• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ریاضیات جالب!

RZWN

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
svh
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
×××
رشته دانشگاه
×××
این بازی ذهنی رو انجام بدین اگه درست و سریع انجامش بدین نتیجش جالبه فقط تاکید میکنم سریع جواب بدین .....

2 × 2 = ؟

4 × 2 = ؟

8 × 2 = ؟

16 × 2 = ؟

حالا سریع بین 5 و 12 یه عدد انتخاب کن
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
عدد انتخابی شما 7 بود ...
من ۱۱ رو انتخاب کرده بودم:T53

RZWN

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
svh
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
×××
رشته دانشگاه
×××
به دست آوردن روز ، ماه و سال تولد :

عدد ماه تولد خود را انتخاب کنید.ضرب در 100 کنید .

به اضافه ی روز تولد کنید .

ضرب در 2 کنید .

به اضافه ی 6 کنید .

ضرب در 5 کنید .

به اضافه ی 4 کنید .

ضرب در 10 کنید .

منهای 340 کنید .

به اضافه ی سن خود کنید .

دو رقم اول سن / دو رقم دوم روز تولد / یک یا دو رقم سوم ماه تولد

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397

بنظرم جالب اومد
اینو توجیح کنید و ب قید قرعه جاییزه ببرید:)):))(;

Farnaz.p

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
-
من یه چیزی شنیدم که می گفت اگه یه کره رو دو قسمت کنی شعاع هر دو به اندازه ی کره ی اولیه
اصلا همچین چیزی درسته؟و چجوری ممکنه؟
این مسئله رو جایی شنیدید؟اسم خاصی داره؟

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام
من یه چیزی شنیدم که می گفت اگه یه کره رو دو قسمت کنی شعاع هر دو به اندازه ی کره ی اولیه
اصلا همچین چیزی درسته؟و چجوری ممکنه؟
این مسئله رو جایی شنیدید؟اسم خاصی داره؟
:| جدی داری میپرسی؟
مگه شعاع هر نیم دایره با شعاع دایره اصلی برابر نیس؟:/
خب اینم مث همون دیگه"_"

Farnaz.p

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
-
:| جدی داری میپرسی؟
مگه شعاع هر نیم دایره با شعاع دایره اصلی برابر نیس؟:/
خب اینم مث همون دیگه"_"
نه نیمکره نیست.دو تا کره میشن
سر کلاس المپیاد استادمون گفت یه پارادوکس هست که اگه یک کره رو به شعاع یک بکنی دو تا کره،دو تاشون شعاع یک دارن

+همین الان یهویی اسمشو پیدا کردم.پارادوکس باناخ-تارسکی
و چیزی از توضیحات ویکی پدیا نفهمیدم

آخرین ویرایش:

A.D.00

A.D.00
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق
نه نیمکره نیست.دو تا کره میشن
سر کلاس المپیاد استادمون گفت یه پارادوکس هست که اگه یک کره رو به شعاع یک بکنی دو تا کره،دو تاشون شعاع یک دارن

+همین الان یهویی اسمشو پیدا کردم.پارادوکس باناخ-تارسکی
و چیزی از توضیحات ویکی پدیا نفهمیدم

من یه توضیح کوتاه میدم اگر خواستید توضیح کاملترش رو میدم بعدا .
نگاه کنید این پارادوکس به این شکله که در گام اول میان کره رو به تعدادی زیرمجموعه ی جدا از هم افراز میکنن و بعد این هارو طوری انتقال یا دوران میدن ( بدیهتا این تبدیل ها حافظ حجم هستند . ) که بتونن دو کره بدست بیارن که این مخالف شهود طبیعی ما هست .
نکته ی اساسی این مساله اصل انتخاب هست ( یکی از صورت های اصل انتخاب به این صورت میشه بیان کرد که حاصلضرب یک خانواده از مجموعه های ناتهی ، ناتهی هست .)‌در واقع پذیرش یا عدم پذیرش اصل انتخاب مشکلاتی رو بدنبال داره .
در واقع ایده ی اصلی این پارادوکس از پوشش ویتالی گرفته شده ، که میشه حکم قوی تری رو به اثبات رسوند که بدین صورته برای هر دو مجموعه ی کراندار A و B که در درون ناتهی داشته باشند در فضای اقلیدسی *(که حداقل بعد فضا بیشتر از ۳ باشه . )‌ رو میشه طوری افراز کرد ( مثلا به A_i ها و B_i ها طوریکه هر A_i و B_i با هم هم نهشت باشن از نظر گروه تبدیلات اقلیدسی ( نمیدونم واژه ی هم نهشتی درسته یا نه ولی تعریف ریاضی دو مجموعه G-هم نهشت اینه که رای گروه تبدیلات G ، وجود داشته باشه g_i ای عضو G که داشته باشیم g_i(A_i)=B_i ) به راحتی از این فرم قوی تر میتونید پارادوکس عادی باناخ تارسکی رو نتیجه بگیرید کافیه که B رو دو کپی از A در نظر بگیرید .

* : علت اینکه این قضیه برای ابعاد ۱ و ۲ درست نیست اینه که اگر گروه تبدیلات اقلیدسی یعنی E(n رو در نظر بگیرید ، در این ابعاد این گروه Solvable هست اما در ابعاد بالاتر شامل یک گروه آزاد با دو مولد خواهد بود . ( در واقع میشه شرط لازم و کافی رو برای ایجاد یک چنین تناقضی رو با بررسی این گروه ها پیدا کرد که مثلا میشه به این صفحه مراجعه کنید :
https://en.wikipedia.org/wiki/Amenable_group )

نگاه کنید در واقع این مدل نتاقضات که با اصل انتخاب سروکار دارند زیادن ، مثلا به کمک این اصل میتونید ثابت کنید که هر مجموعه ای از R زیر مجموعه ای داره که نمیشه اندازه احتمال براش تعریف کرد ( اندازه پذیر نیست ) که این هم با شهود ما مطابقت نداره .

پی نوشت : من صفحات قبلی رو که نگاه کردم خیلی ناراحت شدم و به نظرم همچین سوالات بدی مطرح شدند ،‌واقعا کتابهای خیلی خوبی در زمینه ی تاپیک وجود داره مثلا محافل ریاضی ( که به نظرم سوالهای جالبی داره در زمینه ی تاپیک ) یا انتشارات فاطمی خیلی یادمه کتابهای ریاضیات دبیرستانی خوبی داشت !

آخرین ویرایش:

_SAEED

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
دکتر شهریاری
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
دو تا نقره
میشه اون سوالتونو تشریحی توضیح بدید؟
من اصلا نفهمیدم چیشو باید توجیه کنم
اول دوتا متغیر x و y تعریف کردیم که میزانشون عدد طبیعی 1 و 2 بود . سپس از کامپیوتر پرسیدیم که حاصل جمع این دو متغیر برابر 3 هست ؟ و کامپیوتر پاسخ داد بله (درست).
بعد اومدیم دو تا متغیر a و b رو تعریف کردیم که میزانشون عدد اعشاری 0.1 و 0.2 بود. سپس از کامپیوتر پرسیدیم حاصل جمع این دو متغیر 0.3 میشود ؟ و کامپیوتر پاسخ داد خیر (غلط)
بعد از خود کامپیوتر خواستیم حاصل جمع این دو متغیر را نمایش (چاپ) کند . و کامپیوتر عدد 0.30000000000000004 رو نمایش داد

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397

بنظرم جالب اومد
اینو توجیح کنید و ب قید قرعه جاییزه ببرید:)):))(;
دلیلش اینه که مفسر پایتون برای داده های از نوع ممیزی یا شناور از رمزگذاری binary-floating point استفاده میکنه. به خاطر همین برای محاسبات حسابداری مناسب نیس. مثلا 3. رو 30000000001. در نظر میگیره! برای حلش ماژول دسیمال ایمپورت کن.
Import decimal

آخرین ویرایش:

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام
دلیلش اینه که مفسر پایتون برای داده های از نوع ممیزی یا شناور از رمزگذاری binary-floating point استفاده میکنه. به خاطر همین برای محاسبات حسابداری مناسب نیس. مثلا .۳ رو .۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ در نظر میگیره! برای حلش ماژول دسیمال ایمپورت کن.
Import decimal

اینکه چرا ۰.۱+۰.۲ مساوی ۰.۳ نیست:-":-?

جواب دادن دیگه، دستشون درد نکنه
ماژول دسیمال ایمپورت کنید درست میشه D:

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام
نگاه کنید این پارادوکس به این شکله که در گام اول میان کره رو به تعدادی زیرمجموعه ی جدا از هم افراز میکنن و بعد این هارو طوری انتقال یا دوران میدن ( بدیهتا این تبدیل ها حافظ حجم هستند . ) که بتونن دو کره بدست بیارن که این مخالف شهود طبیعی ما هست .
نکته ی اساسی این مساله اصل انتخاب هست ( یکی از صورت های اصل انتخاب به این صورت میشه بیان کرد که حاصلضرب یک خانواده از مجموعه های ناتهی ، ناتهی هست .)‌در واقع پذیرش یا عدم پذیرش اصل انتخاب مشکلاتی رو بدنبال داره .
در واقع ایده ی اصلی این پارادوکس از پوشش ویتالی گرفته شده ، که میشه حکم قوی تری رو به اثبات رسوند که بدین صورته برای هر دو مجموعه ی کراندار A و B که در درون ناتهی داشته باشند در فضای اقلیدسی *(که حداقل بعد فضا بیشتر از ۳ باشه . )‌ رو میشه طوری افراز کرد ( مثلا به A_i ها و B_i ها طوریکه هر A_i و B_i با هم هم نهشت باشن از نظر گروه تبدیلات اقلیدسی ( نمیدونم واژه ی هم نهشتی درسته یا نه ولی تعریف ریاضی دو مجموعه G-هم نهشت اینه که رای گروه تبدیلات G ، وجود داشته باشه g_i ای عضو G که داشته باشیم g_i(A_i)=B_i ) به راحتی از این فرم قوی تر میتونید پارادوکس عادی باناخ تارسکی رو نتیجه بگیرید کافیه که B رو دو کپی از A در نظر بگیرید .

* : علت اینکه این قضیه برای ابعاد ۱ و ۲ درست نیست اینه که اگر گروه تبدیلات اقلیدسی یعنی E(n رو در نظر بگیرید ، در این ابعاد این گروه Solvable هست اما در ابعاد بالاتر شامل یک گروه آزاد با دو مولد خواهد بود . ( در واقع میشه شرط لازم و کافی رو برای ایجاد یک چنین تناقضی رو با بررسی این گروه ها پیدا کرد که مثلا میشه به این صفحه مراجعه کنید :

نگاه کنید در واقع این مدل نتاقضات که با اصل انتخاب سروکار دارند زیادن ، مثلا به کمک این اصل میتونید ثابت کنید که هر مجموعه ای از R زیر مجموعه ای داره که نمیشه اندازه احتمال براش تعریف کرد ( اندازه پذیر نیست ) که این هم با شهود ما مطابقت نداره .

پی نوشت : من صفحات قبلی رو که نگاه کردم خیلی ناراحت شدم و به نظرم همچین سوالات بدی مطرح شدند ،‌واقعا کتابهای خیلی خوبی در زمینه ی تاپیک وجود داره مثلا محافل ریاضی ( که به نظرم سوالهای جالبی داره در زمینه ی تاپیک ) یا انتشارات فاطمی خیلی یادمه کتابهای ریاضیات دبیرستانی خوبی داشت !
کمرم شیکست عملا
یعنی الان میگید ممکنه یه کره با شعاع R حجمش برابر با یه نیمکره با شعاع Rباشه؟

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
کمرم شیکست عملا
یعنی الان میگید ممکنه یه کره با شعاع R حجمش برابر با یه نیمکره با شعاع Rباشه؟
حجم اگه یک شهود. فیزیکی منظورتونه نه برابر نیست.
ولی تعداد نقاط یک کره بزرگ با یک کره کوچک برابره.کلا از اینجا میان یک مسئله ریاضی محض رو با شهود فیزیکی نگاه میکنن بعد میگن بیا پارادوکس
مثلا اینم میشه پارادوکس ایمان
می دانیم تعداد اعداد زوج وطبیعی برابرست.چرا انتخاب یک عدد زوج از میان اعداد طبیعی طبق قانون قوی اعداد بزرگ چرا احتمال متوسط انتخاب زوج از طبیعی به 1میل نمی کند؟

Farnaz.p

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
-

راستشو بخواین درست نفهمیدم.پیش زمینه ای توی ریاضیات ندارم و با اینکه چیزایی رو که نمیدونستم سرچ زدم بازم نفهمیدم.من باز تحقیق میکنم

ــهــ

Wallower
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
حجم اگه یک شهود. فیزیکی منظورتونه نه برابر نیست.
ولی تعداد نقاط یک کره بزرگ با یک کره کوچک برابره.کلا از اینجا میان یک مسئله ریاضی محض رو با شهود فیزیکی نگاه میکنن بعد میگن بیا پارادوکس
مثلا اینم میشه پارادوکس ایمان
می دانیم تعداد اعداد زوج وطبیعی برابرست.چرا انتخاب یک عدد زوج از میان اعداد طبیعی طبق قانون قوی اعداد بزرگ چرا احتمال متوسط انتخاب زوج از طبیعی به 1میل نمی کند؟
من پارادوکس ایمانو فهمیدم،همون که میگه بعضی بینهایت ها از بعضی بینهایت های دیگه بزرگتر ان.درسته؟
میشه اون جمله "تعداد نقاط یک کره بزرگ با کره کوچک برابره." رو یکم بیشتر توضیح بدین؟
یعنی برای هرکره تعدا نقاط ثابتی داریم (که عددش صحیح یا بینهایته؟).اینطوریه؟

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
من پارادوکس ایمانو فهمیدم،همون که میگه بعضی بینهایت ها از بعضی بینهایت های دیگه بزرگتر ان.درسته؟
میشه اون جمله "تعداد نقاط یک کره بزرگ با کره کوچک برابره." رو یکم بیشتر توضیح بدین؟
یعنی برای هرکره تعدا نقاط ثابتی داریم (که عددش صحیح یا بینهایته؟).اینطوریه؟
اوه چه کردم من
اره دیگه نگاه کن تو همین دستگاه مختصات 3بعدی که بلدیم.مرکز هر دو کره مبدا در نظر بگیر.شعاع کره بزرگ 2برابر کره کوچک هست.
اگه فاصله هر نقطه از کره کوچک تا مبدا را 2 برابر کنی میشه یک نقطه از کره بزرگتر.بالعکس فاصله هر نقطه از کره بزرگتر تا مبدا رو نصف کنی میشه یه نقطه از کره کوچک تر.
نتیجتا تعداد نقاط دو کره برابره

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
آها فهمیدم یعنی درواقع دلیلی برای اثبات بیشتری نقاط کره بزرگ نداریم،با یه اثبات از جزء،کل رو نتیجه می گیریم که تعداد نقاط برابر ان.
تعداد نقاطش بی شمار/بی نهایت میشه؟درسته؟
من یه کلمه هم نفهمیدم چی میگی ولی وقتی به ازای هر نخود یک عدس و به ازای هر عدس یک نخود داشته باشیم تعداد نخود و عدس ها برابرند. منطق من همین بود

بالا