• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات درسی رشته تجربی

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : اشکالات درسی رشته تجربی

بچه ها آخرش من نفهمیدم تو HGP همه ی ژن ها شناسایی شدن یا بسیاری شون؟

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

.......استفاده از تفنگ ژنی فقط برای سلولهای گندم نیست.....حتی برای مخمرها و پستانداران هم استفاده میشه..ولی کتاب فقط گندم رو اورده ..

......در رنگ موی اسب فقط وراثت رنگ موی قرمز و سفید هم توان اند نه همشون.

.....هدف پروژه ژنوم انسانی تعیین توالی کل ژنهای انسان بوده ولی تا الان بسیاری از ژنها رو توالی یابی کردن.

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از The Merovingian :
کتابی مثل تانک زیست شناسی میتونه همه نیاز های یه دانش آموز رشته ریاضی که به تجربی نقل مکان کرده رو برطرف کنه؟ یا نه خیلی سبز هم نیاز هستش؟

اگه منظورت از تانک زیست جامع تخته سیاه است به نظر من اصن بدرد نمیخوره.......... نمیدونم چرا اینقد اسم در آورده..... برای هر فصل 2 .3 صفحه تست کنکور آورده 1 صفحه هم تالیفی........ هیچگونه آموزشی هم نداره!
البته برای آزمون های کانون خوبه..... میدونی چرا؟؟ چون تست های کانون تقریبا همون تست های کنکوره با تغییر گزینه........ پس وقتی آبی کانون یا تانکو .... که سوالای کنکور دارنو بخونی درصدات خعلی بالا میره

ftnt

کاربر حرفه‌ای
شهر
مشهد

کتابی مثل تانک زیست شناسی میتونه همه نیاز های یه دانش آموز رشته ریاضی که به تجربی نقل مکان کرده رو برطرف کنه؟ یا نه خیلی سبز هم نیاز هستش؟
شمایی که تغییر رشته دادی، سعی کن خیلی سبز نزنی. مخصوصا خیلی سبز پیش. سوالاش خیلی سطحش بالاست. خیلی سبز برای دوم خوبه فقط.
برخلاف دوستان که با تانک میونه ی خوبی ندارن، من از اون دسته از بچه هامون که رتبه ی خوب آوردن پرسیدم، اونا تانکُ میزدن، و راضی بودن. دبیرمون هم خیلی روی تانک تاکید میکنه. اما اگه میخوای یه کتاب بزنی از دید من گربه خیلی بهتره. سوالاش نزدیک تره به کنکور؛ همچنین گربه کتابیِ که همه میزنن، چه اونی که تو شهر درس میخونه، چه یه بچه‌ی شهرستانی. پس خوندنش ضروریِ. اینطوری لااقل میدونی از بقیه عقب نیستی.

به نقل از Black♦Death :
"هر سلولی که کلروپلاست داشته باشد قطعآ میتوکندری نیز دارد." درسته یا غلط؟
من فکر میکنم درسته. :-? کسی مثال نقض داره؟

negar.mr

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
اهواز
دانشگاه
علوم پزشكي فسا
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از فائزه.و :
شمایی که تغییر رشته دادی، سعی کن خیلی سبز نزنی. مخصوصا خیلی سبز پیش. سوالاش خیلی سطحش بالاست. خیلی سبز برای دوم خوبه فقط.
برخلاف دوستان که با تانک میونه ی خوبی ندارن، من از اون دسته از بچه هامون که رتبه ی خوب آوردن پرسیدم، اونا تانکُ میزدن، و راضی بودن. دبیرمون هم خیلی روی تانک تاکید میکنه. اما اگه میخوای یه کتاب بزنی از دید من گربه خیلی بهتره. سوالاش نزدیک تره به کنکور؛ همچنین گربه کتابیِ که همه میزنن، چه اونی که تو شهر درس میخونه، چه یه بچه‌ی شهرستانی. پس خوندنش ضروریِ. اینطوری لااقل میدونی از بقیه عقب نیستی.
من فکر میکنم درسته. :-? کسی مثال نقض داره؟
گربه؟ شوخي ميكني؟ :|
بابا گربه تيپ سوالاش خيليييييييي قديميه!
يكي از مولفاش دكتر عمارلوئه كه اينجا درس ميده، خودش گفت بدرد نميخوره ديگه! چون بازنويسي نميشه!
نزنيد توروخدا! اين چيه آخه! :|

ftnt

کاربر حرفه‌ای
شهر
مشهد

به نقل از negar.mr :
گربه؟ شوخي ميكني؟ :|
بابا گربه تيپ سوالاش خيليييييييي قديميه!
يكي از مولفاش دكتر عمارلوئه كه اينجا درس ميده، خودش گفت بدرد نميخوره ديگه! چون بازنويسي نميشه!
نزنيد توروخدا! اين چيه آخه! :|

قدیمی یعنی چی دقیقا؟ :-?
اولا که سال به سال ویرایش میشه، بعدشم خیلی از بچه های ما که رتبه های خیلی تاپ هم آوردن همین گربه رو میزدن. آره، شاید نیاز آزمونا رو برطرف نکنه، اما از دید من سوالاش به سطح کنکور نزدیکِ. هر سطح سوالی هم داره.
تو چی میزنی مگه؟

negar.mr

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
اهواز
دانشگاه
علوم پزشكي فسا
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از فائزه.و :
قدیمی یعنی چی دقیقا؟ :-?
اولا که سال به سال ویرایش میشه، بعدشم خیلی از بچه های ما که رتبه های خیلی تاپ هم آوردن همین گربه رو میزدن. آره، شاید نیاز آزمونا رو برطرف نکنه، اما از دید من سوالاش به سطح کنکور نزدیکِ. هر سطح سوالی هم داره.
تو چی میزنی مگه؟
بشيني فقط كتابو بخوني مفيدتره تا گربه رو بزني! :|
من
دوم، نشرالگو، خيلي سبز
سوم، خيلي سبز
پيش، نشر الگو، خيلي سبز، تخته سياه، آبي قلم چي
ژنتيك سوم، آرام فر
ژنتيك گياهي، آرام فر
جامع، تانك و بنفش
تصويري، زيست شناسي تصويري قلم چي
فك كنم همه رو گفتم! :-"

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Black♦Death :
"هر سلولی که کلروپلاست داشته باشد قطعآ میتوکندری نیز دارد." درسته یا غلط؟

من از معلممون که پرسیدم ....... گفت احتمالا درسته...... چون مثال نقضی براش نمیدونست

• لایک
امتیازات: ftnt
نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

یه سوال داشتم: اگه بپرسن مثلا در آمیزش
gif.latex
چند نوع گامت تولید می شود، باید چیکار کنیم؟

من میگم اولی 4 نوع گامت تولید میکنه و دومی 2 نوع. پس کلا میشه 8 نوع. در صورتی که کلید زده 5 نوع. اون گرفته گامت های افراد رو جمع زده و گامت های تکراری رو حذف کرده و میگه 4+2-1=5

بعد یه سوال دیگه بود میگفت اگر در تشکیل تخمک انسان پدیده با هم ماندن کروموزوم برای کروموزوم های 14 و 17 و 19 همگی به یک قطب صورت گیرد، در تخمک حاصل و دومین گویچه قطبی حداقل و حداکثر چند کروموزوم داریم؟

کلا این سوال یعنی چی؟! داره چی میگه؟!

achromatic human

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
sabzevar

یه سوال داشتم: اگه بپرسن مثلا در آمیزش
gif.latex
چند نوع گامت تولید می شود، باید چیکار کنیم؟

من میگم اولی 4 نوع گامت تولید میکنه و دومی 2 نوع. پس کلا میشه 8 نوع. در صورتی که کلید زده 5 نوع. اون گرفته گامت های افراد رو جمع زده و گامت های تکراری رو حذف کرده و میگه 4+2-1=5

بعد یه سوال دیگه بود میگفت اگر در تشکیل تخمک انسان پدیده با هم ماندن کروموزوم برای کروموزوم های 14 و 17 و 19 همگی به یک قطب صورت گیرد، در تخمک حاصل و دومین گویچه قطبی حداقل و حداکثر چند کروموزوم داریم؟

کلا این سوال یعنی چی؟! داره چی میگه؟!
از نظر من برای سوال اولتون راه کتابش درسته چون شما که ضرب کردین تنوع زیگوت به دست میاد
واما در سوال دوم منظور این بوده که حالا به جای باهم موندن یک کروموزوم سه کروموزوم با هم بمونن درست جدا نشن وشما باید حساب کنید حالتایی که یک تخمک هر دو نسخه این سه ژنو دریافت کرده و در حداقل هیچ کدوم از این دو نسخه سه ژنو:
حداکثر تعداد:یک تخمک عادی 23 کروموزوم داره حالا در این بیماری سه ژن همتای کروموزوم های 14 و 17 و 19 هم تو این تخمک وارد شده پس میشه 26کروموزوم
و حد اقل حالت اینکه تخمک 23 کروموزوم عادی داره ولی یکی از هر دو کروموزوم های 14 و 17 و 19 را حتی دریافت نکرده پس 20 تا کروموزوم داره امیدوارم خوب توضیح داده باشم

• لایک
امتیازات: gjit

achromatic human

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
sabzevar

به نقل از سوشــیانت :
سلام

تو کتاب زییست پیش اومده: میتوان ژن ها را با تفنگ ژنی به سلول های گندم شلیک کرد.... این فقط مختص گندمه یا کتاب فقط گندمُ گفته؟؟؟

بعدش گفته با اضافه کردن هورمون رشد به رژیم غذایی گاو ها میتوان شیردهی آن هارا بیشتر کرد.... یعنی هورمون بهشون تزریق میکنن ؟؟؟

همه الل های مربوط به رنگ مو اسب هم توانن یا نه فقط قرمز و سفید هم توانن؟؟
چون تولید هورمون رشد با باکتری(مهندسی ژنتیک)ارزون و بازدهیش بالاس اضافه کردن هورمون به رژیم غذایی گاو باصرفست.
صفت رنگ مو هم مث رنگ چشم الگو های متفاوتی دارن اون انواع اسب هایی که تو ادبیات هست بعضیاش هم توانی دیگر رنگ هاس

• لایک
امتیازات: brano

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
:|
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

اگه يكي تو فيزيك و قسمتايي از رياضي مشكل داشته باشه چيكار بايد بكنه؟
ديگه واقعا رواني شدم.تنها درسايي هستن كه واقعا سر جلسه ازمون ميترسم برم سراغشون X_X :-<
هرچقدم ميخونم انگار اصن نخوندم :(( X_X

brano

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

ریاضی و فیزیک
اگه کلا بقیه درس هات در حد خوبیه لازم نیست هردو اینا رو تا حد همون خیلی خوب بالا ببری
البته به هدفت هم بستگی داره
و تواناییت
مثلا خود من از این دوتا تقریبا بیخیال ریاضی شدم!

brano

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از سوشــیانت :
سلام

بعدش گفته با اضافه کردن هورمون رشد به رژیم غذایی گاو ها میتوان شیردهی آن هارا بیشتر کرد.... یعنی هورمون بهشون تزریق میکنن ؟؟؟
سلام
تزریق نیست
گفته رژیم غذایی
فک کنم خیلی سبز بود یه نکته از این برداشته بود هورمونی که با سازوکار عجیب از دستگاه گوارش جذب میشه

موجودی که کلروپلاست داره و میتوکندری نداره دبیر پارسال ما میگفت هست
ولی شما کارتون نباشه...
الان فهمیدم چی میگه به همه چیز این کتاب نباید گیر داد

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از برانول :
ریاضی و فیزیک
اگه کلا بقیه درس هات در حد خوبیه لازم نیست هردو اینا رو تا حد همون خیلی خوب بالا ببری
البته به هدفت هم بستگی داره
و تواناییت
مثلا خود من از این دوتا تقریبا بیخیال ریاضی شدم!
ریاضیم خیلی بد نیس ولی فیزیکم واقعا معضل شده واسم
اغلب اوقات فیزیکه ترازمو میکشه زیر 8000 :(( ~X( :rolleyes:

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

آره واسه منم زیست ترازمو میکشونه زیر 9000
اگه يه نگاهي به وضعيت تبريز و تراز بچه هاش بندازين شايد درك كنين چرا دلم نميخواد ترازم زير ٨٠٠٠ باشه :|

Ghazaleh96

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Tehran
شهر
tehran

بچه ها سلام
كراندار و بيكران بودن و صعودي و نزولي بودن دنباله هارو دقيقا چه جوري ميشه تشخيص داد ؟! حد در بي نهايت بگيريم ازشون ؟!
( صعودي و نزولي رو باز ميشه با مشتق تشخيص داد )

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از Gh@zAleh :
بچه ها سلام
كراندار و بيكران بودن و صعودي و نزولي بودن دنباله هارو دقيقا چه جوري ميشه تشخيص داد ؟! حد در بي نهايت بگيريم ازشون ؟!
فك كنم همين حد در بينهايت گرفتن آسون ترين راه باشه واسه تشخيص كراندار بودن يا نبودن :-" :-"
صعودي نزوليرم كه خوب آره مشتق بگيري فوري جواب ميده :D

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Gh@zAleh :
بچه ها سلام
حد در بى نهايت براى همه تابع ها جواب نميده. مثلا تابع هموگرافيک حد در بى نهايت داره ولى تو ريشه مخرج مجانب قائم داره پس بيکرانه!
يکى از راهاى تشخيصش رسم نموداره. بعضى تابع ها هم هستن که هى يه سرى مقادير توشون تکرار مى شن که واضحه کراندارن.
کلا تابعى که اکسترمم مطلق داشته باشه کران هم داره.

بالا