• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض جنسیتی ؟ چرا؟

به نظرتون تو جامعه و عرف چقد بین حقوق دختر و پسر توازن برقراره؟

• کاملا توازن برقراره

رای‌ها: 18 6.9%
  • تا حدودی توازن برقراره

رای‌ها: 60 23.1%
  • خیلی کم توازن برقراره

رای‌ها: 105 40.4%
  • اصلا توازن برقرار نیست

رای‌ها: 104 40.0%

• رای‌دهندگان
    260

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : این همه تبعیض بین دختر و پسر...مقصر عرف جامعه است؟

حالا این همه از دخترا دفا کردیم یکمم از پسرا دفاع کنیم
برای چی ما بدبختا باید بریم سربازی اما دخترا یه اموزشیه ساده نرن؟؟؟

• لایک
امتیازات: yazoo

nsasa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی2
شهر
تهران

به نقل از aliabedini :
حالا این همه از دخترا دفا کردیم یکمم از پسرا دفاع کنیم
برای چی ما بدبختا باید بریم سربازی اما دخترا یه اموزشیه ساده نرن؟؟؟
ب همون دلیلی ک ما بچه نمیزایم و کلی بدبختی دیگم نمیکشیم! :|

melika...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد کانگورو

این بحث سربازی نرفتن دخترا که آخه....خب ببینید توانایی های جسمی دختر و پسر خیلی فرق داره!!!

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از aliabedini :
از ارتش نگو که من خودم ارتشو چشیدم میدونم چه بدبختی هایی داره
نه ولی دلریم جدی حرف میزنیم این وقت تلف کردن نیست؟؟؟
حرفتونو تو این تاپیک بزنید

×پستایی که وارد جزییاته بحث سربازی شدید حذف یا منتقل میشن

black spider

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
Anesthesia

به نظر من تفاوتی که بین دختر و پسر هس باعث میشه این اتفاق بیفته. مثلا پسرا راحتتر میرن بیرون چون جامعه براشون امن تره.
یا دخترا نمیتونن قاضی شن چون احساساتین. این تفاوت ذاتیه و کاریش نمیشه کرد.
ولی خب جامعه هم نباید توانایی های دیگه ی دخترارو نادیده بگیره ;;)

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

به نقل از black spider :
به نظر من تفاوتی که بین دختر و پسر هس باعث میشه این اتفاق بیفته. مثلا پسرا راحتتر میرن بیرون چون جامعه براشون امن تره.
یا دخترا نمیتونن قاضی شن چون احساساتین. این تفاوت ذاتیه و کاریش نمیشه کرد.
ولی خب جامعه هم نباید توانایی های دیگه ی دخترارو نادیده بگیره ;;)
حرفت درسته ولي تفاوت هاي ذاتي باعث تبعيض نميشن , حتي شايد الان اسماً تبعيض نباشه ولي همين عرف جامعه فشار خودشو رو داره , نميشه كفت همه اين تبعيض فقط براي دختراس ولي فكر كنم دخترا بيشتر از شرايطشون ناراضي باشن. همين مسائل ساده مثه كاراي خونه , اين كه هنوز حقيقتا بخش زيادي از جامعه ما زمينه ذهنيشون اينه كه دختر درس هم بخونه بايد بشينه خونه يا اصن بره كار كنه هم كاراي خونه حتما بايد توسط زن انجام شه . اين كه باور ديني يا جامعه ما اينه كه زن توي كل زندكيش متعلق به يه مرده , يه روز پدر روز بعد برادر روزي هم همسر .اين خودش اكثر مشكلات رو به وجود مياره . مثلا من واقعا از ظرف شستن بدم مياد و وقتايي هست كه مامانم ميكه يه دختر نبايد بهش بگن خودش بايد اين ظرفا رو بشوره ولي مثلا اگه يه مشكل فني بسيار سبك كه اصلا هم به زور بازوي مرد احتياج نداشته باشه رو انجام بدم مهم نيست جون يه دختر … و از اين داستان ها كه هر جند كم ولي هست . موضوع اينه كه اين عرف جامعست كه مارو مجبور ميكنه كاري رو انجام بديم كه اصلا دوست نداريم . عرف جامعه باعث شده كه اين تفكر به وجود بياد كه كار زن ها خوب نيست و به دنبالش حقوقي كه به شكل تابلوعي كمتر از يه مرده و باعث شه زنها كمتر كار كنن و اين تفكر تشديد شه و به دنبالش سهميه داشجويي پسر ها و اين حرفا . اين تفاوت ذاتي بين دو جنس عه نه بين دو گونه كه باعث اين همه عدم توازن توي حقوق و حق خوري از مردا و زنها بشه :د
البته فقط يه تيكه از اينا جواب نقل قوله :-"

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

یکم ب این فکر کنید ک پسرام درمقابل ظرف شستن ما کارای دیگه ای انجام میدن ک واقعا شاید ازش متنفر باشن.
درمورد درس، پسرا نسبت ب دخترا وقت کمتریو تو خونه میگذرونن و از طرفی اینم ب هممون ثابت شده ک دوتا دختر و پسری ک در یه سطح درسی قرار دارن پسره هوشش بیشتره اما چون بازیگوش تره نتونسته ب سطح بالاتری برسه.
بیشتر بودن سهمیه پسرا تو دانشگاهم ب این دلیله ک باتوجه ب وقت کمی ک واس کنکور دارن بتونن تحصیل کنن و کار پیدا کنن تا پس فردا منو توئه نوعی ک تا آخر عمرمونم میتونیم کنکور بدیم و رشته ی دلخواهمونو قبول شیم نزنیم تو سرشو بگیم خاک بر سرت "من" دارم خرجتو میدم و کلی تحقیرش کنیم و آمار طلاقو ب فلک برسونیم.
دوما مطمئن باشید کارایی ک نمیذارن انجام بدیم ب ضررمونه... اگه یه نگاه ب خانومایی ک سرپرست خانوارن و دارن با هزار زحمت و بدبختی عین "مردا" کار میکنن بندازید میفهمید چقد داغونن و این عرف خیلی جاها ب نفعمونه.در صورتی ک یه مرد با انجام دادن همون کار ب اندازه ی زنه خسته نمیشه...

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از ki miya :
یکم ب این فکر کنید ک پسرام درمقابل ظرف شستن ما کارای دیگه ای انجام میدن ک واقعا شاید ازش متنفر باشن.
درمورد درس، پسرا نسبت ب دخترا وقت کمتریو تو خونه میگذرونن و از طرفی اینم ب هممون ثابت شده ک دوتا دختر و پسری ک در یه سطح درسی قرار دارن پسره هوشش بیشتره اما چون بازیگوش تره نتونسته ب سطح بالاتری برسه.
بیشتر بودن سهمیه پسرا تو دانشگاهم ب این دلیله ک باتوجه ب وقت کمی ک واس کنکور دارن بتونن تحصیل کنن و کار پیدا کنن تا پس فردا منو توئه نوعی ک تا آخر عمرمونم میتونیم کنکور بدیم و رشته ی دلخواهمونو قبول شیم نزنیم تو سرشو بگیم خاک بر سرت "من" دارم خرجتو میدم و کلی تحقیرش کنیم و آمار طلاقو ب فلک برسونیم.
دوما مطمئن باشید کارایی ک نمیذارن انجام بدیم ب ضررمونه... اگه یه نگاه ب خانومایی ک سرپرست خانوارن و دارن با هزار زحمت و بدبختی عین "مردا" کار میکنن بندازید میفهمید چقد داغونن و این عرف خیلی جاها ب نفعمونه.در صورتی ک یه مرد با انجام دادن همون کار ب اندازه ی زنه خسته نمیشه...
واقعا اینطور فک میکنی؟ از نظر من بین 2 تا دختر و پسریکسان هوش پسر الزاما بیشتر نیست و متاسفانه توی ایران این مسئله اینجوری جا افتاده چون اکثر دخترا از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند و چیز دیگه ای هم که هست اینه که واقعا تبعیض وجود داره مگرنه چطور توی آمریکا دخترا تا 2 شب هم میتونن بیرون باشن جامعه امنه؟؟؟

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

به نقل از ki miya :
دوما مطمئن باشید کارایی ک نمیذارن انجام بدیم ب ضررمونه... اگه یه نگاه ب خانومایی ک سر پ رست خانوارن و دارن با هزار زحمت و بدبختی عین "مردا" کار میکنن بندازید میفهمید چقد داغونن و این عرف خیلی جاها ب نفعمونه.در صورتی ک یه مرد با انجام دادن همون کار ب اندازه ی زنه خسته نمیشه...

يه دور كامل بخونيد ! منم كفتم بخاطر اين جامعه دخترا كمتر كار ميكنن و سهميه و غيره , اون كسي كه شما ميكي تو سرش ميزنيم و اينا تلاششو بكنه قبول شه , مشكل اينجاست كه اين سرمايه كذاري كه ميشه بي فايدست , وقتي كه زن ها به خاطر حقوق كمتر و زمينه فكري جامعه كمتر براشون شغل هست.
من ميفهمم كه پسرا هم از خيلي از اين كارا خوششون نمياد ! قرار نيست بخاطر عرف جامعه كه ميتونه اشتباه باشه شكلي زندكي كنيم كه دوست نداريم ! من دوستايي دارم كه مادرشون سرپرستشون عه و دكتر هستن و با اين كه سخته ( جه پدر جه مادر به تنهايي شرايط سختي دارن ) بدبختي ندارن ! شايد از نظر شما زن سرپرست با يخ حوض شكستن بايد خرج و مخارج بده ولي اكه همين جامعه و عرفي كه به نظر شما براي ما خوبه اجازه بده شرايط هم سخت نخواهد بود ! مطمئن باشيد من دختر اكه اعتراض دارم ميخوام كاري انجام بدم كه تواناييشو دارم و اجازه نميدن ! + از صبح تا شب خونه موندن و و از جامعه دور بودن براي شما امتيازه ? اكه اين عرف جامعه ما كه بنظر شما خيلي خوبه خوب بود زنهاي ايران راضي تر از بقيه كشورا بودن .
(ما موبايل سخته ببخشيد اشتباه اينارو )

melika...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد کانگورو

این خیلی بده که چون دخترین طرفداری دخترا رو بکنید و چون پسرید طرفداری پسرا رو بکنید!!!
"بعضی" از محدودیتای جامعه بخاطر کمتر بودن حق دخترا نسبت به پسرا نیست به نظر من این نشونه ی ارزش زنه...به هر حال به این مسئله میشه جور دیگه ای هم نگاه کرد!!

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

به نقل از fitmal :
واقعا اینطور فک میکنی؟ از نظر من بین 2 تا دختر و پسریکسان هوش پسر الزاما بیشتر نیست و متاسفانه توی ایران این مسئله اینجوری جا افتاده چون اکثر دخترا از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند و چیز دیگه ای هم که هست اینه که واقعا تبعیض وجود داره مگرنه چطور توی آمریکا دخترا تا 2 شب هم میتونن بیرون باشن جامعه امنه؟؟؟
آره اینطوری فکر میکنم ک اینطوری مینویسم.
این حرف من نیست...از نظر علمی ثابت شده ک در اغلب موارد همینطوره و صدق میکنه.
اون دخترای آمریکایی ب قول شما ک 2 شب بیرون میمونن از خیلی چیزاشون گذشتن ک دیگه براشون ارزش ب حساب نمیاد.
يه دور كامل بخونيد ! منم كفتم بخاطر اين جامعه دخترا كمتر كار ميكنن و سهميه و غيره , اون كسي كه شما ميكي تو سرش ميزنيم و اينا تلاششو بكنه قبول شه , مشكل اينجاست كه اين سرمايه كذاري كه ميشه بي فايدست , وقتي كه زن ها به خاطر حقوق كمتر و زمينه فكري جامعه كمتر براشون شغل هست.
من ميفهمم كه پسرا هم از خيلي از اين كارا خوششون نمياد ! قرار نيست بخاطر عرف جامعه كه ميتونه اشتباه باشه شكلي زندكي كنيم كه دوست نداريم ! من دوستايي دارم كه مادرشون سرپرستشون عه و دكتر هستن و با اين كه سخته ( جه پدر جه مادر به تنهايي شرايط سختي دارن ) بدبختي ندارن ! شايد از نظر شما زن سرپرست با يخ حوض شكستن بايد خرج و مخارج بده ولي اكه همين جامعه و عرفي كه به نظر شما براي ما خوبه اجازه بده شرايط هم سخت نخواهد بود ! مطمئن باشيد من دختر اكه اعتراض دارم ميخوام كاري انجام بدم كه تواناييشو دارم و اجازه نميدن ! + از صبح تا شب خونه موندن و و از جامعه دور بودن براي شما امتيازه ? اكه اين عرف جامعه ما كه بنظر شما خيلي خوبه خوب بود زنهاي ايران راضي تر از بقيه كشورا بودن .
(ما موبايل سخته ببخشيد اشتباه اينارو )
اون دوست داره تلاششو بکنه اما بعد یه سال چه بخواد چه نخواد میفرستنش سربازی و این شرایط مساوی نیست ک دختره 20 سال کنکور بده و پسره 2 سال...
اون خانوم پزشکم نسبت ب مردی ک داره همون کارو انجام میده بیشتر خسته میشه.
ما داریم عرف جامعه ی امروزی رو بررسی میکنیم نه 100 سال پیشو.
عرف جامعه ی الان نمیگه زن صبح تا شب بشینه تو خونه...اگه یه نگا بندازید میبینید ک وزیر بهداشتمون خانوم بود و این اگه خلاف عرف جامعه بود هیچوقت اتفاق نمیفتاد...
زنای ایرانی حقوقی رو بدون اینکه واسش بجنگن دارنو همین راحت بدست اومدنش باعث شده ک دیگه قدرشو ندونن و مرغ همسایه براشون غاز بشه.
اگه یه برخورد با زنایی ک خارج از کشور زندگی میکنن داشته باشی میفهمی از جایگاهی ک تو جامعه دارن خیلیم راضی نیستن.

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

خواهشا وارد بحث وزير و اينا نشيد كه داريم ميبينيم وضعيت رو و اصلا اونا رو الكو قرار دادن درست نيست

بعله يه دختر لابدn سال ميمونه كنكور بده اصنم مسئله ازدواج و مزخرفات ترشي اينا نيست ! اوني كه ميره سربازي تا 40 سال هم مجرد بمونه كسي حرف نداره , بعدا درس بخونه ! سربازي به نظر من واقعا مسخرس اونم با وضع افتضاحي كه هست و اين يكي از ظلم هايي كه در حق اونا هست ولي اصلا توجيه خوبي نيست براي سهميه و كسايي كه با تلاش كمتر به نتايج بهتر ميرسن.
اين كار كردن زن رو اكه نفي ميكنيد داريد در حق همون مردا ظلم ميكنيد كه با اين شرايطي كه همه جاي دنيا هست و يه نفر نميتونه سربرست باشه.
الان همه جاي دنيا بجه ها هم كار ميكنن ! (نه كار سخت مسلما) بعد بسرا تا ميتونن خرجيشون رو باباشون ميده , اكه كشور ايران سهميه كذاشته براي بسرا خواسته نيروي كار بيشتر شه , سهميه رو براي اين كذاشتن كه دخترا با مدرك دكترا هم خيلياشون كار نميكنن به خاطر همين عرف جامعه ! نه اين كه تا 25 , 26 سالكي كار نكنن و خرجشون رو باباشون بده ! كار نكردن دخترا هم كه مشخصه به خاطر محدوديت هاس و غيره .
اون بسري كه الان تا 2 شب بيرون ميمونه جي? خب عده ايشون شايد دنبال كار باشن ولي اكثرشون … . اون بسرايي كه شب نميان خونه ارزش هاشون جيه? من نميخوام تا 2 بيرون باشم ولي وقتي مثلا با دوستام بيرون ميرم محدوديت دارم ! من اكه بخوام تا 11 با دوستام سينما باشم از ارزشام كذشتم ?

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

الگو نبود ، مثال نقض بود واسه حرفت.
باز این ترشی و اینام برمیگرده ب عرف جامعه ی 20 سال پیش...
وقتی دوسال ب کل از درس دور باشه ب نظرت دیگه میتونه اون آدم قبلی باشه؟
من با کار کردن زنا ب هیچ وجه مخالف نیستم....حرف من اینه ک الان حقوق زنا واقعا ب نفعشونه و فقط دارن بهونه گیری میکنن.
این ک پسر از باباش پول میگیره مشکل عرف جامعه نیست...مشکل وضعیت اقتصادیو کاره...
ما داریم واسه کسایی بحث میکنیم ک دارن واسه زندگی تلاش میکنن نه اون پسرایی ک میگی 2 شب خونه نمیان... ازونا بپرس هدفشون چیه؟ و درنهایت میخوان ب کجا برسن؟
مطمئن باش اگه این اجازه رو نداری ب نفعته و خطرایی تهدیدت میکنه ک باعث میشه ارزشاتو از دست بدی...

MiMeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فــرزانگان II
شهر
مـشـــــــهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از ki miya :
دقیقا کی گفته هوش پسرا از دخترا بیشتره؟؟؟!
درسته مغز پسر ها و دختر ها با هم فرق میکنه اما در کل و در مجموع در سطح همه....
پسر ها توی یه زمینه هایی بهترن و در عوض دختر ها تو یه زمینه دیگه...
مثلا اگه هوش فضایی پسر ها بهتره در عوض مثلا دقت و جزئی نگری در دختر ها بهتره...

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

به نقل از @ /\/ i \/\/ :
دقیقا کی گفته هوش پسرا از دخترا بیشتره؟؟؟!
درسته مغز پسر ها و دختر ها با هم فرق میکنه اما در کل و در مجموع در سطح همه....
پسر ها توی یه زمینه هایی بهترن و در عوض دختر ها تو یه زمینه دیگه...
مثلا اگه هوش فضایی پسر ها بهتره در عوض مثلا دقت و جزئی نگری در دختر ها بهتره...
بهتره بگم واقعا هوش پرا بیشتره قبلا هم بحث شده و اثبات علمی داره اگه ند مخوای بگین تا بگردم دنبال لینکش

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

به نقل از aliabedini :
بهتره بگم واقعا هوش پرا بیشتره قبلا هم بحث شده و اثبات علمی داره اگه ند مخوای بگین تا بگردم دنبال لینکش
http://uranusmusic.mihanblog.com/post/44

برید به این لینک هر کسی یه چیزی می گه
ولی اگه پسرا باهوش تر از دخترا بودن دیرتر از دخترا به بلوغ می رسیدند؟ :))

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

به نقل از uranuscelona :
http://uranusmusic.mihanblog.com/post/44

برید به این لینک هر کسی یه چیزی می گه
ولی اگه پسرا باهوش تر از دخترا بودن دیرتر از دخترا به بلوغ می رسیدند؟ :))
من این چیزای الکی رو نمیگم
یه چیز علمی و اثبات شدس

maria16

Unknown
نام مرکز سمپاد
1
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1398

دخترا 6سال از پسرا فهمیده ترن

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

× موضوع تاپیک تبعیض تو جامعست! چه ربطی به هوش خدادادی داره؟

+پستای آخر به زودی پاک میشن! رعایت کنید لطفا :)

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

به نقل از ~Dr.Shariati~ :
× موضوع تاپیک تبعیض تو جامعست! چه ربطی به هوش خدادادی داره؟

+پستای آخر به زودی پاک میشن! رعایت کنید لطفا :)
منم همینو میگم اما این یه حقیقته این دخترا سریع اتیشی میشن
خب اگه حرفیه بیان اینجا: پسرا زرنگ ترن یا دخترا؟

بالا