• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات درسی رشته تجربی

Ghazaleh96

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Tehran
شهر
tehran
پاسخ : اشکالات درسی رشته تجربی

به نقل از Møøñ-Łįkē :
فك كنم همين حد در بينهايت گرفتن آسون ترين راه باشه واسه تشخيص كراندار بودن يا نبودن :-" :-"
صعودي نزوليرم كه خوب آره مشتق بگيري فوري جواب ميده :D
حد در بي نهايت گرفتيم اگر منفي بينهايت شد فقط از بالا كراندار اگه مثبت بي نهايت شد فقط از پايين اگه همگرا شد از هر دو ور / اون وقت اگه هيچ كدوم ازينا نبود چي ؟! يني واگرا بود ولي بينهايت نبود :-" اين نوسانيا قضيشون چيه ؟! كراندار بودن و همگرا واگرا بودنشونو ميگم :-?
صعودي نزولي بعضي از اين تابعا هستن كه خيلي ستم هزارتا راديكال و كسر و اينا داره مشتق مي گيري بدتر گيج ميشي . اونا رو چه كنيم ؟! قلمچي ورداشته بود كلي تحليل كرده بود كه مثلا n زياد شه اون كم ميشه و اينا ... :-" :rolleyes:

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Gh@zAleh :
حد در بي نهايت گرفتيم اگر منفي بينهايت شد فقط از بالا كراندار اگه مثبت بي نهايت شد فقط از پايين اگه همگرا شد از هر دو ور / اون وقت اگه هيچ كدوم ازينا نبود چي ؟! يني واگرا بود ولي بينهايت نبود :-" اين نوسانيا قضيشون چيه ؟! كراندار بودن و همگرا واگرا بودنشونو ميگم :-?
صعودي نزولي بعضي از اين تابعا هستن كه خيلي ستم هزارتا راديكال و كسر و اينا داره مشتق مي گيري بدتر گيج ميشي . اونا رو چه كنيم ؟! قلمچي ورداشته بود كلي تحليل كرده بود كه مثلا n زياد شه اون كم ميشه و اينا ... :-" :rolleyes:
واگرا باشه ولى بى نهايت نباشه، منظورت اينه که حد در بى نهايتش يه عدد نامشخص باشه؟ :-? خب کرانداره ديگه.
نوسانيا هم کراندارن ولى همگرا نيستن. مثل سينوس و کوسينوس مثن.

صعودى نزولى بودن رو از رو گزينه ها ميشه بدون مشتق حدس زد. مثلا اگه صعودى نزولى بودن رو بخواد بعد تو گزينه ها هيچکدام نداشته باشه، ينى تابع ت يکنواس. پس ميتونى دو تا عدد بذارى تو تابع سريع تشخيص بدى. ديگه مشتق گيرى نميخواد.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

يعني داغون تر از من فقط خودمم . از تراز 8000 رسيدم به جايي كه 7300 آرزومه !
كاش تابستون به جاي مرور دروس پايه به دروس عمومي وقت ميزاشتم الان ترازم خيلي بهتر ميشد :(
معدل كتبي من زير ده شده بعني من بايد در حد تراز 8200 باشم تا بتونم رتبه سه رقمي بيارم

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
:|
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

حذف شه لدفن :D

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از The Sniper :
كاش تابستون به جاي مرور دروس پايه به دروس عمومي وقت ميزاشتم الان ترازم خيلي بهتر ميشد :(
معدل كتبي من زير ده شده بعني من بايد در حد تراز 8200 باشم تا بتونم رتبه سه رقمي بيارم
اگه اشكالت تو دروس عمومي هستش حل كردنش كار سختي نيس (;

من خودم اول تابستون وضعيتم داغون بود تابستونم اصن وقت نذاشتم واسه عموميا تو اين سه ماه درستش كردم :-\ :-" ;;)

زير ده؟! :O چَرا اونوَخ؟! :-/ :O X_X

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از The Sniper :
به نظرم سازمان سنجش در ظاهر معدل رو تاثیر میده ولی در باطن تاثیر نمیده! :-" پس نگران نباش ! دلیلش هم اینه که خود سازمان سنجش مجبور شده و نه سازمان سنجش و نه خود دانشگاه ها زیر بار این تاثیر نمیرن!

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

به نقل از CrazyB0y :
به نظرم سازمان سنجش در ظاهر معدل رو تاثیر میده ولی در باطن تاثیر نمیده! :-" پس نگران نباش ! دلیلش هم اینه که خود سازمان سنجش مجبور شده و نه سازمان سنجش و نه خود دانشگاه ها زیر بار این تاثیر نمیرن!
تاثيردادن رفت داداش :))

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

به نقل از Møøñ-Łįkē :
اگه اشكالت تو دروس عمومي هستش حل كردنش كار سختي نيس (;

من خودم اول تابستون وضعيتم داغون بود تابستونم اصن وقت نذاشتم واسه عموميا تو اين سه ماه درستش كردم :-\ :-" ;;)

زير ده؟! :O چَرا اونوَخ؟! :-/ :O X_X

من رشتم رياضي بود اصلا هم هدف دانشگاه رفتن نداشتم ميخواستم يه چندسال بعد برم هند يا مالزي واسه همين بود كه اونموقع به امتحان نهايي ها اهميت نميدادم. الان يه تراز 6700 داريم تو آزمون معدل كتبيش دقيقا 7.25 هست. اگه تاثير مثبت باشه راحت دندونپزشكي قبوله اگه نه بايد بره مديريت و حسابداري و ...

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از The Sniper :
من رشتم رياضي بود اصلا هم هدف دانشگاه رفتن نداشتم ميخواستم يه چندسال بعد برم هند يا مالزي واسه همين بود كه اونموقع به امتحان نهايي ها اهميت نميدادم. الان يه تراز 6700 داريم تو آزمون معدل كتبيش دقيقا 7.25 هست. اگه تاثير مثبت باشه راحت دندونپزشكي قبوله اگه نه بايد بره مديريت و حسابداري و ...
تاثير كه متاسفانه مستقيمه همينم يه كم شرايطو واسه اين معدل سخت ميكنه :-" :-?

اما خوب اينكه بگيم اصن امكان نداره رشته هاي خاص قبول شه يه چيز واقعن مزخرفه!كي گفته؟اتفاقا اگه كنكورشو خوب بده شايد شهراي شاخ مث تهرانو شهراي بزرگ ديه قبول نشه ولي خوب بقيه شهرا احتمالش بالاس كه قبول شه!

بعد هم اينهمه با تراز قلم خودتونو نسنجين :-w

از قبولياي پارسال ميشناسم كسي كه ترازش تو قلم ٥٥٠٠ بود ميانگينش بعد تو كنكور شده رتبه ١٥٠

كنكور يه چيزي متفاوت از قلم و هر ازمون ديگه اي 8->

تنها چيزيم كه سد راه آدم ميشه،نااميديه!نه معدل و نه هيچ چيز ديگه (;

gjit

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

من در مورد این جمله اول فصل ژنتیک دچار ابهام شدم:

معمولاً
در هر جمعيت فاصلهٔ بين افراد به اندازه ای است که افراد می توانند با يک ديگر آميزش کنند. بنابراين در صورتی که بين افراد مانعی ايجاد شود به طوری که اين مانع از آميزش آنها جلوگيری کند، عملاً آن جمعيت به دو جمعيت تجزيه میشود.

از اونجا که نوشته معمولا در جمعیت ها فاصله افراد....، آدم فکر میکنه جمعیت هایی هم وجود دارن که فاصله افراد مانع آمیزشه.
اما این در تضاد با جمله بعدیه که میگه اگر مانعی باشه یک جمعیت نیست و دوتاست!

الان مثلا اگه در تستی بگن عبارت زیر درسته یا غلط چی میشه خب؟
هرگاه برخی افراد جمعیت به علت فاصله نتوانند آمیزش کنند، دیگر یک جمعیت محسوب نمی شوند.

gjit

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

در مورد انسان ها میگیم هر فرد برای هر صفت حتی اگر چند اللی باشه تنها دو الل داره. مثلا برای خون تنها دو الل دارن.
این بخاطر دیپلویید بودنه؟

مثلا یک موجود تریپلویید برای صفاتش (چه چند اللی چه دو اللی)، 3 الل داره؟

بعد اگر ژنوتیپ ها رو بخوایم برای محاسبه ژنتیک جمعیت افراد تریپلویید بنویسیم این میشه؟

GGG+GGg+Ggg+ggg

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از gangsta :
در مورد انسان ها میگیم هر فرد برای هر صفت حتی اگر چند اللی باشه تنها دو الل داره. مثلا برای خون تنها دو الل دارن.
این بخاطر دیپلویید بودنه؟

مثلا یک موجود تریپلویید برای صفاتش (چه چند اللی چه دو اللی)، 3 الل داره؟

بعد اگر ژنوتیپ ها رو بخوایم برای محاسبه ژنتیک جمعیت افراد تریپلویید بنویسیم این میشه؟

GGG+GGg+Ggg+ggg
دقیقآ بخاطر دیپلویید بودنه، البته حواست باشه که صفات وابسته به ایکس توی انسان نر و بیدها و ماکیان ماده و ملخ نر یک الل دارن.

یک موجود تریپلویید "اگر" داشته باشیم میتونه این ژنوتیپ ها رو داشته باشه اما کلا ژنتیک رو در مورد جاندارانی بررسی میکنیم که تولید مثل جنسی دارن، یعنی در حالت عادی میوز میکنن و جاندار تریپلویید اصلا نمیتونه میوز کنه که بخواد گامت تشکیل بده و جمعیت داشته باشه و الخ. مثلا گل مغربی 2n و 4n اگه آمیزش کنن یه گل مغربی تریپلویید بوجود میاد که نازاست و ژنوتیپش ممکنه یکی از حالاتی باشه که گفتی.

• لایک
امتیازات: gjit

gjit

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

ممنون
جاندار تریپلویید اصلا نمیتونه میوز کنه که بخواد گامت تشکیل بده

یعنی همه موجودات با عدد کروموزومی n و 3n و 5n و... نمیتونن میوز کنند؟
پس مثلا زنبور نر که هاپلوییده چه جوری گامت میسازه؟

اما اون هایی که تعداد کروموزوم فرد دارن، اگر فقط یک کروموزوم تکی داشته باشن و بقیه کروموزوم ها دیپلویید باشه میتونن میوز کنن مثل ملخ نر؟
اگر اشتباه نکنم در ژنتیک آرامفر خوندم که ملخ نر هم 2n حساب میشه. درسته؟

من رشتم تجربی نبوده خودم میخونم. گیج شدم. :P

soliloquize

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
مدال المپیاد
شیمی ...

به نقل از gangsta :
ممنون

اما اون هایی که تعداد کروموزوم فرد دارن، اگر فقط یک کروموزوم تکی داشته باشن و بقیه کروموزوم ها دیپلویید باشه میتونن میوز کنن مثل ملخ نر؟

بعله . تمام اونایی که گفتی نمیتونن میوز داشته باشن . :-"

بعله ملخ نر 2n محسوب میشه . :)

ویرابش : پایینی بعله بعله ببخشید جابه جا نوشتم . درستش : بکرزایی کنه در هر صورت نره چون هاپلوئیده . اگر لقاح انجام بگیره در هر صورت ماده است اما اگه شرایط تغذیه اش عالی باشه میشه ملکه .

ممنون از پایینی . :-"

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از gangsta :
ممنون

هاپلوییدا مثل نوروسپوروکراسا یا زنبور نر تولید گامتشون با میتوز انجام میشه! 3n ها و بقیه تا جایی که میدونم نازا هستن. :-?
ملخ نر هم دیپلوییده؛ برای گامت سازی هم میوز میکنه.

ویرایش : عه؟ زنبور نر اگه تو لقاح شرکت نکنه برای چی وجود داشته باشه؟ :)) حاصل لقاح تخمک ملکه با اسپرم زنبور نر میشه زنبور ماده، که با توجه به تغذیه اش یا ملکه میشه یا زنبور کارگر که عقیمه.
تاکید میکنم محصول بکرزایی ملکه فقط زنبور نر میشه! اشتباه نکنین یه وقت.

سعید کیا

کاربر فعال
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید بهشتی

میشه اسم ایشونو که با تراز 5500 رتبشون 150 شد رو بفرمایید ؟؟ سایت کانون اسامی رو میزنه که با تراز مثلا 5500 طرف چه رتبه ای آورده من فقط یه مورد دیدم که اونم مدرسه شاهد میخوند (ینی سهمیه داشت

negar.mr

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
اهواز
دانشگاه
علوم پزشكي فسا
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از سعید کیا :
میشه اسم ایشونو که با تراز 5500 رتبشون 150 شد رو بفرمایید ؟؟ سایت کانون اسامی رو میزنه که با تراز مثلا 5500 طرف چه رتبه ای آورده من فقط یه مورد دیدم که اونم مدرسه شاهد میخوند (ینی سهمیه داشت
مدرسه ي شاهد بودن دليل بر داشتن سهميه نيس لزوماً! بعله! :>

سعید کیا

کاربر فعال
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید بهشتی

به نقل از negar.mr :
مدرسه ي شاهد بودن دليل بر داشتن سهميه نيس لزوماً! بعله! :>
من فقط یه مورد دیدم اونم از مدرسه شاهد خب بین اونهمه شرکت کننده فقط یه نفر اونم با تراز 5500 اونم از مدرسه شاهد... نگیم 100 % ولی 90% احتمال داشته که سهمیه داشته باشن...
به هر حال این یه فاجعه ی بزرگیه که جلوی کسایی که دوست دارن گذشته رو جبران کنند و آینده رو بسازند گرفته میشه... من معدل کارنامم 12.37 هستش الان ترازم تو کانون 7200 ولی یکی هست معدلش 19.16 ولی تو کانون ترازش 5100 نه تورو خدا انصافه ؟؟ نیازی نیس که حرف من باشه دور و برتون پر از یه همچین مواردیه ... نمیدونم چرا واسه ما ارزشی توجهی نمیشه مگه این مسئولین خدا ندارن اخه انصافه ؟؟ :-<

negar.mr

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
اهواز
دانشگاه
علوم پزشكي فسا
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از سعید کیا :
من فقط یه مورد دیدم اونم از مدرسه شاهد خب بین اونهمه شرکت کننده فقط یه نفر اونم با تراز 5500 اونم از مدرسه شاهد... نگیم 100 % ولی 90% احتمال داشته که سهمیه داشته باشن...
به هر حال این یه فاجعه ی بزرگیه که جلوی کسایی که دوست دارن گذشته رو جبران کنند و آینده رو بسازند گرفته میشه... من معدل کارنامم 12.37 هستش الان ترازم تو کانون 7200 ولی یکی هست معدلش 19.16 ولی تو کانون ترازش 5100 نه تورو خدا انصافه ؟؟ نیازی نیس که حرف من باشه دور و برتون پر از یه همچین مواردیه ... نمیدونم چرا واسه ما ارزشی توجهی نمیشه مگه این مسئولین خدا ندارن اخه انصافه ؟؟ :-<
ببينيد من قضيه ي تاثير معدلو اينا رو تو اون يكي تاپيك گفتم! بريد بخونيد! خيالتون راحت بشه!

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از gangsta :
ممنون

3n ها میوز میکنن اما فقط در صورتی گامتشون زایاست که موقع میتوز یکی از سلول ها از همه ی گامت ها دوتا دریافت کنه...
بعد چون این احتمالش خیلیییی کمه (مثلا موز 11 تا سه "تایی" کروموزم داره و از هر سه تایی باید دوتا انتخاب بشه که احتمال دوتایی
بودن همه کروموزوم ها توی یه سلول میشه یک به روی سه به توان 11! )
نازا محسوب میشن.

• لایک
امتیازات: gjit
بالا