• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض جنسیتی ؟ چرا؟

به نظرتون تو جامعه و عرف چقد بین حقوق دختر و پسر توازن برقراره؟

• کاملا توازن برقراره

رای‌ها: 18 6.9%
  • تا حدودی توازن برقراره

رای‌ها: 60 23.1%
  • خیلی کم توازن برقراره

رای‌ها: 105 40.4%
  • اصلا توازن برقرار نیست

رای‌ها: 104 40.0%

• رای‌دهندگان
    260

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان
پاسخ : این همه تبعیض بین دختر و پسر...مقصر عرف جامعه است؟

اصلا همون بخشی از این تبعیض هم ماله اسلام نیست خدا بین زن و مرد فرق نذاشته ما داریم اشتباه میکنیم
اگه خدا گفته دختر یاید حجاب داشته باشه به همون نسبت هم برای مرد پوشش وحجاب گذاشته
اگه گفته دختر باید عفت و حیا داشته باشه به پسر هم توصیه کرده عفت و حیا داشته باشه

ولی این فقط تو جامعه ی ماست که فکر میکنن فقط دختر باید حیا داشته باشه تا مرد به گناه نیفته
تاحالا کجا دیدین کلاس عفت وحیا واسه پسر بذارن با اینکه واسه دختر مدام از اینجور بحثا هست و دارن بهش امرونهی میکنن

تو جنگ ایران وعرب یه عرب به کوروش کبیر میگه چرا زنهای شما حجاب ندارند و کوروش پاسخ میده حجاب زنهای ما پلک چشم مردان ماست!

والان تو این دوره زمونه خداییش به کدوم پسر گفته شده به دختر نامحرم نگاه نکن؟؟؟ها؟؟؟کی؟؟؟به کی؟؟؟ ولی مدام دارن واسه دخترا فتوی میدن

همین یهنی تبعیض که مشکل فقط از جامعه و بی فرهنگیمونه نه دین

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

به نقل از princess sophi :
اصلا همون بخشی از این تبعیض هم ماله اسلام نیست خدا بین زن و مرد فرق نذاشته ما داریم اشتباه میکنیم
اگه خدا گفته دختر یاید حجاب داشته باشه به همون نسبت هم برای مرد پوشش وحجاب گذاشته
اگه گفته دختر باید عفت و حیا داشته باشه به پسر هم توصیه کرده عفت و حیا داشته باشه

ولی این فقط تو جامعه ی ماست که فکر میکنن فقط دختر باید حیا داشته باشه تا مرد به گناه نیفته
تاحالا کجا دیدین کلاس عفت وحیا واسه پسر بذارن با اینکه واسه دختر مدام از اینجور بحثا هست و دارن بهش امرونهی میکنن

تو جنگ ایران وعرب یه عرب به کوروش کبیر میگه چرا زنهای شما حجاب ندارند و کوروش پاسخ میده حجاب زنهای ما پلک چشم مردان ماست!

والان تو این دوره زمونه خداییش به کدوم پسر گفته شده به دختر نامحرم نگاه نکن؟؟؟ها؟؟؟کی؟؟؟به کی؟؟؟ ولی مدام دارن واسه دخترا فتوی میدن

همین یهنی تبعیض که مشکل فقط از جامعه و بی فرهنگیمونه نه دین
دقیقا درسته اما ما داریم دنبال چرایی این قضیه میگردیم نه دنبال خود قضیه

ما دنبال راه حل برای مشکلی ولی با دعوا که چیزی درست نمیشه

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

چراش جلو چشممونه خودمون رو گول نزنیم خواهشا منم دعوا ندارم فقط حرصم در میاد وبا اینکه میدونیم کجای کار مشکل داره ولی هیچ توجه ای بهش نداریم!

اره مقصر عرف جامعه است! ولی کی باید این جامعه رو درست کنه! جز ما مگه کسی هست؟؟؟ ولی کو جرعتش ؟؟؟؟؟ تا دنیا دنیاست تا وقتی بترسیم همینه وضع از همینی که هست بدتر میشه

pouya BT

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

این مساله که حجاب برای دختر ها سخت تر از پسر هاس تو کشور ما شدیدا ریشه دار شده و کاریش هم نمیتونیم بکنیم. ولی مسائل اجتماعی مهمتری در زمینه ی تفاوت دختر و پسر هس که شدیدا نیاز به راه حل داره!
مث قضیه ی رشته ریاضی برا دختر ها . الان حتی اگه یه دختر از دبیر فیزیک هم بپرسه میگه نرو ریاضی!!! آخه این چه وضع جامعه هس که شرایط فعالیت در رشته های فنی برای دختر ها نیس. ممکنه خیلی ها بگن از نظر جسمی و اینا. ولی این فقط یه باور غلطه که باید توسط خود دانش آموزان حل شه!!1 :D

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

چراش جلو چشممونه خودمون رو گول نزنیم خواهشا منم دعوا ندارم فقط حرصم در میاد وبا اینکه میدونیم کجای کار مشکل داره ولی هیچ توجه ای بهش نداریم!

اره مقصر عرف جامعه است! ولی کی باید این جامعه رو درست کنه! جز ما مگه کسی هست؟؟؟ ولی کو جرعتش ؟؟؟؟؟ تا دنیا دنیاست تا وقتی بترسیم همینه وضع از همینی که هست بدتر میشه
نمیشه از اول کارو یکسره کرد باید کم کم شروع کنیم که برای همه طبیعی باشه

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از aliabedini :
نمیشه از اول کارو یکسره کرد باید کم کم شروع کنیم که برای همه طبیعی باشه
دوست عزیز آقای عابدینی کسی که باید شروع کنه ما نیستیم حکومته...تازه اگه هم بگیم مردم بخوان کاری کنن حکومت اونقدری بین مردم فدایی داره که کار بقیه مردم موثر نباشه.این بحثا قبلا خیلی انجام شده ولی نتیجه؟هه!

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Mahsa.Z :
دوست عزیز آقای عابدینی کسی که باید شروع کنه ما نیستیم حکومته...تازه اگه هم بگیم مردم بخوان کاری کنن حکومت اونقدری بین مردم فدایی داره که کار بقیه مردم موثر نباشه.این بحثا قبلا خیلی انجام شده ولی نتیجه؟هه!

نخیر اگه ما شروع کنیم حکو مت هم نمیتونه کاری کنه چون وقتی ببینه قسمت زیادی از مردم اینجورین میترسه کاری بکنه چون باعث شورش داخلی میشه

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از aliabedini :
نخیر اگه ما شروع کنیم حکو مت هم نمیتونه کاری کنه چون وقتی ببینه قسمت زیادی از مردم اینجورین میترسه کاری بکنه چون باعث شورش داخلی میشه
دقیقا قسمت زیادی از مردم مشکل ندارن!اگه نارضایتی قسمت زیادی از مردم بود میومدن اعتراض میکردن...در ضمن قانونا اکثرا طوری نوشته شدن که نفع مردا توشونه طرف معتاد بود میخواست از زنش طلاق بگیره بچهه رو دادن به مرده...چرا؟چون مرده.به همین سادگی...

ShAda.Na

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِ فرزانگانِ 1
شهر
تهران

به نقل از Mahsa.Z :
دقیقا قسمت زیادی از مردم مشکل ندارن!اگه نارضایتی قسمت زیادی از مردم بود میومدن اعتراض میکردن...در ضمن قانونا اکثرا طوری نوشته شدن که نفع مردا توشونه طرف معتاد بود میخواست از زنش طلاق بگیره بچهه رو دادن به مرده...چرا؟چون مرده.به همین سادگی...
من خودم شروع کردم لاقل با خودم عادلانه رفتار کردن!
البته قبول کنید تو ذهن ِ دختر پسرام اینطوری جا افتاده که برابر نیستن. بخاطر ِ اینه آزادی دختر کمتره و اونم بخاطر ِ قدرتِ کمترشه. این خودمونیم که باید به خودمون بها بدیم.

به نقل از Cristiano Ronaldo :
تبعیضی تو جامعه ما فک نکنم باشه :-"
ولی صرفا اگه قضیه حجاب و کاراییه ک ما پسرا انجام میدیم نظیر تو کوچه و پارک ورزش کردن،،همه اش بخاطر دین اسلامه :)
پس تبعیضی ب اون صورت نیس و اگرم هر چی بوجود اومده باشه بخاطر دین مبین اسلام است :)
همین دین که هم منُ هم شما قبولش داریم نگفته زن ورزش نکنه؛ گفته با حجاب ورزش کنه!
اگه یک نفر شروع کنه این کارُ و عرف کنه دیگه عرف به چشم ِ بدی نگاهش نمی‌کنه. باید جا بیفته و یک عده ایم باید شروع کنن.
مسئله اینجاس که متأسفانه فساد افتاده تو جامعه - دستِ کم تهران .

شما خودت شروع کن.
من فکر می‌کردم اینطوریه ولی بعدِ یه مدت جوری که خودم دوست داشتم پوشیدم و تو کوچه رفتار کردم (البته جورِ مخالفِ انسانیتُ دین نبود، ولی سلیقه‌یِ عام نبود و حجاب هم داشت.) و بعدِ یک مدت هم کلاً تو محله جا افتاد که بابا فلانی کلاً اینجوریه! کسی هم جرئت نداره چیزی بگه یا دیدِ بدی داشته باشه یا اگرم چنین چیزی باشه با محل ِ سگ رو به رو می‌شه!
جرئتش رو داشتن خیلی ها هستن که دارن ولی یکی باید شروع کنه.
همین استادیوم که واسه بانوان ممنوعه (کاملاً جدی دارم می‎‌گم اینُ و به دور از هر ادعا) ؛ دیگه لجم در اومد از لایِ نرده رفتم تو و در کمالِ تعجب وقتی بقیه دیدن از نگهبانی رد شدم دیگه کسی چیزی نگفت. حتی آدمایی بودن که حاضر بودن کمک کنن.
یک نفر باید شروع کنه ..

به نقل از aliabedini :
دقیقا درسته اما ما داریم دنبال چرایی این قضیه میگردیم نه دنبال خود قضیه

ما دنبال راه حل برای مشکلی ولی با دعوا که چیزی درست نمیشه

دقیقاً. اگه واقعاً به این فکرین بیاین از خودمون شروع کنیم؛ یکی هم می‌بینهُ از ما پیروی می‌کنه، یکی از اون و یکی از اون یکی و تو جامعه جا می‌افته..
مگه فساد تو جامعه افتاد شد جلوشُ بگیرن که الان جلو اینُ بگیرن؟
بیاین جایِ حرف از ناامیدی شروع به عمل کنیم. :)

×4 پست متوالی ترکیب شد! لطفا به قوانین دقت کنید

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از ShAda.Na :
من خودم شروع کردم لاقل با خودم عادلانه رفتار کردن!
البته قبول کنید تو ذهن ِ دختر پسرام اینطوری جا افتاده که برابر نیستن. بخاطر ِ اینه آزادی دختر کمتره و اونم بخاطر ِ قدرتِ کمترشه. این خودمونیم که باید به خودمون بها بدیم.
پست متوالی ممنوعه همه رو تو یه پست ویرایش کنین :)
با وجود تفاوت ها تو زمینه های مختلف نتیجتا برابر هستیم!تو ذهن من که اینطوری جا نیفتاده که برابر نیستیم!و خودمون کافی نیستیم یه چیز مهمی مثل جامعه هم باید بها بده که خب از نظرم نمیده...

minoo 78

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
اصفهـــان

یه قسمت عمده ایش برمیگرده به عرف جامعه ولی شاید خودمون بتونیم بیشتر موثر واقع بشیم.

h.mahmoodzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
allameh tabatabaii high school of bonab
شهر
bonab
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
مهندسی برق

بابا جمعش کنین چه تبیضی به پسرا میشه؟؟؟ :-w
که اینقد دخترا چرت وپرت میگن به جز اینکه به دخترا فرق میذارن والا ما چیزه دیگه ای ندیدیم.
خدا رو شکر میکنم خواهر ندارم وگرنه اونقد بهش فرق میذاشتن دیگه من از خونه فراری میشدم. [-o<

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

به نقل از ساعت شنی :
بابا جمعش کنین چه تبیضی به پسرا میشه؟؟؟ :-w
که اینقد دخترا چرت وپرت میگن به جز اینکه به دخترا فرق میذارن والا ما چیزه دیگه ای ندیدیم.
خدا رو شکر میکنم خواهر ندارم وگرنه اونقد بهش فرق میذاشتن دیگه من از خونه فراری میشدم. [-o<
البته با شما هم تا حدی موافقم
هم دخترا مشکلاتی دارن و هم پسرا که میخوایم برطرفش کنیم

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان

مشکل؟؟؟چه مشکلی؟؟؟

دخترا چه مشکلی دارن؟؟؟؟ جز اینکه تو کشور ما حتی به رانندگی خانوما هم خرده میگرن و مسخره اش میکنن! بعد میگین مشکل از ماست؟؟؟

مشکل اینه که حتی خوده شمایی که الان میگی میخوای مشکلو حل کنی یه جاهایی باعث تبعیض میشی! دروغ میگم؟؟؟

افکارمون غلطه میشه رفتار غلط میشه عرف و فرهنگ غلط :-&

مملکتم که جای خود دارد! تا بوده همین بوده کاریشم نمیشه کرد! :|

خودمون که بها میدیم این فمنیسم و اینا چیه پس؟؟؟ ولی خودمون بها بدیم واسمون میشه شغل؟؟موقعیت احتماعی؟؟؟یا هر چیزه دیگه ای
مثلا گرفتن حق وکالت بچه؟؟؟ نه نمیشه باید همه بهمون بها بدن

کاش یه کم عوض این همه شعار دادن درباره حجاب میومدیم میخوندیم ببینیم اسلامی که حجابو واجب کرده کنارش چیا گفته درباره تساوی زن ومرد
:-< حیف که هیشکی گوش نمیده

MiMeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فــرزانگان II
شهر
مـشـــــــهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از بلــــو فلـــِــــر :
موضوع حقوق و شرایط یکسان نیست
موضوع حقوق و شرایط برابر عه
توازن نه تساوی
این فرهنگی که میگید همون فرهنگ n هزار سال ــس؟ فرهنگ تغییر میکنه ، قوم آریایی فرهنگ زن سالاری داشتن در صورتی که پارتها و ایلامی ها فرهنگ مرد سالاری داشتن و بعد مهاجرت آریایی ها یه جور توازن بر قرار شد که این توازن با روی کار اومدن اشکانیان کلا از بین رفت.
پارتها هم جزو آریایی ها بودنـــ احیانا...

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

به نقل از یک ایرانی :
قضیه فقط حجاب و این چیزا نیست.
خیلی از این چیزا اوضاع بد تره.
برای شهادت دادن،یه مرد به تنهایی حرفش قابل قبوله حتی اگه کارگر باشه(توهین نمیکنم به این شغل،اشتباه نگیرید لطفا) اما اگه اون آدم خانم باشه حتی اگه بزرگترین شخصیت رو هم داشته باشه حرفش به تنهایی قابل قبول نیست و باید یه خانم دیگه هم همراهش همون حرف رو بزنه.
توي قانون اساسي كشور ما (اگه اشتباه نكنم) 6 مدل شهادت دادن داريم (!) كه فقط تو يكي از اين مدل ها شهادت دادن يك مرد رو با شهادت دادن دو زن برابر دونسته. و مدلي رو هم داريم كه شهادت دادن مرد اصلا قابل قبول نيست!
+
دوستان با آرامش هم ميشه بحث كرد. اگه واقعا ميخوايم تغييراتي در جهت بهبود جامعه مون ايجاد كنيم بايد بتونيم خودمون رو كنترل كنيم.
+
فرق «برابر» و «يكسان» چيه؟ تا اونجايي كه يادمه در مورد ِعدالت و تساوي صحبت ميشه ولي اين دو تا كلمه رو فقط اينجا شنيدم!

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

به نقل از @ /\/ i \/\/ :
پارتها هم جزو آریایی ها بودنـــ احیانا...
اينجا البته جاي بحثش نيست ولي اكه منبعتون كتاب درسي عه بله ولي طبق اكثر منابع جز آريايي ها نيستن.

hilla 2013

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 ناحیه 4
شهر
تبریز
دانشگاه
همین تبریز خودمون البته علو
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من ما بخوایم قانون عوض بکنیم هم نمی تونیم فکر وذهنیت مردم رو نسبت به این قضیه عوض بکنیم
مثلا مردم همیشه منتظر دیدن یه مکانیک مرد هستن نه یه زن در صورتی که شاید زن یا دخترهایی باشن که تو این کار مهارت دارن اما اگه بخوان یه مکانیکی باز کنن همه با یه دید بد به اون نگاه میکنن وشایدهم هزارجور حرف پشت سرش در بیارن
به نظر من مردم ما بیشتر پسر دوست اند برا همین آزادی بیشتری هم به اونا میدن.این وضع نمیذاره که استعداد های مادخترها شکوفا بشه.
شاید هم به همین خاطره که من رشته ی تجربی رو انتخاب کردم.

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

مشکل؟؟؟چه مشکلی؟؟؟

دخترا چه مشکلی دارن؟؟؟؟ جز اینکه تو کشور ما حتی به رانندگی خانوما هم خرده میگرن و مسخره اش میکنن! بعد میگین مشکل از ماست؟؟؟

:-< حیف که هیشکی گوش نمیده
البته رانندگی خانوما که تعریفی نداره خدم با چند مورد مواجه شدم

در مورد خط دومم باید بگم ما اینجاییم که گوش بدیم

hilla 2013

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 ناحیه 4
شهر
تبریز
دانشگاه
همین تبریز خودمون البته علو
رشته دانشگاه
پزشکی

البته رانندگی خانوما که تعریفی نداره خدم با چند مورد مواجه شدم
بر خلاف عرض شما دست به فرمون خانوما خیلی خوبه اما چون که از اول آقایون به خانوما اجازه آزاد رانندگی کردنو ندادند
اعتماد بنفس خانوما کم کم پایین اومده :Dو الان موقع رانندگی کردن دستو پاشون رو گم میکنن فقط همین :D

بالا