• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ابهامات شما درباره فیلم های مختلف

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع

RahaShore

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
پاسخ : ابهامات شما درباره فیلم های مختلف

فیلم the shawshank redemption. من سازوکار حفره ای که اندی توی دیوار اتاقش برای فرار ترتیب داد رو متوجه نشدم. این تونل از کجا عبور می کرد که کسی متوجهش نشد؟ از اتاق دیگران؟ از سقف؟

rdahl_kn

دایان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
شیراز
دانشگاه
University of Calgary

تونله میرسید به لوله کشی ها و درنهایت به شبکه ی فاضلاب.
فکر کنم سلولش ته راهرو بود واسه همین از جای دیگه ای عبور نمیکرد.

RahaShore

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

نه ته راهرو نبود. مشکل همینه. :‌دی

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

چرا، ته راه‌رو بود؛ وقتی اولین بار به صف‌شون کردن و راه افتادن، کسی پشت سر اندی نبود.

RahaShore

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

من توی ضربدر قرمز یک جای خالی احساس می‌کردم؛ حال آن‌که گویا مامور برای پیدا کردن اندی به ضربدر زرد می‌ره.

s8ikB.png

دو فرد آخر یک واحد جلو برده بشند جای خالیه احساس می‌شه. :‌دی

• لایک
امتیازات: lys

کاربر حذف شده 8031

مهمان

یکی از چیزهایی که هنوزم که هنوزه توی سینما و فیلم خوب نفهمیدم‌ش، بحث عظیم روایت‌ه. خیلی خاص بخوام یه فیلم بگم که اکثر شماها دیده باشید اون فیلم رو، فیلم Fight Clubـه. من توی این فیلم با راوی و اینکه دوربین‌ها از کدوم نقطه نگاه هستند مشکل دارم. برای اینکه کاملا متوجه بشید یه چند تا مثال می‌زنم.
میشه اینجور گفت که فیلم در بیشتر دقایق با صدای روایتی که از ادوارد نورتون شنیده میشه، خب دیدگاه اوّل شخص رو در پیش گرفته. مثلا این نما که آشنایی ادوارد نورتون با برد پیت هست رو ببینید. ما داریم برد پیت رو می‌بینیم علی‌رغم اینکه بعدها می‌فهمیم ادوارد نورتون شخصی‌ه که مبتلا به اسکیزوفرنی هست؛ چون که از دیدگاه اون شخصی هست که اسکیزوفرنی رو داره. خب سر این مشکلی ندارم.

a1.jpg

حالا دقیقا توی چندنمای قبل که هنوز ما با برد پیت آشنایی نداریم و به تبع اون زمان هم ادوارد نوترن هیچ شناختی نسبت به اون نداشته، دوربین وقتی که برد پیت ظاهر میشه باش پن می‌کنه؛ یعنی دوربین توی این سکانس رو برد پیت داره تاکید می‌کنه. خب این نمیشه که! هنوز ادوارد نورتون، برد پیت رو نمی‌شناسه پس تاکیدی نباید وجود داشته باشه. و فرض اینکه دوربین از دیدگاه دانای کل هم باشه بی‌معنی‌ه چون دقیقا این سکانس با صدای روایت ادوارد نورتون همراه هست. پس به طور قطع دوربین از دیدگاه اونه.

a3.jpg

و توی یه سکانس دیگه ما یکی از روش‌های نادر روایت رو شاهد هستیم. ادوراد نورتون داره با مخاطب حرف می‌زنه. اینجا دوربین از دیدگاه مخاطب‌ه. خب اینجا ما اسکیزوفرنی نداریم که بخوایم برد پیت رو ببینیم. برد فقط و فقط در نماهایی که از دیدگاه ادوارد نوترون هست باید وجود داشته باشه به عقیده من.

a2.jpg

من توی تشخیص نقطه نگاه‌ها مشکل دارم؟ یا اینکه فیلم مشکل داره. من حدس‌م اینه یه جای کار من می‌لنگه نه فیلم! :-" در ضمن ای کاش رمان‌ش رو خونده بودم اونجوری بهتر می‌تونستم بفهمم مشکل کجاست. اونایی که کتاب رو خوندند، این موقعیت‌ها توی کتاب هم بوده؟ اونجا هم اینجوری روایت می‌شده؟
ویرایش: اطلاعات روان‌شناسی زیاد و درست و حسابی ندارم. و خب تصورم از بیماری موجود توی فیلم اسکیزوفرنی بود، که خب انگار من اشتباه می‌کردم. بعد هم اینکه خب اگه توی رمان مشکل راوی وجود نداره، پس احتمالا مشکل از کارگردانی‌ه دیگه؟ :-?

× دقیق اون کسی که به مکان تونل توی فیلم پیله می‌کنه و دقیق‌تر از اون‌م کسی که جواب اینجور سوال‌ی رو می‌دونه.
:-"

RahaShore

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

من فیلم رو دقیق ندیدم راستش٬ اما روایت كتاب از دیدگاه ادوارده. كه البته هیچ جایی به نام این شخصیت اشاره نمی شه؛ مگر اواخر كتاب كه آقای دردن خطابش می كنند.
ضمناً شخصیت کتاب به «اختلال تجزیه هویت» مبتلاست، نه اسکیزوفرنی.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
تو فیلم جین ایر
جین که مذهبی و اینا نبود، چرا راچسترو ترک کرد؟
تو داستان اصلیش یعنی تو رمانش راچستر چشماش خوب میشه؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
1-تو فیلم memento لنی توهم داره یا واقعا اون اتفاقا براش افتادن؟یا اصلا پایان بازه؟
2-shutter island هم همون ابهام
3-inception پایان بازه یا من نفهمیدم؟

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

Moshk

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1397
یجا خوندم که فرفره داره میوفته، و واضح هم هست که داره میوفته ولی فیلم میخواسته بگه که دیگه اصلا برای شخصیت دیکاپریو با وجود بچه هاش اهمیتی نداره که رویاس یا واقعیت.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
یجا خوندم که فرفره داره میوفته، و واضح هم هست که داره میوفته ولی فیلم میخواسته بگه که دیگه اصلا برای شخصیت دیکاپریو با وجود بچه هاش اهمیتی نداره که رویاس یا واقعیت.
فکر کنم بهترین جوابی بود که گرفتم.ممنون :-b

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
فیلمای نولان همینجوریه:D
ولی memento رو فهمیدم.باید فیلم رو حداقل دوبار ببینی.لنی همون استوارته(اسمش همین بود دیگه؟تپله) که برای این که تو زندگیش هدف داشته باشه به خودش تلقین میکنه(با خالکوبی) که یکی به زنش تجاوز کرده و هنوز زندست و باید انتقامشو بگیره.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی

ضمناً شخصیت کتاب به «اختلال تجزیه هویت» مبتلاست، نه اسکیزوفرنی.
فکر کنم هیچ اختلال مشخصی در کار نبوده و ساخته ی خلاقیت سازنده س :-" نه کاملا اسکیزوفرنیه نه هویت گسسته .

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
transformers پر چیزای گنگه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
فیلم antichrist پر از علامت سواله اصن . کسی هست که دیده باشه اینجا ؟ ربط گوزن و کلاغ و روباه به درد و ناامیدی و اندوه چیه ؟ ربط ریزش بلوط ها به طبیعت و شیطان و زن و اینا چیه ؟ :-"
کلی علامت سوال دیگه هم دارم

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
یه سوال بیخود که اصلا تاثیری رو فیلم نداره ولی به هر حال سواله دیگه :D
تو اینتراستلر چطوری با یه فرمول دنیا رو نجات میدن؟ :|

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
یه سوال در مورد فیلم the deer hunter ، کسی می تونه فاز نیک رو بعد از خروج از بیمارستان توضیح بده؟ مایک رو فراموش کرده بود یا نه؟؟ اولش داشت سراغش رو می گرفت چی شد که کلا قیدشو زد ؟

بالا