• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش گویش لری

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
پاسخ : خب هرکی لری براش جالبه بیاد...

طبق این پست
به نقل از minaaaaa :
قبلا همچین تاپیکی ایجاد شده
بحث رو اونجا ادامه بدین
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,95384.msg923971.html#msg923971
مدیران منتقل کنن لطفا :D

تاپیک قفل بعد ترکیب میشه

* تاپیک ترکیب شد

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
پاسخ : آموزش گویش لری

دوستان این همه پست متوالی ندین ;;)

تاپیک پر از پستهای پشت سر هم بود .

Twhom

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه 2
شهر
سنندج
پاسخ : آموزش لهجه لری

خب راستش میشه گفت توی زبان لکی کلمات متفاوت هستن کلا ولی لری بیشتر لهجه هست و معدود کلماتی هست که کاملا متفاوت باشن
یعنی مثلا اگه شما با یه فرد لر زبون حرف بزنین تا حدودی میفهمین چی میگه ولی اگه با یه لک زبان حرف بزنین عمرا متوجه نمیشید :D

چون تقریبا لکی ی ترکیب از لری و کردی میشه ^-^

sepehrhj

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
الیگودرز
سال فارغ التحصیلی
1398
آموزش زبان لری
زبان لری خود چندین گویش داره.مثل لکی و بختیاری و مینجایی(خرم‌ابادی) و لری جنوبی که حتی بعضی از لرها نمیتونن زبان همو متوجه بشن.همچنین لری زبانی هندواروپایی هست و زبانیست مستقل از فارسی.همچنین مردمان سرزمینی که لرها در اونها ساکنند از سه استان شرقی عراق شروع میشه و وارد ایلام و کرمانشاه میشه و استانهای همدان و مرکزی و اصفهان و فارس و بوشهر و خوزستان و لرستان و کهگیلویه‌وبویراحمد و چهارمال‌‌بختیاری رو در برمیگیره.اگر در هر استان تقریبا یک و نیم میلیون لر باشه؛ لرها جمعیتشون به حدود ۱۷ میلیون فقط در ایران میرسه.در کل من فکر میکنم لرها جمعیتی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر داشته باشند.
من خودم از بختیاریهای لرستانم و چندتا لریو با رسم الخط لری آموزش میدم.
لکی:ها مٱچم(ها مچم)
مینجایی:ها روئم
بختیاری:هونؽ ایرڤوم(هونی ایروم)
جنوبی:هئ ایرڤوم(هی ایروم)
اینها همه یعنی دارم میرم
لکی:هٱتم(هتم)
مینجایی:اۊمام(اومام)
بختیاری:آوڤیڌوم(اویدم)
جنوبی:اۊمٱم(اومم)
اینها یعنی اومدم
چند نکته بگم.جمع کردن در زبان لری بیشتر با ئَل برای مذکر و گَل برای مونث هست.(در لکی فقط ئَل و در مینجایی بیشتر با یا و در بختیاری بیشتر با ئون جمع میبندن).برای استمراری کردن در لکی از مَ؛ در مینجایی از مئ(یای مجهول)؛ در بختیاری از اِ و ای و در جنوبی با ای استمراری میکنن.
ضمایر:
فارسی:من/تو/او/ما/شما/آنها
لکی:مه/توو/اَو/ایمه/هومه/
مینجایی:مه/توو/او/ایما/شوما/اونو
بختیاری:مو/تو/هو/ایما/ایسا/هونو
جنوبی:مو/ته/یو/ایما/ایشا/اونگل
فعلا اینها رو داشته باشید.

sepehrhj

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
الیگودرز
سال فارغ التحصیلی
1398
آموزش زبان لری
زبان لری خود چندین گویش داره.مثل لکی و بختیاری و مینجایی(خرم‌ابادی) و لری جنوبی که حتی بعضی از لرها نمیتونن زبان همو متوجه بشن.همچنین لری زبانی هندواروپایی هست و زبانیست مستقل از فارسی.همچنین مردمان سرزمینی که لرها در اونها ساکنند از سه استان شرقی عراق شروع میشه و وارد ایلام و کرمانشاه میشه و استانهای همدان و مرکزی و اصفهان و فارس و بوشهر و خوزستان و لرستان و کهگیلویه‌وبویراحمد و چهارمال‌‌بختیاری رو در برمیگیره.اگر در هر استان تقریبا یک و نیم میلیون لر باشه؛ لرها جمعیتشون به حدود ۱۷ میلیون فقط در ایران میرسه.در کل من فکر میکنم لرها جمعیتی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر داشته باشند.
اینها همه یعنی دارم میرم
اینها یعنی اومدم
چند نکته بگم.جمع کردن در زبان لری بیشتر با ئَل برای مذکر و گَل برای مونث هست.(در لکی فقط ئَل و در مینجایی بیشتر با یا و در بختیاری بیشتر با ئون جمع میبندن).برای استمراری کردن در لکی از مَ؛ در مینجایی از مئ(یای مجهول)؛ در بختیاری از اِ و ای و در جنوبی با ای استمراری میکنن.
ضمایر:
فعلا اینها رو داشته باشید

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
آموزش زبان لری
اینها همه یعنی دارم میرم
اینها یعنی اومدم
ضمایر:
فعلا اینها رو داشته باشید
لکی هیچ ارتباطی به لری نداره اگه کلمات مشترکی هم بینشون هست طبیعیه چون لک ها و لرها ساله هاست کنار هم دارن زندگی میکنن . بعضا لکی رو یه گویش از کردی میدونن و بعضی هم با توجه به سابقه تاریخی این قوم اونو یه قوم مستقل از لر و کرد میدونن ( توجه کن که لک اصلا به معنی لر و کرد نیست یا چیزی بین لر و کرد همونطور که گفتم ارتباطی به لری نداره )

طبیعت زیبا

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فارس
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
92
سلام میگم یه نفر این جمله رو برام ترجمه میکنه؟
مه زنک ن ویچنه

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
معنی کلمه «سیکو» رو میخوام (خودم چند تا دوست لر دارم ولی از هر کدوم پرسیدم یه چیز کاملا متفاوت بهم گفت) :-"

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
من «گوش کن» و «باور کن» رو از دوستام شنیدم شما هم میگی «نگاه کن» یه کم دیگه پی‌شو بگیرم خودش یه گویش کامل میشه این کلمه:-?
احتمالا مفهومی ترجمه کردن واژه سیل کو دقیقا به معنی نیگاه کن هست سیل یعنی نگاه کو هم یعنی کن همین :|

طبیعت زیبا

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فارس
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
92
کسی نمی دونست معنی این چی میشه
مه زنک ن ویچنه

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
من «گوش کن» و «باور کن» رو از دوستام شنیدم شما هم میگی «نگاه کن» یه کم دیگه پی‌شو بگیرم خودش یه گویش کامل میشه این کلمه:-?
سیل کو (یا به اختصار سیکو) به شکل دقیق به معنی نگاه کن هستش ولی اون دو تای دیگه معانی کنایی اش هستن. یه جورایی برای جلب توجه مخاطب وقتی که میخوان چیز مهمی بگن یا نشون بدن و اشاره کنن بکار میره.
مثلا میگه «سیل کو بین چندی لیشه» یعنی «نگاه کن ببین چقدر بده»
میگه «سیل کو چه ایگوم بت» یعنی «دقت کن-گوش کن چی میگم بهت»
ولی نشنیدم تا حالا که به معنی باور کن به کار رفته باشه.
*توی فارسی هم میگیم ببین چی میگم و ... اما بیشتر حالت کنایی داره، توی لری هم داستانش همینه.

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
معادل ببین هست؛اگه یادت باشه تو فارسی عامیانه هم وقتی میخوایم توجه یکی رو به موضوعی جلب کنیم میگیم: ببین؛فلان و بهمان و اینا
پس به معنای:ببین یا توجه کن هست

بالا