• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض جنسیتی ؟ چرا؟

به نظرتون تو جامعه و عرف چقد بین حقوق دختر و پسر توازن برقراره؟

• کاملا توازن برقراره

رای‌ها: 18 6.9%
  • تا حدودی توازن برقراره

رای‌ها: 60 23.1%
  • خیلی کم توازن برقراره

رای‌ها: 105 40.4%
  • اصلا توازن برقرار نیست

رای‌ها: 104 40.0%

• رای‌دهندگان
    260

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز
پاسخ : تبعیض جـنس‍‌‍یتی ؟ چرا؟

بچه ها من تو ایرانم! تاپیک اشتباه اومدم انگار، سماپاد افغانستانم زدن؟

@پرنیرا : قصد ازدواج با آخوند تندرو داری؟ چون سایر مردا با زناشون یه همچین کارایی نمی کنن، الانم واقعا هرکی بره زن دوم رو بگیره خره با این وضعیت اقتصادی و اجتماعی، اینا با چه رویی سرشون رو بالا می گیرن نمی دونم

@Fateme Rahmati : من بخش اول پستتون رو که خوندم + رو دادم چون واقعا باهاش موافم ولی خب بخش دوم نظرم رو عوض کرد:
نه تبعیض نیست که تو حجاب داشته باشی چون تو نمی تونی از من سو استفاده جنسی کنی ولی من می تونم
کی گفته که نمی شه موسیقی رو ادامه داد؟ آهنگ البته اگه می خوندی بحثش جداست ولی سایر موارد آزاده
کی گفته زنا تو انتخابات نمی تونن باشن؟ اینا به هاشمی هم رحم نکردن می خواستی به بقیه رحم کنن؟ زنایی که نامزد شدن واقعا صلاحیت سیاسی داشتن؟ مردایی که نامزد شده بودن چی؟ خیلی از اونا هم نداشتن
به پسرایی که بلند می خندن هیچی نمی گن؟ نگاه کن یه نفر بخنده کل خیابون بر می گردن سمتش بعدش اونایی هم که می گن فاحشه عده ی محدودی هستن که با نام فاحشه ی ذهنی می شناسیمشون
در ضمن من تجربی نیستم نمی تونم زنان زایمان بخونم خیالت راحت شد؟ :((

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از Black Fire :

@پرنیرا : قصد ازدواج با آخوند تندرو داری؟ چون سایر مردا با زناشون یه همچین کارایی نمی کنن، الانم واقعا هرکی بره زن دوم رو بگیره خره با این وضعیت اقتصادی و اجتماعی، اینا با چه رویی سرشون رو بالا می گیرن نمی دونم

@Fateme Rahmati : من بخش اول پستتون رو که خوندم + رو دادم چون واقعا باهاش موافم ولی خب بخش دوم نظرم رو عوض کرد:
نه تبعیض نیست که تو حجاب داشته باشی چون تو نمی تونی از من سو استفاده جـنس‍‌‍ی کنی ولی من می تونم
کی گفته که نمی شه موسیقی رو ادامه داد؟ آهنگ البته اگه می خوندی بحثش جداست ولی سایر موارد آزاده
کی گفته زنا تو انتخابات نمی تونن باشن؟ اینا به هاشمی هم رحم نکردن می خواستی به بقیه رحم کنن؟ زنایی که نامزد شدن واقعا صلاحیت سیاسی داشتن؟ مردایی که نامزد شده بودن چی؟ خیلی از اونا هم نداشتن
به پسرایی که بلند می خندن هیچی نمی گن؟ نگاه کن یه نفر بخنده کل خیابون بر می گردن سمتش بعدش اونایی هم که می گن فاحشه عده ی محدودی هستن که با نام فاحشه ی ذهنی می شناسیمشون
من نمیدونم شما چرا هی اصرار داری بگی تبعیض نیست در صورتی ک همه دخترا با خون و پوست و استخونشون درکش میکنن! چیزی ک هست اینه ک اینقد تبعیض تو این جامعه هست ک شما هرچقدم مثال بیاری فایده ای نداره

...............

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Black Fire :

نه تبعیض نیست که تو حجاب داشته باشی چون تو نمی تونی از من سو استفاده جـنس‍‌‍ی کنی ولی من می تونم

ببینید شما منظور من و بد متوجه شدین!!

من خودم با حجاب مخالف نیستم!! با حجاب اجباری مخالفم! با حجابی که واسه من اجباری بودن یا نبودنش فرق نداره ولی شاید واسه خیلیا غیر قابل تحمل باشه!!

بله!! منظور من خوندن آهنگ بود! که تو ایران نمیشه!! والبته کلاس تار ما هم تخته شد!!! با اینکه کلاسمون مختلط نبود!!

نه!! به قول یکی از دوستان,تو ایران میگن رجال سیاسی!! یعنی ورود خانوم ها,ممنوع!

من میدونم که تعداد محدودی هستن! ولی اگه یه دختر تو خیابون بخنده, همه نمیگن چرا این اینجوریه؟؟؟؟

در ضمن شما تجربی نیستین!! ولی اونایی که هستن میتونن بخونن!! ولی من که رشتم ریاضیه نمیتونم مهندسی نفت بخونم!!!

اینا تبعیض نیست؟؟؟؟

واقعا در برخی موارد داره ظلم میشه!!!

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

تبعیض هست من تبعیض رو انکار نمی کنم.
واقعیت اینه که وضعیت فعلی جامعه جوریه که این تبعیضا کمترین مشکلمونه(سیاسی حرف نمی زنم) اینکه میان اینجوری صحبت می کنن اینکه یه دونه ورزشگاه رفتن زنا که از کمترین مشکلات مون هم کمتره رو مطرح می کنن ناراحت می شم اینکه فکر می کنین پسرا دارن راحت زندگی می کنن مشکل منه به قولی بریدن بند ناف پسرا = بریده شدن 2 سال سربازی که برای خیلی از ما حدر دادن زندگیه، چه طلاقایی که گرفته شده و مرد تو زندان برای مهریه هر چند که طلاق خواست مرد نبوده هر چند که مرد می خواست ادامه بده، بیاید یه مرحله بریم بالاتر مادر بعضی از ماها بیرون خونه هم کار می کنه مثل مادر من، پدرمو تو دانشگاه دید و بعد ازدواح هم تو یه آزمایشگاه یه کارخونه شروع به کار کردن، ولی پدرم این روزا که میاد خونه به دلایل کاری که از حوصله ی بحث خارجه و یه جورایی مربوط به مواد شیمیایی که استفاده می کنن روی بدنش زخمه!
من دارم می گم که الان موقعع این بحث نیست! یه روز دیگه؟ شاید تو یه دنیای بهتر؟ شاید!

برداشتن اجبار حجاب بد ترین شوکیه که می تونه به جامع وارد بشه زنای تو خیابون (شامل خیلیا نمی شه) الان سر وضع شون اینه وای به حال....

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

پرنیرا : قصد ازدواج با آخوند تندرو داری؟ چون سایر مردا با زناشون یه همچین کارایی نمی کنن، الانم واقعا هرکی بره زن دوم رو بگیره خره با این وضعیت اقتصادی و اجتماعی، اینا با چه رویی سرشون رو بالا می گیرن نمی دونم

خیر! :)

اما جواب سوال من این نبود واقعاً :)
مرد ها با زن هاشون این کار ها رو نمیکنند؟؟؟؟؟
شما تا به حال مردی رو ندیدید که زنش رو طلاق بده؟ یا این که اون رو کتک بزنه؟ یا این که برای این که از خونه بیرون رفته باهاش دعوا کنه؟ :)
واقعاً من اغلب خانوم های خونه داری که توی فامیل میشناسم این رفتار ها باهاشون میشه حالا نه به این غلظت اما همچین چیزهایی واقعاً هست! و من حتی دیدم که خیلی از زن ها به خاطر نارضایتی شوهر دیگه سر کار نرفتن!!!!!
مثلاً من میگم ممانعت خروج شما سریعا یک زندان که درهاش قفل باشه رو تصور میکنید
که البته غلط هم نیست!!!!!!!!

واقعا دین اسلام این رو تایید میکنه حتی خلیفه چهارم یا امام اول شما هم بر این تأکید میکنه!!! :)

حالا یک مرد خب بویی از انسانیت برده به هر حال و نمیاد زنش رو توی خونه زندانی کنه اما واقعا این قوانین هست!!! در زندگی روزمره هست!!!
یک زن مجبوره حجاب داشته باشه ، مجبوره به شوهرش گوش کنه ، مجبوره ...

در ضمن! ارث بردن و دیه و شهادت دادن

ممانعت از رفتن به استادیوم یا ...

این ها که دیگه حتی دست همسر زن ها هم نیست دقیقاً به قوانین جامعه بر میگرده!

این ها واقعا تبعیض نیست؟ :)

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

دین اسلام قرآنه چون به ابن عقیده ایم که تغییر تمی کنه، و با اینکه آره خلیفه ی چهلرم یکی از 12 تا امامی بوده که قبول دارم منتهی هر حدیثی رو از هیچکدوم قبول ندارم!
در مورد دیه اینا منم می گفتم تبعیضه منتهی بعدش یه نقر اومد قشنگ توضیح داد که بیشتر بخاطر اینه که مردا باید نفقه و خرج خونه رو بدن و کلا تا چند سال پیش زنا به این صورت کار نمی کردن و اگه زن خونه آسیب می دید مرد بود که خرج رو بده ولی بر عکسش مشکلاتی داشت البته قبول دارم تو مواردی که زن سرپرستی خونه رو به عهده باید دیه واینا برابر باشه ارث هم با یه قلسفه مشابه توضیح داد بعدش من که با همه ی آدم و عالم مخالفم کم آوردم

حجاب چیز بدی نیست اینو هر موقع قبول کنید خیلی خوبه حالا حجاب هم نه حجاب چادر که یکی از شاهای قاجار تو یه مجلس زنونه خارج ایران پسند کرد آورد انداخت به این مردم، حجاب توی ترکیه رو نیگاه کنید می فهمید بعدش این مملکت با حجابشون این(چه مرد چه زن) واقعا دلم نمی خواد بی حجابشون رو ببنیم.
الان توی جامعه شهری زنا هم مردا رو دعوا می کنن که چرا بی خبر می ره و می یاد و اگه با یه چیز دیگه قاطی نکرده باشم حتی می تونن شکایت کنن در مورد حبس خونگی هم همینطور
در مورد کار کردن زنا هم که واقعا داره اینجور مسائل کمرنگ تر می شه اگر نه به خاطر پیشرفت فرهنگ جامعه،به خاطر اقتصادش که می شه! و خیلی از مرد ها الان هستن که ترجیح می دن همسرشون هم کار کنه، حالا به هر دلیلی
من نمی دونم این چه علاقه ای یه که دخترا به استودیوم دارید ولی من که پسرم ندارم! :D بابا حتی اگه راه می دادن استودیو جای رفتن کسایی نیست که اونجا می رن بازی رو ببینن، جای کسایی که می خوان فوهش بدن! البته خوب در مواردی هم شعار سیاسی می دن یا لیزر می ندازن جواد خیابانی حال کنه :D

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از پرنیرا :
خیر! :)

اما جواب سوال من این نبود واقعاً :)
مرد ها با زن هاشون این کار ها رو نمیکنند؟؟؟؟؟
شما تا به حال مردی رو ندیدید که زنش رو طلاق بده؟ یا این که اون رو کتک بزنه؟ یا این که برای این که از خونه بیرون رفته باهاش دعوا کنه؟ :)
واقعاً من اغلب خانوم های خونه داری که توی فامیل میشناسم این رفتار ها باهاشون میشه حالا نه به این غلظت اما همچین چیزهایی واقعاً هست! و من حتی دیدم که خیلی از زن ها به خاطر نارضایتی شوهر دیگه سر کار نرفتن!!!!!
مثلاً من میگم ممانعت خروج شما سریعا یک زندان که درهاش قفل باشه رو تصور میکنید
که البته غلط هم نیست!!!!!!!!

واقعا دین اسلام این رو تایید میکنه حتی خلیفه چهارم یا امام اول شما هم بر این تأکید میکنه!!! :)

حالا یک مرد خب بویی از انسانیت برده به هر حال و نمیاد زنش رو توی خونه زندانی کنه اما واقعا این قوانین هست!!! در زندگی روزمره هست!!!
یک زن مجبوره حجاب داشته باشه ، مجبوره به شوهرش گوش کنه ، مجبوره ...

پرنیرا :Dسلام چطوری؟میگمموضع اععتقادیتو مشخص کردی براشون ؟
اگه مشخص کردی بهتره ما به جای تو بگیم دین اسلام چی رو تاییدمیکنه یا نمیکنه :-" مخالفم باجمله هات
یک زن مسلمون نباشه مجبورنیس حجاب داشته باشه ...
مسلمون هم باشه اجبارنیس اسمش!ما نمیگیم اجبار!
از نظر دین اسلام گفتم! الان بحث نظام سیاسی رونکش وسط فعلا

با black fire موافقم
حجاب لبنان رو هم من میپسندم تاحدزیادی!
میگم هچی میشه یقه دین رونگیریدهرچندقرن هاست همه چی به اسم دین توجیه شده!
مشکل تبعیض بیشتر باید در فرهنگ حل بشه تا دردین! فرهنگ و باور ما! فرهنگ!
همونی که مرده میخوادبگه من به برابری اعتقادارم باز یهو از دهنش یه حرفی درمیره که ته مغزش هنوز ...!
که مقصرش خانم ها هستن!بله! خانم ها!چون عده ایشون به حقوقشون واقف نیستند . ارزش خودشون رو کاملا نمیشناسن. اعتماد به نفس ندارن به حد کافی وقتی درمقایسه با مردهاقرارمیگیرند!
نبایدمنتظرباشیم باز هم مردها بیان تصمیم بگیرن همت کنند جایگاه مارو بهتر کنند!
ضعف یعنی اینکه مادر خانواده مثلا براثرتلقینات بچگی اعتمادبنفس دختروسرکوب کنه و زیادی لی لی به لالای پسرش بذاره

ماهم مادرهای آینده ایم!
تبعیض جـنس‍‌‍یتی ذهن منو درگیرنمیکنه.شناخت حقوق خودمون!
وقتی من مسلمان باشم : اعتمادبنفس داشته باشم حجابم رو رعایت کنم (چادری نیستم البته :-")عین حال زیبایی و آراستگی موردپسندم رو داشته باشم
درکنار اون خودمو همراه کنم با مهارت های خوب! و توانا یبام در زمینه های مختلف
وقتی تو جامعه ام با قدرت ظاهرمیشم و حرفی برای گفتن دارم
خودم باعث میشم برام احترام قائل باشن!
و هرجا حقوقم رو کسی نمیشناسه یاداوری میکنم و میشناسم و میخوامش حقمو و توانایی گرفتنشودارم!
و میتونم منطقی! حرف بزنم و روابط عمومی بالاداشته باشم دربرخورد با افرادمختلف جامعه!
خب!
چی میشه الان نتیجه اش؟

اینه که وقعا من ازتبعیض جـنس‍‌‍یتی برای خودم رنج نمیبرم! چون اگر هست برای جامعه بذارباشه .. حتی دنبالشم نمیگردم که زیادی حساس باشم بهش
من نباید بذارم در وهله ی اول برای من باشه! اول از خودم!

بدونیم اگر ویژگی های بیولوژیکی هست که مردها دراون از زن ها قوی ترن .. دقیقا ویژگی هایی هم هست که زن ها دراون قوی ترن ..حتی بیشترازنظرآماری :-" بدونیم چین اینا

پ ن : اصولا سواد یعنی این که بفهمیم برابریم باهم !چه مرد چه زن!
بی سوادی یعنی این که من با فوق لیسانس شیمی دانشگاه تهران بحرفم و بگه من اتفاقا موافقم که بیشترامکانات جامعه برای زن ها باشه- چون نسل اینده رو اونا پرورش میدن . اما شکی نیست که مردها از زنا بهترن :)) اصن میخواستم بگم نکن اینکاروشرمنده میکنی :))

پ ن 2 : درحد دوپست بالایی ج دادم فعلا کنکور :-"بعدها کاملتربحث میکنم
پ ن 3: اصولا من مشکل دارم با اینکه نهج البلاغه ازامام علی باشه!نیس بابا ... ملاک و معیارقرآنه واقعا حرفاش درباره زنان به شخصیت امام نمیخوره ...
تحریفه :-" نخونیدروانتونو میریزه بهم

usboy

کاربر حرفه‌ای

تبعيض جنسيتي به اين دليله كه يك عده مرد خودخواه(گرچه مردا همشون خودخواهن)هدايت جامعه رو در دست دارن
البته من نميگم مشكل همش از مرداست
مشكل از زنها هم هست
چون بايد جلوي مردا وايستن
مثه زنهاي آلماني كه براي حقشون دهنه همه مردا ميارن پايين
تا وقتي كه خانومها نتوانن خودشون رو دركارهاي حكومتي وارد كنند نميتوانن از تبعيض جنسيتي جلوگيري كنند
حق دادني نيست گرفتني است
تو كشور ما به شدت تبعيض جنسيتي وجود داره
و اين تا وقتي رهبر جامعه مرد هست.رييس جمهور مرد است.و كلا تمام نيرو دسته مرداست نميشه جلوش گرفت
نگاه كنين از همان اول تبعيض گذاشته ميشه اين وسط
اصن براي چي پيامبرا مرد هستن همشون؟؟؟
باز من خداروشكر ميكنم كه در اين انتخابات جناب روحاني آمد
وگرنه جليلي ميگفت من ميخوام حجاب زمانه پيامبر رو بيارم =))
ديگه اونموقع ميشديم عربستان
در كشورهاي اسلامي بنظر من تركيه تو اين زمينه كه حقوق رو يكسان كنه پيشرفت داشته
شايد تا ٨ سال ديگه بتونيم بهشون برسيم
تا وقتي كه در كشور ما حجاب وجود داره و قوانين اسلام در حكومت قرار داره اين تبعيض جنسيتي وجود داره
چون كلا در اسلام(حالا شايد بقيه هم همينطور هستن اما من اطلاع ندارم)از همين ابتداش وجود حجاب يه تبعيضه

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

تو اين قضيه هيچ كس ب اندازه خود زن ها مقصر نيستن! تو تاريخ اين كشور هيچ وقت زن ها نخواستن حق واقعى خودشون رو بگيرند! شايد تنها حركت زن ها در دوران پهلوي بوده "كانون بانوان" ك صرفا براى نشون دادن مدرن شدن ايران بوده ك هيچ كار جدى در اون صورت نگرفته... همونجور ك گفتن حق گرفتنى هس. من تبعيضو قبول ندارم چون هر جور بخوام زندگي ميكنم و هر جور شده حقمو ميگيرم! حداقلش اگ تبعيضيم باشه نميذارم در مورد من صدق كنه

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
مدال المپیاد

به نقل از mahsa94 :
تو اين قضيه هيچ كس ب اندازه خود زن ها مقصر نيستن! تو تاريخ اين كشور هيچ وقت زن ها نخواستن حق واقعى خودشون رو بگيرند! شايد تنها حركت زن ها در دوران پهلوي بوده "كانون بانوان" ك صرفا براى نشون دادن مدرن شدن ايران بوده ك هيچ كار جدى در اون صورت نگرفته... همونجور ك گفتن حق گرفتنى هس. من تبعيضو قبول ندارم چون هر جور بخوام زندگي ميكنم و هر جور شده حقمو ميگيرم! حداقلش اگ تبعيضيم باشه نميذارم در مورد من صدق كنه
کاملا موافقم ما خودمون سعی نمیکنیم از حق خودمون دفاع کنیم بعد توقع از یه سری مسءول مرد داریم!! کلا ب دلیل نحوه بار اوردن وختر ها تو ایران همشون منتظرن یکی بیاد حقشونو بگیره بابا خودمون باید بخوایم اگه بخوایم میشهکافیه نگاه کنید ک از 20 سال پیش چقد وضع تغییر کرده بازم باید تغییرش بدیم

usboy

کاربر حرفه‌ای

درسته ما نسبت به ٢٠ ساله پيش پيشرفت داشتيم اما هنوز اين هيچ هستن
همين كه يكسان شدن حقوق زنها و مردا فكرش در ذهن مردم داره كاشته ميشه بزرگترين پيشرفته
بايد ممنون همون رضاخان بود كه با ايستادن جلوي مدرس به زنان حق را داد(نوار ضبط شده اما بي كيفيت مدرس وجود دارد كه ميگويد:شما ميخواهيد به انسان هاي ناقص العقل(منظور زنها)حق راي دهيد؟؟؟
كه آدم پس از اين حرف واقعا تاسف ميخورد

M a н d i s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
اراك
رشته دانشگاه
پزشكی

به نظر من تبعیض جنسیتی یک چیزیه ک از اول بوده و در همه ی کشور ها هم.وجود داشته نه فقط ایران یا به خاطر وجود اسلام.
ما باید قبول کنیم که زن و مرد با هم تفاوت دارند و دلیل نمیشه ک هر کاری که مرد انجام میده زن هم باید اون رو انجام بده بسیاری از شغل ها هستند که واقعا باید تو جاهایه سختی انجام بشن و خب برای همین پذیرش دختر رو ندارن چون اصلا وقتی اون دختر وارد اون کار میشه سخت پشیمون میشه...
در ضمن این تبعیضی ک الان در جامعه ی ما هست رو خود ما ایجاد کردیم وقتی یه پدری اجازه میده پسرش هر کاری بکنه عقایدش اینه ک دختر باید خودشو. جمع کنه
جامعه ای بهتر از این نخواهیم داشت. پس نباید همه چیزو تقصیر قوانین بیندازیم البته قوانین نیاز به اصلاح دارن این غیرقابل انکاره

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
مدال المپیاد

به نقل از مهــــدـ ـیس :
به نظر من تبعیض جـنس‍‌‍یتی یک چیزیه ک از اول بوده و در همه ی کشور ها هم.وجود داشته نه فقط ایران یا به خاطر وجود اسلام.
ما باید قبول کنیم که زن و مرد با هم تفاوت دارند و دلیل نمیشه ک هر کاری که مرد انجام میده زن هم باید اون رو انجام بده بسیاری از شغل ها هستند که واقعا باید تو جاهایه سختی انجام بشن و خب برای همین پذیرش دختر رو ندارن چون اصلا وقتی اون دختر وارد اون کار میشه سخت پشیمون میشه...
در ضمن این تبعیضی ک الان در جامعه ی ما هست رو خود ما ایجاد کردیم وقتی یه پدری اجازه میده پسرش هر کاری بکنه عقایدش اینه ک دختر باید خودشو. جمع کنه
جامعه ای بهتر از این نخواهیم داشت. پس نباید همه چیزو تقصیر قوانین بیندازیم البته قوانین نیاز به اصلاح دارن این غیرقابل انکاره
من با قسمت اول حرفتون مخالفم ببینید ما یه سری رشته داریم ک طرفدارای پسرش ییشترن یه سری طرفدارای دختر اما دلیل نمیشه اون رشته رو برای دخترا محدود کنیم مثل این میمونه ک شما بگی خیاطی و اشپزی مخصوصا زناستپس چرا خیاط و اشپز مرد داریم؟!!!اگه قرار ب محدودیته باید برای هر 2 طرف باشه ک نیست اینم خودش یه تبعیضه :-"

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

خانوم کهکشان و بلک فایر! :)

من بی دین هستم اما مطالعات دینیم به حد خوبی بوده خصوصاً راجع به دین اسلام! :)

به هر حال موضع من مشخصه و من هم دارم نظرم رو میگم و روی هوا هم حرف نمیزنم آیه قرآن آوردم و همینطور حدیث امام علی (خلیفه چهارم)

حالا اگه شما قرآن و حضرت علی رو قبول ندارید به وضوح میشه گفت یا مسلمون نیستید یا شیعه نیستید! یا برای انتخاب دین مطالعه نداشتید...
که در هر صورت شما اشتباه میکنید! :D چرا ؟ چون بی علم به یک چیزی اون رو پذیرفتید! یا چیزی رو که پذیرفتید قبول ندارید!!!

و این برای یک آدم به نظرم معقولانه نیست! :)

در ضمن! :)

تبعیض ها دقیقاً بر میگرده به خوده خوده دین! اصلا هم قابل انکار نیست

درسته که باور ها و محدودیت های کشور تا حدود خیلی زیادی دین اسلام رو اصلاح کرده (برعکس چیزی که دوستان مسلمون میگن)

اما خود دین اسلام واقعاً چیزی جز این نیست :)

و اگه فردی میتونه ثابت کنه که هست من واقعاً خوشحال میشم! :)

این که در دین اسلام اصلاً عدالتی بین زن و مرد رعایت نمیشه خیلی فاحشه! و چقدر زیبا الله بدون پرده حرف میزنه

و افرادی که فکر نمیکنن و اصلاً هم علاقه ای به فکر کردن ندارند! این آیات رو تایید میکنن!!! :)

برای زنانی که طغیان میکنن یا زنان ناشزه

سوره نساء آيه 34: مردان را بر زنان حق تسلط و نگهباني است. به واسطه آن برتري كه خدا بعضي را بر بعضي مقرر داشته است. و هم به واسطه آن كه مردان بايد از مال خود به زنان نفقه بدهند. پس زنان شايسته و مطيع آنهايند كه در غيبت حافظ حقوق شوهرانشان باشند. و آنچه را خدا به حفظ آن امر فرموده نگه دارند. و زناني كه از مخالفت آنان بيمناكيد ? ابتدا آنها را موعظه كنيد اگر مطيع نشدند از خوابگاه آنها دوري كنيد. باز مطيع نشدند به زدن آنها را تنبيه كنيد. چنانچه اطاعت كردند ديگر هيچگونه ستم بر آنها روا نداريد. همانا خدا بزرگوار و عظيم الشان است.

گاهی زنان طغیان و سرکشی می کنند که در این حالت به آنها «ناشزه» می گویند و طبق آیه 34 نساء
درمرحله اول باید موعظه شوند ،
در مرحله دوم طرد شوند
ودر مرحله سوم کتک بخورند.
اما آیا طغیان و سرکشی مختص زنان است ؟ و آیا مردان طغیان نمی کنند؟ از نظر قرآن جواب مثبت است. در این صورت زنان با آنها باید چه رفتاری داشته باشند؟ جواب قرآن این است:

«و إن إمرأه خافت من بعلها نشوزاً او إعراضاً فلا جناح علیهما أن یصلحا بینهما صلحاً و الصلح خیر» نساء 128
«اگر زنی از نشوز و طغیان شوهر خود هراس داشت، اشکالی ندارد که مصالحه کنند ( و زن از بعضی حقوق خود گذشت کند)[1] که البته مصالحه بهتر است.»
در این دو آیه نشوز ، دو نکته قابل توجه وجود دارد. یکی این که گفتیم خطابات قرآنی مربوط به مردان است که در این دو آیه مشاهده می گردد. یعنی در آیه مربوط به نشوز زنان ، خطاب مستقیماً به مردان است، اما در آیه دوم – که مربوط به نشوز مردان است- زنان به صورت غایب ذکر شده اند. از این دسته مطالب باز هم وجود دارد ،یعنی اگر حکمی به زنی داده شود، یا به صورت غایب است و یا مورد خطاب مذکور است، مانند «یا نساء النبی» . نکته دوم و مورد بحث این که در قرآن تبعیض فاحشی بین زن و مرد گذارده شده است. چون اگر زنان ناشزه شوند باید کتک بخورند ، اما اگر نشوز از طرف مرد باشد، باز هم زن باید کوتاه بیاید.

*1-برگرفته شده از تفسیر المیزان ج 5 ص 102 متن گفته علامه این است: «و السیاق یدل علی أن المراد بالصلح هو الصلح بِغَضِّ المرأه عن بعض حقوقها فی الزوجیه او جمیعها لجلب الانس و الالفه والموافقه و التحفظ عن وقوع المفارقه» یعنی «سیاق آیه دلالت بر این دارد که منظور از صلح این است که زن برای ایجاد انس و الفت و توافق بین زوجین و جلوگیری از جدایی ، از بعض یا کل حقوق خود صرف نظر کند.»
:)

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

(:| مطالعت راجع به اسلام خوب نبوده از اینایی هستی که 2 تا تیکشو رو پیدا کردن بهش گیر بدن :rolleyes: حرف رو هم که خدا رو شکر خوب بلدی بپی چونی، من گفتم که هر حدیثی رو قبول ندارم نگفتم که نه قرآن رو قبول دارم نه امام رو، ولی خب انگار چیز دیگه خوندید که خوب مشکل از من نیست. شما یه دور قرآن رو بخون شاید فهمیدی که منی که یک دهمش هم نخوندم چرا تاییدش می کنمو
خوب بریم سراغ اشتباهاتتون: برتیری که شما به کار بردید برتری مطلقه در حالی که قرآن برتری نسبی منظورش بوده و اگه مطالعات دینیت به حد خوبی بوده خصوصاً راجع به دین اسلام! شاید می تونستی بخونی که می گه برتری مطلق زن یا مرد به ایمانشه نه به جنسیتش آیش هم تو آخر کتاب دینی سال سوم می تونی پیدا کنی زیاد دنبلش نگرد.
و در مورد از مخالفت آنان باید بگم که مخالفت در اینجا به معنی طغیان در دینه نه اینکه مرده می گه زن لباس قرمز بپوش زنه بگه نه من آبی خوشم می یاد بعدش مرده بگه: Have at Thee بعدش بزنتش!!! بلکه می گه که باید از اون روشا استفاده بشه برای باز گردوندن به دین(یعنی الان اگه شوهر داشتی می تونست بزنتت :-" )
در آیه 138 فقط پند و مصالحه رو آورده که خوب فکر کنید زنه بخواد مرده رو بزنه، خودتون قضاوت کنید چی می شه (البته ارادت داریم خدمت بانوان رزمی کار :-" ) که اگه جواب نده باز بر می گرده به آیه 35 که می گه اگه نشد برید با بزرگترتون صحبت کنید(یحتمل بازم نشد نزدیک ترین شعبه دادگستری)
اگر حکمی به زنی داده شود، یا به صورت غایب است و یا مورد خطاب مذکور است، مانند «یا نساء النبی» فقط می تونم بگم برو کتاب دینی سال سوم رو یه ورق بزن! خداییش یه بار خوندن قبل کنکور هم بد نیست شاید 1-2 تا چیز هم راجع به دین یاد گرفتی که مطالعات دینیت به حد خوبی بشه خصوصاً راجع به دین اسلام!

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Black Fire :
(:| مطالعت راجع به اسلام خوب نبوده از اینایی هستی که 2 تا تیکشو رو پیدا کردن بهش گیر بدن :rolleyes: حرف رو هم که خدا رو شکر خوب بلدی بپی چونی، من گفتم که هر حدیثی رو قبول ندارم نگفتم که نه قرآن رو قبول دارم نه امام رو، ولی خب انگار چیز دیگه خوندید که خوب مشکل از من نیست. شما یه دور قرآن رو بخون شاید فهمیدی که منی که یک دهمش هم نخوندم چرا تاییدش می کنمو
خوب بریم سراغ اشتباهاتتون: برتیری که شما به کار بردید برتری مطلقه در حالی که قرآن برتری نسبی منظورش بوده و اگه مطالعات دینیت به حد خوبی بوده خصوصاً راجع به دین اسلام! شاید می تونستی بخونی که می گه برتری مطلق زن یا مرد به ایمانشه نه به جـنس‍‌‍یتش آیش هم تو آخر کتاب دینی سال سوم می تونی پیدا کنی زیاد دنبلش نگرد.
و در مورد از مخالفت آنان باید بگم که مخالفت در اینجا به معنی طغیان در دینه نه اینکه مرده می گه زن لباس قرمز بپوش زنه بگه نه من آبی خوشم می یاد بعدش مرده بگه: Have at Thee بعدش بزنتش!!! بلکه می گه که باید از اون روشا استفاده بشه برای باز گردوندن به دین(یعنی الان اگه شوهر داشتی می تونست بزنتت :-" )
در آیه 138 فقط پند و مصالحه رو آورده که خوب فکر کنید زنه بخواد مرده رو بزنه، خودتون قضاوت کنید چی می شه (البته ارادت داریم خدمت بانوان رزمی کار :-" ) که اگه جواب نده باز بر می گرده به آیه 35 که می گه اگه نشد برید با بزرگترتون صحبت کنید(یحتمل بازم نشد نزدیک ترین شعبه دادگستری)
اگر حکمی به زنی داده شود، یا به صورت غایب است و یا مورد خطاب مذکور است، مانند «یا نساء النبی» فقط می تونم بگم برو کتاب دینی سال سوم رو یه ورق بزن! خداییش یه بار خوندن قبل کنکور هم بد نیست شاید 1-2 تا چیز هم راجع به دین یاد گرفتی که مطالعات دینیت به حد خوبی بشه خصوصاً راجع به دین اسلام!

خیر دوست خوب! :)

اتفاقاً در اکثر جاهایی که حرف و بحث آفرینش اومده وسط زن رو برای این که مرد آرامش بگیره قرار داده! :|

در ضمن قبلاً گفتم و باز هم تکرار میکنم! :)

به نقل از پرنیرا :
من هم میگم همشو نمیشه قبول کرد!! :D کلمه تجدید نظر رو توجه کنید! :-"

مرد و زن فقط در اعمال صالح با هم برابرند! که اتفاقاً نباید برابر باشند! :D

چرا ؟ چون در اسلام عملاً مرد فقط باید غذا و خوراک و وسایل و لوازم خونگی رو برای زن تهیه کنه و نفقه چیزی جز این نیست! :)

و حتی مرد اگه از دادن پول به زن امتناع کنه اصلاً مشکلی نداره صرفاً باید نیاز هاشو رفع کنه از خوراک و پوشاک و ...! :) حالا اگه این زن از داراییش چیزی ببخشه واقعا با وقتی که مرد از داراییش چیزی میبخشه با هم برابرند؟ مسلماً نه!!! با توجه به قوانین سختی که خدا برای زن ها گذاشته (اگه یک تار مو معلوم باشه فولان میشه بمان میشه!) احتمال این که یک زن بره جهنم خیلی بیشتره تا هنگامی که یک مرد بره!!!

یا مثلا در آیه 34 سوره نساء اومده که از بستر زن دوری بجویید اگه از شما نا فرمانی کرد! :| حالا یک زن اگه یک وخت احساس نیاز جـنس‍‌‍ی کرد باید چی کار کنه؟ اگه خیلی این احساس شدید بود باید چی کار کنه؟
اگه با فرد دیگه ای رابـط‌‍ه جـنس‍‌‍ی داشته باشه محکوم میشه به سنگسار! :| که باز هم طبق آیاتی از قرآن مرد میتونه با 4 لعنت فرستادن در محضر قاضی... زن رو زنا کار فرض کنه و اون رو سنگسار کنه...!!!
حالا با این که مرد وقتی از بستر همسرش دوری بکنه میتونه یک زن صـیغ‍‌‍ه کنه یا حتی زن بگیره و با اون باشه حق شرعی و رسمیشه! :D
خب حالا اگه یک مرد بره زنا کنه آیا با وقتی که یک زن میره زنا میکنه برابره؟ :|
قطعاً نه!!!! زن محدودیت بیشتری داره و باید براش احکام راحت تر باشه! :| اما دقیقاً برعکسه! :) و مجازات زن زنا کار به مراتب سخت تر از مرد زنا کاره!!! حالا که داریم میبینیم در عمل نیک و شر هم با هم برابر نیستند و اتفاقاً حتی در این مرد هم به نا حق اختلافات بسیار بسیار بزرگی دارند! :)
:) :) :) :) :)

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

تو خواب نیستی خودتو زدی به خواب

اکه قرار بود مرد با زن فقط آرامش بگیره از همون اول خداوند یک کامپیوتر می آفرید با اینترنت بدون فیلتر =))

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
مدال المپیاد

چرا بحث و منحرف کردید درباره موضوع بحث کنید
پرنیرا بحث و داری اعتقادیش میکنی تاپیک اعتقادی ک نیست
اقای بلک فایر موضع شما رو هم من کلا درک نمیکنم

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

راستش رو بخوای خودم هم گاهی درک نمی کنم(بدون شوخی) به خاطر همین یه مقدار توضیحش سخته، من با حقوق برابر تا حد زیادی موافقم (در حدود 95% :-" ) ولی چیزی که من می گم اینه که شما دخترا فکر نکنید که پسرا مشکلات خودشون رو ندارن یه نمونش فقط سربازیه که به عبارت دقیق تر برابره با 2 سال زندان+ اعمال شاغه+ بی گاری
من می گم که تبعیض جنسیتی یه مسئله نسبیه، خوب یه بخش به دین مربوط که می شه حجاب و تا حد زیادی هم درسته هر چند که شاید خیلیا(چه مرد چه زن) نخوان اینو قبول کنن.

چیزی که من سعی دارم بگم اینه که توی جامعه ی ما مسائل مهم تری از این 2-3 تا موردی که واقعا تبعیضه وجود داره(موارد تبعیض مثل همون استودیوم و برخی از رشته های دانشگاهی اینا) در مورد رد صلاحیت ها هم که خوب تو پست های قبلی گفتم.

نتیجه گیری کلی در مورد موضع من: بحث به این شکل و در این زمان غلطه

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
مدال المپیاد

اقا این همه بحث میشه اینجا در حالی ک 100 تا بحث مهم تر هست چ ربطی داره خوب :-??
بحث مهم تر هست درست اما مثلا الان میخوای بیایم در مورد تحریم بحث کنیم!!!+چیزی ک هست و شما ب عنوان تبعیض برای پسرا میگی واقعا در برابر دخترا ناچیزه

بالا