• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش منظم ادیت

• شروع کننده موضوع

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام ! (;
همون‌طور که می‌دونین, ادیت راهِ موثری برای رفعِ بعضی از اشکالات عکس -نظیر اشکالاتِ کادر- هست. توی عکاسیِ امروز ادیت بخشی از چیزیه که یه عکاس باید بدونه.
با این‌وجود (و متاسّفانه) یه سری از ماها [مثه خودم] ادیت بلد نیستیم؛ که این صدمه زیادی به کارمون می‌زنه [چون کارمون می‌تونه بهتر از چیزی که هست بشه]

توی ِ این تایپیک از کسانی که ادیت بلدن خواهش می‌کنیم که بیانُ مارو هم درجریان ِ ادیتُ سایر ِ قضایا قرار بدن . :د
ممنون ! (;

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک
پاسخ : آمـوزش منظّـم ادیــت

از نظر من بهترین نرم افزار ها واسه این کار فتوشاپ و لایت روم هستن.
لایت روم که مال شرکت Adobe خیلی از عکاسا ازش استفاده میکنن ولی به نظرم مناسب حرفه ای تر هاست. تنظیمات اگرچه تابلو هستن و نوشته چی ان ولی یه آماتور خیلی ناشیانه میتونه استفاده های بدی کنه ، مخصوصا فیلتر های آمادش که به شخصه اولا خیلی حتی خوشم اومد ازشون و هی جو گیر طور استفاده میکردم بعد دیدم که چه فاجعه آمیز گند میزدم به عکسا:-" خیلی تک و توک به یه عکسی میخورن.
فتوشاپ برخلاف تصور خیلی ها فقط برای پینت و کارای گرافیکی نیست و عالیه واسه ادیت عکس. توی تنظیمات image: adjustments همه چیزای لازم برای یه ادیت خوب هست. همینطور توی نوار اگه اشتباه نکنم filters: lens correction کلی خطا های لنزو میشه گرفتو کارای خوب کرد. حرفه ای تر ها از layer ها و براش هم استفاده میکنن منتها منظور رنگ کردن و این چیزا نیست (!) تنظیمات نور و این چیزاست که منم هنوز درباره ی مراحلش خیلی چیزی نمیدونم.
به شخصه الان از فتوشاپ واسه ادیت اصلی استفاده میکنم و واسه نویز گیری از لایت روم استفاده میکنم و خیلی ام راضی ام! هیچ کدوم هم توتریال یا کتابی ازش نخوندم؛ کلا سیره ی من تو استفاده از نرم افزارا آزمون و خطاست که شما اینطور نباشید بهتره:-"

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از زهرا.ج :
از نظر من بهترین نرم افزار ها واسه این کار فتوشاپ و لایت روم هستن.
لایت روم که مال شرکت Adobe خیلی از عکاسا ازش استفاده میکنن ولی به نظرم مناسب حرفه ای تر هاست. تنظیمات اگرچه تابلو هستن و نوشته چی ان ولی یه آماتور خیلی ناشیانه میتونه استفاده های بدی کنه ، مخصوصا فـیلت‍‌‍ر های آمادش که به شخصه اولا خیلی حتی خوشم اومد ازشون و هی جو گیر طور استفاده میکردم بعد دیدم که چه فاجعه آمیز گند میزدم به عکسا:-" خیلی تک و توک به یه عکسی میخورن.
فتوشاپ برخلاف تصور خیلی ها فقط برای پینت و کارای گرافیکی نیست و عالیه واسه ادیت عکس. توی تنظیمات image: adjustments همه چیزای لازم برای یه ادیت خوب هست. همینطور توی نوار اگه اشتباه نکنم filters: lens correction کلی خطا های لنزو میشه گرفتو کارای خوب کرد. حرفه ای تر ها از layer ها و براش هم استفاده میکنن منتها منظور رنگ کردن و این چیزا نیست (!) تنظیمات نور و این چیزاست که منم هنوز درباره ی مراحلش خیلی چیزی نمیدونم.
به شخصه الان از فتوشاپ واسه ادیت اصلی استفاده میکنم و واسه نویز گیری از لایت روم استفاده میکنم و خیلی ام راضی ام! هیچ کدوم هم توتریال یا کتابی ازش نخوندم؛ کلا سیره ی من تو استفاده از نرم افزارا آزمون و خطاست که شما اینطور نباشید بهتره:-"
چندتا مساله اضافه می کنم به صحبتهای شما :
1- هردو نرم افزار مال شرکت ادوبی هستند.
2- هرکاری که با لایت روم میشه کرد با فوتوشاپ نمیشه. هرکاری هم که توی فوتوشاپ می شه توی لایت روم نمیشه. هر کدوم کارهای خاص خودشون دارن، اما فوتوشاپ به طور کلی اکثر کارهای لایت روم رو انجام میده. اما لایت روم کمی راحت تره ( به طبع کارهای پیچیده تر هم نمیشه ازش انتظار داشت)، اما کنترلش روی نور و رنگ بهتره.
3- نویزگیرهای فوتوشاپ هم کم از لایت روم ندارند. توی خود فوتوشاپ پلاگین نویز نینجا رو پیشنهاد می کنم دانلود کنید و استفاده کنید، نتیجه اش تقریبا توی همه ی مقایسه ها برتر از بقیه پلاگین ها و نرم افزارهاست.
4- با فوتوشاپ گاهی مجبور به نقاشی کردن هم یه جورایی می شیم، مثلا برای پاک کردن لکه های صورت، برای ادیت عناصر مزاحم و ...
سعی می کنیم به زودی این تاپیک رو هم رونق بدیم. سر بزنید.

• شروع کننده موضوع

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

خب فرض می‌کنیم که من دوتا برنامه‌ی ِ خوبُ رایج دارمُ می‌خوام باهاشون عکس‌مُ ادیت کنم. چطور باید این‌کارُ بکنم؟ [ از الان که توضیحات ِ کاملی راجب ِ نرم‌افزارها داده شد,دیگه بریم سر اصل‌مطلب :د ]

× اوّل با فوتوشاپ شروع کنیم بهتره به نظرم ؛ ساده‌ترهُ تو کامپیوتر هرکسی پیدا می‌شه نرم‌افزارش.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نظرم تاپیک خیلی عمومی هست، و زیاد توش بحث نمیشه کرد. مثلا باید ژانرهای مختلف رو در کلاسهای مختلف بررسی کنیم. هر ژانر ادیت پسندیده ی خودش رو داره. به نظرم یه کم اول مباحث عمومی رو کاور کنیم تا برسیم به مباخث تخصصی تر. مباحث رو کم کم مطرح می کنیم و بیشتر سوال و جواب کنید که صفحه فعالیتش بره بالا و بتونیم توی هر صفحه تعداد عکسهامون رو کاهش بدیم.

*****استفاده از این آموزش ها با ذکر نام سایت منتشر کننده (www.sampadia.com) و ذکر نام نویسنده (امیرحسین پریسای) بلامانع است.*****
در کلیه مراحل فرض شده که شما کار ساده با نرم افزارهای کامپیوتری رو بلدید و زیاد از اول شروع نکردیم.
در برنامه فوتوشاپ اگر عکسی را باز کنید، با این صفحه روبرو می شید :

Untitled.jpg

در سمت راست پایین شما لایه ها رو می بینید که خیلی سودمند هستند. سمت راست گزینه Adjustment به شما اجازه می ده که چیزهایی مثل نور، کنتراست و ... رو عوض کنید.
بهتون پیشنهاد می دم زمانی که می خواید عکسی رو شروع به ادیت کنید، روی لایه ی اصلی اینکار رو نکنید که بعدا بتونید با اولین کارتون مقایسه کنید ادیت رو. سمت راست بر روی لایه ی عکس کلیک راست کنید، Duplicate layer رو بزنید و ok کنید. با اینکار یک لایه ی جدید از همان عکس بر روی عکس قبلی قرار می گیرد.

Untitled2.jpg

اگر الان یک ادیت بر روی عکس انجام بدم، می تونم با hide کردن این لایه، عکس اول رو دوباره ببینم

Untitled3.jpg

یا حتی می تونم با تغییر Opacity لایه های بعدی، تنظیم کنم که چقدر از ادیت بر روی کار تاثیزگذار باشه.

Untitled4.jpg

فرض کنید بخواهیم کمی این عکس رو کم رنگ تر کنیم. همونطور که می بینید به طور ذاتی رنگها خیلی تند هستن. توی گزینه های adjustment سمت راست، می ریم سراغ Hue/Saturation که بتونیم توش یه کم اشباع رنگها رو کم کنیم. نتیجه می شه این :

Untitled8.jpg

و با کمی افزایش کنتراست و برایتنس میشه این :

Untitled9.jpg

از اینجا به بعدش دیگه منوی adjustment کمی سلیقه ای هست، و نسخه خاصی نمیشه پیچید واسه همه ی عکسها. بریم یه کم سراغ ابزارها.

اولین ابزاری که خیلی توی ادیت به درد می خوره، ابزار Healing brush هست که از سمت چپ انتخابش می کنیم. (پیداش کنید خودتون!) راستی با ابزار zoom tool می تونید روی عکس زوم کنید، یا با گرفتن کلید alt و کلیک، زوم اوت کنید. فرض کنید با ابزار healing brush می خوام این خط زائد رو از بین ببرم. با کلیدهای ] و [ می تونید سایز براش رو کوچیک و بزرگ کنید :

Untitled5.jpg

با گرفتن کلید alt و کلیک بر روی جایی که می خواهیم ازش نمونه برداری بشه، بر روی خط مورد نظر می کشیم. نتیجه می شه این

Untitled7.jpg

می بینید که هنوز رد پای کمی از ادیت مشخصه. دلیلش هم اینه که این ابزار فقط heal می کنه، جاهایی که شلوغ تره این ابزار معجزه می کنه. مثلا این لکه رو :

Untitled10.jpg

اگر از یه ذره بالاترش نمونه برداریم و بذاریم روش می شه این شکلی :

Untitled11.jpg

می بینید که خیلی خوب جواب داده این روش.

منتظر نظرات هستیم.

• شروع کننده موضوع

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

× ببخشید که پست‌های قبلیُ پاک کردم؛ تایپیکُ الکی شلوغ کرده بود.

× من دارم اینا رُ دونه‌دونه امتحان می‌کنم؛ وختی از شوک دراومدم میام نظر می‌دم. :د

× مرسی واسه پست‌هاتون!

× اون قانون ِ مهمُ اون بالا زدم,توجّه کنین خواهشن. «فقط با ذکر سایت منبع و نام آموزش‌گر کپی‌پیست کنید.»

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

با تشکر از محسن عزیز، قرار بود مباحث رو برای سبک تر شدن صفحه کم کم قرار بدیم، اما پستت بسیار مفید بود.
البته اصلاح می کنم، گزینه save for web اصولا ربطی به حجم save کردن عکس نداره. الگوریتم های ذخیره سازی در هر دو روش save as و save for web قابل تغییر هستند، تفاوت اصلی اما در رنگ خروجی عکسهاست. در save for web دقیقا رنگهایی که در فوتوشاپ می بینید را ذخیره خواهید کرد، اما در Save as رنگها کمی مرده تر خواهند بود. این امر در ذخیره سازی و تبدیل عکسهای raw (خروجی مستقیم سنسور در بعضی دوربین های رده بالاتر) بسیار مشهوده. و البته بعد از آپلود برای نمایش در مرورگرهای اینترنت هم گاهی با مشکل مواجه خواهید شد و رنگها با کمی تغییر در کامپیوتر نشان داده می شوند. یادم هست که یک بار یک سایت یکی از دوستان معرفی کرد که در آن با فرمت غیر معمولی عکسی را عمدا در سایتی گذاشته بودند که زمانی که آن را سیو می کردید بر روی کامپیوتر، رنگ آن به کلی تغییر می کرد. اگر سایت را پیدا کنم لینکش را همینجا می گذارم. پیشنهاد من روش save for web هست.

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

یه ادیت واسه "کاهش تاری ِعکس" لدفن. :]

× شکیبا: آهان. همین ادیت شارپنس. این خیلی لازمه اتّفاقا.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

کیاناز، تاری عکس منظورت چیه؟ تار شدن دلایل مختلفی داره، مثل حرکت دست، عدم فوکوس درست، کثیفی لنز و سنسور و ... اول بگو منظورت کدومه، ببینیم چیکار میشه کرد.

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

عدم فوکوس درست. :)

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

عکسی که به هر دلیلی تار بشه، قطعا نتیحه مطلوبی دیگه نمیشه ازش گرفت با ادیت. اما روش کار اینه که با فـیلت‍‌‍ر شارپن، تا جایی که میشه شارپش کنی، بعد با فـیلت‍‌‍ر نویز، نویزش رو بگیری. راه بهتری تا جایی که من می دونم نداره.
دوستان، نظرتون چیه که یه آموزش برای رفع کج بودن تراز عکس بذاریم؟ خیلی شایعه توی عکسهایی که آپلود میشه توی سایت.
بچه های شل و عزیز بخش عکاسی!!!
منتظر نظرات هستیم!
تو این پیج نمیشه هی پشت سر هم آموزش گذاشت!
پس لطف بفرمایید توی بحث ها شرکت بفرمایید که بشه توی هر پیج یه آموزش گذاشت!

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

مثل اینکه باید دوباره دست به کار بشیم و یه کمی آموزش بذاریم. اینجا مثل اینکه جز 3-4 نفر دیگه مشارکت کننده نداره... اشکالی نداره. پیج سنگین میشه با آموزش و هر آموزش هم کلی عکس، خودتون به مشکل بر می خورید.
این عکس رو توی پیج عکسهای ما دیدم و فکر کردم به اینکه واقعا مشکل داریم توی ادیت عکس. اینکه کسی متوجه نشه مشکل این عکس از کجاست دیگه خیلی مشکل ابتدایی یی هست...

h6548_IMG_20130615_110009.jpg

فکر نمی کنم کسی باشه که مشکل این عکس رو نفهمه. ابتدایی ترینش اینه : عکس کجه!
گاهی وقتا به خاطر پرسپکتیو این مشکل ایجاد میشه که خط های عمودی با هم موازی نیستند. برای صاف کردن این عکسها که پرسپکتیو عمودی دارن، نیاز داریم به یه عنصر افقی. عناصر افقی توی پرسپکتیو عمودی به سمت افق باقی می مونن، و به لحاظ کجی و راستی میشه ازشون استفاده کرد. توی برخی عکسها هم پرسپکتیو افقی دارم و از خطوط عمودی باید برای تراز کردن استفاده کنیم. توی همین عکس، بالای در، خطوط کاشی ها و ... می تونن کمک کنن برای تراز کردن این عکس.
اولین قدم برای تراز کردن عکس، باز کردنش توی فوتوشاپ و استفاده از ابزار Crop هست. (توی ورژن جدید فوتوشاپ، یعنی فوتوشاپ CC خیلی از مشکلات کراپ رو حل کردن. اما چون ممکنه همه دسترسی نداشته باشید بهش، همون توی CS6 بازش کردم.) اول از همه با کراپ کل عکس رو انتخاب کنید.

1st.jpg

اگر موس رو بیرون عکس نگه دارید، کلیک کنید و بکشید، می بینید که عکس می چرخه. اونقدر بچرخونید تا عکس تراز بشه. بعد هم با زدن تیک اون بالا، عکس کراپ میشه.

2nd.jpg

چیزی که هنوز خودنمایی می کنه، عدم تقارن عکس هست. سمت چپ ستون ها تعداد کمتریشون معلوم هست. (به کادربندی و درستی و غلطی کار نداریم.) اینجا چندتا کار میشه کرد. اولین کار یه کراپ ساده بزنیم، سمت راست رو اندازۀ سمت چپ کنیم، خیلی هم شیک. الان دیگه بلدیم با کراپ کار کنیم. نتیجه میشه این :

3rd.jpg

اما اگه یه ذره نکته بین باشیم و عکاس، می فهمیم که کج بودن و عدم تقارن این سیستم، به این دلیله که عکاس وسط صحنه نایستاده بوده و عکس قطعا به لحاظ افقی هم پرسپکتیو دار شده! یعنی خوب میشه اگه بتونیم پرسپکتیو رو هم از بین ببریم. اگر تیزبین باشیم، اثرش توی کاشی ها کمی مشخص هست که با هم موازی نیستن. دست به کار میشیم! کل عکس رو با Ctrl+A انتخاب می کنیم، از منوی Edit -> transform -> perspective یا skew. شروع می کنیم گوشه های عکس رو جابجا کردن تا به نقطۀ دلخواه برسیم. بعدش هم باز با کراپ می تونیم عکس رو درست کنیم که گوشه های سفیدش پیدا نباشن (اگر موقع کار کمی دقت کنید این اتفاق نمی افته!) میرسیم به چیزی شبیه به این :

4th.jpg

البته منکر این نیستیم که در بعضی عکسها پرسپکتیو بسیار بسیار به درد بخور هست، اما ینجا عکس رو کمی خراب کرده بود.
این عکس ایرادهای اساسی دیگری هم دارد (مثل کمبود داینامیک رنج به خاطر استفاده از دوربین موبایل و در نتیجه از دست رفتن بسیاری از دیتیل ها در نقاط تاریک (مثل داخل ساختمان) و نقاط روشن (مثل کاشی هایی که آفتاب دارند)، ادیت نامناسب رنگ، چراغ بالایی که از سقف آویزان شده و ...) اما هدف نشان دادن چگونگی ادیت عکسهای با تقارن، تراز و پرسپکتیو نامناسب بود.
امیدوارم دیگه شاهد عکسهای کج و معوج توی فروم نباشیم...! :) دوستانی هم که بحث نمی کنن، دوباره میگم، خیلی ضایعید...! (;

negi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : آموزش منظم ادیت

من مشکل ادیت ندارم فلن ولی مشکلم اینه که نمیتونم حجم عکسم رو کم کنم میشه لطفا راهنمایی کنید؟

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

حجم عکس رابطه مستقیمی با کیفیتش داره. اگه بخواین حجم عکس jpeg رو بدون تغییر در ابعاد کم کنین کیفیتش حتما پایین میاد. (jpeg خودش یه فرمت فشردس) هر چند با مقدار کم و گاهن نامحسوسی از کاهش کیفیت معمولن حجم عکس به میزان بسیار قابل توجهی پایین میاد. در مورد فرمت های غیر فشرده (یا فشرده بدون اتلاف داده) معمولن میشه با کاهش کیفیت خیلی خیلی کم فشردشون کرد.یکی از رایج ترین این فرمتا raw هستش که توسط دوربین های متوسط به بالا ثبت میشه که توشون تنظیماتی مثل کنتراست، وایت بالانس و ... روی عکس به طور دائمی ثبت نمیشن درنتیجه این عکسا قدرت ادیت بیشتری دارن ولی بسیار پر حجمن. یه بار من عکسی با این فرمت گرفتم که حدود 70 مگ حجم داشت!
یه راه ساده واسه کم کردن حجم عکس سیو اون با فوتوشاپ تو فرمت jpeg و انتخاب یه level پایین از کیفیته. اگه عکستون raw هست و میخواین کاهش کیفیت کمتر ولی حجم بیشتری داشته باشین tiff به کارتون میاد. نرم افزارایی هم واسه کم کردن حجم وجود دارن که اصلن به اندازه اسمشون کارایی ندارن و به کار کسایی میان که فوتوشاپ واسشون مفت نیست! با سرچ JPEG Compressor میتونیین چنین نرم افزارایی رو پیدا کنین.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

توی فوتوشاپ که باز می کنین عکس رو، روی منوی فایل، Save for web، می تونید بگید که عکس با چه کیفیتی به صورت Jpeg ذخیره بشه.

FarnaoO:D

Far_Naz
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97

سلام!
میشه لطفا غیر از ادیت عکس تنها در مورد مخلوط کردن چند عکس یا از بین بردن بک گراند تصاویر هم یه کم توضیح بدین؟

fatemeh-s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی عذر میخوام ک دارم این سوالو اینجا میپرسم ولی خب جواب بدین لطفا خیلی واجبه! :|
اینکه اگه بنده بخوام عکس بذارم بعنوان یه پست مثلا تو همون بخش عکس های ما چیکار باید بکنم :-/ لینکشو نعا... :-" خود عکس باز شه!

خواهش مند است اگر اسپمه مدیر محترم پاک نکنه تا ما جواب خودمنو دریافت کنیم :|باتشکر :-"

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

عکس رو آپلود کن، روی اون آیکونی که شکلِ تابلوی نقاشی ه کلیک کن، و لینکِ عکسِ آپلودشده رو بذار بینِ دو تا کروشه. این‌جوری:
کد:
[IMG]http://www.link-e-akse.com/[/IMG]

samira16

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
ندارم :-"
دانشگاه
دانشگاه گلستان-گرگان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اینجا دیگه آموزش کنسل شد؟ :-/

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از samira :) :
اینجا دیگه آموزش کنسل شد؟ :-/
والا درگیر شدیم با زندگی، و اینکه دوستان کلا توی بخش عکاسی سایت کم استقبال از برنامه های جدید ما نشون دادن، به همین خاطر کنسلش کردیم.

بالا