• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زن ناموس مرد نیست !

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
ببینید دوستان من بحث تاپیک رو روشن کنم اول

ما در قرن ۲۱ زندگی میکنیم

در قرن ۲۱ زن ها طلا ۱ المپیاد های جهانی رو کسب میکنن

با موشک از کره زمین خارج میشن

نخست وزیر و رییس جمهور میشن

برنده جوایز نوبل میشن

و...

حالا در جوامعی مثل ایران چرا دختر ها و زنها آزادی نداشته باشند؟

قسمت دردناک و جالب قضیه این جاست که بعضی از دختر ها هم این محدودیت رو میپذیرن!!!

البته دلیلش اینه ک جامعه ی ما افکار دختران رو محدود مبکته و بهشون میقبولونه ک ذات بشر این طوریه

درست عین سیاه پوستی که چون توی جامعه همه میگفتن سیاه بده و بدبخته هر وقت خودشو میدیده چندشش میشده و فکر میکرده واقعا سفید پوست چیزی داره ک سیاه پوست نداره چون از بچگی بهش این طور گفته شده :)
......

چرا یک دختر نمیتونه به صورت مستقل ازدواج کنه ؟

چرا یک زن نمیتونه بدون اجاژه شوهر از خونه خارج شه؟

چرا یک دختر نمیتونه بره هتل یا مسافرخونه؟

چرا یک زن حتی توی پوشش خودش آزاد نیست؟

میدونید من فکر میکنم به اسم ناموس داره از زن ها سوء استفاده میشه

و تنها راه اینه ک دختر ها و زن ها اژ محدودیت ها آگاه بشن! و اعتراض کنن به وضع موجود

زن ها انسان های بیشعوری نیستن که نتونند برای زندگیشون تصمیم بگیرن
همین دختر هایی که اغلب دم از احساساتی بودنشون میزنن به گفته سازمان سنجش بیشتر از ۷۰٪ صندلی دانشگاه رو تشکیل میدادن قبل از اعمال سهمیه های جنسیتی ، حالا چطور شده که زنی که میتونه درس بخونه ، لیسانس بگیره ، فوق بگیره ، دکتر بشه و... باید حتما" با اجازه شوهر اژ خونه خارج بشه؟

چرا نتونه مثلا با پسری که دوست داره رابطه دوستانه ای داشته باشه ؟

جدا" حس نمیکنید داره به خاطر زن بودن به زن ها خیانت میشه و به حقوقشون تجاوز میشه؟

و طبق تعریف همه ی دوستان میگن که ناموس و غیرت برای اینه ک به زن ها تجاوز نشه!!
ولی دقیقا با بیان کردن همچین واژه هایی داره به جزیی ترین بخش های زندگی زن ها تجاوز میشه!!!!

چون ناموس مردند !!!

من واقعا درک نمیکنم لدفا" یکی که میدونه توضیح بده!

آیا ماجرای قتل های ناموسی گریه آور نیست؟ اگر ما واقعا از هر مردی که زن یا دختر یا خواهر خود را با مرد دیگری می بیند انتظار نداریم که دست به جنایت بزند، چرا به جوک های رشتی می خندیم؟ وقت آن نرسیده که از خود بپرسیم فرهنگ خشونت ناموسی را چرا پذیرفته ایم؟

آیا بهتر نیست آرزو کنیم .. هیچ زن و دختری قربانی خشونت ناموسی نشود؟

منبع

چه توصیه هایی برای ریشه کن کردن این فرهنگ های غلط دارید؟ :)

به نظر شما ناموس چه معنایی میده؟

در صورتی که ما در کشور سیستم قضایی داریم که از زن و مرد به طور یکسان حمایت میکنه چه دلیلی داره که واژه ی ناموس به کار بره؟

علاوه بر این که هر گونه اقدام خشونت آمیز و توهین آمیزی خارج از چارچوب قانونی میتونه مصداق تخلف باشه چه دلیلی داره که ما هنوز واژه ی ناموس داشته باشیم؟

یا حتی فحش های ناموسی و... چرا به کار میره؟

× به سوال هایی که توی متن پررنگ شدند جواب بدید :)

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : زن ناموس مرد نیست !

متنت خوب قابل بررسی و فکر کردنه. من مخالفش نیستم و خب خودم هم ادمی نیستم که خیلی به این موضوع ها فکر کنم.

آیا بهتر نیست آرزو کنیم .. هیچ زن و دختری قربانی خشونت ناموسی نشود؟

راستشو بخوای من تو خانواده ای بزرگ شدم که اصلن بی خبر از این اتفاق ها شاید تا دو سال پیش بودم. داییم بیشتر از ۲۰ سال با دوست دخترش زندگی می کنه و دایی اخریم دوست دخترشو خیلی راحت خونه مادر بزرگ میبره. و بین روابط ادم ها تو فامیل خیلی مشکلی نبوده.

تو روزنامه هم اگه می خوندم راستش باور نمی کردم!

ولی خب الان (یعنی در این دو ساله پیش) چرا باور کردم.

و خب موافقم که باید این خشونت ها از بین بره و باور اشتباهیه.

چه توصیه هایی برای ریشه کن کردن این فرهنگ های غلط دارید؟ :)

ما هر کدوم ادم کاملن مستقلی هستیم. من هر کاری بخوام می تونم بکنم، کار هایه من ممکنه قضاوت مردم رو نسبت به من عوض کنه و شاید رفتارشونو ولی باید اینو بفهمیم که ما حق نداریم به کسی به شکل فیزیکی برخورد کنیم.

مثلن یه نفر می خواد دایم مست کنه. این تا جایی که این ادم نیاد خونه منو اتیش نکشه ربطی نداره و من نمی تونم مثلن بگیرم ببندمش به تخت! باید قبول کنیم که هر ادم حق داره تو محدوده ی خودش هر کاری دلش می خواد بکنه.

حتا اگه مثلن دوسته من با کسی دیگه بخوابه من کاره خاصی نمی تونم بکنم ( اره شاید ناراحت بشم و حس حسادت یا هر چی ولی دیگه این نهایتشه و کاری دیگه نمی کنم دیگه تهش اینه که ازش جدا میشم بالاخره اون زندگی اون ادمه و حقه انتخاب داره همونطوری که من دارم)

ه نظر شما ناموس چه معنایی میده؟

شاید بشه گفت ناموس به نوعی یک رازه (اگه درست کلمه رو برای خودم شکسته باشم حدس میزنم به نوعی از نا مانوس میاد ( برای دیگران نا مانوسه) )

و خب اون جمله معروف تو دایی جان ناپلوون که می گه

دشمن می دونسته ضعیف ترین جایه ما ناموسمونه به اونجا حمله کرده
=))

برید اقا جان برید ناموسمونو برید!
:-[

میشه گفت ناموس چیزیه که پیدا نیست یا نباید پیدا بشه.

در صورتی که ما در کشور سیستم قضایی داریم که از زن و مرد به طور یکسان حمایت میکنه چه دلیلی داره که واژه ی ناموس به کار بره؟

مساله اینه که اصلن سیستم قضایی حمایت یکسانی از مرد و زن نمی کنه.

و این رو حتا به حق میدونه و بد تر از این اینه که اکثر زن هایه جامعه هم بهش اعتراضی ندارن و این موضوع براشون کاملن طبیعی جلوه می کنه به جزیی از باور هاشون تبدیل شده ( به خاطر همینه که تغییرات تو جامعه خیلی کند اتفاق می افته)

مثلن خانواده من کاری نداشتند که من با یه دختر برم کوه یا هرجایی ولی برعکسش همیشه سوال برانگیز بوده!

ولی این در حالیه که به ازایه هر پسری که با یه دختری میره بیرون یه دختری هم هست که با اون پسر داره میره بیرون!

در مورد ارث بگیر تا در مورد قوانین مجازاتی برای زنا و ...
چند همسری برای مرد مجازه و برای زن غیر قانونی و غیر اخلاقی. یا مثلن تو ایران یه پسر که با چند نفر رابطه داره هیچ عیبی حس نمی کنه و اینو یه حسن می دونه ولی یه دختری که با چند نفر رابطه داششته باشه میشه هرزه!

ما حتا یه دایره کلمات مناسب هم برای این موضوع نداریم ( من مثلن می خواستم برای اون یکی بحث یه کلمه خوب برایه یه زنی که از بدنش برای کسب در امد استفاده می کنه پیدا کنم دایره کلمات محدود بود به جنده ؟ هرزه ؟ تن فروش ؟‌ و ...)
این که ما حتا نمی تونیم راحت یه کلمه درست پیدا کنیم تو مدل فکر کردنمون و ذهنیتمون هم تاثیر می ذاره.

شاید برای همینه که برایه ازی بین بردن نژاد پرستی تو امریکا کلمات جدیدی برای چند رنگی استفاده می کنن که تاثیرشو کمتر کنن.

علاوه بر این که هر گونه اقدام خشونت آمیز و توهین آمیزی خارج از چارچوب قانونی میتونه مصداق تخلف باشه چه دلیلی داره که ما هنوز واژه ی ناموس داشته باشیم؟

نمیشه باور مردم رو یک شبه عوض کرد این نیاز به زمان داره و تو ایران چون همه چیز این نوع پدیده رو تشویق می کنه این تغییر خیلی دیر تر شکل می گیره. خیلی از دختر ها حتا دوست دارن دوست پسرشون یا برادرشون حتا گاهی یه رفتار اینجوری هم داشته باشه و این رو دلیلی می دونن که مثلن در مرکز توجه قرار دارن یا مورد احترام و دوست داشتن واقع شدن!!! ( یه همچین فکری که مثلن طرف اومد زد دماغه کسی که داشت باهام قهوه می خوردو اورد پایین! و دختره از این نتیجه می گیره که من براش لابد مهم بودم و منو دوست داشته که یه همچین کاری با اون طرف کرده :|‌ )

این در صورتی که یه نوعی محدودیته. هر فرد تلاش می کننه دیوار ها اطرافشو خراب کنه ولی بعضی ها خودشون دوره خودشون دیوار میچینن.

یا حتی فحش های ناموسی و... چرا به کار میره؟

نمی دونم شاید عادت کلامی! ولی خیلی فکر نکنم اونقد که قبلن مرسوم بود الان هم باشه.
الان دایره فحش ها کمی گسترده تر شده و فحش ناموسی کمتر

البته باز این هم به محل و جغرافیایی که طرف توش زندگی می کنه بستگی داره. من تو تهران بودم و تو یه مدرسه که با وجود اینکه بچه ها از همه جایه شهر بودن ولی اکثرن از قشر تحصیل کرده بودن. پس نمی تونم نظر جامعی بدم. ولی خودم بخوام به یه نفر فحش بدم مثلن :‌

فاک یو
دهنت سرویس
خاک تو مخت
تو روحت
به روح اعتقاد داری ؟
خفه!
فاک فاک فاک فاک فااااک

ولی خب واقعن اینا فحش نیستن و لحن منم همیشه یه شوخی خاص داره من از این اخری استفاده کنم معمولن طرف حتا خندش می گیره.

اهان دیگه فحش خانوادگی منم اینه که خدا عمتو حفظ کنه!!! ( به جایه اره جونه عمت!)

ولی بازم این بستگی به فرد و محیط زندگیش داره. مسلمن اگه من در این چند سال از فحشه دیگه ای استفاده می کردم واقعن کاربردی نبود!
بعدشم فحش باید بازده داشته باشه!!!

مثلن اگه به مادر طرف فحش بدی که فایده نداره جا اینکه طرف (خفه شه!) طرف بیشتر صداش درمیاد ولی (خفه شو !!!) با این وجود که بی ادبی هست به هر حال ولی واقعن طرف خفه میشه! و می تونی به فکر و زندگیت برسی!!!

tezar

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6 سابق
شهر
تهران
دانشگاه
امـیـرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی بـرق

چندان با طرز بیانت موافق نیستم ولی سوالات و موضوع خیلی جای بحث داره
این ک وازه ی ناموس حذف بشه ک والا چی بگم .نه. بنظر من چندان جالب نیس.بهتره حدودش مشخص بشه.
از نظر من باید ب حقوق شخصی افراد احترام بذاریم(نمیگم الان این طوریه چون اصلن احترام ک نمیزاریم هیچ..در واقع تو جامعه حقی برای کسی قائل نمیشن ملت!)ولی در کل این ک یه نفر روی مادر.خاهر.دوست دختر.نامزد.همسر.دخترش غیرت داشته باشه صرفا این نیست ک نزاره این افراد کاری مطابق خاست خودشون بکنن.خیلی وقت ها جنبه ی دفا داره.نه اینکه مثلا بر فرض من دارم با یکی حرف میزنم بیاد بزنه دماغ طرف رو بشکونه.نه.ولی وقتی من نمیخام با کسی حرف بزنم و اون کس گیر داده این حق برای برادر و پدر و... کاملا ملموس هست ک بزنه دماغشو بشکونه!!!
حالا فکر کنید هیچ گونه غیرتی روی خانوم نباشه!علاوه بر اخباری ک نوشتی خبرهای زیادی هم در مورد تجاوز های گروهی هست ک گاهی افراد خونواده هم توش دخیلن!اینجا بی غیرت بودن مشکله..اونجا با غیرت بودن...اشکال فهم کلمه ی غیرته! غیرت از نظر تو یا از نظر من یا از نظر اون.
غیرت باید حمایت در عین احترام ب نظر افراد باشه .فک کنم حداقل تا 2 نسل دیگه شاید این اخبار هستیم بازم مگر اینکه قانون هم درجلوگیری از این خشونت ها به شدت برخورد کنه! :|

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از tezar :
چندان با طرز بیانت موافق نیستم ولی سوالات و موضوع خیلی جای بحث داره
این ک وازه ی ناموس حذف بشه ک والا چی بگم .نه. بنظر من چندان جالب نیس.بهتره حدودش مشخص بشه.
از نظر من باید ب حقوق شخصی افراد احترام بذاریم(نمیگم الان این طوریه چون اصلن احترام ک نمیزاریم هیچ..در واقع تو جامعه حقی برای کسی قائل نمیشن ملت!)ولی در کل این ک یه نفر روی مادر.خاهر.دوست دختر.نامزد.همسر.دخترش غیرت داشته باشه صرفا این نیست ک نزاره این افراد کاری مطابق خاست خودشون بکنن.خیلی وقت ها جنبه ی دفا داره.نه اینکه مثلا بر فرض من دارم با یکی حرف میزنم بیاد بزنه دماغ طرف رو بشکونه.نه.ولی وقتی من نمیخام با کسی حرف بزنم و اون کس گیر داده این حق برای برادر و پدر و... کاملا ملموس هست ک بزنه دماغشو بشکونه!!!
حالا فکر کنید هیچ گونه غیرتی روی خانوم نباشه!علاوه بر اخباری ک نوشتی خبرهای زیادی هم در مورد تجاوز های گروهی هست ک گاهی افراد خونواده هم توش دخیلن!اینجا بی غیرت بودن مشکله..اونجا با غیرت بودن...اشکال فهم کلمه ی غیرته! غیرت از نظر تو یا از نظر من یا از نظر اون.
غیرت باید حمایت در عین احترام ب نظر افراد باشه .فک کنم حداقل تا 2 نسل دیگه شاید این اخبار هستیم بازم مگر اینکه قانون هم درجلوگیری از این خشونت ها به شدت برخورد کنه! :|

درسته تجاوز گروهی و خشونت خب بالاخره هست خیلی هم مردو زن نمیشناسه. احتمالن کودک ازاری هم خبر دارید که وجود داره و اون هم پسر و دختر نمیشناسه و جلو اینو باید قانون بگیره نه پدر و برادر و دوست پسر یا نامزده شما. بله حمایت به بحث جداس و این جدا از غیرت یا ناموسه. حمایت از یه ادم ناشناس می تونه باشه یا از یه رفیق لزومن از یه مذکر به مونث نیست!.

و خب این نشون میده قوانین اجتماعی کامل نیست چون ما کم گشت ارشاد تو خیابونامون نریخته ولی گیر این گشت ارشاد نسبت به مجرم ها نیست نسبت به مردمه.

مسلمن توقع ندارید که پدر یا برادرتون مثلم جلو تفنگ ضد گلوله یا جلو چاقو ضد خش یا جلو اسید نسوز باشن ؟‌
این وظیفه قانونه

و البته باید این رو هم دقت کنیم که وقتی در مورد تجاوز و جرم ها حرف می زنیم خود به خود داریم در مورد اقلیت جامعه حرف می زنیم نه اکثریت.
یعنی مثلن اینکه دزدی میشه دلیل نمیشه که بگیم مثلن طرف خونش هم ناموسشه! یا باید از خونش حمایت کنه! در واقع خونه باید از ادمه حمایت کنه :D

بحث حمایت هم از روی دوستی میاد و به جنسیت ربطی نداره، ملیت و هیچ خصوصیت خاصی هم نمیشناسه. و بحثش جداس

MMAskary

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

متن خیلی بد شروع شده بود و در انتها سعی داشت با مخلوط کردن یه چیز خوب با تعصبات و برخورد های یه سری آدمِ روانی اون رو بد جلوه بده!
غیرت واقعا چیزِ خوبیه، توی متن یه مردِ سوئدی رو مثل زده بود که خب من اطلاعی از قوانین اون کشور ندارم ولی تا جایی که می دونم خانواده مقدس ترین و مهم ترین اصل و بنیان توی هر کشوری هست، توی کشوری مثل آمریکا با این همه آزادی، یه نفر تا وقتی مجرده با هر کسی هر رابطه ای بخواد می تونه داشته باشه اما وقتی ازدواج کرد باید هر رابطه ای با رضایتِ همسرش باشه حالا چه زن چه مرد، اگر هم خیانت یکی از طرفین اثبات بشه مجازات های سنگینی داره.
حس غیرت هم یه چیزِ فطری توی آدم هاست، حالا بعضی جوامع تضعیفش می کنند اما جامعه ی ما نه، هر چند منم به شدت با تعصبِ بی منطق و بدونِ فکر و خشونت های وحشتناک مخالفم اما به هیچ وجه نبود غیرت و بی توجهی به همین قضیه ی "ناموس" رو تأیید نمی کنم.
یه سری هم که تیریپ به ظاهر روشنفکری گرفتن و فقط می خوان با بعضی چیزا مخالفت کنند بهتره قبلش فکر کنند.

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از S2MA :
متن خیلی بد شروع شده بود و در انتها سعی داشت با مخلوط کردن یه چیز خوب با تعصبات و برخورد های یه سری آدمِ روانی اون رو بد جلوه بده!
غیرت واقعا چیزِ خوبیه، توی متن یه مردِ سوئدی رو مثل زده بود که خب من اطلاعی از قوانین اون کشور ندارم ولی تا جایی که می دونم خانواده مقدس ترین و مهم ترین اصل و بنیان توی هر کشوری هست، توی کشوری مثل آمریکا با این همه آزادی، یه نفر تا وقتی مجرده با هر کسی هر رابطه ای بخواد می تونه داشته باشه اما وقتی ازدواج کرد باید هر رابطه ای با رضایتِ همسرش باشه حالا چه زن چه مرد، اگر هم خیانت یکی از طرفین اثبات بشه مجازات های سنگینی داره.
حس غیرت هم یه چیزِ فطری توی آدم هاست، حالا بعضی جوامع تضعیفش می کنند اما جامعه ی ما نه، هر چند منم به شدت با تعصبِ بی منطق و بدونِ فکر و خشونت های وحشتناک مخالفم اما به هیچ وجه نبود غیرت و بی توجهی به همین قضیه ی "ناموس" رو تأیید نمی کنم.
یه سری هم که تیریپ به ظاهر روشنفکری گرفتن و فقط می خوان با بعضی چیزا مخالفت کنند بهتره قبلش فکر کنند.

اگر کسی در زندگی زناشویی بعد ازدواج با خواست خودش با فرد دیگه ای رابطه داشته باشه بهش میگن "خیانت" که برای زن و مرد فرقی نداره

و اگه منظور از غیرت و ناموس بحث حمایت هست که باز هم حمایت زن و مرد نمیشناسه هر فردی ( زن یا مرد ) میتونه از هر فرد دیگه ای (زن یا مرد) حمایت کنه

حالا واژه ی ناموس یعنی چی؟

اگر واژه ی ناموس در کاربرد خیانت و حمایت هست پس دیگه دلیلی نداره فقط اختصاصی متعلق به مرد باشه و اگر خیر پس معنی حقیقی ش چیه؟

زن یک انسان هست که عقل شعور و اختیار داره دلیلی نداره که داداش یک دختر مثلا ازش بپرسه داری با کی حرف میزنی؟ چرا تا این موقع بیرون بودی و...؟

اگر بحث کنترله ک در این صورت نباید برای دختر و پسر تفاوتی قائل بشن!!
چه بسا بهتره پسر بیشتر کنترل بشه چون در همه ی جوامع مرد ها بیشتر به سمت کارهای خلاف سوق میگیرن ، میتونید آمار زندانی های زن و مرد رو بررسی کنید.

اگر هم چیزه دیگه ای هست لطفا" توضیح بدید :)

+در ضمن بهتره به جای این ک راجع به دیگران و این ک به ظاهر روشن فکرند یا خیر قضاوت کنید به دلایل طرف مقابل فکر کنید :)

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

منم همین نظرو دارم یه سری ها واقعن از اون طرف می افتن. من مخالف نیستم ولی به نظرم برایه ایران هنوز زوده. مثلن در مورد داشتن چند پارتنر همزمان صحبت می کنن. این کاملن قابل پذیرفتن هست ولی برای جامعه ایران خیلی زوده. همونطوری که وقتی تو زمان محمد رضا پهلوی از روابط هم جنس گرا ها صحبت میشد. خب برای اون موقع خیلی زود بود روابط هم جنس گراها تو کشور هایه غربی هم مشکل داشت و بدیهتن جامعه ایران اماده پذیرشش نبود که هنوزم نیست (به هر حال)

من هم گفتم من اگه دوستم بهم خیانت کنه واقعن ناراحت میشم ( و خب اصلن تجربه جالبی نیست ) ولی ترجیح میدم این ناراحتی مو تو دله خودم حفظ کنم. اینکه اون با یه نفری بوده که لابد برتری هایی نسبت به من داشته بیشتر حس می کنم اشتباه من بوده ( که لابد نیاز هایی که داشته رو نتونستم براورده کنم ) تا اینکه اشتباه اون دوست.

و بله من به شدت ناراحت میشم و به شدت به طرف مقابل حسودی و شاید حتا خشم داشته باشم ولی این دلیل نمیشه که این خشم رو نشون بدم. این خشم ماله منه و به خاطره خوده منه.

بعدم یه رابطه برای اینکه به خیانت برسه خیلی مراحل رو طی می کنه کسی از شبه اول خیانت نمی کنه که مشکل تو رابطه بوده که اتفاق افتاده، خیلی هم پس غیر منتظره نیست هرچند که ادم به هر حال شک زده میشه و حسه بدی (خیلی بد) بهش دست میده.

اگر خواهری داشتم خب اون خواهر هم به قدره من حق داره از زندگیش لذت ببره. بله از خواهرم حمایت می کنم ( هر چند که خواهری ندارم ) ولی تو رابطش با یه نفره دیگه دخالت نمی کنم. ( اگه ازم کمکی بخواد قضیه فرق می کنه ولی اینکه خودش بخواد با یه ادمی دوست باشه اگه هم حتا من جلوشو بگیرم اون به هر حال رابطشو ادامه میده )

به زور که نمیشه زندگی کرد. ما جامعه مون برایه مدت طولانی ای قدرت مرکزی مناسبی نداشته درسته و خب این کاملن معقوله که همیشه افراد بزرگتر از افراد کم سن تر و قوی تر از ها از ضعیف تر ها حمایت می کردن. ولی ما الان نیرو نظامی داریم و اونها مسول حمایت از مردمن تو موقع اتفاقات نه افراد خانواده.

و باز هم میگم حمایت از سره رفاقته نه از سره اون چیزی که بهش امروز غیرت می گیم.

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

متنی که خوندنش خالی از لطف نیست! :)

مرد ناموس کیست؟

وقتی کلمه ناموس آورده می‌شود اولین چیزی که به نظر می‌آید زن است و با کلمه غیرت اولین تصویری که به ذهن می‌آید مرد است. غیرت مرد اجازه نمی‌دهد که کسی به ناموس او تجاوز کند در حالی که مرد، خود عامل تجاوز است حال این تجاوز چه به جسم زن باشد و چه به زندگی شخصی و رفتارهای او. اگر پسری ببیند که کسی به خواهر یا مادرش چپ نگاه می‌کند و یا به او چیزی می‌گوید غیرتی می‌شود در حالی که انجام هر کاری را بر خود مجاز می‌داند. به همین دلیل مانع ازحضور مادر و خواهرش در برخی مکانها می‌شود و یا از ساعتی به بعد خوش ندارد که آنها بیرون از خانه به سر برند و در واقع با این کارش به رفتارها و شیوه‌ی زندگی شخصی آنها تجاوز می‌کند و آنها را وادار به انجام کاری می‌کند که خود خواهان آن نیستند. غیرت مردانه همواره ستوده می‌شود، حتی اگر این غیرتمندی باعث مرگ کسی شود باز شایسته است و جای پرسش و چون و چرا ندارد. اما این غیرت مردانه تنها در مورد زنانی است که به نوعی بستگی‌ای با مرد دارند و در مورد دیگر زنان صدق نمی‌کند. در بقیه موارد زن، زن است و ابزار برآوردن نیاز مرد. غیرت ویژگی‌ای خاص مردان است. مردان غیوری که از ملک و سرزمین و«ناموس» خود دفاع می‌کنند. در مقابل این غیرت مردانه غیرت زنانه‌ای وجود ندارد. زنان غیور فقط می‌توانند از عفت خود طبق نظر مردان مراقبت کنند و در برخی موارد نیز اجازه دارند از میهن خود دفاع کنند و در راه آن کشته شوند ولی زن ناموس ندارد که از آن دفاع کند. مرد ناموس زن نیست و اگر زنی در این مورد غیرتی شود، حسادت ورزیده است. در این مورد غیرت زنانه به حسادت زنانه تبدیل می‌شود. حسادتی که زشت و مطرود است و خشم مرد را برمی‌انگیزد. در این مورد زن حق هیچگونه اعتراضی ندارد و مرد آزاد است هرگونه که می‌خواهد رفتار کند چرا که مرد ناموس نیست، مرد است! مردان غیرتی وقتی می‌بینند مرد دیگری به زنی نگاه می‌کند یا به او حرفی می‌زند به او حمله‌ور می‌شوند و از «زن ضعیف»! دفاع می‌کنند در حالی که خود به هر زنی نظر می‌برند و او را در آغوش خود می‌خواهند. مردان غیرتی زنانی را که بی عفتی می‌کنند، می‌کشند و ریختن خون آنها را مباح می‌دانند. کم نیستند زنانی که طعمه چنین مردانی می‌شوند. از نظر این گروه از مردان زن حق عاشق شدن و عشق ورزیدن ندارد مگر اینکه به تملک مردی در آمده باشد! اگر زنی مردش را به خاطر فریب او و همخوابه شدن با زن دیگری بکشد یا حتی مردی را که به او تجاوز کرده یا قصد تجاوز به او را داشته بکشد مجازات می‌شود و کمترین مجازات او اعدام است، حتی اگر این مرد همسر وی بوده باشد. زن حق دفاع از خود را ندارد. زن باید مطیع مرد باشد چرا که زن ناموس و ملک مرد است!

منبع

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

این متنتی که شما نوشتین(متن اصلی تاپیک) سعی میکنه بگه که مثلا بریدن سر دختر از روی غیرت,توی فرهنگ ما یه چیز عادیه و حتی تحسین هم میشه!در حالی که خودتوم هم میدونین که به هیچ وجه این طور نیس و اگه این طور بود این متن برای خیلی ها مثل من تاسف انگیز نبود و عادی بود.
به نقل از S2MA :
اگر ما واقعا از هر مردی که زن یا دختر یا خواهر خود را با مرد دیگری می بیند انتظار نداریم که دست به جنایت بزند؟
نه.اون هایی که میانه رو هستند و افراطی و تعصبی عمل نمیکنن این کار رو نمیکنن و حساب روانی ها رو از بقیه جدا کنین.
ما به جوک های رشتی میخندیم چون اون مرد رشتی هیچ واکنشی نشون نمیده در حالی که ما انتظار داریم یه واکنشی نشون بده و اینقدر بیخیال نباشه,نه اینکه انتظار داشته باشیم سر یارو رو ببره و نبریده باشه.اگه به جای رشتی سوئدی هم بود خنده دار بود چون یه مرد سوئدی هم که همسرش براش اهمیت داشته باشه یه واکنشی نشون میده.و اتفاقا اگه واکنشی نشون نده معلومه که همسرش و عشقش براش مهم نیست و همین که نیاز های جنسیش رو تامین کرد کافیه و اشکالی نداره نیاز 4 تای دیگه رو هم تامین کنه.

در نهایت,اگه متن میخواد بگه که وجود دارن آدمایی که این خریت ها رو میکنن(که نمیخواد بگه!) قبول دارم.اما اگه داره میگه تو فرهنگ ما لازمه غیرت داشن اینه که وقتی به دخترت شک کردی سرشو ببری کاملا مخالفم.
به نقل از Radical :
متنی که خوندنش خالی از لطف نیست! :)

مرد ناموس کیست؟

وقتی کلمه ناموس آورده می‌شود اولین چیزی که به نظر می‌آید زن است و با کلمه غیرت اولین تصویری که به ذهن می‌آید مرد است. غیرت مرد اجازه نمی‌دهد که کسی به ناموس او تجاوز کند در حالی که مرد، خود عامل تجاوز است حال این تجاوز چه به جسم زن باشد و چه به زندگی شخصی و رفتارهای او. اگر پسری ببیند که کسی به خواهر یا مادرش چپ نگاه می‌کند و یا به او چیزی می‌گوید غیرتی می‌شود در حالی که انجام هر کاری را بر خود مجاز می‌داند. به همین دلیل مانع ازحضور مادر و خواهرش در برخی مکانها می‌شود و یا از ساعتی به بعد خوش ندارد که آنها بیرون از خانه به سر برند و در واقع با این کارش به رفتارها و شیوه‌ی زندگی شخصی آنها تجاوز می‌کند و آنها را وادار به انجام کاری می‌کند که خود خواهان آن نیستند. غیرت مردانه همواره ستوده می‌شود، حتی اگر این غیرتمندی باعث مرگ کسی شود باز شایسته است و جای پرسش و چون و چرا ندارد. اما این غیرت مردانه تنها در مورد زنانی است که به نوعی بستگی‌ای با مرد دارند و در مورد دیگر زنان صدق نمی‌کند. در بقیه موارد زن، زن است و ابزار برآوردن نیاز مرد. غیرت ویژگی‌ای خاص مردان است. مردان غیوری که از ملک و سرزمین و«ناموس» خود دفاع می‌کنند. در مقابل این غیرت مردانه غیرت زنانه‌ای وجود ندارد. زنان غیور فقط می‌توانند از عفت خود طبق نظر مردان مراقبت کنند و در برخی موارد نیز اجازه دارند از میهن خود دفاع کنند و در راه آن کشته شوند ولی زن ناموس ندارد که از آن دفاع کند. مرد ناموس زن نیست و اگر زنی در این مورد غیرتی شود، حسادت ورزیده است. در این مورد غیرت زنانه به حسادت زنانه تبدیل می‌شود. حسادتی که زشت و مطرود است و خشم مرد را برمی‌انگیزد. در این مورد زن حق هیچگونه اعتراضی ندارد و مرد آزاد است هرگونه که می‌خواهد رفتار کند چرا که مرد ناموس نیست، مرد است! مردان غیرتی وقتی می‌بینند مرد دیگری به زنی نگاه می‌کند یا به او حرفی می‌زند به او حمله‌ور می‌شوند و از «زن ضعیف»! دفاع می‌کنند در حالی که خود به هر زنی نظر می‌برند و او را در آغوش خود می‌خواهند. مردان غیرتی زنانی را که بی عفتی می‌کنند، می‌کشند و ریختن خون آنها را مباح می‌دانند. کم نیستند زنانی که طعمه چنین مردانی می‌شوند. از نظر این گروه از مردان زن حق عاشق شدن و عشق ورزیدن ندارد مگر اینکه به تملک مردی در آمده باشد! اگر زنی مردش را به خاطر فریب او و همخوابه شدن با زن دیگری بکشد یا حتی مردی را که به او تجاوز کرده یا قصد تجاوز به او را داشته بکشد مجازات می‌شود و کمترین مجازات او اعدام است، حتی اگر این مرد همسر وی بوده باشد. زن حق دفاع از خود را ندارد. زن باید مطیع مرد باشد چرا که زن ناموس و ملک مرد است!

منبع
کی گفته که اگه یه مرد با زن دیگه ای رابطه بد داشته باشه زنش هیچ کاری نمیتونه بکنه؟و کی به این کار زن میگه حسادت؟
اگر زنی مردش را به خاطر فریب او و همخوابه شدن با زن دیگری بکشد مجازات می‌شود و کمترین مجازات او اعدام است،
بله که مجازات میشود همون طور که مردی که اگه زنش رو به خاطر فریب بکشه مجازات میشه و کمترینش اعدامه.

این یه متن احساسی و افراطی و متعصبانه بود.در حالی که باید بیطرف باشه.

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از ma2012 :
این متنتی که شما نوشتین(متن اصلی تاپیک) سعی میکنه بگه که مثلا بریدن سر دختر از روی غیرت,توی فرهنگ ما یه چیز عادیه و حتی تحسین هم میشه!در حالی که خودتوم هم میدونین که به هیچ وجه این طور نیس و اگه این طور بود این متن برای خیلی ها مثل من تاسف انگیز نبود و عادی بود.اگر ما واقعا از هر مردی که زن یا دختر یا خواهر خود را با مرد دیگری می بیند انتظار نداریم که دست به جنایت بزند؟
نه.اون هایی که میانه رو هستند و افراطی و تعصبی عمل نمیکنن این کار رو نمیکنن و حساب روانی ها رو از بقیه جدا کنین.
ما به جوک های رشتی میخندیم چون اون مرد رشتی هیچ واکنشی نشون نمیده در حالی که ما انتظار داریم یه واکنشی نشون بده و اینقدر بیخیال نباشه,نه اینکه انتظار داشته باشیم سر یارو رو ببره و نبریده باشه.اگه به جای رشتی سوئدی هم بود خنده دار بود چون یه مرد سوئدی هم که همسرش براش اهمیت داشته باشه یه واکنشی نشون میده.و اتفاقا اگه واکنشی نشون نده معلومه که همسرش و عشقش براش مهم نیست و همین که نیاز های جنسیش رو تامین کرد کافیه و اشکالی نداره نیاز 4 تای دیگه رو هم تامین کنه.

در نهایت,اگه متن میخواد بگه که وجود دارن آدمایی که این خریت ها رو میکنن(که نمیخواد بگه!) قبول دارم.اما اگه داره میگه تو فرهنگ ما لازمه غیرت داشن اینه که وقتی به دخترت شک کردی سرشو ببری کاملا مخالفم.کی گفته که اگه یه مرد با زن دیگه ای رابطه بد داشته باشه زنش هیچ کاری نمیتونه بکنه؟و کی به این کار زن میگه حسادت؟
اگر زنی مردش را به خاطر فریب او و همخوابه شدن با زن دیگری بکشد مجازات می‌شود و کمترین مجازات او اعدام است،
بله که مجازات میشود همون طور که مردی که اگه زنش رو به خاطر فریب بکشه مجازات میشه و کمترینش اعدامه.

این یه متن احساسی و افراطی و متعصبانه بود.در حالی که باید بیطرف باشه.

ببین دوست خوب من اصلاً کاری به کلیت متن ندارم

شما به سوال های اصلی متن جواب ندادید و صرفاً از مقدمه آغازین بحث انتقاد کردید

به علاوه جنایت صرفاً قتل نیست ، دعوا ، کتک کاری و ... هم نوعی جنایت محسوب میشن! :)

نگفتید ناموس یعنی چی؟ و چرا اختصاصی برای مرد هست؟

اصلاً دو متن رو شما کنار بذار به سوالات پایین جواب بده :

اگر کسی در زندگی زناشویی بعد ازدواج با خواست خودش با فرد دیگه ای رابطه داشته باشه بهش میگن "خیانت" که برای زن و مرد فرقی نداره

و اگه منظور از غیرت و ناموس بحث حمایت هست که باز هم حمایت زن و مرد نمیشناسه هر فردی ( زن یا مرد ) میتونه از هر فرد دیگه ای (زن یا مرد) حمایت کنه

حالا واژه ی ناموس یعنی چی؟

اگر واژه ی ناموس در کاربرد خیانت و حمایت هست پس دیگه دلیلی نداره فقط اختصاصی متعلق به مرد باشه و اگر خیر پس معنی حقیقی ش چیه؟

زن یک انسان هست که عقل شعور و اختیار داره دلیلی نداره که داداش یک دختر مثلا ازش بپرسه داری با کی حرف میزنی؟ چرا تا این موقع بیرون بودی و...؟

چه بسا بهتره پسر بیشتر کنترل بشه چون در همه ی جوامع مرد ها بیشتر به سمت کارهای خلاف سوق میگیرن ، میتونید آمار زندانی های زن و مرد رو بررسی کنید.

اگر هم چیزه دیگه ای هست لطفا" توضیح بدید :)

+در ضمن بهتره به جای این ک راجع به دیگران و این ک به ظاهر روشن فکرند یا خیر قضاوت کنید به دلایل طرف مقابل فکر کنید :)

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

بله.به نظر من هم اگر واژه ی ناموس در کاربرد خیانت و حمایت هست پس دیگه دلیلی نداره فقط اختصاصی متعلق به مرد باشه و توی خیلی از خونواده ها هم این طور نیست و زن ها مردشون رو بازخواست میکنن که مثلا این یارو کی بود که باهاش حرف میزدی یا کجا بودی و با کی بودی.

دلیل داره چون نگرانشه.اگه این طوری باشه پس و مادر و نزدیکان و ... نباید هیچ دلسوزی ای برا کسی بکنن چون خودش آدمه و عقل و شعور و انتخاب داره.
درسته نباید تفاوتی قائل بشن ولی دختر بیشتر در معرض خطره و اگه اتفاقی براش بیفته هزینه اش خیلی سنگین تر از اتفاقیه که برا پسره می افته.نه؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

بله.به نظر من هم اگر واژه ی ناموس در کاربرد خیانت و حمایت هست پس دیگه دلیلی نداره فقط اختصاصی متعلق به مرد باشه و توی خیلی از خونواده ها هم این طور نیست و زن ها مردشون رو بازخواست میکنن که مثلا این یارو کی بود که باهاش حرف میزدی یا کجا بودی و با کی بودی.

باز خواست کردن کلن مشکل داره چه اهمیتی داره زن مردو بازخواست کنه یا برعکس به هر حال کاره اشتباهیه. اینکه زن هم بازخواست کنه از اشتباه بودنش کم نمی کنه.

الویس یه اهنگ معروفی داشت اگه اشتباه نکنم (( سوسپشس مایندز )) یه جاش می گفت :
we can't build our dreams on suspicious minds

اگه دو نفر به هم اعتماد ندارن واقعن بودنشون با هم احمقانس.

دلیل داره چون نگرانشه.اگه این طوری باشه پس و مادر و نزدیکان و ... نباید هیچ دلسوزی ای برا کسی بکنن چون خودش آدمه و عقل و شعور و انتخاب داره.
درسته نباید تفاوتی قائل بشن ولی دختر بیشتر در معرض خطره و اگه اتفاقی براش بیفته هزینه اش خیلی سنگین تر از اتفاقیه که برا پسره می افته.نه؟

نه راستشو بخوای خیلی فرقه خاصی نداره و هزینش هم اونقدر فرق نداره. فرقش اینه که پسره به هیچ کس نمی گه و باید با خودش نگه داره ولی دختره لازم نیست بگه چون همه میتونن حدس بزنن.

از هزینه منظورت اینه که دختره بکارتشو از دست میده ؟ ( خب بالاخره باید یه روزی از دست میداده و اگه ارزش یه زن رو باکره بودنش نذاریم )
مشکل اصلی تجربه ناجوریه که برا اون ادم می مونه. (یا شایدم خوب، بستگی داره که بر میل خودش بوده یا بهش تجاوز شده)

( نگو در مورد حامله شدن که واقعن دیگه امروز اگه کسی به این شکل حامله بشه واقعن حقشه (از بی سوادی خودشه). )

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

@Ma2012

احکامی که در مورد قتل های خانوادگی وجود داره در مورد زن و مرد متفاوت ه! و بعضی جاها کار را به جایی می رسونه که به مرد اجازه قتل رو می ده!
روايتى از امام صادق ‏عليه السلام نقل شده است كه مردى مرتكب قتل زنى شد و على‏عليه السلام حكم به قصاص ننمود بلكه صرفا ديه را مقرر نمود. (وسايل الشيعة صفحه 62 )

۴- روايتى هم از امام باقرعليه السلام نقل شده كه در مورد زنى كه مرتكب قتل عمد مردى شده بود فرمود: بايد به قتل برسد و در عين حال ولى او نصف ديه را به خانواده مقتول بپردازد. (وسايل الشيعة صفحه 62 و تهذيب الاحكام شيخ طوسى، جلد 10، ص‏183)

تازه از اونجایی که دیه زن نصف مرد ه اولیای مقتول زن باید نصف دیه رو پرداخت کنند تا قاتل قصاص بشه!

قتل عمدی مرد اجنبی که با همسر فردی در حال زنا باشندوموضوع ماده ۶۳۰، ( ق. م. ا) می باشد.که این ماده هم منتفی شدن شدن قصاص در قتل موضوع این ماده را منوط به شرایط خاصی کرده است این ماده مقرر می دارد که: هرگاه مرد همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد می توان در همان حال آنان را به قتل برساند در صورتی که زن مکره باشد فقط می تواند مردن به قتل برساند حکم ضرب و جرح در این مورد مانند قتل است

باعنایت به مفاد ماده فوق می توان دریافت که:
اولا”:این حق تنها برای شوهرزن اختصاص داده شده است.ثانیا”:مردهمسر خودبا مرد اجنبی رادر حال زنا باهم مشاهده کندوصرف شنیدن خبر کافی نیست.ثالثا”:مرد(قاتل)بایدآنان را درهمان حال زنا به قتل برساندواگر بعداز فراغت از زنا به قتل برساندقتل،قتل موجب قصاص خواهد بود.رابعا”:مرد علم به تمکین زن خودداشته باشددر واقع علم داشته باشدکه همسرش با رضایت به این کار تن داده است.

یکی از مواردی که قتل عمدی متحقق شده ولی موجب قصاص نفس نیست:
قاتل پدر یا جدّ پدری مقتول باشد ( ماده ۲۲۰ ق. م. ا )
عن الحلبی عن ابی عبدالله (ع) قال:(( سالته عن الرجل یقتل ابنه. ا یقتل به؟ قال: لا.)) حلبی می گوید: از امام صادق درباره ی مردی که پسرش را کشته است ، سئوال کردم که آیا به خاطر فرزندش کشته می شود ؟ ایشان فرمود :خیر.
-شیخ مفید: (مادر در برابر کشتن فرزندش اگر وی را از روی عمد بکشد کشته می شود)
قتل همسر

از نظر قوانين موضوعه اين نوع قتل در صورت عمدي بودن موجب قصاص است كه اين قصاص با پرداخت تفاضل ديه از جانب اولياي دم مقتوله به قاتل صورت خواهد گرفت. براساس ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامي اگر مرد همسر خويش را در فراش با مرد اجنبي ببيند قصاص و ديه از وي ساقط مي‌شود البته اين مهدورالدم بودن مقتولان بايد به اثبات برسد. گاهي اوقات فرد كشته شده اساسا مهدورالدم نبوده است ولي به تصور و اعتقاد قاتل او مهدورالدم است. اگر قاتل، اشتباه در اعتقاد خود را در دادگاه ثابت كند قتل عمدي براساس تبصره ۲ ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامي تبديل به شبه‌عمد شده و تنها ديه مقرر شرعي اخذ خواهد شد.

قتل شوهر توسط زن نيز از قتل‌هاي رايج خانوادگي است كه اغلب با معاونت يا مشاركت زن و با اجير شدن فرد يا افراد اجنبي صورت مي‌گيرد اين نوع قتل اصولاريشه در انحرافات جنسي زن داشته و با تحريك زن به قتل همسر توسط فرد غريبه صورت مي‌گيرد. اين نوع قتل‌ها معمولااز طريق مسموم كردن يا چاقو زدن صورت مي‌گيرد و زن اكثرا نقش معاونت را عهده دار است و معمولازن بعد از دستگيري متوجه منجلاب اطراف خود مي‌شود. اين نوع قتل، براي قاتل، مجازات قصاص و براي معاون، ۳ تا ۱۵ سال حبس تعزيري را به همراه دارد.

این مقاله رو بخونید :
http://www.ensani.ir/storage/Files/20120426155253-5065-37.pdf

همون طور که در این متن مشاهده میشه در هر حالتی زن قاتل قصاص می شود ولی در مورد مرد این گونه نیست! و از تمام این متن ها می توان نتیجه گیری کرد که زن و بچه جز دارایی های مرد نیستند و بالعکس این موضوع صادق نیست! و ناموس هم کلمه ای ه به معنی دارایی!
این از بحث قتل علی الخصوص قتل های خانوادگی و ناموسی ! بماند که هزاران مساله دیگه نظیر دیه و .. وجود داره!

Phanntom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
تهران
مدال المپیاد
سابقه دارم!
دانشگاه
light massage(پیام نور)

در مورد ناموس ...
تعریف هر کَس فرق داره در رابطه با این کلمه

مثل فحش
وقتی میگی فاک کلی معنی داره
لعنتی
اه

و و و ...

در رابطه با جوک
برنارد شاو حرف قشنگی میزنه
ایشون میگن که در هر جوک نکته ای نهفته که واقعیت حال حاضر جامعه رو تعیین میکنه و شخص به اینکه ارزش ها عوض شدن میخنده و گاهی شاید تاسف بخوره
خب تعاریف خیلی تفاوت دارن و نمیشه طعی نظر داد
حتی نمیشه زیاد تو این قضیه وارد شد و بحث های عمیق کرد

تو قسمت های جنوبی کشور غیرت زیاده
تو جاهای دیگه به اون غلظت نیست

اینجا طرف میتونه دوستش رو بیاره خونه
اونجا طبق گفته خود شما گردن میزنن

نمیدونم شما از این تاپیک به کجا میخوای برسی اما ... مطمئنا نمیتونی نتیجه قطعی بگیری .. هر چقدر هم رو این قضایا مانور بدید چون تفکر افراد مختلف در این مورد فرق داره نمیشه نتیجه گرفت

فقط میشه اومد و پست داد و ابراز تاسف کرد و شاید هم بعضیا ...
اگر میخواید درست بشه اول از خودتون (مون) شروع کنید(یم)

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

یک صحنه سازی بکنم

خانوم الف و آقای سین!!! :د

خانوم الف ساعت 18 به خونه میرسه

آقای سین : تا این موقع کجا بودی ؟( به چه حقی بیرون از خونه بودی؟ با اجازه کی رفته بودی یا...؟)

خانوم الف : فلان جا کار داشتم

آقای سین : از این به بعد باید بهم بگی قبلش (، به چه اجازه ای بیرون رفتی و ...)

این مکالمه بین آقای سین و خانوم الف ادامه پیدا میکنه اما در این صورت در آخر به 2 چیز ختم میشه :

=> نتیجه

خانوم الف با نقش مثبت (زن خوب) : چشم از این به بعد حتماً بهت اطلاع میدم ببخشید (یا مشابهش)

خانوم الف با نقش منفی (زن بد) : زندگیمه اختیارش رو دارم!!!

و آقای سین : در هر دو صورت انسان با غیرتی هست و به ناموسش اهمیت میداده!!!

حالا مشابه این مکالمه رو در نظر بگیرید فقط جای خانوم سین و آقای الف رو عوض کنید!!!

در این حالت طبق تعریف عموم اگر آقای سین انسان مثبتی باشه زن ذلیل هست

و اگر نقش منفی باشه حق داره و زن ذلیل نیست!!!

و خانوم الف : پررو ، حسود و فضول خونده میشه!!!

میدونید میخوام بدونم چه چیزی این همه بین یک رفتار متقابل انسانی تفاوت ایجاد کرده؟

و بین دو نفر چرا به صرف داشتن جنسیتی متفاوت اینقدر باید تفاوت وجود داشته باشه!!!؟

برای مثال در 100 سال پیش ما شاهد تبعیض نژادی بودیم و مثلاً سیاه ها در درجه پایین تری از انسانیت حساب میشدن!!!!

خوب دلیلی نداشتیم برای این که اون ها رو آدم های بد و احمقی بدونیم و مثلاً یک برده اگر حرف از حقوق و انسانیت میزد پررو و گستاخ شمرده میشد و یک سفید اگر از انسانیت و حقوق حرف میزد انسان با درک و کمالاتی محسوب میشد!!!

آیا به نظرتون این تبعیض هم مثل تبعیض نژادی نیست ؟

میدونم شما از این تاپیک به کجا میخوای برسی اما ... مطمئنا نمیتونی نتیجه قطعی بگیری .. هر چقدر هم رو این قضایا مانور بدید چون تفکر افراد مختلف در این مورد فرق داره نمیشه نتیجه گرفت

ما هیچ وقت و در هیچ زمینه ای نمیتونیم به نتیجه قطعی برسیم!!!

اصلاً ب نتیجه قطعی رسیدن معنی نداره در هر موضوعی که میخواد باشه ... نتیجه قطعی یعنی جزمیت فکری!!!

اما دوست داریم به طرف درست سوق بگیریم!!!به طرفی که عقلانی تر و انسانی تره!!! :)

samira16

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
ندارم :-"
دانشگاه
دانشگاه گلستان-گرگان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

این که مرد همیشه نسبت به همسر خودش مثلا غیرت نشون میده فکر میکنم یه چیز طبیعی تو همه ی دنیا هست!
اما این مثال های وحشتناک فقط فکر میکنم یه بعضی جاهای کشور مربوط میشه مثه همون بلوچ و اینا... که خوب به خاطر فرهنگ وحشتناکشونه! فکر نکم بشه گفت کلا فرهنگ کشوره :-s

× زن هم ناراحت میشه :-?
نمیدونم :|

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از Samira :) :
این که مرد همیشه نسبت به همسر خودش مثلا غیرت نشون میده فکر میکنم یه چیز طبیعی تو همه ی دنیا هست!
اما این مثال های وحشتناک فقط فکر میکنم یه بعضی جاهای کشور مربوط میشه مثه همون بلوچ و اینا... که خوب به خاطر فرهنگ وحشتناکشونه! فکر نکم بشه گفت کلا فرهنگ کشوره :-s

× زن هم ناراحت میشه :-?
نمیدونم :|

در هر جامعه ای ارتباط بین زن و شوهر از نظر عاطفی، حساسیت خودش رو داره حتی در مورد کشور ها مدرن

این مربوط به اخلاقیات زیستی انسان هست و البته بین زن و مرد تفاوت خاصی نداره.

اینکه افراد مراقب ، حامی و کنترل کننده جفت خودشون باشند به نظر من از اون رفتار هایی نیست که آدم بخواد مخالفش باشه!

اگر این حساسیت به محدوده ی اختیارات فرد تجاوز نکنه من و بقیه مخالفش نخواهیم بود!!!

اما در نظر بگیرید این واژه صرفاً برای مرد ها هست ، و برعکس اون در جامعه ی ما چیزی عجیب تلقی میشه...

بالاتر یک متنی آوردم ...کپی میکنمش :

مرد ناموس کیست؟

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Stewie Griffin :
@Ma2012

احکامی که در مورد قتل های خانوادگی وجود داره در مورد زن و مرد متفاوت ه! و بعضی جاها کار را به جایی می رسونه که به مرد اجازه قتل رو می ده!
تازه از اونجایی که دیه زن نصف مرد ه اولیای مقتول زن باید نصف دیه رو پرداخت کنند تا قاتل قصاص بشه!

این مقاله رو بخونید :
http://www.ensani.ir/storage/Files/20120426155253-5065-37.pdf

همون طور که در این متن مشاهده میشه در هر حالتی زن قاتل قصاص می شود ولی در مورد مرد این گونه نیست! و از تمام این متن ها می توان نتیجه گیری کرد که زن و بچه جز دارایی های مرد نیستند و بالعکس این موضوع صادق نیست! و ناموس هم کلمه ای ه به معنی دارایی!
این از بحث قتل علی الخصوص قتل های خانوادگی و ناموسی ! بماند که هزاران مساله دیگه نظیر دیه و .. وجود داره!
من بعد از مطالعه مقاله به بحث برمیگردم@

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

تقریبا همه ی حرفا رو خوندم.
یکی از بچه ها گفته بود که متن بد شروع شده بود و اینا.من موافقم.اصولا من به شخصه به اون دلیل دوم به جوک نمیخندم.ینی کلا چیزی که از جوک قومیتی رسونده حرفشو به ناموس و غیرت خیلی بی ربطه.
اون چیزی که شما به عنوان ناموس دارین ازش یاد میکنین و غیرت اسمش تعصب بیش از حده.و اینکه اگر پدر یا بردار و یا شوهری به خودش حق میده ناموسش رو بکشه دلیل بر درست بودن یا فراگیر بودنش نیست.
خب من یک دخترم که دارم توی جامعه زندگی میکنم.اگر پدر من ازم میپرسه کجا بودی چرا دیر اومدی به خاطر احساس ملکیتش نیست!اون پدر و نگران دختر جوونشه که بیرون از خونه ممکن خیلی اتفاقا واسش بیوفته!درسته که هر آدمی عقل و شعور داره.ولی من تعجب میکنم از دخترایی که میگن نباید کلمه ی ناموس باشه و یا پسرایی ک میگن.شما خودتون و طبیعتتون رو نمیشناسین واقعن؟شاید من به عنوان جنس مونث فطرتم فرق میکنه با خانوم رادیکال ک ایشونم مونث هستن به هر حال :-?
اصولا زن موجود آسیب پذیری هست و خداوند مرد رو در کنارش قرار میده برای کاهش این زیان ها.منظورم از آسیب پذیری ضعیف بودن نیست به هیچ وجه.همه میدونیم که زن به مراتب عواطف بیشتری نسبت به مرد داره که اگه نداشت مادری معنا پیدا نمیکرد!
به اون حمایت خاص مرد از زن هست که میگیم ناموس.البته فقط برای بستگان نیست.فرض کنید یه دختر داره از یک خیابون نسبتا خلوت پیاده عبور میکنه و یک مرد! مزاحمش میشه.خب اگه کسی به کمک این دختر نیاد احتمالا اون دختر بالاجبار اون آزار رو تحمل میکنه-منظورم آزار شدید هم نیست حتی.فرض کنید کل خیابون اون آدم دنبالتون باشه فقط! -این موضوع رو هم که در مورد کودک آزاری گفتین توی همین دسته قرار میگیره.اصولا نقش مرد توی جامعه حفاظته.حالا اگه یه عده ای هستن که چشمشون هزار نفرو میپاد که نمیشه گفت پس استفاده از لفظ ناموس اشتباست.و البته اون مردهایی که هرزه اند خودشون خیلی بیشتر مواظب زنشون و ناموسشونن و تبدیل به تعصب میشه چون خودشون میدونن که چیکار کردن و میکنن!
از طرفی مرد نیاز داره که حس کنه همسرش مطعلق به اونه.چیزیه که در فطرتشه.نه اینکه بدونه اجازه ی اون آب نخوره ولی وقتی چیزیه که در فطرت مرده تا یه حدی زن باید جوابگوی این نیاز مرد باشه!
خلاصه که توی این تاپیک من هرچی خوندم گفته بودید: ناموس= تعصب شدید مرد بر روی زن.کهه واقعا این طور نیست ولی انکار نمیکنم مردهایی هستن که اینجورین.که قطعا یه مشکلی در اون مردها وجود داره.یه اختلال که باید درمان بشه و یه عقده که شاید از بچگی مونده و یا تربیت اشتباه خانواده.

پ.ن: بچه ها بحث اجتماعیه ولی دارین به طرف مذهبی و دینی سوقش میدین که دیگه جاش توی این انجمن نیست.توی چارچوب اجتماعیش بحث کنین -سخته تفکیکشون ولی به هر جهت-

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

خب درسته که این مساله برای زن و مرد مساوی نیس

مثلن مرد میتنه بره صیغه کنه، زنش هم نمی تونه حرفی بزنه حتی دادگاه بهش حق طلاق نمیده، در حالی که این به نظر من خیانته

متاسفانه این جنایت هایی که میگید اتفاق میافته و خیلی هم وحشتناکه [-(

ولی خب چه میشه کرد؟؟

بالا