• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد زیست با اعضا

اول کدوما رو بخونم

• رای‌دهندگان
    44

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
مثل اینکه نسل المپیاد زیستی ها تو سمپادیا داره احیا میشه...
بخونین...و از این روز ها لذت کافی رو ببرین...
منقرض نشده بود ولی خب... =)
بهرحال امید است که سال بالایی ها اگه نکته ای چیزی می‌بینن بهمون بگن و از این مدل تاپیک ها استقبال شه دوباره...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
چطوری تو مدت زمان کم کمپبل رو مرور کنم؟
طوری که خیلی زمان‌بر نباشه.
+ چرخه ی گلیکولیز و مباحث این مدلی رو چه کنم؟
ممنون می‌شم راهنمایی کنید :)
راجع به مرور کمپبل
کمپبل بیشترش واقعا عین الفباست.
وقتی مطالب فراتر میره جدا میبینی مرور کردن کل کمپبل شاید همش یه روز طول بکشه.اونم فقط مرور نکات خیلی ریزش.
از نظر من تو الان بیس رو داشته باش و خیلییییی ریز نشو رو حفظ جزئیات.تسلط به لپ مطلب مهمه.جوری که اگر بخوای برای خودت تو ذهنت مرور کنی اون مطلبو جاییش گیر نکنی و روون بتونی بری جلو.
یکاری که من میکردم این بود که کلمه های جدید و نا اشنا و اصطلاحات رو(تو هر کتابی نه فقط کمپبل) هایلایت میکردم و موقع مرور ورق میزدم تا برسم به اون کلمات و میدیدم اون کلمه هنوزم برام نااشناست یا نه
و یکار دیگه ای که میکردم این بود که تو کتابم خیلی کثافت کاری میکردم.و جواب میداد.یعنی هر پارتی رو متوجه نشده بودم کنارش مینوشتم.هر پارتی رو لازم بود حفظ باشم و حفظ نبودم هم مینوشتم.و تو هر بار مرور اگر اون مطالبو یاد گرفته بودم و اوکی بود پاکش میکردم.تا جایی که دیگه مشکلی نباشه.
راجع به حفظ گلیکولیز و دوستان.حقیقتا تو یه روز میشه فور اور حفظش کرد((= یه روز برای خودت تکرار کن هی و حفظ کن.بعد با صدای بلند دونه دونه بخونشون و روی یه کاغذ بنویس.یا تظاهر به تدریسش کن(((=و چیزی نیست که ادم یادش بره یبار حفظ کنی و یک ماه بعد دوباره برگردی بهش احتمالاتا مدت خیلی طولانی فراموشش نمیکنی.
اها.بانک تست کمپبل هم یادت نره.

Dominant

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان استعداد های درخشان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
ببینیم خدا چی می خواد
راجع به مرور کمپبل
وقتی مطالب فراتر میره جدا میبینی مرور کردن کل کمپبل شاید همش یه روز طول بکشه.اونم فقط مرور نکات خیلی ریزش.
از نظر من تو الان بیس رو داشته باش و خیلییییی ریز نشو رو حفظ جزئیات.تسلط به لپ مطلب مهمه.جوری که اگر بخوای برای خودت تو ذهنت مرور کنی اون مطلبو جاییش گیر نکنی و روون بتونی بری جلو.
یکاری که من میکردم این بود که کلمه های جدید و نا اشنا و اصطلاحات رو(تو هر کتابی نه فقط کمپبل) هایلایت میکردم و موقع مرور ورق میزدم تا برسم به اون کلمات و میدیدم اون کلمه هنوزم برام نااشناست یا نه
و یکار دیگه ای که میکردم این بود که تو کتابم خیلی کثافت کاری میکردم.و جواب میداد.یعنی هر پارتی رو متوجه نشده بودم کنارش مینوشتم.هر پارتی رو لازم بود حفظ باشم و حفظ نبودم هم مینوشتم.و تو هر بار مرور اگر اون مطالبو یاد گرفته بودم و اوکی بود پاکش میکردم.تا جایی که دیگه مشکلی نباشه.
راجع به حفظ گلیکولیز و دوستان.حقیقتا تو یه روز میشه فور اور حفظش کرد((= یه روز برای خودت تکرار کن هی و حفظ کن.بعد با صدای بلند دونه دونه بخونشون و روی یه کاغذ بنویس.یا تظاهر به تدریسش کن(((=و چیزی نیست که ادم یادش بره یبار حفظ کنی و یک ماه بعد دوباره برگردی بهش احتمالاتا مدت خیلی طولانی فراموشش نمیکنی.
تو این چند سال اخیر ندیدم سوالی که نیاز به حفظ کردن یه مسیر متابولیسمی خاصی باشه، به نظر من تو مبحث متابولیسم تنظیم به مراتب مهمتر از مسیر واکنش، چرخه گلیکولیز هم به مرور تو ذهن ادم تثبیت میشه نیازی به حفظ کردنش نیست من خودم هنوز که هنوزه کامل حفظ نیستم...

آخرین ویرایش:

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
راجع به مرور کمپبل
دنیز مرررررسیییی بابت تک تک نکاتی که گفتی =)
دمت گرم خیلی خوب بودن =]]

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
تو این چند سال اخیر ندیدم سوالی که نیاز به حفظ کردن یه مسیر متابولیسمی خاصی باشه، به نظر من تو مبحث متابولیسم تنظیم به مراتب مهمتر از مسیر واکنش، چرخه گلیکولیز هم به مرور تو ذهن ادم تثبیت میشه نیازی به حفظ کردنش نیست من خودم هنوز که هنوزه حفظ نیستم...
نمیدونم راستش،یعنی مطمئن نیستم.ولی خب حفظ کردنش دو سه ساعت تایم میبره و کار سختی نیست.

Dominant

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
ببینیم خدا چی می خواد
اره اگه فرد وقت کافی داشته باشه خوبه به خصوص تو مباحث دیگه وقتی صحبتی از حد واسط های گلیکولیز یا سایر مسیر ها میشه ارتباط خوبی میشه باهاش برقرار...ولی اگه یکی مثل من زمان زیادی نداشته باشه بهتره خودشو درگیر این مسائل حفظی نکنه به موارد که الویتشون بیشتره توجه کنه...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
من دارم یه دور از رو کتاب های درسی میخونم بعد میرم سراغ دانش پژوهان جوان ، بنظرتون پکیج دانش پژوهان کافیه ، یا باز کمپبل سفارش بدم؟

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
من دارم یه دور از رو کتاب های درسی میخونم بعد میرم سراغ دانش پژوهان جوان ، بنظرتون پکیج دانش پژوهان کافیه ، یا باز کمپبل سفارش بدم؟
من تا حالا ندیدمشون ولی اگه کامله شاید تا یه بازه خاصی بتونی روشون حساب کنی...
شاید...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020

Dominant

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
ببینیم خدا چی می خواد
ببینین من هیچ شناخت کاملی از این کتابای دانش پژوهانی که گفتین ندارم ولی درسته که از اون سال هایی که کمپبل تو المپیاد یه اصل بود گذشته ولی همچنان از نظر من هیچ کتابی نمی تونه جایگزین کمپبل بشه چون:
واقعا این کتاب هم از لحاظ محتوا غنیه و هم مسائل و خیلی ساده توضیح داده و برای شروع خیلی خوبه
تو اعتراض زدن کمپبل جزو الویت های اول هستش
خود IBO هم که منبع خیلی از سوالاش از کمپبله
پس خوندن کمپبل به مراتب مهم تر از سایر کتابا هستش..

Dominant

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
ببینیم خدا چی می خواد
بعد از کمپبل چیا رو بخونیم؟
موازی خوانی چقد لازمه؟ توصیه می‌شه اصن یا چی؟
اولا که هر چه قدر رو کمپبل وقت بیشتری بذاری به همان اندازه تو خوندن اختصاصیا موفق تری پس اگه کمپبل و سر سری خوندی دوباره بشین بخون بعد کمپبلم منابع تخصصی هستش که اگه بخواین یه سایتی واستون معرفی می کنم که خیلی خوب توضیح داده در مورد موازی خوندن اگه منظورتون اینه که مثلا بیوشیمی و فیزیولوژی رو همزمان بخونیم یا نه باید بگم کاملا سلیقه ای هستش ولی از نظر من اولا شما با خوندن کمپبل به اون حد از توانایی میرسین که هر کدوم از تخصصیا رو بخونین مشکلی نداشته باشین دوما از نظر من خوندن مداوم یک مبحث می تونه خسته کننده باشه باز نظر خود شما در این موضوع مهم تره... این نکته رو هم بگم که با اینکه موازی خوندن تو تخصصی ها سلیقه ای ولی توی کمپبل پیشنهاد میشه از همون جلد یک شروع کنین و پیش برین...

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000

mono2805

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام من امسال ورودی یازدهمم کتاب های دبیرستانو کامل خوندمو میخام با کتاب کمپبل پیش برم میخاستم بپرسم نحوه خوندن المپیاد چه جوریه؟ و کتاب کمپبل اکتفا میکنه یا منابع دیگ هم باید استفاده کنم

Arminium

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
صارمیه
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام من امسال ورودی یازدهمم کتاب های دبیرستانو کامل خوندمو میخام با کتاب کمپبل پیش برم میخاستم بپرسم نحوه خوندن المپیاد چه جوریه؟ و کتاب کمپبل اکتفا میکنه یا منابع دیگ هم باید استفاده کنم
کمپبل حدودا ۳ ،۴ ماه طول می کشه دقیق بخونی و اینکه تا چند سال پیش برای مرحله یک کافی بود
ولی من سوالات پارسال رو دیدم خیلی سطحش بالاتر بود
ولی فعلا کمپبل رو بخون
بعدش به نظرم کتابه جامع المپیاد مرحله اول رو حل کن
اگر وقت داشتی،گایتون،هیکمن،ریون،لنینجر و ... رو هم بخون

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
جیرفت، قم
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
سلام =)
بعضیا که کمپبل رو میخونن صفحه ای رو(میانگین) توی ۵-۱۰ دقیقه میتونن مطالعه کنن. ولی خوب من هر کاری میکنم غالبا نمیشه از ۱۰-۲۰ دقیقه صفحه ای رو زودتر بخونم.
میدونم سوالم خیلی کلیه، اطلاعات زیادی نیست که بتونم بدم. اگه کسی ایده ای داره خوشحال میشم بگه.
پ.ن: خیلی اهل انجمن نیستم، واسه همین نتونستم متنمو عین بقیه کول بنویسم، ساری.

AparS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
یک مدرسه ای
شهر
(..........)
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام،خب ببین،من رشته ریاضی هستم و در مورد کمپیل و کلا زیست اطلاعاتی ندارم،سوالتون به کمپبل منتهی نمیشه جوابش،خب برای این کار که ما سریع یک صفحه رو در یک کتاب بخونیم تکنیک های حافظه وجود داره که واقعا کاربردیه و کتاب های مختلفی در مورد آن نوشته شده،من برای شما مطالعه کتاب حافظه نامحدود رو توصیه میکنم،شما مهارت تند خوانی رو میخواین گسترش بدین باید اول سر حافظتون برید،یک خلاصه ی کلی هم بگم برای بخشی از کتاب،داستان سازی و تصویر سازی ذهنی هست،اگر این تکنیک هارو استفاده کنید،میتونه موثر براتون واقع بشه که راحت در 5 دقیقه 1 صفحه رو مطالعه کنید
امید وارم مفید واقع شده باشه(;

بالا