• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
دوست عزیز چرا در ( بدن ) خودت اندیشه نمی کنی ؟

دوست عزیز چرا به جز منابعی‌که از بچگی بهت دادن سراغ منابع دیگه نمیری تا متوجه شی آنچه در بدن خود میبینی حاصل تکامله

mahdiar__m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ezhei2
شهر
nesf jahan:)
سال فارغ التحصیلی
1403
خب من عقایدم از سال پیش خیلی تکون خورده مینویسم:)
خب اول اینکه انقد تو این تاپیک به هم نپرین این بحث از بزرگترین بحثای موجود در جهانه و هنوز حل نشده پس طبیعیتا ما به اندازه علمای فلسفه و ... دانش صحبت نداریم این موضوع اول
مورد دوم اینکه بنظر من افرادی که میگن خدا وجود نداره خب یه سری از چیزای علمیش درسته کاملا درسته
و خب یه چیزی که من بهش پی بردم(البته این موضوع نمیدونم درسته یا نه صرفا اعتقاد خودمه)اینه که معنویات به طرز عجیبی از علم جداس
مثلا من خیلی فک کردم که خب آقا بیگ بنگ جهانو بوجود اورد بعد از خودم پرسیدم خب اتفاقات طبیعی بوده حتما دیگه بعد دوباره این سوال پیش اومد که خب اتفاقات طبیعی چجوری بوجود اومده (انگار مثلا یه برنامه نویس بودم که نوشتم while1==1:)):)))
خلاصه اینکه من عقیدم اینه که یه قدرتی باید پشت همه اینا باشه حتی اگه فقط جرقه اولو زده باشه:)
و اصلا کاری ندارم که ادیان چی میگن فقط ""حدس میزنم" که باید یه قدرتی باشه:)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
خب اول اینکه انقد تو این تاپیک به هم نپرین این بحث از بزرگترین بحثای موجود در جهانه و هنوز حل نشده پس طبیعیتا ما به اندازه علمای فلسفه و ... دانش صحبت نداریم این موضوع اول
مورد دوم اینکه بنظر من افرادی که میگن خدا وجود نداره خب یه سری از چیزای علمیش درسته کاملا درسته
و خب یه چیزی که من بهش پی بردم(البته این موضوع نمیدونم درسته یا نه صرفا اعتقاد خودمه)اینه که معنویات به طرز عجیبی از علم جداس
مثلا من خیلی فک کردم که خب آقا بیگ بنگ جهانو بوجود اورد بعد از خودم پرسیدم خب اتفاقات طبیعی بوده حتما دیگه بعد دوباره این سوال پیش اومد که خب اتفاقات طبیعی چجوری بوجود اومده (انگار مثلا یه برنامه نویس بودم که نوشتم while1==1:)):)))
خلاصه اینکه من عقیدم اینه که یه قدرتی باید پشت همه اینا باشه حتی اگه فقط جرقه اولو زده باشه:)

خوب میدونی اونوقت باید پاسخ داده بشه که خدا رو چی به وجود آورده؟

Sarin84

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بوشهر
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1402
خب هرچیزی که خلق شده یه خالقی داره
اگر خدایی وجود نداره پس این همه شعر و داستان و کتابا و مطالب علمی و فرهنگی و هنری و... چیه که درباره خدا هست؟ تو هر سرزمین و منطقه ای با هر عقایدی تعدادی از مردم یه چیزی درباره خدا میگن... پس لابد هست که میگن. ، خدایی وجود داره یا داشته که دربارش حرف میزنن دیگه...
شاید این ضرب‌المثل خوب نباشه برای این حرفی که گفتم ولی می‌تونه مثالی خوبی باشه «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیز ها»
در هر صورت من با توجه به عقاید شخصی خودم به خدا اعتقاد دارم ، ترجیح میدم که باورش داشته باشم

mahdiar__m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ezhei2
شهر
سال فارغ التحصیلی
1403
خب دیگه
من الان همینو میپرسم
میگم به هر حال یه منشا یی پشتشه و من نمیدونم اون منشا چیه
اگه اون منشا اسمش خداس خب پس یه چیزی هس:)

*aysan*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
*#*#
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
فیزیولوژی جانوری
اینستاگرام
اگه قرار باشه پشت هر اتفاقی به قول خودت جرقه ای باشه و یه انرژی خالق داشته باشه، پس پشت اون خالقی که ازش حرف میزنی چی داریم؟
+با اون قسمت حرفت که رفرنس ندادن به قرآنه خیلی موافقم

mahdiar__m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ezhei2
شهر
سال فارغ التحصیلی
1403
کلا نباید گفت فلان کتاب همه چیو درست میگه و اینا:)
چون هیچکس نمیدونه اصن قران چجوری نوشته شده؟کی نوشتتش؟
حالا یه سری افرادم هستن که میگن نه تو قرآن گفته خدا هست خب این مثل این مثلس که :به روباه گفتن شاهدت کیه گفت دمم

اگه قرار باشه پشت هر اتفاقی به قول خودت جرقه ای باشه و یه انرژی خالق داشته باشه، پس پشت اون خالقی که ازش حرف میزنی چی داریم؟
خب دیگه دقیقا سردرگمی من همین موضوعه:)
ولی در کل منظورم اینه که بالاخره هرچیز هرچیم که من هی بگم اینو کی بوجود اورده ته ته ته ته ته ته تهش باید به یه چیزی برسم
من نمیدونم اون چیز چیه ولی میگم اگه اون منشا اسمش خداس یا هرچیز دیگه ای به هرحال وجود داره

saman_j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1398
دارین سوال رو اشتباه مطرح میکنید. موضوع اینه که اگه جهان وجود داره پس باید وجودش ختم بشه به موجودی که اون موجود وجودش نیاز به چیزی نداشته باشه. حالا ممکنه یکی بگه شاید خود همین جهان ماده همون موجودی باشه که وجودش نیاز به کسی نداشته؟ تا اینجای بحث میگیم این حرفتون قبول. ولی در فلسفه بعد تر اثبات میشه که فقط "کامل مطلق" میتونه اون موجودی باشه که وجودش وابسته به چیزی نیست. و چون ماده هم کامل مطلق نیست پس نمیتونه اون موجود باشه. درضمن به نظر میاد شبیه ترین موجودی هم که میشه برای اون کامل مطلق پیدا کرد خدایی هست که اسلام معرفی کرده پس ما هم اون رو میپرستیم.

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
اینطور تناقض پیش میاد چون موجودی که خلق شده باشه دیگه خدا نیست! طبق تعریف خدا کامل‌ترین وجوده.

Feynman

Ermia
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز فیزیک
من خیلی در مورد تکامل اطلاعات ندارم ولی ممکنه بدن انسان حاصل تکامل باشه ولی خب حتی تکامل هم خود به خود یا توسط طبیعت به وجود نیامده و یه قدرت بزرگی که دارای هوش و قدرت باشه باید مسبب اون باشه ....

چرا می گید قرآن قابل اعتماد نیست ؟
داروین عامل تکامل را انتخاب طبیعی می داند.

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
داروین عامل تکامل را انتخاب طبیعی می داند.
به نظر میرسه منظورش این چیزی که جواب دادی نبوده. سوالش درباره علت العلل تکامل بوده.

پ.ن: اینکه انتخاب طبیعی عامل تکامل هست هم عبارت دقیقی نیست!

Dad

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام
امیدوارم وجود خالق رو با خدا اشتباه نگیرید
باور به خدا یعنی شما به یک خالق با صفات خاص مثل عالم ، بصیر ، رحیم و ....باور داشته باشید
و اون کسی که به خدا اعتقاد نداره دلیل بر این نیست که فکر می کنه این دنیا خالق نداره
ممکنه باور داشته باشه که خالق خبیصی داره(فرقه ای از شیطان پرستان) یا خورشید اون خالقه یا یک نیروی ماورایی اون رو خلق کرده که بی صفته (نه داناست و نه نادان و ...) به اصطلاح نیروی طبیعت .

پس اگر کسی که خدا رو باور نداره ولی طبیعت باور اگر براش اتفاق خیری بیفته اون دلیل بر مهربان بودن طبیعت نمیزاره و بر عکس اگر اتفاق بدی براش بیفته هم دلیل بر شر بودن طبیعت نیست

سوال اینه که چه دلیلی وجود داره که این خالق خدا باشه (صفات خاصه یا همون عالم و بصیر و ... رو داشته باشه)؟؟
دلیل شما چیه ؟

Dad

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
دارین سوال رو اشتباه مطرح میکنید. موضوع اینه که اگه جهان وجود داره پس باید وجودش ختم بشه به موجودی که اون موجود وجودش نیاز به چیزی نداشته. حالا ممکنه یکی بگه شاید خود همین جهان ماده همون موجودی باشه که وجودش نیاز به کسی نداشته؟ تا اینجای بحث میگیم این حرفتون قبول. ولی در فلسفه بعد تر اثبات میشه که فقط "کامل مطلق" میتونه اون موجودی باشه که وجودش وابسته به چیزی نیست. و چون ماده هم کامل مطلق نیست پس نمیتونه اون موجود باشه. درضمن به نظر میاد شبیه ترین موجودی هم که میشه برای اون کامل مطلق پیدا کرد خدایی هست که اسلام معرفی کرده پس ما هم اون رو میپرستیم.
دارین سوال رو اشتباه مطرح میکنید. موضوع اینه که اگه جهان وجود داره پس باید وجودش ختم بشه به موجودی که اون موجود وجودش نیاز به چیزی نداشته. حالا ممکنه یکی بگه شاید خود همین جهان ماده همون موجودی باشه که وجودش نیاز به کسی نداشته؟ تا اینجای بحث میگیم این حرفتون قبول. ولی در فلسفه بعد تر اثبات میشه که فقط "کامل مطلق" میتونه اون موجودی باشه که وجودش وابسته به چیزی نیست. و چون ماده هم کامل مطلق نیست پس نمیتونه اون موجود باشه. درضمن به نظر میاد شبیه ترین موجودی هم که میشه برای اون کامل مطلق پیدا کرد خدایی هست که اسلام معرفی کرده پس ما هم اون رو میپرستیم.
این چند تا سوال وجود داره
۱.ایا هر چیزی نیاز به خالق داره؟
به عقیده من بله
۲.ایا چیزی می تونه خودش خالق خودش باشه ؟
به عقیده من نه
۳.ایا حتما باید اولین خالق وجود داشته باشه ؟
جواب من به این سوال هم نه هستش چون در دنیا ما که زمان وجود در هر واقعه مثل خلق شدن باید رو خط زمان مشخص باشه و به ناچار اگر چیزی در یک لحظه خلق بشه باید خالقش قبل از اون خلق بشه
اما با اینکه توان تصور کامل یک دنیای بی زمان رو ندارم اما اما در اون دنیا اولین معنا نداره و می تونه مخلوق خالقش رو خلق کنه
یا مخلوقA چیزی خلقB کنه که اون خالقA رو خلق کنه
پس به عقیده من موجودی وجود ندارد که خودش خالق خودش باشه .

saman_j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1398
این چند تا سوال وجود داره
به عقیده من بله
به عقیده من نه
جواب من به این سوال هم نه هستش چون در دنیا ما که زمان وجود در هر واقعه مثل خلق شدن باید رو خط زمان مشخص باشه و به ناچار اگر چیزی در یک لحظه خلق بشه باید خالقش قبل از اون خلق بشه
اما با اینکه توان تصور کامل یک دنیای بی زمان رو ندارم اما اما در اون دنیا اولین معنا نداره و می تونه مخلوق خالقش رو خلق کنه
یا مخلوقA چیزی خلقB کنه که اون خالقA رو خلق کنه
پس به عقیده من موجودی وجود ندارد که خودش خالق خودش باشه .
خیر
خیر
این تصور که اول خدا وجود داشته و مخلوقات بعد از وجود خدا خلق شدن تصور اشتباهی هست. خدا تقدم زمانی بر مخلوقات نداره بلکه تقدم ذاتی داره. یعنی داخل فلسفه ما نمیگیم خدا باید قبل از مخلوق وجود داشته باشه بلکه خدا موجودی هست که وجودش ضروریه و نه به وجود اومده نه نیاز به چیزی برای موجود بودن داره ولی از نظر زمانی اتفاقا ما معتقدیم جهان هم مثل خدا همیشه وجود داشته و آغازی براش نیست بلکه از بی نهایت قبل بوده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
خیر
خیر
این تصور که اول خدا وجود داشته و مخلوقات بعد از وجود خدا خلق شدن تصور اشتباهی هست. خدا تقدم زمانی بر مخلوقات نداره بلکه تقدم ذاتی داره. یعنی داخل فلسفه ما نمیگیم خدا باید قبل از مخلوق وجود داشته باشه بلکه خدا موجودی هست که وجودش ضروریه و نه به وجود اومده نه نیاز به چیزی برای موجود بودن داره ولی از نظر زمانی اتفاقا ما معتقدیم جهان هم مثل خدا همیشه وجود داشته و آغازی براش نیست بلکه از بی نهایت قبل بوده.

اونوقت شما (فیلسوف ها) چطور تونستید با یه جا نشیتن و تفکر منفعل راجب نحوه ی به وجود اومدن جهان و تایمش نظرش بدین؟
گمون کنم ابن پدیده علمی تر از چیزی باشه که به درد فیلسوف ها بخوره!
ثانیا اگر هر چیزی نیاز به یه علت نداشته باشه در اون حالت انسان هم از این دایره فارق میشه
بیگ بنگم فارق میشه
مبتونیم بگیم اولین ذرات از بینهایت منفی زمانی بودن

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
اونوقت شما (فیلسوف ها) چطور تونستید با یه جا نشیتن و تفکر منفعل راجب نحوه ی به وجود اومدن جهان و تایمش نظرش بدین؟
ثانیا اگر هر چیزی نیاز به یه علت نداشته باشه در اون حالت انسان هم از این دایره فارق میشه
بیگ بنگم فارق میشه
اولا با این شکل صحبت کردن که از شما بعیده واقعا(!) نیاید یک دانش گسترده که ظاهرا اطلاعی ازش ندارید رو زیر سوال ببرید.
این چه طرز مباحثه است.
ساینس هم اونقدر ها مهر تقدیس نباید بخوره بهش چون کوره! و این بارها در طول تاریخ به اثبات رسیده
ثانیا هرچیزی نیاز به علت نداره یعنی: لزوما هرچیزی نیازی به علت نداره.در واقع چیزی نیاز به علت داره که معلول باشه.و بدیهیه که هر معلولی نیاز به علت داره.حتی انسان کوچک و مغرور.

saman_j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1398
بیگ بنگم فارق میشه
اولا که از خدا جوییم توفیق ادب...
دوما که من نه فیلسوفم و نه حتی در حدی هستم که بخوام چیزایی که فیلسوفا گفتن رو بیان کنم. در حد چیزی خیلی پراکنده میفهمم میگم و البته مثل سگ هم میترسم دقیق چیزایی که اینور اونور فهمیدم رو بیان نکرده باشم. البته اینا که گفتم معنیش این نبود که از رو هوا حرف میزنم و ربطی هم به بحث نداشت. در کل میخواستم بگم اول ادب را رعایت کردن خوبه دوم اینکه آدم بفهمه احتمال خطا هم داره خوبه.

داخل فلسفه یه چیزی هست به اسم علت حقیقی، این علت حقیقی هروقت برقرار باشه معلولش هم حتما همراهش هست و هروقت نباشه معلولش هم نیست. فقط هم مختص به رابطه خدا و مخلوقش نیست البته و مصداق های دیگری هم داره. خدا هم علت حقیقی جهان هستیه و البته علت این هم صرفا ذات خود خدا هست. یعنی خدا صرفا به واسطه ذاتش خالقه و نمیشه که خلق نکنه. این جهان مادی هم همیشه بوده و همیشه خواهد بود و فقط تغییر شکل میده. راستی خیلی هم مایلم که بدونم رو چه حسابی میخوای بگی جهان از هیچ بوجود اومده. امیدوارم دلیلت وجود جهان موازی یا همچین چیزی نباشه!

دوما درمورد اینکه گفتی اگر هر چیزی نیاز به علت نداشته باشه فلان چیز از این موضوع فارق میشه لطفا اول پست صفحه قبلم رو بخون باز برات سوال بود بپرس. چون این چیزی که گفتی رو تو پست صفحه قبل خودم توضیح دادم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
اولا با این شکل صحبت کردن که از شما بعیده واقعا(!) نیاید یک دانش گسترده که ظاهرا اطلاعی ازش ندارید رو زیر سوال ببرید.
این چه طرز مباحثه است.
ساینس هم اونقدر ها مهر تقدیس نباید بخوره بهش چون کوره! و این بارها در طول تاریخ به اثبات رسیده
ثانیا هرچیزی نیاز به علت نداره یعنی: لزوما هرچیزی نیازی به علت نداره.در واقع چیزی نیاز به علت داره که معلول باشه.و بدیهیه که هر معلولی نیاز به علت داره.حتی انسان کوچک و مغرور.
من کلا با وارد شدن علوم به حوزه ی هم مخالفم
و اصلا قصدم زیر سوال بردن فلسفه و تقدیس علم نبوده (هر دو خیلی کار احمقانه ای هستن)
...
اما اینجور توجیح کردن وجود خدا تا میزان زیادی غیر منطقی به نظر میرسه

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
به صورت روزنامه وار چند صفحه اخیر رو خوندم فهمیدم که اکثراً دارن از عقیده خودشون به هر نحوی دفاع میکنن و به خود مسئله نمیپردازن...
من تعداد کتاب هایی که در مورد فلسفه و منطق خوندم شاید به ده تا هم نرسه ولی همون اول راه فهمیدم برای یه بحث فلسفی باید همه عقایدتو بزاری کنار بعد از صفر تا صد مسئله رو با داده ها حل کنی نه صرفا تحمیل کردن عقاید خودت و پافشاری روی اون!

بالا