• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حرمت؟حرمتی شکستم من؟

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
خب...
ی موضوعی ک برای شخص من واقعا میتونه هر روز موجب ناراحتی بشه!
ی مثال خیلی ساده برای فضای تاپیک میگم
"خدا دروغ نمیگه خدا خیانت نمیکنه خدا هرزگی نمیکنه"
بسیاری معتقدند گفتن"خیانت هرزگی دروغ"در کنار یک نام مقدس چون خدا یا پیامبر اشتباه است...
حتی اگر در صدد نفی باشیم!!...
این اختلاف در مورد من وقتی ب اوج میرسه ک میخوام ی چیزی ک برای بسیاری"پذیرفته شده"است را با استدلال تایید یا تکذیب کنم با مخالفت هایی از این تیپ مواجه میشم...
ولی آیا واقعا ب کار بردن صفات منفی در مورد"مقدس"در یک جمله اشتباه است؟؟...

حالا بیاین تعمیمش بدیم...
سر کلاس درسی...معلم ی چیزی میگه...تو در مخالفت میگی"نه استاد شما از این غلطا نمیکنین"
:D
ببینید بیاین مفهوم جمله رو نگاه کنیم...من گفتم استاد شما چنین کار اشتباهی نمیکنین...اصلا ب فرض من لفظ بد ب کار برده باشم...
من گفتم"نمیکنین"...نفی کردم...
پس چرا باید مورد نکوهش قرار بگیرم

+اولی بیشتر قابل لمسه احتمالا براتون تا مثلا مثال دوم...مثال دوم رو شاید بشه حالت وسیعتری از اول دونست...

خوشحال میشم بیاین تو بحث مسلما :-"

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی
پاسخ : حرمت؟حرمتی شکستم من؟!...

حرمت بزگتر باید ادم توبدترین شرایط نگه داره >:D<

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

متاسفانه توی مدارس ما هرکاری میکنیم میذارن به پای حرمت شکنی.
مثلا دست میزنیم شعر میخونیم میگن حرمت مدرسه رو شکستین
سرکلاس بامعلم شوخی میکنیم میگن حرمت معلم رو شکستین
آخه حرمت یعنی چی؟
مگه ما فحش دادیم؟
درمورد اون جمله که شما ازاین غلط ها نمی کنین موافقم به قول خودتون نفی کردین دیگه پس چه حرمت شکنی؟
راستی بعضیا فکرمیکنن اعتراض هم حرمت شکنیه. :-w

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

دقیقا راجع به چی بحث کنیم الان؟ اصل مسئله‌ی حرمت؟ حرمت تو جوامع؟ تو جامعه‌ی ما؟ هاله‌ی معنایی کلمات؟ :-?

• لایک
امتیازات: tezar
  • شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ریـحـانـه :
دقیقا راجع به چی بحث کنیم الان؟ اصل مسئله‌ی حرمت؟ حرمت تو جوامع؟ تو جامعه‌ی ما؟ هاله‌ی معنایی کلمات؟ :-?
آره خودم هم اول اشاره کردم گستره ی وسیعی از موضوعات رو در بر میگیره این تاپیک...
شاید برای شروع بشه محدودش کرد ب"تقدس سازی بیهوده"...چرا ما اصرار داریم مقدس ها نباید"سنجیده"بشوند؟...واضحه ک در سنجش میتوان از قسمت منفی سنجش(نسبت دادن چیزی بد مثل دروغ)م استفاده کرد چرا ک ما هنوز قضاوت نکردیم...

pershia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
UT\AUT
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

خب فعلا در مورد مقدسات! صرفا:
میشه بگید کی گفته نباید همچین چیزی رو گفت؟ (پست اول) به قول دوستی تو قرآن هم داریم که خدا این و آن نیست! یا حتی بازم هست که مثلا میگه ای پیامبر من اگه فلان و بهمان بودی، در انصورت اینطور نمیشد/ نمیبودی! (مثالش: اگر سنگدل بودی از اطرافت پراکنده میشدند! دینی سال دوم صفحه ی 103. آیه ی 159 آل عمران)
خب نگفتیم که این و آن هست! داریم میگیم نیست! پس مشکلی نداره!

ftnt

کاربر حرفه‌ای
شهر
مشهد

خوب اگه بخوایم کنارِ چه میدونم یه اسم،مثلِ همون خدا یا هر کسِ دیگه ای که واسه ما بزرگِ کلمه ای رو بیاریم،از قبیلِ همین چیزهایی که شما گفتین دیگه تقدس یا حرمت برای اون معنی نداره...
خوب مثلا الکی که به حرم نمیگن چه میدونم مثلا حرمِ مطهر...یعنی همون ابتدا این حرم،این مکان،... یه ویژگی خاص داشته که بهش گفتن مقدس،یا هر چیزِ دیگه ای...پس ما با گفتنِ کلمه ای مثلِ هرزه یا این چیزا کنارِ یه نامِ مقدس داریم اصلِ اون چیزو زیرِ سوال میبریم...نمیدونم چه جوری بگم...یعنی مثلا این مکان،این فرد،...یه سری ویژگی هایی داشته که از این قبیل کلمات مصون شده...همینجوری الکی به یه چیزی نمیگی مقدس یا بزرگُ اینا...اول ما اومدیم اون مکان یا اون فرد رو از یه سری چیزها،کلمات،حرف ها،کارها،منع کردیم،که حالا بهش میگیم مقدس...پس حالا نمیتونیم یهویی این چیزا رو بهش نسبت بدیم...
و درباره ی این که چرا نمیتونیم اینارو حتی درباره ی نفی هم به کار ببریم فک میکنم به خاطرِ همون حرمتِ هست که موضوعِ تاپیکم همونِ...هرچند از نظرِ لغوی هیچ مشکلی نداره به نظرم،هرچند گفتنِ اون چیزی از تقدس و حرمتِ چیزی یا کسی کم نمیکنه؛فک میکنم در جامعه ی ما یا حتی شاید همه جا اینجوری جاافتاده...مثلِ هزاران رسمُ سنتِ غلطِ دیگه...

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نظرم صرفا بخاطر زبان معیاره!همونطور که بشین و بتمرگ و بفرما یه معنی داره اما شیوه ی حرف زدن با هر کس فرق میکنه هر شرایطی تعیین میکنه که ما چطوری حرف بزنیم احترام یا صمیمیت رو میرسونه حتی اگه یه معنی رو بده...
من بگم:پوریییی چطور مطوریییی؟
با اینکه بگم:آقای عابدی حالتون خوبه؟
تفاوت معنایی نداره اما تو حالت اول شما متعجب نمیشید که چرا این آدم اینطوری حرف میزنه؟!یا بدتون نمیاد از اینکه اینقدر بیخود صمیمیه؟

سر تقدس هم بحث فرق نداره!همونطور که شما به خودت اجازه نمیدی همونطور که با دوستت حرف میزنی با استادت هم حرف بزنی اگه بخوای همون مفهومو برسونی از کلمات دیگه استفاده میکنی واسه خدا هم همینطوره ممکنه تو قرآن یه صفت بد آورده باشه و بعد نفی کرده باشه اما مسلما نگفته خدا هرزگی نمیکنه!یه کلمه ی دیگه هست که همین معنا رو برسونه...

• لایک
امتیازات: ftnt

ftnt

کاربر حرفه‌ای
شهر
مشهد

به نقل از پَژال :
خب فعلا در مورد مقدسات! صرفا:
میشه بگید کی گفته نباید همچین چیزی رو گفت؟ (پست اول) به قول دوستی تو قرآن هم داریم که خدا این و آن نیست! یا حتی بازم هست که مثلا میگه ای پیامبر من اگه فلان و بهمان بودی، در انصورت اینطور نمیشد/ نمیبودی! (مثالش: اگر سنگدل بودی از اطرافت پراکنده میشدند! دینی سال دوم صفحه ی 103. آیه ی 159 آل عمران)
خب نگفتیم که این و آن هست! داریم میگیم نیست! پس مشکلی نداره!
البته همه یه همچین چیزی رو قبول میکنن،چون در خودِ قرآن اومده...و قرآن خودش مقدسِ،و چون مردم اونو از همه نظر قبول دارن هرگز ایرادی به اون نخواهند گرفت؛اما با یه تقریبِ زیادی میشه گفت اگه من یا تو یا هرکی بخوایم بگیم مثلا پیامبر هرزه نبوده 100 درصد طورِ دیگه ای بهمون نگا میکنن!
که گفتم اینم به طرزِ تفکرِ اطرافیان برمیگرده فک کنم...

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : حرمت؟حرمتی شکستم من؟

به نقل از faezeh.v :
البته همه یه همچین چیزی رو قبول میکنن،چون در خودِ قرآن اومده...و قرآن خودش مقدسِ،و چون مردم اونو از همه نظر قبول دارن هرگز ایرادی به اون نخواهند گرفت؛اما با یه تقریبِ زیادی میشه گفت اگه من یا تو یا هرکی بخوایم بگیم مثلا پیامبر هرزه نبوده 100 درصد طورِ دیگه ای بهمون نگا میکنن!
که گفتم اینم به طرزِ تفکرِ اطرافیان برمیگرده فک کنم...
@پژال:دقیقا مقصودم همینه ک گفت فائزه...منم میگم نباید این مقدس سازی باشه...توی قرآنش هم نیست حتی...ولی ما داریم بیشترمون این رو...بحث سر ریشه یابی و بررسی این تقدس های بیجاست

• لایک

ftnt

کاربر حرفه‌ای
شهر
مشهد

به نقل از S E V D A :
متاسفانه توی مدارس ما هرکاری میکنیم میذارن به پای حرمت شکنی.
مثلا دست میزنیم شعر میخونیم میگن حرمت مدرسه رو شکستین
سرکلاس بامعلم شوخی میکنیم میگن حرمت معلم رو شکستین
آخه حرمت یعنی چی؟
مگه ما فحش دادیم؟
درمورد اون جمله که شما ازاین غلط ها نمی کنین موافقم به قول خودتون نفی کردین دیگه پس چه حرمت شکنی؟
راستی بعضیا فکرمیکنن اعتراض هم حرمت شکنیه. :-w
اومدیم دلیلشو بررسی کنیم،نیومدیم مثال بزنیم! :)

saratahmasbi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سارایوو(بوسنی و هرزگوین)
رشته دانشگاه
حقوق

1جمله میگه:انکه رفت ب حرمت ان چه برد حق بازگشت ندارد رفتنش مردانه نبود مرد باشد برنمیگردد
نمیدونم منظور از حرمت تو این تاپیک احترامه یا نه هر حرمتی میشه؟؟؟ :-/ :-/ :-/

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

مثال اول چون فعل نفی رو با این صفات ب کار بردید جزو صفات سلبی ب حساب میان.
در واقع صفاتی هستن ک ما داریم اونا رو از خدا سلب میکنیم و با صراحت تمام منزه بودن خدا رو ازینا نشون میدیم...
و اینکه کسی برداشت بدی ازش داشته باشه ب طرز فکر خودش مربوطه.

مثال دومم چون عرف جامعه کاربردی ک براش مشخص کرده از بی احترامی ها ب حساب میاد،هر چند منظور بدی نداشته باشیم ولی نباید ب کار بردش.

• لایک

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

در مورد این:
"نه استاد شما از این غلطا نمیکنین"
باید بگم که هر زبانی یه سری محدودیت های ادبی داره
درسته که معنی لغویِ تک تکِ کلماتی که تو این جمله بکار رفتن زشت نیست اما ما یه چیزایی رو هم داریم در همین باب که بکاربردنشون عرف نیست: غلط میکنی، غلط کردی، دیگه از این غلطا نمیکنی و...
که خب همینا باعث میشه سوء تفاهم بوجود بیاد
چرا وقتی میشه از جملات بهتری استفاده کرد، ازین جمله های دو وجهی استفاده کنیم؟

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

همون قضیه بفرما و بشین و بتمرگ...
ادم با هر کسی باید متناسب با اون حرف یزنه...بدیهیه که اگه با استادت اونجوری حرف بزنی که با رفیق فابت حرف می زنی خب عواقب بدی داره...از یه سنی به بعد هم که کلا حتی با دوستات هم باید یه جور خاص صحبت کنی...
این که میگه حرمت یه چیزیو شکستی یعنی از حریم یه چیزی رد شدی...
خب حریم استاد و دوست و غیره با هم متفاوته پس باید سبک حرف زدن هم متفاوت باشه و از کلمات مناسب استفاده کرد

sabili

ویالونسل
نام مرکز سمپاد
فزرانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
حرمت تو موقعیت های مختلف متفاوته
حرمت بین دو دوست خیلی با حرمت بین نوه و پدربزرگه

حرمت که شکست مثل ابی میمونه که ریخت نمیشه جمعش کرد اگه هم جمعش کنی هم کم شده هم کثیف و دیگه اون رابطه نمیشه همون رابطه

بالا