• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تولید داخلی

نظرتون راجبه محصولات ایرانی و این که آیا باید از اون ها استقبال بشه؟

• رای‌دهندگان
    13
  • شروع کننده موضوع

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران
این روزا یه مسئله ی عادی شده که اکثریت خرید ما رو اجناس چینی تشکیل بدن. تقریبا محصولاتشون بازارو پر کرده . و همینطور اجناس سایر کشور ها.
و مدام تو گوش ما میخونن که از تولیدات داخلی استقبال کنید و سعی کنید از محصولات ایرانی و دست ساز خودمون خرید کنید .
بنظرتون خرید کردن ما چه تاثیری داره ؟ گاهی حس نمی کنید که خرید از تولید داخلی به ضرر خریداره؟
ما می تونیم یک جنس با قیمت برابر یا بیشتر اما ساخت یک کشور دیگه رو بخریم و مدت بیشتری ازش استفاده کنیم و به اصطلاح از خرید خودمون راضی باشیم .
نظر شما چیه؟ ما باید از منفعت خودمون و در واقع هزینه ای که می کنیم بگذریم تا تولید داخلی رشد کنه ؟

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : تولید داخلی

میدونین یه چیزی هست به اسم خدمات پس از فروش...
متاسفانه تو ایران خبری ازش نیست
یکی از عوامل مهمی که باعث میشه که کالای خارجی رو حتی با اینکه گارانتی هم نداره به کالای ایرانی که میگن خدمات پس از فروش داره ترجیح بدیم اینه که خدمات پس از فروش معنی نداره تو ایران و دوما کالای خارجی اونقدر کیفیت داره که مشکل نبود خدمات پس از فروش رو کمرنگ نشون بده
یه چیز کلی داریم به اسم اخلاق که اتفاقا در بحث تولید هم دخیل هست

وقتی کارخونه شیر هر روز میاد قیمت رو بالا میبره از اونور میاد آب بیشتری قاطی شیر میکنه
وقتی که پراید هنوز تولید میشه اونم با چه قیمتی و امنیت نداره
وقتی که یارو جنس چینی رو بر میداره برچسب ساخت ایران بهش میزنه تو بوق و کرنا میکنه
وقتی زنگ میزنی پشتیبانی میگی فلان چیز فلان شده میگه مشکل خودته یا اینقدر اینور اونور میکشوننت که هیچی به هیچی میشه تهش و خودتم نا امید میشی

با این تفاسیر عذر میخوام من خر تشریف دارم برم جنس ایرانی بخرم؟
کار از این کارا گذشته تا یاد نگیرن احترام به مشتری رو صنعت ایران پیشرفت نمیکنه بعد هی میگن نمیصرفه و ...

• شروع کننده موضوع

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

حرفاتون عاليه و حقيقي . اما از بحث دور نشيم.
باتمام اينا ، باوجودتمام مشكلات ، آيا وظيفه ي ماست استقبال از توليد داخلي؟

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از RilA :
حرفاتون عاليه و حقيقي . اما از بحث دور نشيم.
باتمام اينا ، باوجودتمام مشكلات ، آيا وظيفه ي ماست استقبال از توليد داخلي؟
یادم رفت یه چیزو بگم از بین اون نکته ها که به احتمال زیاد جوابتون رو از من میگیرید
اونم اینه که صاحبان مغازه ها و فروشگاه ها و سوپر مارکت ها از بینشون اونایی که بازدهی بیشتری ازشون شاهد هستیم اینجوریند که اولش خیلی خوب استارت میزنند
مثلا یه فروشگاه بزرگ رو در نظر بگیرید از اینایی که همه چیز توشون پیدا میشه
اولش کلی تبلیغ میکنند و تخفیف میدند و اجناسشونم کامل هست اما هر چی جلو تر میره وضعشون رو به وخامت میره و تبلیغ و تخفیف که هیچ جنساشون کمتر میشه و اینا
که این به دو دلیل هست به نظر من:
۱- وقتی یه مغازه حس کنه مشتری های زیادی داره که بهش نیاز دارند و بدون حضورشون مشتری ها مشکل پیدا میکنند به مرور زمان دچار غرور میشند و مثلا جنساشون کیفیتش میاد پایین یا پشتیبانیشون رفتار درستی از خودش نشون نمیده و ...
این نقض یه قانون مهم در تجارت هست که صاحبان کسب و کار در خدمت مشتری هستند نه مشتری در خدمت اون ها
۲- از اونور هم رقابت تو ایران جالب توجهه!بگیر و ببند و تقلب و ...
۳- بیشتر به فکر کارهای کوتاه مدت هستند تو ایران تا بلند مدت نمونش هم همین مغازه های دور و برتون به خصوص این فست فود ها هستند که هی جمع میکنند میرند و یکی دیگه جاشون میاد
خلاصه تا فردا صبح یه ضرب میشه صحبت کرد در مورد این قضیه ولی کاری رو از پیش نمیبره
برندی که این ملاک های بدیهی رو رعایت نکنه رو به حسابش نمیارم چه برسه به اینکه بخوام ازش خرید کنم
و با توجه به وضعیت موجود در ایران من غلط بکنم جنس ایرانی بخرم!این توهین به وقت و پول و شعور منه که آشغال بخرم به عنوان حمایت از کالای ایرانی در حالی که سازندگان از روی شکم سیری هر آشغالی رو که بخوان به مردم غالب میکنند
من به عنوان یه سمپادی اعتقاد دارم به جای اینکه به عنوان یه آدم عادی در مورد حمایت بحث کنم برم خودم تولید کننده بشم و کیفیت رو نشون بدم اون موقع صحبت در مورد افزایش رضایت مشتری میتونه مفید باشه!(توجه کنید اینجا فروم سمپادیاست نه یه فروم معمولی)

• شروع کننده موضوع

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

به نقل از شهریار :
من به عنوان یه سمپادی اعتقاد دارم به جای اینکه به عنوان یه آدم عادی در مورد حمایت بحث کنم برم خودم تولید کننده بشم و کیفیت رو نشون بدم اون موقع صحبت در مورد افزایش رضایت مشتری میتونه مفید باشه!(توجه کنید اینجا فروم سمپادیاست نه یه فروم معمولی)

این خوبه اما بعید هم نیست مشکلات دیگه ای پیدا کنید و اون زمان بشید مثل همین بازار یاب های قلابی . اقتصاد مریض چیزیه که زیاد می شنوم و ممکنه شما برای افزایش کیفیت ، با مشکلاتی روبه رو شید .

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از RilA :
این خوبه اما بعید هم نیست مشکلات دیگه ای پیدا کنید و اون زمان بشید مثل همین بازار یاب های قلابی . اقتصاد مریض چیزیه که زیاد می شنوم و ممکنه شما برای افزایش کیفیت ، با مشکلاتی روبه رو شید .
اون موقع که ببینم اینجوری شده ول میکنم میرم جایی که این کار هایی که گفتم جواب بده
خوب اینجا تغییر نمیکنه تقصیر من چیه؟کاری که لازم بود رو کردم
مشکل الآن مدیریتی فرهنگیه که به صورت مشکلات اقتصادی بروز کرده

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

دوست عزیز وقتی قیمت جنس ایرانی نصف جنس خارجیه و هزار جور خدمات پس از فروش داره نه علافی واقعی

شما می گی یکم بیشتر میدم یه جنس خارجیه با کیفیت می خرم

وقتی کیفیت جنس رو افزایش میدن به خاطر گرونی دلار و صد جور چیز دیگه قیمتش میاد میشه هم قیمت جنس خارجی مردم میان میگن به جای جنس داخلی با همون قدر پول جنس خارجیمی خریم

خب تواین وضعیتی معلومه وارد کننده شدن بهتر از تولید کننده شدنه شما برو یه شهرک صنعتی امار در ار میبینی نصف الی سه چهارم کارخانه ها تو این شهرک صنعتی یا ورشکستس یا می خواد ورشکسته شه

اون کاخونه هایی هم که مونده یا فولاده یا صنایع غذایی یا یونولیت یا بتنی والسلام شد تمام و بقیه کارخونه هایی که جننس تولیدیشون وارد می شه همگی ورشکستس

برای بهبود تولید به غیر از فرهنگ سازی حمایت گسترده دولت هم لازمه کهالان نه دولت حمایت می کنه نه مردم و نه ... ~X( X-( :((

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

یکی یه جا با انصاف تولید میکنه
یکی دیگه یه جا دیگه حاضره جنس درست حسابی که ساخت آدم با انصافی باشه رو بخره
متاسفانه مشکل اینه که خیلی کم پیش میاد این دو تا بهم برسند
ممکنه جنس های ایرونی درست حسابی باشند
ولی من نه درست حسابی میشناسمشون و نه خیلی هاشون دووم میارن(مشمول موارد بالا که گفتم میشند و یا ورشکستگی)
باز هم میگم میشه تا فردا صبح اینجا راجع به فرهنگ صحبت کرد ولی اینطوری جایی خبری نمیشه
دولت حمایت کنه...؟
فرهنگ سازی...؟
باید عقل جمعی مردم ایران به یه جایی برسه تا از این وضعیت در بیاند

به نظرم هر کی بتونه معمای عقب افتادگی ایران رو به طور کامل حل کنه یعنی تهش یه نظام واقعا اسلامی باشه که کاملا مستقل و مقتدر باشه و در مسیر درست باشه و همچنین این وضعیت تا چندین سال یا قرن حفظ بشه توسط مردمش...
یکی از باهوش ترین آدم های کره زمینه!!!

• شروع کننده موضوع

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

به نقل از milad aghazade :
دوست عزیز وقتی قیمت جنس ایرانی نصف جنس خارجیه و هزار جور خدمات پس از فروش داره نه علافی واقعی

اولا قیمت جنس ایرانی نصف جنس خارجی نیست . اگه هم باشه ، طول عمرش یک دهمه .

همینطوره . آدم یکبار چیزی رو با قیمت بالا می خره و تا مدت ها راضیه از خریدش . بجاش میتونه با قیمت نسبتا پایین تری محصولی رو بخره ، و دو روز بعد شاهد خراب شدنش باشه . و باید دوباره هزینه کنه تا اون محصول رو تهیه کنه .
من به شخصه فقط برای "هدف خرید" پول نمی دم . برای وقت و انرژی خودم هم ارزش قائلم .

برای بهبود تولید به غیر از فرهنگ سازی حمایت گسترده دولت هم لازمه کهالان نه دولت حمایت می کنه نه مردم و نه ... ~X( X-( :((

حمایت گسترده واسه زمانیه که نقص کلی به محصول وارد نباشه .

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از محـدثه ن. :
همینطوره . آدم یکبار چیزی رو با قیمت بالا می خره و تا مدت ها راضیه از خریدش . بجاش میتونه با قیمت نسبتا پایین تری محصولی رو بخره ، و دو روز بعد شاهد خراب شدنش باشه . و باید دوباره هزینه کنه تا اون محصول رو تهیه کنه .
من به شخصه فقط برای "هدف خرید" پول نمی دم . برای وقت و انرژی خودم هم ارزش قائلم .

به هر حال چیزی هم که هست اینه که هم وقتی میبینن استقبال میشه انگیزه شون واسه رفع مشکلات بیشتر میشه هم میتونن با مشکلات روبرو بشن و سعی کنن رفعش کنن!
مثلا یکی یه چیزی میخره دو روز بعد میبره میگه فلان جور شد یا تو سایت های مربوطه مشکلاتی که ازش گفتن رو میرن میخونن و ...

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

مصرف کننده وظیفه ای نداره، مصرف کننده فقط باید به دنبال چیزی باشه که براش بهتره
حالا اگه مصرف کننده ای به دنبال کیفیته، باید جنسی رو بخره که باکیفیت تره و این وظیفه تولید کننده هست که کیفیت رو در حد بازار بالا و قیمت رو در حد بازار پایین بیاره
اگه هم مصرف کننده ای دنبال رضایت شخصی خودش (با چیزایی مثل حمایت از تولید داخل و ایناست) میتونه به کیفیت و قیمت اهمیتی نده

اما خب توی ایران بازار اصلا رقابتی نیست! جنسای خارجی یا نیستن یا اگه باشن (بخصوص بعد از تحریمای 2-3 سال گذشته) قیمتشون چندبرابر جنسای ایرانیه، و اکثرا هم خدمات پس از فروش نداره (محصولاتی که نمایندگی رسمی ندارن)

واسه همین تولید کتنده ایرانی میبینه فرضا بازار جاروبرقی تا 200000 تومن جا داره، پس جاروی تولید خودش رو میده 150000
درحالی که تولید کننده خارجی توی بازار رقابتی بین الملل این جارو براش شاید 180000 تومن در اومده باشه (به دلیل کیفیت بالا و خدمات پس از فروش) و تولید کننده ایرانی توی بازار ناعادلانه ایران، 50000 تومن

مقصر هم، تا حد زیادی شرکت های ایرانی و کمی تحریم ها هستن، چون تولید کننده خارجی با حاشیه سود کم روی تعداد بالای فروش جهانیش سود بزرگ میبره، اما تولید کننده ایرانی اصلا به جهانی شدن فکر نمی کنه، یا اگه هم جهانی بشه فقط محصولات صادراتیش رو باکیفیت می کنه؛ چون داخل کشور پاچه مشتری گشاده

× اتفاقا از یه لحاظ حساب کتیم، شرکت های ایرانی رو مصرف کننده های ایرانی اینطور پرورش دادن! وقتی طرف بخاطر ایرانی بودن جنس یا بخاطر 50000 تومن قیمت کمتر، جنس بی کیفیت تولید ایران رو میخره چرا تولید کننده به خودش زحمت بهتر کردنشو بده؟
نمیگم همه محصولات تولید ایران بی کیفیتن، ولی میگم نه ایرانی بودن معیار خوبی برای خرید هست نه لزوما قیمت کمتر

• لایک
امتیازات: JB

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از GCD :
× اتفاقا از یه لحاظ حساب کتیم، شرکت های ایرانی رو مصرف کننده های ایرانی اینطور پرورش دادن! وقتی طرف بخاطر ایرانی بودن جنس یا بخاطر 50000 تومن قیمت کمتر، جنس بی کیفیت تولید ایران رو میخره چرا تولید کننده به خودش زحمت بهتر کردنشو بده؟
نمیگم همه محصولات تولید ایران بی کیفیتن، ولی میگم نه ایرانی بودن معیار خوبی برای خرید هست نه لزوما قیمت کمتر
تولید کننده به خودش زحمت بهتر شدن رو تو خیلی موارد میده و تو ایران به نظر من مردم بخاطر بهتر شدن محصولات داخلی خودشون، باید نظرات و مشکلاتشونو ارائه بدن !

(با کلیت حرفت موافقم ولی)

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
Belarusian State Medical University
رشته دانشگاه
Med student

به نقل از milad.a :

واضحه كه برنج و زعفران و خشكبار و آجيل و ....ايراني جزو كم نظيرتريناقلام موجود در دنيا به حساب مي آيند.
ولي خيلي وقتها بزرگترين عاملي كه مردم را به سمت كالاهاي خارجي(در اينجا بخوانيد برنج پاكستاني و هندي) سوق مي دهد قدرت خريد مردم است!
وقتي قدرت خريد بنده (نوعي) كم باشد تصور مي كنيد میتونم برنج مرغوب ايراني را با آن ارقام نجومي خريداري كنم؟ایران يكي از مهمترين و برجسته ترين مكانها براي خريد و كيف و كفش چرم اعلا
به شمار مي رود ولي كجاييد كه ببينيد مردم تماما كفش چيني به پا مي كنند وقسمت اعظم توليدي هاي مربوط به اين صنف در حال نابودي هستند و خيلي عظيمي از آنها به ناچار از گردونه رقابت خارج شده اند؟
وقتي من خريدار قدرت خريد جنس ايراني را نداشته باشم توليد كننده بينوا چه معجزه اي مي تواند انجام دهد؟وقتي هزينه ها و مواد اوليه تماما با قيمتهاي نجومي به دست توليد كننده مي رسد پر واضح است كه مبلغ تمام شده اقلام مصرفي براي من خريدار هم به شكل نجومي رقم خواهد خورد!در اينجا تكليف چيست؟
پر واضح است كه بنده عليرغم اكراه فراوان باز هم به سمت كيف و كفش چيني متمايل خواهم شد و آن توليد كننده نگون بخت هم چند صباحي بيشتر دوام نخواهد آورد!
وقتي اقتصاد يك اجتماع بيمار باشد زنجير وار تمام اعضاي آن اجتماع از آثار مربوط به آن در عذاب خواهند بود!اقتصاد بيمار وضعيت اورژانسي غريبي را بر مردم ديكته مي كند.اينجاست كه ديگر كيفيت رنگ مي بازد و مردم فقط درصدد حل مشكلات معيشتي خود بر مي آيند و ديگر حمايت از توليد كننده داخلي برايشان بي مفهوم
مي شود!حتي اگر اعلام بشود كه برنج هاي هندي مشكل دار هستند بازهم مردم از سر استيصال مجبور خواهند بود كه از اين اقلام خريداري كنند چون قدرت خريدشان
پايين است!
اگر چتر حمايتي جامعه بر سر توليد كنندگان نباشد من خريدار چندان موفق به مهار اين وضعيت نخواهم شد! اما چه بسا اگر جامعه از توليد كنندگان داخلي حمايت ملموسي به عمل آورد خواه ناخواه من مصرف كننده هم در راستاي اين ديدگاه اجتماع به سمت جنس ايراني ترغيب خواهم شد!

بالا