه به دست آمد آزادی زیاد زنان نبوده بلکه مشروعیت بخشیدن زیاد بی بند و باری مردان بوده.)
زناشون پير ميشن بيرونشون ميكنن؟؟؟؟؟؟
من جاي تو بودم هم چي دهنه دوستمو سرويس ميكردم كه حرف مفت نزنه و دروغ نگه
ماهم سواد داريم
ماهم ميدونيم اونور دنيا چه خبره

دوباره حرف هميشگيم رو تكرار ميكنم
به ما چه
هركاري هركسي تو حريم خصوصيش انجام ميده،به ما چه ربطي داره؟؟؟؟

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه

به نقل از ๖ۣۜĦ@ɱɨƉ 96 :

گیریم که تمام حرفای شما درست باشه! اما به نظر من باز هم حق انتخاب و تصمیم گیری باید با خود انسان باشه چرا فکر می کنید اگه یه دختر واسه خودش مستقل باشه و خودش برنامه بریزه برای خودش حتما بی بند و بار بار میاد؟ واقعا طرز تفکر توهین آمیزیه
هیچ مردی حق تحمیل خواسته هاش رو به یک زن نداره به هیچ وجه! چه بخواد از خونه بیرونش کنه چه اینکه بخواد به عقل و شعورش توهین کنه و محدودش کنه که مبادا بی بند و بار بشه؟!!

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
× نوچ ، جوونیام میخواستم برم شیمی پشیمون شدم
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

به نقل از كيان :
زناشون پير ميشن بيرونشون ميكنن؟؟؟؟؟؟
من جاي تو بودم هم چي دهنه دوستمو سرويس ميكردم كه حرف مفت نزنه و دروغ نگه
ماهم سواد داريم
ماهم ميدونيم اونور دنيا چه خبره

دوباره حرف هميشگيم رو تكرار ميكنم
به ما چه
هركاري هركسي تو حريم خصوصيش انجام ميده،به ما چه ربطي داره؟؟؟؟

آره دقیقن همین حرفو گفت، راست و دروغش به گردن خودش ولی عکس هائی هم داشت برای اثبات حرفش که من نگاه نکردم

به نقل از ❀uranuscelona❀ :
گیریم که تمام حرفای شما درست باشه! اما به نظر من باز هم حق انتخاب و تصمیم گیری باید با خود انسان باشه چرا فکر می کنید اگه یه دختر واسه خودش مستقل باشه و خودش برنامه بریزه برای خودش حتما بی بند و بار بار میاد؟ واقعا طرز تفکر توهین آمیزیه
هیچ مردی حق تحمیل خواسته هاش رو به یک زن نداره به هیچ وجه! چه بخواد از خونه بیرونش کنه چه اینکه بخواد به عقل و شعورش توهین کنه و محدودش کنه که مبادا بی بند و بار بشه؟!!

دقیقن از کجای حرف من شما برداشت کردین که زن نباید برای خودش برنامه بریزه ؟؟؟

هیچ فردی (چه مرد و چه زن) حق تحمیل خواسته هاش رو به یک فرد دیگه نداره منم قبول دارم. ولی توی حرفام که نقض نکردم این نکته رو

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه

به نقل از ๖ۣۜĦ@ɱɨƉ 96 :
آره دقیقن همین حرفو گفت، راست و دروغش به گردن خودش ولی عکس هائی هم داشت برای اثبات حرفش که من نگاه نکردم

دقیقن از کجای حرف من شما برداشت کردین که زن نباید برای خودش برنامه بریزه ؟؟؟

هیچ فردی (چه مرد و چه زن) حق تحمیل خواسته هاش رو به یک فرد دیگه نداره منم قبول دارم. ولی توی حرفام که نقض نکردم این نکته رو
اونجا که گفتید آزادی زیاد زنان موجب بی بند و باری میشه و این حرفا :-" خب نداشتن آزادی کامل یعنی نداشتن استقلال کامل واسه برنامه ریزی و...
البته من این منظور رو غیر مستقیم برداشت کردم

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

خطاب به مازیمون رادیکال و غیره .

من شخصا با تسلط بی چون و چرای مرد بر زن مخالفم چون اساس حقوق بشر رو زیر سوال میبره

و در مور حجاب هم میشه گفت اجبارش باعث تمایل افراد به حجاب نمیشه بلکه ممکنه موجب زدگی با حجاب ها هم بشه .

خلاصه عقیده من بعد کلی بحث اینه :

زن نباید تحت سلطه و استثمار مرد قرار بگیره اما در مواقع ضروری و زمانی که احساس نیاز باشه مرد میتونه ازش حمایت و دفاع بکنه

اما در مواقعی که تعصب مرد به بهانه و توجیه غیرت و تعصب وارد عمل بشه حق زن ضایع میشه . زن باید دارای حق مدنی برابر با

مرد باشه .

اما اینا همش آرمانه من خودم چه در زمینه جامعه شناسی چه در زمینه حقوقی هرچی تحقیق کردم دیدم در جامعه ما قابل

دستیابی نیست مگر با یک تحول بزرگ اجتماعی - سیاسی که بعید میدونم کشور ما پتانسیل سومین انقلاب رو داشته باشه.

من زیاد تلاش کردم ولی به نتیجه نرسید اگه الان دارم میگم نمیشه چون واقعا نمیشه و بحث بیهوده س چون اونائی که باید

این بحث هارو ببینن نمیبینن و بقیه زنا و دخترای جامعه کم کم قبول میکنن و سرشون رو میندازن پائین.

شما فکر میکنید اگه در ایران جنبش برابری زن و مرد بوجود بیاد ازش حمایت میشه ؟ خیر ! همین مادران دختراشون رو منع میکنن

میگن بشین درس ت رو بخون برات حرف در میارن و فردا آبرمون میره کسی هم نمیاد بگیرتت !

مشکل ما طرز تفکر میان سال و بزرگ سالهای جامعه س .

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

میان سال و بزرگ سال این نسلی هستن که الان دارن مدیریت می کنن. ولی مخاطب ما کسایی هستن که ۵-۱۰ ساله دیگه قراره بشن پدر و مادر پس بحث ما دقیقن داره نسلی رو مورد خطاب قرار میده که باید بده. ما نمی تونیم خودمون و زندگی خودمون رو خیلی تغییر بدیم ولی نسل بعد رو چرا.

و خب میشه کمی این رو دید تو تفاوتی که ما و پدران و مادرانمون از نظر دیدگاه به زندگی داریم. تقریبن میشه تفاوت خیلی زیادی رو بین این دو نسل دید.

پس میشه امیدوار بود به تغییر. انقلاب نه ولی تغییر. انقلاب هر چقدر هم بزرگ باشه حفظ کردنش سخته. اصلاحات باید اتفاق بیافته چون نه فقط در زمینه ازادی و حقوق برابر زن و مرد بلکه در سیاست و شکل اداره حکومت ازادی های مدنی و سیاسی و نوشتاری. همه ی اینا با انقلاب اتفاق نمی افته. انقلاب بیشتر تهدید کنندس تا شفا بخش. چون سران یک انقلاب برای حفظ جایگاهشون مجبورن مخالفینشون رو سرکوب کنن و این بر خلاف معنی ازادیه.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از مازیمون :
میان سال و بزرگ سال این نسلی هستن که الان دارن مدیریت می کنن. ولی مخاطب ما کسایی هستن که ۵-۱۰ ساله دیگه قراره بشن پدر و مادر پس بحث ما دقیقن داره نسلی رو مورد خطاب قرار میده که باید بده. ما نمی تونیم خودمون و زندگی خودمون رو خیلی تغییر بدیم ولی نسل بعد رو چرا.

و خب میشه کمی این رو دید تو تفاوتی که ما و پدران و مادرانمون از نظر دیدگاه به زندگی داریم. تقریبن میشه تفاوت خیلی زیادی رو بین این دو نسل دید.

پس میشه امیدوار بود به تغییر. انقلاب نه ولی تغییر. انقلاب هر چقدر هم بزرگ باشه حفظ کردنش سخته. اصلاحات باید اتفاق بیافته چون نه فقط در زمینه ازادی و حقوق برابر زن و مرد بلکه در سیاست و شکل اداره حکومت ازادی های مدنی و سیاسی و نوشتاری. همه ی اینا با انقلاب اتفاق نمی افته. انقلاب بیشتر تهدید کنندس تا شفا بخش. چون سران یک انقلاب برای حفظ جایگاهشون مجبورن مخالفینشون رو سرکوب کنن و این بر خلاف معنی ازادیه.

مشکل اینجاست که کار انقدر ریز نیست که در حد تغییر چندتا ماده ی قانون باشه . قانون کشور ما براساس فقه جعفری شکل

گرفته و تمام قوانین مدنی و مجازاتش طبق فقه جعفریه وقتی پایه جنسش فرق داره در و پنجره رو عوض کنید هم تفاوت نمیکنه.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از نیرمـا)΄ :
مشکل اینجاست که کار انقدر ریز نیست که در حد تغییر چندتا ماده ی قانون باشه . قانون کشور ما براساس فقه جعفری شکل

گرفته و تمام قوانین مدنی و مجازاتش طبق فقه جعفریه وقتی پایه جنسش فرق داره در و پنجره رو عوض کنید هم تفاوت نمیکنه.

خب پس باید برگردیم به حکومت مشروطه بدون قوانین اسلامی. یعنی پایه گذاشتن قوانین جهانی که ضامن حفظ حقوق انسانی افراد باشه ( مثل منشور حقوق بشر به جای اسلام. ) من با این موافقم ولی این کار هم زمان می بره. (‌یعنی باید اعتراض مردمی باشه و به نظرم باز هم لازمه این اعتراض اروم اروم و در مراحل مختلف اتفاق بیافته و بعدن به تغییر قانون اساسی برسه )‌

چون نتیجه ی انقلاب همیشه بد تر قبل میشه. جناب خامنه ای ریش و سیبیل می زنن در نقش نخست وزیر!!

mnmnm

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشمر

اولا که زن اساسا موجود ضعیفیست و گرنه بهش نمیگفتن ضعیفه ثانیا که غیرت و ناموس دو طرفس زنا بی غیرت شدن نباید مثه میوه ی ممنوعه مردا رو هم فاسد کنن ثالثا غیرت مردا با بعضی بی فرهنگی ها وجهه ش خراب شده و گرنه چیز خیلیم خوبیه مثلا اگه مردی نباشه که از خواهرش جلو چشم نامحرم محافظت کنه علاوهبر اینکه چارتا کشیده ای که تو صورت دختره خالی میکنه و بهش یاد میده خودشو یه جوری نکنه که پسر مردم بیفته دنباللش اون سه تا اردنگی که تو شکم پسره خالی میکنه احتمال اینکه پسره روش به دخترا باز خودش چنتا دختر دیگه رو هم فاسد کنه کمتر میکنه.
همه این به کنار اول تایپیک زدس چرا زن بدون اجازه ی مرد نمتونه بره بیرون خوب این دستور اسلام جنابعالی از همین حرفت معلومه با اساس شریعت مشکل داری نه با اینکه زن تو خونه باشه یا نه روایت داریم زنه شوهرش بیرون بوده پدرش مرده بی اجازه ی شوهر نرفته بیرون پیامبر ان چنان درجاتی در بهشت واسش ذکر کرده که نگو
و اخر اینکه این تابعیت مرد از زن و بالعکس حرف خدا پیغمبره شرط لوطی گریم حکم میکنه حرفو دو دستی بذاری رو چشمت بگی
چشم

بالا